Plan werkgarantie blijkt fopspeen Traction avant inspireert striptekenaars kortweg IachtergronqI Suriname WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 PAGINA 21 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Laatstgenoemde heeft inmid dels verklaard niet de juiste procedures te hebben gevolgd. Onderwijsrel In de Franse hoofdstad Parijs wordt vandaag de voorlopige slotbetoging gehouden van het studenten- en scholierenprotest tegen een omstreden onderwijs wet. In die, inmiddels door de regering weer ingetrokken wet werden nieuwe toelatingseisen voor de universiteit aangekon digd. De aangekondigde wet heeft heel wat losgemaakt in Frankrijk. Studenten en mid delbare scholieren trokken bij vele tienduizenden de straat op. Er ontstonden gevechten met de politie en één student werd ge dood. Verder leidde het massale protest tot het ontslag van staatssecretaris Devaquet. De regering heeft beloofd binnen kort met alle betrokken partij en te gaan praten over een her vorming van het Franse hogere onderwijs. Bollenpellen De werkgevers in de bloembol lensector hebben de noodklok geluid omdat ze bang zijn dat het in de toekomst steeds moei lijker zal worden om aan vol doende bollenpellers te komen. Bollenpellen is van oudsher een bekende vakantiebezigheid van jongeren die iets willen bijver dienen. Maar het dalend aantal kinderen en de verminderde trek van jongeren in dergelijk vakantiewerk hebben tot grote bezorgdheid bij de bloembol lentelers geleid. Als het zo door gaat komt de teelt van diverse bloemsoorten in gevaar, zo heb ben ze gewaarschuwd. De Korte Vice-premier De Korte (WD) en minister-president Lubbers (CDA) zijn elkaar vorige week stevig in de haren gevlogen. Aanleiding vormden de uitla tingen van De Korte dat hij een staatsbezoek van koningin Bea trix aan Japan op dit moment geen verstandige zaak vond. Ge zien de dubieuze rol van keizer Hirohito in de Tweede Wereld oorlog zou een dergelijk staats bezoek maar wonden openrijten bij oorlogsslachtoffers. Lubbers was woedend omdat De Korte vooruitliep op besluitvorming in het kabinet. Binnen het kabi net was juist afgesproken geen mededelingen naar buiten te doen over deze aangelegenheid. In de Tweede Kamer liet Lub bers De Korte keihard vallen. Overwerk Volgens de Hout- en Bouwbond CNV worden de cao-bepalingen voor jongeren in het bouwbe drijf met voeten getreden. De bond zegt op de hoogte te zijn van gevallen waarin reisuren, reiskosten, kledingvergoeding en gereedschap niet door de werkgevers zijn uitbetaald. Ook worden jongeren soms gedwon gen langer te werken dan maxi maal is toegestaan. De vakbond gaat nu een enquete organise ren om een inzicht te krijgen in dé omvang van de overtredin gen. Een auto met voorwielaandrij ving was in de jaren '30 iets rèvo- lutionairs. In, 1934 kwam Citroen met zo'n auto op de markt, die merkwaardigerwijze nog tot op de dag van vandaag tot de ver beelding spreekt. Het was de nu legendarische 'traction avant', Frans dus voor voorwielaandrij ving. Model en techniek waren iets bijzonders. Twee jaar gele den maakten bezitters van dit ty pe een trip van Parijs naar Mos kou en terug. In stripverhalen zien we de traction avant regel matig opduiken. Geen wonder, want de nu antieke charme van dit model werkt op de tekenaars als een magneet. Overigens be stond er al in 1931 een DKW met voorwielaandrijving. De meer dan honderd tractions avant die'naar de Sowjet-hoofd- stad reden trokken alom de aan dacht. Deze reis Bleek achteraf zo'n groot succes dat ze bij Ci- troën er sterk aan denken weder om een grote trip te organiseren. Volgend jaar of anders in 1988 wil men met een karavaan Lelij ke Eendjes naar de Chinese hoofdstad Peking, waarbij dus een directe relatie wordt gelegd met het befaamde gerecht Pe king Eend, dat prijkt op menige Chinese menukaart. Niet bekend is of deze tocht plaats heeft in het jachtseizoen. Terug naar het recente strip verhaal. Drie jaar geleden teken de Moebius Sur l'étoile/Une croi- sière Citroën, een science-fiction beeldverhaal. Moebius had de opdracht een verhaal te schrij ven, waarin de traction avant voorkomt. Voor het overige was hij vrij te doen en te laten wat hij wilde. Het album werd eerst in een heel beperkte uiteraard Franstalige uitgave als relatiege schenk verspreid. Dat was in 1984, het jaar waarin het een hal ve eeuw geleden was dat de trac tion avant het levenslicht had aanschouwd. Het was trouwens ook het jaar dat de stichter van Je staat op de drempel van een heel nieuw leven, roepen school directeuren altijd juichend bij di ploma-uitreikingen. Voor wie dit jaar voor zijn eindexamen zit, gaat dat zeker op. Of je straks gaat doorstuderen of werken, dankzij minister Jan de Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) zit een heel ander leven er sowieso aan te komen. Een paar maanden geleden kwam deze minister met een plan om werkloze schoolverla ters aan de slag te helpen. Wie na een half jaar nog geen werk heeft gevonden, krijgt een baantje bij de gemeente (of soms ook de provincie) aangeboden. Dat duurt hoogstens twee jaar, en ge durende die tijd krijg je een sala ris dat iets boven de rww-uitke- ring ligt. Je hoeft die baan niet aan te nemen, maar rww krijg je dan ook niet. Dus je hebt nou ook weer niet echt een keuze. Het is de bedoeling dat je door die baan 'werkervaring' opdoet zodat je gemakkelijk(er) werk kunt vinden. Lukt dat onver hoopt niet en sta je na twee jaar toch weer werkloos op straat, dan krijg je alsnog een rww-uit- kering. Dat klinkt niet gek, maar er zit ten wel wat adders onder het gras. Want de kans dat je echt een leuke baan krijgt waarbij je ook nog wat leert, is niet bijster groot. In eerste instantie zouden het bedrijfsleven en de gemeen ten voor de 35.000 banen zorgen die nodig zijn om iedereen aan de slag te helpen. Goedkoper De Koning is daar onlangs op teruggekomen. Bedrijven die werkloze jongeren voor heel wei nig geld in dienst nemen, kun nen natuurlijk goedkoper werken dan bedrijven die 'echte werknemers' hebben. En heel wat bedrijven zouden wel eens op de gedachte kunnen komen om mensen te ontslaan (of geen nieuwe aan te nemen als ze weg gaan) en daar schoolverlaters voor in de plaats te zetten. Nee, vond De Koning, laat alleen de gemeenten maar voor banen zor gen. Maar daar geldt eigenlijk het zelfde: het kabinet heeft de afge lopen-jaren een miljard op de ge meenten gekort en veel gemeen ten hebben ambtenaren ontsla gen. Vaak bij de plantsoenen diensten en dergelijke. Voor de gemeente geldt daarom hetzelf de als voor het bedrijf: een paar goedkope jongeren zijn nooit weg. Daarom heeft De Koning ge zegd dat gemeenten alleen 'bo ventallige arbeidsplaatsen' mo gen maken. De jongeren moeten dan werk doen dat anders niet gedaan zou worden. Dat zal dus vaak onbelangrijk, ongeschoold werk zijn, want echt belangrijk werk (waar je vaak ook een goe de opleiding voor nodig hebt) doet de gemeente toch wel. En, riepen de vakbonden, hoe zit het nou met scholing? Want als een jongere twee jaar bezig wordt gehouden zonder dat hij of zij wat leert, dan heeft-ie er nog bosnegers. De wandaden van het regime-Bouterse waren enkele jaren geleden voor de Neder landse regering al aanleiding om de ontwikkelingssteun stop te zetten. In Suriname, een land dat on geveer vijfmaal zo groot is. als Nederland maar slechts zo'n 400.000 inwoners telt, zijn de bur gers nu onderling slaags geraakt. Ronnie Brunswijk, ooit een lijf wacht van Bouterse, is vanuit het oosten van Suriname een guerril lastrijd begonnen. Aanvankelijk boekte hij snel succes met de verovering van de plaatsen Albi- na en Moengo maar een tekort aan modern wapentuig heeft hem vooralsnog in de verdedi ging gedrongen. De beter uitgeruste troepen van Bouterse zijn een schoonmaakactie begonnen die een stroom vluchtelingen rich ting Frans Guyana op gang heeft gebracht. Inmiddels zijn er al zo'n 4000 vluchtelingen, meren deels bosnegers, in de Franse ko lonie neergestreken. Brunswijk, die zegt na een eventuele overwinning de macht aan een burgerregering te zullen overdragen, heeft hulp gekregen van Michel van Rey, een geres pecteerde oud-officier die uit Ne derland is overgevlogen om de acties van het jungle-commando te coördineren. Hoe de strijd ook zal aflopen, één ding lijkt wel duidelijk. Met Desi Bouterse aan het hoofd is ei voor Suriname geen vreedzame toekomst weggelegd. BERT PAAUW oom, die fabrieksarbeider was in een timmerfabriek in Lodz. En daar gebeurde het. Tussen de rommel trof hy twee kleine hou ten raderen aan. Hij had een tandrad in handen dat afweek van hetgeen hij kende. Op de ra deren bevonden zich telkens twee, symmetrisch schuin staan de, halve tanden. Ze vormden een V. De zogenoemde 'axiale krachten' die bij 'normale' tand raderen werden uitgeoefend hie ven elkaar hier juist op, waar door er sprake was van minder slijtage. André tekende een contract met zijn oom en zette met twee vrienden een werkplaats op in de Parijse buitenwijk Saint-Denis, later gevolgd door een fabriek in Grenelle. Citroëns tandraderen werden een financieel succes. Maar er was uiteraard nog geen autofabriek. Met de autobranche kwam hij pas in aanraking toen hij hoofd werd van de autoafde ling van de fabriek van de ge broeders Mors, die ook nog spoorwegseinen en elektrische installaties produceerden. De Eerste Wereldoorlog brak uit en André Citroën, artillerie- kapitein en gelegerd aan de Mar- ne, kwam er snel achter hoe krakkemikkig de produktie was van Franse granaten. Hij ontdek te in een fabriek machines die er nog geen twintig per dag konden produceren. Daarentegen vlogen de Duitse projectielen de Fran sen al te gul en bijna zonder be perking om de oren. Lopende band Maar Citroën was in Amerika geweest, waar hij de lopende banden van de Ford-fabrieken had gezien. En Citroën ging pro duceren: in totaal 28 miljoen gra naten kwamen er uit zijn fabriek, die was opgetrokken op de voor malige tuinderijen van Javel. Het eind van de oorlog schiep een nieuw probleem: wat moest hy met al die arbeiders in zijn fa briek beginnen? Hij koos voor een auto-ontwerp van Jules Salo mon en waagde zich aan een prij zenslag met andere fabrikanten. Bovendien had André Citroën een uitstekend gevoel voor pu bliciteit. Het bedrijf slaagde er zelfs in de Eiffeltoren met een grote lichtreclame te versieren. Curieus is dat op affiches van vóór WO II Citroën gecombi neerd wordt met een zwaan, het bedrijf dat later het 'lelijke eend- Overigens is het André Citroën niet van een leien dakje gegaan. Problemen met financieringen achtervolgden hem voortdurend, brachten hem ten slotte in 1934 aan de afgrond. Een half jaar na dat hij zijn bedrijf vaarwel had moeten zeggen, overleed hij. Toch werd zijn levenswerk een FRANS KEIJSPER niks aan gehad. Ja, en daar zat De Koning. Het was natuurlijk helemaal waar wat de bonden riepen. Maar ja, als je de gemeen te in feite verplicht ongeschoold werk voor jongeren te maken, dan kun je moeilijk eisen dat de gemeente daar een opleiding aan koppelt. Opleiding En dan nog. Welk gemeentebe stuur geeft een jongere een dure opleiding als het zeker weet dat die vertrekt als hij zijn diploma heeft? Bovendien kunnen de meeste gemeenten toch al nau welijks het hoofd financieel bo ven water houden. Ze passen ér dus wel voor om ook nog eens geld uit te trekken voor opleidin gen waar ze geen profijt van heb ben. Het ziet er naar uit dat de bon den gelijk krijgen met hun op merking dat via het jeugdwerk garantieplan schoolverlaters al leen maar twee jaar van de straat worden gehouden. En dat is jam mer. Want werkloosheid is een groot probleem. De meer dan 100.000 werkloze jongeren in Ne derland weten daar alles van. Een gruwelijke slachtpartij on der de bosnegerbevolking, waar bij dertien vrouwen en kinderen koelbloedig werden vermoord, vestigde vorige week weer eens nadrukkelijk de aandacht op Su riname. In deze vroegere kolonie van Nederland rommelt het al geruime tijd geducht. Een rebellenlegertje, onder lei ding van de oud-militair Ronnie Brunswijk, vecht tegen het regi me van Desi Bouterse, ook al een ex-militair die in 1980 na een staatsgreep aan de macht kwam. Aan die staatsgreep waren vijfja ren van democratie voorafge gaan. Dat was overigens ook een weinig gelukkige periode in de geschiedenis van het in 1975 on afhankelijk geworden land om dat de politici constant met el kaar overhoop lagen en de diver se bevolkingsgroepen tegen el kaar werden opgezet. Om orde op zaken te stellen na men de militairen daarom in fe bruari 1980 het politieke roer in handen maar, zoals ook al zo vaak in andere landen is geble ken, biedt zo'n ingreep geen op lossing. Militairen horen thuis in i kazerne en niet in een rege ringsgebouw. Hoe dan ook, Bouterse heeft Wordt vervolgd. Rondneuzen bij de Vakaturebank. Schoolverlaters die na een halfjaar nog geen werk hebben gevonden krijgen een baantje bij gemeente of provincie aangeboden. (Archieffoto) Ronnie Brunswijk zich geleidelijk steeds dieper in de nesten gewerkt met als trieste De traction avant ofwel de auto met voorwielaandrijving inspireer de stripschrijvers. (foto gpd> de autofabriek, André Citroën, succes. Er kwam een Franse han- failliet ging. Het boek bleek een delseditie; nu heeft uitgeverij Drukwerk er een Nederlandse vertaling van uitgebracht onder de titel De Ster. Pas in de loop van het verhaal verschijnt deze auto, die onze helden 'naar het einde van de we reld zal voeren'. De traction avant is in het boek een stukje fabriekswerk uit een heel ver verleden, want Moebius' fantasie brengt ons in futuristische situa ties. Een ouderwetse benzine-au- to blijkt goed te kunnen worden gecombineerd met een zich el ders in de toekomst en in het heelal afspelende geschiedenis. Diamantair De 'vreemde eend in de bijt' onder de andere auto's dankt zijn naam aan Andre' Citroën. die op 5 februari 1878 in Parijs werd ge boren. Zijn vader Levie Bernard was een uit Nederland afkomsti ge diamantair die zich met zijn Poolse vrouw had gevestigd in de diamantverkoperswijk in Franse hoofdstad. Toen de zaken slecht gingen sprong Levie uit het raam; hij overleed. André was pas zes. Techniek bleek hem in hoge mate te interesseren en hij volgde dan ook een studie aan de polytechnische school. Na zijn dienstplicht te hebben ver vuld wilde hij de familie van zijn moeder leren kennen. Hij ging naar Polen en ontmoette er een Desi Bouterse dieptepunten de koelbloedige moord op politieke tegenstan- Hoe Ian6 eaat hetdezc keer duw ?..-ftvee wanden,wee WetenJk K0W Waf kool- een soede liefde is net&heisfiwjfc voor je &eluf: 3(5 een soede baan want- [e kont 'n de wiv rillen witodifielukki& zrj/idooirde liefde die- ders in december '82 en vorige week de slachtpartij onder de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21