Politieman moet nu ldantvriendelijk zijn Uzeren-vuist-politiek Israël werkt averechts Opleiding in Lochem voorop bij Vermaatschappelijking' Palestijnen steeds radicaler RK Kerk doet niet mee aan de Sila WOENSDAG 10 DECEMBER 198(3 PAGINA 19 LOCHEM - "De tijd dat een politie-agent op pad werd ge stuurd om vooral op te tre den tegen overtreders van wetten en regels is voorgoed voorbij. Politiemensen moe ten het nu veel meer hebben van sociale vaardigheden, bij voorbeeld bemiddeling bij huwelijksconflicten of bu renruzies en de opvang van verslaafden. Zij moeten be stand zijn tegen stress en moeten de veel mondiger ge worden burger van repliek kunnen dienen en de politie opleiding moet daarop zijn afgestemd". door Ruud Klumpers Dit zegt commissaris A. Buiten huis, adjunct- directeur van de politie-opleidingsschool in Lo chem. Het instituut bestaat deze maand 25 jaar en leidt de agenten op voor de korpsen van gemeen tepolitie in Gelderland, Overijs sel en Rotterdam. De school, die 290 leerlingen telt, loopt volgens Buitenhuis in Nederland voorop waar het gaat om het streven naar "de vermaatschappelij king" van de opleiding voor de politie-agent. Dit blijkt onder an dere uit het recent genomen be sluit om ook burger- docenten aan te stellen. Sinds 1983, toen werd vastge steld het werken volgens vaste richtlijnen van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Jus titie leidde tot een te grote ver wijdering met de praktijk, bepa len de politiescholen zelf hóe de de agenten opleiden. In nauw overleg natuurlijk met de korp sen. Buitenhuis: "We kunnen nu rekening houden met de wensen van de korpsen en hebben daar door meer het karakter van een bedrijfsschool gekregen in plaats van een instituut dat opleidt voor het beroep politie-agent". De opleiding tot agent duurt twee jaar. Het eerste seizoen heeft een theoretisch karakter. Tijdens het tweede jaar loopt de leerling vijf maanden stage. On derricht wordt onder meer gege ven in diverse wetten, staatsin richting, opsporingstechnieken, sport, zelfverdediging en sociale vaardigheden (zoals beheersing van conflicten en slachtoffer hulp). Daarnaast komen er tij dens de cursus tal van thema's aan de orde, zoals 'leven én dood' en 'seksualiteit'. Doordat de functie van de poli tiefunctionaris als gevolg van de maatschappelijke ontwikkelin gen zwaarder is geworden stelt de opleiding voor agent hogere eisen aan de leerlingen dan voor heen. "Ik ben er daarom blij mee dat we steeds meer jongeren krij gen met een hoge vooropleiding. Ze hebben veelal de Havo, Peda gogische Academie of dé Sociale Academie doorlopen. Ze kunnen vaak door het gebrek aan werk niet aan de slag komen in de sec tor waarvoor ze zijn opgeleid. Dank zij die opleiding blijken ze veelal goed aan te voelen wat van de politie wordt verwacht". Vrouwen Buitenhuis zegt verheugd te zijn over het toegenomen aantal vrouwelijke leerlingen. "Over het algemeen zijn vrouwen beter dan mannen in bij voorbeeld het beheersen van conflicten en het zich inleven in de positie van burgers". De commissaris is er zeer mee ingenomen dat zijn in stituut onlangs als eerste politie school herintredende politie vrouwen heeft opgeleid, vrou wen die vijf tot tien jaar geleden de politiedienst verlieten om zich aan hun gezin te wijden. Op dit moment is eenderde van het aantal leerlingen van de politieschool in Lochem vrouw, De politieman van nu moet het vooral hebben i bij burenruzies of huwelijksconflicten. maar ook het aantal vertegen woordigers van etnische minder heden neemt duidelijk toe. Ont wikkelingen die volgens Buiten huis "heel duidelijk met de ver maatschappelijking van de poli tie te maken hebben". Door de politieopleiding meer - op de maatschappelijke behoef ten af te stemmen is er anno 1986 in het onderwijsinstituut een grotere ruimte voor andere me ningen dan vroeger, zij het bin nen grenzen. "Onze leerlingen moeten de democratische waar den van de Nederlandse samen leving accepteren en daar naar handelen. Extreme opvattingen worden niet getolereerd. Voor zover leerlingen die hebben, ho pen we hen daarvan tijdens de vorming van af te helpen. Lukt dat niet, dan deugen ze niet voor het politievak. Het gaat hier ove rigens om een klein percentage", aldus Buitenhuis. Hij signaleert dat de extreme opvattingen eer der van rechtse dan linkse aard zijn. "Dat zal wel te maken heb ben met de instelling dat orde en wet moeten worden gehand haafd". Waarom willen jongeren bij de politie? Buitenhuis: "Het meren deel zal zeggen dat ze het aan trekkelijk vinden met mensen om te gaan. Dat geloof ik best, maar ook hun affiniteit met het handhaven van regels en wetten speelt ongetwijfeld mee". De aankomende politieagenten wordt in Lochem een kritische instelling bijgebracht ten opzich te van zichzelf, de samenleving en de eigen organisatie. Maar ook wordt hen geleerd die kri tiek te spuien op de daarvoor be stemde plaats. Het aankweken van zelfstan digheid is eveneens belangrijk onderdeel van de scholing. Bui tenhuis noemt als voorbeeld dat de leerlingen van zijn school in tern zoveel mogelijk hun eigen boontjes doppen: "Zo is er een Schoolraad, gevormd door leer lingen, die zelfstandig functio neert. Ze maken hun eigen be leid. Als hen iets niet aanstaat, dan roept de raad de leiding van de school ter verantwoording. Dat zou binnen de vroegere machtstructuur van de politie school ondenkbaar zijn ge weest". Van de politieagent-nieuwe stijl wordt bovendien verwacht dat die zich klantvriendelijk op stelt, representatief is en zich volwassen gedraagt. Buitenhuis: "Ja, dat is alles bij elkaar heel wat. Ik geef toe dat de criteria hiervoor subjectief zijn. Je moet ook niet te strakke regels hante ren. Maar wij vinden bij voor beeld dat een politiefunctionaris het uniform correct moet dragen, de burger netjes te woord dient te staan en hem zonodig deskun dige adviezen moet geven". Ook voor mensen met gewe tensbezwaren moet volgens Bui tenhuis plaats zijn bij de politie: "Ik denk hierbij aan agenten die moeite hebben met het deelne men aan een optreden van de Mobiele Eenheid tegen demon stranten bij een kerncentrale, omdat ze zelf tfegen kernenergie zijn. Het kan ook zijn dat politie mensen een bepaalde arrestatie liever niet willen verrichten. Bij voorbeeld de aanhouding van een arts wegens euthanasie. Daarvoor moet je als korps be grip kunnen opbrengen. Waarom Hoewel de politieschool de cursus samen met de diverse po litiekorpsen opzet blijken die niet alle even gecharmeerd van de Lochemse opleiding tot 'agent-nieuwe stijl'. Dat merkt Buitenhuis aan de ervaringen die zijn leerlingen opdoen tijdens de stages. "Dan blijkt dat men met die kritische agent wel eens moeite heeft. Er heerst in die korpsen nog de sfeer: je doet wat je gezegd wordt en verder geen vragen. Onze leerlingen ervaren dit als negatief. Zij willen weten waarom ze iets wel of juist niet moeten doen". Vooral het lager kader heeft volgens Buitenhuis nogal eens problemen met de nieuwe lich ting agenten. "Hoofdagenten krijgen te maken met agenten die een goede vooropleiding heb ben genoten en kritisch zijn. Vanuit het traditionele denken binnen de politie is het wel be grijpelijk dat het midden- en la ger kader niet zo enthousiast is; het is dit soort medewerkers niet gewepd. Maar men moet ook be seffen dat de maatschappij van nu en die van de toekomst ande re politiemensen vraagt dan die van vroeger". Om het midden- en lager kader op 'de juiste golflengte' te krij gen gaat de politieschool in Lo chem speciale trainingen voor deze groep verzorgen. Ander zijds moet de politieschool er volgens de adjunct- directeur ook voor waken dat ze niet te hard van stapel loopt met het sti muleren van het vernieuwings proces. "We mogen best een paar passen vooruit lopen op maat schappelijke ontwikkelingen - daarvoor zijn we immers een on derwijsinstelling - maar we moe ten ons niet vervreemden van de praktijk. Ik maak me daar toch wel zorgen over". Belonen Bezorgd is Buitenhuis even eens over het gemotiveerd hou den van de politieagent in de toe komst: "De mensen die wij nu opleiden zullen er rekening mee moeten houden dat ze weinig mogelijkheden zullen hebben door te stromen naar hogere functies. Zoals het er nu naar uit ziet zijn die voor lange tijd bezet. Dat heeft te maken met de ge middeld lage leeftijd in de korp- Wil Nederland de motivatie van de surveillerende agent goed houden, dan valt er naar het oor deel van Buitenhuis niet aan te ontkomen die functie zoveel mo gelijk inhoud te geven - aantrek kelijker te maken - en overeen komstig te belonen. TEL AVIV - Hoe moeilijk het is een bezetter te zijn en welke gevaren degenen lo pen die zich daartegen ver zetten, is de afgelopen da gen weer eens in Israël ge bleken. Bij een geweldloos begonnen demonstratie rond de universiteit Bir Zeit op de bezette westelijke Jordaanoever schoot het le ger twee studenten dood. Grimmiger rellen die daar op volgden kostten aan twee jongens van veertien jaar het leven. door Taco Slagter Hadden Israëlische veiligheids troepen geen andere keus of stak er meer achter dit door de politici opgelegde machtsvertoon?. De eerste vraag zal iedere deskundige in de bestrijding van gewelddadige opstootjes met ja beantwoorden. Maar het aanwenden van andere middelen past over het algemeen niet in Israéls militaire en politieke strategie om 1,3 miljoen Palestij nen uit de bezette gebieden onder de duim te houden. Traangas, de wapenstok en vliegensvlugge arrestatieteams zijn in de visie van het leger tijdro vende alternatieven. Als het er om gaat snel een einde te maken aan per definitie verboden betogingen, dan is het knallen van geweren ef fectiever dan de krachtige straal uit een waterkanon. Bovendien hebben soldaten van de veilig heidstroepen de vinger altijd aan de trekker, omdat overal en altijd Palestijnse guerrilla's kunnen op duiken. Tot zover zijn de excuses plausi bel. Maar de uitleg die soldaten van de veiligheidstroepen geven aan het begrip "levensbedreigend" is wel erg ruim. Voor met krakersrel len vertrouwde Nederlandse poli tiemannen is een stenenregen tot nog toe zelden een aanleiding ge weest het vuurwapen te gebruiken. Voor het Israëlische bezettingsle ger is dat gewoonte. Niet dat het Israëlische leger al tijd bij een,confrontatie in bezet ge bied op mensen schiet. En het is zeker niet zo dat soldaten is opge dragen te doden. Volgens de schietinstructie moet op de benen worden gericht. Maar het zal dui delijk zijn dat het meer een kwestie van geluk is als de schutter in de chaos het menselijk doel op de ge wenste plaats raakt. Israël houdt de westelijke Jor daanoever en de Gazastrook nu al bijna twintig jaar bezet. Vergele ken met soortgelijke situaties el ders in de wereld is die overheer sing op bepaalde terreinen draag lijk. Maar dat neemt niet weg dat de Palestijnen zich onvrij voelen. Er zijn dagelijks terugkerende irri taties, zaken die als een vernede ring worden ervaren. Zoals de perscensuur, controles bij wegver sperringen en ambtelijke willekeur van het militaire bestuur. Daarte gen verzetten zij zich in de eerste plaats. Daarnaast blijft is er het streven naar politieke vrijheid en een onaf hankelijke Palestijnse staat. Voor al de intelligentia en de studenten symboliseren dat ideaal, in naam van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO). Het is juist dat door nationalistische aspiraties in gegeven, politieke verzet dat Israël desnoods met geweld wil onder drukken. En daarbij wordt geen onder scheid gemaakt tussen stenengooi ers uit Palestijnse vluchtelingen kampen die op die manier voor hun lot aandacht willen trekken, geweldloze manifesties waarbij een Palestijnse vlag wordt meege- torst of andere vormen van politiek protest. De twee studenten die af gelopen donderdag werden dood geschoten, hadden meegedaan aan een als sitdownstaking begonnen betoging uit ongenoegen over ge treiter van het leger. Toen de mili taire leiding daaraan met traangas onmiddellijk een einde maakte, be gonnen de demonstranten uit woe de met stenen te gooien. Soldaten schoten terug. Isrtëls 'ijzeren-vuist-politiek' voor 1e westelijke Jordaanoever en de Gazastrook moet onderwor penheid inboezemen. Maar het te genovergestelde wordt bereikt. In plaats van het Palestijns nationa lisme te smoren, zwiept Jeruzalem het PLO-sentiment op. Of zoals de commentator van de Jeruzalem Post het deze week uitdrukte: "Is raël creëert met haar optreden on der de jonge generatie Palestijnen een nieuwe mythologie: die van David tegen Goliath", Dit keer is Israël de gehelmde reus en zijn de Palestijnen de romantische hel den. Gesterkt in hun ethos dat martelaren nodig zijn om het ver zet tegen de bezetter levend te hou den. Verliezer Ook al keert deze week de rust in de bezette gebieden terug, dan nog is in feite Israël de verliezer. Want opnieuw is de kans verder ver kleind dat gematigde Palestijnen hun radicale broeders kunnen overtuigen dat vreedzaam naast el kaar leven als een oplossing van het Palestijnse vraagstuk, een weg is die de moeite van het bewande len waard is. Het blijft onbegrijpelijk waarom Israël de Palestijnen steeds verder van zich vervreemd met het verbie den van betrekkelijk onschuldige politieke manifestaties binnen de Palestijnse universiteiten; hen met allerlei vrijheidbeperkende maat regelen alsmaar onder de neus wrijft wie de diénst uit maakt. De standpunten zullen zich in de toe komst alleen maar verharden. Het wederzijds geweld zal navenant zijn. Israël is met die blinde politiek van 'law and order' bezig de Pale stijnse crisis in eigen huis te halen. Eveneens door haat verblinde Pa lestijnen zullen zeker proberen de vier doden van de afgelopen dagen in de straten van Tel Aviv of Jeru zalem te wreken. Geheel volgens de wet van de voor het Midden- Oosten zo kenmerkende vicieuze cirkel. Regering en leger in Israël zijn zich na twintig jaar nog niet be wust van de valstrik die voor alle bezetters is uitgezet: het gebruik van geweld dat het denken domi neert. Voor onderdrukte volken een extra aanmoediging te vechten voor hun vrijheid en onafhanke lijkheid. Israëlische soldaten grijpen in Nabloes, op de bezette Westoever, e ringen versterken de agressie bij de Palestijnse bevolking. i jongen bij zijn haar. Dergelijke vernede- (foto ANP)' De Rooms-Katholieke Kerk in Nederland zal niet deelnemen aan het systeem van ledenadmi nistratie dat door de Stichting Interkerkelijké Ledenadmini stratie (Sila) wordt opgezet. (Per 1 januari 1988 vervalt de kerkelij ke aantekening bij de gemeente lijke bevolkingsadministraties. Om daarin te voorzien werd in juli de Sila opgericht, die een soort 'tussenstation' tussen de kerkelijke en gemeentelijke ad ministraties gaat stichten waar de deelnemende kerken hun le- denregister kunnen onderbren gen). De bisdommen Utrecht, Den Bosch en Roermond zijn tegen deelneming. Afgesproken was dat de Rooms-Katholieke Kerk als zodanig alleen in de Sila mee doet als zeker zes van de zeven bisdommen vóór zijn. Enkele bisdommen zullen nu nagaan of ze afzonderlijk aan de Sila kun nen deelnemen. Tot nu toe hebben vier kerken besloten lid van de Sila te wor den: hervormd, oud-katholiek, remonstrants en evangelisch-lu- thers. De doopsgezinden en gere formeerden moeten nog een be slissing nemen. De kleinere gere formeerde kerken doen niet mee. Beter samenwerken. Met in gang van januari gaat een aantal protestantse kerken beter sa menwerken in het werelddiako- naat. De Stichting Oecumenische Hulp (SOH) zal namens deze ker ken en de Oud-Katholieke Kerk zich dan geheel richten op hulp bij rampen en op vluchtelingen- en voedselhulp om in noodsitua ties snel te kunnen reageren. De kerken kunnen zich dan via SOH als eenheid tot de Nederlandse samenleving richten. Om het overleg tussen de ver schillende werelddiakonaten te verbeteren is een 'Beraad Inter nationale Dienst' gevormd. Dat heeft tot taak het overleg en de samenwerking op alle terreinen van werelddiakonaat te bevorde ren. Een concrete taak van het Beraad is het beheer van een fonds voor 'oecumenische pro- jekten'. Tot nu toe maakte SOH jaarlijks een lijst van hulppro gramma's. Het gereformeerde Algemeen Diakonaal Bureau en de her vormde Generale Diakonale Raad hebben een deel van dit werk van SOH overgenomen. In het Beraad Internationale Dienst zullen de kerken nagaan hoe zij samen betrokken kunnen zijn bij oecumenische projekten en hoe ze elkaar daarbij kunnen helpen. Ook het 'Alternatief Adoptie plan' van SOH (voor jeugdgroe pen, scholen en interkerkelijke groepen die zich met werelddia konaat bezighouden) komt nu onder verantwoordelijkheid van de diakonale organen die in het Beraad Internationale Dienst sa menwerken. Naar Amersfoort De jaarvergadering van de Raad van Europese Bisschop penconferenties (rk) zal volgend jaar augustus in Amersfoort wor den gehouden, in het klooster Onze Lieve Vrouwe Ter Eem, waarook de paus tijdens zijn be zoek aan ons land verbleef. Dit jaar was deze jaarvergadering in Warschau. Namens de Neder landse bisschoppen zit bisschop Möller van Groningen in de raad. IKV. Het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) houdt voor de derde keer een extra financiële actie onder het motto 'Schep er op 1986'. De financiering van de activiteiten is op de gewone ma nier niet rond te krijgen, vertelde IKV-medewerker Wilke Schram. Ze vindt het ongezond, dat alleen door moord en brand te schreeu- wern de eindjes aan elkaar ge knoopt kunnen worden. De bijdragen van de kerken blijven wel op peil, maar de gif ten en de verkoop van materiaal zijn teruggelopen. Een oorzaak van de lagere inkomsten is, vol gens Schram, dat de nieuwe koers van het IKV (ontspanning) minder duidelijk is dan de strijd tegen de kruisraketten. - Het IKV uit in een brief aan de Russische Vredesraad zijn be zorgdheid over de behandeling van de onafhankelijke vredes groep 'Groeppa Doverija' in dat land. Verscheidene leden van de ze groep zijn in hechtenis geno- Die behandeling, zegt het IKV in zijn brief, is niet te rijmen met de nieuwe maatschappelijke ont wikkelingen in de Sowjet-Unie. Het vraagt de Russische Vredes raad zijn bezorgdheid daarover door te geven aan de autoritèi- ten. Vluchtelingen De Raad van Kerken in Ne derland heeft de vaste commis sie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer gevraagd, een hoorzitting te houden over het vluchtelingenbeleid De minister heeft dit najaar daarover een nota aan de Kamer gestuurd. Daarin wordt het aan tal jaarlijks uit te nodigen vluch telingen wel van 250 op 500 ge bracht, maar de Raad van Ker ken vreest dat die verhoging ten koste gaat van mensen die zich 'spontaan' als vluchteling hier aanmelden. De nota van de mi nister getuigt, volgens de raad, weinig van echte internationale solidariteit. Gebedsdienst. In verband met de noodtoestand in Surina me wordt komende zondag om half 12 een voor ieder toeganke lijke gebedsdienst gehouden in de kerk van de Evangelische Broedergemeente in Zeist. (Deze gemeente onderhoudt al heel lang zendingsbetrekkingen met Suriname, waar de Broederge meente de grootste protestantse kerk is). 'Lam' en 'stom'. Dr. J. A. B. Jongeneel - van 1980 tot 1982 hervormd predikant in Leiden- Zuidwest - heeft vanmiddag met het houden van een rede het ambt van bijzonder hoogleraar in de zendingswetenschap aan vaard aan de Utrechtse universi teit. Jongeneel zei in zijn rede, dat de christelijke zendingsbewe ging, ondanks al haar tekortko mingen, meer goed aan de mens heid heeft gedaan dan enige an dere beweging in de geschiede nis. Als zendingsbeweging zal het christendom zich voortdu rend moeten aanpassen, maar, zei Jongeneel, het mag nooit Gods .openbaring in Jezus Chri- strus relativeren. Christendom dat het geloof in de opstanding verkondigt maar dienstverlening achterwege laat, noemde hij 'lam'. Christendom dat wél diensten aan derden ver leent maar hun géén evangelie van het Koninkrijk Gods pre dikt, noemde hij 'stom'. Avondmaalsmijding. Bij Boekencentrum in Den Haag is het 'herderlijk schrijven' van de hervormde synode over 'Ambt en avondmaalsmijding' nu als boekje (53 bladzijden, f. 8,50) ver schenen. Het gaat over het pro bleem van avondmaalsmijding bij ambtsdragers. Uit dit herderlijk schrijven blijkt, dat de synode grote waar de hecht aan een pastorale bena dering van het probleem, ook wanneer er kerkordelijke maat regelen worden overwogen of ge nomen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Nieuwe Tonge kandi daat A. Beider Ridderkerk. Gere formeerde Kerken: beroepen te Baarn B. Roolvink Heerhugo- waard. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Rijns burg (voor zendingsdienst op Curacao) kandidaat J. van Ben- them Kampen. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen de benoeming tot zendingspredi kant bij de Evangelisch Christe lijke Kerk in Irian Yaya B. S. Santema Den Ilp-Landsmeer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19