'De wedstrijd van de waarheid' Bestuur NAC ontmoet de man met de hamer Groningen in zee met een nieuwe shirtsponsor Schapendonk gaat vrij-uit Veiling levert fiscus zeven mille op Niesten verrast marathon-top Handbalsters moeten tegen Oostenrijk maximale uit WK halen WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 15 GUIMARAES (ANP) - Het bestuur van FC Groningen heeft aan de vooravond van de Europa-Cup wedstrijd tegen Vitoria Guimaraes de nieuwe clubsponsor gepresen teerd voor shirtreclame. Het elek tronicabedrijf Pioneer, concurrent van de persoonlijke sponsor van trainer Jacobs, zal de noordelijke eredivisieclub van 1 juli 1987 voor drie jaar financieel steunen. De Groningse voorzitter De Vries en hoofd verkoop Van der Heijde van de Japanse firma wilden het juiste bedrag gisteravond tijdens een persconferentie in Guimaraes niet bekend maken. Maar na afloop zei den Van der Heijde en zijn interna tionaal directeur Watanabe, dat Groningen jaarlijks op ongeveer 400.000 gulden kan rekenen. Jacobs' salaris wordt betaald door het bedrijf, dat zijn vorige ver eniging Excelsior steunt. Volgens Van der Heijde zijn duidelijke af spraken gemaakt, zodat Jacobs geen moeilijkheden zal krijgen. Hij zal in clubverband de naam van de nieuwe sponsor uitdragen. De Japanse firma neemt de rol over van het Nederlandse verzeke ringsconcern Aegon, dat aan zijn vijfde jaar bezig is als hoofdsponr sor. Het contract zou tot medio 1988 lopen. In begin van dit sei zoen maakte het bedrijf bekend de verbintenis niet te zullen verlen gen. Groningen kreeg de vrijheid op zoek te gaan naar een nieuwe geldschieter. Die werd volgens voorzitter De Vries snel gevonden. Daarop besloot de verzekerings maatschappij zich voortijdig terug te trekken. Volgens PR-man Mul der heeft zijn bedrijf in de afgelo pen jaren voldoende naamsbe kendheid gekregen. Deze winter zal de firma zich beraden over het al dan niet verlengen van het spon sorschap van de Nederlandse schaatsbond, dat contractueel tot 1988 duurt. „We verlaten het voet bal niet door de aanhoudende be richtgeving over het voetbalvanda lisme," zei Mulder. „We zijn op zoek naar andere manieren van sponsoring, waarbij de sportwe reld zeker tot de gegadigden be hoort." Mogelijk al volgend jaar - opvolger IOC-lid MÜNCHEN (GPD) - De opvolging van de dit jaar overleden Neder landse IOC-afgevaardigde Kees Kerdel zal naar alle waarschijnlijk heid komend jaar op het IOC-con- gres in Istanbul zijn beslag krijgen. Hoewel nergens in de IOC-regle- menten omschreven staat dat Ne derland automatisch een opvolger krijgt, is het volgens IOC-bestuurs- lid Willy Daume zo goed als zeker dat het olympische congres toch die opvolger Kerdel zal aanwijzen. „Nederland heeft met de heer Kerdel en eerder de heer Van Kar- nebeek twee voortreffelijke IOC- leden gehad. Die kwaliteiten wor den op prijs gesteld", aldus Dau- Sowjet-Unie-Nederland 27-17, Oostenrijk- Oost-Duitsland 20-25, Joegoslavie-Honga- Sowjet-Unie Oost-Duitsland Joegoslavië 3 2 1 0 5 71-46 3 2 1 0 5 73-52 3 2 1 0 5 57-46 3 1 1 1 3 53-52 3 0 0 3 0 54-82 3 0 0 3 0 49-79 wakije-West-Duitsland 19-13, China-Roe- menië 24-32. Roemenië Noorwegen Tsjechosl. West-Duitsland China Zuid-Korea troost-groep: Frankrijk 3 3 0 0 6 79-67 3 2 0 1 4 75-53 3 2 0 1 4 63-57 3 1 0 2 2 58-57 3 1 0 2 2 61-78 3 0 0 3 0 54-78 1-2 21-11 Polen 1-2 18-16 Japan 1-0 16-18 Verenigde Staten 1-0 11-21 DEN BOSCH (ANP) - De Bos sche rechtbank heeft geen be zwaar tegen de uitlatingen, die voetballer Kees Schapendonk deed in het voetbalweekblad Voetbal International. Tijdens het interview deed Schapen donk uitspraken over zijn erva ringen met zijn voormalige ad viseurs Jongen en mr. Gou- mans. Jongen en Goumans voelden zich door de uitspra ken van Schapendonk bena deeld en spanden een kort ge ding aan tegen de voetballer. Mr. A. van Deelden van de Bos sche rechtbank wees de klacht gisteren echter af. De twee adviseerden Scha- pendonk bij een transfer van het Maastrichtse MW naar AA Gent in België in 1982. Ook la ter gaven Jongen, ex-manager en Goumans, ex-secretaris van MW adviezen aan Schapen donk. In het interview beweer de de dit seizoen voor het Rot terdamse Excelsior uitkomen de voetballer, dat er „grof geld" aan zijn carrière was verdiend. Goumans en Jongen, verenigd in het vennootschap BBI, von den het artikel tendentieus, fei telijk onjuist en grievend. Kees Schapendonk ontkende zich onrechtmatig ten opzichte van de eisers te hebben opgesteld en werd door de rechtbank in het gelijk gesteld. het peloton. Pleyhuis, Van Kempen en Talen volgen. ASSEN (ANP) - Niet favoriet Ri chard van Kempen, maar routi nier Jos Niesten heeft de ouver ture van de marathon-schaats- zesdaagse gewonnen. Dat ge beurde voor 4000 toeschouwers in Assen. De ontknoping kwam tot stand tijdens de vijf extra ron den voor een kopgroep van vier rijders. Niesten plaatste een tem poverhoging. Zijn generatiege noten Dries van Wijhe en Jos Pronk hielden de benen stil en drongen Van Kempen daardoor in een aanvallende rol. Maar de winnaar van drie races in dit sei zoen en koploper van het beker klassement, had vrede met een zege van Niesten. In de laatste ronde gaf Van Kempen nog wel een beetje gas. Een echte poging zijn leermeester te achterhalen was het niet. De schaatsende wielrenner Gert Jakobs was in Assen de eer ste vluchter. In tien ronden bouwde hij een voorsprong op van 300 meter op, waarna hij zich liet inlopen. Kort daarop sloten zes cracks een verbond. Niesten, Pronk, Van Kempen, Van Wijhe, Jan Kooiman en Hilbert van der Duim slaagden erin een ronde voorsprong te nemen. Hun jacht op het peloton had liefst 38 ron den geduurd. Onmiddellijk daar na brak de hoofdmacht in twee ën. Van Kempen was de enige van de vluchtgroep die had opge let. Pas na een langdurige achter volging konden Pronk, Van Wij he en Niesten, met Henri Ruiten berg, het verloren gegane terrein goedmaken. Kooiman en Van der Duim, die volledig kapot zat, bleven in gebreke. Met een ronde voorsprong op een groep van dertig rijders en twee ronden op het peloton, bleek het voor Van Kempen, Pronk, Van Wijhe en Niesten simpel de race verder te contro leren en verschafte het kwartet zich een aardige puntenvoor- sprong. Alleen voor Van Wijhe zijn de punten in het Zesdaagse- gebeuren bijzaak. Wegens princi piële redenen verschijnt hij zon dag tijdens de finale niet op het overdekte kunstijs in Heeren veen. Daardoor komt Van Wijhe niet in aanmerking voor het eindklassement, omdat deelne ming in het Friese land een ver- plichting is. Voor de eerste maal is er overigens sprake van een echte Zesdaagse. Alle wedstrij den tellen mee voor het eindklas sement. In de voorgaande edities mocht iedereen het slechtste re- sultaat schrappen. Uitslag: 1. Jos Niesten (Heemskerk) 31,1 punten, 2. Richard van Kem pen (De Hoef) 29, 3. Jos Pronk (Oostgraftdijk) 27, 4. Dries van Wijhe (Kerkdorp) 25, 5. Herbert Dijkstra (Pesse) 20,6. Hilbert van der Duim (De Kniepe) 18,7. Hen ri Ruitenberg (Oldebroek) 17, 8. Yep Kramer (Oudeschoot) 16, 9. Oege Ferwerda (Stiens) 15, 10. Robert Vunderink (Raalte) 14, 11. Steven Zoon (Rockanje) 13,4, 12. Gert Jakobs (Helmond) 12, 13. Ruud Christoffers (Vlaardin- gen) 11, 14. Piet Manden (Wap- serveen) 10, 15. Gerard Rietveld (Ouderkerk aan den Amstel) 9, 16. Egbert Post (Groningen) 8, 17. Lex Caemier (Den Hom) 7, 18. Albert Bakker (Groningen) 6, 19. Jan Kooiman (Ammerstol) 5, l 20. Piet Kleine (Kerkenveld) 4. BREDA (GPD) - „Tuig, schooi ers." Het oproer kraait. Het is dins dagmorgen even na elven in het paviljoen van NAC. De veiling die aan de gang is, is uniek in de histo rie van het Nederlandse voetbal. Belasting-deurwaarder Wijlaars en de meebiedende belastingambte naren, die zich tussen het publiek hebben gemengd, krijgen het zwaar te verduren. Even lijkt het uit de hand te lo pen, even lijken er klappen te zul len vallen. Op het moment dat de NAC-supporters in het overvolle paviljoen in de gaten hebben dat de prijzen door vertegenwoordi gers van de fiscus worden opgedre ven, laaien de emoties hoog op. Ge lukkig wint het gezond verstand. Maar het blijft een farce, een lu gubere farce. In een sfeer waarin wrangheid en toenemende verba zing om de overhand strijden, gaat voor 7430 gulden de totale inboe del van de hand. Een te verwaarlo zen bedrag op een schuld aan be lasting en bedrijfsvereniging van zo'n anderhalve ton. NAC voelt zich gebruikt als proefkonijn. Na aftrek van kosten en van de spullen die de belastingdienst ambtenaren gisteren zelf aankoch ten, heeft de fiscus naar schatting nog geen vijf mille overgehouden aan het gebeuren. Behalve een hoop publiciteit heeft de veiling voor NAC nauwelijks gevolgen. Vrijwel de complete inventaris werd door het demissionair be stuur, de saneringscommissie en supporters teruggekocht. Eigen installatie En zo kon het gebeuren dat om- roepster Annie voor een bedrag van vijf gulden de omroepinstalla tie kocht en vervolgens aan NAC 'schonk'. En dat terreinknecht Ad voor hetzelfde luttele bedrag eige naar werd van de compressor in het ballenhok. En dat Frans Derks, benoemd tot 'opper-saneerder' en eigenaar van een schoonmaakbe drijf, voor eveneens een briefje van vijf eigenaar werd van het aanwezi ge schoonmaakmateriaal. De pion nen waren voor demissionair pen ningmeester Rennings, die zich als organisator van het Interpolis- schaaktoernooi dit goedkoop bui tenkansje niet wilde laten ontgaan. En zo viel er toch nog te lachen. Van de zeventig te veilen spullen vloeide er slechts een viertal niet terug naar NAC. De artikelen, die direct na afloop van de 'executoria le verkoop' werden weggehaald waren een copieerapparaat en was machine, beide in slechte staat, een Sjalamonov 'zoek in Melbourne MELBOURNE (Rtr. - De Bulgaar se gewichtheffer Nairn Sjalamanov is in Australië verdwenen, nadat hij in het weekeinde de wedstrij den om de wereldbeker had ge wonnen. Sjalamanov, net negen tien, had tijdens die wedstrijd zijn wereldrecord trekken verbeterd tot 148 kilo. Volgens mededelingen van de politie is de Bulgaar het laatst ge zien te Melbourne gezien in gezel schap van een vrouw en twee ande re mannen. „Hij heeft een geldig paspoort met visum", werd er aan toegevoegd. „Tot nu toe heeft hij .zich niet tot ons gewend, wat ons betreft bestaat er geen enkel pro bleem." De begeleiders van de Bul gaarse ploeg echter hebben de ver missing van hun gewichtheffer wel bij de politie aangemeld. DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands vrouwen-zaal handbalteam staat voor de tweede maal in dit WK-toer- nooi voor „een duel van de waarheid". Na de derde confrontatie binnen één week met een Oosteuropese grootmacht (gisteravond werd met 27-17 van Rusland verloren) moet de ploeg van Kecskemethy vanavond in Amsterdam tegen Oosten rijk proberen het maximaal haalbare uit deze WK te sle pen: Het bereiken van de strijd om de negende plaats. Op grond van de cijfers moet dit mogelijk zijn. Oostenrijk verloor in de voorronde met groter verschil (30-15) van Rusland dan Oranje gis teren, maar Kecskemethy is erva ren genoeg om daaruit geen al te optimistische conclusies te trek ken. En dat is maar goed ook, „want Polen is in de voorronde in onze trucs gestapt", lachte de trai ner-coach van de Oostenrijkse ploeg Vinco Kandija. „Tegen Rus land en Joegoslavië hebben we en kele goede speelsters buiten de ploeg gelaten en daardoor konden we in de vooronde Polen verras- Kandij a is overigens een van de vele handballende Joegoslaven in buitenlandse dienst. Iemand met een goede staat van dienst ook, want hij trainde in eigen land acht jaar het nationale vrouwenteam en daarna de Zwitsers mannenploeg, die actief was bij de Olympische Spelen van Moskou '80. Een slimme man ook trouwens getuige zijn taktiek in de voorron de. „Slim omdat we niet sterk zijn? Zo wil ik het niet uitdrukken, want niet voor niets zijn we onlangs we reldkampioen in de C-groep ge worden". Een succes dat vooral te danken was aan één Oostenrijkse vereniging, namelijk het Weense Hyperbank Südstadt, dat zelfs met twee teams in de Oostenrijkse competitie uitkomt en daarin afge lopen seizoen eerste en derde werd. Die Oostenrijkse competitie stelt overigens niet veel voor. Er bestaat namelijk maar één klasse louter vanwege het feit, dat Oostenrijk maar 370 handbalsters verdeeld over twaalf verenigingen telt. „We winnen de meeste wedstrijden met De Sow jet- handbalster Kar- lowa (midden) wordt geblok keerd door Han- neke van Eyl (l) en Inge Tulp. (foto ANP) brandblusapparaat en een massa getafel. De eerste drie werden door de belasting zelf aangekocht, de massagetafel kwam in handen van de enige echte particuliere bieder, een Roosendaalse fysiotherapeut. Voor de rest kon alles blijven staan en zodoende kon gisteravond met een gerust hart voor gastheer wor den gespeeld omdat Volendam op bezoek kwam om de uitgestelde competitiewedstrijd af te werken. (Einduitslag 1-1). Pamflet Voorafgaand aan de veiling 's morgens had demissionair secreta ris Liesker nog verzucht: „Als er maar geen lijkepikkers op afko men". 'Een groep fervente NAC- aanhangers' had daarvoor middels pamfletten aan de poort de veiling bezoekers nog gesmeekt alsjeblieft rechtsomkeer te maken en „de boel de boel te laten". Vandaar dat nagenoeg niemand het aandurfde over de vaak symbolische biedin gen van de NAC-sympathisanten heen te gaan. Degenen die dat wel deden liepen het risico opge knoopt te worden of op zijn minst te worden uitgescholden. De belastingmedewerkers tus sen het publiek namen dat riscico, zich in de rug gedekt wetend door enkele politie-agenten. „Ik doe ook maar m'n werk", liet een onver stoorbare ambtenaar weten, „dat het rijk meebiedt op een dergelijke openbare verkoop is trouwens een normaal verschijnsel. Nee, bij NAC ga ik zelf nooit kijken. Ik hou meer van andere sporten". Klapstuk Wijselijk hielden de rijksbieders de mond dicht op het moment dat er direct noodzakelijke inventaris- stukken als ballen, shirts en ge luidsinstallatie aan de beurt kwa men om te worden verhandeld. Maar bij met name de blessure-ap paraten werd de prijs wel degelijk opgedreven. Zo werd een 'Huttin- ger', intensief gebruikt door de me dische staf van NAC, het klapstuk van de veiling voor een bedrag van 1100 gulden. Keurig telde Frans Derks voor het oog van de deur waarder de flappen neer. Het was trouwens toch al Frans Derks, die gisteren de show stal. Voor het eerst wierp de succesvol le Bredase zakenman zich publie kelijk op als de redder van NAC. Op een manier die voor iedereen waarneembaar was, niet alleen in het paviijoen, maar dankzij een NOS-Journaal-team ook in den lande. Rod Stewart Frans Derks had twintig minu ten voor het begin van de veiling het paviljoen betreden. Als een Rod Stewart, getooid in punk-kap sel en snelle leren broek. Derks nam zijn mede-senaringscommis- sie-leden direct mee achter de cou lissen om het strijdplan door te ne men. Derks ook was de eerste die verbouwereerd reageerde, toen bleek dat er van rijkswege tegen- bieders waren ingezet. „Dat is niet netjes", stak de 'red der van Breda' waarschuwend de vinger op. „De fiscus is partij in de ze, dit is niet elegant". Natuurlijk had hij het publiek op zijn hand, dat dreigend begon te schreeuwen: „Eruit met die lui, sodemieter ze, eruit". Maar dat gebeurde niet. De NAC steunende zakenlieden wisten de boel te sussen en zodoende kreeg de veiling toch nog een vrij orden telijk verloop. Derks achteraf: „Dat de fiscus ook bieders inzette, wist ik natuurlijk wel, maar dat ze het nu zouden doen, had ik niet hele maal verwacht. Hier ligt de zaak toch anders, gevoeliger. Dit is mis bruik maken van macht. Niettemin is de hele gang van zaken me niet tegengevallen. Het heeft ook zijn positieve kanten. Het bodembe- slag, dat de fiscus NAC oplegde, is nu weg". Harry Eggly, voorzitter van de saneringscommissie, reageerde in soortgelijke bewoordingen. „De fiscus had gedacht dat we het niet zover zouden laten komen en die anderhalve ton wel even op tafel zouden leggen. Dat hebben we ex pres niet gedaan. Deze veiling is het begin van de opbouw van een nieuw NAC. Het publiek weet nu ook dat het menens is. De zaak heeft ons bovendien een hoop pu bliciteit opgeleverd, hoe je het ook wendt of keert". dertig tot veertig doelpunten ver schil", aldus Kandija in de rol van trainer-coach van Hydrobank 1. En dat hij niet overdrijft bewijst het resultaat van de wedstrijd tegen Graz waarin Hypobank vorig sei zoen de titel pakte: 53-9! De doel- cijfers van de Weense club waren: 836 voor en 234 tegen in 22 wed strijden. Gemiddeld zeg maar 40-10 per wedstrijd.... Buitenlanders Weinig potentieel hoeft echter niet te betekenen dat de kwaliteit mager is. Het meest recente bewijs daarvan is de eervolle nederlaag, die Oostenrijk gisteren in Almere tegen de DDR leed (25-20). Hofle verancier Hypobank werkt met be taalde speelsters van wie er nogal wat in Tsjechoslowakije, Joegosla vië en Polen handbalervaring op deden. Het huidige WK-team waar mee Oranje vanavond te maken krijgt telt drie Joegoslavische speelsters, een Poolse en een Tsje chische. Ten dele dus een Oost- blokteam. „En als ze er meer nodig hebben dan naturaliseren ze die speelsters binnen twee weken", weet Jan Kecskemethy, die gister avond in Den Haag uiteraard wei nig problemen had met de ver wachte nederlaag tegen de Russin- In deze fase van het toernooi wil len de favorieten zich tegen bedui dend zwakkere landen nog wel eens sparen. Zo ook Rusland, dat op continuering van de wereldtitel mikt. maar in de komende dagen eerst met Hongarije en de DDR moet afrekenen en intussen Joego slavië nog op de loer weet. Dit alles als gevolg van de „krankzinnige" loting, die alle favorieten in dezelf de hoofdgroep bracht. In Den Haag toonden de Russinnen, met als topscoorster Natalja Kirtsjik (10 treffers) zich met het oog op het zware programma dus „aardige" tegenstandsters, die het na 17-6 by rust eigenlijk wel geloofden.Voor het eerst in dit toernooi gaf Kecs kemethy na rust ook zijn wissel speelsters een kans. Ook al om adem over te houden voor die wed strijd van vanavond, want Oranje, dat tegen de Russinnen in Cecile Leenen de meest succesvolle schutter had (6 doelpunten), mag vrijdag tegen Joegoslavië natuur lijk nergens op hopen. 'Kantines bedreigen horeca niet' DEN HAAG (ANP) - De sport kantines vormen geen ernstige bedreiging voor de Horeca, is de conclusie van een onderzoek dat door de Vereniging van Neder landse Gemeenten, in opdracht van de vorige staatssecretaris van Economische Zaken Van Zeil, werd verricht. De tussen-rapportage maakt duidelijk dat bruiloften en partij en in sportkantines tot de uitzon deringen behoren en dat horeca- activiteiten voor niet-leden be perkt blijven. De horecawereld meent dat de rijksoverheid, via wettelijke maatregelen, de ge meenten moet dwingen op te tre den tegen misbruik van kanti- Het onderzoek wees uit, dat als er problemen zijn, die zich voor- i doen by wijk- en buurthuizen en kerkelijke instellingen. Bij on derzoeken in diverse gemeenten bleek dat de overeenkomsten, die gesloten zijn tussen de hore- j ca en de sportbonden tot een be- j vredigende situatie hebben ge leid. Een dergelijke overeen- 'j komst wordt in de tussen-rap- portage zelfs als voorbeeld ge- jj steld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15