1 L^Hj Veelzijdige Opel Omega: terecht de 'auto van het jaar' Chinese groente van de volkstuin AU Nieuwe middeltjes tegen vuile ruiten Weer onderscheiding voor Ford- Girling's anti-blokkeersysteem UW OPEL DEALER ÜÜHet Motorhuis DOE HET Z ELF J Veel leuks voor hobbyist op Tuin Park WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 Samengesteld door Koos Post Goldene Lenkrad De Audi 80 1,9 E heeft het 'Gouden Stuurwiel' gekregen. De onder scheiding werd tien jaar geleden in het leven geroepen door 'Bild am Sonntag', het grootste zondagsblad van Europa. Een jury van autovak mensen, journalisten en sportieve rijders uit acht landen beoordeelde de zestien belangrijkste nieuwe au to's van het afgelopen jaar. In de klasse van anderhalf tot twee liter eindigde de Audi als eerste vóór de Opel Omega 2,0i en de Fiat Croma FRIS ACHTER 'T STUUR - Se- ven-Up Nederland, de bekende fa brikant van frisdranken, is half no vember een landelijke actie begon nen onder de titel 'Fris achter 't stuur'. Met deze actie - door Veilig Verkeer Nederland van harte on dersteund - wil de fabrikant alle weggebruikers, maar vooral de jeugd, wijzen op een verantwoord alcoholgebruik in relatie tot het deelnemen aan het verkeer. De ruitenkrabbers liggen benzinestations wee naast de kassa. Bussen en busjes anti-vries staan in grote hoeveel heden op de plank. We zitten im mers midden in het nare natte sei zoen en de verschillende fabrikan ten pikken graag een graantje mee van de miljoenverkoop van mid deltjes, waarmee narigheid kan worden voorkomen of bestreden. Elk jaar komen er weer nieuwe 'tovermiddelen' bij. Ook ditmaal. VDO Nederland (in Amsterdam) presenteert een smeersel waarmee de autoruiten minder ontvankelijk voor vuil worden. En natuurlijk heeft de eeuwig attente Holt Lloyd (in Almere) ook iets nieuws: een grote, altijd gebruiksklare zeem in een koker. 'Rain-jet' Het patente middel van VDO Ne derland is een kleurloze vloeistof op basis van een speciale siliconen- olie. Men moet het op de voorruit smeren. Het middel heet 'Rain-jet' en VDO spreekt van een 'onzicht bare ruitewisser', omdat - volgens de perspublicatie - de voorruit voor enkele weken een spie gelgladde oppervlakte heeft waar op vuil en water zich niet kunnen vastzetten. Regendruppels spatten uit elkaar en worden door de rij- wind weggeblazen, zegt het pers bericht. Zeem in een koker: altijd gebruiksklaar. 1 In de praktijk werkte het echter niet zó perfect. Rijden mét 'Rain- jet' maakt het rijden zónder ruite wisser heus niet mogelijk. Maar het helpt wel. En in een tijd, dat vorst en vuil zo veelvuldig aansla gen op de ruit doen, zijn ook kleine beetjes hulp welkom. Voor wie geen wonderen verwacht: voor 19,50 is zo'n flacon (voor tien be handelingen) te koop in de auto shops. Zeem in het uitgebreide assortiment, maar daar is nu een betere en gro tere bijgekomen. Een sterk absor berende synthetische zeem van 40 bij 48 cm in een blauwe plastic ko ker. Handig voor onderweg als de wissers wel het vuil wegvagen maar machteloos staan tegenover de steeds dikker wordende vette aanslag op het glas. De koker van de 'Flexy Aqua Cham' is voorzien van een lusje en kan dus heel gemakkelijk ergens in de auto worden opgehangen. Overigens: de zeem is natuurlijk niet alleen nuttig voor de auto. Te koop voor 10.95. Hoewel Mercedes als eerste met een anti-blokkeersysteem kwam heeft Ford een grotere bijdrage geleverd aan de popu larisering van deze belangrijke veiligheidsvoorziening. Pas op een heel dure Mercedes wordt abs standaard geleverd, ter wijl Ford de gehele Scorpio-serie met het systeem heeft uitgerust. Ford maakte daarvoor gebruik van een door Alfred Teves in Duitsland ontwikkeld elektronisch systeem. Ford werkt echter ook met een ander anti-blokkeersysteem, een volgens een hydro-mechanische principe. Dit systeem werd ont wikkeld door Lucas Girling in En geland. Het behoort tot de stan daarduitrusting van de Ford Es cort RS Turbo, maar is op bestel ling ook leverbaar op andere Es cort- en Orion-modellen. Het systeem verhindert dat de voorwielen of beide achterwielen tijdens krachtig remmen op een nat of glad wegdek blokkeren. Zo kan slippen worden voorkomen en blijft de wagen zelfs bij noodstops bestuurbaar. Het is geen wonder middel, maar een uiterst nuttige veiligheidsvoorziening. Bovendien heeft het systeem van Girling het voordeel, dat het aanzienlijk goed koper is dan de elektronische sys temen. Drie keer Het Britse genootschap van au tomobielfabrikanten en -handela ren bekroonde het systeem als 'een ontwerp dat de belangrijkste bij drage aan de verkeersveiligheid heeft geleverd in 1986'. Ook het Britse tijdschrift voor originele ontwerpen 'Eureka' zette in samenwerking met de organisa toren van de tentoonstelling van industriële ontwerpen 'Des 86' het Girling-systeem als 'beste techni sche innovatie' op een voetstuk. En nu is daar ook een Neder landse onderscheiding bij geko men. De Centraal Beheer Jaarprijs - voor de persoon die zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de verkeersveiligheid - ging naar de heer F.Riddy van de firma Lucas Girling voor zijn anti-blok keersysteem, dat volgens Ford ge middeld op één van elke vijf nieuw verkochte Escorts en Orions zit. Caravan-RAI van 15 tot 20 januari De jaarlijkse Caravan- en Camping RAI zal ditmaal van 15 tot en met 20 januari worden gehouden in het Amsterdamse ten toonstellingscomplex. Ongeveer 50.000 vierkante meter opper vlakte zal worden gevuld met tenten, caravans, kampeeruitrus ting en bijbehorende toeristische informatie. De tentoonstelling trekt al jaren om en nabij de 100.000 perso nen bezoekers. Voor het overgrote deel zijn dat natuurlijk lief hebbers van een individuele vakantie. Mensen, die er op uit trekken met tent of caravan. Dat zijn er niet weinig. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kiest in eigen land 47 procent voor een tent, vouwwagen of caravan. En maar liefst 38 procent neemt een dergelijk 'onderkomen' mee op een buitenlandse vakantie. De afspraak dateerde al van maan den terug. Het was dus puur toeval dat ik in een Opel Omega reed op het moment dat bekend werd dat een internationale jury van 57 jour nalisten deze opvolger van de Opel Rekord had uitgeroepen tot de 'Auto van het jaar'. Maar wel een leuk toeval. In het verleden heb ik meerma len kritiek uitgeoefend op de onei genlijke argumenten, waarop vaak leden van de jury hun oordeel ba seerden, zodat ze met elkaar tot een soms verrassende en een enke le keer zelfs belachelijke keus kwa men. Maar de laatste jaren kan men moeilijk aanmerking maken op hun beslissing. De Opel Kadett twee jaar gele den, de Ford Scorpio vorig jaar en nu weer de Opel Omega zijn te recht 'auto van het jaar' geworden. Misschien dat men persoonlijk tot een andere favoriet had kunnen komen, maar waar de verschillen zo gering waren als bijvoorbeeld dit jaar moet men zich onvoor waardelijk neerleggen bij een be haalde meerderheid. Bovendien, hoewel er op een en kel detail wel wat valt af te dingen op de Opel Omega is het in zijn al gemeenheid een voortreffelijke au to: fraai om te zien, stijlvol aange kleed, tot in de puntjes afgewerkt, gemakkelijk te hanteren en, bijzon der prettig om te rijden. Een wagen waarin men zich volgens het recept van Opel weer onmiddellijk hele maal thuis voelt. Dertig jaar ADVERTENTIE VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON071-769313. Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Na dertig jaar heeft Opel dus af stand gedaan van de naam Rekord. Eeh totaal nieuwe auto verdient een totaal nieuwe naam, heeft men geredeneerd. Bovendien heeft Opel ook de Monza een zachte dood laten sterven en de Omega serie tot dat niveau laten doorlo pen: in de vorm van de Omega 3000, met een 3 liter zescilinder motor dus, die overigens pas vol gend jaar naar ons land zal komen. Hoewel de Omega zegge en schrijve maar 4 centimeter langer is dan de Rekord was, oogt het mo del veel groter. Veel imposanter. Veel kolossaler. Maar de vormge ving is schitterend. Zeer fraai van lijn en nog uiterst effectief ook: een cw-waarde van 0.28 werd nog ner gens vertoond. Met als enig nadeel: een (te) hoge achterkant, waardoor het zicht naar achteren uiterst be perkt is. Maar de ruimte binnenin en de die van de kofferbak (met een klep tot op de bumper) is heel royaal. Een sterke troef van de Opel Omega bij de verkiezing van de 'auto van het jaar' was dat hij van meet af aan in velerlei uitvoeringen te bestellen was. Met verschillende De Opel Omega: een schitterende vormgeving. motoren (van 1,8 liter tot 3 liter) in clusief twee diesels (met of zonder turbo), in vele gradaties van luxe en zelfs ook als stationwagen. Het gemis van variëteit is bijvoorbeeld de Volvo 480Es opgebroken, die als zesde op de lijst niet eens tot de concurrenten kon opklim- Extra's Uit die grote verscheidenheid van mogelijkheden had ik voor een wat langere testperiode een lu xueuze Omega GLS ter beschik king met een inspuitmotor van 1,8 liter. Daar de prijslijst van de Ome ga's begint bij bijna 33 mille zat ik met een prijs van ƒ44.256 voor 'mijn' l,8i GLS derhalve een stevig eind boven de bodem. Maar men krijgt dan wel waar voor dat (vele) geld. Een prachtig verzorgd interieur met velours be kleding. En allerlei leuke ex traatjes, zoals centrale vergrende ling, verwarmde spiegels, boord computer, speciale wieldoppen mistlampen voor en achter enzo voorts. Voorts een 1,8 inspuitmotor, die zijn werk erg rustig deed. Kruisend op een snelheid van ongeveer 130 km/uur was hij zelfs opvallend stil. Maar geheel geruis- en geluidloos is ook deze viercilinder weer niet. Ondanks de lage luchtweerstand en ondanks die ingespoten motor. Maar hinderlijke proporties nam het geluid nooit aan. De Omega l,8i is bepaald geen jakkeraar. Integendeel, de 115 (foto pr) paardekrachten hebben zelfs wat moeite de 1200 kg wegende kar snel op snelheid te krijgen. Zelfs als ze allemaal in stelling worden gebracht duurt het twaalf secon den eer uit stilstand een snelheid van 100 km/uur wordt bereikt. Maar daarna drukt de massa lekker door en kan men vrij gemakkelijk de top van boven de 190 km/uur halen. En dat alles tegen een betrekke lijke lage prijs wat benzine betreft. Dat is natuurlijk mede te danken aan die sterke stroomlijn. Gelijk met de carrosserie liggende ramen, in elkaar vloeiende bumper en spoilers, aërodynamische buiten spiegels, noem maar op. Het bijna bekende rijtje. Dus weinig weer stand en lager benzineverbruik. In combinatie met een uitgekiende motor 1 op meer dan 11. Vrij con stant. En dat vind ik een voortref felijke score voor zo'n imposante auto. Het comfort laat weinig te wen sen over, mede doordat Opel nu (voorgoed?) afstand heeft gedaan van de starre achteras. Dus nu ook achter een perfecte onafhankelijke wielophanging. Gecombineerd met een niet al stugge vering maakt het verblijf in de auto alles zins behaaglijk. Mede natuurlijk door de (zonder meer) goede stoe len, het geringe geluid, het gemak van de besturing (alleen bij hoge snelheden wordt de wagen vrij zweverig in het stuur), de soepele schakeling en de alles bij elkaar prima wegligging. Zoals gezegd, er valt hier en daar best een opmerking te maken, maar op het besluit van de interna tionale jury om van de Omega de 'auto van het jaar te maken valt weinig af te dingen. De tijd dat Opel de 'dweilen van de weg' pro duceerde ligt heel ver achter ons. De Opel Omega is door zijn handel baarheid een echte allemans vriend. Maar wel een erg aardige, en betrouwbare. Technische gegevens Opel Omega l,8i GLS. Viercilinder 1796 cc motor met Bosch L Jetronic inspuiting. Ver mogen 115 pk. Lengte 4687 mm. Ge wicht 1200 kg. Vijf versnellingen. On afhankelijke wielophanging rondom. Inhoud benzinetank 75 liter. Geremd trekgewicht 1350 kg. Acceleratie van 0 tot 100 km/uur in 12 sec. Topsnelheid 195 km/uur. Prijs 44.256,-. In de afgelopen weken zijn er twee belangrijke tuinbouwtentoonstellingen gehouden: Tuin Park in Utrecht en de Nationale Bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer. De eerste is vooral gericht op plantsoenaanplant en -onderhoud; de tweede brengt in beeld waartoe de Nederlandse kwekers van bloemen en planten in staat zijn. Wij hebben op beide rondgekeken naar zaken die voor de liefhebber van tuinieren en kamerplanten van belang kunnen zijn. Sommige er van zijn al verkrijgbaar, andere komen binnenkort in de handel. In een twee artikelen de resultaten van onze speurtochten. Nadere informatie over in dit eerste artikel genoemde zaken kunt u aanvra gen via de Koninklijke Jaarbeurs, Postbus 8500, Utrecht; telefoon: 030 - 955911. 'Tuin Park'had voor de hobbyist ren-en lawaaigeweld van reusach- boom verzorgers, waaronder een veel leuke dingen te bieden, hoe- tige hakselaars, tractoren, maaiers, groep 'nieuwe stijl', die o.m. zegt wel het niet eenvoudig was deze te zagen en ander professioneel spul. dat bij een goede snoeimethode ontdekken te midden Van het kleu- Opvallend was het grote aantal geen wondafdekmiddelen nodig zijn. Het voornaamste principe 2 snoeimethode Cartoon uit de folder Bomen en Buren. de zgn. kapstoksnoei. Een te verwijderen tak wordt een eindje van de stam af afgezaagd, zodat er een stompje over blijft. Er onder kan de boom. dan een nieuw beschermend weef sel maken, zo ongeveer was de uit leg die we bij Pius Floris uit Den Bosch kregen. Hier heeft men ook Acecap-capsules die in de linde boom worden aangebracht. De laag giftige stof wordt in de sap stroom van de boom opgenomen, zegt de beschrijving, waardoor de lindebladluizen verdwijnen en met hen de honingdauw, die o.m. op er onder geparkeerde auto's kan lek ken, wat ondoorzichtige voorrui ten kan opleveren. 'Bomen en buren De Bomenstichting in Utrecht doet niet alleen veel voor het be houd van bomen, maar staat ook open voor vragen van particulie ren/donateurs. Er blijken nog al eens burenruzies te ontstaan over hagen en bomen die op een erf- scheiding staan. De voornaamste problemen hierover zijn in de leuk geïllustreerde folder 'Bomen Buren' bijeengebracht, met aan het eind een literatuuroverzicht. Voor al overhangende takken en de vruchten en het vruchtgebruik daarvan vormen vaak twistpunten. Je kunt ook maar niet zo maar een boom in de eigen tuin omkappen... Bij Castra uit Kesteren zagen we een enorme sortering boombind- band. Hel is van groot belang dat een nieuw geplante boom op een goede manier met de boompaal is verbonden. Er mag nl. geen be- door Mar Groen schadiging aan de bast ontstaan, wat bij storm gemakkelijk kan ge- beiiren. Natuurlijk was hier ook een nieuwe, uit een soort schakels bestaande band, die heel gemakke lijk - zonder te spijkeren - kan worden aangebracht. Bij Arbori uit Arnhem zijn ko kers die om de boomstam worden aangebracht en die de groei tot 300 procent zouden bevorderen. Van der Bom uit Oudenbosch levert zgn Tailored Trees, bomen 'op maat' waarvan de grootte is aange past aan de beschikbare ruimte. AAprotect van Schering Aagru- nol in Haren (Gr) is een smeer- of spuitmiddel waarmee men wild- schade kan voorkomen, dus vrete- rij van hazen en konijnen, maar ook het knoppenpikken in bijvoor beeld bessenstruiken wordt ermee voorkomen. In lage concentraties kan men er ook te velde staande gewassen, die in uw moestuin dus, mee beschermen. Nieuwe gewassen Ons land is sterk in de zaadselec tie. Alle bekend namen waren dan ook op T&P vertegenwoordigd. Oranjeband uit Dronten kwam voor het eerst met een selectie voor amateurs 'Tuindërskwaliteit' gehe ten. Dixy komt voorjaar '87 met een serie zaden in blisterverpak- king die de zaadpillen beschermt. We zagen zo verpakt: 2 soorten sla, peterselie, prei, radijs en wortelen. Een handige verdeelverpakking. Bulten uit Aalten liet zijn series zaadpillen, zaadmatjes en zaadba- den zien. De matjes bestaan o.m. uit een serie van 6 waarmee men een kruiden- of bijvoorbeeld een kindertuin kan maken. Pieterpikzonen uit Heerenveen brengt o.m. in zijn serie koolzaden nu ook die voor groene bloemkool, een nieuwe winterkool 'Celsa Fl' èn de Chinese bladkool pak choi. Er zijn ook bewaarpompoenen, ru- cola, een Italiaanse snijgroente, ro de eikebladsla en celtruce, asper Handig voor iedereen: de prensenteerschaar, die een afg sneden bloem of stengel vasthoudt. ge- of stengelsla. Wie Chinezen te eten krijgt kan hen komende zo mer verrassen met Bayam, Kan con, Shungiku, Hon Tsai Tai en en kele andere Chinese groenten op Hollandse bodem gekweekt. Vijvers Voor vijvers brengt Dolmans uit Bunde een kunstmatige afdichting op de markt, Sarnafil. Dit rot niet, er groeien geen wortels doorheen en is groen of zwart. Tegen het glad worden van te gels en hout door groene algen is er behalve Bayer's Dimanin nu ook Groen-ex. Koppert uit Berkel en Rodenrijs, die naam heeft gemaakt door insekten e.d. die in kasgewas- sen schade aanrichten met hun ei gen vijanden - o.a. sluipwespen - te bestrijden, heeft nu parasitaire aaltjes gekweekt die de taxuskever en diens larven aanpakken. Hoechst-Amsterdam komt met K- Othrine 7,5 tegen vlooien en mie ren. Er is ook een dergelijk middel tegen houtworm. Barenbrug uit Oosterhout liet de nieuwe Leaky Pipe zien, een po reuze slang die in de grond gelegd voor een goede vochtvoorziening van de er boven groeiende planten kan zorgen. Wie last heeft van het verkeerslawaai kan o.m. bij Mos- tert en De Winter in Sliedrecht te recht. Deze firma plaatst groei- schermen van o.m. wilgen. Hier heeft men ook het MOWI-vegeta- tiedek ontwikkeld dat op een kaal grinddak een welig tapijt van gras sen, kruiden, mossen en sedums doet groeien. Erg leuk. Hakowaal is een nieuwe schut ting waarvan de elementen met ho rizontaal aangebracht kleefband tussen verticale palen worden vast gezet. Elk element weegt ongeveer 35 kilo. De elementen worden op maat geleverd. Rozen Nu hele wijken al in opstand zijn gekomen tegen het feit dat ge meentelijke plantsoenendiensten hebben besloten om de rozenper ken uit het plantsoenbeeld te ver wijderen, in verband met de onder houdskosten, doet het goed te kun nen melden dat zowel Moerheim in Dedemsvaart als De Wilde in Bus- sum met 'onderhoudsarme' rozen zijn gekomen. Ze kunnen met een maaier worden 'gesnoeid'. De bo- dembedekkende zijn ook voor de particulier van belang. Van groot belang voor de duizen den bejaarden, rolstoelgebruikers en anderen met functiebeperkin gen is het feit dat Hanewacker uit Sneek een uitgebreide serie ge reedschappen voor deze tuinlief- hebbers heeft. Daaronder bevindt zich de spade met hefboomwer king, die Wolf uit zijn assortiment heeft gewipt. Vele van deze gereed schappen kan elke tuinier overi gens gebruiken. U doet er goed aan de toekomstige gebruiker voor de aankoop het gekozen gereedschap te laten proberen!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13