LEIDSCH DAGBLAD Elektriciteit valt tweemaal uit A00& Record aantal winterreizen Zes jaar voor bejaarden verzorgster Plan voor evacuatie Nederlanders uit Suriname ligt klaar Zwartrijden fors gedaald in Rotterdam VS stuurden ondanks embargo ook wapens naar Zuid-Afrika DINSDAG 9 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38187 GRONINGEN (GPD) - De grote tour operators melden een record aantal boe kingen voor wintervakanties naar sneeuw en zon. Een woordvoerder van Holland International zegt dat er deze winter 10 procent meer reizen worden verkocht dan vorig s Met name de wintersportvakanties verheugen zich in een toegenomen be langstelling: „Enkele tientallen procen ten meer dan vorig jaar", zegt Holland International. Vooral de buspendels naar de sneeuw en met name die in Oos tenrijk zijn populair. Ongeveer eenzelfde beeld schetsen Hotelplan (25 tot 35 procent meer boe kingen) en Arke Reizen. „De stijging van het aantal boekingen, die wij vorig jaar zagen, zet zich door. Het lijkt erop dat meer mensen dan ooit tevoren een win- tervakantie boeken", zegt Arke-woord- voerder M. Kist. Ook Arke durft nu al vast te stellen dat het aantal boekingen voor, bestemmingen in sneeuw- en zon- gebieden enkele tientallen procenten hoger gaat uitvallen dan vorig jaar. Dat de krokusvakantie steeds gelief der wordt, komt volgens Kist door de - vergeleken met de kerstreizen - iets la gere prijzen en de betere sneeuwkansen. Ook bij Arke nem sen de pendelbus. i steeds i DEN HAAG (GPD) - Werk lozen die nu nog een ww- uitkering ontvangen, gaan er na de jaarwisse ling ongeveer anderhalf procent op achteruit. Als gevolg van de invoering van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid moet deze groep iets meer belasting betalen. Dat blijkt uit berekeningen die het ministerie van so ciale zaken aan de Twee de kamer heeft gestuurd. Een werkloze met 3 kin deren krijgt per 1 januari netto 23 gulden minder: de ww-uitkering wordt 19 gulden lager, de kinder bijslag 4 gulden. Ww-ers worden nu door de belas tingdienst nog als Ww-trekkers gaan er netto anderhalf pet. op achteruit 'werkenden' beschouwd, waardoor ze naast de al gemene belastingvrije som een fiscale arbeids- toeslag krijgen. Ook heb ben ww-ers nu nog een fis cale aftrek van 1.000 gulen in verband met reiskos ten. De huidige wwv-ers vallen nu al niet onder de ze twee regelingen, en die lijn wordt doorgetrokken voor personen die vol gend jaar in de ww ko- Het ministerie van so ciale zaken heeft aan de cijfers geen enkele rucht baarheid gegeven: ze staan weggestopt in een schriftelijk stuk over de bevriezing van het mini mumloon volgend jaar. Bij alle discussies over het nieuwe sociale stelsel heeft het ministerie ook telkens beweerd dat de huidige uitkeringsgerech tigden er niet op achteruit zouden gaan. Die bewe ring staat ook nog in de huis-aan-huis verspreide voorlichtingsfolder over de nieuwe uitkeringen. Ruzie met personeel I Storing zorgt voor verkeerschaos in Wassenaar Directeur van FIOD stapt op DEN HAAG (ANP) - Directeur Statema van de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) is opgestapt. Hij heeft daarmee ge hoor gegeven aan het verzoek van directeur-generaal der belastingen Boersma om zijn functie ter be schikking te stellen. Statema is in zqn twee jaar bij de FIOD met de meerderheid van het personeel overhoop komen te liggen. Een onderzoek van een vertrou wenscommissie heeft Statema als de schuldige aangewezen. Eind ok tober stelde Boersma die commis sie in. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financién waren er onder het personeel irrita>, ties ontstaan doordat Statema een aantal lijnen strakker was gaan aantrekken. Ook speelde de onze kerheid onder het personeel over de komende reorganisatie van de FIOD een rol. Een privé-reparatie die Statema - overigens tegen betaling - liet uit voeren in de FIOD-garage was de druppel die de emmer deed overlo pen. Boersma gelooft niet dat de verhouding tussen Statema en de 400 werknemers nog valt recht te breien. De FIOD-dienstcommissie (me dezeggenschapsorgaan) heeft een 'vreemde smaak' aan Statema's vertrek overgehouden, zegt voor zitter Berkhout. "Het personeel stuurde ook aan op het vertrek van de directeur, maar het is niet zo dat het personeel Statema het werken onmogelijk heeft gemaakt. En die indruk wekt Boersma wel", aldus Berkhout. Boersma spaart State ma, terw jjl hij beter diens falen had kunnen benadrukken en zo voor het personeel kunnen kiezen, al dus Berkhout. Volgens Berkhout had het hoger- en middenkader managementproblemen met State ma. Na doden 89-jarige en stelen cheques DEN HAAG (ANP) - Een 30-jarige Leidschendamse bejaardenver zorgster is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes jaar cel wegens doodslag op een aan haar toevertrouwde 89-jarige vrouw en diefstal van cheques van het slachtoffer. Ze sloeg in augustus van dit jaar A. Koolstee-Sluiter met een wan delstok bewusteloos, om haar ver volgens te wurgen met een elektri- citeitssnoer. Dit vlak nadat het slachtoffer de bejaardenverzorg ster bij het stelen van cheques had betrapt. De bejaardenverzorgster bekende aanvankelijk alles, maar twee weken geleden trok zq haar verklaring in. De advocaat, mr. G. Spong, voer de ter zitting aan dat het bewijs te gen zijn cliënt onrechtmatig was verkregen, namelijk door middel van een volgens hem twijfelachtige schrijftest. De rechtbank verwierp dat CALLANTSOOG (ANP) - De Wieringer viskotter Alberta is vannacht om drie u soog vastgelopen. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk dat de stuurman de drie bemanningsleden raakte gewond bij het ongeval. Overigens hebben de vis. kotter 'landde' precies tussen twee pieren op het strand. De sleepboot Limburg zi lostrekken. ir op het strand van Callant- i slaap is gevallen. Geen van ers nog geluk gehad, want de u vanmiddag het schip weer (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft een plan klaar liggen om 6.000 personen met een Nederlands paspoort te eva cueren wanneer de situatie in Suri name uit de hand loopt. Dat ver klaarde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteravond op de televisie. De bewindsman kondigde voorts aan dat het Nederlandse consulaat-generaal in Frans Guayana zal worden versterkt om de Nederlandse vluchtelingen uit Suriname zo goed mogelijk op te vangen. Volgens de voormalige Suri naamse minister van justitie, mr. André Haakmat, lopen Nederlan ders in Suriname zeer zeker ge vaar. „Er ligt een plan klaar, opge steld door het Nationale Surinaam se Leger, om 5000 Nederlanders binnen twee tot zes uur bij elkaar te brengen en te gijzelen", zei hij. Voormalig premier Den Uyl lijkt het verstandig een vredesmacht in te stellen zoals Unifil in Libanon. Er zijn volgens hem drie stappen die Nederland kan ondernemen: de kwestie aan de orde stellen bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS); inschakeling van de mensenrechtencommissie van de VN en het benaderen van landen om te voorkomen dat er wapens worden geleverd aan het regime van Bouterse. Volgens ex-voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suri name, Chin a Sen, heeft Bouterse in West-Duitsland napalmbommen besteld. „De tijdsfactor is belang rijk. Er moet snel hulp worden ge boden aan Brunswijk anders zou Bouterse de volkerenmoord kun nen voltooien", verklaarde Chin a Sen. Scholier moet nummerbord op KROMMENIE (GPD) - De super markt Komart in Krommenie heeft een nieuwe huisregel ingevoerd om winkeldiefstallen tegen te gaan: tijdens de lunchpauze wor den maximaal drie scholieren toe gelaten die bij de ingang worden omhangen met van 1 tot 3 genum merde bordjes. Scholieren zonder bordje worden uit de winkel ver wijderd. Bedrijfsleider J. Remmelzwaal wil geen verklaring geven voor de maatregel, die al tot protesten heeft geleid van scholieren, ouders en schooldirecties. Hij wil geen pu bliciteit. Bij de directies van de scholen bestaat grote verbazing over de in gevoerde maatregel. Noordse vinvis volgend jaar al te zien in de Leidse Hortus LEIDEN - Het skelet van de Noordse vinvis die vorige maand op Maasvlakte aan spoelde, is volgend jaar al enke le maanden in de Leidse Hortus Botanicus te bezichti gen. Speciaal voor de tentoonstel ling 'De Biologische Klok', die op 10 juni door prins Claus wordt geopend, zetten mede werkers van het Leidse Rijks museum voor Natuurlijke His torie het ruim tien meter lange skelet volgend jaar tijdelijk in elkaar. De tentoonstelling han delt over de verschillende rit mes die zich in de natuur voor doen, zoals het dag- en nachtrit me van dieren en het ritme waarin planten bloeien. De vin vis past mooi onder het hoofd stuk 'seizoenritmes': elk jaar rond dezelfde tijd trekt deze diersoort naar warmere wate ren. De tentoonstelling is tot 23 augustus te zien en gaat daarna op reis. Maar zónder het vin visskelet. "Als het steeds uit el kaar wordt gehaald, kunnen we het wel weggooien", aldus con servator C. Smeenk van het museum. Pas in 1991, wanneer de Nationaal Natuurhistorische Presentatie in het Pesthuys een feit is, wordt het skelet op- tentoongesteld. Minder zacht Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige, naar zuid draaiende wind. De vooruitzichten voer donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt en aan het einde van de week af en toe regen. Middagtemperatuur streeks 6 graden. Woensdag 10 december 1986 zon op: 08.37 uur, zon onder: 16.28 maan op: 13.51 uur, maan onder: 02.09 ter: 06.40 en 18.33 l (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Bij het Energiebedrijf Rijnland zijn binnen 24 uur twee grote stroomstoringen ontstaan. Gistermiddag kwamen delen van Wassenaar, Valkenburg, Rijnsburg, Voorschoten, Oegstgeest en Leiden een half uur zonder stroom te zitten. Vanochtend was het opnieuw raak, nu in Hazerswoude, Zoeterwoude en Koudekerk. De storing daar was na ongeveer een uur verholpen. Beide storingen, die niets met el kaar te maken hadden, leidden tot honderden telefoontjes naar het energiebedrijf. Gistermiddag rond kwart voor vijf viel de stroom uit ten zuiden en westen van Leiden. De oorzaak was overbelasting van een beveiligingsrelais in een trans- formaterstation op het terrein van de Leidse universiteit aan de Was- senaarseweg. Omdat de storing precies in het spitsuur viel en het al donker was deden zich op diverse plaatsen verkeersproblemen voor. Op, de drukke Wassenaarse Rijksstraatweg ontstond een chaos door het uitvallen van straatver lichting en stoplichten. Acht agen ten regelden het verkeer op de drie belangrijke kruisingen. Er gebeur den geen ongelukken. In het centrum van Wassenaar ontstaken sommige winkeliers kaarsen.Anderen sloten hun win kels, ehigen voor de rest van de middag. Vooral de supermarkten, met rijen elektronische kassa's, moesten winkelende klanten weg sturen. Er werd weinig vermist. "Wasse naar is nu eenmaal niet zo plunde- rig", aldus een winkelier. Bij be drijven als Menken richtte de sto ring relatief weinig schade aan. Doordat de politie her en der bij stand verleende had ze geen tijd om te reageren op alle afgaande alarmen en vele telefonische mel dingen. In Voorschoten viel de stroom uit langs de weg naar Wassenaar, een dichtbij Wassenaar gelegen woon wijk en een industrieterrein. De overlast in deze gebieden viel mee. Ook in Oegstgeest, waar aan de zuidkant stroom uitviel, bleef de overlast beperkt. Even ontstonden er problemen toen de verkeerslich ten uitvielen op de drukke krui- ROTTERDAM (ANP) - Sinds eind vorig jaar is het aantal zwartrijders in metro, tram en bus in Rotterdam spectaculair gedaald. Werd bij een onderzoek in november vorig jaar nog een percentage van gemiddeld 6 tot 7 procent zwartrijders gecon stateerd, een jaar later blijkt het aantal niet betalende passagiers tot 2 a 3 procent te zijn gedaald. In de bussen van de RET bleek het percentage zwartrijders zelfs te zijn teruggelopen tot onder de een procent. De RET vervoert op werk dagen ongeveer 500.000 passagiers. De RET beschouwt deze opval lende daling als een direct gevolg van de inzet van extra controleurs. Daardoor kon het aantal kaartcon- troles worden verviervoudigd. Bij de bus werd bovendien begin dit jaar de kaartcontrole door de chauffeur ingevoerd. Sindsdien worden alle buspassagiers door de chauffeur gecontroleerd op het be zit van een geldig plaatsbewijs. De minister van verkeer en wa terstaat gaf in mei vorig jaar het startschot voor het zogenoemde VIC-project (veiligheid-, informa tie en controlefunctionarissen). In de praktijk betekende dit dat de RET ongeveer 340 jonge mensen op arbeidscontract mocht aanne men voor de tijd van driejaar en op basis van een 32-urige werkweek. Daardoor konden aan het korps van 100 reguliere controleurs in to taal 170 VIC's als controleur wor den toegevoegd. Verder werden 170 VIC's beschikbaar gesteld voor het weer bemannen van de Rotter damse metro-stations. Hun aanwe zigheid daar blijkt preventief te werken niet alleen tegen zwartrij den maar ook tegen vandalisme. sing Rijnsburgerweg/Warmonder- weg, maar de politie trad niet op. In Leiden beperkte de storing zich tot het Morskwartier. Enkele personen moesten uit liften in flats worden bevrijd omdat ze plotse ling bleven steken. Vanochtend rond kwart over tien trof een stroomstoring een ge bied ten oosten van Leiden. Een klein uur waren Hazerswoude, Zoeterwoude en Koudekerk van elektriciteit verstoken omdat een hoogspanningskabel bij de Hoge Rijndijk werd beschadigd. Het EBR zocht vanochtend naar de oorzaak. Vermoedelijk is de kabel beschadigd bij grondwerkzaamhe den. Gezien het tijdstip bleven de ge volgen voor het verkeer beperkt. (foto ANP) Ivan Lendl kon zo'n twee miljoen gulden opstrijken na zijn overwinning in het Masters-toernooi (6-4, 6-4, 6-4), reden genoeg voor Bo ris Becker om wat sip te kijken. PAGINA 11 CDA en WD akkoord met levering onderzeeërs aan Saoedi-Arabië. PAGINA 5 Franse studenten gaan morgen tóch betogen. PAGINA 7 Bouwbond CNV protes teert: jongeren werken ge dwongen over. PAGINA 9 Aids onderwerp van een aantal toneelprodukties. PAGINA 21 22 PAGINA'S Britse krant onthult: LONDEN (Rtr/DPA) - De Verenig de Staten hebben in de afgelopen weken in het geheim aanzienlijke hoeveelheden wapens naar Zuid- Afrika gezonden en daarmee het wapenembargo tegen dat land ge schonden. De Britse krant The In dependent, die dit vandaag be kendmaakte, schreef dat de wa pens, met een totaal gewicht van 60 ton 'praktisch zeker deel uitmaken van geheime Amerikaanse militai re hulp voor de Unita, die de rege ring van Angola bestrijdt'. Na de Amerikaanse wapenver kopen aan Iran zullen deze nieuwe onthullingen de regering-Reagan in grote verlegenheid brengen, aangezien de zendingen (naar Zuid-Afrika) in strijd zijn met de Amerikaanse wetten', aldus het blad. In de voorbije twee weken heb ben transportvliegtuigen 20 ton materieel voor raketwerpers via Zwitserland naar Zuid-Afrika ge bracht. Meer militair materieel was via Brussel naar Johannesburg ge stuurd. Verder had Air Charter Centre, een in Brussel gevestigde makelaarsfirma voor luchttrans port, getracht vliegtuigen te char teren om 40 ton machinegeweren vanuit Honduras naar Zuid-Afrika The Independent citeerde een Britse wapenhandelaar die van mening is dat Zuid-Afrika dit ma terieel zelf niet nodig heeft maar dat het waarschijnlijk voor de Uni- ta-rebellen bestemd was. Ook als dit juist is betekent het transport via Zuid-Afrika een schending van de embargobepalingen, zegt het blad. Junior rijdt de snelste 500 m op Nederlands ijs HEERENVEEN (GPD) - De grote mogelijkheden van de overdekte ijsbaan in Heerenveen, werden gis teravond nog eens onderstreept door de 19-jarige Bouke Jonkman uit St. Nicolaasga. De schaatsju- nior reed op de 500 meter bij sim pele clubwedstrijdjes de snelste tijd ooit door een Nederlander op Nederlands ijs gerealiseerd: 38,1 seconden. Tot gisteravond hield Jan Ykema dat officieuze record, met een tijd van 38.2. U WILT TOCH DUIDELIJKHEID? NEEM NU EEN ABONNEMENT 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23.25 per half |aar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 262.40 per kwartaal 66.95- uw voorkeur De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat: Postcode Plaats. Telefoon. controle bezorging) 2300 vb l

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1