LEIDSCH DAGBLAD Chirac trekt wetsvoorstel in Hondurese troepen met VS-luchtbrug naar grensgebied BIETJES EN RUNDERTARTAAR Mogelijk strandtreintje Katwijk-Scheveningen Franse regering krabbelt terug na studentenoproer Honderden kinderen in gevangenis UB 'Quick-lot' enJ ackpot' tegen illegaal gokken Bavianen- tweeling in dierenpark Te weinig jongeren om bloembollen te pellen MAANDAG 8 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38186 Commissaris van de koningin mr. Patijn: Commissariaat burgemeesters aannemer Wj is ongewenst DEN HAAG/SASSENHEIM/ VOORHOUT - De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, dr. S. Patijn, noemt het 'onge wenst' dat burgemeesters een com missariaat bekleden bij een aanne mer die woningen in hun gemeen te bouwt. Patijn antwoordt dit op vragen van de PSP/CPN/PPR-statenleden Steegh en Meijer. Beide statenle den stelden die vragen naar aanlei ding van een artikel in deze krant van 25 oktober jl. Daarin wordt gemeld dat de bur gemeesters J. Kret van Sassen- heim en M. v.d. Wouw van Voor hout een commissariaat vervullen bij het Noordwijkse bouwbedrijf Noorlander. En dat terwijl Noor- lander grote bouwopdrachten in de twee bollenstreekgemeenten heeft verworven. Patijn zegt, dat hierdoor 'op zijn minst de indruk kan ontstaan, dat de belangen onvoldoende geschei den worden gehouden'. "Ik acht dat ongewenst", aldus de commis saris. Omdat de burgemeesters commissaris zijn van een horeca- tak van de bouwer, vindt Patijn in de eerste plaats de mening van de colleges en de gemeenteraden van belang. Die colleges zijn van de commis sariaten op de hoogte. Kret heeft enkele dagen na de publikatie de raad geïnformeerd. Zowel de ge meenteraad van Sassenheim als die van Voorhout zag geen aanlei ding dieper op de zaak in te gaan. Daarom zal ook Patijn de zaak ver der laten rusten. Passanten met chloor bespoten UTRECHT (ANP) - Een 20-jari- ge Utrechter heeft gisteren 'als grap' vanuit zijn auto voorbij gangers met chloor bespoten. Een vrouw kreeg het bijtende middel in haar ogen en moest met zeer ernstig oogletsel in het ziekenhuis worden opgeno men. Van vier personen wer den de kleren bedorven. De dader gebruikt de ruiten sproeier van zijn auto als spuit. Vanuit zijn auto vroeg hij voor bijgangers de weg. Zodra de ar geloze passanten bij zijn auto stonden kregen ze de volle laag. De sproeier was zo afgesteld dat hij op de voorbijgangers was gericht. De jongeman werd samen met drie kornuiten, die hem vergezelden, aangehouden. (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR/KATWIJK - Tussen Katwijk en Scheveningen gaat waar schijnlijk een strandtreintje rijden dat 80 tot 120 personen kan vervoeren. B en W van Wassenaar en Katwijk hebben positief gereageerd op het verzoek van de Stichting Strandtrein in oprichting en overleggen momen teel met Scheveningen. De gemeenten willen de vergunningen op elkaar afstemmen voor de voorziening die op dagen rijdt dat het strand niet is gevuld met zonneba ders. Dit is vooral van belang voor Wassenaar, waar het tracé dwars over het drukke strand loopt. In Katwijk en Scheveningen, waar twee stations komen, zou de trein ruim voor de boulevard stoppen. De strandtrein is het initiatief van een Haagse hotelier, die speciaal voor dit doel twee treinstellen met breden banden heeft laten bouwen in Duitsland. Hij hoopt op 1 februari te kunnen vijden en wil voor die tijd praten met de NZH over een gecombineerde kaartverkoop. Zoals het er nu naar uitziet kost een retourtje met de Scheveningen-Katwijk Express 10 gulden en een enkele rit 7,50 gulden. PARIJS (AP/GPD/Rtr.) - De Franse premier Jacques Chi rac heeft vanmiddag bekendgemaakt dat de omstreden onderwijswet wordt ingetrokken. De hervormingsvoor stellen voor het hoger onderwijs van minister René Mo- nory en zijn staatssecretaris Alain Devaquet brachten de afgelopen dagen honderdduizenden protesterende stu denten op de been gebracht en leidden tot gewelddadige confrontaties met de politie. De premier maakte het besluit be kend op de dag die was uitgeroe pen tot nationale dag van rouw voor de 22-jarige student Malik jjitzicht gesteld Oussekine, die zaterdag by de de monstraties om het leven kwam. Chirac zei dat hij had „besloten de huidige wetsvoorstellen in te trek ken en de minister van onderwijs gevraagd direct een brede discus sie te openen". Hij zei verder dat geen enkele wijziging in het universitair bestel kan worden doorgevoerd zonder de instemming van de meerder heid der betrokkenen: studenten en docenten. „Dat kan alleen in al le rust geschieden. En het is duide lijk dat dat vandaag niet het geval Minister van onderwijs Monory ontving vanochtend voorafggaan aan het besluit delegaties van mid delbare scholieren, studenten die voortaan voor de klassieke uni versiteiten te licht worden bevon den. Ook werd financiële steun in opleidingen. Deze voorstellen kwa- echter te laat. (Zie ook pagina 7) Zuid-Afrika geeft toe: PRETORIA (AFP/AP) - De Zuid- praf^soren^Binnen de^regeringTs «"J-™ men tot de erkenning gekomen dat X?fi V' H toegegeven dat er de studentenonrust had kunnen ^6 kin,leren oneJer de 116 ja.r ge worden vermeden, en dat er een in- 8h£^n^d™ ^In drukwekkende reeks blunders is p 6 gemaakt.Iniedergevalhadder.de u ïf? a 7 a r v inimkianar moetcn worden ge. Het hoofd van de Zuidafnkaanse voor dat het wetsont- Pollt\e' generaal J.P Coeteee rea- openbaar werd ge- geerde daarmee op beschuldigin- gen van anti-apartheidsorganisa- x-% a uc ciivciining van de blunders Jj®8 dat er tussen de 1.300 en 4.000 werd geprobeerd de zaak goed te betrokkenen moeten worden ge consulteerd voor dat het wetsont werp maakt. Na de erkenning maken door Vangilltte?en"2te" Jf n_ zonder aanklacht. De organisa natieven te bedenken voor middel bare scholieren met eind-i VANDAAG 24 PAGINA'S Fortuinlijke winst stelt UVS gerust. Koplopers zaterdagafdeling van slag. Forse winst Rijnsburgse Boys op Noordwijk 'geflat teerd'. Binnen de lijnen: Geen kou de voeten meer voor 'Leidse' voetbaljeugd. Boris Becker maakt een over winning sgebaar. Hij heeft zich geplaatst voor de finale van het Masterstoernooi in New York, waarin hij vanavond Ivan Lendl ontmoet. WASHINGTON - Twee 'oude bekenden' traden gisteravond op voor president Reagan: actrice Lucille Ball en zanger Ray Charles. Ze behoorden tot de zes Amerikaanse artiesten die zijn onderscheiden door het Kennedy Center. Een weekeinde vol huldigingen werd gisteravond afgesloten in het Witte Huis. (foto ap> DEN HAAG (GPD) - De Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) in Den Haag wil naast het wekelijks lotto- en totospel een nieuwe loterij invoeren. 'Quick-lot' is de werk- naam van het nieuwe spel. Het lot kan in principe overal - bijvoorbeeld bij slager, bakker, benzinepomp of café - worden ge kocht. De koper weet onmiddellijk of er een prijs is gewonnen. Men is niet afhankelijk van een trekking. Door het 'afkrabben' van het Quick-lot kan de koper direct na aankoop zien of men in de prijzen is gevallen. In landen als West- Duitsland, België, Canada en Ame rika is dit systeem een enorm suc- Verder overweegt de SNS bij de lotto een zogenaamde 'jackpot' in het leven te roepen. Wanneer er geen hoofdprijswinnaar van een half miljoen is, wordt een deel van dat bedrag aan de prijs van de vol gende keer toegevoegd. In theorie zou er dan een hoofdprijs te win- ARNHEM (ANP) - In Burgers dierenpark in Arnhem is vorige week volkomen onverwacht een bavianen-tweeling geboren. Volgens directeur A. van Hooff, die dit vandaag meedeelde, gaat het om een unieke gebeur tenis, omdat de geboorte van een tweeling bij apen bijna nooit voorkomt. In een dieren tuin is het volgens hem zelfs nog nooit gebeurd. Na enkele kritie ke dagen maken moeder en kin deren het volgens hem nu goed. De geboorte van de bavianen- tweeling werd door Burgers dierenpark aanvankelijk stil gehouden omdat men niet ver wachtte dat de dieren het zou den redden. „Apen zijn niet in gesteld op een tweeling en bo vendien was volstrekt onduide lijk hoe onze kolonie bavianen op de borelingen zou reageren". De tweeling werd vorige week ontdekt door een verzorger. Het was niet bekend dat moeder baviaan in ver wachting was. ties hebben er bij de regering op aangedrongen de kinderen voor Kerstmis vrij te laten. Onder de kinderen zijn er - be halve een van 11 jaar - zes van 12 jaar, 21 van 13 jaar, 88 van 14 jaar en 140 van 15 jaar. Zij behoren tot de naar schatting 20.000 mensen die opgepakt zijn sinds Pretoria op 12 juni landelijk de noodtoestand afkondigde. Minister Vlok (recht en orde) zei ,diep bezorgd' te zijn dat er kinde ren in hechtenis zitten. „Ik verze ker u dat geen enkel kind langer zal worden vastgehouden dan ab soluut noodzakelijk is," aldus TEGUCIGALPA/WASHINGTON Vlok. (AP/UPI/DPA/Rtr.) - Amerikaanse „Maar de regering moet optre- helikopters bestuurd door Ameri- den tegen elke persoon, ongeacht kaanse piloten hebben gisteren diens ras, geloof, geslacht of leef- met toestemming van president tijd, die de veiligheid van anderen Reagan Hondurese versterkingen in het geding brengt." Volgens overgebracht naar het grensgebied Vlok worden kinderen .gemampu- tussen Honduras en Nicaragua, leerd door laaghartige individuen Volgens woordvoerders van het en radicale organisaties, die het Amerikaanse ministerie van bui- land met bruut geweld onbestuur- tenlandse zaken in Washington en baar willen maken. Van de Amerikaanse ambassade in Vorige maand gaf het Comité Tegucigalpa is de luchtbrug opge- van ouders van gedetineerden een zet om de Hondurezen te helpen gedetailleerd rapport uit, waarin bij het afslaan van een Nicara- onthuld werd dat veel jongeren guaanse inval. Amerikaanse mili- worden mishandeld of gemarteld tairen zouden niet daadwerkelijk bij de strijd betrokken zijn. In Managua ontkende minister den ondergebracht. buitenlandse zaken d'Escoto Af en toe zon HILLEGOM (ANP) - In de bloem- i mogelijk bollensector dreigt een permanent jinacht en tekort aan arbeidskrachten. Dat morgenoverdagongeveer 8 graden, heeft voorzitter H.W.G. Vreeburg van de afdeling bloembollen van de Land- en tuinbouwbond van- daag in Hillegom gezegd. Volgens iV„°£t ÏÏ522 hem kan het ertoe leiden dat bij- i af en toe wat regen. Dinsdag 9 december 1986 zon op: 08.36 uur, zon onder: 16.28 uur; maan op: 13.41 uur, maan onder: 02.52 Waterstanden Katwijk hoogwater: 09.27 en 22.05 uur; laag wa ter: 05.51 en 17.26 uur. voorbeeld de teelt vaar komt gelijk zijn. houden zich aan te melden voor vakantiewerk. Verder maakt hij zich zorgen over het dalend aantal kinderen op de scholen, waardoor de verwerking van bloembollen in de toekomst een groot probleem zal wórden. Ook buiten de vakantieperiode kunnen de bloembollentelers maar nauwelijks aan voldoende arbeids- Vreeburg zei dat het ondanks de krachten komen. Vreeburg sprak grote werkloosheid onmogelijk om voldoende werkkrachten voor de bloembollensector aan te trek ken. Hij denkt dat de goede zomer veel scholieren ervan heeft weer- zich uit tegen verdere verkorting van de arbeidstijd in het algemeen zolang sommige bedrijfstakken met een tekort aan werknemers kampen. dat Nicaraguaanse troepen Hondu ras zijn binnengevallen. D'Escoto voerde aan dat Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen gistermiddag twee Nicaraguaanse dorpen heb ben gebombardeerd. Daarbij zou den negen doden, onder wie twee meisjes van 4 en 11 jaar, zijn geval len terwijl negen andere personen gewond raakten. Voor de aanvallen zou Honduras gebruik hebben gemaakt van toe stellen van Amerikaanse makelij van het type A-37 en straaljagers van Franse makelij van het type B- 2 Supere Mystere. Een hoogge plaatste Hondurese militaire func tionaris verklaarde in Tegucigalpa dat de Hondurese toestellen Nica ragua niet waren binnengedrongen en evenmin aanvallen hadden uit gevoerd op dat land. Een woordvoerder van het Hon durese leger meldde dat de Nicara guaanse strijdmacht zaterdag Hon duras vijf kilometer was binnenge drongen en drie verlaten dorpen in brand hadden gestoken. Hij achtte het mogelijk dat de Nicaraguanen contra's achtervolgden die opere ren vanuit bases in zuid-Honduras. In Washington verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Lagana, dat de Amerikaanse troepen op dracht hadden gekregen om ten minste 40 kilometer van het front vandaan te blijven. Deze beper king is het gevolg van richtlijnen van het Congres ten aanzien van het inzetten van Amerikaanse strijdkrachten in het grensgebied van Honduras en Nicaragua. Laga na verklaarde dat de luchtbrug gis termiddag was begonnen en ver moedelijk vandaag zou worden ge staakt. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding ^Gekookte Cn bietjes, schaal 500 gram Rundertartaar, 500 g ®®s®-7^8 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. nen zijn die het miljoen te boven gaat. Volgens SNS-directeur drs. J. P. Th. Zwartjes heeft onderzoek uit gewezen dat succes verzekerd is. Bovendien wordt het illegale go kwezen daardoor enigszins de wind uit de zeilen genomen. De ge schatte omzet van de illegale go kwereld in ons land is jaarijks zo'n 250 miljoen gulden. Voor de invoering van 'Quick- lot' moet de overheid toestemming geven. „Wij zijn startklaar", zegt Zwartjes, „binnen enkele maanden kunnen we de markt op". De ene dief na de andere LEIDEN - De ene dief had zijn hie len zaterdagmiddag nog niet ge licht, of de andere poogde in een ju welierszaak aan de Nieuwe Rijn zijn slag te slaan. Op het moment dat er veel mensen in de winkel wa ren, ging een vrouw er met een pla teau met 15 hangers ter waarde van 1500 gulden vandoor. In de verwarring poogde een an dere 'klant' zich uit de voeten te maken met een aantal zilveren rin gen. Nog in de winkel werd hem de buit uit handen getrokken. Van beide gevluchte dieven ontbreekt elk spoor. Justitie bekijkt ABP-declaraties MAASTRICHT (GPD) - Het open baar ministerie in Maastricht heeft het onderzoek naar mogelij ke fraude met onkostenvergoe dingen door een tiental ABP-amb- tenaren hervat. Deze zouden hun werkgever hebben opgelicht door onkosten, die al door aannemers en andere klanten waren betaald, te declareren. Een aantal ABP- functionarissen is hierover al ver hoord. Dodelijke val gévangene bij ontsnapping AMSTERDAM (ANP) - Bij een ontsnappingspoging uit de Bijl merbajes is zaterdag een 20-jarige Joegoslaaf om het leven gekomen. Hij stortte van de vijftiende verdie ping en overleed later in een zie kenhuis aan zijn verwondingen. De man probeerde samen met twee andere gedetineerden, een Belg en een Nederlander, van de vijftiende verdieping van de Bijl merbajes te ontkomen. Ze hadden met een deur een ruit ingeslagen en wilden vervolgens via aan el kaar geknoopte lakens naar bene den glijden. De Joegoslaaf ging als eerste. Toen de volgende naar beneden gleed scheurden de lakens onder hem. Hijzelf kon nog naar binnen worden getrokken, maar de Joego slaaf (hij wachtte op uitlevering) viel. NEEM NU EEN ABONNEMENT! fNeem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' per kwartaal 68.95 per half iaar 137.90 13 P®r laar I 262.40 voorkeur aankruisen De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in de~büs Naam. Straal: Postcode Plaats. Teletoon. U kunt deze bon opsturen naar het leidsch'Alj n plaats van opsturen, k controle bezorging) 2300 v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1