VERMOGENS REKENING. Damrak blijft op zijn hoede Langer werken voor 'schaarse' rijksambtenaren y nutsspaarbank 5 Sleutelrol voor nieuwe Saoedi-minister Nazer bij OPEC-besprekingen Onderzoek haringworm bij tal van vishandels f J ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Voorstel Van Dijk DEN HAAG (GPD/ANP) - Schaars personeel bij de over heid kan tijdelijk langer werken dan de normale volledige werktijd. Deze verlengde werktijd wordt vastgelegd in de werktijdregeling en daarom niet als overwerk beschouwd. Door in de verschillende salarisschalen in verschillende uitbetalingsregelingen te voorzien ondervinden zowel de hogere als de lagere ambtenaren er belasting-technisch geen nadeel van. Dit is één van de voorstellen van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) om personeel waar de over heid tekort aan heeft binnen te ha len of te behouden. Van Dijk heeft zijn plannen, die gisteren bekend werden, onlangs aan de ambtena- rencentrales toegestuurd. In het re geerakkoord werden al regerings plannen aangekondigd om meer verschillen aan te brengen in de beloning van ambtenaren, opdat sommige lonen beter overeenko men met die in'het bedrijfsleven. De beloningsmaatregelen van de bewindsman hebben een tijdelijk karakter. Hij wil met de maatrege len voorkomen dat schaars perso neel overstapt naar het bedrijfsle ven. Intern op de ministeries mo gen de verhoudingen in de belo ning echter niet teveel worden ver stoord, vindt Van Dijk. De voorganger van Van Dijk, De Korte, bracht in mei in grote lijnen de plannen van het kabinet naar buiten om door middel van pre mies dan wel uitkeringen ineens, voor het overheidsapparaat be langrijke ambtenaren te behouden en noemde zijn maatregelen overi gens zelf 'lapmiddelen'. Van Dijk heeft deze plannen nu nader uitge werkt en wil ze met de ambtena- rencentrales gaan bespreken. Het gaat om veranderingen in het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren (BBRA 1984). De christelijke ambtenaren in de CFO vinden dat Van Dijk met zijn voorgestelde maatregelen te hooi en te gras de problemen wil bestrij den. "Het middel is erger dan de kwaal", aldus CFO-voorzitter T. de Jong. De gevolgen ervan zijn niet doordacht en kunnen onrust en af gunst veroorzaken op de werk vloer. De overheid kent een vast loonsysteem en dat wordt met deze voorstellen ondergraven, aldus de CFO. De middelbare en hogere ambte naren in de CMHA stellen dat de overheid pas sinds drie jaar een evenwichtig loonsysteem kent, met als uitgangspunt dat mensen die gelijk of gelijkwaardig werk verrichten daar hetzelfde voor wor den gehonoreerd. Met de invoering van allerlei afwijkende regelingen ontstaat een onoverzichtelijke cha os en willekeur bij de toekenning van extra betalingen. De CMHA vindt dat de overheid vergelijkbaar met het bedrijfsleven zou moeten betalen. De grootste ambtenaren- centrale, de ACOP, wacht nog met een standpunt. Het kabinet heeft zich gisteren geschaard achter de voorstellen van minister Van Dijk (binnen landse zaken) betreffende de amb tenaren-cao 1986/87. Nu het over leg tussen ambtenarenbonden en minister Van Dijk zijn stukgelopen heeft de regering de arbeidsvoor- i prompt zijn de kerstbomen i waarden voor ambtenaren in 1986 eenzijdig vastgesteld. Vice-pre mier De Korte zei dit gisteren na afloop van de ministerraad. De regering is nu tevens akkoord gegaan met het verhogen met een half procent van het vakantiegeld voor ambtenaren per 1 november 1986. Het vakantiegeld wordt nu acht procent. Over de arbeidsvoor waarden van de trendvolgers wordt nog onderhandeld, terwijl over het vakantiegeld van de uitke ringsgerechtigden nog niet is ge sproken, zo liet vice-premier De Korte weten. In het regeerakkoord was oor spronkelijk 55 miljoen uitgetrok ken voor de arbeidsvoorwaarden voor 1986. Na aanbevelingen van de commissie-Albeda besloot de regering haar bod te verhogen tot 130 miljoen. Het extra geld wordt vooral besteed aan een verhoging van de vakantietoeslag tot 8 pro cent. Voor 1987 was eerst 110 mil joen gereserveerd. Het regerings bod ligt nu op 270 miljoen. In totaal is er dus ruim 200 miljoen meer uit getrokken. Stadspost: PTT-actie is nep HAARLEM (GPD) - Met de aange kondigde kortingactie voor kerst en Nieuwjaarspost bedriegt de PTT het publiek. Deze beschul- ding uit Klaas Blokker, directeur van de particuliere stadspostorga nisatie Netpost Noord-Holland in Haarlem. Volgens Blokker doen de posterijen het in folders en publi- katies ten onrechte voorkomen als of versturen van wenskaarten en FAILLISSEMENT - Schuldeisers, onder wie pandbriefhouders, wor den beter beschermd tegen een eventuele ondergang van de bank. Een wetsvoorstel om dit te be werkstelligen is gisteren ingediend bij de Tweede Kamer, opdat pro blemen als bij het faillissement van de Tilburgsche Hypotheekbank worden voorkomen. kaarten in enveloppen de afzender maar 33 cent per stuk kost. Blokker wijst er op dat de afzen ders eerst het normale port van 55 cent op kaarten en 65 cent op enve- loqpen moeten plakken. "Om de maximale korting van 5,50 gulden op kaarten of acht gulden op enve loppen te krijgen moeten zij de post gesorteerd in minimum aan tallen van 25 stuks compleet met ingevulde formulieren aanbieden aan het loket". Aangezien kaarten en envelop pen niet bij elkaar mogen zitten en de korting uitsluitend betrekking heeft op streekpost (dus de eigen en omliggende gemeenten), meent Blokker dat er nauwelijks afzen ders zullen zijn die voordeel heb ben van de PTT-kortingsactie. ADVERTENTIE Prijzen met 0,1- procent omhoog DEN HAAG (ANP) - De pry- zen zijn tussen midden oktober en midden november met een- tiende procent gestegen. Duur der werden onder meer benzi ne, diesel en huisbrandolie als gevolg van de accijnsverhoging per 1 november. Goedkoper werd elektriciteit, zo blijkt uit. de 'prijsindex gezinsconsump tie', waarvan het ministerie van economische zaken gisteren de cijfers bekend heeft gemaakt. Tussen november 1985 en no vember van dit jaar zijn de prij zen met tweetiende procent ge daald. Kort Zakelijk Japan De Japanse economie is in het derde kwartaal van dit jaar in ver gelijking met dezelfde periode vo rig jaar met 2,6 procent gegroeid. Dat is beduidend minder dan de groeiprognose voor het huidige be grotingsjaar (per 31 maart) van de Japanse regering, die vier procent bedraagt. De export verminderde in het derde kwartaal vergeleken met het tweede kwartaal met één procent, zo heeft het Japanse eco nomisch planbureau gisteren be kendgemaakt. Zwitserland Zwitserland had in november voor het eerst sinds 26 jaar een ne gatieve inflatie. De consumenten prijzen daalden in de twaalf maan den tot en met november met 0,1 procent. Vooral de daling van de olieprijzen en de sterke Zwitserse frank waren hiervoor verantwoor delijk. usx Het Amerikaanse staal- en ener gieconcern USX heeft zijn chemi sche divisie voor 526 miljoen dollar verkocht aan Aristech Chemical Corporation. USX leed in het der de kwartaal van dit jaar bij een om zet van 3,3 miljard dollar een ver lies van 183 miljoen dollar. Het rn wordt al 126 .dagen ge- i door een staking. ADVERTENTIE (ZIE PAG. 24) DEN HAAG (GPD) - De Rijkskeu ringsdienst van Waren heeft het onderzoek naar levende haring- wormen in zure haring de afgelo pen dagen uitgebreid tot meer vis handels dan alleen de Almelose vishandel Baarsen. Vermoed wordt dat de haring met levende wormen van toeleverancier Fieret in Barneveld ook elders in het land terecht is gekomen. De produktie van haring in dit bedrijf is inmid dels stopgezet. Het ministerie van volksgezond heid neemt aan dat het Barneveld- se bedrijf, een van de grootste ha ringleveranciers in West-Europa, de bron is van de ellende. Ook de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visse rij wordt by het onderzoek betrok ken. Behalve in de potten zure haring van 300 gram met het opschrift „Baarssen, Almelo, houdbaar- heidstermyn 30-3-87' zijn nu ook haringwormen gevonden in potten met houdbaarheidstermijnen tot 30-1-87 en 15-4-87. De Rijkskeu ringsdienst adviseert zure haring en rolmops van het merk Baarsen met de vermelde houdbaarheids- termijnen niet te consumeren. Reeds verspreide potten zijn uit de handel genomen en worden, met de nog aanwezige voorraad, vernie tigd. De geneeskundige hoofdinspec teur van de volksgezondheid heeft in verband met de klachten die kunnen ontstaan na het binnen krijgen van een levende haring worm, een brief gestuurd aan on der andere de huisartsen. Wanneer een haringworm, in feite een larve, zich vastzet in de darmwand, kan daar een ontsteking ontstaan. Daarom bestaat de kans dat men na enkele uren tot enkele dagen na het eten van de haring-met-worm last kan krijgen van hevige buik- pijnaanvallen (die soms doen den ken aan acute blindedarmontste king), gevolgd door braken en soms voorafgegaan door een vluchtige huiduitslag. Volgens het ministerie van volksgezondheid kunnen personen met bovenstaan de klachten, die zure haring heb ben gegeten, het beste hun huis arts raadplegen. Veel klachten zijn er overigens tot nu toe niet binnen gekomen. ONTSLAG - De Curagaose over heid zal per 1 januari 831 ambtena ren ontslaan in verband met forse begrotingstekorten. In 1987 volgen nog eens 275 ontslagen, landsdie naren. De komende vier jaar zal het 12.600 man sterke ambtenaren korps met in totaal 15 procent wor den ingekrompen. Met Nederland zal worden onderhandeld over een bijdrage in het wachtgeld voor de ontslagenen. De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank. f 25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank. Eerste storting minimaal f 25.000,-. De basisrente bedraagt 3 '/4%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2'/4% over dat deel van uw spaargeld, dat een kwartaal op de rekening 1 A/ heeft gestaan. 9% /2 yL Samen is dat /O De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de effektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,61%). DE DICHT BI) HUIS BANK VERDIEN JE SPOREN BIJ DE DR. MR. WILLEM VAN DEN BERGH- STICHTING Het begon er deze week beden kelijk uit te zien voor onze beurs. door C. Wagenaar De lokale marktlag bijzonder slecht door het grote aantal te leurstellingen dat zich de laatste maanden in de verspreide be- drijfsmededelingen heeft aange diend. Vele van de betrokken aandelen zakten bijna bodem loos weg en bereikten niveaus die in geen jaren meer zijn voor gekomen. Sommige directies, zo als van de op de parallelmarkt genoteerde Textlite, traden zelfs in paniek in de openbaarheid om de beurs te wijzen op wat ge noemd werd de belachelijk lage noteringen van hun aandeel. Ge zien de eerder dit jaar bereikte top van vijftig gulden en de deze week aangeslagen dieptekoers van acht gulden van dat fonds, was dat natuurlijk ook wel alar merend. Gelukkig begon dins dag in de namiddag het getij te keren en was woensdag gehol pen door Wall Streets enorme sprong voorwaarts alle leed praktisch weer geleden. Toch was na vier dagen handel de lokale-marktindex vergele ken met vorige week vrijdag niet in staat enige vooruitgang te boe ken. Doordat de internationals het beter deden kon de algemene beursindex één puntje koers winst overhouden. Nadat vorige week het herstel na de Boesky- affaire het koerspéil van de New- yorkse Effectenbeurs twee pun ten beneden de historische top van 1919 had gebracht, begon aanvankelijk de rel om de wa penleveranties aan Iran Wall Street weer omlaag te drukken. Maar toen dinsdag Reagan in een openhartige televisierede al le vertrouwen weer tot zich trok, waren de enthousiaste kopers niet meer te houden. In een bijna onwaarschijnlijk grote omzet van 231 miljoen aandelen, het dubbele van wat de laatste tijd normaal was, lieten zy de Dow Jones-index 43 punten omhoog- schieten. Dat een lagere dollar in Europa de rente verhoogt, leert de deze week in ons land weer ingestelde renteopslag die rood-staan by banken een half procent duurder maakt. Vooral via Frankrijk dat nogal wat moeite heeft met de la ge dollar, is naar West-Duitsland een lichte rentestijging overge waaid die nu dus ook bij ons niet zonder gevolgen is gebleven. De deze week voor 3,5 miljard gul den geslaagde nieuwe staatsle ning had daardoor meteen beurs- pech, want hij dook op de eerste dag van de verhandeling bene den pari. Ook de Obligatiemarkt die sinds augustus van slag is, begon weer af te brokkelen. Gelukkig deed de aandelen markt het per saldo nu wat beter. Maar het rotsvaste vertrouwen in de toekomst dat een halfjaar ge leden nog alom heerste, is ver dwenen. Veelzeggend is daarbij ook dat in tegenstelling tot Wall Street het Damrak de oude histo rische top nog bij lange na niet heeft kunnen bereiken. Die kwam voor het algemene beurs- gemiddelde op 5 september j.l. op 301 uit, terwijl deze index nu op circa 285 staat. Bij wat geluk zou herstel tot dat topniveau er dit jaar nog in kunnen zitten, maar dan moet de meeste steun wel van de internationals komen. De lokale markt wordt de laat ste tijd te veel opgeschrikt door allerlei tegenvallers, die op hun beurt in de neergaande koersont wikkeling talrijke soortgenoten meeslepen. Dat proces nam vooral begin deze week alarme rende vormen aan en wijst op een zekere onrust by grote aan tallen beleggers. Gelukkig trok ken Wall Street en Unilevers op zienbare fusieplannen per saldo weer wat recht, maar dat het Damrak aan zijn basis gaten ver toont is duidelijk. Na woensdag liet men het hoofd alweer han gen. Daarom overheersten deze I hïdïTïïcl 1 W E E K week de kleine koersverliezen. Van de hoofdfondsen boekte Unilever de meeste winst, maar tot rond 5 procent op de beurs waarde van vorige week moesten Verenigde Glas, VRG, Gero, Ce- teco en Textielgroep Twenthe in leveren. De Europese Optiebeurs had over het algemeen weinig te doen. Het aantal afgesloten con tracten bleef by 153.000 steken, tegen 187.000 vorige week. Maan dag werd in Gist-Brocades bijna 8000 call-contracten afgesloten. Dat is ruim twintig procent van de totale dagomzet waarmede het fonds nummer één werd. Op de andere dagen waren het weer de internationals die de boven toon voerden. (RTR/ANP) - Op donderdag 11 december komen de ministers van olie van de lidstaten van de OPEC (Organisatie van Olie-Ex porterende Landen) weer in Ge- nève bijeen om te praten over het prijs- en produktiebeleid van het oliekartel. In kringen van de olie industrie lopen de meningen over de te verwachten uitkomst van deze voltallige vergadering in Genève uiteen van zeer pessi mistisch tot gematigd optimis tisch. Niemand weet waar het met de olieprijs op zal uitdraaien. Een sleutelrol tijdens het ko mende OPEC-overleg lijkt te zijn weggelegd voor de nieuwe Saoe- dische minister van olie, Nazer. Eind oktober volgde deze volko men onverwacht Jamani op en de kersverse minister ging direct in het offensief. Hij deed een dringende oproep tot het specia le prijscomité van de OPEC om in een spoedbijeenkomst bijeen te komen om te praten over een richtprijs van achttien dollar per vat. Het comité, dat zich op 14 november in Quito (Ecuador) over Nazers voorstel boog, be sloot inderdaad aan de eerstvol gende voltallige OPEC-vergade- ring de aanbeveling te doen om vanaf begin 1987 een richtprijs van achttien dollar per vat na te streven. Dit besluit kan een belangrijke wijziging in de strategie van het oliekartel inhouden. Een jaar ge leden had de OPEC juist op ini tiatief van Jamani besloten de vaste richtprijs los te laten ten einde het marktaandeel van het oliekartel te vergroten. De ver vanging van Jamani door Nazer kan niet los worden gezien van het streven van Saoedi-Arabië, en vooral ook van koning Fahd, om snel een prijsverhoging te be werkstelligen. Opofferen Dat de OPEC-landen streven naar een prijsverhoging is niet verwonderlijk. De vraag is echter hoe dit kan worden bereikt. Door de gezamenlijke olieproduktie nog verder te verminderen, zeg gen sommige oliedeskundigen resoluut. Of, nog idealer, door Saoedi-Arabië weer op te laten treden als 'swing producer'. Hiermee wordt bedoeld dat het grootste olieproducerende land zijn produktie aanpast aan de mate waarin het aanbod van de andere landen tegemoet komt aan de vraag op de wereldmarkt. Door zijn olieproduktie op en neer te laten gaan met de vraag, kan Saoedi-Arabië bijdragen tot een stabilisering van de olieprijs op een hoger niveau, zo menen veel deskundigen. Koning Fahd van Saoedi-Ara bië heeft echter herhaaldelijk verklaard dat zijn land zich niet meer als enige zal opofferen, waarmee de terugkeer van het land als swing producer zeer pn- zeker lijkt. Bovendien hebben de Saoedi's tijdens de vorige voltal lige OPEC-vergadering in okto ber, toen werd besloten om de periode van een tijdelijke pro- duktiebeperking te verlengen tot eind dit jaar, een groter aandeel in de totale olieproduktie van het kartel geëist. Die eis werd later ingetrokken ten behoeve van het welslagen van de vergadering, die dreigde te stagneren. Toch is het duide lijk dat het machtige olieland niet tevreden is met zijn dagelijk se produktiecontingent van 4,3 miljoen vaten. Sommige oliedes kundigen sluiten echter de mo gelijkheid niet uit dat Saoedi- Arabië alsnog bereid zal zijn olie produktie te verminderen indien ook andere grote olieproducen ten daartoe overgaan. Met span ning wordt gewacht op het eerste belangrijke optreden van Nazer in OPEC-verband. Gekibbel Het gekibbel over het niveau van de gezamenlijke olieproduk tie en de verdeling over de afzon derlijke lidstaten zal overigens aanstaande maandag al losbar sten, wanneer het speciale pro- duktiecomité in Genève bijeen komt, ter voorbereiding van de algemene vergadering die don derdag begint. De gezamenlijke OPEC-produktie bedraagt op het ogenblik om en nabij de zeven tien miljoen vaten per dag. De meeste standpunten zijn bekend en lijken weer bij voorbaat uit te nodigen tot langdurige en vooral moeizame besprekingen. Indonesië, Venezuela en Ecua dor willen de huidige produktie- beperking ook volgend jaar laten voortduren. Iran, begerig naar hogere olieprijzen om zijn geldverslindende oorlog met Irak te kunnen bekostigen, is van mening dat Saoedi-Arabië weer moet gaan functioneren als swing producer. Minister Gho- lamreza Aqazadeh, een havik binnen de OPEC, heeft onlangs verklaard een olieprijs van acht tien dollar mogelijk te achten bij het huidige produktieniveau. Hij voegde er echter aan toe dat zyn land nog steeds streeft naar een olieprijs van 28 dollar. Twee andere haviken, Algerije en Libië, blijven voorstander van een drastische produktievermin- dering teneinde de olieprys weer snel op het niveau van vorig jaar te brengen. Wel hebben zij Na zers voorstel van een achttien- dollarprijs begroet als eerste stap in die richting. Oorlog Koeweit, een trouwe bondge noot van Saoedi-Arabië die tij dens het vorige OPEC-overleg een groter produktiecontingent eiste en uiteindelijk ook kreeg, zal zich naar verwachting op nieuw inzetten voor een vergro ting van zijn eigen olieproduktie. Hoewel het land herhaaldelijk het tegendeel liet doorscheme ren, heeft het onlangs ook een vermindering van de OPEC-pro duktie niet uitgesloten om een prijs van achttien dollar te kun nen bereiken. Ook het probleemgeval Irak zal in Genève waarschijnlijk de gemoederen opnieuw bezighou den. Deze week herhaalde minis ter Qassim Taqi het standpunt van zijn land, dat het een even groot produktiecontingent eist als zijn oorlogsrivaal Iran. De oorlog tussen de twee landen heeft al meerdere malen zeer ver tragend gewerkt op het OPEC- overleg. Die had in oktober zelfs tot gevolg dat Irak bij het besluit tot gezamenlijke produktiebe- perking buiten beschouwing werd gelaten. Voorspellingen over de afloop van de OPEC-conferentie zijn moeilijk te geven. "Het belang rijkste voor de OPEC is de in komsten te vergroten, niet de produktie", zegt een deskundige, die optimistisch is over de kans van slagen en de nadruk legt op de mogelijke rol van Saoedi-Ara bië als swing producer. Anderen zijn echter sceptisch tot pessi mistisch. Zij wijzen erop dat de OPEC er in oktober bijna een week over deed om tot een be sluit te komen over de verdeling van een extra hoeveelheid(je) van 200.000 vaten per dag over een paar lidstaten. Jamani zal in ieder geval niet in Genève aanwezig zijn. De plaats van de man die 24 jaar lang mede het gezicht van het oliekartel heeft bepaald, wordt ingenomen door een nieuwko mer, Nazer, die er duidelijk ande re ideeën op na houdt dan zijn illustere voorganger. Om elke mogelijke invloed van Jamani op het OPEC-overleg uit te sluiten, heeft koning Fahd eind vorige maand zelfs het paspoort van de oud-minister ingetrokken. Jama ni zal zijn paspoort wel weer te rugkrijgen, maar dan zijn de OPEC-ministers in Genève waar schijnlijk al lang uitgepraat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9