Minister De Korte moet goed op z'n tellen passen Vistochten als smeergeld in de woningbouw Miljoen geëist van ABP Medische faculteiten zijn 'op de goede weg' Politie zuiniger met methadon Excuses De Korte na 'procedurefout' ZATERDAG G DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 HILVERSUM (ANP) - Het bouwbedrijf Intervam en de Rotterdamse c.v.-installateur Onnekink hebben jarenlang vistochten georganiseerd en betaald voor hun relaties on der ambtenaren en bestuursleden van woningbouwvereni gingen die sleutelposities bekleden als het gaat om bouw opdrachten. Eén van hen is J.P.C. van der Kraan van de Algemene Rekenkamer, die tevens bestuurslid was van een woningbouwvereniging in Zoetermeer. Dit heeft de redactie van het VPRO-televisieprogramma 'Gou den Bergen' ontdekt. De bewuste ambtenaar is medewerker van het bureau op de Rekenkamer dat de personeelsuitgaven op het ministe rie van volkshuisvesting contro leert. Secretaris drs W. van der Zanden van de Rekenkamer verde digt zijn ondergeschikte in het pro gramma door te stellen dat de be trokkene als bestuurslid van de woningbouwvereniging naar de visfeestjes ging. Rechter mr. W.M.G. Eekhof van de Centrale Raad van Beroep vindt echter dat ambtenaren die zich le nen voor uitstapjes of andere gun sten van het bedrijfsleven voor ontslag in aanmerking dienen te komen. Zij wijst erop dat dergelij ke ambtenaren zich immers chan- teerbaar maken. "Hij verliest zijn eigen onafhankelijkheid, noem het maar corruptie". 'Gouden Bergen' heeft de hand weten te leggen op een lijst van On nekink waarop ruim veertig perso nen staan die in 1980, 1981 en 1982 met de vistochten meegingen. On der hen bevinden zich behalve Van der Kraan vijftién ambtenaren van het ministerie van volkshuisves ting, van wvc, de provincie Zuid- Holland, Den Haag en Zoetermeer. Namen die in het kader van het subsidieschandaal waarvoor een parlementaire enquêtecommissie is ingesteld, al eerder in het nieuws opdoken, staan er ook op: J. van Kesteren, voormalig directeur Wo ningbouw en Stadsvernieuwing op het ministerie en ex-voorzitter van een Haagse woningbouwvereni ging, ing. H.H. van Mil, voormalig hoofd van het architectenbureau op het Haagse stadhuis, en ir. J. van Zon van het ABP-proces in Maastricht. Volgens de VPRO heeft Inter vam, dochter van de Hollandsche Beton Groep, de laatste acht jaar zo ongeveer elke bouwopdracht in Den Haag en omgeving in de wacht gesleept. Installateur Onne kink zou telkens de centrale ver warming hebben mogen leveren. Directeur M. Doesburg van Rotter damse woningstichting Onze Wo ning geeft toe dat het bedrijf zeker 850.000 gulden extra heeft ver diend aan de opdrachten die zijn stichting onder het bewind van zijn voorganger heeft verleend. Die voormalige directeur is bijna twee jaar geleden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf omdat hij steekpenningen had aan genomen van een aannemers- en schoonmaakbedrijf in de haven stad. In ruil daarvoor kon het be drijf tegen extra hoge rekeningen schoonmaken. Een ambtenaar van het ministerie, die ook graag mee uit vissen ging, heeft volgens Does burg willens en wetens de te hoge rekeningen van Onnekink voor centrale verwarmingen in wonin gen van woningbouwverenigingen gefiatteerd. In het onderzoek door de parle mentaire enquêtecommissie blij ven de woningbouwverenigingen buiten beschouwing. Volgens ir W. Koning, tot voor kort lid van de Raad voor de Volkshuisvesting en directeur van bouwconcern Wilma, is de verklaring hiervoor dat an ders aan het licht komt dat huis houdens die de laatste tien, twintig jaar een huis hebben gekocht, daarvoor 5.000 tot 20.000 gulden te veel hebben betaald. Koning stelt dat veel politici in Den Haag weten dat kosten voor nieuwbouw van woningwetwoningen, die niet op de overheid konden worden ver haald, werden overgeheveld naar premiewoningen. ROTTERDAM (ANP) - Alle 1300 ambtenaren van de gemeentelijke socidle dienst in Rotterdam hebben gisteren voor Sinterklaas het spel 'Lou Loene' gekregen. Dit nieuwe bordspel, een soort ganzebord dat genoemd is naar staatssecretaris Lou de Graaf, stelt de spelers alle voorkomende vragen over het nieu we sociale zekerheidsstelsel. Wie op alle vijftig praktijkvragen het ant woord weet, heeft de zeer gecompli ceerde nieuwe wetgeving in "zijn vingers". Het spel beoogt op een ludieke wijze de ambtenaren van de GSD te trainen in de uitvoering van de nieuwe wetgeving. De GSD is er van overtuigd dat er meer dan ooit tevoren een beroep zal worden ge daan op de kennis van de ambte naren. "Het nieuwe stelsel is zo in gewikkeld dat alles van de kwali teit van onze medewerkers afhangt om de cliënten zo goed mogelijk te kunnen helpen", zo verklaart GSD- woordvoerder Frans Wetzels, de geestelijk vader van Lou Loene. De vragen en antwoorden wer den samengesteld door de stafafde ling wetstechnische advisering van de GSD. Het spel wordt dinsdag bij het begin van de begrotingsbehan deling aangeboden aan de wethou der voor sociale zaken J. Hender son. Bovendien krijgen alle ge meenteraadsleden een exemplaar. HILVERSUM (GPD) - Drs. Mar- janne Sint (37) is, sinds Jan Pronk zich deze week terugtrok als kandidaat, de enige overge blevene voor de vacante functie van het voorzitterschap. Ze heeft in de PvdA het imago van de goed opgeleide linkse carrière vrouw, een beeld waar ze-zelf een hekel aan heeft. „Ik heb niets tegen yuppies waar ik mee vereenzelvigd word, maar die redden zichzelf wel. Ook de term 'nieuw realisme' vind ik uit den boze. Ik zie het ;nog steeds als een van de voor naamste taken van de PvdA dat ze opkomt voor de zwakken in de maatschappij, de mensen die vermalen raken tussen de molen stenen en steeds verder achterop Sint (PvdA) niet blij met Yuppie-image raken. Ik las laatst dat 83 procent van de uitkeringsgerechtigden op het minimumniveau zit. Of ik denk alleen maar aan die school verlaters van twee, driejaar gele den die nu nog geen enkele ar beidservaring hebben, maar die nog een heel leven mee moeten". Morpenteei is Sint uitgever/ hoofdredacteur van het week blad Intérmediair. "Ik ben sinds ZOETERMEER (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) moet de vijf faculteiten geneeskunde in de Randstad vra gen hun plannen voor 'selectieve groei en krimp' voor 1 februari na der uit te werken. Dit séhrijft prof.dr. D. de Wiet in een interim advies aan de bewindsman. De Wiet moet advies uitbrengen over de wijze waarop de drie medi sche clusters Amsterdam, Leiden/ Rotterdam en Utrecht denken te bezuinigen en tegelijkertijd te ko men tot meer doelmatigheid en kwaliteit in het medisch onderwijs en de patiëntenzorg. Hij stelt vast dat de deze week ingediende, glo bale plannen van de Leiden/Rot terdam en Utrecht in het algemeen voldoen aan de eisen van Deetman. Omdat in Amsterdam nog geen ge zamenlijke plannen zijn ontwik keld door de twee medische facul teiten, kan hij hierover nog geen oordeel geven. Volgens De Wiet doen de medi sche faculteiten er goed aan "ac centen-te leggen op een of meer aandachtsgebieden in de genees- 1979 actief in de partij- Ik heb veel gewerkt en-werk nog voor de Rooie Vrouwen. Vooral pro gramma's maken voor cursus- sen, ingewikkelde economische processen proberen duidelijk te maken. Dat is zo'n beetje het ter rein waar ik me mee bezighoud". Sint zal fractievoorzitter Wim Kok niet echt voor de voeten gaan lopen, maar ze vindt wel dat er een hele nauwe samenwer king moet zijn. "Woorden van WD-partijvoorzitter Ginjaar die onlangs zei: ze horen mij in Den Haag niet, zul je van mij niet ho ren. We hebben ieder onze eigen positie. De koers van de partij wordt door bestuur en fractie be paald. Het ligt in eikaars verleng de en dat is cruciaal". Opgepakte junk krijgt 24 uur lang niets Nieuwegein daagt fonds voor rechter NIEUWEGEIN (ANP) - Het colle ge van burgemeester en wethou ders van Nieuwegein meent dat het nóg een miljoen tegoed heeft van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, omdat bij de bouw van het nieuwe stadscentrum Citypla- za verplichtingen niet zouden zijn nagekomen. Het ABP had volgens B en W parkeerplaatsen moeten aanleggen of een afkoopsom moe ten betalen. Geen van beide is ge schied, zodat het gemeentebestuur de gemeenteraad voorstelt de rechtbank in Maastricht in te scha kelen. Het conflict is een uitvloeisel van een overeenkomst die de gemeente in 1983 met het ABP heeft gesloten over een aantal bouwrijpe terrei nen in het -toen nog kale- stadscen trum. Daarbij ging het om de bouw van het overdekte winkelcentrum Cityplaza en een daarbij behorend aantal parkeerplaatsen. Toen ruim een jaar later werd be-, sloten Cityplaza te voorzien van een tweede winkellaag, is aan de overeenkomst een nadere regeling toegevoegd. Het ABP, dat bij de overeenkomst optrad als rechtsop volger van het bouwbedrijf Wilma, verplichtte zich daarbij tot de bouw van nog eens 120 parkeer- plaatsen extra. Afgesproken werd dat het pensioenfonds de gemeen te een afkoopsom van 990.000 gul den plus 20 procent btw zou beta len, als het op 1 juli 1985 niet aan deze verplichting had voldaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn die 120 parkeer plaatsen er nooit gekomen, maar weigert het'ABP de afkoopsom te betalen. Het ABP vindt dat het wèl aan zijn verplichtingen heeft vol daan. Maar volgens de gemeente telt het bij de berekening van het totaal aantal in het centrum tot stand gekomen parkeerplaatsen ten onrechte 180 plaatsen mee on der het enige 'koopblok" in City plaza, namelijk dat van Albert Heijn, Blokker en C en A. Deze be drijven hebben die 180 plaatsen zelf betaald, aldus 4e gemeente woordvoerder. HAARLEM (GPD) - Niet geregi streerde drugsverslaafden krijgen het eerste etmaal in een Haarlemse politiecel geen methadon. De poli tie en de GG GD hebben enige tijd geleden besloten dit vervan gingsmiddel voor heroïne niet meer zo snel te verstrekken. Ver der is besloten nauwkeuriger dan tot nog toe vast te leggen welke junk welke medicijnen krijgt. Volgens chef recherche Jos van Rijn is dit besloten om te voorko men dat junks artsen tegen elkaar uitspelen. De Haarlemse politie ar resteert dagelijks junks voor winr keidiefstal en andere vergrijpen. Op jaarbasis gaat het om ruim dui zend van de drieduizend arrestan ten. In het Haarlemse politiebu reau komt het jaarlijks ruim acht honderd maal voor dat de voorlopi ge hechtenis van zes uur in ver band met extra onderzoek wordt verlengd met tweemaal een et maal. Ongeveer een kwart van die achthonderd verdachten is ver slaafd. Zuid-Kennemerland telt ongeveer vijfhonderd verslaafden. Een kwart van hen zit in het hulp verleningscircuit en krijgt zijn gra tis methadon van de GG GD. Van de rest, rond de 375 verslaaf den, steelt een groot deel om een dagelijkse shot te kunnen kopen. De praktijk in het politiebureau was dat drugsverslaafden vaak meteen om een arts vro'egén. Deze kwam snel en gaf de cipier vaak opdracht methadon, valium of een slaapmiddel te verstrekken. Niet altijd werd dat even nauwkeurig genoteerd in het medisch logboek. Dat betekende volgens Van Rijn dat verslaafden soms de kans kre gen om de artsen tegen elkaar uit te spelen om opnieuw een dosis van het een of ander middel te krij gen. Het beleid is er nu op gericht dat niet geregistreerde junks de eerste 24 uur in principe niets krijgen en dat ze de volgende dag eventueel een gewone dosis krijgen van bij voorbeeld vier tabletten metha don. Van Rijn: "Medisch gezien is dat volgens deskundigen geen pro bleem ómdat ontwenningsver schijnselen pas tussen de 24 en 36 uur optreden. Uit onderzoek blijkt overigens dat slechts een derde van de verslaafden, die zeggen dat ze verslaafd zijn, dat ook werkelijk Hans Kok De Haarlemse politie is-niet bang voor affaires a la Hans Kok, de ver slaafde die in een Amsterdamse politiecel overleed. Van Rijn: "Voor zover mij bekend is Kok overleden aan een combinatie van ondervoeding en kou. Kou kan bij ons niet omdat de cv-buizen zelfs het bed verwarmen en ondervoe ding komt hier niet voor. Als er die eerste dag iets aan de hand is dat met verslaving niets te maken heeft, wordt uiteraard gewoon de dokter geroepen. Hij kan beter twee keer te veel dan een keer te weinig komen". kunde, waarin ze zich in de toe komst onderscheiden". Door een dergelijke profilering kunnen stu denten hun keuze voor de gewen ste opleiding duidelijker bepalen. In aanvulling op de ingediende plannen noemt prof. De Wiet enke le in zijn ogen wenselijke ontwik kelingen op het terrein van basis- en vervolgopleidingen en onder zoek. Zo stelt hij een 'instroombe perking' van studenten voor de di verse medische richtingen voor, een beperkt aantal plaatsen voor de vervolgopleiding huisartsge neeskunde en wijst hij op de goede mogelijkheden tot intensievere sa menwerking op verschillende ter reinen van onderzoek. Minister Deetman zal zo spoedig mogelijk op het interim-advies rea geren. Man opgepakt met verboden stroomwapen AMSTERDAM (ANP) - De politie in de hoofdstad heeft gisternacht op.de Dam een 28-jarige man aan gehouden, die in het bezit bleek van een zogenoemd stroomstoot- wapen. Er werd proces-verbaal op gemaakt op grond van de wet tot wering van ongewenste handwa penen, aldus de politie. Stroomstootwapens (paralysers) zijn verdedigingswapens, waarmee aanvallers door middel van een stroomstoot tijdelijk worden uitge schakeld. De getroffene raakt door de (hoog voltage, laag amperage) stroomstoot weerloos en gedeso riënteerd. De wapens (ze lijken op een wapenstok) kunnen ook pijn veroorzaken. Paralysers zijn in West-Duitsland vrij verkrijgbaar. Het ministerie van justitie kon digdein oktober, na overleg met de procureurs-generaal, aan tegen de ze nieuwe wapens te zullen optre den. DRUGSHANDEL - De rechtbank in Haarlem heeft een 33-jarige i vrouw uit Hoofddorp veroordeeld tot vier jaar celstraf wegens handel in harddrugs. Tegen haar was zes jaar geëist. De rechtbank acht be wezen dat de vrouw een belangrij ke rol heeft gespeeld in een grote drugsorganisatie in Hoofddorp. Die organisatie werd mei dit jaar opgerold na ruim een jaar onder zoek. De bende'zou voor tonnen hebben verhandeld aan cocaïne, amfetamine en marihuana. Vol gens de rechtbank is uit afgeluis terde telefoongesprekken geble ken dat de'vrouw een belangrijke schakel was. De ex-vriend van de vrouw, de hoofdverdachte in deze zaak, moet in februari voor de rechter verschijnen. DEN HAAG (ANP) - Er moeten acht nieuwe gemeenten komen in het westelijk deel van de provincie Utrecht en er moeten twintig ge meenten worden opgeheven. Dat is de kern van een wetsvoorstel dat de ministerraad heeft goedge keurd. De acht nieuwe gemeenten zijn De Ronde Venen, Loenen, Breukelen, Woerden, Oudewater, Montfoort, Lopik en Reeuwijk. De op te heffen gemeenten zijn Benschop, Breukelen, Driebrug- gen, Kamerik, Kockengen, Lin- schoten, Loenen, Lopik, Mont foort, Mijdrecht, Nigtevecht, Oude water, Polsbroek, Reeuwijk, Snel- Bij herindeling in Utrecht 20 gemeenten weg rewaard, Vinkeveen en Waver- veen, Willeskop, Wilnis, Woerden en Zegveld. De raad ging akkoord met het eindadvies van het provin ciaal bestuur van Utrecht, maar volgde niet het advies van de pro vincie met betrekking tot de sa menvoeging van Harmeien en Vleuten De Meern. Het is de bedoeling dat Woerden en een deel van Driebruggen, die nu tot de provincie Zuid-Holland behoren, overgaan naar de provih- cie Utrecht. Het resterende gedeel te van Driebruggen zal samengaan met Reeuwijk (ZH). Nader onder zoek zal worden verricht naar de financiële uitkomsten van een te vormen 'weidegemeente', die zou bestaan uit Kamerik, Kockengen en Zegveld. De resultaten van dit onderzoek zullen bij een nadere besluitvorming worden betrokken, zo is na afloop van de kabinetsbij eenkomst meegedeeld. DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte (economische zaken) heeft het kabinet laten weten dat hij een procedure-fout heeft gemaakt met zijn uitlatingen over een bezoek van koningin Beatrix aan Japan. Eerder deze week heeft hij ook op Huis ten Bosch met de koningin over deze zaak gesproken. De Kor te zei in de fout te zijn gegaan om dat hij niet beschikte over 'hele maal voldoende' informatie. De Korte wilde op de wekelijkse persconferentie niet verder op de ze zaak ingaan. Wel gaf hij desge vraagd toe dat het goed gebruik is dat ministers geen uitspraken doen over zaken waarover de mi nisterraad het nog niet eens is, maar hij wilde niet zeggen dat dit de procedure-fout is die hij had ge maakt. "De weg die ik heb bewan deld was geen goede," zei hij. De vice-premier gaf zijn toelich ting aan de collega-ministers voor afgaande aan de wekelijkse minis terraad. Deze zat hij voor omdat premier Lubbers in Londen ver blijft, waar de EG-top plaatsvindt. Hij liet weten dat het kabinet 'op een later moment' opnieuw zal pra ten over een mogelijk bezoek van de koningin aan Japan. De Korte wilde niet ingaan op de wijze waar op de minister-president in de Ka mer over deze zaak gesproken had. "Ik was in Brussel. Ik heb het dus niet meegemaakt. Een oordeel laat ik aan anderen over." Volgens De Korte heeft zijn rela tie met Lubbers geen schade opge lopen door de gebeurtenissen van deze week. "De verhoudingen in het kabinet waren goed, en zullen ook in de toekomst goed blijven". Hij gaat ervan uit in de toekomst niet nog eens een dergelijke proce dure-fout te zullen maken. "Over het algemeen maakt iemand maar één keer in zijn leven zo'n procedu re-fout". De WD-voorman zei verder dat er geen wijziging is gekomen in de relatie met fractieleider Voorhoe ve. De afgesproken taakverdeling blijft gehandhaafd. Ook hebben de WD-ministers deze week geen of ficieel verzoek ingediend voor een extra vergadering van de minister raad over het Japan-bezoek, hoe wel zij dat wel hebben overwogen, gaf De Korte toe. Sekslijnen lichten vrouwen op DEN HAAG (GPD) - Een aantal exploitanten van telefonische sekslijnen betaalt zijn medewerk sters niet of slechts gedeeltelijk uit. Ex-medewerksters van de Harden- bergse sexlijn Denise zouden zelfs worden bedreigd, als ze om hun geld vragen. Dat zegt de woord voerster van een groep van 25 ge dupeerde vrouwen. Zij willen dat de PTT de telefoon van de sekslijn afgesluit. Volgens de woordvoerster neemt de sekslijn iedere paar weken een n. Voor ieder telefonisch gesprek krijgen ze tien gulden. Maar dat geld wordt nooit uitbetaald. Zodra de vrou wen beginnen te klagen, worden ze op non-actief gesteld en worden er nieuwe aangenoffien, aldus de woordvoerster. Volgens de Amsterdamse advo caat mevrouw mr. Donker Duyvis, die de belangen behartigt, zal het moeilijk* zijn om sekslijnen echt aan te pakken. "Er staat niets op papier. De PTT bemoeit zich er al leen mee als er echte bewijzen zijn dat telefoon wordt misbruikt". DEN HAAG - De leider van het 'WD-smaldeel in het kabinet', dr. Rudolf de Korte moet oppas sen. Premier Lubbers is boos op hem. Niet een beetje politiek boos, maar echt van harte kwaad. De Korte heeft Lubbers zo kwaad gekregen, omdat hij tegen alle afspraken in, en ook na een dringend advies van de premier, toch zijn standpunt over een voorgenomen reis van koningin Beatrix naar Japan naar buiten heeft gebracht. De Korte was te gen dit bezoek en hij was niet van plan die mening voor zich te houden tot het kabinet had be slist over het staatsbezoek. door Henri Kruithof Vorige week sprak het kabinet voor het eerst over een mogelijk officieel bezoek van de koningin aan keizer Hirohito van Japan. Het is normaal dat staatsbezoe ken in het kabinet worden be sproken, maar in dit geval lag de zaak extra gevoelig. Hirohito was tijdens de Tweede Wereldoorlog ook al keizer van Japan en een officieel bezoek zal de gemoede ren van oorlogsslachtoffers en ex-verzetsstrijders, vooral uit Nederlands Indie, ernstig in be roering brengen. Het kabinet voorzag dat. Daar om waren enkele gesprekken ge voerd tussen leiders van organi saties van het Indisch verzet met koningin Beatrix en minister Van den Broek van buitenlandse zaken, in de (ijdele) hoop dat de ze organisaties zorgvuldig zou den kunnen worden voorbereid op het eventuele bezoek. In het kabinetsberaad van vo rige week vrijdag bleek al dat vooral de WD-ministers weinig voelden voor het reisje van de koningin. Maar om al teveel op- Rudolf De Korte: opportunistisch. winding te voorkomen werd op nadrukkelijk verzoek van de pre mier besloten dat geen van de ministers op eigen houtje mede delingen van welke aard dan ook zou doen. De Korte was daarbij en stemde ermee in. Maandagavond was voor De Korte en VVD-fractievoorzitter Voorhoeve een spreekbeurt voorzien in Woudenberg, 's Mid dags al liet De Korte, via de voor lichting van de VVD-fractie, het bericht verspreiden dat hij zich die avond tegen het staatsbezoek zou uitspreken. Dat voerde een groot aantal journalisten naar Woudenberg en dat was precies de bedoeling van de WD, en vooral van De Korte zelf. Premier Lubbers hoorde ook van de berichten die door de WD werden verspreid. Hij riep onmiddellijk De Korte op het matje en herinnerde hem aan de afspraken die tevoren in het ka binet waren gemaakt. Maar toen kon De Korte niet meer terug. De tekst was al verspreid. Deze niet uitspreken zou een blamage be tekenen, vond hij. De premier was het daarmee niet eens en liet dat De Korte ook in heldere be woordingen weten. De vice-premier hield voet bij stuk en sprak in Woudenberg toch zijn tekst uit, al had l^ij die enigszins gewijzigd. Uitspraken over de hoge leeftijd van Hirohi to en het feit dat deze niet het eeuwige leven zou hebben, ston den wel in de uitgedeelde tekst, maar werden door De Korte niet uitgesproken. Door de Kamer ter verant woording geroepen, nam Lub bers dinsdag volledig afstand van de woorden van zijn vice- prmier. Hij noemde de handel wijze van De Korte zelfs 'eens maar niet meer'. En dat is Lubbe- riaans voor: als hij me dat nog een keer flikt, vliegt hij eruit, ka binetscrisis of niet. De Korte heeft met zijn han delwijze de sterke verdenking op zich geladen uitsluitend uit op portunistische overwegingen de ze uitspraken te hebben gedaan. Het gaat tenslotte niet goed met de WD. Bjj de kiezers zou het niet slecht overkomen als de WD opkomt voor de oorlogs slachtoffers. Zo zal hi ongeveer hebben gedacht. Anders is zijn handelwijze, tegen alle afspra ken in en ondanks de dringende adviezen van Lubbers, niet te verklaren. Het feit dat de inhoud van de toespraak al vroeg in de middag werd vrijgegeven, ver- De Korte heeft zijn zin gekre gen: de publiciteit is volop geko men en daar was het hem vooral om te doen. Hij heeft ook onbe doeld bereikt, dat de wonden van oorlogsslachtoffers opnieuw ruw zijn opengereten, en dat zo kort na de affaire-Rost van Ton ningen. Bovendien gaat het be zoek niet door, dat mogen we nu wel Juist door het opnieuw open rijten van de wonden van de oor logsslachtoffers, werd Lubbers zo kwaad. Het kabinet had een zorgvuldige procedure afgespro ken om te voorkomen dat veel leed zou ontstaan. Maar daar wandelde de vice-premier uit po- litiek-opportunistische redenen dwars doorheen. En dat kan De Korte maar één keer doen. De volgende keer dat hij zoiets over weegt mag hij daarbij wel be trekken dat dat zijn politieke ein de betekent, zoveel heeft Lub bers hem wel duidelijk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5