Ongerustheid over opvang Aids-patiënten in ziekenhuis Kerkhof moet maatregelen nemen Burchtheuvel op instorten door 'diefstal' grond Als aantal tot 3500 in 1990 stijgt Centraal wachthuis station is van de baan Bewoners Noordeinde gekant tegen afsluiting Breestraat Container ServiceAmsterdam' BV In taxi- en garagebedrijf Narmstraat ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het is nog maar enkele jaren geleden dat vanuit de Ver enigde Staten de alarmklok werd geluid: er was een nieuwe ziekte gesignaleerd, vooral onder homo seksuelen en intraveneuze drugge bruikers (spuiters), die epidemi sche vormen aan zou kunnen ne men. Naam van die ziekte: Aids. Gevolgen: het afbreken van het weerstandsvermogen van de mens, waardoor ziektes ontstaan die uit eindelijk de dood tot gevolg heb ben. door Annemiek Ruygrok Inmiddels is de ziekte al lang naar Nederland 'overgewaaid', zijn tal loze fabels de wereld in gestuurd die even zo vele malen werden ont kracht en dringt langzamerhand het besef door dat niet alleen ho moseksuelen, maar ook heterosek suelen het slachtoffer kunnen wor den van Aids. In Nederland zijn op dit ogenblik ongeveer 180 geregistreerde Aids- patiënten. Hoewel dit aantal bij lange niet de afschuwwekkende cijfers van de VS (méér dan 26.000) haalt, is er bij diverse instanties re den tot grote ongerustheid. Want rond het jaar 1990 zou het aantal Aids-patiënten volgens onderzoe kers tot 3500 kunnen oplopen. Een stroom die door de ziekenhuizen nauwelijks te verwerken valt. Vandaar dat alles wordt gedaan om verspreiding van het Aids-vi rus te voorkomen. Het Leids Aids- platform, dat vorig jaar 6 december werd opgericht, houdt zich daar mee dagelijks bezig. In het plat form zitten vertegenwoordigers van de Plaatselijke Huisartsen Ver- eniging, streekziekenhuizen, AZL, Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, het RIAGG, het COC en de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit en de GG en GD. Het Aids-platform houdt zich be zig met voorlichting over en pre ventie van Aids, psychische en so ciale begeleiding van mensen bij wie Aids is geconstateerd, de 'han del en wandel' van de Aids-patiënt en het ontwikkelen van alternatie ve testmogelijkheden op het Aids- virus voor mensen die vrezen daar mee in aanraking te zijn gekomen en om uiteenlopende redenen hier omtrent zekerheid willen hebben. HIV-test "Om meteen één misverstand uit de wereld te hélpen", aldus dokter E. van Loenen van de GG en GD: "wie bij deze zogenaamde HIV-test (Human Immunodeficiency Virus) een positieve reactie heeft, is géén Aids-patiënt en hoeft geen Aids te krijgen. Wèl kan hij of zij anderen weer besmetten die dan Aids kun nen krijgen". Het Aids-virus kan worden over gebracht als bloed of sperma van een besmet persoon in aanraking komt met het bloed van een ander. Zo kan besmetting plaatshebben via seksueel contact (sperma- bloed), het gezamenlijk gebruik van besmette injectienaalden (bloed-bloed), tijdens de zwanger schap of rond de geboorte van moeder op kind (bloed-bloed), via een transfusie met bloed of bloed- produkten (bloed-bloed). Dit risico is vrijwel verdwenen sinds (vanaf 1985) alle bloeddonaties in Neder land gekeurd worden op antistof fen tegen het Aids-virus en stol- lingsprodukten (voor hemofiliepa- tiënten) worden verhit. Door gewoon dagelijks contact wordt het virus beslist niet overge bracht. Dus niet via huidcontact, kussen, tranen, zweet, adem, nie zen of hoesten, het gemeenschap pelijk gebruik van glazen, borden, bestek, beddpgoed en toilet. Wie positief is kèn Aids krijgen, maar dat hoeft gezien de huidige gegevens zeker niet. Zoals uit het voorgaande blijkt kan hij of zij het virus overdragen aan anderen, maar door veilig vrijen ('safe sex'), zoals condoom-gebruik, kan dit ri- „sico zo klein mogelijk worden ge maakt. Wie zich heeft laten testen en po sitief is bevonden komt in grote onzekerheid te verkeren. Vandaar dat er ook een 'ontmoedigingsbe leid' wordt gevoerd met betrek king tot die testen. Die ontmoedi ging bestaat hieruit dat degene die met het verzoek voor zo'n test komt, van tevoren degelijk op de hoogte wordt gesteld van de gevol gen indien de test positief uitvalt. "Je komt gemakkelijk in een isole ment te verkeren, omdat'je bang bent voor contacten en anderen door het ontbreken van kennis over wat het is om positief te zijn voor contact met jou; er kan sprake zijn van een gevoel van discrimina tie, boosheid en schuld. Sommige levensverzekeringen gaan moeilijk doen". Van Loenen ontkent dat het ontmoedigingsbeleid een typisch voorbeeld is van struisvogelpoli tiek: "De mensen moeten toch de mogelijkheid hebben te weten waar ze aan toe zijn". Beveiligd Het vormen van anti-stoffen te gen het virus manifesteert zich overigens pas na drie weken tot drie of vier maanden na bijvoor beeld een 'onveilig contact'. Dus wie meteen de dag erna op de stoep staat voor een test, wordt aangeraden over een maand of drie nog eens terug te komen. Omdat de mogelijkheden tot het testen van donatiebloed nog niet meteen na het uitbreken van het virus voor handen waren, is in het begin een aantal hemofiliepatiën- ten besmet geraakt. In de Verenig de Staten, waar ook bloed(produk- ten) uit het buitenland worden ge haald en de gezondheidszorg op commerciëlere basis is gestoeld, werd 80 procent van de hemofïlie- patiënten besmet. In nederland is dat slechts 19 procent. Nu zijn de bloedbanken bevei ligd: mogelijke dragers van het Aids-virus (of de risicogroepen) werd verzocht geen blöed meer af te staan. Dat deze benadering suc cesvol is geweest, blijkt uit het feit dat op een enkele uitzondering na (15 van alle donors vorig jaar), al het van donors afkomstige bloed HIV-vrij bleek. Bovendien worden voor haemofiliepatiënten de bloed- produkten verhit, waardoor het vi rus wordt gedood. Derhalve be hoort deze groep patiënten niet meer tot de risicogroepen. "Binnen het Aids-platform wordt op het ogenblik gediscus sieerd over de mogelijkheid om drugs-verslaafden schone spuiten te verschaffen bij inlevering van een gebruikte (vuile) spuit. Dat zou kunnen gebeuren via de GG en GD waar ook de methadon wordt ver schaft. Maar vooral het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs heeft hier vooralsnog bezwaar te gen, omdat dat het gebruik van drugs in de hand zou werken of op zijn minst niet genoeg zou tegen gaan. Dat een dergelijk beleid strij dig lijkt met de doelstellingen van het CAD is op zijn minst begrijpe lijk. Toch is het belang van die schone spuiten in de bestrijding van verspreiding van het Aids-vi- rus ontzettend groot. Via het bloed wordt dat virus immers verspreid en het gebruik van vuile spuiten werkt dat nog extra in de hand", aldus Van Loenen. Dat Aids al lang geen 'homo ziekte' meer is, wordt bewezen door het feit dat in midden-Afrika de verhouding Aids bij mannen en vrouwen één op één is. De ver spreiding kan lopen via het bi-sek suele circuit, via drugspuiters en via (heroïne)-prostituées. Vandaar dat een aanhoudende zorg van de artsen ook ligt bij zwangere vrou wen. Raken zij in verwachting van een 'positieve? man, dan lopen zij de kans een 'positief kind te krij gen. Zijn ze zélf'positiefdan is die kans nog vele malen groter. HIV- positieve kinderen hebben levens kansen van één, hooguit twee jaar. Van Loenen: "De moeilijkheid is dat baby's hun weerstand halen uit de moedermelk. Pas na een jaar hebben ze een eigen weerstands systeem opgebouwd. Krijgen ze de melk van een 'positieve' moeder, dan hebben ze totaal geen weer stand en bouwen die ook niet op". Opvang "Al deze ontwikkelingen geven de medici grote reden tot ongerust heid. Niet in het minst, omdat de opvang in ziekenhuizen in de toe komst moeilijk zal worden wegens gebrek aan capaciteit. Registratie van Aids-patiënten gebeurt nu via Scène uit 'Onder de leden' een theaterproduktie van de Theaterunie over Aids en de gevolgen daarvan voor de persoon zelf en de omgeving. (foto Reyn van Koolwijk) speciale kaarten. Deze aangifte- kaarten gaan rechtstreeks naar de Inspectie Volksgezondheid. Van daar ook dat het voor de Aids-plat- forms vaak moeilijk is om concrete gegevens te krijgen ten aanzien van de verspreiding in de eigen re gio. Wel weten we dat er in 1985 vijf Aids-patiënten in Leiden zijn ge weest, die inmiddels allen zijn overleden. Dit jaar zijn er geèn nieuwe Aids-patiënten in deze re gio geregistreerd", licht Van Loe nen toe. Hij vervolgt: "Als de prognose voor 1990 van 3500 patiënten juist is, zal dit een enorme belasting voor de gezondheidszorg in Neder land betekenen. Een adequate op vang zal moeilijk zijn. We verwach ten dan ook dat Aids volgend jaar in de politiek en de media de nodi ge aandacht zal krijgen. Mede ge zien de enorme kosten die met de huidige ontwikkelingen gepaard zullen gaan". Intussen is de ziekte ook onder werp van verschillende theaterpro- dukties. Zo zal volgende week, op 13 december, in het Leidse LAK- theater de stichting Theaterunie de produktie 'Onder de leden' bren gen. Het is een voorstelling over mensen die in aanraking komen met de ziekte Aids en over wat die ziekte in hun dagelijks bestaan ver oorzaakt. Hun ideeën over mede menselijkheid worden op de proef gesteld door het besmettinsgevaar. Diep gewortelde angsten steken de kop op, terwijl ze dachten die toch zo beschaafd te hebben toegedekt. Wat deze voorstelling, volgens de makers ervan, kenmerkt is de af wijkende kijk op Aids, waarbij nu eens vooral de toeschouwers van de ziekte voor het voetlicht komen. Hoe deze epidemie wordt ontvan gen is onderwerp van de voorstel ling, die laat zien hoe iémand Aids heeft, ermee omgaat en hoe zijn fa milie en vrienden erop reageren. Het enige verschil is dat hij niet aan het einde van het stuk dood gaat, maar meteen aan het begin al begraven lijkt te zijn. Het isole ment van de Aids-patiënt, waar voor ook dokter Van Loenen waar schuwde. LEIDEN - De bouw van een cen trale wachtvoorziening voor bus passagiers op de Stationsweg is van de baan. Het plan, gemaakt door de Amsterdamse architect Van Heeswijk, omvatte een wacht lokaal, een overkapping met ban ken en windbeschuttingen, een buffetruimte met toiletgroep, een reclametoren en de nodige voorzie ningen ten behoeve van reizigers informatie.* De totale kosten van het project werden geraamd op ruim een half miljoen gulden en kwamen voor rekening van de ge meente Leiden. Een belemmering bij de realisa tie van het plan was al dat het mi nisterie van verkeer en waterstaat en de NZH niet erg scheutig waren met financiële bijdragen aan de bouw van de wachtvoorziening. Toen by de de aanbesteding bleek dat de geraamde kosten van een half miljoen nog eens fors zou wor den overschreden, besloot het ge meentebestuur maar helemaal van het plan af te zien. 1 De bedoeling is om op korte ter mijn wel enkele standaard abri's te plaatsen zodat wachtende buspas sagiers deze winter nog beschermd zullen zijn tegen weer en wind. Het gaat daarby om open, onverwarm de ruimten. De bouw van een meer voorzieningen omvattende wacht ruimte wordt nu waarschijnlijk ge koppeld aan toekomstige ontwik kelingen rond het station en Sta tionsplein. Zoals bekend hebben de Neder landse Spoorwegen (NS) het plan begin van jaren negentig een nieuw centraal station te bouwen. De gemeente Leiden hoopt dat te gelijk met de nieuwbouw ook be gonnen kan worden met de onder tunneling van het Stationsplein zo dat doorgaand verkeer straks wordt gescheiden van bestem mingsverkeer. Als het station en Stationsplein mettertijd worden aangepakt moet ook het plan voor een verwarmde wachtruimte daar bij betrokken worden, meent de gemeente. Voor de korte termijn is de kwestie evenwel van de baan. LEIDEN - Een aantal bewoners van het Noordeinde verzet zich te gen een eventuele afsluiting van de Breestraat. Het toch al drukke Noordeinde zou in dat geval nog -veel meer verkeer te verwerken krijgen en dat vinden bewoners onaanvaardbaar. De te smalle straat verwerkt toch al veel meer voertuigen dan het eigenlijk kan verwerken. Pas nog hebben bewoners het genoegen kunnen smaken van een afgsloten stadscentrum. Dat was op 3 oktober. Vele honderden voer tuigen meer "denderden door het Noordeinde". De bewoners vrezen dan ook een afsluiting van de Bree straat. Zij hebben B en W in kennis gesteld van hun zorg omtrent een mogelijke toename van geluid en de koolmonoxyconcentratie. Ze vinden dat de plannen voor afslui ting van de Breestraat haaks staan op andere plannen van de gemeen te het verkeer op het Noordeinde in te dammen. De Burchtheuvel dreigt gedeeltelijk in te zakken indien de gemeente geen maatregelen neemt. LEIDEN - Rond de Burchtheuvel zijn problemen ontstaan. De heu vel dreigt te verzakken omdat de muurtjes en schuttingen langs de rand van de heuvel in slechte staat verkeren. De muurtjes fungeren als grond- keringen en voorkomen dat de grond afkalft. Volgens C. Jochem- sen, het hoofd van de directie groen van de gemeente, moet de gemeente de komende maanden technische voorzieningen treffen om grote schade aan de heuvel te voorkomen. Jochemsen durft nog geen schatting te maken van dë kosten van de hersteloperatie. Wanneer te lang met het nemen van maatregelen wordt gewacht, bestaat de kans dat de Burchtheu vel gedeeltelijk instort. In dat geval moet er direct worden ingegrepen. Oorzaak van de problemen is dat omwonenden in de loop der tijd een gedeelte van de heuvel bij hun eigen tuin hebben getrokken. Zij hebben daartoe soms enige meters ADVERTENTIE Verkoop op maal van alle typen zeecontainers, gespecialiseerd in koelen vriescontainers. Reefer engineering - 24-uurs standby service. containerdepot met spoor-en wateraansluiting in het hart van de Amsterdamse haven. GL goedgekeurde werkplaatsen mobiele reparaties stralen en schilderen Container Service 'Amsterdam' BV ICS 31 Corsicaweg 6,1044 AB Amsterdam Tel. (020) 116010 Telex 18419 corep nl LEIDEN - Het taxi- en garagebe drijf Kerkhof aan de Narmstraat moet maatregelen nemen om de overlast die het veroorzaakt aan banden te leggen. De eerder door burgemeester eii wethouders ver langden extra maatregelen in het kader van de Hinderwet zijn vol gens de Raad van State alleszins acceptabel. Het bedrijf krijgt al leen wat langer de tijd om aan de voorwaarden te voldoen omdat B en W in hun beslissing zyn verge ten met ingang van welke datum de aanvullende bepalingen moeten zyn geregeld. In 'de Narmstraat zijn formeel ei genlijk twee bedrijven gevestigd. Het taxibedrijf J.A. van Kerkhof, waarvan A. Koot directeur en eige naar is, en het garagebedrijf W.C.A. van Kerkhof dat in handen is van Blonk. Maar volgens Blonk voert zijn bedrijf geen activiteiten uit in i de Narmstraat. Ook het pand is ei gendom van Blonk. Voor de Raad van State poogde Blonk zijn gelijk te krijgen door onder meer naar voren te brengen dat er vormfouten waren gemaakt door de gemeente Leiden. Zo was de post steeds gericht aan het be drijf van Koot, terwijl de stukken juist naar Blonk hadden moeten worden gestuurd omdat hij als ei genaar verantwoordelijk zou zijn voor de voorzieningen die volgens de gemeente Leiden moeten wor den getroffen. Maar de Raad van State is van oordeel dat de stukken terecht naar de veroorzaker van de overlast zijn gestuurd en dat is niet het bedrijf van Blonk, maar dat van Koot. De gemeente bestrijdt overigens dat de maatregelen ten laste moe ten komen van eigenaar Blonk. Volgens haar zyn die voor reke ning van de exploitant. Blonk heeft overigens met Koot een zake lijk meningsverschil over de eigen domsrechten van het pand. Als het bedrijf aan de Narmstraat wil voldoen aan de voorschriften zoals die door B en W zijn geformu leerd, moet Blonk naar eigen zeg gen een ton investeren om muren en deuren te veranderen. Volgens Blonk blaast de gemeente wat de maatregelen betreft veel te hoog van de toren, want er kan zijns in ziens ook worden volstaan met minder. Overigens bestrijdt Koot de extra bepalingen geenszins. De gemeente heeft nadere bepa lingen gesteld in het kader van de Hinderwet omdat er gegronde klachten zouden zijn over lawaai en stank. Bovendien waren in de oude vergunning geen voorschrif ten opgenomen over het gebruik van vluchtige vloeistoffen en open vuur. De geluidoverlast wordt aan banden gelegd. Zo mag dobr het bedrijf tussen 7.00 en 19.00 uur niet meer lawaai maken dan 50 decibel len. Voor andere tijdstippen en zon- en feestdagen gelden lagere grenzen. Een andere bepaling is dat ty- dens het verrichten van de werk zaamheden de deu,ren en ramen in gevels en daklichten gesloten moe ten zijn.- Pie mogen alleen maar open als er auto's of mensen in en uit willen. Een maatregel die Blonk overdfeven vindt. dv. P. Haasbeek en A.S.j. Plagge, Ani- que Ginette dv. W. de Mooij en Y.M. Bakker, Vincent zv. G.M. van Zuijlen en J.C. Kromhout. Roderick Jan zv. J. Zwaan en A.J.M. de Vos, Naomi dv. J.H. Moenen en C. Lek. Eduard Sjoerd Jan zv. E.S.J, van den Eynden en B.C.A. van den Bogaard, Sanne dv. J.M.H. Janssen en A.A.M. de Haas, Lianne dv. J.M.H. Janssen en A.A.M. de Haas. van de rand van de heuvel afgegra ven en aan het einde van 'hun' tuin en muurtje opgetrokken om het in zakken van de heuvel tegen te gaan. De directie groen wil nu eerst uitzoeken wie als eigenaar van de muurtjes moet worden be schouwd: de gemeente of de om wonenden. Jochemsen: "Dat zal een heel gezoek worden, waarbij we het kadaster moeten raadple gen". Het is van belang om te we ten wie eigenaar is van de muurtjes en schuttingen langs de rand van De Burcht omdat op de eigenaren de plicht tot onderhoud rust. Als blijkt dat de omwonenden* eige naar zyn van de, afrasteringen, kan de gemeente de kosten van het her stel van de omheiningen vefhalen op de bewoners. Uitzoeken wie eigenaar is van de door de bewoners toegeëigende grond lijkt echter een ondoenlijke zaak. Wanneer een eigenaar hon derd jaar geleden zijn tuin heeft uitgebreid, zal een volgende eige naar inmiddels door verjaring eige naar geworden zijn van de grond. B. Kerner van de afdeling grondza ken: "Wanneer iemand de grond dertig jaar te goeder trouw in ei gendom heeft gehad, is hy de rechtmatige eigenaar van de grond. Het is dan van belang uit te zoeken wanneer de tuin precies is uitgebreid en of de opvolgende ei genaren in de veronderstelling ver keerden dat de tuin geheel hun ei gendom was". Volgens Kerner is het heel moei lijk om de eigendomsverhouding via het kadaster uit te zoeken. Het kadaster verricht namelijk geen metingen, wanneer een heel per ceel wordt overgedrageri. "Als een perceel dus in de loop der eeuwen groter is geworden, is dat waar schijnlijk niet opgetekend". Wanneer meer duidelijkheid over de eigendomsverhoudingen en de kosten van de operatie is ver kregen, wil Jochemsen met het herstel van de muurtjes, die op sommige/ plaatsen twee meter hoog zyn, beginnen. "Het zal een heel karwei worden, want het is onmogelijk om met machines in de tuinen te komen". Jochemsen denkt dat de ge meenteraad in de loop van volgend jaar een voorstel over het herstel en de bijbehorende kosten wordt voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3