Hans van Z. weer op vrije voeten Beruchte roofmoordenaar uit de jaren zestig krijgt binnenkort gratie ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 EXTRA PAGINA 27 Na weinig minder dan een bloedbad achter zich te hebben gelaten, werd hij in december 1967 gearresteerd. Tijdens het daarop volgende proces in februari 1968 speelden zich vaak de wildste tonelen af, niet het minst vanwegq de beschuldigingen die de Arnhemse onderwereldfiguur Oude Nol hem voor de rechtbank toewierp. Sindsdien is van Hans van Z. niet meer zoveel vernomen. In de gevangenis deed hij een poging tot zelfmoord, maar overleefde die. Th&ns, achttien jaar na zijn veroordeling tot levenslang en tbr, is zijn vrijheid binnen handbereik. Een verzoek om gratie is onlangs door de Aan het eind van deze maand is Hans van Z. De rechter over Hans van Z.: "Deze jongeman doodt mensen, zoals een ander konijnen slacht. Kan dat ooit nog wel goed komen?" De psychiaters over Hans van Z.: "Hij is gestoord. De kans dat hij ooit zal genezen is zeer gering. Hij kan zo weer in die toestand geraken. Hij is zonder meer uitermate gevaarlijk". De officier van justitie over Hans van Z.: "Deze man mag pooit meer terugkeren in de maatschappij. De best denkbare beveiliging is noodzake lijk om de samenleving tegen herhaling te beschermen". Deze uitspraken zijn gedaan in 1969 tij dens het historische proces tegen de meervoudige moordenaar Hans van Z. uit Utrecht, toen 27 jaar oud. De tijd ver strijkt. Meningen worden achterhaald. Hans van Z., de beruchte roofmoorde naar die tot levenslang werd veroor deeld, heeft gratie gekregen. Aan het eind van deze maand is hij een vrij man. De naam Hans van Z. staat bij velen nog in het geheugen gegrift. Zelden is er in de Nederlandse criminele geschiede nis iemand geweest die zijn slachtoffers zo koelbloedig en op zo beestachtige wij ze naar het hiernamaals joeg. En als Van Z. ter sprake komt, kan niemand heen om de bejaarde beroepscrimineel Oude Nol, die zijn jonge makker tot moorden aanzette. Overleefd Hans van Z. werd in december 1967 gearresteerd. Hij beantwoordde nauw keurig aan het scherpe signalement dat de 66-jarige Utrechtse weduwe E. Woort- meijer-Nikkel had gegeven. De dame had een gewelddadige roofoverval, waarbij ze een ferme tik met een zwaar voorwerp op haar hoofd kreeg, wonder boven wonder overleefd. Van Z. kon slechts één middag genieten van de sportauto die hij van de gestolen centen had gekocht. Zijn daaropvolgende be kentenissen verbijsterden het volk. Een keurige, charmante jongeman, die Hans van Z. Een open gezicht, onberi spelijk in het pak en een geaffecteerd, maar boeiend prater. Omdat hij boven dien enig zelfvertrouwen uitstraalde, was hij kennelijk aantrekkelijk voor vrouwen. Hij overlaadde zijn talrijke vriendinnen met kleine cadeautjes. Kortom, een lady-killer, die later de let terlijke, huiveringwekkende betekenis van het woord zou waarmaken. Ook on derhield hij relaties met homofielen. Hij had een voorliefde voor wat oude re vrouwen. Zo maakte hij in 1967 ken nis met de 37-jarige Coby van der Voort uit Amsterdam. Hij had een kortstondi ge verhouding met haar. Ze moest al snel plaats maken voor de 42-jarige Ca roline, die Hans in Utrecht had ontmoet en met wie hij al snel ging samenwonen. Coby bleef haar vroegere minnaar brie ven schrijven om terug te komen. Dat deed Hans. Op 27 april 1967 be zocht hij Coby. Ze vrijden. Daarna gaf hij haar wat slaaptabletten en vervol De 75-jarige Nol R. uit Arnhem, in het criminele circuit beter bekend als Oude Nol. (foto Anefo) gens sloeg hij met een loden pijp haar schedel in, met een broodzaag sneed hij de beide polsen door en met een mes stak hij enkele malen in haar rug. Tot slot had Van Z. de morbide behoefte om met het levenloze lichaam te vrijen. Geen reden In eerste instantie bekende Van Z. te genover de politie dat Coby moest wor den "afgemaakt", omdat zij iets van hem wist dat ze dreigde door te vertellen. Tij dens de rechtszitting, bijna twee jaar na de moord, liet hij weten dat hij in feite geen zinnige reden voor het bloedbad had gehad. Omdat hij tot de kennissenkring van Coby behoorde, was Van Z. direct na haar dood al ondervraagd. Maar hij had gezorgd voor een sluitend alibi. Daarbij konden de rechercheurs zich niet voor stellen dat zo'n vriendelijke, zachtaardi ge jongen tot een dergelijke slachtpartij in staat was. Van Z. kwam ruim een week na zijn arrestatie vanwege de aanslag op de we duwe Woortmeijer tot een bekentenis over de moord op Coby van der Voort. In de tussentijd had hij al twee andere moorden toegegeven. Op 31 mei 1967 sloeg hij de 80-jarige Utrechtse winke lier in feestartikelen Jan Donse dood. De 47-jarige boer Reijer de Bruin uit Hees- wijk maakte hij koud op 12 augustus van hetzelfde jaar. Donse werd het eerste slachtoffer van de contacten die Hans van Z. onderhield met de 75-jarige Nol R., in het criminele milieu beter bekend als Oude Nol. Deze oorspronkelijk uit Arnhem afkomstige onderwereldfiguur stond bekend als een geslepen, doortrapte misdadiger, die al zo'n dertig jaren achter gevangenismu ren had doorgebracht. Zijn strafregister was welhaast even lang als hijzelf: 1.90 meter. In de lik had Nol horen spreken over het kapitaal dat in feest- en bruiloftsma gazijn Cupido door Donse bewaard werd. Toen de meestal werkloze „han delsagent" Hans van Z. in geldnood aan klopte bij Nol, die hij als een soort vader beschouwde,, stuurde deze hem op 'opa Cupido' af. "Het is zonde dat daar een boel geld ongebruikt ligt", zei hij. Boekverkoper Niet duidelijk is of Oude Nol Van Z. onder druk zette om de roofoverval te plegen. Wel staat vast dat Hans van Z. hem in een door drank veroorzaakte los lippigheid had verteld over de moord op Coby van der Voort. Voordat Van Z. naar Donse vetrok, drukte de oude cri mineel hem op het hart dat het slachtof fer niets mocht navertellen. Van Z. diende zich bij Jan Donse aan als boekverkoper. Ze spraken lange tijd. Het gesprek werd steeds onderbroken door klanten. Op een gegeven moment moest Van Z. toeslaan, omdat hij wist dat Donses zoon spoedig kon thuisko men. Hij pakte de loden pijp en ramde de schedel van de oude man in. Hij maakte 20.000 gulden buit. Volkomen overstuur reed hij op zijn scooter naar Oude Nol. Hij kreeg ter kal mering koffie met cognac. Van Z. wist niet hoeveel geld hij had buitgemaakt. Oude Nol telde. Hij gaf Van Z. 4500 gul den. Toen Van Z. in augustus weer bij de oude boef kwam, wist deze hem te wij zen op een boer die er volgens rondlo pende verhalen warmpjes bij zou zitten. Hans van Z. kondigde zich bij boerde rij "Nieuw Welgelegen" aan als journa list die een reportage over het boerenle ven wilde maken. Een indrukwekkende fotocamera moest zijn status bevestigen. Om de boer, Reijer de Bruin, mild te stemmen had Van Z. een sigaar meege nomen. De Bruin vond de jonge verslag gever wel aardig. Hij liet hem het hele huis zien. Op een gegeven ogenblik stond Van Z. achter de boer. Hij pakte zijn met lood gevulde stalen pijp en even later spleet de schedel van De Bruin. Van Z. pakte de portefeuille met 2800 gulden, waar van hij de helft zou krijgen, en een an tiek horloge. Inspecteur Hij stapte over de dode man heen. Op dat moment sloeg de drift in'hem, vertel de Van Z. later aan de rechtbank. "In eens zag ik Oude Nol voor me en wat hij van me had gemaakt. Ik wilde hem ver nietigen. Ik pakte een mes en sneed de hals door". De mishandeling was in feite voor Oude Nol bedoeld. Niettemin kwamen de bejaarde en zijn moordlustige knecht in december op nieuw tot een akkoord. Nu gold het de 66-jarige weduwe Woortmeijer, die Nol persoonlijk kende en op wie hij een oog je had gehad. Dit keer stelde Van Z. zich voor als belastinginspecteur. Ook haar wilde hij doden. Maar de klap met de lo den pijp was niet hard genoeg. "Ik gaf haar een ingehouden klap", zei Van Z. tegen de rechtbank. "Het was een zwak moment, omdat ik een enorm ster ke weerstand tegen Nol voelde". Hij liet de broodzaag, waarmee hij zijn andere moorden afrondde, ongebruikt. Met 12.000 gulden ging hij er vandoor. "Toen ik het huis verliet, stond voor mij vast dat het was afgelopen". Twaalf uur later werd hij opgepakt. Tussen de moordpartijen door pleeg de Hans van Z. ook nog diverse inbra ken. Een ervan deed hij bij de boekhan del waarnaast hij op kamers woonde. Toen rechercheurs op het dak liepen om sporen te zoeken en mopperden over het toenemende aantal inbraken, stak de brutale Van Z. het hoofd door het dak raam en riep: "Weest toch een beetje stil. Ik kan niet slapen". Van Z. kwam in die tijd zelfs nog voor de rechter. Vijftien dagen nadat hij boer Hanz van Z. onder geleide van rijkspolitiemannen op weg naar de rechtszaal. De Bruin had vermoord, stond hij te recht wegens verspreiding van porno grafie. Het betrof foto's die hij van Coby van der Voort en zijn Engelse vriendin Caroline had gemaakt en voor goed geld verkocht. Hij werd tot éen maand voor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Los hiervan werd ook Oude Nol berecht en veroordeeld wegens heling. Na zijn bekentenis van drie moorden verdacht de politie Hans van Z. van veel andere onopgeloste moorden. De dood van de homofiele Britse regisseur Clau de Berkely werd hem in de schoenen ge schoven, evenals de moord op de 87-jari- ge Goosse van Piggelen uit Rhenen. Ook zag meri hem aan voor de moordenaar van de homofiele kantoorbediende Al- bert Souman uit Amsterdam. De over tuigende bewijzen ontbreken. Hij ontkende ze allemaal. Voor de moord op de Rotterdamse lerares Elly Hagers, 37 jaar, legde hij wel een beken tenis af, maar die trok hij naderhand in. Rechercheur Groenen die hem verhoor de, weet zeker dat de bekentenis klopte. "Voordat hij tot een bekentenis kwam, begon hij een kwalijke reuk te versprei den. Dat was nu ook het geval". Het is echter moeilijk op basis daarvan iemand te veroordelen. Op 23 mei 1964 zou Van Z. Elly Hagers met messteken om het leven hebben ge bracht. Ze zou geweigerd hebben om met hem te vrijen. Hans van Z. het zich niet dwarsbomen. Er kwam een rode waas voor zijn ogen en hij veranderde de woning aan de IJsclubdwarsstraat in een soort abattoir. De moord werd hem wel ten1 laste ge legd. Op de eerste dag van het proces tegen Hans van Z. en Oude Nol in fe bruari 1969, ruim een jaar na zijn arresta tie, beweerde hij de moord te hebben be kend om maar van de urenlange verho ren af te zijn. Dat hij toen details kon geven, had te maken met zijn paranor male begaafdheid. De geruchtmakende rechtszaak, die twee weken in beslag nam, kreeg in de pers enorme aandacht. Pagina's werden volgeschreven over de toon waarop Hans van Z. sprak, over zijn oogopslag, zijn vrijpostigheid, zijn kleding en uiter aard over de meest gruwelijke bijzon derheden die ter tafel kwamen. gezocht worden in zijn jeugd. Hans van Z. verkeerde toen in een geestelijk isole ment. Zijn moeder heeft daarin een gro te rol gespeeld. De officier van justitie achtte het be wijs geleverd voor vier moorden, dus ook die op de Rotterdamse Elly Hagers, en voor de poging tot doodslag op de we duwe Woortmeijer. Hij eiste levenslange gevangenisstraf en ter beschikking stel ling van de regering (tbr) om er zeker van te zijn dat Van Z. nooit meer buiten het cellencomplex zou komen. Tegen Oude Nol eiste de officier 8 jaar en tbr. De rechter, mr. D. van Zeben, strafte Van Z. voor drie moorden. In de zaak- Elly Hagers sprak hij Vén Z. vrij. De meervoudige moordenaar kreeg levens lang, zonder tbr. In het vonnis noemde Van Zeben Van Z. levensgevaarlijk, maar hij durfde niet te voorspellen of de ze zich in de loop der tijd wel of niet zou kunnen aanpassen in de samenleving. In elk geval hebben de psychiaters Van Z. niet krankzinning genoemd. Dat opende mogelijkheden voor aangepast gedrag. Oude Nol werd veroordeeld tot 6 jaar en tbr. Hij overleed in 1982 in de gevan genis. Slaaptabletten Na de uitspraak van de rechter ver dween Hans van Z. niet uit het nieuws. Al na een maand, op 9 april 1969, onder nam hij een zelfmoordpoging door een grote dosis (waarschijnlijk opgespaarde slaaptabletten) in te nemen:Hij overleef de het. Drie jaar later, in 1972, begon hij een civiel proces wegens belediging, omdat in het Tijdschrift voor de Politie politiefunctionarissen beweerden dat hij betrokken moest zijn geweest bij een vijftiental moordzaken. Begin 1974 trouwde hij met de 31-jari- ge Rietje van de Brink, die hij in de Pschiatrische Observatie Kliniek te Utrecht had leren kennen. De vrouw is dan inmiddels ontslagen als groepsleid ster als gevolg van haar intieme verhou ding met Van Z. In de roddelpers ver schenen daarna in de loop der tijd arti kelen over de vorstelijke behandeling die de meervoudige moordenaar in de Van Mesdagkliniek in Groningen krijgt, ("zijn cel is als een hotelsuite"). Er wer den daarover vragen in de Tweede Ka mer gesteld. Sinds 1984 mag Van Z. op onbegeleid verlof naar huis. In dat jaar werd hij, door de drank beneveld, achter het stuur van een auto aangetroffen. Van Z. raakte drie maanden zijn rijbewijs kwijt en moest een geldboete van 1000 gulden be talen. Hij hoefde zich steeds minder bij de Van Mesdagkliniek te melden. Dat stelde hem in staat om met handel op de zwarte markt te staan. Nu hoeft hü zich nog slechts één dag in de week naar de kliniek te begeven. Even nog, want het heeft Hare Majesteit behaagd om het twee jaar geleden door Van Z. ingediende verzoek om gratie in te willigen. Levenslang wordt omgezet in 28 jaar en zes maanden. Omdat hij tweederde van de straf heeft uitgezeten, kan hij vervroegd in vrijheid worden ge steld. Aangenomen mag worden dat het in de Van Mesdagkliniek gelukt is hem dusdanig "aan te passen" dat hij in de maatschappij als normaal mens kan functioneren. Spektaculair Het was ook een spektaculair proces. Niet alleen omdat het een unieke zaak betrof, maar ook vanwege de heftige to nelen die zich soms afspeelden. Zo werd Oude Nol, die zei onschuldig te zijn, zo verschrikkelijk kwaad op Hans van Z. dat hij hem tierend met een microfoon standaard te lijf wilde gaan. Hij werd de zaal uitgezet. Dat overkwam Van Z. ook, toen deze hysterisch werd, omdat de ad vocaat van Nol toespelingen maakte op zijn homofiele contacten. Psychiaters, die het lugubere tweetal tijdens hun voorarrest maandenlang ob serveerden, kwamen tot de conclusie dat ze niet toerekeningsvatbaar waren. Hans van Z. is weliswaar niet krankzin nig, maar wel zeer ernstig geestelijk ge stoord. Ze vonden het opvallend dat hij geen berouw van zijn daden had. "Hij vindt het erg dat hij niet kan voelen en begrijpen dat het afschuwelijk is wat hij heeft gedaan". Het psychiatrisch rapport geeft als ro de draad in Van Z.'s leven aan: het on vermogen om gevoelscontact met zijn medemens te hebben. Hij beschouwt mensen als objecten. De oorzaak moet Meerdere malen werd Van Z. wegens diens hysterische gedrag uit de rechtszaal verwijderd. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27