'Mensen zien mij als voetveeg' Zonnehuizen Leiderdorp blijken deels mislukking Joop Peeters moest eerst een vak leren Voorschotenaar Joop Peeters houdt van zijn gemeente Collectoren vervangen door gewone dakpannen Veldrit in Zoeterwoude Lintje voor Wassenaarse kapper Secretaris stichting: 'Hooguit praten over pech met storm' PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 Ze worden dorpsjournalisten genoemd, of broodschrijvers. Dorpsfigu ren zijn het, de mensen die de plaatselijke en regionale of zelfs landelij ke periodieken volschrijven. Ze hebben een uitstervend vak, de Joop Peeters (Voorschoten), Ronald Veerens (Leiderdorp) en Anton Kochs (Oegstgeest). Twee weken geleden beet Ronald Veeren het spits af in een reeks verhalen over de dorpsjournalisten. Vandaag is het de beurt aan Voor schotenaar Joop Peeters: "Mensen zien mij als een voetveeg". VOORSCHOTEN - De Voor- schotense dorpsjournalist J(oop) Peeters werd op 22 april 1928 ge boren, in een Leids ziekenhuis. Hij groeide op in Voorschoten en bezocht daar de lagere, katholie ke jongensschool aan de Leidse- weg. Op het Leidse Bonaventura volgde hij de hbs. Al snel maakte de Voorschotenaar schoolkran tjes en verenigingsbladen aan de vleet. Van vader mocht zoonlief best journalist worden, maar dan moest hij eerst een vak leren. Peeters werd boekhouder. Tot 1952 werkte Joop op de boek houding van Gulf Oil in Rotter dam, daarna kwam hij terecht op de afdeling "feestneuzen en toe ters" (public relations). In 1960 volgde een overplaatsing. Pee ters kreeg een baan in Amstel veen. Hij moest daar gaan wonen en diende al zijn journalistieke werk in Voorschoten af te stoten. Dat ging te ver. De Voorscho tenaar in hart en nieren was op dat moment correspondent voor het Leidsch Dagblad, het Vrije Volk, het Haags Dagblad, de Leidse Courant, de Nieuwe Leid se Courant, het Vaderland en het Binnenhof. Van het ANP heeft hij nog steeds een perskaart uit 1960. "Mijn enige legitimatie", zegt hij nu. Daarnaast waren er in de loop der jaren de nodige commerciële schnabbels. AH, Digros, Televisier, Horecav en advertenties voor de plaatselijke middenstand het is maar een greep. Dus, Peeters zegde zijn goed betaalde baan op en "zocht het avontuur". Hij werd beroeps journalist met soms gewichtige opdrachten. Hij leverde comple te pagina's over Delft, Leiden en Gouda voor het Vrije Volk, in de tijd dat deze socialistische krant de regionale edities ging afbou wen: "Een trieste tijd, maar het verdiende goed". Ook lanceerde hij huis-aan-huis-bladen in Voor schoten en omringende gemeen ten ("veel aandikken en keihard schrijven in het begin"). Op een gegeven moment was hij zelfs correspondent van alle regionale kranten die in Voorschoten ver schijnen. De laatste tijd bouwt de ouder wordende journalist af of krijgt hij minder opdrachten. Wat re gionale kranten betreft, levert hij alleen nog maar voor de Leidse Courant en het Binnenhof, waar hij in 1948, tijdens zijn 3-jarige diensttijd begon. Het werk voor de Voorschotense Courant wil hij nooit missen ("Daar sta je dichter bij de mensen") en de stukjes voor het onregelmatig verschijnende Mooi Voorscho ten raken zijn passie: ontstaan en ontwikkeling van de gemeente. Natuurlijk zijn er daarnaast de nodige schnabbels. VOORSCHOTEN - Bij het passe ren van de biljarts in een Voor- schotens café, is het massaal "Hé Joop". De ober kent hem, de man aan een ander tafeltje kijkt nog eens goed naar dorpsjournalist Peeters. Helaas gaat er tragiek schuil achter deze bekendheid: door Paul van der Kooij "Mensen zien mü als een soort ho rige, een voetveeg en denken dat ik van het dorp kan leven. Nou, dat heeft nog nooit iemand gekund". Later in het gesprek zal hij ver zuchten dat je, wanneer je zo be kend bent, niet meer zomaar in een café kunt gaan zitten. "Je kunt je niet veroorloven straallazarus rond te lopen. Dan verlies je je geloof waardigheid. Je bent kwetsbaar". Is dit verbittering bij de man die geregeld aanstipt alles wel gezien te hebben en het nogal eens heeft over zijn mislukte carrière als jour nalist? Niet echt. Peeters houdt van zijn gemeente en denkt haar het beste te kunnen dienen door zijn kennis van het dorp in (cultu rele) commissies uit te dragen en veel te schrijven. Positief te schrij ven, om precies te zijn. Vroeger was dat wel eens anders. "Ik schrik vaak van wat ik vroeger schreef. Ik stond aan de voet van schanddaden in een tijd dat er nog geen Wet Openbaarheid Bestuur was en er veel achter gesloten deu ren gebeurde". Een greep uit deze klappers: de journalist ontdekte hoe slecht in- structiebad en cultureel centrum werden gebouwd, noemde een Joop Peeters in een karakteristieke (werk)houding: 'Als je ouder wordt denk je goediger over je medemens'. (archieffoto» raadsbesluit ongeldig omdat het 's door een echtscheiding en "gevoos nachts werd genomen en bracht in het gemeentehuis, waar de bur- aan het licht dat een gemeentese- gemeester geen vrouw ongemoeid cretaris op een zijspoor werd gezet kon laten". De Telegraaf wijdde ve le vervolgverhalen aan deze 'Stier van De Lier'. Peeters privé? Joop vindt van niet: "Ik heb er juist steeds op gewezen dat de (confes sionele) meerderheid van de raad schoon schip maakte zonder volle dige grond". Rooms Toch was zijn ethiek rekbaar. Wanneer kranten écht iets wilden, werd er geleverd. Stapte een be vriende kapelaan in het huwelijks bootje? De katholieke kranten kre gen hun acht regels en de protes tantse kranten een heel kopijvel. Ook wanneer gewone mensen van het ene naar het andere hokje gin gen, schreef hij. Hoe moeilijk hij het er ook mee had, als mens én als katholiek: "Ik was echt een Rooms jongetje. Liep alle KVP-vergade- ringen af en stond op de kandida tenlijst voor de partij". Toch was hij, zoals het een journalist be taamt, kritisch en blééf stekelig schrijven over de katholieke gei- tenfokvereniging en de duiven sport vol zaterdag- en zondagvlie gers. Om te pesten leverde hij ook gerust uitslagen van zondagsvlie gers aan protestantse kranten. Tegenwoordig bevatten zijn stukken zoals 'Omkijken' steevast milde delen en lossig overkomen de anekdotes. "Als je ouder wordt denk je goediger over je mede mens. Daar ontkom je niet aan. Dat is een menselijke factor: Vroeger was een moordenaar een moorde naar, nu kan het tijdelijk mis zijn geweest met zo iemand". En: "Doordat ik wys ben geworden, weet ik dat ik niet deug". Ook spelen de vele bindingen mee. Peeters kent iedereen en ver zwijgt veel, als we hem tenminste moeten geloven. "Als ik wil kan ik LEIDERDORP - De energiezuini ge woningen aan de Hella Haasse- straat in Leiderdorp zijn gedeelte lijk een mislukking gebleken. De zonnecollectoren op het dak, die worden gebruikt voor de verwar ming van tapwater en voor de ver warming van de woningen, blijken niet goed te functioneren. Boven dien zijn ze te kwetsbaar voor bij voorbeeld hagelbuien. De zonne collectoren worden nu vervangen door normale dakpannen. door Wim Wegman Zonnecollectoren zijn grote, doorzichtige platen waarin dunne metalen buisjes met water lopen. Dat water wordt door de zon ver warmd. Met behulp van een warm tewisselaar, wordt dit water vervol gens gebruikt om tapwater te ver hitten. Zonne-energie werd ook ge bruikt om de woningen zelf te ver warmen. Daartoe werd lucht langs de daken gestuwd. Die lucht werd door de zon verwarmd en vervol gens met behulp van ventilatoren langs de dubbele wanden van de huizen gevoerd. Om een en ander te regelen, was in de huizen een kleine computer aangebracht. Die berekende wan neer de ventilatoren moesten wor den ingeschakeld en hoe hard ze moesten draaien. Op papier een goed systeem. Maar in de praktijk bleek die computer een bron van ergernis, zo blijkt uit de woorden van bewoner W. van der Leek. "Toen de woningen driejaar gel den werden opgeleverd, ontbrak de computer. Het duurde geruime tijd voor het installatiebureau het apparaat leverde. Eenmaal aange bracht, bleek de zonne-energie- computer niet goed te functione ren. De firma beloofde hem na te kijken, maar dat is niet gebeurd. Door problemen bij een ander pro ject met energie-zuinige woningen in Schiedam, ging de installateur failliet". ZOETERWOUDE - Om één uur zondagmiddag zal op de Zoeter- woudse Loethe het startschot klin ken voor de vijfde Zoeterwoudse veldrit. De rit duurt 30 minuten plus de tijd die nodig is voor de ex tra ronde die na die dertig minuten nog moet worden afgewerkt. Het parcours loopt dwars door de dorpskern heen en heeft de Loethe en het Loetheveld als centraal punt meegekregen. Na dé knal op de Loethe dienen de renners zich richting Dr. Kort- mannstraat te begeven. Daar moe ten ze het bos in en komen uit bij de Korte Miening waarvan de dijk ook in het parcours is opgenomen. De rit telt mee voor het zoge noemde Super Prestige Klasse ment waarvan Ben Versteegen in 1985 de eerste winnaar was. Dit jaar nam Kees Janmaat de titel De problemen werden onlangs nog verergerd doordat tijdens een hagelbui de folie van de zonnecol lectoren op het huis van Van der Leek werd beschadigd. "Repare ren bleek een heel karwei te zijn. De collectoren zijn zo groot en bo vendien zodanig aangebracht, dat ze vrijwel niet van het dak zijn te halen zonder ze te beschadigen. Ik moest met een ladder het dak op om de folie opnieuw te plakken. Uiteindelijk is me dat gelukt. Maar ik kan me voorstellen dat andere, oudere bewoners er niet veel voor voelen om dergelijke toeren uit te halen", aldus Van der Leek. Omdat plakken maar een tijdelij ke oplossing bood. bestelde Van der Leek bij de firma Du Pont nieuwe folie. "Ze waren heel ver baasd dat de folie nu al was be schadigd. Normaal moet die een flinke hagelbui kunnen weer staan". Bij Du Pont kreeg Van der Leek het advies de folie over de zonnecollector te spannen en deze vervolgens door de warmte van de zon te laten oprekken. "Ik moest het niet met een föhn gaan bewer ken. En dat is nu net wat tijdens de bouw van de huizen wél is gedaan. Ik denk dat het daardoor is ge scheurd", meent de bewoner. Volgens hem zijn veel bewoners geschrokken van het feit dat de fo lie van zijn zonnecollector scheur de. Het rapport dat de Technische Universiteit Delft uitbracht - na melijk dat de opbrengst van dit soort zonnecollectoren vrij laag is - was voor veel bewoners de druppel die de emmer deed overlopen. Om dat ook de zonne-energiecompu- ters nog steeds niet naar behoren functioneerden, besloten de bewo ners van het systeem af te stappen en weer normale dakpannen op de daken te leggen. Serre Dat wil niet zeggen dat de huizen aan de Hella Haassestraat nu geen gebruik meer maken van zonne- energie. Van der Leek: "De andere voorzieningen, zoals een serre op het zuiden en een speciale tocht- sluis bij de voordeur, blijven na tuurlijk. Bovendien, als de dakpan nen op het dak liggen, worden er nieuwe, kleinere zonnecollectoren aangebracht. Die zullen alleen dienst doen om tapwater te ver warmen. Voor de verwarming van de woningen zijn we nu echter vol ledig aangewezen op aardgas". Overigens hoeven de bewoners niet diep in hun buidel te tasten om de nieuwe voorzieningen mo gelijk te maken. De Stichting Zon- nespouwwoningen Leiderdorp, die het initiatief heeft genomen voor de bouw van de huizen, neemt de kosten voor het leggen van de dakpannen voor haar reke ning. De bewoners hoeven slechts voor een deel de kosten van de nieuwe zonnecollectoren te betar len. Van der Leek heeft weinig goede woorden over voor het werk van architect J. Kristinsson uit Deven ter, die de huizen heeft ontworpen. "Hij heeft zijn karwei niet afge maakt. Hij heeft de huizen ontwor pen, maar vervolgens nooit meer aan de bewoners gevraagd hoe zij die ervoeren. Zo leert hij natuurlijk nooit van zijn fouten". De zonnecellectoren op de daken van de woningen dagen vervangen door gewone dakpannen. i de Leiderdorpse Hella Haassestraat worden dezer (foto Wim Dijkman) itten ook hele vermogenden. Zakenlui, ambassa- leurs, noem maar op. "De hobby is mijn vak en ik heb WASSENAAR - De Wassenaarse kapper N.H. Onder water heeft gistermiddag de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Burgemeester P.H. Schoute speldde de onderschei ding op omdat de kapper al vijftig jaar een zaak heeft in de gemeente, aan het begin van de Van Zuylen van Nijeveltstraat. De in Oegstgeest geboren kapper begon zijn carrière 56 jaar geleden in Lisse, als leerling-kapper in een zaak aan het Vierkant. Hij was toen 14 jaar. Vervol gens werkte hij in Hillegom, Haarlem, Castricum, Sas- senheim en Hillegom. Omdat Hillegom te ver van de Leidse kappersschool verwijderd was, zocht hij een betrekking in de buurt. Het werd Wassenaar. Hij kreeg hier problemen met de baas en begon in 1936, op 19-jarige leeftijd een zelf standige zaak, op zijn plekje vlak voor Den Deyl. Het is hem voor de wind gegaan. Onder de vele klanten. iedereen wat gemaakt", aldus Onderwater. Een klassieke aanpak staat voorop. Vakmanschap doet de rest. Het gevolg is dat de ex-ambassadeur van Iran speciaal met het vliegtuig naar Nederland komt om zich door Onderwater te laten knippen. Heel wat Canadezen, Zwitsers, Amerikanen en andere buiten landers laten bij hun bezoekje aan Nederland de Was senaarse kapper niet links liggen. De man in kwestie blijft er de eenvoud zelve bij. Hij zal zichzelf nooit ophemelen en houdt zijn zaak een voudig en gezellig. Dat hij ook kanaries kweekt doet het vooral bij Brabanders goed. Als het aan Onderwa ter ligt is dit jubileum zeker niet het laatste: over drie jaar wil hij zijn 60 jaar in het vak vieren. Hij voelt zich vitaal genoeg om door te gaan en acht zijn zaak ge zond. "Meneer van der Leek is een heel bijzonder iemand die overal zijn ei gen opinies over heeft", reageert mevrouw Hospers, die samen met haar man en E. Hennipman de Stichting Zonnewoningen Leider dorp in 178 heeft opgericht. Hos- pers bewoont zelf één der zes zon newoningen. Ze vertelt dat de collectoren ka pot zijn gegaan tijdens de storm van 20 oktober j.l. Dat is toch moeilijk aan het project toe te schrijven. Van der Leek zou echter al eens eerder iets aan zijn dak heb ben gehad en daardoor extra prik kelbaar zijn geraakt. Hospers geeft toe dat nu de col lectoren zijn 'vervangen' door dak pannen "er wel wat is veranderd". Zij stelt daar echter tegenover dat uit onderzoek door de TH is komen vast te staan dat de andere voorzie ningen in de zonnewoningen zoals de isolatie meer warmte opleveren dan was geraamd. De bijdrage van de zonnecollectoren aan de warm tevoorziening is nimmer bijster groot geweest. En die twee heffen elkaar min of meer op. Hospers wijst er voorts op dat "het al die tijd om een experiment is gegaan". "Iedereen kon dus we ten dat het twee kanten op kon gaan. Wat mij betreft is er wat de passieve elementen betreffen, zo als de plaatsing van het raam op het zuiden, de isolatie en de 'in vang' van het zonnelicht, pure winst geboekt. De vraag is nu of het zonder die collectoren kan. Kan het niet zonder dan kun je nog niet spreken van een mislukt pro ject, vind ik. Van begin af aan is rekening gehouden met de moge lijkheid dat toch voor een deel op aardgas moest worden terugge schakeld. Niet voor niets is er in alle woningen een gasinstallatie aangebracht. Zelf heb ik overigens nog niet of nauwelijks bij hoeven stoken". Volgens Hospers is Van der Leek de enige van de bewoners van de zonnehuizen die zo ontevreden is. Zelfheeft ze in elk geval "absoluut geen verhuisplannen". En: "Van der Leek heeft er gewoon moeite mee dat dingen tegenzitten. Hij denkt dat een experiment er is, al leen maar om aan te tonen dat alles goed is terwijl het de juist de be doeling is dat ook de ongunstige dingen aan het licht komen. Je zou hooguit kunnen zeggen dat we wat pech hebben gehad met die storm. Wil je een verhaal over extremitei ten, dan kun je bij hem terecht. Maar zijn verhaal is niet hét ver haal". veel meer groot nieuws maken, zelfs wanneer iedereen mij zou boycotten. Maar ik ben veel te bang mensen in hun persoonlijke leven te schaden", zegt hij. En: "Wanneer ik hier niet zou wonen, zou ik tijdens de vorige raadsperio de mensen echt onderuit hebben gehaald, zoals die CD A-er Van Wijk". Tenslotte is er ook het wei nig journalistieke 'ik-heb-het-alle- maal-wel-gezien-gevoel'. Zo van: "Ik weet het best, maar zie nog wat ik er mee doe". Seniel Toch is er ook een andere Joop Peeters. Een man die tijdens raads- en commissievergaderingen stee vast de aandacht opeist. Hij verbe tert sprekers, vertelt verhalen uit de oude doos en roept regelmatig wat, in de trant van "Je liegt" en "Nou, nou". Met moeilijke woor den hoeven de politieke kopstuk ken niet aan te komen. "Gewoon praten, graag", roept hij dan. Of: "Het mag ook in je eigen taal hoor". De reacties zijn verschillend. De ene keer doet iedereen alsof er niets is gezegd, bij een andere gele genheid wordt er instemmend ge knikt. Peeters: "Óf ze denken, die Peeters is gek geworden óf hij heeft het bij het juiste eind". Gel dingsdrang? "Het is eruit voor ik het weet", heet het. En: "Ik wil me niet waarmaken. Als politicus zou ik minder voor het dorp kunnen doen dan als journalist". Heeft de Voorschotenaar grote moeite met de houding van raads leden en wethouders: "Het interes seert ze geen steek wat het dorp van hen vindt. Als het hele dorp af brandt en zwembad Het Wedde blijft staan, dan blijft Marselis wet houder". De samenstelling van het college vindt hij "idioot": "daar zit ten gepensioneerde lui, terwijl de goeden zoals Bremmer, Ten Have en Breunesse, niet aan de bak ko men. Ook de dames raadsleden Mulder en Van der Kloes, die in het dorp leven en andere dingen zien, zouden wel wat meer inbreng mo gen hebben". En waarop raad en B en W met het die- renwei-idee omsprongen was "een regentenmenier". "Die brieven aan de burgers waren een verschrik king", zegt en schreef Peeters, "de raad heeft nog nooit gehoord van public-relations. Er blijft veel ver borgen voor de dorpelingen". Toch hoeven wat hem betreft niet alle misstanden het dorp uit: "Zoals een agent hoopt dat de misdaad doorgaat, hoopt een journalist dat de wereld toch niet helemaal ver betert. Dan is er helemaal niks meer te schrijven". ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - vlooienmarkt, 10- 16.30 uur. Schouwburg - solo optreden Joop Vis ser. 20.15 uur. Laktheater - 'Target' van Bart Stuyf, 20.30 uur. Kykhuis - films 'Abel', 19.30 uur; The world according to Garp', 20 en 22.30 burgemeester Schoute zijn zaak. Hij kreeg gistermiddag uit handen Filmhuis LVC - film 'Alien', 21.15 uur. LWH - Langegracht 65. disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. ZONDAG Leiden Pijpenkabinet - Oude Vest, demonstra tie pypmaken, 13-17 uur. Stadsgehoorzaal - voorrondes Neder landse danskampioenschappen, 14-17 Laktheater - kindervoorstelling 'Het Olifantje Babar' door Lesko en Leoni Jansen, vanaf 6 jaar, 15 uur. Kijkhuis - films 'Abel', 19.30 uur; 'The world according to Garp', 20 en 22.30 Filmhuis LVC - film 'Alien', 21.15 uur. Warmond Boerderij Meerrust - Dorpsstraat, Ted Easton's Hot Hots, 15 uur. Zoeterwoude Loethe - start veldrit, 13 uur. r ouderen vanaf 55 jaar, 14 t APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 5 tot vr 12 decem ber door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Kapper Onderwater bezig 'lintje'. LEIDSCH iOI DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2