LEIDSCH DAGBLAD 1917 ado's duurder! Steeds meer vluchtelingen uit Suriname Reagan blijft ontslagen weigeren in affaire-Iran Nederland geeft 2,3 miljoen voor bestrijding aids Afrika wm Demmenie Frans kabinet trekt deel onderwijswet in NISSAN- ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38185 'Zeurvragen' LEEUWARDEN (ANP) - Rechtbankpresident Van der Minne in Leeuwarden heeft zich uit eigen beweging terug getrokken uit de zaak tegen een 25-jarige man uit Oosterwolde, die wordt verdacht van een po ging tot moord. Diens advo caat, mr. C. Korvinus, had om maatregelen gevraagd nadat Van der Minne op 27 november bezwaar had gemaakt tegen de ondervraging van een getuige door Korvinus met de woor den: "Het is gezeik. U moet niet op iedere slak zout leggen. Het zijn zeurvragen". DEN HAAG (ANP) - De wereldge zondheidsorganisatie (WHO) krijgt van Nederland 2,3 miljoen gulden voor haar programma ter preventie en controle van aids. Het geld zal met name worden gebruikt voor de bestrijding van aids in Afrikaanse landen. De minister voor ontwikkelings samenwerking Bukman heeft hier toe besloten op verzoek van de di recteur-generaal van de WHO. Ook andere Europese landen en de Ver enigde Staten hebben de WHO steun toegezegd voor haar actie plan om de verspreiding van de ziekte zoveel mogelijk tegen te gaan. Het ministerie voor ontwik kelingssamenwerking heeft dit gis teren bekendgemaakt. Aids wordt algemeen be schouwd als een internationaal ge zondheidsprobleem. Terwijl de ziekte in Westerse landen tot nu toe voornamelijk voorkomt bij een beperkt aantal risicogroepen, ziet het er naar uit dat aids in Afrika veel grotere delen van de bevol king bedreigt. In tegenstelling tot in het Westen komt de aandoening op het Afri kaanse continent bij vrouwen bij na even vaak voor als bij mannen. Tijdens een onlangs door vertegen woordigers van 37 Afrikaanse lan den bijgewoonde WHO-bijeen- komst in de Kongolese hoofdstad Brazzaville is beloten met hulp van de WHO nationale programma's ter bestrijding van aids op te zet ten. Daarbij zal de nadruk liggen op verbetering van de controle bij bloedtransfusies en op de verstrek king van veilig medisch materiaal, bijvoorbeeld injectienaalden. Een aanzienlijk aantal landen is hierover reeds met de WHO in ge sprek. Bij de door de WHO ontwik kelde strategie om de verbreiding van aids tegen te gaan staat gecoör dineerde actie op het terrein van voorlichting en bestrijding cen traal. Jan Wolkers pakt uit in De Lakenhal Frankrijk snelt te hulp ST. LAURENT (GPD/ANP/AP/AFP) - Het aantal Suri naamse vluchtelingen in Frans-Guyana is gisteren geste gen tot 4000, een verdubbeling van het aantal binnen een week. Het einde van de uittocht is nog niet in zicht. Op de Surinaamse oever van de Marowijne zouden nog hon derden personen wachten om te kunnen oversteken. Bewakingsdiensten ter discussie Toon Hennans 70 'en niet volwassen' Enkele tientallen Surinaamse Indianen en sympatisanten hebben gisteravond in Amsterdam een nachtwake gehouden op de Dam voor de Indiaanse slachtoffers van de oorlog in Suriname. (foto anp) 'President van meet af aan op de hoogte' WASHINGTON (GPD) - Leiders van president Reagans Republi keinse Partij hebben er gisteren bij de president op aangedrongen de chef-staf van het Witte Huis Do nald Regan en CLA-directeur Wil liam Casey te pntslaan. De Republikeinen waren giste ren door Reagan uitgenodigd om op het Witte Huis over de Iran-af- faire te praten. Daarbij viel van dé is nu ook Geautoriseerd dealer Personal Computers Demmenie J Computers (SL Enkele buien Het weer blijft ook de komende dagen onder invloed van oceaandepressies, zodat er vandaag tussen opklaringen door een enkele bui kan vallen. Het kwik loopt op tot 9 graden, de wind draait in de loop van de dag naar het zuidwesten. Morgen en de eerste dagen daarna hetzelfde weertype: veranderlijke be wolking en enkele buien. Middagtem- peratuur omstreeks 8 graden. Zondag 7 december 1986 zon op: 08.33 uur, zon onder: 16.28 uur; maan op: 13.19 uur, maan onder: 23.32 Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.28 en 19.57 uur; laagwa- ter: 03.02 en 15.19 uur. Maandag 8 december 1986 zon op: 08.34 uur, zon onder: 16.28 uur; maan op: 13.31 uur. Waterstanden Katwijk hoogwater: 08.27 en 21.03 uur; laagwa- ter: 04.06 en 16.17 uur. kant van verschillende prominente Republikeinen de suggestie schoon schip te maken door de twee topfunctionarissen te ont slaan. Maar Reagan, aldus de aan wezigen, weigerde op deze sugges ties in te gaan. De president zei dat Casey en Regan niets verkeerds hebben gedaan, en dat hij hen niet voor de wolven wil gooien. Inmiddels zijn nieuwe vraagte kens gerezen over het tijdstip waarop president Reagan zelf voor het eerst wist van de plannen om wapens aan Iran te verkopen. In de New York Times van gisteren staat dat de voormalige Nationale Vei ligheidsadviseur Robert McFarla- ne tijdens een gesloten zitting voor een Senaatscommissie heeft ver klaard dat de president al van het begin af op de hoogte was. Dat is in tegenspraak met wat de Amerikaanse minister van justitie, Edwin Meese, begin vorige week zei tijdens de persconferentie waarbij voor het eerst de band tus sen Iraanse betalingen en hulp aan de contra's werd gelegd. Meese zei dat Keagan pas vanaf januari 1986 Landbouwbeleid bedreiging EG LONDEN (GPD) - West-Duitsland en Groot-Brittannië blijven zich verzetten tegen een EG-verbod op de invoer van Zuidafrikaanse steenkolen. Minister van buiten landse zaken Van den Broek heeft gisteren opnieuw een dringend be roep op zijn collega's Genscher en Howe gedaan om zich bij de ande re EG-landen aan te sluiten en zo een gemeenschappelijk optreden mogelijk te maken, maar hij kreeg weer nul op het rekest. De Nederlandse bewindsman heeft op de Europese top in Lon den ook een waarschuwing laten horen over de financiering van het Europese landbouwbeleid. Als de EG-landen over defee gigantische uitgaven niet snel tot harde afspra ken komen, dan is de EG-kas leeg en dreigt een situatie waarbij de lidstaten weer zelfstandig hun landbouw gaan financieren. Dat zal onvermijdelijk leiden tot desin tegratie van de Europese Gemeen schap, aldus de bewindsman, die het onderwerp aanroerde hoewel het niet op de officiële agenda stond. De Nederladers willen deze belangrijke kwestie toch bespro ken zien. (Zie ook pagina 7) op de hoogte van wapenzendingen was geweest. McFarlane heeft nu onder ede verklaard dat de presi dent in de zomer van 1985 al wist dat via Israël wapens naar Iran ver scheept zouden worden. De onthulling heeft gisteren eni ge opschudding in de VS veroor zaakt, omdat het nu de vraag is in hoeverre Meese bij zyn persconfe rentie de hele waarheid heeft ver teld, dan wel de president heeft af geschermd. Geen akkoord bedreiging van ozonlaag GENÈVE (Rtr./AFP) - De deelne mers aan een conferentie in Genè- ve onder auspiciën van het milieu programma van de Verenigde Na ties (UNEP) hebben na een week geen overeenstemming kunnen bereiken over maatregelen tegen de bedreiging van de ozonlaag door chemische stoffen. De ex perts uit 40 landen hadden de „dringende taak" in samenwer king met de industrie een protocol op te stellen voor het onder contro le houden van de uitstoot van stof fen waarvan wordt aangenomen dat ze de ozongordel aantasten. De ze gordel beschermt het leven op aarde tegen de schadelijke ultra violette straling van de zon. Als de stroom vluchtelingen van merendeels bosnegers, die op gang kwam nadat het Surinaamse leger in het Marowijne-gebied een bloedbad had aangericht, aan houdt zal het binnenland van Oost- Suriname geheel ontvolkt raken. De vrees dat Langetabbetje, dat nog steeds in handen van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk is, door het Nationale Leger wordt aangevallen speelt daarbij een belangrijke rol. Vluchtelingen die met twee bus sen van Moengo via de weg door Patamakka op weg waren naar Langetabbetje hebben verklaard uit een vliegtuig met mitrailleurs te zijn beschoten. Veel vluchtelingen zijn afkomstig uit Moengo, Moen- gotapoe en de omgeving van deze plaatsen. Minister van den Broek van bui tenlandse zaken heeft in Londen een dringend beroep gedaan op de Surinaamse legerleider Bouterse om 'geen woede meer te koelen op weerloze vrouwen en kinderen'. De bewindsman zei dit na de foto's te hebben bekeken van de moord partijen in Oost-Suriname. Hij noemde de foto's 'schokkend en beestachtig' en zei ervan overtuigd te zijn dat het Surinaamse leger zich aan deze misdaden schuldig maakt. De minister heeft de am bassadeur in Paramaribo opdracht gegeven, namens de Nederlandse regering, ernstige verontrusting uit te spreken. Hij heeft ook zijn colle ga's op de EG-top ingelicht over de toestand in Suriname. De vroegere voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suri name, Chin a Sen, heeft verklaard dat hij het verzet in Oost-Suriname wil steunen. Minister Van den Broek herhaalde dat de regering niet kan toestaan dat vanaf Neder lands grondgebied de omverwer ping van een regering wordt voor bereid, maar dat de vrijheid van meningsuiting deze politieke stel- lingname toestaat. In Frans Guyana leidt de toe vloed van vluchtelingen tot proble men. Dit ontwikkelingsland, dat geheel op Franse steun draait, is nog lang niet op de situatie inge speeld: de voedselvoorziening laat nog veel te wensen over en in me dische kringen bestaat de vrees voor het verspreiden van malaria en tyfus. Frankrijk heeft gisteravond met spoed dekens, tenten, aggregaten, veldkeukens en waterreservoirs gestuurd. Met deze hulp zal het mogelijk zijn om voorlopig 600 vluchtelingen op te vangen. Op meer hulp beraadt de regering zich. De Fransen hebben ook mili taire actie ondernomen: de oor logsbodem, die normaal bij de Franse Antillen in de Caribische Zee ligt, ligt volledig bemand recht tegenover Albina. Grenspolitie be waakt de Marowijne. Suriname heeft inmiddels be kend gemaakt twee speciale afge zanten te zullen sturen naar be vriende naties - welke is niet be kendgemaakt - op het westelijk halfrond om de situatie waarin het land zich bevindt toe te lichten. Voor dit diplomatieke offensief zijn ex-premier Wim Udénhout, momenteel adviseur van de rege ring, en oud-ambassadeur Henk Heidweiller, thans chef van het ka binet van Bouterse ingeschakeld. VANDAAG 36 PAGINA'S (ZIE PAG. 24) Per 1 januari a.s. worden de autoprijzen fors verhoogd. Wij willen u nu nog graag van de huidige prijzen (mits uit voorraad leverbaar) laten profiteren. bjrEs-Ssv» Doe slim koop 'm nu in. Nissan. Je blijft erin rijden. «EDSE] AUTO HEEMSKERK B.V. LEIDEN - ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 2371 EX 2321 HX Leiden 071-310811 Roelofarendsveen 01723-2866/2073 PARIJS (AP) - De Franse regering heeft gisteren toegezegd dat drie omstreden onderdelen van een voorstel ter wijziging van de onder wijswet voorlopig worden inge trokken. Minister René Monory van onderwijs maakte dit op de te levisie bekend, onder zware druk van de heftige rellen van studen ten. De rest van de wet wil hij zo snel mogelijk door het parlement loodsen. Al drie keer zijn de studenten de straat op gegaan om tegen de huns inziens onaanvaardbare voorstel len over collegegelden, diploma's en studierichtingen te protesteren. Gisteren maakten ongeveer 20.000 stakende studenten een onaange kondigde mars door het centrum van Parijs en het Quartier Latin. Hierbij bleven botsingen met de politie uit. Ondanks de toezegging van de minister kwam het vannacht weer tot rellen in de Franse hoofdstad, toen studenten trachten te voorko men dat de politie hekken om de Sorbonne zette. GG GD voor gedwongen opname junks AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse gemeentelijke genees kundige dienst onderzoekt de mo gelijkheid van gedwongen behan deling van drugsverslaafden. Wei gert een verslaafde met ernstige psychische storingen mee te werken, dan zal op gerechtelijk be vel gedwongen opname van een jaar in een psychiatrische inrich ting moeten volgen. De psychiater en drugsdeskun dige dr. W.G. Mulder vertelde dat in het VARA-radioprogramma 'De stand van zaken'. Mulder voert een onderzoek uit in opdracht van de Amsterdamse GG en GD. Volgens hem is gedwongen opname moge lijk op basis van artikel 37 van het Wetboek van Strafrecht. De Amsterdamse politie is groot voorstander van de ideeën van dr. Mulder. "Dit is voor ons een moge lijkheid om greep te krijgen op de ze groep junks", aldus politievoor- lichter Wilting. Het zou gaan om 30 40 procent van het totaal aantal heroïneverslaafden in Amsterdam. Donderdagavond ging het er echter ruiger aan toe: ongeveer 160 mensen werden gewond, van wie twee ernstig, toen een demonstra tie van minstens 200.000 studenten en middelbare scholieren ontaard de in een gewelddadig treffen met de politie. Twaalf demonstranten liggen nog in het ziekenhuis: één van hen raakte een hand kwijt, een tweede een oog. Ook vier politie agenten zijn in het ziekenhuis op genomen. Een week eerder kwamen in heel Frankrijk een half miljoen demon stranten op de been. Meer dan tweederde van de 78 Franse uni versiteiten is inmiddels stilgelegd door stakingen die begin vorige maand begonnen en zich twee we ken geleden snel uitbreidden toen ook de middelbare scholieren zich bij de protestacties aansloten. In de rechtstreekse televisieuit zending zei Monory zei dat premier Jacques Chirac hem had opgedra gen de omstreden onderwijswet di rect ter hand te nemen. Hiermee is staatssecretaris Alain Devaquet van wetenschappelijk onderwijs, die tot nu toe voor de wet verant woordelijk was en wiens naam de wet droeg, overduidelijk op de vin gers getikt. Monory kondigde over leg aan met alle betrokken partijen over de drie omstreden wetspara- grafen. VERDIEN JE SPOREN BIJ DE DR. MR. WILLEM VAN DEN BERGH- STICHTING Auto te water in Dordrecht: twee doden DORDRECHT (ANP) - Twee inzit tenden van een personenwagen zijn gisteravond laat verdronken in de Wolwevershaven in Dordrecht. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder bij het wegrijden de ha- Hoewel de politie vrijwel direct na het ongeluk ter plaatse was, konden de inzittenden - een man en een vrouw van middelbare leef tijd - niet meer worden gered. Het water bleek te diep. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt1"] per maand 23,25 Q per hall jaar 137,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 262,40 CJ per kwartaal 68,95 - uw voorkeur aankruisen r I VJW vwneui ad'miuibc De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bvs! Naam: Straat. Postcode Plaats. Telefoon. it deze bon opsturen neer het Leiden. In pleets van opsturen. (i.v.m. controle bezorging) /Alphens Oegbled. Antwoordnummer in bellen: (071)-1«4941

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1