Zon breekt door voor Mouter de yjLijn— Geding USL-personeel Zwarte Pion en Alphen maken dienst uit 'RCL kan volwaardige eersteldasser worden' Wielrenners zorgen ook voor oude dag ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 SPORT LEIDEN - De eerste schaakachttal len van de Zwarte Pion en Alphen maken voorlopig de dienst uit in de promotieklasse van de Leidse schaakbond. Alphen 1 sloeg met 1V2-6V2 overtuigend zijn slag in het treffen bij Roelofarendsveen, ter wijl de Zwarte Pion 1 in tweede zit ting alsnog aan het langste eind trok tegen Katwijk: 4V2-3V2 winst. Philidor 3 kon het in tweede zitting niet bolwerken tegen Leiderdorp 1 (2V2-5V2) en kan daarmee de titelas- piraties voorlopig wel vergeten. De hoop van Katwijk 1 om bij een 3V2-IV2 achterstand middels de afgebroken partijen alsnog tegen de Zwarte Pion toe te slaan, bleek ijdel. Dit het voordeel van Willem- Hendrik Haasnoot en Gijs Haas noot in hun afgebroken stellingen tegen respectievelijk Van Hal en Godijn ten spijt. Met name de posi tie van Willem Haasnoot leek daar bij hoopvol. De Lissenaren bleken hun huiswerk echter goed te heb ben-gedaan en stelden de zege vei lig, door zonder al te veel moeite in beide partijen tot remise te komen. Aad van de Poel had er met dit uit gangspunt geen problemen meer mee, om vervolgens zijn afgebro ken positie tegen Henk van Duy- venbode zonder verder spelen op te geven. De 4,/2-31/2 eindstand was daarmee een feit. Aanvankelijk had Katwijk in dit duel volop kansen. Na een remise tussen Ruigrok en Kruyff en een vrij vlotte zege van kopman Fol- kert Geertsma op Rob van de Aardweg, ging echter Jan Hellen- berg in de fout door in goede posi tie onnodig in te spelen op de tijd nood van Jos Lemmers. Gevolg was, dat juist Lemmers aan het langste eind trok. Jan Bakker hielp de Zwarte Pion vervolgens aan voorsprong door Maarten Kuyt op te rollen, waarna een fraaie schwin- del van Aad Lommerse in het duel tegen Wynand Kuyt de Lissenaren op een 3V2-IV2 voorsprong bracht. Dat bleek uiteindelijk voldoende voor de winst. De ontmoeting tussen Philidor 3 en Leiderdorp ontpopte zich tot een kleine sensatie. Binnen korte tijd stonden de Leidenaren al met 0-2 achter, dankzij overwinningen van Raoël van Ketel en De Jeu op respectievelijk Ten Kate en Kra mer. Kopman Michiel Vergeer, Ko- reman en Engelkes konden daarna niet veel meer doen, dan de balans in evenwicht houden tegen Gerald Serdijn, De Vos en Westerhout (driemaal remise). Barkema hield de spanning er nog enigszins in, door Hans de Goede in tijdnood te flessen (2Vfe-3M), doch dit bleek niet meer dan een pleister op de wonde. De hangpartijen van Van de Wijngaard en Rommets bleken namelijk dankbare kluiven voor hun Leiderdorpse opponenten Timmerman en Keuzenkamp. Timmerman buitte een tweetal pluspionnen bekwaam tot de volle winst uit, waarna Keuzenkamp zijn tegenstander Rommets eieren voor zijn geld zag kiezen. Deze gaf namelijk het uitstaande toreneind spel op, nog voordat de arbiters zich ervover zouden buigen en on getwijfeld tot eenzelfde conclusie zouden komen: 21/2-51/2. De beide debutanten Oegstgeest en Leithen hielden elkaar keurig in evenwicht en lijken bij een voorlo pige 3V2-3V2 stand rechtstreeks op een 4-4 gelijkspel af te stevenen. Het te arbitreren eindspel tussen Aalbers en Vrieze zal namelijk vrij wel zeker in remise eindigen. Koe- se opende de score voor Oegst geest, door dankbaar een ver vroegd Sinterklaaspresentje (stuk) van Jerry Beij te incasseren. Jan Beij revancheerde zich vervolgens op de nederlaag van zijn broer, door zich niets aan te trekken van de roem die de Deense aanwinst van Oegstgeest, Bent Hansen, was vooruitgesneld: 1-1. Noordijk voelde zich tegen Brand met het From-gambiet als een vis in het water (2-1), waarop echter Arno Luinenburg weer te- genscoorde dankzij secuur verde- OEGSTGEEST - Was de zwaluw die vorige week zaterdag over de Bloemerd vloog verdwaald of de voorbode van een naderende voetbalzomer in Leiderdorp? Laurens Mouter houdt het op het laatste. De oefenmeester van de noodlij dende zaterdageersteklasser .noemt de fraaie 4-2 overwin ning op Rijnsburgse Boys weliswaar als "een geschenk uit de hemel". "Maar", zo stelt hij nadrukkelijk: "Ik heb altijd al vermoed dat RCL zo goed kan voetballen als het zater dag in de tweede helft heeft gedaan". Alleen heeft de Oegstgeester on- derwijzer bijna tweeënhalf jaar op de bvestiging van zijn vermoeden moeten wachten. "Toen ik bij RCL aan de slag ging, dacht ik: 'Dit wordt iets geweldigs, zoveel wel- Kraayenliof ontfermt zich over Cooman denkende mensen en zoveel routi ne in éën elftal, we gaan iedereen weg spelen". Maar dat viel dus enorm tegen, want de Leiderdorpse Racing wist slechts door het winnen van een degradatiecompetitie aan degrada tie te ontsnappen. Mouter: "Ik dacht met RCL vol op de aanval te kunnen spelen. Dat we de tegen stander op de eigen helft zouden kunnen vastzetten en achterin moeiteloos één-tegen-één konden gaan spelen". aantal kritische volgelingen, (foto Henk DEN HAAG (ANP) - Henk Kraayenhof, de sprinttrainer wiens contract onlangs door de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) niet werd verlengd, zal het komende jaar als persoonlijk trainer van Nelli Fiere - Cooman (AVR) en 406 meter-loper Arjen Visserman (AAC) optreden. De Groninger treedt per 1 januari in dienst van Converse, de sponsor van de atletiek unie. Hij wordt door de Nederlandse vertegenwoor diger van het Amerikaanse be drijf volledig ter beschikking van het tweetal gesteld. Pingpongers uitgeschakeld LYON (FP) - De Nederlandse tafeltennisteams zijn bij de strijd om de open Franse kam pioenschappen, die gisteren in Lyon beg'onnen, snel uitge schakeld. Nadat de Nederland se mannen in de eerste ronde met 3-1 hadden gewonnen van Zwitserland, gingen zij in de tweede ronde met 0-3 ten onder tegen de eerste ploeg van Frankrijk. De vrouwen, die de eerste ronde hadden vrij geloot, sneu velden in de tweede ronde. Joe goslavië bleek met 3-1 te sterk. China won de landenduels bij de vrouwen. Geen surprises bij NK-tennis BUSSUM (ANP) - Michiel Schapers en Menno Oosting hebben zich gisteren zonder al te veel problemen geplaatst -voor de halve finales van het nationale A-tennistoernooi in Bussum. De als eerste geplaat ste Schapers kwalificeerde zich ten koste van Vincent van Gel deren; 6-1, 6-1. Menno Oosting ondervond meer tegenstand van Wim Groeneveld, maar be sliste de strijd eveneens in twee sets: 6-2, 6-4. Jaap Visser Een misvatting, zo ondervond de oud-trainer van UDO en Rooden- burg op pijnlijke wijze. "De spitsen weigerden mee te verdedigen en lieten hun tegenstanders zomaar lopen. Van het één-tegen-één spe len bleken ze bij RCL ook gaan kaas te hebben gegeten en dus gin- gën we een paar keer verschrikke lijk op ons gezicht". Vergissing Dat was niet alleen de schuld van de falende voetballers, maar zeer zeker ook van een falende trainer. Mouter: "Ik had niet alleen de kwa liteiten van de ploeg overschat, ook en vooral die van mezelf. Bij UDO en Roodenburg had ik veel succes en dèardoor begon ik op een bepaald moment te denken dat ik een goede trainer was. Ik had daar veel invloed op de spelers en kon bovendien uitstekend over weg met de oudere jongens. Ik dacht dat ik er bij RCL gemakke lijk in zou slagen eenzelfde situatie te scheppen, maar dat is een ver gissing gebleken". Toch werd het contract van Mou ter in de loop van het seizoen '84- '85 met een jaar verlengd. De en thousiaste en ijverige trainer, die al op zijn 26e als voetballer was afge zwaaid om zich aan het trainer- schap te wijden, bleek het RCL-be- stuur van zijn kwaliteiten te heb ben overtuigd. Dat gold trouwens ook voor de spelersgroep ten op zichte van Mouter, die verwachtte in zijn tweede seizoen te kunnen oogsten wat hij het jaar daarvoor had gezaaid. Een streep door de rekening van Mouter waren evenwel de bedank jes van belangrijke steunpilaren als Dick van der Bijl (drukke werk zaamheden en verminderde inte resse, die mede het gevolg was van een conflict met Mouter), Paul We- sel (cursus) en René Kammenga (studie). Daardoor maakte RCL ook in de voetbaljaargang '85-'86 een uitermate valse start. Mouter: "Maar uit de laatste achttien wed strijden haalden we toch mooi zes tien punten en dat vond ik met die groep een optimale prestatie". Geruchten Die juist voldoende bleek voor handhaving van het eersteklasser schap. Tot grote vreugde van Mou ter. die inmiddels voor nog een jaar had bijgetekend. "Waarom? Om dat ik vertrouwen had in de spe lersgroep. Ik bespeurde bepaalde mogelijkheden die nog altijd niet voldoende waren benut. Daarom was ik er op gebrand om nog een seizoen bij RCL te blijven. Ik wilde hoe dan ook laten zien dat de groep voldoende kwaliteiten had voor een plaats in de middenmoot". Maar het liep wéér anders dan Mouter zich had voorgesteld. Te genover het vertrek naar Quick Boys van libero en gelegenheids aanvaller Cees Ruis (Mouter: "Dat was een dreun in mijn gezicht, maar ik neem Cees niets kwalijk") stond de de komst van maar liefst acht talenten van lager spelende verenigingen uit de Leidse regio. Uniek in de historie van RCL dat zich altijd opvallend rustig hield op de regionale 'transfermarkt'. Met de 'aankoop' van bijna een compleet elftal werd de indruk ge wekt dat RCL van zijn geloof was gevallen. Dat er met secretaris Teun Rietveld 'iets geregeld' kon worden. Mouter: "Begrijpelijk dat derge lijke geruchten de ronde déden, maar ik durf met de hand op mijn hart te verklaren dat het nog altijd niet financieel aantrekkelijk is om naar RCL over te stappen. Als jij één iemand kan aanwijzen die het er voor over heeft om spelers van RCL iets te betalen dan zit ik van avond nog bij hem". "Toch is er bij RCL wel iets ver anderd", vervolgt Mouter. "De steun van de supportersvereniging en het bestuur is veel groter gewor den. Er wordt geregeld iets voor de selectiegroep georganiseerd. Ver der wordt er alerter gereageerd wanneer voetballers de indruk wekken wel geïnteresseerd te zijn in een overstap naar RCL. Nu wordt er met zulke jongens gespro ken, terwijl voorheen rustig werd afgewacht". Rampzalig Drie van de acht nieuwkomers hebben inmiddels een basisplaats veroverd. Doelman Bert Siera (UVS). die de plaats onder de lat van de weer afgehaakte Peter van der Wal (LFC) heeft ingenomen, middenvelder Marcel Valk (Roo denburg) en spits Leo van de Wete- ringh (Woubrugge). Bovendien staan Aad van Tongeren (Lugdu- num) en Steef Pattiapon (VTL) vol gens Mouter op de drempel van het eerste elftal. Alleen Mohammed Ait el Houssi (Lugdunum) lijkt te stranden in het tweede elftal, ter wijl Wim de Roo langdurig aan een knieband is geblesseerd. Dat het vernieuwde RCL dit sei zoen opnieuw rampzalig van start ging is volgens Mouter te wijten aan de nodige pech, blessure en aanpassingsproblemen van de nieuwelingen. "Natuurlijk is het goedkoop om je als trainer achter blessures te verschuilen. Maar op zeker moment hadden we er zes en dat is gewoon teveel. Bovendien speelden we in de eerste wedstrij den soms heel aardig, maar gingen we tot drie keer toe op schlemieli ge wijze de boot in. Daarna hebben we vier wedstrijden inderdaad rampzalig slecht gespeeld en toen begon ik me dan ook af te vragen waar ik in hemelsnaam al die tijd mee bezig was geweest". Het antwoord op die vraag kreeg Mouter heel onverwacht in de thuiswedstrijd tegen Rijnsburgse Boys toen zijn voetballessen einde lijk in praktijk werden gebracht en zijn opdrachten nauwgezet werden uitgevoerd. Zelfs door Dick van der Bijl waarmee Mouter in zijn eerste seizoen op De Bloemerd frontaal was gebotst. "Niet in men selijk opzicht, maar in voetbaltech- nisch opzicht. Ik wilde voetbal spe len dat gebaseerd is op het creëren van situaties waarin je een man meer hebt. Dat kan door heel veel te bewegen en in een hoog tempo Uitbreiding Volvo Car BORN (GPD) - Volvo Car in Bom heeft volgend jaar 400 tot 500 extra mensen nodig in de eindmontage en carrosserie- bouw, vooral voor het nieuwste model, de 480 ES. De produk- tiecapaciteit van deze auto, nu nog 3000 stuks per jaar, wordt volgend jaar opgevoerd tot 20.000. Volvo gaat vooral (langdurig) werklozen aannemen, via het uitzendbureau Start, dat het personeel werft in de. buurt van Bom. digingswerk tegen Henk Struik- mans (2-2). Op het kopbord ging Johan van Andel te ver in zijn winstpogingen tegen Fred Slinger land, waarna hij met het door zijn jeugdige opponent accepteren van remise danig in zijn nopjes mocht zijn. Arthur van der Spek behoed de Oegstgeest in tweede zitting voor een nederlaag, door langs de rand van de afgrond alsnog aan het langste eind te trekken tegen Syba- rani. Wim Turk had namelijk daar voor al voor een regelmatige winst gezorgd tegen Wim Bakker: 3V4- 3Vz. De stand in de promotieklasse luidt (met Oegstgeest-Leithen in geschat op 4-4) na drie ronden als volgt: 1) De Zwarte Pion 1. 6 match- punten; 14Vfe bordpunt. 2) Alphen 1 5-16 3) Oegstgeest 13-12l/2 4) Philidor 3 3-12 5) Katwijk 1 2-11 6) Leithen 1 2-1IV2 7) Leiderdorp 1 2-10 8) Roelofarendsveen 1- 9 Voor de in januari de verspelen vierde ronde, staat de topper tus sen Alphen en Lisse op het pro gramma. te combineren. Dick vond dat te- veefl Oostduits en had het dan over Carl Zeiss Jenaplan-voetbal". Met een verwijzing naar het schoolsysteem waarin Mouter in Oegstgeest les geeft, het zoge naamde Jenaplan-onderwijs, dat kinderen een ruipie mate van vrij heid en mogelijkheden tot het ne men van peroonlijke initiatieven biedt. Het voetbalsysteem dat Mouter propageerde stond daar volgens Van der Bijl min of meer haaks op, waardoor het tussen de trainer en zijn toenmalige aanvoer der tot een breuk kwam. Die is inmiddels gelijmd, zo blijkt uit de terugkeer in RCL 1 van Van der Bijl, die tegen Rijns burgse Boys als libero zijn rentree maakte. Mouter: "Ik heb Dick wel eens verweten dat hij zich buiten het veld voor alles en iedereen ver antwoordelijk voelt, maar in het veld te weinig een voortrekkersol vervult en alleen maar lekker wil voetballen. Ik geloof dat ik hem er eindelijk van heb kunnen overtui gen dat hij met zijn spelinzicht en intelligentie in staat moet zijn om anderen beter te laten voetballen". Dat bleek vorige week zaterdag toen Van der Bijl zijn ploeggeno ten dé weg naar het herstel wees. "Maar Dick was niet de enige die tegen Rijnsburgse Boys optimaal presteerde", haast Mouter zich te zeggen. "Alle sluimerende kwali teiten kwamen toen in één keer aan de oppervlakte. In de eerste helft kwamen we er geen moment aan te pas, maar niemand raakte in paniek en iedereen bleef uitste kend zijn taak uitvoeren waardoor wij gaandeweg greep op de wed strijd kregen. Voor mij was dat een enorme beloning en het overtui gende bewijs van wat ik altijd al had vermoed: dat deze groep in staat is zich tot een volwaardige eersteklasser te ontwikkelen". In de uitwedstrijd tegen Heer- jansdam zal vanmiddag blijken of Mouter inderdaad mag rekenen op een zonnige toekomst op de Bloe merd. AMSTERDAM (ANP) - De aanwij zingen dat het effectenkantoor Green Tree een dekmantel zou zijn van het als malafide bekend staan de First Commerce Securities wor den zo sterk, dat de VPRO deze be wering niet hoeft te rectificeren. De Nederlandse justitie beschikt over materiaal, dat erop wijst dat de grote man achter First Commer ce, een Canadees, via een door hem beheerste firma in Luxemburg een belang van vijftig procent heeft verworven in Green Tree. Dit kwam gisteren aan het licht tijdens een kort geding in Amster dam. waarin de VPRO zo veel veel bezwarend materiaal aandroeg te gen de firma, dat rechtbank-presi dent mr. J. Asscher zijn eerdere be slissing, dat de omroep zondag een rectificatie moet plaatsen ten gun ste van Green Tree, opschortte. De VPRO zond twee maanden In de Franse competitie speelt AS Monaco momenteel weer een vooraanstaande rol na jaren lang op het tweede plan tè hebben geacteerd. Monaco staat op dit moment weliswaar nog op de derde plaatsmaar als sterspeler Sören Lerby bij Monaco eenmaal volledig zijn draai heeft gevon den, moet er voor hem en zijn ploeg nog meer inzitten dan de derde plaats die nu wordt inge nomen achter Marseille en Bor deaux. Van belang daarbij is vooral of de medespelers van Lerby hem ook erkennen als de belangrijkste pion in het elftal en bereid zijn hun speelstijl af te stemmen op zijn specifieke kwaliteiten. Nog te weinig namelijk wordt er ge bruik gemaakt van zijn fysieke kracht, die hem eerder in staat stelde een hoofdrol te spelen bij Ajax en Bayern München. Bij Monaco heeft dat inmiddels tot enige problemen geleid, want nog steeds doet een aantal micl- denvelders en aanvallers te wei nig zonder en te veel met de bal aan de voet. Dit alles uiteraard zeer tot on genoegen van Lerby, die als de grote vedette is binnengehaald, maar voorlopig de eerste plaats in het elftal moet delen met de Franse international Amoros, die vanzelfsprekend minder pro blemen heeft met de Franse op vattingen over het voetbalspel. Een andere ook hier welbeken de Deen. Sören Busk, heeft zich inmiddels wel volledig aange past en speelt bij Monaco als libe ro veel opvallender en vooral ook veel aanvallender dan in Neder land of in het Deense elftal. Voor een belangrijk deel is dit laatste de verdienste van de der de oude bekende bij Monaco, Ste fan Kovacs. van wie ik verwacht dat hij ook de problemen rond Soren Lerby weet op te lossen. Met zijn jarenlange internatio nale ervaring heeft hij een zeer duidelijk oordeel over de ver schillende kwaliteiten van zijn spelers. En dat dit ook internatio naal erkend wordt blijkt uit zijn lidmaatschap van de technische commissie van de UEFA. Maar minstens zo belangrijk is dat Kovacs zijn spelers aan- WOERDEN (ANP) - Met de oprich ting van de Stichting Nederlands Wielrennersfonds (NWF), heeft de vereniging van beroepsrijders ge zorgd voor een behoorlijke oude dag-regeling voor zijn clienten. Doel van het NWF is, de Neder landse beroepswielrenners een in komen te garanderen van het mo ment dat zij hun actieve sportloop- baan afsluiten. Voor Dick Groene- weg, voorzitter van de Vereniging van Beroepsrenners WBW, gaat daarmee een lang gekoesterde wens in vervulling. „Hiervoor heb ik tien jaar gevochten. De regeling die wij nu met het ministerie van Financiën hebben getroffen, is echt prima. De rijders, maar ook bijvoorbeeld ploegleiders, zijn nu van een inkomen verzekerd wan neer zij onverhoopt niet meer ver der kunnen". Het fonds is gebaseerd op een verplichte deelneming van alle rij ders in Nederland met een be roepslicentie. Slechts in noodge vallen kan er sprake zijn van een overgangsregeling. De renners storten tijdens hun carrière een vastgesteld percentage, dat op loopt naarmate het inkomen hoger is. in het NWF. Na beëindiging van hun loopbaan krijgen zij die bedra gen. vermeerderd met de rente VOETBAL - Uitslagen Bundesli- ga 1. FC Köln - Werder Bremen 3-0; Borussia Dortmund - Eindtracht Frankfurt 1-0. HANDBAL - Jan Willem Hamers is voor tenminste vier weken uitge schakeld. De Nederlandse handba linternational blijkt tijdens het toernooi om de Polar Cup in Noor wegen een arm te hebben gebro ken. „Waarschijnlijk is Hamers bij het toernooi in Luxemburg in ja nuari weer present", veronderstelt bondstrainer Ton van Linder. Door de blessure mist Hamers een aantal belangrijke competitie wedstrijden van zijn club, de Fran se kampioen USM Gagny. VPRO ontloopt rectificatie effectenmaffia gelden het programma 'Gouden Bergen' uit over malafide effecten kantoren, waarin Greentree op één lijn werd gesteld met de beleg gingsmaffia. Na de uitzending be sloot Green Tree de activiteiten in ons land te staken tot haar naam gezuiverd zou zijn via een kort ge ding. De VPRO werd inderdaad veroordeeld tot een rectificatie. De VPRO ging in de tegenaanval door op haar beurt een kort geding aan te spannen. Daarin kwam vrij dag aan het licht, dat de politie on derzoekt of gelden van First Com merce worden weggesluisd naar de vaardt zoals zij zijn. Hij accep teert hun persoonlijke en techni sche kwaliteiten en maakt daar gebruik van bij het samenstellen en coachen van zijn elftal. De ene speler pakt hij stevig aan en de andere kietelt hij. Zo probeert hij iedereen te motiveren. Ik heb dat meegemaakt in de twee jaar dat Kovacs trainer van Ajax was. Ik dacht dat ik mijn vrijheid in het elftal had, maar feitelijk maakte hij mij en Cruijff medeverantwoordelijk voor de resultaten, op het veld maar ook daarbuiten. Zo pakte hij ons ook aan. Bij Neeskens en Suurbier koos hij voor een totaal andere benadering, anders bij voorbeeld ook dan bij Arie Haan en Johnny Rep, die hij de kans heeft gegeven om een vaste plaats in het elftal te veroveren. Dat heeft de nodige moeite en kracht gekost, maar uiteindelijk tellen ook voor Stefan Kovacs de resultaten. En resultaten heeft hij destijds zeer zeker bereikt. Tij dens zijn tweejarig verblijf bij Ajax is vrijwel alles gewonnen wat er te winnen viel: Europa Cup I (2x), de Super Cup, de We reldbeker, Kampioenschap van Nederland en de Nederlandse Be ker. Ondanks die successen was Kovacs eerlijk genoeg om toe te geven dat niet hij maar Michels de basis had gelegd voor deze his torische successen. En zoals hij een keer gezegd heeft: „Michels heeft een diamant achtergelaten. Ik moet proberen hem te slijpen en te polijsten". Bekijk je de re sultaten dan moetje toegeven dat hij een goeie diamantslijper is geweest. Een vakman dus, die bij zijn vertrek overigens nog een unieke gebeurtenis beleefde. Want voor zo ver mij bekend heeft Kovacs als enige in de wereld van een spelersgroep een auto cadeau ge kregen. Dat gebeurde bij zijn af scheid van Ajax. Die auto heeft hij later aan zijn zoon gegeven, want nog steeds heeft Kovacs geen rijbewijs. Maar ook zonder auto en rijbewijs blijft hij zijn ei gen weg gaan. Met een grap en een lach en een stevige opmer king loopt hij tussen bestuur en spelers door, onderwijl zorgend voor resultatenzie Monaco. PIET KEIZER over de periode dat het geld heeft vastgestaan, uitgekeerd. „Die ver plichte deelneming was een eis van de fiscus. Dat is niet zo vreemd, bij de voetballers, waar een zelfde soort fonds bestaat, geldt die ver plichting eveneens. Het ministerie wilde gewoon een bepaalde zeker heid en die kreeg ze alleen door een bindende regeling. Wij hadden daar geen enkel bezwaar tegen. De regeling die nu getroffen is, is echt geweldig. Hij biedt de rijders grote financiële voordelen. De bijdrage in het fonds is namelijk ook aftrek baar in het jaar dat er gestort wordt. De renners zijn er ook zeer content mee. Het is jammer dat het voor de generatie van Hennie Kui per en Gerrie Knetemann eigenlijk een paar jaar te laat komt." Buiten het pensioen kunnen de wielren ners ook aanspraak maken op een levenslang weduwen-en wezen pensioen. De regeling staat in principe voor alle renners open, maar er is wel een ondergrens aan het inkomen gesteld om in het fonds te kunnen storten, ongeveer 25.000 gulden. De verheugde Dick Groeneweg: „Dat bedrag is het geschatte totaal van basis-inkomen, .premies, prij zengeld en bijvoorbeeld de extras als vergoedingen voor het openen van winkels. Dat betekent dat van de 70 a 80 licentie-houders, er nu zo'n 30 voor het NWF in aanmer king komen". Bestuur AZ treedt af bij degradatie ALKMAAR (GPD) - Mocht AZ dit seizoen degraderen naar de eerste .divisie dan zal het huidige bestuur aftreden. „In dat geval zien we er geen heil in om door te gaan met betaald voetbal in Alkmaar. De pu blieke belangstelling zal zover da len dat het in onze ogen zinloos zal zijn om verder te gaan", aldus be stuurslid Jan van Ingen Schenau. Luxemburgse maatschappij Inter- alya, een maatschappij die beheert wordt door een Canadees. Vorige maand is de Amerikaanse directeur van de Nederlandse ves tiging van Green Tree aangehou den in verband met een onderzoek naar de praktijken van First Com merce evenals de Nederlandse di recteur van First Commerce. De rechtbank in Amsterdam moet zich nog buigen over de aanvraag van het faillissement van First Commerce door officier van justie mr. Koers. Koers haakte met die aanvraag in op de nieuwe Wet Effectenhan del, die in juni van kracht werd en die een einde moest maken ;;an praktijken als die van First Com merce. Door een iaillisseme.it hoopt mr. Koers gedupeerde be leggers alsnog schadeloos te kun nen stellen. ROTTERDAM (ANP) - Het personeel van de met bankroet bedreigde rederij United States Lines (USL) in Rotterdam heeft een kort geding aangespannen te gen het bedrijf om de betaling van het salaris over december alsmede de gebruikelijke dertiende maand af te dwingen. Dat heeft districtsbestuurder Rosen- möller van de Vervoersbond FNV gisteren bekend ge maakt. Gistermiddag om twaalf uur liep het ultimatum af dat het USL-personeel aan de directie had gesteld voor de betaling van het salaris. Vervolgens heeft het personeel van de Rotterdamse USL-vestiging vrijdag middag gezamenlijk besloten naar de rechtbank te stappen. Het geding dient dinsdag om elf uur. Het in surséance van betaling verkerende moeder bedrijf van USL, de Amerikaanse rederij McLean, be kommert zich volgens de bond nauwelijks om de pro blemen die bij de Rotterdamse USL-vestiging zijn ontstaan, als gevolg van het dreigende faillissement van McLean. Sinds begin vorige week bekend werd dat McLean zijn activiteiten in Europa wilde afstoten,' houden de 125 personeelsleden van USL hun kantoor bezet. De rederij Nedlloyd is er inmiddels in geslaagd een klein deel (duizend containers per jaar) van het lading pakket van USL in de wacht te slepen. Vorige week werd bekend dat USL failliet dreigtlte gaao. waarna andere rederijen onmiddellijk aan de slag gingen om te trachten een deel van de transporten naar zich toe te trekken. Voor het Rotterdamse overslagbedrijf Europe Con tainer Terminus (ECT), dat ook in moeilijkheden is gekomen, biedt het transport dat Nedlloyd verworven heeft nog weinig soelaas. Volgens Roos gaat het bij de in de wacht gesleepte transporten om vervoer naar verschillende Europese havensteden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15