mm uoi vu a 'Ik kan ellende goed verwerken' Open ramen 'regelen' klimaat Berlijnse hal U.V.S.-N.F.C. Rinus Israel nog niet in paniek bij Feyenoord Van Duyn naar Antillen fM&i wolfsl LFC-SJC ZATERDAG DECEMBER 1980 SPORT PAGINA 1 3 De kater Leidsche Boys 1 kan morgen toch voetballen. De selectie van de afdelingsclub is weer opge lapt nadat een koud buffet een achttal spelers en trainer Mat Keereweer had geveld. Vorige week zaterdag hadden de Boys een feestje in het clubhuis en de kater kwam een paar dagen later. Na de overwinning van zondag op SJZ (1-2) deden de meeste eerste elftalspelers zich tegoed aan de restanten van het feest maal en de een na de ander meld de zich vervolgens af voor de training van dinsdagavond. De reden: misselijkheid en maag krampen. Voor het bestuur aan leiding om bij de KNVB afdeling Leiden uitstel te vragen voor de competitiewedstrijd van morgen tegen Alkmania, zo viel in de krant van donderdag te lezen. "Maar dat is niet meer nodig", liet kantinebeheerder Henk de Faber donderdagavond weten. "De jongens zijn weer beter en hebben vanavond getraind". De Faber was overigens niet zo blij met het kranteberichtje: "Want een heleboel mensen dachten dat het mijn schuld was dat de spelers ziek waren gewor den". Wat dus niet het geval was. De Faber: "Een paar mensen in de vereni ging hadden dat koud buffet sa mengesteld. De vis is op donder dag gebracht en op vrijdag schoon gemaakt. Zaterdagavond bleef er wat haring en makreel over en dat is de koeling inge gaan, maar had dus beter wegge gooid kunnen worden. Je weet hoe dat gaat op zo'n feestavond. Een hoop mensen in de kantine, een dansje zus en een dansje zo en dan wil de temperatuur nogal oplopen. Die vis was dus niet he lemaal vers meer", zoals een groot deel van de A- selectie aan den lijve zou onder vinden. De Faber zelf bleef op de "Ik hou best van een visje, maar als het een paar dagen oud is, heb ik er weinig trek meer in". De Faber is inmiddels niet meer de enige bij Leidsche Boys die er zo over denkt. Probleemkind Peter Gijsman is een bijzonder kind en dat is-ie. Binnen de lij nen soms briljant en dan weer ir ritant. Fraaie voetbalstaaltjes wisselt de LFC'er af met vaak on begrijpelijke overtredingen. Het gevolg: een straflijst van de Bos- huizerkade tot aan de Morsch. Twee maanden geleden zette de grillige Gijsman evenwel zichzelf buitenspel. Nadat hij door LFC "wegens wangedrag" tot eind de cember was geschorst, bedankte de zaalvoetballer van Zwarte Wolf voor de eer. LFC draait evenwel slecht en trainer Wim Visser zocht contact met Gijsman en na een gesprek onder vier ogen besloot het pro bleemkind zichzelf weer be schikbaar te stellen. Visser drong er vervolgens op aan bij de bond, die Gijsman voor vijf wed strijden had geschorst, te infor meren of de daar aangemelde 'verenigingsschorsing' ongedaan kon worden gemaakt. LFC-bestuurslid Henk Nieu- wenburg: redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Nol de Ruiter verorbert een balletje met bijsmaak. Vorige week kreeg de oefenmeester te horen dat hij bij FC Utrecht aan het einde van het seizoen moet vertrekken. En passent deelde de sponsor mede dat de bijdrage voor het volgende seizoen vanwege de tegenvallende resultaten gehalveerd worden. Mededelingen die je gezicht doen vertrekken... (fotoANP) "Bij de bond hadden ze ver zuimd die brief te lezen, dus van een schorsing door de vereniging is niet eens sprake geweest. Gijs man is dus weer speelgerech tigd". En meldde ons donderdag avond dat hij morgen zijn op wachting maakt in het treffen met SJC. Hij had zelfs al weer ge traind bij LFC. "Wie, Gijsman?", vragen Nieuwenburg en Visser zich in koor af. "Zowel dinsdag- als donder dagavond hebben we hier geen Peter Gijsman gezien". Zijn we toch benieuwd waar Gijsman morgenmiddag uit hangt. Een moeilijk kind en dat is-ie. Aids Rugby-spelers in Engeland mo gen na afloop van een wedstrijd niet meer, zoals te doen gebrui kelijk daar in Albion, met z'n al len in bad. Te gevaarlijk, oor deelt de Bond, en wel vanwege eventuele besmetting met het dodelijke virus Aids. "Belachelijk", vindt Eric-Jan Berendsen, rugby-medewerker van deze krant en tevens zelf nog actief als tweede rijer in het eer ste team van de Leidse ereklas- ser DIOK. "Dat is nou typisch Engels. Ze zien overal spoken, lopen altijd achter de feiten aan. Zo'n stel van die ouwe knakkers die zich druk maken over open wondjes en hoe gevaarlijk dat wel niet kan zijn. Ze zijn zeker bang dat over een paar jaar zeventig pro cent van de mensen die ziekte heeft. Wordt een mooie boel als ik straks een sneetje in mijn vinger heb. Op welk beeldscherm moet ik dan tikken Als je zo redeneert kan niemand straks de straat nog op" Zo'n schrijven zullen jullie hier niet krijgen? "Nee, natuurlijk niet. Op die manier breng je toch alleen maar je sport in diskrediet. Ik begrijp niet waar die Engelsen mee bezig zijn. Zo maken ze van rugby nog een besmette sport ook. Ik vond het echt een raar bericht. Begrijp niet waarom het LD dat moest plaatsen. Is hier toch helemaal niet van toepassing" Nog wat, Eric? "Ja. Wij gaan hier in Neder land na afloop van een wedstrijd niet samen in bad. Gewoon onder de douche dus". Spelling Aart Seuters van vierdeklasser Havelte schold arbiter Van der Veen afgelopen zondag in de uit wedstrijd tegen Beilen uit voor "grote gek". De leidsman riep de voetballer daarop op het matje. Seuters viel een officiële waar schuwing ten deel. Daarmee was de Drent het oneens en weigerde zijn naam te geven. Uiteindelijk ging Seuters overstag, maar op een bijzondere manier. Het Nieuwsblad van het Noorden te kende op uit de mond van de be treffende speler, die zijn naam als volgt spelde: "De S van sukkel, de E van en gerd, de U van ukkel. Toen zei de scheidsrechter nog één zo'n bele digende opmerking en je kunt vertrekken. Wat natuurlijk te recht was. Maar Van der Veen was. van de kaart, hij kon geen pen meer vasthouden". Daarom lastte Van der Veen een afkoelingsperiode in. Die zijn uitwerking volledig miste, want de grensrechter van Havel te had de 'eer' tijdens de ingelas te pauze een klap in zijn gelaat te ontvangen. Naar aanleiding van die schermutseling staakte Van der Veen de wedstrijd. 'Slim' be keken van die voetballers. Met de V van vechtjas, de O van op roerkraaier.. (bijdrage: Ad van Kaam) ZEIST (ANP) - Bondscoach Ron Groenewoud heeft de selectie voor het Nederlands amateur-voetbal elftal voor de trip van 8 tot en met 21 januari naar de Nederlandse An tillen bekend gemaakt. ROTTERDAM (GPD) - floewel Feyenoord naar de mening van Rinus Israel „met dit materiaal fluitend derde moet kunnen worden", wordt de overtuiging van de trainer op de helft van het seizoen geweld aan gedaan door de realiteit. Met 20 punten uit 17 wed strijden is niet alleen nu al een definitieve kloof geslagen tussen de Top Twee en de Rotterdammers, het is bovendien nog maar de vraag of het kwakkelende elftal in staat is de concurrentie voor het brons (onder meer FC Den Bosch, morgen tegenstander in de Kuip) van het lijf te houden. In de roemrijke geschiedenis var de club valt maar moeilijk te ach- beroerd uit, dat uitgerekend terhalen wanneer een dergelijk ze roerige tijden achter de groene schrale oogst rond de winterstop tafel de prestaties op de mat Het komt de stadionclub daarom wedsrijd tegen FC Utrecht over het hoofd van de trainer stortte. „Tot aan dat moment had nooit iemand de spelersgroep mij in het ge werd binnengehaald. Halverwege huilen zijn. De angst, dat de begro- zicht gezegd dat mijn benadering "7*7/"7o 'qi/'öo de Z0Veelste keer wordt niet zou deugen. Nu het elftal als ting [ekenmerkt door rode cijfers demmend. Dank zij de recettes de seizoenen '77/'78 en '81/'82, toen Feyenoord met een respectievelijk tiende en zesde plaats op de eind rangschikking twee dieptepunten doormaakte, zag het er rond de Kerst zelfs rooskleuriger uit: beide keren 21 punten na 17 duels. Ne gen jaar geleden kostte de tuime ling manager Peter Stephan de nek, trok trainer Vaclav Jezek zelf zijn conclusies en werd het con tract van hulptrainer Clemens Westerhof niet verlengd. Vier jaar later 'koos' de inmiddels terugge keerde Jezek definitief voor zijn geboorteland Tsjechoslowakije en werd de ambitieuze Hans Kraay aan de haak geslagen. Maatregelen van zo ingrijpende aard vallen er anno '86 in de Kuip gemiddelde van 46.587 niet te verwachten. „Rust in de riaiiwolrnl tent is nu het voornaamste", wijst r ldUWcltUl voorzitter Gerard Kerkum ook „Een vergelijking maken met het maar een spoor van paniek van de verleden is flauwekul", zegt trainer hand. De praeses kan zich aan de Rinus Israel, in de periode van vooravond van 'De Herstructue- 1965 tot 1974 het symbool van de ring' dan ook geen bokkesprongen onverzettelijkheid in de Kuip. „Nu veroorloven. Volgende maand zijn we louter afhankelijk van wordt het door sponsor General 'Vrienden'. Als die mensen hun Motors gelanceerde en door juris- beurs niet trekken is er van de club ten uitgewerkte reorganisatieplan niets meer over. Dacht je dat we geopenbaard, dat aanzienlijke ge- daar destijds om zaten te springen? volgen zal hebben op het bestuur- Als er toen een 'Vriend' een finan- üjke vlak. De amateurvereniging, cieel gebaar wilde maken werd-ie de profclub en het stadion - nu keihard uitgelachen", drie nagenoeg onafhankelijke li- IJzeren Rinus keerde na twaalf chamen - komen onder één para- jaar terug in Rotterdam-Zuid en plu. Een uit geldschieters samen- weet nu ook wat verliezen is. Hij gestelde raad van commissarissen, beweert niet te lijden onder de ma- met een commercieel directeur aan laise. „Ik zou liegen als ik zei dat ik de top, krijgt het voor het zeggen; me wel op m'n gemak voel, maar ik het bestuur lijkt voortaan kan de ellende tot nu toe goed ver- j representatieve taak werken. Ik ben nog geen moment in paniek geweest", laat de man weten, die het in zijn actieve loop baan en zijn twee eerste jaren als i trainer bij FC Den Bosch zo voor de wind ging. „Ik heb me wel eens afgevraagd: hoe reageer je als je de wind een keer tegen hebt. Want ik heb nooit eerder een dergelijke mi sère meegemaakt. Alleen bij PEC kan ik me een rotperiode herinne ren, toen moesten we op het laatst knokken tegen degradatie. Maar eigenlijk zat ik er niet middenin, omdat ik toen voor de eerste keer aan een hernia moest worden ge opereerd". Wat Israel wél stoort, is de kri tiek die Mario Been na de thuis- krant speelt, zoekt plotseling in de trainer. Ik vind dat twee Europa-Cupwedstrijden verschuilen achter je eigen on- de topper tegen Ajax leek de macht. Ik had vroeger ook wel eens een periode, waarin ik geen knikker raakte. Dacht je dan dat ik petitiereeks (uit de laatste vijf wed- daar de trainer, de voorzitter of de strijden sprokkelde Feyenoord penningmeester de schuld van maar twee punten bijeen) is het gaf?", zaak om tot het einde van dit sei zoen een gemiddeld aantal van 14.000 kijkers te halen. Aangezien een competitiewedstijd als die te gen FC Utrecht onlangs niet meer dan 8.500 toeschouwers trok, moet het ergste worden gevreesd. Ter il lustratie: in het seizoen W71 boekte Feyenoord nog een kijkers- slechts weggelegd. Fortuna huurt Henk Duut SITTARD (ANP) - Fortuna S. heeft gisteren Henk Duut tot het einde van het seizoen op huurbasis van Feyenoord over genomen. Duut was door de komst van de Hongaar Roth niet meer zeker van een plaats in de basis van de Rotterdamse eredivisieclub. ADVERTENTIE Sportcomplex \ff\j Zondag a.s. "Kikkerpolder" \j^/ aanvang 14.00 uur I HOOFDKLASSE BREESTRAAT 1227T24 y en 145 LEIDEN Scherp Vorige week zaterdag, een dag na het échec tegen VW (3-0 neder laag), hebben Israel en de spelers de koppen bij elkaar gestoken. „Het ging er scherp aan toe, maar ik vond het tenminste positief dat de ernst van de situatie werd inge zien. Er is gelukkig geen speler ge weest die beweerde 'dat het zo'n vaart nog niet liep'. Stel je voor". De bijeenkomst is voor Israel ook geen aanleiding geweest om zelf in de spiegel te kijken. „Ik heb altijd gezegd dat ook ik mijn fou ten wel zal hebben, anders zou ik de beste trainer van de wereld zijn. Maar ik ga mezelf niet veranderen. Misschien ben ik wel eens te cy nisch, nou en? De laatste weken heb ik me na afloop van de wed strijden trouwens bewust wat mil der uitgelaten tegen de pers. Als het goed gaat, stel ik me negatiever op dan nodig is, expres, om de zaak wakker te houden. Als het slecht gaat heeft het geen zin om een spe ler via de krant nog een poeier na te verkopen. „Maar in individuele gesprekken met spelers draai ik er niet om heen, dat moeten ze maar van me pikken. Met Been heb ik al diverse keren rond de tafel gezeten, ik merk alleen niet dat hij daar wat van heeft opgepikt. Hij is een kei van een voetballer, maar laat dat te weinig zien. Nu wil hij weer met mij praten, daar heb ik toevallig geen zin meer in. Wat heeft het voor zin om in herhalingen te val len?" Toptrainer Israel is trouwens van mening dat de inbreng van een trainer zwaar wordt overschat. „De kwali teit van de spelers bepaalt of je een toptrainer bent of niet. Ik heb twee leuke jaren bij FC Den Bosch ge had, maar niemand heeft mij erop kunnen betrappen dat ik toen de eer voor mij opeiste. Een trainer kan de conditie wat bijslijpen, be paalt de taktiek, maar bij de uitvoe ring is hij machteloos. Over 'een lekker sfeertje' wil ik niets horen, dat mag op dit niveau niet bepa lend zijn. Dacht je dat de voetba- lers van het Gouden Ajax in de be gin jaren zeventig allemaal vriend jes van elkaar waren? En toen wij de Europa Cup wonnen was dat heus ook niet het resultaat van een 'vriendenploeg'". Toch steekt Israel ook de hand in eigen boezem. „Zoals ik al zei: ook ik maak fouten. Ik geef toe, dat ik Kenneth Monkou bij voorbeeld Rinus Israel: "Een vergelijking maken met het verleden is flauwekul". nooit op de voor hem vreemde rechtsachterplaats tegen Ajax had moeten opstellen. En ook de kop peling van André Hoekstra aan Uwe Rahn, thuis tegen Gladbach, was achteraf beschouwd een ver keerde keuze. Maar die gok nam ik bewust, met Hoekstra weet je het vantevoren maar nooit. Tegen Johnny Bosman, die tegen ons toch ook het midden hield tussen middenvelder en spits, was hij wel opgewassen". De klassieker tegen Ajax wordt door de buitenwacht beschouwd als één van de weinige hoogtepun ten in de Kuip, maar Israel heeft daar zo zijn eigen mening over. „Toen ik na afloop de journalisten zo lovend hoorde babbelen heb ik maar meegespeeld. Maar zelfs van die partij had ik geen hoge pet op, misschien dat we een kwartiertje aardig hebben gespeeld. Het leek wel leuk, maar dat kwam door het scoreverloop, de spanning en de entourage". Hoe het nu verder moet? Israel hoopt op een herstel in de tweede helft van de competitie, maar heeft geen garanties. „De selectie is breed genoeg, hoewel we geen tweede spits achter de hand heb ben", doelt de trainer op het gemis aan een concurrent voor Lars El- strup, die tot nu toe pas drie com petitie- en twee bekerdoelpunten op zijn naam schreef. „Maar ik vind het onverantwoord om nu weer om versterking te vragen. Voor een beetje spits betaal je al (foto ANP) gauw acht ton, dat kan de club zich niet meer permitteren". Of Feyenoord in staat zal blijken om hulptrainer Wim Jansen vol gend jaar aan zich te blijven bin den is wel de vraag. De rechter hand van Israel liet deze week doorschemeren dat hij - mits Jan sen slaagt voor het diploma Coach Betaald Voetbal - best op eigen be nen wil staan. Israel: „Ik kan het prima met Wim vinden, we ver trouwen elkaar voor honderd pro cent, maar ik kan hem niet tegen houden. Logisch dat hü eigen baas wil worden. Hij heeft 66 interlands achter zijn naam, ik 47 en toch moet Jansen aan mijn handje mee lopen. Ik ben zelf bij PEC ook ja renlang assistent-trainer geweest, het is een hondebaan". OOST-BERLIJN (GPD) - Lan ge tijd leek het op het best be waarde geheim van Oost-Duits- land: de nieuwgebouwde over dekte vierhonderd meter schaatsbaan in Oost-Berlijn op het complex van de politie- sportvereniging Dynamo-Ber lin. Al in april van dit jaar werd voor het eerst ijs gelegd in de hal, al werden toen niet meer dan wat proefrondjes gedraaid om te zien of de ijsvloer aan de verwachtingen voldeed. De hal werd in de zomermaanden af gebouwd en op 30 september werd de ijsvloer definitief ge legd. De verschillen met de over dekte ijshal in Heerenveen, die zeven dagen geleden werd ge opend, dringen zich onmiddel lijk op. De hal lijkt kleiner, door de vier pilaren waar het dak op rust (Heerenveen heeft een zelfdragende constructie voor het dak), het lagere pla fond en de geringe toeschou werscapaciteit. „We kunnen 4000 toeschouwers herbergen", zegt Thomas. „Dat zijn allemaal staanplaatsen, maar misschien dat we in de toekomst nog eens zitplaatsen gaan bouwen". De meest brandende vraag bij de bouw van indoorschaats- banen is, of het klimaat in de hal voldoende beheerst kan worden, om het vroegtijdige „aanslaan" van de ijsvloer te kunnen voorkomen. Heeren veen blijkt over een uniek ven tilatiesysteem te beschikken, dat vorige week vrijdag bij de geslaagde werelduurrecordpo ging van Hilbert van der Duim al uitstekend bleek te werken. Terwijl toch 10.000 toeschou wers de hal bevolkten, bleef het ijs een uur lang in goede condi tie. Hoe zit het met de klimaat beheersing in Oost-Berlijn, vra gen we aan Thomas. „Goed", zegt hij, om zich heen wuivend. Geen ventilatiesysteem te zien. „Nee, maar ramen.... We kun nen alle ramen openklappen. Dan wordt het wel wat kouder in de hal maar de warme lucht kan zo wegstromen..." En dus rijzen er voorlopig nog twijfels over de hal en vooral de kwaliteit van het ijs, vooral ook omdat de Oostenrij kers die de hele week al in de hal hebben kunnen trainen, klagen over te zacht ijs. De strijd om de Dynamo Cup met de volledige Oostduitse en Rus sische schaatstop op de deelne merslijst, zal moeten leren wat de kwaliteiten van het ijspaleis daadwerkelijk zijn. De Groot (Wilhelmina, Den Bosch), Van Duyn (Quick Boys), Riemers (Spel. Gene- muiden), Feiten (Enter Vooruit), Van Trigt (NSW) en Kaandorp (Vitesse '22). Het Nederlands-amateur elftal speelt op 17 december in Zeist een oefenwedstrijd te gen het Nederlands elftal. Op de Antillen komen de amateurs drie maal in actie. Op 11 en 18 januari op Curacao en op 14 janua ri op Bonaire. Het Tweede Kamerlid Leerling (RPF) heeft de minister van bin nenlandse zaken en werkgelegen heid schriftelijk gevraagd of de Ar beidsomstandighedenwet moge lijkheden biedt om op te treden te gen voetbalvandalen. Het gemeen tebestuur van Rotterdam zou dat onderzoeken. Het aangrijpingspunt is de wet telijke bescherming van werkne mers in hun beroepsuitoefening die krachtens de wet wordt ge waarborgd. Leerling vraagt in hoeverre de Arbeidsinspectie al is betrokken bij het toezicht op goede werkom standigheden voor voetballers en andere sportlieden, die voor hun verrichtingen worden betaald. De Tuchtcommissie Amateur voetbal heeft Noordhoek schuldig bevonden aan het staken van de wedstrijd Steenbergen-Noord- hoek, nadat de scheidsrechter tij dens dit duel was gemolesteerd. Het eerste elftal van Noordhoek, dat uitkomt in de vierde klasse van het zondagvoetbal werd twee winstpunten in mindering ge bracht en voorts is een geldboete opgelegd van 250 gulden, waarvan 100 gulden voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaac. De stand op het moment van staken (2-1 in het voordeel van Steenbergen) wordt als einduitslag aangemerkt. Verder zijn twee spelers van Noordhoek door de tuchtcommis sie met ingang van 5 december voorlopig geschorst. Zij krijgen de gelegenhekl schriftelijk verweer te- voeren. De afgelopen zaterdag wegens mist in de eredivisie afgelaste wed- j strijden Veendam-Roda JC en Go Ahead Eagles-Haarlem zijn op nieuw vastgesteld. Veendam - Ro- da JC wordt woensdag 17 decern- i ber gespeeld en Eagles-Haarlem op zaterdag 20 december. Beide wed strijden beginnen om 19.30 uur. Bobby Robson, de trainer van" het Engelse voetbalelftal, heeft zijn, contract bij de Engelse bond giste ren met twee jaar verlengd tot 1990. De verbintenis van de 53-jari- ge Robson, die vier jaar geleden de opvolger werd van Ron Green wood, liep reeds tot 1988. De vroegere international blijft dus in dienst tot na het toernooi om het wereldkampioenschap van 1990 in Italië. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur terrein Boshuizerkade

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13