Braks bang voor kleinere visquota Cao-voorstellen bouwbonden gekraakt De Koning: eisen trendvolgers te hoog Biologische adviezen ongunstig Overleg over stukgoed blijft zonder resultaat Personeel Grontmij voelt zich bedonderd EG-boete van 117.000 gulden voor Unilever VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - Nederland dreigt volgend jaar veel minder vis uit Brussel toegewezen te krijgen dan dit jaar. Dat heeft minister Braks (landbouw en visserij) gisteren gezegd in Brussel. Volgens Braks zijn de biologische adviezen op basis waarvan de Europese Com missie de vangstquota jaarlijks tussen de EG-lidstaten pleegt te verdelen, bijzonder on gunstig voor ons land uitgevallen. Voor schol vinden de biologen e de Europese Gemeenschap vangst van 120.000 ton in de hele gisteren hebben gesloten over het punt. i de zuidelijke lidstaten op dit ROTTERDAM (ANP) - Het over leg over de stukgoedproblematiek in de Rotterdamse haven tussen werkgevers, bonden en overheden is gisteravond na ruim vier uur ver gaderen afgebroken zonder dat er resultaten zijn geboekt. "Inhoude lijk zijn wij er nog niet uit. De standpunten liggen op een aantal punten ver uiteen", zei onafhanke lijk voorzitter R. de Boer van de stukgoed-commissie na afloop van het in Rotterdam gehouden over- Op tafel lag een door De Boer ge formuleerd voorstel op basis van de voorstellen die eerder door vak beweging en werkgevers zijn ge daan. De Vervoersbond FNV, waarbij het merendeel van de geor- ganiseerden in de haven zijn aan gesloten, kan zich hier niet in vin den. "Een aangekleed werkgevers- voorstel", betitelde bestuurder P. Rosenmöller het voorstel. De par tijen hebben afgesproken volgen- de week donderdag opnieuw bij een te komen. De Boers voorstel heeft vooral betrekking op het flexibeler ma ken van de in te zetten arbeid. Hiervoor moeten de werknemers inleveren, terwijl bovendien be staande cao-afspraken worden opengebroken. De Boer wil onder meer dat stukgoedwerkers door de werkgevers verplicht kunnen wor den in het weekeinde te werken. Overwerk, extra diensten en alle diensten in het weekeinde moeten voortaan worden vergoed in vrije tijd. Alle roostervrije dagen kun nen door de werkgever minimaal 24 uur van te voren worden aange wezen, luiden andere onderdelen van zijn voorstel. "Wij zijn diep geschokt en teleur gesteld over de inhoud van het voorstel. Op een x-aantal punten is het ongeveer het cao-voorstellen- pakket van de werkgevers. Dat be tekent alle roostervrije dagen door werkgevers in te roosteren, plus een verplichting voor werk in het weekeinde", aldus Rosenmöller. Volgens hem hebben deze en de andere maatregelen "een omge keerd effect in de leegloop. Het is Noordzee verantwoord. Dit jaar structuurbeleid voor de visserij was 180.000 ton beschikbaar, waar- sector in de komende tien jaar. Be- van Nederland ruim 75.000 ton sloten werd tot r zijn rekening nam. De totale van 800 miljoen Bij deze steunverlening wordt onderscheid gemaakt tussen sche- uitgavenpost pen die korter zijn dan 33 meter en (ruim 1,8 mil- schepen die langer zijn. De eerste hoeveelheid tong die volgend jaar jard gulden) in de komende vijf groep komt in "gevoelige regio's' nmerking voor een EG-hulp van 35 procent, aan te vullen met nationale hulp tussen 10 en 30 pro cent. In andere regio's, waaronder heel Nederland, kan de EG niet dan 20 procent financieren. uit de Noordzee mag worden ge- jaar. De Europese Commissie wil- haald moet terug van 20.000 naar de aanvankelijk 50 miljoen eci minder dan 11.000 ton, zo vinden méér uittrekken, maar een meer de biologen. Nederland mocht dit derheid in de raad was hiertegen, jaar ruim 16.000 ton vangen, maar liet een deel hiervan in zee achter. Het belangrijkste element in he De eerste concrete voorstellen structuurbeleid is een regeling De lidstaten kunnen hier 10 tot 30 van de Europese Commissie voor voor de herstructurering en ver- procent bijleggen, de quotaverdeling zouden vandaag nieuwing van de Europese vissers- Voor langere schepen geldt een op ambtelijk niveau tussen de elf vloot., Hiervoor is in totaal 785 mil- regime van 25 procent EG-steun in visserijlanden in de Gemeenschap joen gulden uitgetrokken. Neder- de gevoelige regio's en 10 procent worden besproken. De ministers land is hier op tegen, omdat het EG-steun komen op 16 en 17 december bij vindt dat deEuropese vloot al veel elkaar om de totale vangsthoeveel- te groot- - - heden en de nationale quota vast te moeten neerleggen bij de stellen. Braks zei gisteren te hopen dat de Commissie in het overleg een milder standpunt zal innemen dan haar biologische adviseurs. Braks toonde zich gisteren niet erg hoopvol over de mogelijkhe den om dit jaar nog onbenutte vis quota te ruilen met andere lidsta ten. Er zijn gesprekken gaande met de Duitsers over het overnemen i de overige gebieden. De nationale steun bedraagt in bei- Braks heeft zich echter de gevallen minimaal 10 procent ïerleggen bij de wensen en maximaal 30 procent. wijting, maar dit land heeft zijn EG-partners gezien de forse overbevissing maar weinig te bie den. Braks was wel tevreden met het akkoord de minister van visserij Europees Hof geeft vrouwen recht op wwv LUXEMBURG (ANP) - Gehuwde werkloze Nederlandse vrouwen, wie eind 1983 en in 1984 een wWv- uitkering werd geweigerd toen zij geen kostwinner waren, hebben het Europese Hof van Justitie aan hun kant gekregen. In een al lang lopende procedure, die de FNV destijds aanspande, bepaalde het Hof gisteren dat de Nederlandse regering hun de uitkering heeft onthouden in strijd met met het EG-verdrag van 1978, dat iedere discriminatie op grond van het ge slacht in de sociale zekerheid ver biedt. Volgens mr, D. van der Vos, hoofd van de rechtskundige dienst van de FNV, gaat het al met al om een betrekkelijk kleine groep van enkele honderden vrouwen die nu alsnog een claim kunnen indienen voor achterstallige wwv-uitkerin- gen. Bepalend voor de toewijzing van de claim is of de vrouwen op 22 december 1984 een wwv-uitkering zouden hebben gekregen als de Nederlandse regering toen de EG- wetgeving zou hebben nageleefd. Bij het ministerie van sociale za ken had men gisteren nog geen commentaar.Overigens is het vol gens Van der Vos niet zo dat de groep vrouwen in kwestie ook wwv-uitkeringen van vóór 23 de cember 1984 op kan eisen. Officieel is de rechtsgang nog niet ten einde, want het gerechtshof in Den Haag - dat voor een aantal zaken aanklop te bij het Hof in Luxemburg - krijgt de kwestie nu weer op zijn bord. Kort Zakelijk Aegon Aegon heeft de winst over de eer ste drie kwartalen van dit jaar een winst geboekt van 242 miljoen gul den, 7 procent meer dan over de zelfde periode vorig jaar. Als de dollarkoers gelijk was gebleven zou de winst zelfs 22 procent hoger zijn uitgekomen. De levensverze keringen handhaafden in bihnen- en buitenland hun positie en ver toonden in de oorspronkelijke va luta een toenemende winst. Ziekte en ongevallenverzekeringen toon den in Nederland een onvoldoende rendement, aldus Aegon. Zuid-Afrika Het Amerikaanse informatica- concern Honeywell heeft zijn Zuidafrikaanse dochteronderne ming Honeywell Pty Ltd verkocht aan het plaatselijke bedrijf Murray and Roberts, zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Honey well voegt zich daarmee in de reeks van Amerikaanse onderne mingen die zich uit Zuid-Afrika te rugtrekken. Ook de Amerikaanse cosmeticafabrikant Revlon heeft gisteren gezegd dat het bedrijf zijn activiteiten in Zuid-Afrika zal af stoten. Premies De premiepercentages voor de sociale verzekeringen per 1 januari 1987 zijn vastgesteld. Opvallend is vooral de aanzienlijke verlaging van de ww-premies, zowel voor de werkgever als voor de werknemer. Dat vindt vooral zijn oorzaak in het grote overschot van het AWF van om en nabij de 3,8 miljard gulden. De loongrens voor toelating tot de verplichte ziekenfondsverzekering bedraagt 49.150 gulden per jaar. UTRECHT (ANP) - De NCHP, vakbond van middelbaar en hoger personeel, is woedend op de direc tie van de Grontmij, omdat die een streep heeft gehaald door een met moeite bereikt principe-akkoord over een nieuwe cao voor de 1.100 werknemers bij dit ingenieursbu- Afgelopen maandag lag er een principe-akkoord op tafel maar woensdagavond kreeg NCHP-be- stuurder Th. Peperkamp een tele foontje dat de directie er bij nader inzien toch maar vanaf zag. Onge veer tegelijkertijd maakte de Grontmij wereldkundig dat direc teur sociale zaken drs. G. tër Bek- ke, die met de bonden de onder handelingen voerde en een princi- peakoord bereikte, volgende maand vertrekt 'in verband met verschillen van inzicht'. President-commissaris drs. J. Delsing wilde woensdagavond al leen kwijt „dat de directie van de Grontmij niet goed functioneert". INVAL - Justitie en Algemene In spectie Dienst hebben deze week bij een inval de complete boekhou ding van de visafslag in Harlingen in beslag genomen voor een onder zoek naar overschrijding van de vangstquota. Behalve aanvoer- en verkoopgegevens zijn ook de bankgegevens meegenomen, aldus afslagdirecteur Louwerse, die er kent dat Harlingen een 'grijs' af slagcircuit heeft. Peperkamp houdt het erop dat een van de redenen voor het vertrek van Ter Bekke is dat hij naar de smaak van mededirecteur De Waal en wellicht ook van de raad van commissarissen 'te royaal' is ge weest. Hij vindt dat de directie van de Grontmij zich schuldig maakt aan onbehoorlijk bestuur. "Interne conflicten in de top worden over de hoofden van medewerkers en de vakbonden uitgevochten". Pe perkamp verklaarde dat hij des noods de Grontmij via de rechter wil dwingen om haar verplichtin gen na te komen. Ook sluit hij ac ties bij de Grontmij niet uit. "Het personeel is des duivels", aldus de vakbondsbestuurder. Peperkamp verklaart dat hij zich dit onderhandelingsresultaat niet zonder meer laat afpakken. "Het gedonder binnen de directie mag geen invloed hebben op het ak koord. We hebben geen principe akkoord met een persoon, met me neer Ter Bekke, maar met de on derneming Grontmij. Ik laat me niet bedonderen". Een woordvoerder van Grontmij verklaarde, dat het weggaan van de Ter Bekke geheel los moet worden gezien van de ontwikkelingen rond de nieuwe cao. De directie wenst gewoon over een bepaald punt in het concept van de arbeidsover eenkomst hernieuwd overleg. DEN HAAG - Bovag en Rai vonden Sinterklaas gisteren bereid om spreken. Deze ontving, tijdens een pauze in de begrotingsdebatten c een speelgoedvrachtauto. Deze moest de Tweede Kamer herinneren het CDA-kamerlid Hennekam toe te verkeer en waterstaat op het Binnenhof, de belangen van het vrachtvervoer over precies tegensteld aan een werkge legenheidseffect, want het doet de leegloop juist toenemen". Alle partijen zijn het er wel over eens dat er aanvullende maatrege len nodig zijn op het vorig jaar voor de noodlijdende stukgoedsector (overslag van losse goederen) door partijen afgesloten Van der Louw akkoord. Dit akkoord, genoemd naar de vorige voorzitter A. van der Louw van de stukgoed-commissie, sluit gedwongen ontslagen uit tot 1991. Die garantie blijft in het voor stel van De Boer overeind. Sinds het tot stand komen van dit sociaal akkoord is er (met name volgens de werkgevers) sprake van een groeiend overcompleet aan stukgoedwerkers waarin het Van der Louw-akkoord niet voorziet en van afname van het ladingsaan bod. In het voorstel van De Boer wordt uitgegaan van een extra overcompleet van 200 a 220 men sen in 1986 en van 450 550 men sen in de periode tot 1991. Schikking in merkenruzie rondom Q8 ROTTERDAM (ANP) - De olie maatschappij BP en/of haar volle dochter Duckham hebben contact gezocht met concurrent Kuwait Petroleum om tot een minnelijke schikking te komen in het geschil rond het onlangs door Kuwait Pe troleum gelanceerde merk Q8. Dat zei gistermiddag de alge meen-directeur van Kuwait Petro leum Nederland, F.O. de Pryck, desgevraagd na een lezing over het merkengeschil voor de Rotterdam se Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De "tegenpartij" heeft volgens De Pryck het initiatief genomen, nadat Duckham in Brussel een kort geding tegen Kuwait Petro leum had verloren. Inzet was een verbod op het merk Q8 in de Bene lux. Duckham wil(de) dat verbod omdat het bedrijf zelf olieproduk- ten onder de naam Q op de markt brengt. Een kort geding met dezelfde in zet had Duckham eerder bij de rechtbank in Haarlem wèl gewon nen. De Haarlemse rechtbank be paalde dat het merk Q8 in de Bene lux niet gevoerd mag worden we gens inbreuk op het merkenrecht. Na het verlies van het geding in Brussel zijn BP en Duckham vol gens De Pryck tot de conclusie ge komen dat geenszins zeker meer is wie de procedure zal DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ar beidsvoorwaardenoverleg voor trendvolgers (onder andere NS- werknemers, ziekenhuis-perso neel) dreigt dezelfde wending te nemen als de mislukte onderhan delingen over de ambtenarensala rissen. Terwijl werkgevers en vak bonden van trendvolgers menen dat een loonruimte van drie a vier procent nodig is voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden, be perkt minister De Koning (sociale zaken) de ruimte tot 1,4 procent. "En dat betekent dat er forse dis crepanties zijn", aldus een laconie ke De Koning gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over zijn begroting. De gemiddelde werknemer in het bedrijfsleven gaat er volgend jaar 2,5 tot 3,5 procent op vooruit, terwijl de sociale minima in 1987 ongeveer anderhalf procent meer te besteden zullen hebben, zo be cijferde De Koning. De Tweede Kamer praat over een aantal we ken over de inkomensontwikkelin gen, vooral over de vraag of de ver betering van het vakantiegeld van ambtenaren doorberekend moet worden naar de uitkeringsgerech tigden. De PvdA hekelde de minister, omdat het werkgelegenheidsbe leid onvoldoende zou zijn, en vindt dat daarvoor extra geld beschik baar moet komen. Die eis is kans loos, nu het CDA niet langer aan dringt op vier miljard gulden extra om de werkloosheid te bestrijden. De sociaal-democraten vinden ook dat de aangekondige afslanking van de arbeidsbureaus volgend LONDEN - Michael Broadbent van Christie's in Londen laat een fles wijn zien uit 1784 die zou hebben toebehoord aan de derde president van BRUSSEL/ROTTERDAM (RTR/ ANP/AP) - Het Brits-Nederlandse bedrijf Unilever, het Westduitse Henkei en het Belgische Oleofina krijgen een boete opgelegd van de Europese Commissie beboet, we gens overtreding van de anti-tru- stregels. De drie chemische con cerns moeten elk 50.000 ecu (117.000 gulden) betalen voor het uitwisselen van informatie over hun verkoop van vetzuren, zo is gisteren in Brussel bekendgewor- den. Dergelijke informatie-uitwis seling is volgens de commissie in strijd met de concurrentiebepalin- gen van de EG. Een woordvoerder van Unilever verklaarde dat de in Gouda geves tigde dochteronderneming Uni- chema in 1979 met Henkei en Oleo fina overeenkwam elkaar tijdelijk en in beperkte mate op de hoogte te stellen van de op het vasteland van Europa aan derden geleverde totale hoeveelheden. Volgens de Europese Commissie geschiedde dit ieder kwartaal en heeft de infor matie-uitwisseling tot 1983 ge duurd. Het is voor het eerst dat de Europese Commissie een overeen komst van concurrenten voor uit wisseling van informatie verbiedt. Of Unilever iets tegen het besluit gaat ondernemen is nog niet be kend. De beschikking van de com missie zal eerst grondig moeten worden bestudeerd. De drie beboe te bedrijven hadden in de periode 1979-1983 zestig procent van de Eu ropese markt voor vetzuren in han den. Vetzuren worden gebruikt bij de vervaardiging van produkten als zeep, verf, harsen en wasmidde len. jaar, met 122 banen, niet door moet gaan. De Koning meent dat het nog steeds mogelijk is zijn 'Jeugdwerk garantieplan' per 1 juli volgend jaar van start te laten gaan. Dat plan moet alle werkloze jongeren onder de 21 jaar een baan of stage plaats bezorgen. De Koning kon de Kamer echter geen harde bewijzen geven voor zijn optimisme. Het overleg met werkgevers en werk nemers en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) over de nadere uitwerking van het plan is namelijk nauwelijks op gang ge komen. Minister De Koning heeft er geen moeite mee als bij de eerstkomen de opknapbeurt van zijn ministerie het woord 'werkgelegenheid' op de naamplaat bij de ingang wordt weggeschilderd. De minister zei gisteren bij de behandeling van zijn begroting de naam 'Sociale za ken en werkgelegenheid' als een logische waarheid te beschouwen. De naam van het ministerie is ver lengd met 'werkgelegenheid toen de voormalige PvdA-leider Den Uyl tot het tweede kabiner Van Agt toetrad als minister van sociale zaken. Staatssecretaris De Graaf van (sociale zaken) voelt niets voor een wijzigingsvoorstel van D66 en het GPV om pensioenen van de zoge- DAGBLADEN - De betaalde opla ge van de Nederlandse dagbladen is sinds vorig jaar september tot dit jaar september met ruim 32.000 ex emplaren gestegen. De totale opla ge is nu 4.517.803 dagbladen (1.905.409 landelijke bladen en 2.612.394 regionale dagbladen). Dit meldt de Dagbladen Oplage-speci ficatie van het Cebuco, het Cen traal Bureau voor Courantenpubli citeit van de Nederlandse Dagblad pers. De totale oplage bestaat voor 87 procent uit abonnementen. De rest, 13 procent, wordt via de losse verkoop gekocht. Heftig verzet tegen 36-urige werkweek UTRECHT (ANP) - De bouwwerk gevers vinden de voorstellen die de vakbonden hebben ingediend voor een nieuwe cao in de bouwnijver heid (250.000 werknemers) niet rea listisch. Voornaamste eis van de Bouwbonden van FNV en CNV is invoering van een 36-urige werk week, maar de werkgevers hebben gisteren na afloop van de eerste on derhandelingsronde laten weten dat ze daar niets voor voelen. De werkgevers verwachten dat inwilliging van de eisen van de bonden leidt tot een ongewenste stijging van de loonkosten. Dit is niet bevorderlijk voor de bouw, die ADVERTENTIE Jaap Kooy vertelt u geen sprookjes, hij brengt ze in z Kerstdorp. het al moeilijk genoeg heeft. Ook de werkgelegenheid is er niet mee gediend, is de strekking van een verklaring die de bouwwerkgevers donderdag na de eerste onderhan delingsronde uitgaven. Onderhandelaar R. de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV con stateerde gisteren dat de bouw werkgevers "deze keer wel erg vroeg met het gebruikelijke wa pengekletter beginnen". "Ik voor zie harde onderhandelingen maar we zijn wat dat betreft in de bouw wel wat gewend". De Vries op zijn beurt vindt de stelling van de bouwwerkgevers, dat de bonden geen realistische eisen stellen, van elk realisme gespeend. "Verdere arbeidstijdverkorting is bitter noodzakelijk, zeker in een sector als de bouw, waarin we mo menteel 70.000 werklozen hebben en waar de werkloosheid met en kele duizenden per jaar toe zal men als we er niets aan doen," al dus vakbondsonderhandelaar De Vries. "De werkgevers hebben tij dens de vorige cao-ronde de inten tie uitgesproken dat men verder wil gaan met arbeidstijdverkor ting, maar dat zijn ze kennelijk nu al weer vergeten." De werkgevers laten in hun ver klaring weten dat ze een werkweek van 38 uur - die momenteel in de bouw van kracht is - wel welletjes vinden. Bovendien willen ze af van de vorm waarin die 38 uur is gego ten: 12 roostervrije dagen die col lectief in een landelijke regeling voor de hele bedrijfstak worden vastgesteld. Ze willen dat over de vormgeving van arbeidstijdverkor ting (atv) voortaan per onderne ming wordt beslist. Daar willen de vakbonden echter niet aan. "Dan wordt het vrijheid blijheid onder het motto flexibili teit is troef', aldus De Vries. De bonden sluiten afwijking van de landelijke regeling niet uit, maar die regeling moet blijven bestaan. Volgens De Vries hanteren de bouwwerkgevers ook volstrekt ten onrechte de stelling dat de 38-urige werkweek geen positief effect heeft gehad op de werkgelegen heid. De Vries zegt dat uit de cij fers glashard blijkt dat de werkge vers op het verkeerde aambeeld zitten te hameren. "Terwijl het bouwvolume niet toenam is in een jaar tijd het aantal manjaren dat er in de bouw is gewerkt met 5,5 pro cent gestegen. Het staat voor mij vast dat dat mede aan de arbeids tijdverkorting te danken is ge weest", aldus de Vries. De vakbondsonderhandelaar constateert dat men aan werkge verskant minder te bieden heeft dan ooit. In feite stellen de werkge- versvoorstellen niets voor, meent hij. "Men heeft hoogstens verslech teringen te bieden, geen verbete ringen", constateert de vakbonds bestuurder. Niettemin hoopt hij dat er alsnog met de ondernemers zaken kunnen worden gedaan en dat men uiteindelijk tot een ak koord zal kunnen komen. Bonden en werkgevers in de bouw hebben nog zeker vijf onderhandelingsron den voor de boeg. Begin februari moet duidelijk worden hoe de kaarten liggen. ADVERTENTIE De kerstman is aanwezig op 6 e 13 december in Jaap Kooy's Kerstdorp. naamde 'slapers' en gepensioneer den gelyk te behandelen bij het verlenen van toeslagen. Hij ant woordt dat op vragen vanuit de Ka mer over zijn voorstellen tot her stel van de pensioenbreuk, die ont staat als iemand van werkgever verandert of werkloos wordt. De pensioenopbouw stopt en er is dan sprake van een slaper. Verzekeraars vrij in Europa LUXEMBURG (AP) - Het Euro-' pees Gerechtshof heeft zich giste-- ren uitgesproken dat voor een ge meenschappelijke verzekerings- markt in de EG. Volgens de nu, goedgekeurde regels kan een ver zekeringsbedrijf zaken doen in lan den waar het geen filialen heeft. West-Duitsland, Frankrijk, De nemarken en Ierland waren tegen de nieuwe afspraken. In deze lan-, den is wettelijk vastgelegd dat ver- zekeringsmaatschappijen alleen zaken mogen doen in een land' waar zij een vestiging hebben. Vol- gens het gerechtshof moeten de maatschappijen zich wel onder werpen aan de plaatselijke autori teiten. De verzekeringsmaatschappijen krijgen, door deze gerechtelijke be schikking, een aanzienlijke vrij heid om hun zaken uit te breiden. Zowel Nederland als Groot-Brit- tanniê, waar grote verzekerings maatschappijen zijn gevestigd, toonden zich voorstanders van de beschikking. België en Italië wa ren tegen. De zaak is aangezwengeld na de gerechtelijke vervolging van de Westduitse verzekeringsagent Franz Schleicher. Hij probeerde enkele jaren geleden om polissen van buitenlandse maatschappijen, zonder Westduitse vestiging, in zijn eigen land te verkopen. Schlei cher diende na zijn veroordeling een klacht in bij het Europees Ge rechtshof. AMSTERDAM (ANP) - Op een overwe gend weer zwakker Damrak heeft Fok ker vrijdagochtend een flinke koers- stijgintg te zien gegeven. Een duidelijk rol speelde daarbij dekkingsaankopen; die vloeiden voort uit grote baisseposi ties die de laatste tijd zijn ingenomen onder invloed van een stroom van ne gatieve geruchten. De koers van de' vliegtuigbouwer was tegen het midda guur f 4,30 hoger op f 59,50. Sinterklaas kwam op zijn verjaar dag op de vloer speciale exemplaren uitreiken van een cursusboek. Zij wa ren bestemd voor de 10.000ste deelne mer aan de cursus Beleggen in Effec ten en de 2500ste aan de cursus Beleg gen in Opties. Daarmee waren de ca deautjes op de stille beurs op. De koersverschuivingen bleven gering. Akzo moest zeventig cent achteruit naar f 161,50, Hoogovens fl,10 naar f45,30, terwijl Philips een dubbeltje meer waard werd op f 47,30. Van de banken verloor ABN f3 op f545,50 en FGH f 1,20 op f 15.50. Bij de uitgevers ging VNU f 1.50 omhoog naar f350.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9