Nieuw prijsoverleg openbaar vervoer Printen én_ typen doe je met Juki Assistente kan taken arts overnemen Primeur voor Nederland: huwelijksreizenprogramma uemmenie ^55*- tei. <m-i4io63 tei. 07miiui Duizend ambtenaren op Antillen ontslagen Alle ruimte voor pers bij ABP-enquête Met dezelfde Juki wel te verstaan. En tegen een ongelooflijke prijs: van j£95^voor slechts 895,- "DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zal in overleg met de betrokken organisaties proberen de prijsverhogingen in het openbaar vervoer zo klein mogelijk te houden. Smit-Kroes toonde zich gevoelig voor de kritiek van de voltallige Tweede Kamer dat zij de tarieven in het openbaar vervoer te veel wil verhogen. Dit bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat. De bewindsvrouwe wilde het stad- en streekvervoer drie procent duurder maken en de Nederlandse Spoorwegen 1,25 procent. De Ka mer wil dat de strippenkaart voor bus en tram hooguit twee procent duurder wordt (de normale btw- verhoging) en het spoorkaartje mag maximaal één procent in prijs omhoog. Smit-Kroes legde uit dat zij in eerdere gesprekken met vertegen woordigers van het openbaar ver voer had gevraagd of deze de nood zakelijke bezuinigingen konden bewerkstelligen door efficiënter te werken. De tariefsverhoging had zij tenslotte moeten opleggen, om dat de bedrijven geen alternatief op tafel konden leggen. Onder zware druk van de Kamer beloofde ze opnieuw met de ver voersbedrijven te overleggen of het toch niet door meer efficiency bij de btw-verhoging kan blijven. Verder kondigde de minister een 'mobiliteitsscenario Randstad' aan. In overleg met de vier grote steden, de betrokken provincies en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil ze een plan opstel len om de verkeersfiles in de Rand stad te lijf te gaan. Zij wil daarvoor het openbaar vervoer versterken, AMSTERDAM (GPD) In zonni ge oorden zyn de beste hotelka mers met het mooiste uitzicht gere serveerd, bloemen en champagne staan klaar, de hotelhouders berei den romantische diners bij kaars licht voor. Kortom: alles is in ge reedheid gebracht voor de vol maakte huwelijksreis. Bruidspa ren hoeven voortaan alleen nog maar naar een reisbureau om een dergelijke vakantie boeken, want sinds gisteren kent de reiswereld het eerste Nederlandse huwelijks reizenprogramma. Met champagne, een bruidstaart van vijf verdiepingen en natuurlijk de bekende huwelijksmars presen teerde reisorganisator Evenement gisteren in Amsterdam haar pro gramma. Op zo'n reis kunnen de pasge huwden naar bekende bestemmin gen in Spanje, Portugal, Turkije en Griekenland, waar wordt gezorgd Omvangrijke mishandeling tippelaarsters in Groningen GRONINGEN (GPD) Drie Gro ningers worden ervan verdacht vo rige maand een aantal tippelaar sters te hebben mishandeld en ver kracht. Vier vrouwen hebben in middels aangifte gedaan. Volgens een woordvoerder van de politie is dit vermoedelijk nog maar het top je van de ijsberg. De drie pikten de tippelaarsters vaak op in de Groninger binnen stad. Een van de verdachten zat achter het stuur. De beide anderen verstopten zich in de kofferbak van de auto. De vrouw werd mee genomen naar een afgelegen plek waar ze door het drietal werd ver kracht, mishandeld en beroofd van haar geld. Daarna werd de tippe laarster weer uit de auto gezet. De politie denkt dat behalve de vier vrouwen die nu aangifte heb ben gedaan er nog meer tippelaar sters het slachtoffer zijn geworden van de praktijken van het drietal. Deze vrouwen durven volgens een politiewoordvoerder vermoedelijk geen aangifte te doen, omdat ze bang zijn een bekeuring te krijgen wegens tippelen. "Een dergelijk proces verbaal kan echter alleen worden uitge deeld als de vrouwen op heterdaad worden betrapt. Wat dat betreft kunnen ze dus rustig aangifte doen", aldus een politiewoordvoer der. ADVERTENTIE voor allerlei extraatjes. Andere mo gelijkheden zijn: een privé-safari in Kenia, een cruise in het Caraibisch gebied of een weekend in Wenen, Londen of Parijs. Ook kan de orga nisator reizen naar exotischer plaatsen verzorgen en zelfs trou wen in het buitenland is mogelijk. De romantiek moet natuurlijk wel betaald worden. De reisjes zijn niet goedkoop: 1300 tot 2100 gul den per persoon voor veertien da gen in Zuid-Spapje op basis van lo gies of halfpension. Voor de ex traatjes, met name de romantische excursies en de romantische diner- tjes, moet worden bijgestort. De or ganisator heeft daar een originele oplossing voor gevonden: de hu welijksreizen-cadeaubon. Het idee voor de kant-en-klare huwelijksreizen komt uit de Ver enigde Staten, waar 'honeymoon- packages' een groot succes zijn. Maar, Boelkens volgt zijn Ameri kaanse collega's niet in alles. "Je hebt daar speciale bruidssuites met een levensgroot champag neglas middenin de kamer. Daar staat dan een laddertje tegenaan, want het is een bubbelbad om ge tweeën in te ravotten". Dergelijke extravaganties hoeft het Neder landse bruidspaar niet te verwach ten. het wegennet uitbreiden en het parkeerbeleid verruimen: er moet meer met de wielklem en de weg- sleepauto worden gewerkt. Smit-Kroes toonde zich geen voorstander van beperking van het autobezit. "We moeten realistisch blijven: de auto hoort er bij", zo hield zij de Tweede Kamer voor. Wel meent zij dat gestreefd moet worden naar een selectiever ge bruik van de auto. De minister meldde een verrassend snelle groei in het autoverkeer. Was er sinds 1982 sprake van een groei van on geveer 3 procent, voor dit jaar wordt gerekend op een groei van ongeveer 7 procent. In de afgelo pen negen maanden groeide de to tale wachttijd in files met 15 tot 20 procent. Ook het onverzekerd autorijden wil de minister aanpakken. Zij deelde mee dat zij hierbij denkt aan invoering van een nieuw stel sel van kentekenregistratie. Het is nog niet duidelijk hoe dat stelsel er uit moet zien, maar in ieder geval, zo beloofde de minister, wordt de opsporing en vervolging van het onverzekerd autorijden in de loop van volgend jaar verbeterd. Smit-Kroes overweegt verder om de beslissing om een verplicht vaarbewijs in te voeren terug te draaien. Het alternatief is een vrij willig vaarbewijs. Dit is één van de taken die zij af wil stoten om haar departement af te slanken. Houtzwam houdt huis in rechtbank ASSEN (GPD) - De rechtbank in Assen moet voor minstens een jaar dicht, omdat de balken van het eeuwenoude gebouw ernstig is aangestast door houtzwam. De zwam moet chemisch worden be streden, waarvoor het gehele pand ontruimd moét worden. Een woordvoerder van de recht bank hoopt dat de operatie het ko mend vooijaar kan beginnen. Maar er is nog geen vervanging gevon den voor de zittingszalen en voor huisvesting van het 45 man sterke personeel. "Geschikte panden lig gen hier niét voor het oprapen", al dus de woordvoerder. PRINS UIT DIENST Ergens op de Atlantische Oceaan aan boord van het marinefregat Hr.Ms. Abraham Crijnssen schiet prins Willem Alexander met behulp van een sextant een zonnetje. Op 17 januari zit zijn diensttijd er op en gaat de prins studeren aan een Nederlandse universiteit. Het is niet bekend welke universiteit dat wordt. "De prins houdt zijn keus nog een poosje binnen boord", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. De kroonprins sluit zijn diensttijd af op het marinevliegkamp Valken burg, waar hij onder meer als bemanningslid meevliegt op de Orions van de Marineluchtvaartdienst. <fotoANP) AMSTERDAM (GPD) Vanavond worden bij Christie's in Amster dam baren zilver geveild, afkom stig uit het in 1753 gezonken VOC- schip De Bredenhof. Christie's ver wacht dat er zeker duizend gulden per kilo voor geboden zal worden. De baren waren bestemd om te worden omgesmolten tot Bengaalse roepia's. Na de opzienbarende vei ling van het porselein uit De Gel- dermalsen opnieuw een belangrij ke veiling van schatten van de voc. De Bredenhof verliet eind decem ber van het jaar 1752 de Zeeuwse wateren om in opdracht van de Kamer van Zeeland van de VOC veertien vaatjes Hollandse koperen duiten, 29 kisten met zilverbaren en een kist met 5000 gouden duka- tons naar Bengalen te brengen. Het zilver was nodig om versmolten te worden tot roepia's. Daarmee kon dan weer zijdie en specerijen ge kocht worden of porselein. Het schip met de kostbare lading zou echter nimmer in Bengalen aankomen. Een storm op de zesde juni 1753 sloeg het schip op de klip pen in de buurt van Mozambique. Een deel van de lading, met name de kist met gouden dukatons, kon worden gered. De- zilverschatten echter werden prooi van de zee. Meer dan tweehonderd jaar later werd een deel van de lading boven water gehaald door de Mozambi- kaanse berger en historicus Gavin Clacworthy. Jan Pronk trekt zich terug als kandidaat PvdA- voorzitterschap DEN HAAG (GPD) - De oud-mi nister van ontwikkelingssamen werking Jan Pronk heeft zich gis teren teruggetrokken als kandi daat-voorzitter van de PvdA. In een brief aan het bestuur schrijft Pronk dat hij wel vice-voorzitter wil worden. De grootste kansheb ber voor de functie van partijvoor zitter lijkt nu Marianne Sint (37 jaar), die lid is van het PvdA-be- stuur. Voor heu vice-voorzitterschap .heeft zich behalve Pronk ook het kamerlid Ien Dales kandidaat ge steld. In april wordt op het congres van de PvdA een nieuw partijbe stuur gekozen. Barend van Van Dorp weg bij Vrij Nederland DEN HAAG (GPD) De bekende sportredacteuren van het week blad Vrij Nederland, Frits Barend en Henk van Dorp, hebben hun ontslag genomen. Om persoonlijke redenen willen zij niet langer mee werken aan het inifinanciële moei lijkheden verkerende opinieblad. Met het vertrek van Barend en Van Dorp is het aantal redactiele den dat de laatste maand bij het weekblad is vertrokken, op zes ge komen. NIJMEGEN (ANP) - Een gemoti veerde en goed opgeleide dok tersassistente kan verschillende taken van de huisarts overne men. Bloeddruk- en pilcontrole en veel voorkomende klachten als verkoudheid, hoesten en ver stopte oren kunnen heel goed door de assistente worden afge handeld. De huisarts krijgt dan meer tijd voor specifiek me- disch-inhoudelijk werk. Dit stelt de Friese huisarts J. de Haan in zijn proefschrift 'De doktersassistente, delegeren van taken in een huisartsenpraktijk', waarop hij vandaag aan de Ka tholieke Universiteit in Nijme gen is gepromoveerd. Hij heeft zijn promotie-onder zoek uitgevoerd in zijn eigen praktijk in Wolvega. De resulta ten zijn daarom niet zonder meer van toepassing op alle huisart spraktijken. Een voorwaarde is bijvoorbeeld dat huisarts èn as sistente gemotiveerd zijn. Verder moet de assistente dui delijke instructies vooraf krijgen en de arts moet in staat zijn goe de supervisie uit te oefenen. Ook is de instemming van de patiën- ten nodig en heeft de assistente een eigen werkruimte nodig. Een goede taakverdeling tus sen huisarts en assistente komt de praktijkvoering ten goede en leidt tot een grotere voldoening voor beiden, aldus De Haan. Er bestaat een groot verschil tussen wat doktersassistenten in hun opleiding leren en wat ze meestal in de praktijk te doen krijgen. De Haan vraagt zich af of alle huisartsen wel op de hoogte zijn van de exameneisen van de offi ciële opleiding tot doktersassis tente. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat de assistente geen ernsti ge afwijkingen over het hoofd zag. De Haan is voor hij zijn on derzoek begon nagegaan, welke klachten en behandelingen de assistente zelfstandig zou kun nen opvangen. Die bleken onge veer een vierde van het 'patiën tenaanbod' te betreffen. Vervolgens stelde De Haan richtlijnen op waaraan de assis tente zich nauwkeurig moest houden. Daarna onderzocht hij in hoeverre de assistente deze klachten daadwerkelijk alleen en op een verantwoorde manier - aan de hand van de richtlijnen - kon afhandelen. Dat bleek bij de helft van de in het onderzoek op genomen gevallen het geval. Ervaringen die het Nijmeegs Huisartsen Instituut in andere projecten heeft opgedaan wijzen in dezelfde richting als de resul taten van het onderzoek van De Haan. Onlangs is op een congres van het Nederlands Huisartsen Genootschap ook veel aandacht besteed aan de rol van de assis tente bij preventieve zorgverle ning in de praktijk. Als de huis arts meer tijd vrij krijgt voor spe cifiek medische taken komt dat de kwaliteit van de zorg ten goe- B Leiden Leiderdorp Haarlemmerstraat 167 Rietschans 68 Smit-Krofcs zwicht voor Kamer WILLEMSTAD (GPD) De Antil liaanse regering zal op 1 januari on geveer duizend ambtenaren uit verschillende overheidsdiensten ontslaan. Dit heeft de Antilliaanse premier Don Martina gisteren aan de vakcentrale SSK en de ambte narenvakbond ABVO meegedeeld. De voorzitter van de vakcentrale Errol Kova reageerde verontwaar digd: „Het is nog nooit eerder in de Antilliaanse geschiedenis voorge komen dat de overheid als werkge ver zoveel mensen gaat ontslaan. Deze maatregel zal grote sociale gevolgen hebben". De Antilliaanse premier Don Martina verklaarde dat hij van te voren had overlegd met minister De Koning die ook Antilliaanse za ken in zijn portefeuille heeft. "De kogel is door de kerk, nu wordt hulp van Nederland verwacht", deelde Don Martina de bewinds man mee. Volgens premier Marti na heeft Nederland zich inderdaad bereid verklaard te helpen als de Antillen zelf concrete bezuini gingsmaatregelen nemen. De Antillen zullen de komende jaren met gigantische begrotings tekorten te kampen krijgen als geen drastische bezuinigingsmaat regelen worden genomen. Voor volgend jaar is het begrotingste kort geschat op f250 miljoen en dat zal oplopen in 1990 tot f 1,3 miljard. Van Nederland wordt een forse financiële steun verwacht om de sociale gevolgen die deze drasti- schelsaneringsmaatregel zal heb ben op te vangen. Met name wordt gedacht aan financiële hulp buiten het plafond van de ontwikkelings hulp om om de afvloeiingsregeling voor de ambtenaren te financieren. Arrestaties cocaïnezaak DEN HAAG (ANP) - In Zoeter- meer zijn gisteren vier mensen aangehouden die worden verdacht van invoer van en/of handel in co caïne. Onder de verdachten be vindt zich een 23-jarige agente van de Zoetermeerse gemeentepolitie. Zij was ruim vier jaar werkzaam in dat korps, de laatste tijd in de sur veillancedienst. De aanhoudingen zijn verricht in het kader van een gerechtelijk vooronderzoek, waar het bureau verdovende middelen van dë Haagse politie al maanden mee be zig is. Behalve de agente zijn een 25-jarige ambtenaar van het minis terie van onderwijs en twee men sen zonder beroep aangehouden. De laatste twee zijn 25 en 31 jaar. In de woning van één arrestant werd ook nog een pistool met munitie aangetroffen. DEN HAAG (ANP) - De televisie krijgt geen beperkingen opgelegd bij de openbare verhoren fijdens de parlementaire enquête naar de zogenaamde ABP-affaire, het on derzoek naar gesjoemel met subsi- dies bij bouwprojecten. De enquê tecommissie heeft gisteren beslo ten dat er geen onderscheid dient te worden gemaakt tussen de schrijvende pers en radio of televi sie. "Pers is pers, openbaarheid is algemene openbaarheid", zo stelde commissievoorzitter De Vries na afloop van het overleg. De commissie heeft verder be sloten de naam van de Parlemen taire Enquête Premiehuursector, die de Tweede Kamer vorige week heeft ingesteld, om te dopen in En quête Bouwsubsidies. De commis sieleden menen dat de aanduiding Bouwsubsidies bij de buitenwe reld beter aangeeft waar het om gaat bij de enquête. Streefdatum voor het eindver slag aan de Tweede Kamer blijft vooralsnog 1 januari 1988. Dat houdt in dat de openbare verhoren eind oktober volgend jaar achter de rug moeten zyn. Standaard uitgevoerd met een seriële of parallelle ingebouwde interface voor computeraansluiting. U leest het goed. Voor deze bijzondere lage prijs biedt de elektronische Juki 2200 twee kwaliteits-machines in één. Los gebruikt u de Juki 2200 als een professionele, draagbare schrijfmachine. U beschikt over alle mogelijkheden en functies van veel duurdere machines. Zoals: centreren decimaal tabuleren automatisch terug naar nieuwe regel automatisch onderstrepen 10-12-15 pitch spatieafstand automatische papier in- en uitvoer automatisch corrigeren vanuit geheugen elektronisch instelbare aanslagregelaar. Sluit de Juki 2200 aan op uw computeren u hebt een volwaardige, snelle bi-direc tionele printer. Een printer die werk afdrukt in letterwielkwaliteit, in vele gewenste lettertypen. De Juki 2200 is uitgevoerd met naar keus een seriële of een parallelle ingebouwde interface. Dat is uniek, want daardoor kunt u de printer vrijwel direct aansluiten aan élke populaire computer. Met de 2200 bewijst Juki opnieuw de meest succesvolle en inventieve fabrikant van elek tronische schrijf machines en printers te zijn. Juki 2100: alléén elektronische schrijfinachine. Alle eigenschappen van de Juki 2200, maar zonder de mogelijkheid van printen. Prijsvan^99&^ voor 795,-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5