Links Leiden wil minder plaatsen kort-parkeerders in Pancras-Oost Wat te doen om een geschikter huis in Leiden te verkrijgen? Gerenoveerde centrale EBR in gebruik genomen Sinterklaas op bakfiets van gemeentereiniging Leiderdorper uit de bocht Meisje (11) ernstig gewond Slepende ruzie eindigt in geldboete Algemene omslag van 'Rijnland' daalt licht Om autostroom naar binnenstad af te remmen DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 LEIDEN - Links Leiden is het er woningbouw. "Het lijkt mij niet mee eens dat de gemeente zeer aardig plekje om te wor grond beschikbaar stelt voor de aldus Van Lint. bouw van de Marca-parkeergarage op het ir. Driessenplein. Dit bleek gisteren tijdens een gecombineer- aawi<11 de vergadering van de raadscom- ders^Het Hij betreurde het dat college- zou de exploitatie van de garage in partner Links Leiden alleen van- gevaar brengen. Iets dat door di- wege de kwestie over het kort-par- recteur Swaak van Erica werd missies voor economische aangele genheden, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De andere frac ties in de gemeenteraad gaan hier mee wel akkoord. Struikelblok voor Links Leiden is dat het college niet van tevoren wil toezeggen dat na het gereedko men van de garage 75 plaatsen voor zogenoemde kort-parkeer- ders worden opgeheven. Fractie voorzitter Van Lint van Links Lei den rekende voor dat als de garage op het ir. Driessenplein staat er 125 extra plaatsen zijn voor kort-par- keerders. Om de stroom auto's naar de binnenstad af te remmen, is het volgens Van Lint noodzake lijk dat elders in de wijk Pancras- Oost 75 van dergelijke parkeer plaatsen verdwijnen. De Links-Leidenaar opperde de suggestie om met name plaatsen voor kort-arkeerders op te heffen op de Kaasmarkt en langs een ge deelte van de Oude Rijn. De vrijge komen ruimte zou dan kunnen worden gebruikt voor bijvoorbeeld Ook Beijen (PvdA) voelde niet zoveel voor een toename van het aantal plaatsen voor kort-arkeer- voor hem echter geen reden om tegen de uitgifte van grond in erfpacht aan project ontwikkelaar Erica bv te stemmen. keren tegenstemde. Overigens Links Leiden nooit echt gelukkig derschreven. "Ik zoek nog steeds bedrijf dat parkeergara- met de parkeergarage geweest. Al ges wil bouwen met tarieven die eerder heeft de partij tegen de ook voor de bewoners aantrekke- plannen hiervoor gestemd, onder lijk zijn. Ik kan zo'n bedrijf niet omdat volgens haar niet vol- vinden", aldus Peters. Niet wakker Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening en verkeer verklaarde dat hij van de betrekkelijke gerin ge toename van het aantal parkeer plaatsen 'niet wakker ligt'. "Ik zou het wel een bezwaar vinden als er een aantal zeer hinderlijke par keerplaatsen overblijven, maar dat is niet het geval". Volgens de wet houder kunnen op de overtollige plaatsen voor kort-parkeerders bo vendien bewoners hun wagen par keren als ook in Pancras-Oost het strengere parkeerregime wordt in gevoerd. Peters voerde verder aan dat het college weinig voelt voor het volle dig opheffen van overtollige par keerplaatsen omdat ook rekening moet worden gehouden met het toenemende autobezit. "Ook van de bewoners van Pancras-Oost". doende was aangetoond dat de middenstand in dat gebied er geen schade door zou lij den,j Vrijwel alle raadsfracties maken zich zorgen over de hoogte Dat bezwaar is volgens Van Lint tarieven die voor het parkeren wel wat afgezwakt nadat uit onderzoek van Erica bleek dat er van schade voor de huidige mid denstand geen sprake was. Tarieven De bewoners drongen er gisteren nogmaals op aan bij de gemeente meer parkeer plaatsen voor bewoners te schep pen. Bijvoorbeeld door meer par keerplaatsen in de nieuwe garage te claimen. Bovendien zouden de prijs voor een plaats in de garage, 750 gulden per jaar, volgens hen flink omlaag kunnen. Wethouder Peters vindt het echter niet reëel om nu al extra parkeerplaatsen in de garage op te eisen. Vooral ook omdat bewoners straks op de Kaasmarkt hun auto kwijt kunnen. Ook het verlagen van de tarieven is volgens hem niet mogelijk. Dat de garage worden gevraagd, kan me niét voorstellen dat iemand voor zulke prijzen erin wil stap pen", betoogde Beijen. En Van Lint meende dat de gemeente moest bedingen dat de prijs voor een plaats in de garage lager was Pancras-Oost dan de 1,50 gulden per uur die de gemeente vraagt voor een plek in de binnenstad. "Anders komen daar niet de wagens die we er juist graag in willen hebben". LEIDEN - In zes delen verhuisde de keet van Club '85 (voor ex-verslaafden) gisteren van de hoek Middelste- gracht/Ir. Driessenplein naar de Koppenhinksteeg (bij de Kaasmarkt) De fraai beschilderde keet moest wijken voor de parkeergarage die op het Ir. Driessenplein wordt gebouwd. (foto Wim Dijkman) Peters antwoordde dat het om maximum-prijzen gaat. "Een ver standige ondernemer zal altijd on der het tarief van de gemeente aat gaan zitten", zei hy, er met een kni- fietser De GEWOND - Een 78-jarige Leidse heeft gisteravond op de Breestraat een gekneusde elleboog opgelopen een aanrijding met een brom- -^Rser. De vrouw wilde het zebra- oog aan toevoegend dat bijvoor- pad ter hoogte van de Maasman beeld parkeren in de Sandersgara- steeg oversteken en werd daarbij ge gratis is. De exploitant van deze omvergereden. De bromfietser garage kon het niet tegenspreken, heeft zich na eg,, korte discussie want die is nog steeds niet gevon- over wle de schuldige was uit de den- voeten gemaakt. Even later, de sint was net bezig zijn vermanende en bemoedigende woorden uit te spreken, kwamen twee heren van de gemeentelijke reinigingsdienst het buurthuis bin- nengehold: "Wie van de kinderen had het gedurfd om hun bakfiets te pikken?". Luttele seconden later dropen ze met het schaamrood op de kaken af: wisten zij veel dat de schimmel van de sint het voor ge zien hield en dat het hoofd van de gemeentelijke reinigingsdienst persoonlijk toestemming had ge geven voor het gebruik van de bak fiets? Clubhuis Groenoord maakt elk jaar weer een stuntje van de komst van de goedheiligman. En om het werk van de gemeentelijke reini- LEIDEN - Een 22-jarige man uit gingsdienst ook bij de jeugd be- Leiderdorp is afgelopen nacht kendheid te geven werd het be- rond half drie op de Lammermarkt zoek op deze manier georgani- met zijn auto uit de bocht ge-vlo- seerd. Voor de kinderen was er ook kleurplaat van de reinigings- LEIDEN - Sinterklaas op een bak fiets, omdat zijn paard gisteren ziek was. Zo reed de goedheilig man 's middags buurthuis Groenoord binnen in het gezel schap van één zwarte piet. Kinde ren van 4 tot 10 jaar zaten al in spanning op het hoefgetrappel te wachten. Maar nee, er kwamen rubberen banden aanzetten. gen. De auto kwam na eerst tegen twee paaltjes te zijn gebotst, tot dienst, stilstand tegen een bloembak op Trouwens; het paard de middenberm. De auto is totaal vernield, de man kwam eF zonder kleerscheuren vanaf. De twee paal tjes zijn dusdanig misvormd, dat ze niet uit de grond te trekken zijn. de sint maakt het weer goed. Afgelopen nacht kon het, dank zij een drankje dat een van de pieten gistermiddag met gezwinde spoed was gaan ha len, het dak weer op. Letterlijk. De deuren staan wagenwijd open om sint en piet met bakfiets e LEIDEN - De gerenoveerde elek triciteitscentrale van het Energie bedrijf Rijnland (EBR) is deze week definitief in bedrijf genomen. De centrale levert nu continu elek triciteit aan het landelijk net ter wijl de 'afvalwarmte' wordt benut voor de verwarming van huizen in onder meer de Stevenshof. Ruim twee maanden geléden was het nog onzeker of de centrale, op tijd in gebruik zou kunnen wor den genomen. Bewoners van de Maresingel klaagden tijdens het proefdraaien namelijk over gelui- doverlast. Uit onderzoek is geble ken dat deze overlast werd veroor zaakt door trillingen in de luchtuit- laten van de turbines. De leveran cier van deze installaties heeft nu LEIDEN - Een 11-jarig meisje uit Leiden is vanmorgen vroeg zwaar gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de Churchilllaan. Zij is in coma afgevoerd naar het AZL. Het meisje wilde rond kwart over acht met haar fiets de Chur chilllaan oversteken en negeerde daarbij een rood stoplicht. Een 25- jarige Leidse automobiliste die in de richting van de Voorschoterweg reed, kon haar ondanks krachtig i niet meer ontwijken. Stel dat u al een woning in Leiden heeft, maar liever wilt verhuizen. Bijvoorbeeld omdat de woning te groot of te klein geworden is, of omdat u zich in uw buurt niet meer zo thuis voelt. Het kan ook zijn dat de woonlasten voor u te zwaar zijn geworden of dat er medische redenen bestaan voor de verhuizing. Wat kunt u dan doen om zo snel mogelijk een andere, voor u geschiktere woning te krijgen? Deze vraag zullen we in dit artikel beantwoorden, waarbij we ons beperken tot de Leidse situatie. Verdeling De overheid is verantwoordelijk voor een doelmatige en rechtvaardige verdeling van de beschikbare woonruimte. Het is dus niet zo gek om in bovengenoemde situatie het eerst aan de gemeente te denken en na te gaan wat de direktie woonruimteverdeling voor u kan doen. Het gemeentelijke woonruimteverdelingsbeleid is beschreven in de Woonruimteverordening 1983. De toewijzing van woningen van woning bouwverenigingen en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (ver der SHWJ te noemen) vindt plaats op voordracht van de gemeente. U kunt alleen voor woningtoewijzing voorgedragen worden als u ingeschre ven bent als woningzoekende met meer dan 120 urgentiepunten. In prak tijk zijn voor woningtoewijzing in de meeste wijken minimaal 150 urgen tiepunten vereist. Afhankelijk van het type woning, de gewenste huur en de buurtvoorkeur kan het aantal benodigde urgentiepunten meer of min der zijn. De gemeente houdt bij haar voordracht rekening met het aantal urgen tiepunten van de woningzoekende, de verhouding huur/inkomen, de grootte van het huishouden in relatie tot de woninggrootte en met voor- rangsregels. Op grond van deze voorrangsregels worden bijvoorbeeld be nedenwoningen, hofjeswoningen en liftwoningen bij voorrang bestemd voor daarvoor medisch geïndiceerden of gepensioneerden (61 jaar en ou der of VUT-gerechtigd), terwijl eengezinswoningen bij voorrang bestemd worden voor gezinnen met drie of meer kinderen. Beschutte bejaarden woningen tenslotte zijn bestemd voor mensen van 61 jaar en ouder die in het bezit zijn van een medische indicatie 'beschut', afgegeven door de GG en GD van Leiden. Voor het ingebruiknemen van particuliere huurwoningen en koopwo ningen is een woonvergunning vereist, welke de gemeente afgeeft als aan bepaalde criteria wordt voldaan. We gaan daar verder hier niet op in. Ook voor nieuwbouwwoningen geldt een bijzondere procedure. Geïnteres seerden moeten zich apart aanmelden voor een bepaald nieuwbouwpro ject in reactie op een gemeentelijke advertentie. Is het aantal gegadigden groter dan het aantal woningen, dan vindt loting plaats terwijl bejaarden en seniorenwoningen op volgorde van leeftijd toegewezen worden, waar bij de oudere kandidaat voorrang heeft boven de jongere. INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 Marianne P-- Doorstromer De hoofdregel is dat u, wanneer u in Leiden al zelfstandig woont, alleen bij de gemeente Leiden in aanmerking komt voor inschrijving als wo ningzoekende met 120 urgentiepunten als u: in hèt bezit bent van een medische indicatie voor een bejaardenwo ning of een beschutte bejaardenwoning, of uw huurwoning moet verlaten op grond van een rechterlijk vonnis, met uitzondering van die gevallen waarin u onrechtmatig in de huur- woning woonde, of ouder bent dan 61 jaar en woont in een huurwoning onder de huur- prijsgrens (nu 685 gulden kaal per maand) of een koopwoning onder de koopprijsgrens, of benard woont in een particuliere huurwoning met een huur tot 685 gulden per maand of een koopwoning onder de koopprijsgrens, of woont in een huurwoning met een huur van 426 gulden of meer per maand en een inkomen tot 2.976 gulden bruto per maand en na af trek van huursubsidie een netto-huurlast heeft van meer dan 25 pro cent van uw netto-inkomen of 20 procent Van uw bruto-inkomen, of in een koopwoning woont en in aanmerking komt voor een woon kostentoeslag op grond van de Algemene Bijstandswet. In deze gevallen kunt u ingeschreven worden in categorie I met 12^ urgentiepunten. Als u hoofdbewoner bent van een woning van een Leid se woningbouwvereniging kunt u in de hieronder genoemde gevallen ingeschreven worden als doorstromer in categorie III met 130 (basis)ur- gentiepunten. Dit is mogelijk wanneer u: van een goedkope naar een duurdere woningwetwoning wilt verhui- naar een minimaal twee kamers kleinere woning wilt verhuizen; van een eengezinswoning of een benedenwoning naar een bovenwo ning wilt verhuizen; benard (dus te klein volgens de gemeentelijke bezettingsnormen) woont; wilt verhuizen naar eenzelfde type woning met minimaal dezelfde huurprijs of stadsvernieuwingsurgent bent. Daarnaast kunnen hoofdbewoners van 27 jaar en ouder van een zelf standige wooneenheid van de SHWJ zonder nadere voorwaarden inge» schreven worden als doorstromer. De hoofdbewoners van particuliere huurwoningen vallen echter zonder meer buiten de boot voor inschrij ving in categorie III. En ook de huurder die van duur naar goedkopere woonruimte wil verhuizen of maar één kamer kleiner wil gaan wonen, valt buiten de prijzen. Inschrijving als woningzoekende is weliswaar meestal mogelijk in cate gorie IV, maar u krijgt daarbij maar 1 basisurgentiepunt en 2 punten per maand vanaf de inschrijving zodat u er wel erg lang over doet voor u de 120 urgentiepunten bereikt hebt die u minimaal nodig heeft om voor een woningaanbod van de gemeente Leiden in aanmerking te komen. Sa menvattend: de gemeente Leiden biedt slechts een beperkte groep hoofdbewoners de mogelijkheid van inschrijving als woningzoekende met meer dan 120 urgentiepunten en deze inschrijving waarborgt in de regel geen snelle toewijzing van een andere, geschiktere huurwoning. Bij de toewijzing houdt de gemeente verder strikt de hand aan de eigen bezettingsnormen en voorrangsregels waardoor de doorstromer die zelf graag eens een eengezinswoning of benedenwoning met tuin zou krijgen, alleen een flat aangeboden kan krijgen en een oudere alleenstaande een tweekamerwoning aangeboden kan krijgen terwijl hij een vierkamerwo ning achterlaat. Nieuwbouw Sinds november 1985 gelden voor de eerste toewijzing van nieuwbouw woningen aparte richtlijnen, waarbij mensen die een huurwoning in Lei den achterlaten voorrang hebben boven anderen óók wanneer zij nog niet geregistreerd waren als woningzoekende bij de gemeente Leiden. De gemeente werft kandidaten voor nieuwbouwprojecten via een adverten tie in deze en andere kranten. Geïnteresseerden moeten zich tijdig in schrijven voor een nieuwbouwproject. Wanneer er meer gegadigden zijn dan beschikbare woningen, worden bejaarden- en seniorenwoningen toe gewezen op volgorde van leeftijd waarbij de ouderen voorgaan op de jongeren, terwijl de overige woningen door middel van loting worden verdeeld. Bij deze loting wordt voorrang gegeven aan degenen die een huurwoning met een kale huur tot 425 gulden per maand achterlaten. Is deze categorie uitgeput dan wordt geloot onder de mensen die een huur woning met een huur tot 650 gulden achterlaten. Vervolgens onder dege nen die zich voor een nieuwbouwwoning aangemeld hebben en tevens geregistreerd zijn als woningzoekende met meer dan 120 urgentiepunten en vervolgens onder degenen die een particuliere huurwoning tot 650 gulden achterlaten zonder verklaring van wederverhuur. De huurwoningen êenoemd in de eerste twee selektiegroepen (tot 425 gulden of tot 650 gulden) moeten huurwoningen van een Leidse woning bouwvereniging zijn of van een particuliere verhuurder, die zich bereid verklaart de vrijgekomen woning te verhuren aan een door de gemeente Leiden voor te dragen woningzoekende (de zogenaamde verklaring van wederverhuur). Woningruil De Leidse woonruimteverordening bepaalt dat bij woningruil een woonvergunning wordt verleend, wanneer de woning passend is voor het huishouden van de betrokken aanvragers. Dit wordt aangenomen wan neer het aantal kamers binnen de hieronder genoemde grenzen blijft: huurwoning koopwoning één persoon onder de 27 jaar één persoon van 27 jaar of ouder twee personen drie personen vier personen vijf personen zes of zeven personen acht of meer personen 4 max. 6 4 max. 6 5 of meer 5 of meer 6 of meer 6 of meer Bij woningruil is niet van belang of de ruilpartners ingeschreven staan als woningzoekenden. Verder toetst de gemeente bij de verlening van de woonvergunning ook niet of de huur van de nieuw te betrekken woning in een redelijke verhouding staat tot uw inkomen en gelden de in het begin van dit artikel genoemde voorrangsregels niet. Met andere woor den: u kunt als alleenstaande van 30 jaar een driekamerwoning in ge bruik nemen en als eenoudergezin met 1 kind een vierkamer eengezins woning betrekken. De gemeente bemiddelt niet bij woningruil. U moet zélf een ander zoeken met wie u van woning zou willen ruilen. U kunt een advertentie plaatsen in de krant of een kaartje ophangen op het prikbord in de hal van het stadsbouwhuis, Langegracht 74 te Leiden. Omschrijft u daarop de woning die u aanbiedt (huurprijs, groot.'e, ligging, bijzondere kenmer ken zoals woningtype, tuin, soort verwarming) en uw woonwensen. Wanneer u iemand anders vindt met wie u in principe van woning zou willen ruilen, moet u beiden contact opnemen n et de verhuurder van de woningen en toestemming vragen voor de woningruil. Met medewerking van de verhuurder wordt vervolgens voor beide ruilpartners een woon vergunning voor de nieuw te betrekken woning gevraagd, U ruilt pas als u de woonvergunning gekregen heeft of er heel zeker van bent dat u die zult krijgen. Het zelf zoeken van een woningruilpartner is veel extra werk, maar kan de moeite lonen omdat u op deze wijze een woning kunt krijgen die mogelijk beter bij uw woonwensen aansluit dan het aanbod dat u van de direktie woonruimteverdeling kunt verwachten. Woningruil is ook interlokaal, dus met iemand uit een andere gemeen te, mogelijk maar dan heeft u ook te maken met de in die gemeente geldende woonruimteregeling die mogelijk afwijkende bepalingen kent. Laat u zich hierover vooraf goed informeren door de betreffende gemeen te! Als u verder nog vragen heeft, kunt u telefonisch contact met ons opne men of een afspraak maken voor het spreekuur. dempers aangebracht. Uit metin gen is gebleken dat er van hinder lijk geluid geen sprake meer is. De centrale wordt op 1 januari 1987 overgedragen aan het Elektri citeitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). De renovatie heeft om en nabij de 150 miljoen gulden gekost. Daarbij zijn echter niet de kosten inbegre pen voor de aanleg van stadsver warming. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse politierechter heeft gisteren bij verstek een 39-jarige Leidenaar veroordeeld tot een boete van 400 gulden voor het vernielen van twee ruiten in de woning van een voor malige stadgenoot. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de offi cier van justitie. De vernieling vormde het eindpunt van een al maanden durende ruzie tussen de twee die resulteerde in pesterijen, bedreigingen en beschuldigingen over en weer leeft inmiddels elders in het land op een geheim adres om volgens eigen zeggen aan zyn plaaggeest(en) te ontkomen. De advocaat van de verdachte, mr. M.P. Roest, zei gisteren tijdens de behandeling van de strafzaak dat hij er geen idee van had waar om zijn cliënt niet was verschenen. Ook Aat Nieuwkerk, die als zoge noemde beledigde partij was opge roepen, liet verstek gaan. Ook de reden daarvan bleef onbekend. Omdat een eerdere behandeling van de zaak al eens op verzoek van mr. Roest was uitgesteld, werd de zaak nu bij verstek behandeld. LEIDEN - De zogenoemde alge mene omslag die het Hoogheem raadschap van Rijnland vraagt van de eigenaren van alle bebouwd en onbebouwd onroerend goed, daalt volgend jaar met twee gulden per hectare. Dit tarief komt daarmee op 48 gulden per hectare, een da ling ten opzichte van dit jaar met vier procent. De algemene omslag, die volgend jaar voor de derde achtereenvolgende keer omlaag gaat, is nu bijna even hoog als in 1979. De algemene omslag kan omlaag doordat het in Rijnland gelegen be bouwd onroerend goed met drie procent is toegenomen. Bovendien vinden dijkgraaf en hoogheemra den, het dagelijks bestuur van het schap, dat de storting in het zoge noemde egalisatiefonds baggeren kan worden teruggebracht van één miljoen gulden per jaar naar zes ton. De heffing wordt gebruikt voor het beheersen van de waterstand in het gebied en voor allerlei voor zieningen die de polders moeten beschermen tegen buitenwater. Bovendien wordt het geld gebruikt om de watergangen in stand te houden. Al eerder besloot het schap om de verontreinigingsheffing vol gend jaar met 2,3 procent te verho gen. Dit geld wordt gebruikt om de kwaliteit van het water in Rijnland te verbeteren. Al met al stijgen de waterschapslasten van het Hoog heemraadschap - de algemene om slag en de verontreinigingsheffing samen - in 1987 met 1,5 procent. Het bestuur van Rijnland noemt dit een minimale verhoging. De verenigde Vergadering, het alge meen bestuur van het Hoogheem raadschap, stelt de tarieven voor de algemene omslag volgende week woensdag vast.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4