Steeds Gemeente stopt met storten vuile grond in Roomburg RUL schrapt huisartsenopleiding Interconfessionele school in Stevenshof nog onzeker Ook Leidse ambtenaren bereid om hardere acties te voeren In afwachting behandeling schorsingsverzoek Raad van State Verdacht van diefstal van portemonnee DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 LEIDEN - De gemeente Leiden is gisteren gestopt met het storten van vervuil de grond in het depot in Roomburg. De gemeente heeft dit besluit genomen na door de Raad van State op de vingers te zijn getikt. Volgens de Raad van State handelde de gemeente in strijd met de Hinderwet door al vervuilde grond naar Roomburg over te brengen, terwijl de hinder wetvergunning nog niet gel dig is. De gemeente is deze week tot de storting van vervuilde grond over gegaan omdat de voortgang van een aantal bouwprojecten en de daarvoor in het vooruitzicht gestel de subsidies in gevaar dreigde te komen als de vervuilde grond niet snel werd afgegraven. Bovendien is de gemeente een provinciale subsidie van ruim een miljoen toe gezegd, wanneer nog dit jaar met de reiniging van de verontreinigde moet nog een drainagesysteem grond aan de Zijloever wordt be- aangelegd worden. Ook is er nog gonnen. geen afrastering. Het is niet de bedoeling van de gemeente om de 600 kubieke me ter grond die deze week al gestort is, te verwijderen. De afrondende werkzaamheden aan het depot gaan inmiddels wel door. G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu: "Als de voorzitter van de Raad van State het schorsingsverzoek van de- wordt nu onderzocht of het wei- Stichting Meerburg niet honoreert, licht mogelijk is de grond willen we niet het risico lopen gens vorst de opslagplaats niet te kunnen afmaken". Bij het depot Wel groen licht openbare basisschool LEIDEN - Gedeputeerde Staten (GS) hebben de aanvraag van het interconfessioneel onderwijs om in de Stevenshof een basisschool te stichten afgewezen. Reden hier voor is dat het protestants-christe lijk onderwijs bij GS in beroep is gegaan tegen de afwijzing door de gemeente om in die wijk een pc- basisschool te stichten. Overigens krijgt de gemeente van GS wèl het groene licht om in de Stevenshof een openbare basisschool te stich ten. Volgens het hoofd van de ge meentelijke directie onderwijs, P. Peters, is de gemeente niet onver deeld blij met het besluit van GS. "Natuurlijk is het prettig dat die openbare basisschool er mag ko men, maar we hadden liever gezien dat er ook toestemming voor de in terconfessionele school was gege ven. Zoals bekend had de gemeen te voorkeur voor een interconfes sionele school naast de openbare. We hadden het voornemen om gelijkertijd te gaan bouwen. Er wa ren al plannen ontwikkeld om één gebouw voor de twee scholen neer te zetten. Dan zou het in één bouw- stroom kunnen gaan". W. Sanders, van de Stichting Ka tholiek Onderwijs en tevens belast met de zorg voor het interconfes sioneel onderwijs in Leiden, had de afwijzing door GS wel ver wacht. Hij spreekt van éen voorlo pige afwijzing, in afwachting van de uitspraak van het beroep van het pc-onderwijs. Overigens is het volgens Sanders nog maar de vraag of de openbare basisschool er nu wèl zal komen, omdat het mi nisterie van onderwijs de prognose die de gemeente geeft van de leer lingenaantallen in de Stevenshof bestrijdt. Volgens Peters van de gemeente is hierover inderdaad een discussie met het ministerie gaande. De vraag die hierbij aan de orde komt is hoeveel 'stenen loka len' (dus geen tijdelijke) de ge meente mag bouwen op basis van prognoses. Boerhaave Tegelijk met de toestemming van GS voor de stichting van een openbare basisschool is de provin cie ook akkoord gegaan met de stichting van een openbare basi- school in het Boerhaavekwartier. Vorig jaar had een aantal ouders het initiatief genomen om stappen te ondernemen die tot de stichting van een dergelijke school zouden kunnen leiden. De gemeente Lei den ging al snel mee in die plan- De stichting van e openbare school de Boerhaavewijk betekent overigens niet dit er nieuwbouw zal worden gepleegd. Gezocht zal worden naar bestaan de lege lokalen om de basischool in onder te brengen. Van der Plas: "Op het ogenblik draait al een groepje in een lokaal in de mytyl school. Nu pas kunnen we concre te plannen gaan maken. Volgend jaar augustus hopen we te kunnen gaan draaien met drie klassen. We moeten tenslotte ergens beginnen. En dat zal niet in een heel fraai, im posant gebouw zijn. Maar we zijn al heel ver nu we de laatste formele hobbel hebben genomen". Alternatieven De gemeente beschikt niet over alternatieve plaatsen om de grond uit de Hekkesteeg en de Oranje- boomstraat tijdelijk op te slaan. Er af sluitbare drijvende containers op te slaan. Het overbrengen naar een depot buiten de provincie (bijvoor beeld in Noord-Holland) is volgens In 't Veld niet mogelijk. "Het is niet aannemelijk dat het provin ciaal bestuur van Noord-Holland daar toestemming voor verleent". Wethouder Peters van milieuza ken verklaarde gisteren dat de ge meente de terechtwijzing van de Raad van State niet had hoeven op volgen omdat het hier geen officië le uitspraak betreft. "Toch hebben we het storten van vervuilde grond gestaakt. Ons werd namelijk toege zegd dat het verzoek van de Stich ting Meerburg om de hinderwet vergunning te schorsen, snel zou worden behandeld". De Raad van State buigt zich 23 december over deze zaak zodat de gemeente nog voor de jaarwisseling weet waar aan zij toe is. Peters voorziet grote problemen wanneer het schorsingsverzoek wordt toegekend. "Als dat gebeurt - wat ik overigens niet verwacht - is de kans groot dat we de subsi dies mislopen voor woningebouw aan de Hekkesteeg en de Oranje boomstraat en voor het schoonma ken van het eerste deel van Zijloe ver", aldus de wethouder. Een paar honderd ambtenaren woonden gisterochtend derhandelingen tussen de bonden en Van Dijk. LEIDEN - "Wij zijn al teruggegaan in onze eisen. Mochten de onder handelingen met minister Van Dijk op niets uitlopen bent u dan eventueel tot nader te bespreken acties bereid?" Op deze vraag van een woordvoerder van de ambte narenbond AbvaKabo antwoorden gisteren een paar honderd ambte naren in de hal van het Stadhuis aarzelend "ja". Zij waren daar verzameld om een manifestatie bij te wonen om het overleg tussen ambtenaren en mi nister Van Dijk (binnenlandsé za ken) onder druk te zetten. De amb tenaren willen de vakantietoeslag weer op 8 procent gesteld zien, zij willen 1,1 procent terugbetaling van het pensioenbijdrageverhaal en een uitkering ineens van 1 pro cent. Op het moment van de manifes- van Egmond om de verzamelde menigte mee te delen dat "vandaag een nieuwe dimensie aan de orde komt als onze eisen niet worden in gewilligd"? Van Egmond pleitte voor een eensgezind optreden: "Laat u niet tegen uw collega's uit spelen" voegde hij de aanwezigen toe: "De regering gebruikt steeds tatie was het overleg met de minis- dezelfde argumenten om i ter overigens al stukgelopen, r bij niemand was dat nog bekend. Was het een vooruitziende blik van AbvaKabo-vertegenwoordiger B. de initiatiefnemers, Maarten van der Plas, heugd over de beslissing van GS: "Het is fantastisch dat we zover ge komen zijn. Het is een wens die al 20 jaar hier in de buurt leeft. Dit is al de derde poging die wordt on dernomen en nu met succes. Dat geeft tegelijkertijd aan hoe moei lijk het is om in deze tijd in be staande wijken een nieuwe school te stichten". Van der Plas heeft niet anders dan lovende woorden over voor wethouder Van Dongen (onder wijs) en de gemeente-ambtenaren die zo hard hebben gewerkt om dit plan snel te kunhen doorvoeren. "De beslissing is er twee jaar eer der dan werd verwacht. Vorig jaar hebben we met vijf ouders de kop pen bij elkaar gestoken. Tegen de gemeente hebben we gezegd: "Wij zorgen voor de kinderen, jullie voor de school". LEIDEN - De medische faculteit van de Leidse universiteit heeft acht vakgroepen aangewezen die moeten inkrimpen. Van die acht vakgebieden heeft huisartsgenees kunde al te horen gekregen per 1 januari 1991 te moeten verdwijnen. De faculteit wil op deze manier de bezuinigingsplannen van minister Deetman invullen. De faculteiten van Rotterdam en Leiden hebben overeenstemming bereikt over de door Deetman ge wenste samenwerking. Ook Rot terdam heeft vijf vakgroepen als 'krimpgebied' aangemerkt. Over de positie van kindergeneeskunde bestaat nog steeds geen duidelijk heid. De Leidse medische faculteit blijft zich verzetten tegen de voor genomen opheffing van de vak groep. De acht vakgroepen waarboven de faculteit een zwaard van Damo cles heeft gehangen zijn: anatomie, - medische informatica, medische microbiologie, metamedica, de sectie onderwijsontwikkeling, pa rasitologie, sociale geneeskunde en huisartsgeneeskunde. De Leidse 'krimpgebieden' zijn aangewezen na een beoordeling door een commissie van de facul teit. Deze commissie heeft alle vak gebieden binnen de medische fa culteit op verschillende onderde len een cijfer gegeven. De vakgroe pen werden gescoord op de vol gende facetten: belang van het on derwijs, kwaliteit van het onder zoek, in hoeverre het patiëntenon- derzoek van belang is voor onder wijs en onderzoek, en de schade die opheffing met zich mee zou brengen. Hoewel gisteravond tijdens de vergadering van de medische fa culteit niet duidelijk werd of de be treffende vakgroepen opgeheven dan wel ingekrompen worden, wil den woordvoerders van huisarts geneeskunde na afloop wel kwijt dat hun vakgroep per 1 januari 1991 wordt opgeheven. Dit was hen gistermorgen door de dekaan van de faculteit, prof. G. J. Tamme- ling, meegedeeld Minder kans Volgens de coördinator studen- tenonderwijs, P. Lens, heeft het opheffen van huisartsgeneeskunde tot gevolg dat Leidse studenten geen huisarts meer kunnen wor den. "Er is buitengewoon veel be langstelling voor de opleiding tot huisarts. Het is nu nog zo dat ie dere student na een lange wacht tijd een stageplaats toegewezen krijgt. In de toekomst zal het zo zijn dat studenten moeten sollicite ren. Bij de opheffing van huisarts- Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Kerst-inn (1) Ouden van dagen zonder kind noch kraai, jongeren, mensen die de familie-gezelligheid even beu waren: tijdens de kerstdagen konden ze terecht in het onder komen van studentenvereniging Augustinus aan het Rapenburg. Aldaar werd traditiegetrouw een Kerst-inn gehouden. Wie er wel eens is geweest moet toegeven dat het er best ge zellig kon zijn. Misschien was het wél leuker dan de kerstbijeen komst thuis, simpelweg omdat je in Augustinus tenminste niét werd geterrroriseerd door tantes die maar bleven informeren hoe het nou toch met je ging, bij ge brek aan andere gespreksonder werpen. Maar de Kerst-inn in Augusti- Zoals we in deze rubriek al schreven hebben de organisato ren besloten om dit jaar het spek takel niet meer te organiseren. In Augustinus mocht je dan geen last hebben van familie-terreur, wel van een ander soort ellende: de stemming werd te agressief. Telkens weer sloegen de on verlaten toe. Kreeg een barkee per geen glas bier naar z'n hoofd omdat een heethoofd meende dat z'n biertje niet goed was ge tapt - en waarschijnlijk had dat heethoofd niet eens verstand van tappen - dan brak er wel een vechtpartijtje uit. Altijd wat op de dagen die in het teken van de vrede moeten staan. Nu hebben de organisato ren van de kerst-inn inmiddels wel laten weten dat ze in de toe komst misschien wel weer iets soortgelijks gaan organiseren, maar ondertussen... waar moetje de komende kerstdagen naar toe als je de gans thuis wilt ontsnap pen? Kerst-inn (2) Gelukkig is er een alternatief: in de Pancrat aan de Middelste gracht wordt op tweede kerstdag een bijeenkomst gehouden. Offi cieel is de Pancrat nog niet ge opend. Dat zal pas volgend jaar gebeuren. Maar er staan al wel wat activiteiten voor dit jaar ge programmeerd. Zo bezocht gisteren sin terklaas het nieuwe gebouw waarin medewerkers nog bezig zijn met de laatste klusjes. "Dat we een Kerst-inn organiseren heeft natuurlijk wel het een en ander te maken met het feit dat er in Augustinus niets meer ge beurt tijdens de kerstdagen", vertelt Bart Dekkers van de Pan crat. "Inderdaad", beaamt zijn col lega, Corrie Brink. "Toen bekend werd dat Augustinus ermee stop te, hoorden we toch van vrij veel, voornamelijk oudere mensen dat ze het jammer vonden. Die men sen willen graag ergens naar toe, ik bedoel, anders zitten ze maar thuis. Niemand op bezoek... en dat is ook niet leuk". "Dat we dit organiseren is ook een gevolg van het feit dat we nauwer samenwerken met het Dienstencentrum", vervolgt Bart Dekkers. "Door die nauwere sa menwerking zullen wij, de buurthuizen, steeds meer gaan doen voor oudere mensen". La chend: "Je zou kunnen zeggen dat het buurthuis de oudere heeft ontdekt". Kerst-inn (3) Nee, ze zullen de Kerst-inn niet op dezelfde manier organiseren als Augustinus. "Dan loop je misschien in dezelfde valkuil", zegt Corrie Brink. En haar colle ga voegt daar aan toe dat ze niets vervelends willen zeggen over Augustinus. "Integendeel, die mensen heb ben geweldig werk gedaan. Al- Corrie Bink en Bart Dekkers: "Het zou jammer zijn als de Kerst-in verdween", leen: het is gebleken dat je zo'n Kerst-inn beter maar niet kunt organiseren voor verschillende doelgroepen". "Natuurlijk is dat jammer. Wat zou het mooi zijn: een feest waar op iedereen terecht kan. Jong en oud. Maar je hebt het gezien: on enigheden. Daarom hebben wij maar besloten om de zaken uit elkaar te rukken, om het zo maar eens te zeggen. Dat is de enige manier: je kunt toch moeilijk overal politieagenten neer gaan zetten". Corrie Brink: "Ons feest is dus alleen voor de ouderen". Ja, zegt het tweetal, het pro gramma is klaar. "Mensen die slecht ter been zijn worden opge haald", vertelt Corrie Brink. "Nou, en als iedereen aanwezig is, schenken we natuurlijk kof fie". Bart Dekkers: "Daarna laten we iedereen bloemstukjes ma ken. Waarom dat nou weer is? Nou kijk, het lijkt ons een leuk idee, en waarom zou je op zo'n dag zelf niet een beetje bezig mo gen zijn?" Samenzang staat ook op het programma. Een diner natuur lijk ook. "En 's middags kunnen de mensen klaverjassen of ngar videofilms kijken". Op de vraag of er ook knokfilms zullen wor den vertoond volgt een ontken nend antwoord. "En ook niet van die films waarin veel ellende voorkomt". Dus ook geen Bambi Kerst-inn (4) Alleen de muziek is nog een pro bleem. Corrie Brink zegt dat ze op zoek zijn naar "een 'levende' pianist. Maar het is toch moeilijk om zo iemand voor de kerstda gen te krijgen. De ene is naar Hamburg, de andere gaat naar de Ardennen. Maar we komen er wel uit". Aan de Kerst-inn kunnen 60 mensen meedoen. Bart Dekkers: "Die limiet hebben we moeten stellen, anders wordt het te druk. (foto Holvast) Ik bedoel, we willen die mensen ook wat bieden en dan moet het toch wel overzichtelijk blijven". De bijeenkomst, waarvoor een tientje moet worden betaald, zal duren van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. "Maar als het ge zellig is, zullen wij natiiurlijk niet zeggen: en nu is het echt afgelo pen dames en heren", aldus Cor rie Brink. Men kan zich op de volgende adressen opgeven: Dienstencen trum Binnenstad, Hogewoerd 65 (tel: 143503), buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk (125736), Vrolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg (123271), het stedelijk bureau van het Dienstencentrum aan de Hooglandse Kerkgracht 32 (123744). Geïnteresseerden kunnen zich natuurlijk ook mel den bij de Pancrat aan de Mid delstegracht 85 (120761). De Pancrat houdt trouwens op 12 december een open dag. "Dan kunnen de mensen de ruimte be wonderen en informatie krijgen over wat we zoal gaan doen", al dus Bart Dekkers. geneeskunde moeten Leidse stu denten naar andere universiteiten en hebben dan beduidend minder kans om een stageplaats toegewe zen te krijgen. De faculteiten in an dere steden zullen de voorkeur ge ven aan eigen studenten". De bezuinigingsmaatregel treft ongeveer 30 wetenschappelijke en 6 niet-wetenschappelijke perso neelsleden. Mevrouw M. den Bliek, chef de bureau van de vakgroep, denkt dat huisartsgeneeskunde zichzelf in de komende tijd zal op heffen. "Er is ons verteld dat over een jaar duidelijk zal zijn hoe de bezuiniging precies zal verlopen. Dat betekent dat onze medewer kers een jaar in onzekerheid moe ten zitten. Het is duidelijk dat ie dereen zal proberen al eerder een andere baan te bemachtigen". Lens denkt dat het niet mogelijk is dat Rotterdam de onderwijstaak op het gebied van huisartsgenees kunde kan overnemen. "Wij heb ben te maken met 70 huisartsen bij wie studenten stage lopen. Dat vergt organisatie, daar gebeuren vervelende dingen die moeten worden opgelost. Het lukt niet om onze infra-structuur naar Rotter dam te verplaatsen". Zowel Lens als Den Bliek vrees den de afgelopen tijd al dat hun vakgroep slachtoffer zou worden van de bezuinigingsplannen. "Het merendeel van het personeel leef de in luilekkerland, dacht dat ons niets kon gebeuren. Wij hebben in de faculteitsraad altijd al het idee gehad niet voor vol te worden aan gezien. We werden gedoogd, meer niet". De studentencoördinator heeft gisteren nog wel geprobeerd om de studenten op de barricades te krij gen. Zonder succes. Lens: "Ik heb nog nooit studenten meegemaakt, die zo weinig betrokken waren. "Ik studeer nog wel af', lijkt het motto te zijn. Het elan van de jaren 60 be staat niet meer". Samenwerking De studenten roerden zich dan ook niet op de faculteitsraadverga dering waarop dekaan Tammeling de plannen ontvouwde voor de sa menwerking tussen Leiden en Rot terdam. Deze voornemens hebben de twee faculteiten neergelegd in een schrijven aan Deetmans advi seur, prof. D. de Wied. Zonder te ontvouwen wat het aanwijzen van vakgroepen tot 'krimpgebied' nu werkelijk oplevert, schrijven zy dat het uitgangspunt voor de sa menwerking "het behoud van kwaliteit van onderzoek, onderwijs en patiëentenzorg moet zijn". Op het gebied van het onderwijs denken de faculteiten aan de mo gelijkheid om docenten zowel in Rotterdam als in Leiden te laten werken. De kwaliteit van het on derzoek moet worden gegaran deerd door in elk geval niet te snij den in het 'voorwaardelijk gefinan cierd onderzoek' (het vlag-en- wimpel onderzoek). Het besluit van het faculteitsbe stuur om de acht vakgroepen in te krimpen dan wel op te heffen, stuitte op verbijsterend weinig ver zet van de faculteitsraadsleden. Al leen de vakgroepen anatomie en huisartsgeneeskunde hadden hun afkeer van het voorstel in een vlug schrift kenbaar gemaakt. Binnen twee uur was het bezuiniginsplan door de raad afgehandeld. Het deed een van de toeschouwers op de overvolle publieke tribune ver zuchten: "Het lijkt wel de mede zeggenschapsraad van een lagere school". die al een compromis zijn, niet in te willigen. Steeds wordt verteld dat het overheidsapparaat te duur is en dat het financieringstekort zo hoog is". De ambtenaren hebben volgens Van Egmond de laatste jaren al te veel kortingen ondergaan: "Denk aan de schijnbewegingen met be trekking tot de atv, de vut-manipu- latie. De minister tracht de uit spraak van de commissie-Albeda, dat onze eisen gerechtvaardigd zijn, te omzeilen". De ambtenaren kregen overi gens solidariteitsbetuigingen van Links Leiden en de Socialistische partij. Dat ook de PvdA hun eisen ondersteunt bleek uit de woorden van PvdA-wethouder Bordewijk (personeel en organisatie) die de manifestatie een goede zaak zei te vinden: "Omdat je als vakbond laat zien datje er bent. Vakbonden zijn nodig als onderhandelingspartner. Die moeten zich niet in het ver domhoekje laten zetten". Ook zei Bordewijk dat de huidige regering een consequente minachting voor de collectieve sector aan de dag legt, gezien de "grove en generali serende uitlatingen van minister Van Dijk". Bordewijk benadrukte dat ambtenaren salaris krijgen, omdat zij prestaties leveren. "Ik heb begrip voor het feit dat er wei nig geld is. Maar dat kan niet als argument worden gebruikt. Als je sinaasappelen op de markt koopt, kun je ook niet zonder geld aanko men", aldus Bordewijk die de ambtenaren vervolgens toevoegde: "Ga met Albeda en doe de groeten aan Van Dijk". Maar dat laatste was op dat moment dus al niet meer nodig. LEIDEN - Een 24-jarige Oégstgees- tenaar is gistermiddag aangehou den op verdenking van diefstal van een portemonnee op het Leidse station. Hy is door de Oegstgeester politie overgedragen aan de Leid se. De man kon gisteren nog niet worden gehoord omdat hij onder invloed van drugs was, maar bij zijn aanhouding had hy wel 500 gulden op zak. Twee jongens hadden gezien hoe de man op een perron de porte monnee uit de tas van een vrouw stal en waarschuwden de politie. Toen deze arriveerde, was de vrouw verdwenen omdat zy de trein moest halen. Onbekend is daarom hoeveel geld er is ont vreemd. De jongens gaven de poli tie het signalement van de dader. Aan de hand daarvan kwam de po litie bij de Oegstgeestenaar terecht, daar die geen onbekende van haar is. ADVERTENTIE Bereid met pittig gekruid gehakt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3