Bouw van kantoren op losse schroeven Oecumenische school niet ondenkbaar Aannemer failliet: 19 man op straat Morsebel: polder of wijk? Auto open, tas weg SSSSSSSSSSSi 3SJtï»S!S=rs!S rSSSSS BSSSsS» Hoge Rijndijk 550 maal in beeld PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 OEGSTGEEST - De schoolbe sturen van het protestants- christelijk en het rooms-katho- lieke onderwijs in Oegstgeest zullen zich de uitslag van de schoolenquête in Haaswijk moeten aantrekken. Zij dienen opnieuw de mogelijkheid van een oecumenische school te bekijken. Die conclusie trok de raadscommissie onderwijs gis teravond uit de uitslagen van de enquête die is gehouden door de Vereniging Haaswijk. Alhoewel een oecumenische school wellicht ten koste gaat van de ware rooms-katholieke of pro testants-christelijke identiteit, blijkt uit de enquête dat maar liefst 110 van de 581 responderende huishoudens toch voor deze vorm kiezen. Daarbij komt volgens D66'er Vissers dat niet verwacht kan worden dat het provinciebe Conclusie raadscommissie na enquête in nieuwbouwwijk Haaswijk stuur bereid zal zijn toestemming te verlenen voor het stichten van drie scholen, te weten een openba re, een rooms-katholieke en een protestants-christelijke. Toch is een dergelijke aanvraag van de ge meente enkele maanden geleden de deur uitgegaan. Vissers: "Voor slechts twee scho len zullen we toestemming krijgen en gezien de enquête-uitslag zal dat zijn voor de openbare (284) en de protestants-christelijke (85 stemmen). Dit is voor het rooms- katholieke onderwijs een ongelijke start. Waarschijnlijk zullen hier voor de komende tien jaar, zolang de wet op het basisonderwijs nog Het is belangrijk dat voor 12 de cember a.s., als Gedeputeerde Sta ten over de toewijzing gaan praten, er een gewijzigd plan wordt inge diend. Vissers sprak over het toe passen van een juridisch foefje om de aanvraag voor afzonderlijk rk. en prot.chr. scholen in te trekken en direct daarna een voorstel in te dienen voor een oecumenische school. Als de bijzondere schoolbe sturen de provinciale uitspraak af wachten, krijgen ze niet eerder dan april 1987 met het volgende scho lenplan de kans een herziene aan vraag in te dienen. mogelijkheden Ook de gemeenteraad heeft zich uitgesproken over de stichting van een oecumenische school; een ge geven waarmee de provincie zeker rekening zal worden gehouden. PvdA'er mevrouw Bosman: "De besturen zullen rekening moeten houden met de wensen van de mensen zelf en niet met hetgeen ze zelf graag willen". De liberaal Kamphuisen, in sep tember nog een tegenstander van onderzoek naar verlangd onder wijs: "Ze spelen met vuur. Ze zul len zelf op de blaren moeten zitten. Wie nu doof blijft, zal niet meer ho- Volgens onderwijsambtenaar Van der Voort wonen er momen teel in Haaswijk voldoende leerlin gen om vier basisscholen te vullen. Echter, als er in Haaswijk een school komt. wie gaat er dan daad werkelijk naar toe? Uit de enquête bleek dat 45 procent van de ouders met al schoolgaande kinderen niet bereid is hun kind naar de nieuwe school over te plaatsen. Een per centage van 28 procent zegt dat zonder meer te doen maar maakt het voorbehoud dat het kind dan niet al hoger dan in de derde groep zitten. Ploeg, van de Vereniging voor het openbaar onderwijs (VOO), vroeg zich af of de gemeente wel goed heeft nagedacht over de ge volgen van de nieuwe stichting. Hij stelde vragen als: is de school niet klein voor alle leerlinge, krijgen we dan een dependance over de brug, wordt het een dusdanig grote school dat er midden in het dorp leegstand ontstaat en wat zijn de gevolgen voor de Springplank en de Oudenhofschool. Onderwijs wethouder mevrouw Blom (WD) stelde hem gerust door de medede ling dat er geen sprake is van een grote school. Blom: "We kunnen geen school bouwen voor alle leerlingen in Haaswijk. We zullen met een toela tingsbeleid moeten werken. Met de bestaande scholen zal hierover nog breeduit worden gesproken". Wanneer de eerste kleuter naar de nieuwe school in Haaswijk kan, is nog onduidelijk. Gesproken wordt over 'ergens in 1989'. Voor alsnog moeten eerst provincie ven het ministerie de wensen en moge lijkheden kenbaar maken. Op plek voormalig kindertehuis VOORSCHOTEN - De kans is klein dat op de plek van het voormalige Nieuw Voordorp in Voorschoten een kantorencomplex komt. Ook de laatst onder zochte doelgroep, regionaal georiënteerde onderwijsin stellingen, liet het afweten. Morgen praat grondeige naar en projectontwikke laar Ballast Nedam met B en W over de toekomst. Flats en woningen lijken in zicht te komen, al doet wethouder J.D. van Dalen daar niet te gretig over. De gemeente zou zichzelf in de wielen kunnen rijden door daar (teveel) woningbouw toe te staan op de plek vlak voor de Laurentiuskerk aan de Leidseweg. Iedere woning die daar wordt gebouwd mag in datzelfde jaar niet ergens anders komen. Mogelijk betekent dit minder so ciale woningbouw en mogelijk ook zou het het bestemmingsplan van de nieuwbouwwijk Starrenburg onder grote druk kunnen zetten. Van Dalen: "De eerste paar jaar hebben we daar hoge kosten, wan neer we er geen hoge opbrengsten tegenover kunnen zetten uit vrije- sectorbouw is dat moeilijk". Het zou het beste zijn wanneer het gemeentebestuur kan bepalen wanneer de tijd rijp is om te bou wen. Indien de plek, naast de deze week goedgekeurde bestemming kantoorbouw, een tweede bestem ming krijgt met een wijzigingsbe voegdheid, is dat geregeld. Ballast Nedam zit dan in een soort klem. Volgens de wethouder heeft het bedrijf zich daar zelf in gemanoeu vreerd: "Men heeft gegokt op kan toorpanden. Nou, die markt is in gestort". Woningwet De komst van sociale woning bouw of premie-koopwoningen op die plek, sluit de wethouder uit. De -oorganger van Ballast Nedam, OEGSTGEEST - De Oegstgeester lende overloop vanuit Den Haag. Uit emotionele overwegingen wordt tegenwoordig echter niet meer gebouwd, stelt hij direct. Het bedrijf moet van te voren weten of het complex volkomt. Volgens het zo omstreden bestemmingsplan mag een van de drie kantoortorens 13,5 meter hoog worden en de an dere twee 10,5 meter. minstens gulden hebben betaald grond. Tien jaar rente hier boven- itjoen politie heeft gistermiddag twee jongens betrapt op het afsteken vuurwerk in de buurt van de op en "je spreekt over gigantische Trompman. De jongens, bedragen. Terwijl je voor die ningwet en premiebouw misschien een miljoen krijgt en dan nog alles moet ontwerpen en aanleggen", zegt Van Dalen. "Nee. dan kunnen ze de grond net zo goed voor niks aan ons geven". Een woordvoerder van Ballast Nedam houdt daar voorlopig nog geen rekening mee: "We hebben die grond in eigendom en proberen daar iets op te richten. Het liefst zo snel mogelijk. Het is tot nu toe be paald geen winstgevende zaak ge weest. Het heeft tonnen gekost, dat kun je wel stellen". Hij houdt het op een twee-sporenbeleid: aan de ene kant komen er nieuwe markt onderzoeken, aan de andere kant houdt hij de mogelijkheid open voor kantoorbedrijven: "Stel dat er morgen een bedrijf aanklopt dat we nog niet hebben onderzocht. Men wil'niet in de stad zitten, niet aan de snelweg, maar zoekt iets ge zelligs. Nou, dan is dit een prachti ge plek". Hij klinkt nog steeds enthou siast, ondanks de geringe belang stelling en ondanks de tegenval- Leiden en Lisse, werden vol gens een politiewoordvoerder "ste vig aangepakt". Want: "Je wordt er zo langzamerhand stapelgek van. dus iedereen die nu gepakt wordt kan rekenen op een flinke kans op een proces-verbaal", aldus de woordvoerder. ZOETERWOUDE/LEIDEN - Onder het wakend oog van Sinterklaas zelfheeft de Rheuma-patièntenvereniging afdeling Leiden en omstreken gisteren in de Zoeterwoudse accommodatie de Eendenkooi diverse cadeaus in ontvangst mogen nemenafkomstig van het zestig jaar geworden Nationaal Rheumafonds. Het fonds vond zijn verjaardag aanleiding om zélf iets weg te geven, vandaar. Namens de patiëntenvereniging nam mevrouw T. Wernars-de Wit een schrijfmachine, fototoestel en bingop lankje in ontvangst. De cadeaus werden overhandigd door mevrouw Vrolijck. rayonbeheerder van het Natio naal Rheumafonds. (foto Holvast) Voorschotens bedrijf door belasting in moeilijkheden? OEGSTGEEST - Een half uur tje liet een bewoonster van de Oegstgeester Aert van Neslaan gisterochtend vroeg haar auto even onafgesloten staan, en die tijd was voor een dief lang ge noeg om haar tas eruit te gris sen. De vrouw mist nu haar tas met 150 gulden aan contant geld. cheques en diverse be- taalpasjes. De politie heeft gisteren aan het eind van de middag een 20-jarige inwoonster van Oegst geest aangehouden die een aan tal winkeldiefstallen op haar naam heeft staan. Ze was be trapt door een drogist, die de politie belde. Eenmaal aange houden bleek dat zij ook dege ne was die even daarvoor in een speelgoedzaak een transformer had gestolen. De vrouw had dat stuk speelgoed in de handen gedrukt van een jongetje, waar mee ze in de winkel had staan praten. "Ik vond hem zo zielig", gaf ze als motivatie. De moeder van het jongetje dacht daar an ders over en belde de politie. Botsing op kruispunt in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 53-jari- ge inwoner van Voorschoten is vanmorgen rond half negen ge wond geraakt bij een botsing op de kruising Voorschoter- weg/Leidseweg in zijn woon plaats. De man reed op een brom fiets de weg over en werd ge schept door een auto, bestuurd door een 22-jarige Voorschote naar. Hij moest met verwondin gen aan de schouder, been en het hoofd naar het Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. Zijn bromfiets werd to taal vernield. De automobilist kwam met de schrik vrij. Wel liep zijn voertuig de nodige schade op. xrr>r>D cntrrvrc-lvT D., w nen voor beperkte tijd werk over vorderingen wegens vakantie VOORSCHOTEN - Bij het knJgen blJ de hoofdaanne- jonnen. Dit zou om 60.000 tot SeSoafra Zw mer waarvoor men vroeger ^Set bedrefmde mLncin voitliv iob-o terreinen egaliseerde. problemen gekomen door twee een contract tot eind no- sociaal plan z.t er niet m. Volgens jaren opvroeg ontstoncten vember, enige anderen kun- ^^fcW„eóra?Udtnk ma^t &TT 8' °ntSt°nden honden zich vooral druk maken De tegenslag kwam kort. geleden. De fiscale opsporings- en inlichtingendienst (fiod) legde een zware vordering op. Uit een onder zoek eerder dit jaar, waarbij de boekhouding in beslag werd geno men, zou zijn gebleken dat bij het bedrijf werd zw^rtgewerkt, ook op ZOETERWOUDE - 'Op de stoep van de Hoge Rijn- de Hazerswoudse kant nog wel steeds de scheiding dijk'. Dat is de titel van een nieuw kijk- en leesboek gebleven. Deze sloot was voor Rita Pieterse - afstam- over deze nu zo drukbereden weg tussen de Zoeter- melinge van een oud Rijnlands geslacht - aanleiding woudse Singel in Leiden en de Zwet sloot in Zoeter- om het verhaal over de Hoge Rijndijk tot aan dit water woude. De Leiderdorpse Rita Pieterse-Zwetsloot, die toe te schrijven, eerder het 'Prentenboek van Leiderdorp' schreef, te kende voor de samenstelling van het boek. Het eerste exemplaar van 'Op de stoep van de Hoge Het staat vol met (oude) prenten, foto's en ansicht- Rijndijk' is inmiddels overhandigd aan de voorzitter kaarten en gegevens die jarenlang werden verzameld. van de stichting Oud-Zoeterwoude. A.C.J. Duindam. Zo leert 'Op de stoep van de Hoge Rijndijk' de lezer Het 240 pagina's tellende boek is 550 afbeeldingen rijk dat de Hoge Rijndijk tussen 1389 en 1896 Zoeter- en vermeldt heel wat namen en gezichten, onder meer wouds grondgebied was. De grens van Zoeterwoude via foto's van schoolklassen, voetbalclubs, verkenners liep in het verleden tot aan de Zoeterwoudse Singel, en verenigingen. Het boek is slechts op drie adressen vandaar. Omdat Leiden steeds meer gebieden 'inpik- verkrijgbaar:. Vlasveld, Hoge Rijndijk 175 in Zoeter- te' werd de Hoge Rijndijk steeds minder Zoeter- woude. Liethorps Boeckhuys aan de Hoogmadeseweg wouds. Bij de laatste annexatie, in 1966, is de grens jn Leiderdorp en bij Rita Pieterse zelf, Rijnenburg 24 opgeschoven tot aan riikweg A4. De Zwet sloot is aan Leiderdorp. Het kost 49,50. zaterdagen. Daarnaast zou de di recteur vergoedingen hebben ge boekt die werknemers in werkelijkheid nooit hebben ge- Wat van deze beweringen waar is, heeft Lever nog niet kunnen controleren. De fiod zou de boek houding tot een chaos hebben ge deformeerd. Dafra heeft volgens hem nog zoveel geld tegoed van hoofdaannemers dat een groot deel van de fiscale vorderingen kan worden terugbetaald. Panden en machines zijn er nauwelijk. Het be drijf werd vanuit het huis van de directeur gerund. In een pandje aan de Veurseweg stonden voorts wat kruiwagens en werd de boek houding gevoerd. 'Verbeter mentaliteit burgers' VOORSCHOTEN - De Voorschotense raadsleden willen het onge rief door honden vooral terugdringen door de mentaliteit van de burgers te verbeteren. Een betere, indringendere voorlichting zou hierbij flink kunnen helpen. Dit bleek gisteravond in de raads commissie van openbare werken. De partijen bbsloten om nog eens apart te kijken naar het gratis verstrekken van poepscheppen, zoals B en W hadden voorgesteld. Eventueel moet hiervoor de hondenbelasting omhoog. Het aan trekken van een part-time milieu-ambtenaar met bekeurende be voegdheden, een ander B en W-voorstel, viel minder goed. De commissieleden wilden juist de schoffelende plantsoenmedewer kers inschakelen. Hun baas, de directeur openbare werken W.J. Bedet, wees dit af: "Daar waag ik mijn jongens niet aan. Al die agressie en ze zijn er niet voor opgeleid". Besloten werd dat men nog terugkomt op de aanstelling van zo'n functionaris, die in ge meenten als Nijmegen al actief is. Het plaatsen van waarschuwende borden, vooral bq speelwei den, leek ambtenaar Bedet evenmin een goed idee. "Die borden worden snel weggehaald en die vind je dan ergens terug in een sloot", zei hij. DONDERDAG Leiden zaal speeltuin Oosterkwartier - Borneo- straat, demonstratie topdammer Evert Bronstring, 20 uur. Le Bambou - hoek Herenstraat/Witte Singel, optreden Hot Club Tuosi, 21 uur. Stadsgehoorzaal - concert studentenge zelschap Sempre Crescendo, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Alien I', 21.15 uur. Schouwburg - Frisse Jongens 'Ons Lo- wietje heeft een engel gezien', 20.15 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur, 18.30 20 uur. 't Breehuys - Breestraat 19, spreekuur VVDM, 19-22 uur. LWH - Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Troef - Stationweg 32. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur. inl. 149324/216180. Zoeterwoude Gemeentehuis - No.ofdbuurtseweg, V oorschotenaar overleden na ongeluk VOORSCHOTEN/LEIDSCHEN- DAM - De 64-jarige Voorschote naar K. Holterman is dinsdag avond overleden aan de verwon dingen die hij eerder die avond had opgelopen bij een aanrijding in Leidschendam. De Voorschote naar stak even na zes uur met zijn fiets de Veursestraatweg, ter hoog te van Schakenbosch, over terwijl er twee auto's aan kwamen. De eer ste automobilist wist hem nog te ontwijken. De tweede kon dat niet meer: hij raakte de Voorschotenaar in de flank. Het slachtoffer werd overge bracht naar ziekenhuis Antonius- hove en later naar het Haagse Leij- enburg, waar hij rond elf uur over leed. Wassenaarder bekneld in auto HAARLEMMERMEER/WASSE NAAR - De politie van de gemeen te Haarlemmermeer heeft gister avond in een greppel naast Rijks weg 44 tussen Amsterdam en Was senaar een auto aangetroffen waar in een 41-jarige man uit Wassenaar bekneld zat. De man werd door de eerste hulpdienst bevrijd en bleek ge wond te zijn aan zijn hoofd. Hij werd overgebracht naar een zie kenhuis in Haarlem. De oorzaak van het ongeval is de politie niet bekend. Wel bleek de bestuurder van de verongelukte auto onder invloed van drank te verkeren. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt Ouders praten mee over speel- mogelijkheden VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat snel met moe ders praten over speelmogelijkhe- den in het centrum. Het ouderlijke plan om iets te realiseren op of rond de parkeerplaats Wagenerf wordt hierbij betrokken. Hopelijk kan voor juli 1988 een en ander klaar zijn. Dit bleek gisteravond tij dens de vergadering van de raads commissie voor openbare werken. De ouders waren met hun plan gekomen nadat duidelijk was ge worden dat het dierenweitje wordt opgeofferd voor de bouw van 24 woningwetwoningen. Veel zal nu afhangen van eventuele gaatjes in dit plannetje en mogelijke onder handelingen over het onteigenen van enkele parkeervakken van het Wagenerf, aldus wethouder J. Vis ser. Verschillende partijen waren het met de moeders eens dat er nu weinig te spelen valt in en rond het centrum. Oegstgeest wil huizen bouwen - standpunt provincie onduidelijk De Hoge Rijndijk in de tijd dat de auto nog niet Hoge Rijndijk'. Tragedie De Wassenaarse toneelcombina tie 'Dialoog' speelt volgende week vrijdag en zaterdag, 12 en 13 de cember, 'Het huis van Bernarda Alba', één van de grote tragedies van de Spaanse toneelschrijver en dichter Federico Garcia Lorca. De uitvoeringen, die onder regie staan van Jan Nonhof, worden ge geven in cultureel centrum Ware- IJssport Kaarten kunnen worden gere serveerd bij de kassa van Ware- nar, telefoon 01751-18382. Voor zover nog voorradig ook op de De vereniging ijssport Leider dorp houdt zaterdag een zogehe ten 'zitmorgen' voor het afhalen van de abonnementen. De zitmor gen wordt gehouden in het club gebouw bij de ijsbaan aan de Mauritssingel in Leiderdorp, van negen tot twaalf uur. OEGSTGEEST - Staan Gedepu teerde Staten nu positief of nega tief tegenover de wens van de ge meente Oegstgeest om de Morsel- belpolder voor woningbouw te be nutten? Hoewel wethouder Kohl- beck (PvdA, openbare werken, ruimtelijke ordening) deze week in de raadscommissie openbare werken uitgebreid verslag deed van zijn bevindingen van een ver gadering van de provinciale com missie ruimtelijke ordening over streekplannen in deze provincie, bleef die vraag toch hangen. Kohl- beck mocht tijdens die vergade ring inspreken. Volgens hem staat het provinciebestuur welwillend tegenover de Oegstgeester voorne mens met de polder en draait de kwestie hoogstens uit op "mag het ietsje mèer of minder zijn". In het streekplan van de provin cie echter wordt de polder vooral aangewezen als terrein voor bedrij ven. Woningen komen in het streekplan pas op de tweede plaats. Kohl riep in Den Haag en gisteravond in Oegstgeest een on derzoek in herinnering waaruit duidelijk naar voren was gekomen dat de polder een belangrijke func tie zou kunnen vervullen in de op vang van woningbehoefte uit deze regio. Wat bedrijfsterreinen be treft, heeft Oegstgeest al een duit in het zakje gedaan en wel het Oegstgeester deel van de Leeu wenhoek waar Leiden in de weer is met het zogeheten sciencepark. Van de Morsebelpolder denkt Kohlbeck zo'n vijf hectare af te staan ten behoeve van bedrijfster reinen. In grote lijnen, zo denkt Kohlbeck, zitten hij en de provin cie op één lijn. "Er is begrip van de verschillende Statenfracties", zei hij. Hetgeen door CDA'er Hellinga in twijfel werd getrokken. Hij had heel andere geluiden gehoord. Vol gens Hellinga menen de Staten fracties van PvdA en CDA dat er in deze regio te weinig bedrijfsterrei nen voorhanden zijn en is de Mor sebelpolder de aangewezen plek om in die behoefte te voldoen. "Bent u niet veel te optimistisch", vroeg Hellinga de wethouder. Kohlbeck hield het erop dat het een kwestie "van mag het ietsje meer zijn" zal worden. Er is vol gens hem winst geboekt omdat tot voor kort "de provincie op dat an dere been bleef staan". De toonde zich niet volledig overtuigd. De wethouder beloofde dat hij spoedig meer uit sluitsel zal geven. En wel na 8 de cember a.s., de dag waarop hij over de kwestie een gesprek met de Ge deputeerde zal voeren. LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2