Tal van verbeteringen in Seat Ibiza SErvT AUTOBEDRIJF HUISMAN BV Tel 071-144345. Schilderen met 'lokjes' Subaru groeit langzaam maar zeker f4 Mist geeft foto bijzondere sfeer in Vijftig jaar Kip Caravi A U T Nieuw topmodel in de Justy-serie Nu ook enkele versies met vijf deuren I W af ai Hl igi ui 1 ■»»- HO B B Nieuwe creatieve hobby IJzersterke Japanse band t^AUlINA It) Van de nieuwe Justy zijn drie versies te koop. (foto pr» 'Langzaam zijn we op weg een volwassen bedrijf te worden', zegt Jim Coert, de 'baas' van Subaru Nederland. Als de verkoop blijft gaan zoals die tot nu toe ging dan sluiten ze het jaar af met zo n 5.000 verkochte Subaru's. Weliswaar is dat niet meer dan één procent van de totale autoverkoop in ons land. maar in Aalsmeer is men er al dik tevreden mee. Bijna de helft meer dan vorig jaar. Mooi genoeg, het moet ook niet al te snel gaan. Een bedrijf moet zijn groei ook kunnen volgen. Het programma breidt zich ook steeds uit. Nu is er weer een nieu we topversie van de Justy bijgeko men. Een leuke opvulling tussen de normale Justy en de L-serie, maar elk nieuw model vraagt weer aanpassing binnen het bedrijf. Toch is men in het vernieuwde Aalsmeerse hoofdkwartier geluk kig met de komst van de zoge naamde Justy II. Toen de eerste Justy (twee jaar geleden) werd geïntroduceerd kon men meteen al klachten horen over het gebrek aan vermogen. Het 1000 cc motor tje vonden velen niet sterk genoeg. Ford: nieuwe V6-motoren voor Scorpio Ford heeft drie nieuwe zes-cilin dermotoren ontworpen voor de Scorpio, het meest gelauwerde mo del dat Ford ooit op de weg heeft gebracht. De Scorpio heeft inmiddels niet minder achttien ontwerp- en vei ligheidsonderscheidingen gekre gen, waaronder eind vorig jaar de zo begeerde titel van 'Auto van het jaar'. Om echter alle wettelijke voorschriften ten aanzien van de uitlaatgassen voor te kunnen blij ven heeft Ford nieuwe zescilinders ontwikkeld. 'Alle drie motoren zijn gebaseerd op de door Ford ontwikkelde tech nologie van een snel voortschrij dend verbrandingsproces en heb ben geoptimaliseerde in- en uit laatsystemen en een geringere in wendige wrijving om een betere trekkracht bij middelhoge toeren tallen en een uitzonderlijk groter brandstofzuinigheid te bereiken', staat er in het persbericht, waar mee Ford de komst van de zescilin ders aankondigde. Tot nu toe kende de Scorpio-se- rie alleen een 2,8 liter zescilinder. Er gaapte dus een groot gat tussen tussen die krachtbron en de dichtstbijzijnde viercilinder: een twee liter injectiemotor. Die kloof is nu gedicht met de nieuwe 2,4 li ter V6-injectiemotor van 130 pk, die goed is voor een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 9,9 se conden en een topsnelheid van 195 km/uur. De top wordt nu gevormd door twee 2,9 V0-motoren, één met en een zonder katalysator. Met kata lysator levert deze inspuitmotor 145 pk (acceleratie 0-100 km/uur in 11,4, topsnelheid ongeveer 200 km/ uur) en zonder 150 pk (resp. 9 se conden en 208 km/uur). Daarom is die Justy II - met een motor van 1,2 liter inhoud en drie kleppen in elk van de drie cilinders - zo welkom. Precies passend voor de toen klagende klanten. Die mo tor brengt immers het vermogen op 68 pk en de topsnelheid op 155 km/uur. En wat meer is: het is een veel soepeler krachtbron, men kan er heel wat feller mee reageren op de situaties in het verkeer. Er zijn nog meer verschillen met de gewone Justy. die overigens voor een prijs vanaf 14,5 mille nor maal leverbaar blijft. Het interieur van de Justy II heeft een nieuw stuurwiel en andere, leuke bekle- Kip Caravans in Hoogeveen - de grootse caravanfabrikant van Ne derland - bestaat een halve eeuw. In die vijftig jaar heeft het bedrijf maar liefst 100.000 caravans met een gemiddelde lengte van vijf me ter gemaakt. Zet ze achter elkaar en er is een caravanverbinding tus sen Amsterdam en Parijs tot stand gekomen. De grondlegger van de firma was Jan Kip, die in 1936 een caürosse- riebedrijf begon. Voor de oorlog construeerde hij vrachtwagen-car rosserieën op maat. Op bestelling werden toen ook al kampeerwa gens gemaakt. Maar aan dat laatste was toen nog geen droog brood te verdienen. In 1948 telde ons land niet meer dan 500 kampeerwagens. De 'hausse' kwam pas in begin jaren zestig mede door de invoe ring van de vrije zaterdag. De mensheid zocht naar manieren om de royalere vrije tijd gezellig door te brengen. V^len zagen in de cara- ding. Het uiterlijk onderscheidt zich door een hogere daklijn (meer hoofdruimte) en een spoiler boven de achterruit. En ook een andere grille. Ook 4WD Er zijn drie versies van de Justy II: een driedeurs als basismodel, een vijfdeurs en ten slotte een drie deurs met vier-wielaandrijving. De prijzen voor deze nieuwe mo dellen lopen van 18 tot en met 21 mille. Op alle Justy's is een vijf-ver snellingsbak standaard. Normaal van het ideaal. In enkele jaren ver viervoudigde het caravanpark zich. In andere handen Ook nadat Jan Kip zich in 1966 uit het bedrijf had teruggetrokken zette - onder Amerikaanse leiding - de groei door. De produktie steeg tot maar liefst 220 caravans per week in 1971 bij een personeelsbe stand van 450 man. Helaas, de verkoop aan een Zweeds concern moet worden be schouwd als een zwarte bladzijde in de Kip-geschiedenis. De veran derde merktsituatie vroeg in die tijd een sterk marktgericht beleid, dat in Zweedse handen onvoldoen de werd gerealiseerd. Er volgden ontslagen. Een diepgaande reorganisatie was onontkoombaar. Die had plaats toen het bedrijf weer volle hebben de wagens voorwielaan drijving, maar bij de 4WD zit er een drukknopschakelaar op de ver snellingspook waarmee extra aan drijving op de achterwielen elek- tro-pneumatisch kan worden bij- geschakeld. Al veertien jaar maakt Subaru wagens met vier-wielaan drijving. In totaal werden er ander half miljoen auto's met dat druk knopsysteem uitgerust. Op dat gebied meent Subaru te recht zich een pionier te kunnen noemen. Maar ook op ander terrein gaat deze Japanse fabriek nieuwe technieken niet uit de weg, getuige het feit dat in Japan inmiddels is Seat hoopt volgend jaar in ons land 9.000 auto's te kunnen verkopen. Nu moeten we zo'n cijfer wel met een fikse korrel zout nemen. Als al le door auto-importeurs uitgespro ken verwachtingen zouden wor den vervuld, zouden we met z'n al len eerder een miljoen nieuwe ko pen auto's dan de dikke helft, die nu zal worden bereikt. Maar goed, Seat verwacht op grond van een aantal overwegin gen volgend jaar het aantal ver kochte auto's aardig te kunnen op vijzelen: De kleine Marbella staat nog deze maand in de showrooms. De terugval in de verkoopcijfers dit jaar wijt Seat vooral aan het weg vallen van de kleine Fura, terwijl de opvolger nog niet gereed stond. Die komt er nu dus aan. Het programma van de wat gro tere Ibiza wordt niet alleen uitge breid met enkele vijfdeurs versies, maar aan de wagen zelf zijn zoveel verbeteringen doorgevoerd, dat de De oprichter van het bedrijf Jan Kip (links) en de huidige al gemeen direc teur drs. Bert de V/inkel (rechts). (foto pr) dig in Nederlandse handen was overgegaan. De twee aandeelhouders - de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij en de exploitatiemaat schappij Euro Commerce - trok ken de bedrijfseconoom drs. Bert de Winkel aan als directeur. Onder zijn leiding herstelde Kip Caravans begonnen met de produktie van 1000 cc Justy's met de door Van Doorne in Tilburg ontwikkelde continu variabele transmissie. kinderziekten nu wel zfjn over- De kwaliteit van het produkt is veel beter geworden. Zeker sinds zo'n 75 Volkswagen-ingenieurs in de Spaanse fabrieken toezicht hou den op de fabricage. Zoals men kan weten heeft het Westduitse VW-concern een meerderheidsbe lang in het vroegere Spaanse staatsbedrijf genomen. Kwaliteit Bij alle mogelijke gelegenheden tamboerijnt Seat pp de kwaliteits verbetering. Want niet alleen het wegvallen van de Fura heeft het merk parten gespeeld, ook de kwaaltjes waaronder de eigenlijk wat te vroeg uitgebrachte Ibiza bleek te lijden. Maar het was van levensbelang voor Seat om op korte termijn za ken te kunnen doen, toen Fiat het huwelijk met het Spaanse bedrijf had ontbonden. Met behulp van zich in vijf jaar tot een gezond be drijf. De omzet is sindsdien weer verdubbeld. Het personeelsbe stand groeit weer gestaag. Er werken thans zo'n 150 man in vaste dienst, maar in het 'produktie- hoogseizoen' ligt dat door inscha keling van tijdelijke werkkrachten soms de helft hoger. Voorlopig alleen nog bestemd voor Japan, maar ongetwijfeld te zijner tijd ook voor de export. Mede naar het land van herkomst. bekende bedrijven als Porsche. Karmann en Giugiaro werd in snel treinvaart de Ibiza in elkaar getim merd. Maar toen het op zichzelf aardige model op weg ging, bleek er aan de afwerking nog net nodige te mankeren. Nu, twee jaar later, zijn die rim pels nagenoeg glad gestreken. Dat is heel goed te merken als men een van de nieuwe vijfdeurs versies rijdt. Vanaf het eerste moment heeft Seat de opzet gehad óok vijf deurs Ibiza's uit te brengen. Gezien de grote wielbasis was dat ook goed mogelijk zonder ingrepen in Betere techniek Maar op andere terreinen is het nodige gebeurd voor die vijfdeurs op de weg werd gezet. Tal van tech nische verfijningen zijn doorge voerd. Een kleine bloemlezing: an dere carburatie voor een betere koude start, nieuwe uitlaat voor minder geluid, wijzigingen aan de versnellingsbak voor kortere scha kelwegen, veranderingen aan het elektrisch systeem voor grotere be trouwbaarheid, sterker bekrachti ger in het remsysteem, nieuwe ele menten in de voorwielophanging voor beter weggedrag. En zo kan men nog even doorgaan. Ook het interieur is onderhan den genomen. Het meest opvallen de daarbij is het plaatsen van ande re stoelen. Weliswaar wat hoog, maar verder erg goed zittend. Een verandering aan het verwarmings systeem zorgt voor snellere ontwa- seming van dé ruiten. Alle modellen Een lange lijst van verbeterin gen, die overigens niet alleen in de vijfdeurs versies zijn doorgevoerd, maar ook in de reeds bestaande (driedeurs) modellen. De vijfdeurs Seat Ibiza is nu al leverbaar in de versies 1.2 L, 1.2 GL en 1.5 GLX. Van de 1.2 is er ook een versie met katalysator. Die is met een prijs van 17,5 mille de goedkoopste uit de serie vijfdeurs. De duurste is de 1.5 GLX vijfdeurs, die op enkele honderden guldens na 23 mille kost. DONDERDAG 4 DECEMBER Volvo 480 ES teleurstellend op zesde plaats De in ons land ontworpen, ontwik kelde en gebouwde Volvo 480 ES heeft het dus niet gehaald. Het in ternationale gezelschap van 57 au tojournalisten gaf voor de titel 'Au to van het jaar' de voorkeur aan de solide Opel Omega, die van meet af aan een breed gamma van motoren kon bieden, waar onze nationale trots met de keus uit zegge en schrijve één (volgens velen te zwakke 1,7 liter motor nogal pover tegenover stond. Het was een jaar zonder uitge sproken favorieten. Dat blijkt ook wel uit de uitslag. Ieder jurylid kon maximaal tien punten aan één auto geven. Een model kon dus hoog stens 570 punten halen. De Opel Omega kwam met 275 (48 pet) het beste uit de bus, maar de Audi 80 bleef daar met 238 pun ten (42 pet) weinig bij achter. Op de derde plaats ook éen kostelijke li mousine: de 7-serie van BMW met 175 punten. Technisch bijna per fect, maar waarschijnlijk te hoog in prijs om hoger te kunnen scoren bij de juryleden. De Rover 800 werd met 169 pun ten nummer vier. Twee nadelen telden vermoedelijk te zwaar. In de eerste plaats zullen de juryleden er wel te veel Japanse invloed (Hon da) in hebben gezien. Bovendien was het jammer voor de Britten, dat de (sierlijke) vijfdeurs Rover 600 pas volgend jaar op de markt komt, te laat dus om nog mee te tellen. De imponerende, maar ook nog al kostbare Jaguar XJ 6 werd met 145 punten vijfde. Nog vóór de Vol vo 480 ES, die uiteindelijk dus niet verder kwam dan een eigenlijk te leurstellende zesde plaats: 115 punten. De Japanners kwamen zoals ge bruikelijk weer nauwelijks in het stuk (opgevoerd door een overwe gend Europese jury) voor, zoals blijkt uit de overige klasseringen: 7. Renault-21 -111 punten, 8. Fiat Croma - 76 punten. 9. Peugeot 309 - 59 punten. 10. Toyota Celica - 27 punten, 11. Lada Samara - 20 punten. 12. Nissan Sunny - 10 punten. 13. Nissan Bluebird - 5 punten. Samengesteld door Koos Post GREENIB CAR VERHUISD - Greenib Car (import Hyundai) woont niet langer meer in bij het voormalige zusterbedrijf Nibhart Car (import Seat) in Heemstede. De tot de Abemy Holding behoren de Hyundai-importeur is verhuisd naar een modern bedrijfspand aan de Saturnusstraat in Hoofddorp. Intussen bestaat de naam Nibhart Car niet meer. Na de overneming door Pon Holdings is die veran derd in Pon Car, nog steeds dus aan de Cruquiusweg in Heemste de. 1ST- Ui S! 1»« - De nieuwe Seat Ibiza: de rimpels gladgestreken. ADVERTENTIE Off. Seat-dealer voor Leiden e.o. Levendaal 80 Het is een in Nederland uitgevon den nieuwe manier om te 'schilde ren', een woord dat beslist tussen aanhalingstekens moet staan om dat er helemaal geen verf aan te pas komt. Toch lijkt het resultaat sprekend op een olieverfschilderij, hoewel je er ook totaal andere ef fecten mee kunt bereiken. Het heet 'Creatief met wonderlock' en je koopt het in de vorm van een doos die de (weinige en simpele) mate rialen en hulpmiddelen bevat. De belangrijkste onderdelen zijn de samengeperste staafjes, in allerlei kleuren. Op het eerste gezicht doen ze enigszins denken aan repen plakkaatverf, maar ze bestaan uit vezels. Voor sommige kleuren na tuurlijke vezels, voor andere 'haar tjes' van kunststof. Die 'lokjes' zijn gebonden met een speciale, in wa ter snel oplosbare lijm. Met een prikkertje peuter je die Trim- en crossfietsen hebben in al lerlei opzichten meer te lijden dan de gewone boodschappen- of toer- tweewieler. Mechanisch zijn spor tieve fietsen daar wel op afge stemd, maar hun zwakste punt vor men de banden. Een scherp steen tje, een doorn, een glasscherf... pffft! zegt de band en je moet weer plakken. Verliest een binnenband lucht zonder aanwijsbare oorzaak, dan is hij poreus geworden, door inwer king van de ozon in de atmosfeer. Zoek je je een ongeluk naar het lekje. Slimme Japanners hebben daar iets op gevonden: een fietsbinnen- band die niet van butyl (kunstrub ber) is gemaakt, maar van polyurc- thaan. Een lichtgewicht band (85 gram), doorzichtig, en met een bo dy die een ong. drie maal Hogere 'puntbelasting' kan verdragen. De Nederlandse importeur noemt het een 'anti-lekband', wat uiteraard niet helemaal opgaat. Als je dwars door een punaise of een spijker rijdt, gaat-ie lek. De kans op zo'n lek is echter drie maal kleiner dan bij de gangbare butylband. De nieuwe 'polyband' is geschikt voor fietswielen in twee maten: 700x23 en 700x25 cm. Hij kost een kleine drie tientjes. MIG-LASSEN - Doe-het-zelvers die intussen zijn overgestapt op de koolzuurlasmethode (Mig-lassen) kunnen, voor zo ver ze een Pocket- Mig of een MiniMig bezitten, het benodigde gas nu in navulbare ci linders kopen. De navulbare cilinder vergt een slechts eenmalige aanschaf; bij de dealers van genoemde Mig-lastoe- stellen kan hij weer volgeladen worden. Hij bevat 670 cc, yoldoen- de voor een heel forse lasklus, of een groot aantal kleine. losgeweekte stof uit elkaar en je voegt ze, kleur voor kleur, op een ondergrond van doorzichtige kunststof (werkplaatje) waarop weer een aftrekbaar velletje plas ticfolie zit, tot een voorstelling. On der het werkplaatje kun je een voorbeeld leggen (daarvan zit er een aantal in de doos), maar bij voorbeeld ook een foto, een zelf ge kozen afbeelding of tekening van eigen fabrikaat. De lokjes kun je heel precies op hun plaats leggen. Zo lang ze nat zijn kun je er naar hartelust mee schuiven en rangschikken. Vezels van verschillende kleuren kun je ook mengen. Je kunt dunne laag jes aanbrengen maar ook lekker 'dik-op' werken zodat er driedi mensionale voorstellingen ont staan. Droog vuil Van het materiaal gaat niets ver loren. Je kunt het, terwijl het nog nat is maar ook nadat het weer he lemaal droog is, opnieuw gebrui ken, of bewaren voor een volgend werkstuk. Is zo'n werkstuk klaar en helemaal naar je zin, dan laat je het drogen en het valt vanzelf, vol komen intact, van het plasticfolie. Daarna kun je het inlijsten, al dan niet (dun) afgespoten met een hel dere lak waardoor de kleuren meer accent krijgen, je kunt het op elk gewenst oppervlak zoals een trans parante lampekap plakken, simpel door het met de plantenspuit te be vochtigen. Een hobby die weinig rommel geeft. Morsen is geen probleem; het is geen verf, dus op kleding of vloer bedekking gevallen plukjes veegje weg zodra ze droog zijn. Ideaal dus voor zelfs de kleinste kinderen, voor bedlegerigen, ook voor moto risch gestoorde patiënten, reuma lijders enzovoorts. Het aardigste van die nieuwe hobby is wel datje vanzelf op aller lei variatiemogelijkheden komt. Spiegel- of vensterdecoraties ma ken bijvoorbeeld. Wie er een eer in schept om met de feestdagen wenskaarten van puur eigen fabri kaat te versturen, kan zijn hart er aan ophalen. Figuren van papier- maché, gipsbeeldjes voor een kerstgroep, de tunnels en land schappen van een modelspoor baan, ze krijgen een vrijwel vol maakt natuurlijke bekleding als je ze afwerkt met de gewillig in alle richtingen aan te brengen vezel tjes. Een wonderlockschilderijtje, op glas of doorzichtige kunststof ge maakt, is dubbelzijdig, op een raam dus van twee kanten even goed zichtbaar. Restjes over? Zo nodig even renoveren met de bijge leverde poederlij m, in water opge lost, en zo weer bruikbaar. Uitvin der en fabrikant van deze nieuwe hobby is Fibre Coating in Amers foort. Mist en nevel, zijn niet leuk als je met de auto op pas moet, maar wel een uitstekend bruikbaar 'rekwi siet' voor de amateurfotograaf. De wazige atmosfeer, waar al dan niet nog wat zonlicht diffbus doorheen probeert te komen, geeft aan een landschap een aparte bekoring. Met de camera kan die sfeer wor den vastgelegd. Het is een van die foto-objecten waarbij de doodge wone zwart-witfilm kan bewijzen minstens even sterke effecten op te leveren als het kleurenrolletje. 'De wereld is klein geworden', zegt men wel als er een vrij dichte mist over het land hangt. Daarmee moet je als mistfotograaf rekening houden. De horizon is weggeval len, het gezichtsveld is beperkt. De objecten, zoals een roerloze en al stevig kalende boom, krijgen in een mistfoto iets essentieels. Voor een fototgraaf die goed kijkt en die gevoel voor compositie heeft valt er eer te behalen. Met een camera die van belichtingsautomatiek voorzien is kun je in een mistland- schap prachtig experimenteren. Maak van een gekozen onderwerp een aantal plaatjes met wisselende belichtingstijden. De verschillen zijn later op de afdruk goed te zien. al zijn ze vaak heel subtief. Het gaat bij het maken van zulke sfeeropna men-bij-uitstek immers juist om die kleine r een mistbank ineens half wegge vaagd, net als je dé camera hebt in gesteld. Met wat behendigheid kun je zo'n verschijnsel echter opvan gen. Als er te weinig mist is om het plaatje te maken dat je voor ogen hebt. kan een misteffectfilter uit komst bieden. Die dingen bestaan echt, in verschillende soorten. Zelfs bij zonlicht krijg je met zo'n camera-accesoire toch een wazige foto. Maar je kunt ook een 'doe-het- zelf-mist' maken! Niet zoals in films gebeurt, met rook versprei dende apparaten, maar heel simpel met een stukje van een witte ny lonkous. Trek dat strak over de ca meralens en zet het vast met een elastiekje. De lensopening moet in dit geval niet te klein zijn, anders kijkt de camera dwars door de ui terst fijne gaatjes van het nylon weefsel heen en is het misteffect nihil. Stemmig Filter Nu kan mist de fotograaf ook wat plagerig tegenwerken. Soms wordt Hoe dan ook, puur-natuurlijke mist is natuurlijk het mooist. Een goede mistfoto beeldt een stem ming uit, kan zelfs heel romantisch zijn. Je hoeft je zeker niet tot land schapfotografie te beperken. Ook een 'mannetje in de mist' kan een schilderij van een plaatje worden. Voorwaarde voor geslaagde opna men, goed voor een vergroting die als wanddecoratie kan dienen, is dat je gevoel voor zo'n mistsfwr hebt. Die zet je fantasie en je vin dingrijkheid,aan het werk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16