Ondernemer vecht graag, maar niet met vakbonden Vertrek Fraga Iribarne einde van een tijdperk Interview Hans C. Blankert, nieuwe voorzitter FME: Omstreden Spaans politicus Diakonale steun voor werkloze jongeren DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA 15 ZOETERMEER - Een pragmaticus; iemand die zaken wil doen. Zo kan de nieuwe voorzitter van de vereniging van metalec- tro-werkgevers FME, drs. Hans C. Blankert (46) het best getypeerd worden. Nuchter constateert hij dat met met de bedrijfs tak minder goed gaat dan wel eens wordt aangeno men. "Ik heb sterk het ge voel dat de wind weer aan het draaien is. Maar ach, het bedrijfsleven hangt natuurlijk van con juncturele schommelin gen aan elkaar". Met de zelfde vanzelfsprekend heid reikt hij de vakbon den de hand: afspraken over een gezamenlijke aanpak van de proble men op de arbeidsmarkt of over de invoering van nieuwe technologiëen vallen er wat hem betreft te maken. door Harry Meyer en Peter de Vries Het is ev tijdperk waarin Blankerts voor ganger ir. W. J. Ter Hart de FME leidde. Ter Hart werd toch altijd geassocieerd met ruzies met de vakbonden, en weidse visies over een bedrijfsleven waarin médewerkers en leiding in on dernemingsraden gezamenlijk bijvoorbeeld de arbeidsvoor waarden vaststelden. Blankert heeft een iets andere aanpak. "Ik ben weliswaar niet geluk kig met de huidige wet op de on dernemingsraden, en ik vind nog steeds dat de ondernemer voozit- ter van de OR moet zijn, maar de wet is nu eenmaal zoals-ie is. En dat betekent dat je nu in een OR niet over de arbeidsvoorwaarden kunt onderhandelen. Deskun digheid op het gebied van cao's en ervaring in het onderhande len is in veel ondernemingsraden ook niet aanwezig, en wel bij de vakverenigingen. (Lachend:) Die zitten alleen altijd een paar pro cent te hoog". Laconiek heeft Blankert de eerste tegenvaller geincasseerd: het feit dat het met de metaal- en electrotechnische industrie min der goed gaat dan wordt aange nomen. "We hebben de afgelo pen maanden in dit land, deels orrt politieke redenen, de stem ming gehad dat het weer beter gaat. Uit de cijfers van het CBS en uit signalen van onze leden blijkt dat de groei toch achter blijft bij de verwachtingen. 1985 was al minder goed dan het jaar daarvoor, en nu zitten we met een export die niet meer groeit". "De Nederlandse economie is erg open en afhankelijk van het buitenland, dus je mogelijkhe den in te grijpen zijn gering. Een groot deel van de stagnatie wordt ook veroorzaakt door de positie van de gulden op de wereld markt en niet meer zozeer door te hoge loonkosten. Maar dat we de wind mee hebben zou over dreven zijn. Integendeel, ik heb het gevoel dat-ie draait". Wilma De nieuwe voorman van de metalectro-werkgevers is oor- Blankert: "Dat we de wind mee hebben zou over dreven zin. Inte gendeel, ik heb het gevoel dat-ie draait. (fotoGPD) spronkelijk afkomstig uit de bouw. De afgelopen paar jaar werkte hij als directeur bij het bouwconcern Wilma. Menings verschillen met de Raad van Commissarissen over de reorga nisatie van het concern (keuzen en afspraken die hij maakte wer den niet nagekomen) leidden er toe dat hij openstond voor ander werk. "Op een gegeven moment werd ik benaderd voor de FME, en na een paar gesprekken heb ik besloten het te doen. Het is toch wel een uitdaging om eens in werkgevend-Nederland zelf te opereren. Als werkgever is een wet iets wat over je heen komt; in deze positie adviseer je er vroegtijdig over". De FME kende hij vooraf "uit de media" als een "zeer actieve groep, een toonaangevende werkgeversorganisatie. Dat maakt het aantrekkelijk. Als je van zo'n uitdaging houdt, ten minste. Op cao-gebied vormen wij als metaalindustrie toch al tijd een voorbeeld voor anderen, omdat we redelijk vooraan in de rij zitten". De traditioneel zware onder handelingen over de arbeids voorwaarden van de ruim 200.000 werknemers in de metaalindustrie blijven Blankert in zijn eerste jaar bespaard. De in mei afgesloten cao heeft een looptijd van twee jaar, zodat er voldoende tijd is om zich voor te bereiden. In gedachten is Blan- kèrt echter al bezig met de vol gende cao. Openlijk vraagt liij zich af of de vondst die dit voor jaar de onderhandelingen redde - een fonds waarmee arbeidstijd verkorting gesubsidieerd kan worden - wel moet worden voort gezet. "Het is een beetje hetzelfde als de discussie over het tempo van vermindering van de werkloos heid. We zijn het allemaal eens over het doel: 500.000 werklozen in 1990. Ik vind het heel zinnig dan te praten over een gezamen lijke aanpak om dat doel te berei ken. Maar het is zinloos te roepen dat het beleid faalt als we op een januari 1987 niet op 650.000 zit ten". "Dat herverdelingsfonds in de metaal wordt betaald uit heffin gen op de loonsom. Al met al 180 miljoen gulden. Bedrijven die zich inspannen op het gebied van herverdeling van werk kun nen per nieuwe of behouden ar beidsplaats 18.000 gulden subsi die krijgen. Dat is leuk, maar voor een bedrijf natuurlijk niet doorslaggevend. Je gaat toch ook niet investeren omdat je van die prachtige wir-premies kunt krijgen?" "Een bedrijf denkt na over her verdeling van werk en een ande re organisatie van het werk wan neer de orderportefeuille daarom vraagt of wanneer er geïnves teerd wordt. We zullen wel zien hoe het de komende anderhalf jaar loopt met het aantal aanvra gen om subsidie uit het fonds, maar ik denk dat er aan het eind van de rit nog behoorlijk wat geld in zit. Daar vinden we overi gens wel een bestemming voor: de vervroegde uittreding is ook een vorm van herverdeling van werk". Overleg Een verdrijving van de vak bonden uit de bedrijfstak zal er onder Blankerts regie niet plaatsvinden: "De Nederlandse cultuur is er nu eenmaal een van overleg" en "met de vakbonden kun je tenminste afspraken ma ken die nagekomen worden" zijn de belangrijkste redenen. "Ik wil juist graag praten over een aantal gezamenlijke zaken: de scholing van werknemers, de arbeids voorwaarden natuurlijk, het ar beidsmarktbeleid. Het zou mooi zijn wanneer we erin slagen een beter beeld te krijgen van de in stroom en uitstroom in de me taal. Daarnaast moeten bedrijven hun behoefte aan personeel - wat voor soort, welke kwaliteiten - beter plannen. Als je dat op een rijtje hebt, kun je een veel gerich ter scholingsbeleid opzetten". Ander punt waarover Blankert graag afspraken met de bonden wil maken: een code met ge dragsregels die gevolgd moeten worden bij het invoeren van nieuwe technologieën. "Het is onzinnig om te onderhandelen over de aanschaf van machine X of Y. Maar je kunt in de bedrijfs tak afspreken dat er bij de invoe ring van nieuwe technologieën door het bedrijf met de bonden of OR gepraat wordt over de aan tallen arbeidsplaatsen die zoiets kost of oplevert, de functie-in houd, etcetera. Dat lijkt me goed sociaal beleid. Op bedrijfstakni veau kun je zo een aantal weder zijdse intenties vastleggen". - Dat klinkt allemaal heel wat harmonieuzer dan de 'vechtsa menleving' die veel ondernemers lijken na te streven. "Ondernemers willen graag vechten, maar dan voor hun be drijf, de opdrachten, de winst. Niet met vakbonden, tenzij men er last van heeft. De signalen zijn heel duidelijk: FME, regel die cao met de bonden. Men heeft er behoefte aan dat de cao wat ruimte laat voor eigen beleid - een minimum-cao met keuzemo gelijkheden - maar de meeste le den hebben er niet echt behoefte aan ieder voor zich met de dis trictsbestuurder van de vakbond in de slag te gaan". MADRID - Enkele honderden mi litanten van de Spaanse conserva tieve Volksalliantie schreeuwden dinsdag geëmotioneerd en soms bijna hysterisch hun kelen schor om hun leider Manuel Fraga Iribar ne ervan te weerhouden te vertrek ken. door Gerrit Jan Hoek Een grooj spandoek met de tekst 'Fraga, we willen niet dat je Madrid verlaat' was aan de gevel opgehan gen. Maar Fraga liet zich dit keer niet van zijn besluit afbrengen. Vanaf het balkon van het hoofd kwartier las Fraga onverstoorbaar zijn ontslagbrief aan de verzamel de aanhang voor. „Ik wil geen obstakel vormen voor een rechts democratisch alter natief vpor de socialisten". Terwijl spreekkoren smeekten om het aan blijven van hun leider als president van de partij sloot Fraga Iribarne gedecideerd het raam. Een symbo lische daad, waarmee een einde komt aan de actieve politieke car rière op het eerste plan van een van de meest markante, maar ook meest omstreden politici van de laatste decennia in Spanje. Manuel Fraga Iribarne zal de ge schiedenis ingaan als de politicus, die al vanaf jongsaf aan het knap ste ventje van de klas was, die alles bereikte, waar hij zijn zinnen op zette, maar die zijn grootste wens nimmer in vervulling zag gaan: premier van een Spaans kabinet worden. Zijn ambitie, zijn door iedereen erkende werklust en zijn onmis kenbare intelligentie (vaak werd hij vergeleken met een wandelen de encyclopédie vanwege het ge mak waarmee hij uitspraken van politici uit het Spaanse verleden ci teerde), bezorgden Fraga al snel de faam van een van de kroonprinsen van het Franco-regiem. Op amper 40-jarige leeftijd werd Fraga door Franco benoemd als minister van Informatie en Toeris me. De perswet, waarbij in 1966 de censuur vooraf werd vervangen door een wat subtielere vorm om de pers te controleren, kreeg zelfs het etiket opgeplakt van de 'wet- Fraga'. Na zeven jaar kwam er echter voorlopig een abrupt einde aan zijn ministeriële loopbaan. Na het uit breken van het zogenaamde Mate- sa-schandaal, waarbij voor miljoe nen aan illegale exportcommissies werden geind, rolde het politieke hoofd van Fraga. Fraga zocht in afwachting van betere tijden zijn heil in Londen, waar hij tot de dood van Franco als *Fraga Iribarne, berucht vanwege zijn woede-uitbarstingen. (Foto ap» ambassadeur de politieke ontwik kelingen met een waakzaam oog volgde. Na de dood van de dictator be keerde Fraga zich zoals zoveel figu ren van het oude regime, zoals de latere premier Adolfo Suarez, tot de democratische beginselen. Maar als voorstander van een om wenteling van dictatuur naar de mocratie in de allerlaagste versnel ling, botsten de opvattingen van Fraga regelmatig met de ontketen de vrijheidsdrang van het meren deel van de Spanjaarden. Als minister van binnenlandse zaken in het eerste kabinet na de dood van Franco, maakte Fraga zich onsterfelijk doér een van zijn karakteristieke uitspraken. Om de golf van demonstraties voor meer vrijheid in te dammen, verklaarde Fraga triomfantelijk: „De straat is van mij". Bretels Net als Napoleon de geschiede nis is ingegaan met het stereotiep van zijn dwarse steek op het hoofd en de hand in hét vestzakje, bleef Fraga zijn hele carrière belast met het stigma van de foto van een van zijn beruchte woede-uitbarstingen. Op een bijeenkomst tijdens een van de verkiezingscampagnes rea geerde Fraga furieus op enkele, provocateurs die hem zijn Fran- quistische verleden aanwreven, door zijn colbert van het lijf te scheuren, waardoor zijn bretels in de rood-gele Spaanse nationale kleuren ontbloot werden. Zijn verleden onder de dictatuur en zijn autoritaire, sterk persona listische optreden en vooral zijn onberekenbare kaponnades (bij voorbeeld door herhaaldelijk de af kondiging van de uitzonde ringstoestand in Baskenland te ei sen als de ETA weer eens een keer toegeslagen had), bleken een on overkomelijk obstakel om ooit pre mier te worden. Zijn Volksalliantie, later de Volkscoalitie samen met liberalen en christen-democraten, behaalde bij de verkiezingen van 1982 zijn climax met 106 van de 350 zetels in het parlement. Maar daarmee was het plafond van Fraga bereikt. Noch bij de gemeenteraadsverkie zingen, noch bij de provinciale ver kiezingen, noch bij de algemene verkiezingen van juni jl. slaagde Fraga er in een serieuze bedreiging te vormen voor de socialisten, die er alles aan deden om Fraga in de watten te leggen, onder meer door hem te bedenken met een speciaal gecreëerd protocol als 'leider van de oppositie'. In de wetenschap, dat zolang Fraga de conservatieven aanvoer de, de positie van de socialisten niet in gevaar kwam. Maar in con servatieve kringen begon de her haaldelijke reeks nederlagen, de miskleun bij het NAVO-referen- dum van maart, (waarbij Fraga als fervent NAVO-voorstander opriep tot stemonthouding om de socialis ten beentje te lichten) en het uit blijven van perspectieven om de socialisten uit de macht te verdrin- gen de positie van Fraga te onder manen. Bij de verkiezingen van juni diende de machtige bankwereld een openlijke motie van wantrou wen in tegen Fraga, door de geld kraan voorzichtig dichter te draai en en daarentegen ruimschoots fondsen beschikbaar te stellen voor het conservatieve alternatief van de Catalaan Miguel Roca. Ook intern binnen de Volkscöali- tie groeide het besef, dat met Fraga rechts nimmer enige verkiezing zou winnen. De christen-democra-1 ten stapten na het echec van juni uit de Volkscoalitie. De secretaris-1 generaal en vertrouwensman van Fraga, Jorge Verstrynge, opperde drie maanden geleden de sugges tie, dat Fraga het beste het voor beeld van Chirac zou kunnen vol gen. Via het burgemeesterschap van Madrid een triomfantelijke rentree als premier bevechten. Dat idee werd Verstrynge niet in dank afgenomen, want Fraga rea geerde zoals hem eigen is: zijn se cretaris-generaal werd onlangs een staat van dienst van 19 jaar aan de zijde van Fraga zonder pardon ont slagen. ADVERTENTIE Ook kerstgroepen uit Mexico, Tsjechoslowakije en vele andere landen vindt u in het Kerstdorp te De diakonieën van verschillen de kerken in Leiden en omge ving zullen f25.000 geven aan een 'oriëntatiejaar' voor werklo ze jongefen, een project van de stichting Sociaal Diakonaal Jaar in de Leidse regio. De stichting "had de kerken om een bijdrage gevraagd. De financiële middë- len voor het 'oriëntatiejaar' wer den steeds beschikbaar gesteld door de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk en 'Projecten in Nederland', een roopis-katholieke organisatie voor fondsenbemiddeling. Werkloze jongeren kunnen in het 'oriëntatiejaar' op twee plaat sen vijf maanden werken om er varing op te doen. Ze kunnen kiezen uit ongeveer dertig ar beidsplaatsen in de niet-com- merciële sector, bijvoorbeeld in de gezondheidszorg en de kinde ropvang. Op het ogenblik zijn twintig jongeren aan zo'n jaar be zig. De kerken willen naast een gel delijke ook een niet-materiële bijdrage aan dit project leveren. Er is dan ook een begeleidings commissie ingesteld met verte genwoordigers van de bijdragen de diakonieën. Naar Gambia. De hervorm de Raad voor de Zending (Oegst- geest) zendt voor het eerst in de geschiedenis een zendingswer ker uit naar het Westafrikaanse land Gambia. Het is de predikant mevrouw C. A. van 't Leven, die in dienst van de Raad van Ker ken in dat land adviseur wordt voor het 'Islam in Afrika'-pro- ject. Zij gaat kerken in Gambia en het buurland Senegal helpen in vragen die de relatie tussen christenen en moslims betreffen. Mevrouw Van 't Leven (29)' heeft al in islamitische landen gewoond. Zij studeerde theolo gie in Utrecht en Amsterdam, met als bijvak de islam en Ara bisch. De officiële uitzending ge beurde in een kerkdienst in Dor drecht. Benoeming. De hervormde synode heeft de burgemeester van Haarlemmermeer, de heer A. J. van Duist, opnieuw voor vijf jaar benoemd tot lid van de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving. Hervormde Kerk: beroepen te Beerta (hervormd/gerefor meerd) en F^nsterwolde kandi daat S. H. Hiemstra Groningen, te Heemse J. Seeleman Lent- Gendt, te Lunteren W. Arkeraats Giessendam/Nederhardinxveld, te Ouderkerk aan de Amstel G. T. Vollebregt Zwolle. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Emmen P. Groenenberg Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Katwijk aan Zee A. Hofman Wijk/Aalburg; bedankt voor Den Haag R. Boogaard Lei den. Militairen (1) De commissie die de rege ring adviseert over steun aan kerken en andere geestelijke ge nootschappen wil de geestelijke verzorging in de krijgsmacht ver delen naar voorkeur van de mili tairen zelf. Dienstplichtigen en vrijwilligers zouden daarvoor een formulier moeten invullen. De commissie adviseert dat in een tussenrapport dat gisteren aan minister Van Dijk van bin nenlandse zaken en staatssecre taris Van Houwelingen van de fensie werd aangeboden. Aan de bestaande indeling lig gen geen duidelijke normen ten grondslag, stelt de commissie vast. Die indeling is: 109 voor de protestantse geestelijke verzor ging, 108 voor de rooms-katholie- ke, 25 voor de humanistische en 2 voor de joodse. Het Humanis tisch Verbond pleit al jaren voor uitbreiding van zijn aantal, om dat het huidige, volgens het Ver bond, niet in overeenstemming is met de toenemende behoefte. De commissie doet in haar rap port geen uitspraak over de om vang, het takenpakket en de ma nier van financiering van de be staande diensten voor de geeste lijke verzorging in de krijgs macht, evenmin over de geeste lijke verzorging ten dienste van etnische minderheden. Die din gen komen in het eindrapport aan de orde, dat, naar wordt ver wacht, volgend jaar september klaar komt. (2) In een reactie betuigt het Humanistisch Verbond zijn in stemming met dit tussenrapport. De commissie deelt het stand punt van het Verbond dat bij de verdeling moet worden uitge gaan van de werkelijke behoefte. Het Verbond verwacht, dat op zijn'onderverte- genwoorcUng' in de krijgsmacht een eind komt. Het tussenrapport bevat ook een onderzoek uit 1983 en 1984 onder zes lichtingen dienstplich tigen van de landmacht. Daar bleek 55 procent van de soldaten geen behoefte aan geestelijke verzorging te hebben, 23 procent wilde een aalmoezenier, 15 pro cent een legerpredikant en 6 pro- cént een humanistisch raads man. Uitgaande van dit onder zoek zou het aantal humanisti sche raadslieden met 8 stijgen (tot 33) en het aantal kerkelijke verzorgers met 8 afnemen (tot 209). De commissie acht deze vorm van steunverlening door de over heid niet in strijd met het begin sel 'scheiding van kerk en staat'. Maar dan moeten de verschillen- de levensbeschouwelijke ge nootschappen wel gelijk worden behandeld. En de wederzijdse organisatorische zelfstandigheid en vrijheid van belijden worden gerespecteerd. Vluchtelingen In afwachting van steun van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking is het Zeis ter Zendingsgenootschap van de Evangelische Broedergemeente in Frans-Guyana alvast begon nen met hulp aan vluchtelingen uit Suriname. (De Broederge meente is de grootste protestant se kerk in Suriname). Het gaat vooral om kleding en voedsel. Dat wordt in Frans-Guyana ge kocht. De rooms-katholieke hulpor ganisatie 'Mensen in Nood/Cari tas Neerlandica' heeft namens de missie contact opgenomen met haar Franse zusterorganisatie jn Parijs. Die had het bisdom. Cayenne in Frans-Guyana ge- vraagd de vluchtelingen te hel pen. Via het bisdom worden op kosten van 'Mensen in Nood' vooral gereedschap en kleding onder de vluchtelingen gedistri bueerd. Steun voor Hunthausen. In de Verenigde Staten komt op na tionaal niveau steunbetuiging op gang voor aartsbisschop Ray mond Hunthausen van Seattle, die op last van het Vaticaan een groot deel van zijn bevoegdhe den heeft moéten overdragen aan zijn hulpbisschop. Hunthausen haalde zich het ongenoegen van de congregatie voor de geloofsleer in Rome op de hals door zijn kerk af te staan aan de rooms-katholieke homo beweging voor het houden van een dienst, zijn weigering van 'defensiebelasting' en zijn deel neming aan demonstraties tegen de kernbewapening. Volgende maand komt er een advertentie van de beweging 'Ca tholics Speak Out' in het week blad 'National Catholic Report'. Daarin zal ook een verklaring staan van 45 landelijk bekende rooms^katholieken, die de bewe ging 'Catholic Speak Out' steu- Volgens de advertentie is de behandeling van aartsbisschop Hunthausen een "schandaal voor allen die het charisma van de Amerikaanse kerk naar waar de schatten, in het bijzonder haar openheid voor gedachtenwisse- ling en haar eenheid temidden van verscheidenheid". De opstel lers zien in Hunthausen een 'pro feet voor vrede en gerechtig heid'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15