Stuivertje wisselen in top van het zaalvoetbal 'Valse start' Olympisch team Geluk met Grieken Zege enige positieve voor Jong Oranje Winnie Mandela aangevallen Homo-monument komt van de grond Vliegtuigje neergestort Politie schiet opnieuw mijnwerker dood 'DSM-Meststoffen moet cao voor 1986 afsluiten' Uitgewezen IRA-leden naar Ierland DONDERDAG 4 DECEMBER 1<J86 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Zwarte 'Wolf blijft stuivertje verwisselen met Glas bergen. De streekgenoten in de interregionale zaalvoetbalcom petitie nemen de laatste weken om en om de kop in de kam pioensrace. Glasbergen, dat meestal op maandagavond speelt, wordt op woensdagavond steeds weer op een punt achter stand gezet door Zwarte Wolf. Dat was ook gisteravond het ge val toen de Wolven in de Den Haag afrekenden met de Familie Vereniging Snoekie (3-6). Data- gold en Ceverbo, dat gisteravond met 3-9 van Silva Boys won, blij ven in het spoor van Zwarte Wolf en Glasbergen. FV Snoekie-Zwarte Wolf 3-6. Een veel sterker Zwarte Wolf speelde in de Haagse Transvaal vol op de aanval én dat werd al in de openingsfase beloond met een treffer van Peter Gijsman. Gijsman zorgde ook voor 0-2, waarna Ger Nagtegeller de gas ten op een 0-3 voorsprong zette. Door Jan van der Reijden (2x), Ben de Roo en opnieuw Gijsman liepen de Wolven zelfs naar 0-6 uit waarna zij kansen om de'dub- bele cijfers te bereiken lieten lig gen. Bovendien verslapte de aaandacht in defensief opzicht waardoor de weggespeelde thuispoeg nog iets terug kon doen. Davis (2x) en Fieret gaven de stand voor Snoekie een wat draaglijker aanzien. HOOFDKLASSE THB Boys-De Kuyper 2-2. Een spannend duel in Lisse waarin de thuisploeg zich iets sterker toonde, maar uiteindelijk genoe gen moest nemen met een punt. Het houtwerk, dat tot drie keer toe werd geraakt, stond een over winning van THB Boys in de weg. Harry van der Zwet zette De Kuyper op 0-1, waarna Geep van Rooyen en Rob Vermeulen voor een 2-1 tussenstand zorg den. In de tweede zorgde Mart Meiland voor de gelijkmaker. Noordwijk-Lugdunum 4-4. Twee aanvallend ingestelde ploegen zorgden voor een aardig schouwspel in de Northgohal waar de gasten in de tweede helft een 2-4 voorsprong verspeelden. Albert Siera zette Lugdunum op voorsprong en zorgde voor de ge lijkmaker nadat Piet Welling en Albert Bosma voor de thuisploeg hadden gescoord. Edwin Ver hoogt bepaalde de ruststand op 2-3 waarna Albert Siera zijn der de treffer scoorde. Anton Will van Zoelen voorkwam met twee treffers een nederlaag van de thuisploeg. Sloos-Van Egmond 4-7. Na een 0-4 tussenstand kwamen de gas ten nog even in de problemen, maar bleken uiteindelijk toch over de langste adem te beschik ken in deze aantrekkelijke wed strijd. Marcel van der Burg, Fred Ouwerkerk en Arno Lancel na men voor Van Egmond ieder twee treffers voor hun rekening en Rob Hensing voltooide de ze venklapper. Ben Heemskerk (2x), Martin de Jong en Ted van Berkel scoorden voor Sloos. Landwer-Bahlman 2-2. Bahl- man was zoals te doen gebruike lijk zonder wisselspelers naar Voorhout afgereisd en beperkte zich in de Gaasbak dan ook tot het hanteren van dë counter. Na een 0-0 ruststand leek dat zelfs een overwinning op te leveren want Peter Gerse en Nick Ver woerd zetten Bahlman op een 0-2 voorsprong, die werd echter te niet gedaan door Fred Arroyo en Peter van Rijn. Hanepoel-Menken 0-4. Tot een kwartier voor tijd had de hekke- sluiter enig uitzicht op een goed resultaat, maar in de slotfase lie pen de bezoekers uit van 0-1 naar 0-4. Doelpunten: Leo Geerlings (2x), Peter Ruygrok en Ben van der Zalm. Voorronde EK. Groep 1: Albanlé - Spanje 1-2 (1-0). 27. Muca 1-0, 66. Arteche 1-1, 83. Alonso 1-2. Toeschouwers: 20.000. Stand groep 1: 1. Spanje 2 2 0 0 4 3-1 2. Roemenië 2 10 12 4-1 3. Oostenrijk 2 10 12 3-4 4. Albanië Eerstvolgende Roemenië-Albanië. Groep 5: Cyprus Griekenland 2-4 (2-1). 13. Antoniou 0-1,28. Ghristofi 1-1,41. Savvides 2-1, 48. Papaioannou 2-2, 73. Batsinilas 2-3, 88. Anastopoulos 2-4 (strafschop). Toe schouwers: 10.000. Stand groep 5: 1. Griekenland 3 2 0 1 4 7-5 2. Polen 2 1 1 0 3 2-1 3. Nederland 2 110 3 1-0 4. Cyprus 1 0 0 1 0 2-4 5. Hongarije 2 0 0 2 0 1-3 volgende Kwalificatie voor Olympische Spelen: Nederland - Oost-Dultsland 0-1 (0-1). 5. Ha- lata 0-1. Scheidsrechter: Gunn (GBr). Toe schouwers: 2000. De eerstvolgende wedstrijd is Portugal - Nederland, op 25 februari 1987. Belgische competitie Inhaalduels: Beerscho Mechelen-Kortrijk 3-0. Stand s ZAALVOETBAL Kwalificatie voor EK Jeugd Groep 8: Luxemburg - Nederland 0-2 (0-0). 74. Krommendijk 0-1, 85. Van Velzen 0-2. Scheidsrechter: Mercier (Zwi); toeschou wers: 150. Gele kaart: Van Eek (Ned). Stand: 1. West-Duitsland 1 1 0 0 2 2-0 2. Nederland 2 10 12 2-1 3. Bulgarije 2 10 12 1-2 4. Luxemburg 1 0 0 1 0 0-2 Ceverbo De Rozet Neptunus 10-13 De Maas 10-11 FC Grovo 11-11 FC Lisse 3-0, 9-10 10- 8 11- 8 11- 7 11- 6 11- 3 UTRECHT (GPD) - Voor het Ne derlands olympisch voetbalelftal zal het een hele hijs worden om zich te kwalificeren voor de Spelen van 1988. Al in het eerste duel op weg naar Seoel struikelde de ploeg van Rinus Michels over de DDR, dat in het Utrechtse stadion Gal genwaard een 1-0 overwinning uit het vuur sleepte. Michels' ploeg ziet zich na de eer ste kwalificatietest in de poule met verder Italië, Portugal en IJsland direct al geplaatst voor een inhaal manoeuvre, waarvan niet veel heil te verwachten valt. De bondscoafch meende dan wel dat zijn /ploeg in Utrecht had moeten opboksen te gen een linke geroutineerde tegen stander, bij wie alles onderge schikt wordt gemaakt aan het vero veren van een ticket naar Seoel, maar het moet hem toch opgeval len zijn dat het met kwaliteiten van de Oostduitsers matig gesteld is. Nederland kan er dus niet ge makshalve van uit gaan dat in de wedstrijden tegen de lager inge schatte landen de punten binnen zullen stromen. Gevreesd moet worden, dat Oranje in zijn poule zelfs helemaal geen potten zal breken, als Michels in dezelfde samenstelling blijft vol harden als gisteravond. In zijn elf tal was de verdediging organisato risch niet bij.de les, omdat in het kwartet Danny Blind, Piet Wijn berg, Gerrit Plomp en (de totaal fa lende) Willy Boessen geen per soonlijkheid te ontdekken viel. Van Michels' aanval ging al even min veel uit met de egoistische Mi chel Boerebach op rechts, de be scheiden Jos Roossien op de lin kerflank en de weinig soepele spit sen John van Loen en Robert Lengkeek. In feite haalde alleen het Nederlands middenveld een voldoende. Gerald Vanenburg en DEN HAAG (ANP) - Cyprus heeft'in zijn eerste kwalificatiewedstrijd van het Europees voetbalkampioenschap geen geluk gehad. Na een pauze- voorsprong van 2-1, werd het duel tegen Griekenland tenslotte toch met 4-2 verloren. In groep 5 (met Nederland) zijn de Grieken daardoor op kop gekomen. - Het Spaanse elftal won de uitbeurt tegen Albanië in groep 1. In Tirana werd het 1-2 na een ruststand van 1-0 voor de Albanezen. Voor Cyprus ging voor 10.000 kijkers in Nicosia de kans op een winst punt een kwartier voor tijd verloren. Mogelijkheden tot nog meer hadden de Cyprioten, die op 21 december tegen Nederland hun tweede thuiswed strijd spelen, al eerder laten glippen. Zo miste Sawidis een strafschop in de eerste helft. Hij deed dat nadat de Grieken een voorsprong hadden genomen, via Costas Antoniou, die koppend scoorde uit een hoekschop. Die achter stand prikkelde Cyprus dat door doelpunten van Christofi en Savvides ging rusten met een voorsprong van 2-1, een marge die groter had kunnen en moeten zijn. Dat het geluk met de Grieken was, bleek onmiddellijk na de pauze door de toevallige treffer van Papaioannou, die via de rug van een tegenstan der doel trof. Vanaf dat moment werd er nog voornamelijk in de richting van doelman Charitou gevoetbald, maar de verdediging van Cyprus bleef bijna een half uur overeind. Tenslotte moest die toch tweee keer buigen: voor Costas Batsinilias en de ten val gebrachte Anastopoulos, die zelf de penalty benutte. Spanje had weer eens moeite met het benutten van elfmetertrappen. Chendo miste in Tirana, waar de Spanjaarden echter toch wonnen. Muca gaf Albanië in de eerste helft de leiding, Maar Juan Arteche en na de gemiste strafschop ook Alonso zorgden voor 1-2. Jan van Dijk hielden met een aan tal uitgekookte acties, waarbij vooral de eerste zich onderscheid de, Oranje nog enigszins op de been. Het zal voor Michels een pro bleem worden om uit zijn toch bre de selectie een ploeg uit de grond te stampen die veel meer in zijn mars heeft dan de formatie die ten strijde trok tegen de DDR. Hij be schikt niet over veel voetballers van 'olympisch niveau' (John Bos man en Jan Wouters, om er maar eens twee te noemen, staan als A- klanten te boek) en daarbij lijkt Mi chels niet van zins de huidige basis eens flink door elkaar te schudden. Gisteravond althans liet hij de beweeglijke aanvaller Hans Gill- haus op de reservebank zitten. En de strijdlustige verdediger Mark Verkuyl onderging hetzelfde lot. Wel wisselde Michels Roossien voor Danny Hoekman, maar deze speelt bij zijn club op het midden veld, zodat deze vervanging weinig zoden ahn de dijk zette. De bondscoach bleek achteraf vertrouwen te hebben in zijn elftal. „Als je spelers vervangt praatje bij het Olympisch elftal over nuances. Ik heb te maken met een grote se lectie van min of meer gelijkwaar dige voetballers. Vanavond stond er al geen ingespeeld team. Dan moet je als het wat tegenzit niet meteen in paniek raken en maar raak wisselen. Verdedigend heb ben we in de beginfase zwak ge speeld. Maar allengs draaide het beter, ook aanvallend. We hebben de wedstrijd toch een uur lang be heerst. Dat vind ik knap tegen een geduchte tegenstander als de DDR. Maar over het resultaat ben ik natuurlijk niet tevreden". De Oostduitsers sloegen toe in Oranjes meest labiele periode, de eerste twintig minuten. Backs pas seerde de attent keepende aan voerder StanleyMenzo in de ze vende minuut van dichtbij met een onhoudbare schuiver. De DDR had Oranje na de treffer nog een kwartier in zijn greep, maar won der boven wonder bleef de schade voor Michels' Olympiërs beperkt tot de 0-1 achterstand. Onder de impulsen van Van Dijk en Vanenburg kroop Nederland- langzaam maar zeker uit zijn schulp, maar het Oostduitsé doel kwam voor rust zelden in gevaar. Alleen Roossien en Boerebach vuurden uit volle kracht op doel man Weissflog, die de schoten knap pareerde. Na rust kwam de Oostduitsé de fensie onder grotere druk. Maar Oranje had te vaak het verstand op nul en de blik op oneindig. Het lo gisch gevolg was dat enkele leuke kansjes op een doelpunt door on der meer Van Loen (trof met een kopbal de lat), Lengkeek en Blind om zeep werden geholpen. Vanenburg (Michels: „In deze vorm valt hij in het A-team niet uit de toon, Gerald speelde een voor beeldige partij") hield zijn hoofd er wel bij toen hij twee keer in vrije schietpositie geraakte, maar de PSV-er zag zijn poeiers onschade lijk gemaakt door Weissflog. Hoofdklasse Van der Plas 12-20 Menken/L 12-18 Topscorers: Wilco v.d. Meer (Roac) 26, Al- bert Bosman (Nw) 22, Laurens v.d. Voort (De K) 19. WK In Groningen, 19e en laatste ronde: Autar (Sur) - Ba(jakin (Sow) 1-1, Koeper-, man (Vst) - Korenevski (Sow) 1-1, Van den BorSt (Ned) - Mamina N'Diaye (Mal) 1-1, Jansen (Ned) Casaril (Bel) 2-0, Guinard (Fra) - Kane (Sen) 0-2, Leandro (Bra) - Dib- man (Sow) 0-2, Clerc (Ned) - Macodou N'Diaye (Sen) 1-1, Galperin (Isr) - Gant- warg (Sow) 1-1, Vermin (Ned). - Mitsjanski (Sov) 0-2, Van der Wal (Ned) - Kouame (Ivo) 2-0. Eindstand: 1. Dibman 28 punten, 2. Balja- kin 26, 3. Korenevski 25, 4. Clerc 24. 5. Gantwarg, Jansen, Mitsjanski, Van der Wal 23, 9. Koeperman 21, 10. Van den Borst, Kouame, Vermin 19,13. Kane 18,14. Autar 17, 15. Guinard, Macodou N'Diayp 16, 17. Galpi ADVERTENTIE Danny Blind, in actie in het Olympisch elftal. De verdediger gaat de bal verliezen aan de Oostduitsé Busse. (foto ANP) LUXEMBURG (ANP) - De eerste overwinning van Jong Oranje op weg naar de eindronde van het Eu ropees kampioenschap is er één geworden om lang en zorgvuldig te koesteren, maar bereikt met spel, dat zo snel mogelijk moet worden vergeten. De Nederlandse ploeg voetbalde tegen de Luxemburgse leeftijdgenoten zo gespeend van elk initiatief en strijdlust, dat de doelpunten in het Stade Municipal haast wel van Sinterklaas moesten komen. Hij legde er in de slotfase één in de schoen van Krommen dijk en één in die van Van Velzen: 0-2. Op grond van de mogelijkheden van beide ploegen was dat resul taat zeker verdiend. Maar gezien het gebodene, waar terecht niet meer dan 150 belangstellenden (onder wie Theo Vonk, Kees Rij vers, Theo de Jong en Berti Vogts) op waren afgekomen, mocht Oran je erg blij zijn met de winstpunten, die te danken waren aan Luxem burgse onkunde en niet aan eigen machtsvertoon. Het elftal van bondscoach Bert van Lingen schiep zichzelf geen se rieuze kans, omdat het plan met Berghuis en Winter als „hangende vleugels" alleen in theorie deugde; omdat niemand in de ploeg in staat was openingen te vinden, of zelfs maar de verantwoording durfde te nemen voor het zoeken ernaar en omdat het spitsenduo Van Velzen en Krommendijk capaciteiten te kort kwamen om op persoonlijke titel op avontuur te gaan. Daarbij kan het Van Velzen, bij RKC toch een gewaardeerd sluip schutter, kwalijk worden geno men, dat hij in de eerste helft niet twee keer simpel deed, hij op 28-jarige leeftijd voor het eerst als international werd bin-, nengehaald. Hij miste twee ideale kansen. Het risicoloze, tempoloze en dus vruchteloze heen en weer geschuif aan Nederlandse zijde gaf de thuis ploeg, waarin ook met de beste wil niet meer viel te ontdekken dan het enthousiasme van een beperkt districtsteam, in de tweede helft zelfs enige aanvallende lef. Door talloze gebreken aan eigen kant en door rigoreus ingrijpen van de Ne derlandse defensie (soms te onstui mig, wat Van Eek geel opleverde) bleef Sparta-doelman De Goey ge doemd tot toekijken en incidenteel een bal opvangen. Net toen de Luxemburgse oefen- meester Paul Philipp, die steeds nerveuzer werd naarmate een gun stige uitslag (0-0) dichterbij kwam, echt begon te geloven in dat won der, kreeg het zo bleke Oranje eni ge kleur. In hjet laatste kwartier scoorden Krommendijk (Na een hakje van Van Velzen) en Van Vel zen (op anageven van Krommen dijk). Hoewel hem de manco's pijnlijk moeten zijn opgevallen, deelde Van Lingen na afloop toch compli mentjes uit. Zijn „tegen West- Duitsland gaat het zeker beter" klonk echter meer hoopvol dan overtuigd. „Nu was het niet veel zaaks, maar tegen de Westduitsers is een elftal gemakkelijker te moti- Zijn collega Vogts is in elk geval niets wijzer geworden van de spio- nagereis naar Luxemburg. Hij heeft slechts een Hollands boemel- tje mogen aanschouwen en moet zich blijven afvragen of de snel trein misschien in de remise stond. JOHANNESBURG (GPD) - Win- zwaar gewond. Volgens de woord- mijnwerkers was geschoten, nadat nie Mandela, de vrouw van de tot voerder van de NUM, Marcel Gol- er met een fles naar de politie levenslang veroordeelde ANC-lei- der Nelson Mandela, is gisteren het middelpunt geweest van een inci dent bij het hooggerechtshof van Kaapstad. De problemen ontston den, toen een menigte van onge veer 500 personen, voor het meren deel zwarte vrouwen, met blikjes, afval, stenen en zand naar Winnie Mandela begon te gooien. Deze vluchtte vervolgens in een gereed staande auto. De oorzaak van de woede van de menigte was Winnie's aanwezig heid bij het proces tegen Lindi Mangaliso. Deze werd op 24 no vember van dit jaar schuldig be vonden voor de moord op haar echtgenoot Victor, twee jaar gele den. Voor deze moord had Lindi Mangaliso twee moordenaars inge huurd. De Mangaliso's waren zeer bekend in de zwarte woonwijk Gu- guletu, nabij Kaapstad en Victor was populair in brede lagen van de bevolking. Omdat hij veel geld had, voornamelijk verkregen door zijn winkels in de zwarte wijk, stonden vele inwoners ook bij hem in het krijt. Winnie Mandela heeft echter ook een jarendurende vriendschap met Lindi en dat verklaarde haar aan wezigheid bij het proces. Tijdens de rechtszitting gisteren vertelde de moeder van Lindi Mangaliso, dat haar vermogende dochter meestal een donkere bril moest, dragen, omdat zij weer eens door haar man in elkaar was geslagen. Op de Gencormijn Grootvlei kwam het gisteren voor de zoveel ste keer de afgelopen maand tot een geweldddadige confrontatie tussen bij de vakbond NUM aange sloten mijnwerkers en de politie. Een mijnwerker werd hierbij doodgeschoten en acht anderen ADVERTENTIE ding, verlieten de mijnwerkers gegooid. De fles zou een agent heb- rond half acht 's avonds een vak- ben geraakt en daarop werd het bondsvergadering, toen er plotse- vuur geopend, met de fatale gevol- ling op hen geschoten werd. Het gen. Alle 5000 mijnwerkers hebben regeringsbureau voor informatie hun werk neergelegd uit protest te- daarentegen meende, dat pas op de gen het optreden van de politie. UTRECHT (ANP) - De directie van DSM Meststoffen (ongeveer 1.000 werknemers) is verplicht met de Industrie- en voedingsbond CNV een cao voor 1986 af te sluiten op basis van het eindbod voor een tweejarige cao. Het feit dat de le den van de Industriebond FNV en de Unie BLHP dit bod hebben af gewezen en DSM het bod daarna heeft ingetrokken, doet aan die verplichting niets af. Dit betoogde raadsman mr. A. Schellart gisteren namens de CNV- bond in het kort geding tegen DSM Meststoffen voor de president van de rechtbank in Utrecht. Volgens Schellart is de instemming van de CNV-bondsleden met het eindbod voor een tweejarige cao (onder meer verlaging van de vut-leeftijd naar 61 jaar, tweemaal een procent loonsverhoging en tweemaal 1 pro cent eenmalige uitkering) voldoen de om tot een cao te komen. De di rectie van DSM Meststoffen heeft het bod echter ingetrokken nadat de leden van de Industriebond FNV en de Unie BLHP het eind bod hadden afgewezen vanwege het ontbreken van afspraken over verdere arbeidstijdverkorting. Me de met het oog op de komende reorganisatie bij het verliesgeven de bedrijf wil de directie de ar beidsverhoudingen niet verstoren en met alle bonden tot een akkoord komen. Industriebond FNV en Unie BLHP hebben inmiddels inge stemd met het nieuwe bod van DSM, een eenjarige cao met onder meer de vut-leeftijd op 62 jaar, 1 procent loonsverhoging en 1 pro cent eenmalige uitkering. Ook in dit bod komt verdere atv niet aan de orde. Volgens districtsbestuur der P.Jansen van de Industriebond FNV hebben zijn leden dat punt aanvaard in de overtuiging dat in de caó voor 1987 afspraken over korter werken te maken zijn om de personele gevolgen van de reorga- nisatie het hoofd te bieden. Onderzoek naar haringwormen EDERVEEN (GPD) - De oorzaak van de levende haringwormen, die de Keuringsdienst van Waren heeft gevonden in potten zure haring en rolmops van Baarssen Holland BV, moet vermoedelijk gezocht wor den bij zeevishandel Fieret in Bar- neveld. Volgens algemeen directeur M. Fieret zouden er fouten gemaakt kunnen zijn bij de Ederveense ves tiging van dit bedrijf, waar de vis wordt diepgevroren. Een andere mogelijkheid is dat de haringwor- men zich bevinden in de op zee in gevroren haring, die Fieret even eens verkoopt. Directeur Fieret bestrijdt overi gens de zienswijze van de Keu ringsdienst van Waren, dat con sumptie de betreffende vis tot ern stige buikkramp kan leiden. Hij wijst erop dat - - BADHOEVEDORP - De ri landen als België Haarlemmermeer deze week Duitsland geen diepvnesplicht vangst werden dinsdag twee bestaat. "Als die haring werkelijk zo schadelijk waren zouden de mensen wel voortdurend ziek moeten zijn", zó stelt hij. Fieret is al enige dagen bezig met :m 3000 kilo marihuana die de politie van i beslag heeft genomen, tn verband met deze i aangehouden. (foto anp» onderzoek binnen zijn bedrijf SCHIPHOL/ENSCHEDE (ANP) - fenbochten gemaakt, aldus de de herkomst van de haring- De 28-jarige P. van Leersum uit Rijkspolitie Dienst Luchtvaart. In Het kan volgens hem wel Enschede is gisteren aan het eind één van de bochten, op een hoogte de ochtend in een ziekenhuis van honderd meter, gleed het toe stel plotseling af en het boorde zich in de grond. Het vliegtuigje is to- deks vliegtuig^was neergestort op taal vernield. De rijkspolitie Dienst Lucht vaart en de Rijksluchtvaartdienst stellen een onderzoek I enige weken duren voor dit is.afge rond. De Keurinsgdienst van Wa- overleden nadat hij omstrëeks tien ren heeft de bewuste potten rol- uur met een eenmotorig dubbel- mops en zure haring overal in deks vliegtuig was n Noord-Nederland aangetroffen. De de vliegbasis Twente, meeste van de bewuste 300-grams potten zure haring met het etiket Van Leersum, die in dienst 'T.h.t.30-387 Baarssen Almelo' zijn bij de Koninklijke Luchtmacht, precieze oorzaak hiervan, aldus de inmiddels uit de handel gehaald. heeft kort na de start een aantal oe- politiewoordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - De kaart verkoop 'voor het benefietfeest zondagnacht in het Concertge bouw in Amsterdam loopt zo voor spoedig dat de financiering van het homo-monument op de Wester- markt in de hoofdstad veilig is ge steld. Dat heeft woordvoerster Evelien Eshuis van de stichting Het Ochtendgloren, die het bene fietfeest organiseert, donderdag meegedeeld. Donderdagmorgen waren al 1500 toegangskaarten van 75 gulden voor het benefietfeest verkocht, van de in totaal 3000 kaarten. Voor al de laatste dagen vliegen de kaar ten de deur uit, aldus Evelien Es- huis, zodat de stichting er van overtuigd is dat de rest van de kaarten de komende dagen makke lijk verkocht zal worden. Verder zijn er nog inkomsten uit de ver koop van programma's en van sponsors. De campagne voor een Homonu- ment is zo'n vijf jaar geleden ge start. De eerste jaren liep de geldin zameling niet naar wens en zag het er naar uit dat het monument er nooit zou komen. Kort geleden zet te de stichting Het Ochtendgloren haar schouders onder de inzame ling en werd het benefietfeest 'De nacht van het ochtendgloren' op gezet. Van de ongeveer 400.000 gul den nodig voor het Homonument was in de eerste jaren al ongeveer 220.000 gulden bijeengebracht. Daarbij waren bijdragen van spon sors en subsidies. De gemeente Amsterdam is met een ton de be langrijkste subsidiegever. De ge meente schenkt 30.000 gulden in contanten en de rest in de vorm van grond- en andere werken voor het monument. De Stichting moest dus nog on geveer 185.000 gulden bijeen zien- te krijgen. Het ziet er naar uit dat dit vooral door het benefietfeest zal lukken. Er blijft hooguit nog eén gat van ongeveer 30.000 gulden, maar dat hoeft de oprichting van het monument niet in de weg te ëtaan. Die is nu wel veilig gesteld, aldus Evelien Eshuis. Het homo-monumeht is het eer ste in zijn soort in de wereld en is bedoeld als gedenkteken van alle mannelijke en vrouwelijke homo seksuelen, die voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog worden en zijn vervolgd. Het moet tevens een teken zijn van trots, waardig heid en schoonheid, aldus Het Ochtendgloren. Het monument is ontworpen door Karin Daan en zal bestaan uit drie schuin opstaande, gelijkzijdi ge driehoeken van roze marmer met zijden van tien meter. Deze driehoeken worden onderling ver bonden door marmeren strips op straat. Daardoor ontstaat op de grond een grote driehoek met zij den "an 36 meter. LONDEN (GPD) - De twee IRA-leden Gerard Kelly en Brendan MacFarlane zijn, drie jaar en twee maanden na hun spectaculaire ontsnapping uit de zwaar bewaakte Maze-ge- vangenis zijn, terug in Noord- Ierland. Morgen wordt het tweetal in Belfast voor de rechter geleid. De aanklacht omvat in totaal zestien beschuldigingen, onder meer betreffende de moordaan slag op een Noordierse gevan genbewaarder. De twee IRA-le den behoorden tot een groep van 38 gevangenen, die erin slaagde te ontsnappen uit de beruchte Maze-gevangenis in Ulster, de grootste ontsnapping uit de Britse criminele geschie denis. In het diepste geheim is het duo naar Ierland overgebracht. Er kwam zelfs een schynkon- vooi aan te pas, om de aandacht af te leiden van het werkelijke transport naar het stadje Lis- burn, waar Gerard Kelly en Brendan MacFarlane in af wachting van hun voorgelei ding in de hoofdstad Belfast, onder extra zware bewaking zijn opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13