'Op dit moment is het vaak één grote chaos' i I E I Het mysterie Alexander Dibman Organisatoren WK handbal verwachten halfvolle zalen Vunderink de snelste bij selectiewedstrijd Marathonschaatsen bevindt zich op glad ijs Introverte Rus verrast op WK dammen Ling meldt zich bij Den Haag Shilton cel in na ruzie met zijn vrouw NeVoBo strikt Wuqiang DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 11 DEVENTER (ANP) - Robert Vunderink was gisterochtend op de kunstijsbaan van Deventer het snelst bij de tweede selectiewed strijd voor het nationaal kampioenschap schaatsen op de tien kilo meter. Het voormalige lid van de kernploeg voltooide de afstand in 15 minuten en 24,69 seconden. Henri Kraajenbos werd tweede in 15.27,72. Egbert Post, net als Vunderink aan het einde van het vorige seizoen van de kernploeg overgestapt naar de marathon, eindigde als derde in 15.29,03. De eerste selectiewedstrijd werd veertien dagen geleden in de stromende regen in Utrecht gewonnen door Jaap Woestenburg in 15.39,7. Woestenburg werd in Deventer zevende in 15.41,53. Waren in Utrecht op 19 november slechts negen deelnemers, in Deventer verschenen 22 aan de start. Voornamelijk marathoncracks, die hun mogelijkheden op de langste allround-afstand wilden testen in verband met eventuele uitzending naar de Olympische Winter spelen van 1988 in Calgaiy. De serieuze kennismaking met de tien kilometer moet de mara thontoppers in Deventer zijn tegengevallen. Richard van Kempen, leider in het klassement om de KNSB-beker, finishte onder zonni ge omstandigheden na 16 minuten en 9,09 seconden. Deze presta tie was goed voor de zestiende-plaats. Runner-up Andries Kasper was iets rapper: tiende in 15.55,85. Ruud Christoffers eindigde als zeventiende (16.16,14) en Jos Pronk, tweede in Utrecht, als vijf tiende (16.07,16). LEIDEN/SINT JANSKLOOSTER (GPD) - Het gaat niet goed met het marathonschaatsen. De publieke belangstelling mag dan niets te wensen over laten, van klantenbin ding is in de 'ijsrevue' van Dolle Dries, Evert van Benthem en Hil- bert van der Duim te weinig spra ke. Uit het gekrioel op de ovale ijs vloeren is dikwijls geen wijs te worden, vooral als het op een mas sale eindsprint aankomt en dat is tegenwoordig eerder regel dan uit zondering. Voeg daarbij het toene mende aantal valpartijen met ge wonden en het zal duidelijk zijn dat de roep om veranderingen in het marathonwereldje steeds lui der klinkt. Alex Jansen kan weer lachen nadat de zestig hechtingen uit zijn linker- been Zijn verwijderd. (foto Henk Bouwman) door Jaap Visser De grootste klap incasseerde het marathonschaatsen anderhalve week geleden. Op vrijdagavond stortte Alex Jansen in Assen in de schaats van de onderuit gegleden Jos Niesten. Zestig hechtingen moesten worden aangebracht om de gapende wond in het been van de 26-jarige Leidenaar te dichten. In Deventer was het de avond daarop weer raak. Na een zware valpartij moest Evert van Benthem worden afgevoerd naar het zieken huis om een bijna doorgescheurde pees onder zijn knie te laten hech ten. Bovendien eindigde de mara thon van Deventer in een complete chaos waarin zelfs het jury corps het spoor volledig bijster raakte. Tot ergernis van het publiek en de schaatsers van wie klassements leider Richard van Kampen uitriep dat "de jury de boel weer eens had verziekt". Uren nadat Dries van Wijhe als eerste over de meet was gegaan vroegen de juryleden zich nog af wie er nou eigenlijk zesde en wie zevende was geworden en wie Opwaardering "Natuurlijk zijn er altijd valpar tijen en onoverzichtelijke aankom sten geweest", stelt Alex Jansen, "maar dit jaar is het allemaal een stuk erger. Als er tegenwoordig honderd rijders van start gaan, ko men we met zeker tachtig man aan de finish. Het aantal afvallers is een stuk kleiner geworden omdat er nauwelijks meer sprake is van gro te krachtsverschillen. Sinds het marathonschaatsen sterk in de be langstelling staat en er zelfs een paar centen zijn te verdienen, is ie dereen als een gek gaan trainen". Jansen meent dat de opwaarde ring van het marathonschaatsen tot gevolg heeft gehad dat de span ning in het peloton groter is gewor den. "De strijd is een stuk harder. Er wordt veel nerveuzer gereden. Als je tegenwoordig de kleedka mer binnenkomt voel je meteen de spanning. Best begrijpelijk, want er staat wat op het spel. Maar al die spanning gaat wel ten koste van de gemoedelijkheid. Die bestaat nog slechts in de kantine". Het verleggen van de finishlijn zou volgens Jansen een stap in de goede richting zijn. "Laat ons hon derdvijftig in plaats van honderd rondjes rijden. Lichamelijk is dat best op te brengen. Als er natuurijs ligt, rijden we toch ook elke dag vijftig tot honderd kilometer? Ik denk dat als .de marathonafstand zestig in plaats van veertig kilome ter wordt er in elk geval minder massasprints zullen zijn". "Onzin", méént" Hans Brandt, sinds twee jaar voorzitter van de landelijke technische marathon commissie van de KNSB. "Het ver groten van de afstand gaat ten kos te van het spektakel. We hebben het vroeger wel gedaan, honderd vijftig en zelfs tweehonderd rond jes, maar dat duurt voor het pu bliek veel te lang. En als die rijders allemaal zo goed getraind zijn dan maakt het toch niet uit of er nu veertig of zestig kilometer wordt gereden? Bij zestig kilometer ko men ze ook gezamenlijk aan bij de finish". Degradatie Brandt, die al sinds de invoering in 1965 bij het marathonschaatsen is betrokken, ziet veel meer heil in het uitdunnen van het peloton door het invoeren van een promo tie-degradatieregeling met ver sterkte degradatie. Brandt: "Die komt er aan, alleen zijn we er nog niet helemaal uit hoeveel A-rijders er na dit seizoen moeten worden teruggezet en hoeveel B-rijders er mogen overkomen. Verder over wegen we een reglementswijziging die bepaalt dat als rijders een be paalde leeftijd hebben bereikt zij moeten overstappen naar de vete- Alex Jansen daarentegen ver wacht dat de maatregelen die de technische commissie wil nemen weinig effect zullen sorteren. "In tegendeel, als je het aantal rijders terugbrengt krijg je helemaal een sterke groep. Dan vertrek je met pakweg zeventig rijders en kom je ook met zeventig man aan". Wat zowel Brandt als Jansen wel ziet zitten, is het geregeld verleg gen van de baan. Jansen: "Voor ons hebben de B-rijders al 75 rond jes gedraaid met als gevolg dat de bochten helemaal zijn uitgetrapt. Dat werkt valpartijen in de hand". Brandt: "Dat gaat veranderen. Na afloop van elk onderdeel gaan we de baan met behulp van wegwer- kerspilonnen iets verleggen waar door elke categorie (B, A, vrouwen en veteranen red.) een nieuwe bin nenbaan krijgt". Computer De net als Jansen langdurig uit geschakelde Evert van Benthem windt zich er over op dat de juryle den in zijn tak van de schaatssport nog altijd niet met computerappa ratuur zijn uitgerust. "Zelfs in het boerenbedrijf kun je al niet meer zonder dergelijke apparatuur. Ik werk er zelf al jaren mee. Het is echt de hoogste tijd dat ze bij de KNSB ook eens met de tijd mee gaan, want de grote belangstelling voor het marathonschaatsen moet je wel zien vast te houden. Als er niets verandert, zal het publiek vanzelf weer weglopen, want op dit moment is het vaak één grote cha os. Vaak weet de speaker niet eens de uitslag, laat staan dat het pu bliek er wijs uit kan worden. Bela chelijk natuurlijk, want het is reu ze simpel om de rijders uit te rus ten met een signaal en de speaker een schermpje te geven waarop zo'n man keurig kan zien wie op welke plaats ligt?" Brandt geeft Van Benthem hele maal gelijk en volgens hem ligt de benodigde apparatuur zelfs voor het. grijpen. "Alleen mogen we er nog niet aankomen omdat we geen geld hebben. Een fabrikant heeft de spullen bijna klaar, maar het zaakje kost wel ruim twee ton en dat hebben we bij lange na niét. Wij moeten ons zien te bedruipen met een jaarlijks bijdrage van de bond van ongeveer 50.000 gulden. Daarnaast hebben we inkomsten uit recettes, maar dat is niet zo veel. Het verschilt namelijk per ijs baan welk bedrag er aan ons wordt afgedragen. Er zijn zelfs banen waar we helemaal niets van krij gen. Dat is allemaal het gevolg van afspraken die zijn gemaakt in de tijd dat het marathonschaatsen nog niet zo populair was. Nu verke ren wé in de positie dat de ijsbanen óns graag willen hebben en kun nen we één lijn gaan trekken. Met ingang van volgend seizoen kun nen we geld opzij gaan leggen". Geldgebrek als belemmering van de technische vooruitgang. Evert van Benthem. (archieffoto ANP) Van Benthem noemt het "flauwe kul". De 27-jarige, tweevoudige winnaar van de Elfstedentocht be schuldigt de bondsbestuurders van laksheid. "Er komen tegen woordig zoveel sponsors op het marathonschaatsen af dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat er geen computerbedrijf geïnteres seerd zou zijn in het sponsoren van die waarnemingsapparatuur. Dat kan heel aantrekkelijk zijn voor zo'n firma met al die aandacht op televisie. Ik heb dan ook meer het idee dat er bij de KNSB te weinig werk van deze zaak wordt ge maakt. Er wordt niet voldoende achterheen gezeten". "Dat kan van Benthem wel zeg gen", reageert Brandt geïrriteerd, "maar dan vergeet hij wel dat er bij de bond alleen met vrijwilligers wordt gewerkt. Ik steek wekelijks zo'n veertig uur in het marathon schaatsen en natuurlijk zou ik lie ver vandaag dan morgen over die cumputerapparatuur willen be schikken. Maar dat gaat zomaar niet. Als technische commissie zijn wij onafhankelijk van sponsors en dat moet zo blijven. Nu is iedereen enorm geïnteresseerd in het mara thonschaatsen, maar wat gebeurt er als dat verandert en de sponsors zich terugtrekken. Dan willen wij gewoon doorgaan met het organi seren van marathons en dat kan al leen als we ons niet al te zeer afhan kelijk hebben gemaakt van spon sors. Doen we dat wel, dan is over een jaar of drie de kip met de gou den eieren geslacht en zijn we nog veel verder van huis". ADVERTENTIE De kerstman is aanwezig op 6 13 december in Jaap Kooy's Kerstdorp. DEN HAAG (GPD) - Tscheu la Ling is bereid na.de winterstop voor FC Den Haag uit te komen. Ling, die na zijn vertrek vorig sei zoen bij Feyenoord geen wedstrijd meer heeft gespeeld, heeft zich met dat voorstel bij de club van voorzit ter Dé Stoop aangemeld. Inmid dels heeft al een gesprek tussen Stoop en de spits plaatsgevonden, waarin de financiële eisen van de Hagenaar werden besproken. Die lijken geen enkel probleem op te leveren, gelet het feit dat trainer Pim van der Meent inmiddels door zijn bestuur is verzocht de defini tieve beslissing te nemen. Mocht ook de technische staf voor de komst van Ling voelen, dan zal de Hagenaar op 1 maart in de thuis wedstrijd tegen Ajax zijn debuut maken. ADVERTENTIE GRONINGEN (GPD) - Een symbolsisch gebaar leek het haast. De kersverse wereldkampioen Alexander Dibman had nog maar net emotieloos zijn prijzen, waaronder 5000 gulden, in ontvangst genomen, of hij overhandigde aan de naast hem zetelende Autar alle damliteratuur die zijn tas bevatte. En later op de persconferentie zei hij: „De we reldtitel verbeteren kan niet, maar als mens heb ik nog wel veel te leren. Daar zal ik dus in de toekomst aan werken". Tekenen van een afscheid? Want de ondoorgrondelijke en immer in een boek starende Dibman is net een moeilijk cryptogram, alleen met dat verschil dat een crypto gram nog op te lossen is. Het was al een verrassing dat de 24-jarige Rus naar het WK in Groningen kwam, evenzeer dat hij bij de prijsuitrei king en de persconferentie kwam opdagen. Maar wat hij in de toe komst zal uitvoeren, blijft een groot vraagteken. Voor het WK was op het internationale front sinds '81 niets meer van hem ver nomen, al werd hij tussendoor drie keer Sowjet-kampioen. Of het mysterie Dibman blijft dammen, de tijd zal het leren. MINSK (ANP) - De twaalfde en laatste partij in de tweekamp om de wereldtitel dammen voor vrouwen eindigde woensdag in Minsk in remise. Uitdaagster Zoja Sadowskaja, die na tien partijen al zeker was van de zege, won uit eindelijk met 15-9 van de vijfvou dig titelverdedigster. SOUTHAMPTON SID/DPA- Peter Shilton, de doelman van het Engelse nationale elftal heeft de nacht van dinsdag op woensdag moeten doorbren gen in een politiecel. De 37-ja- rige Shilton had tijdens een ruzie met zijn vrouw enkele rake klappen uitgedeeld. Na dat de echtgenote de politie had gebeld, werd de doelman van Southampton meegeno men en moést hij tot bezinning komen in de cel. De Schotse international Maurice Johnstone belandde in Glasgow achter de tralies. De speler van Celtic was be trokken bij een vechtpartij in een discotheek van Dibman in te lijsten. Op de vraag of Kuzmin het portret mooi vond, legde de Rus met een min achtend gebaar een binnen hand bereik liggende foto van Baba Sy over Dibmans aangezicht heen. Maar wie is Dibman nu eigen lijk? Wigman: „Ik weet het niet". En bijna niemand kan meer over hem vertellen dan dat de Leningra der uitzonderlijk sterk damt, maar zich voor het overige van Jan en Alleman afsluit. Op de afsluitende persconferentie heeft hij in vijftien minuten waarschijnlijk meer ge zegd dan in de drie voorafgaande weken; en toch kwam hij in zitting met de pers niet verder dan hoog uit twaalf timide uitgesproken vol- Ook binnen de in Groningen aanwezige Russische delegatie wordt medicijnen-student Dibman alleen serieus genomen vanwege zijn damcapaciteiten. Grootmees ter Wigman, als journalist meege reisd: „Niemand in onze groep heeft contact met hem. In die paar weken dat we hier zitten, hebben we maar enkele woorden met hem gewisseld. Maar ach, is het zo bij zonder? Jullie hebben net zo'n per soon. Ja, Jannes". Wat Wigman zoal van Dibman weet? „Pfff," klinkt het, „hij is ge trouwd en heeft een kind, maar voor de rest weten we eigenlijk niet zoveel van hem, want hij zon dert zich altijd van ons af. Wij res pecteren zijn damkwaliteiten, want die zijn formidabel. Als het echter om persoonlijke voorkeu ren gaat, dan prefereer ik iemand als Gantwarg. Nee, over zijn per soonlijkheid schrijf ik niet, ik schrijf alleen over zijn spel". Minachtend Dat in ieder geval de Russische delegatieleider Kuzmin liever een andere wereldkampioen had ge had, bleek toen een der medewer kers druk doende was ten behoeve van de prijsuitreiking een portret Die persconferentie ging onge veer als volgt. Bent u wel blij? „Ja". Is uw zege een verrassing? „Ik had de zege verwacht, maar ook weer niet". Welk boek leest u steeds? „Over medicijnen". Be wondert u bepaalde spelers? „Ge rard Jansen, want die.heeft hier erg goed gespeeld". Dit is uw eerste WK. Waar was u de afgelopen ja ren? „Het antwoord op die vraag is niet interessant". Waarom mijdt u steeds publiciteit door u direct na de partijen terug te trekken in het hotel? „Ik wil beter worden en dus moet ik hard werken. Dat doe ik op mijn kamer". Zou u de tweekamp straks tegen Gantwarg niet gedeel telijk in Nederland en Rusland wil len spelen (vraag van Ton Sij- brands)? „Daar heb ik nog niet over nagedacht". Ook de organisatie had amper contact met Dibman, al zei toer nooidirecteur Johan Zwanepol cy nisch: „Vanochtend heb ik heel lang met hem gesproken, want voor het eerst in al die weken kwam hij in de ontbijtzaal en zei: goeiemorgen". En bij de prijsuit reiking zei Gantwarg, die namens de spelers een dankwoord uit sprak: „Omdat de nieuwe wereld kampioen niet veel praat, richt ik als ex-kampioen het woord tot u". Hoe de interne verhoudingen bij de Russen liggen, bleek wel op het moment dat Dibmans tegenstan der Leandro door de vlag ging en het wereldkampioenschap een feit was. Van alle kanten nam hij zon der een spier te vertrekken de feli citaties in ontvangst, maar geen en Alexander Dibman blijft onbewogen na het behalen van de wereldtitel. Zijn voormalige landgenoot en ex-wereldkampioen Isar Koeperman maak een triomf gebaar. Links de verslagen Braziliaan Jose Leandro. (foto ANP) kele Rus kwam met uitgestoken hand op hem af. Pas op het erepo dium konden Baljakin (tweede) en Koreniewski (derde) er niet langer onder uit en feliciteerden hem ui terst koeltjes. Hoe schichtig en in trovert Dibman ook moge zijn, aan de rechtmatigheid van zijn we reldtitel twijfelde niemand. Ook Rob Clerc niet, lange tijd koploper en in de slotfase 'slechts' nummer „Hij is de enige die het verdient", meende Clerc, „want zelfs als ik in een bloedvorm was geweest, had ik het niet tegen hem gered. In de tweede helft van het toernooi was hij ook ongekend produktief. Ne gen keer won hij en dat is erg veel. Ja, dit is voor de Nederlanders geen geweldig toernooi geweest. Niemand van ons op het erepo dium, zó liggen de krachtsverhou dingen momenteel. De Nederlan ders hebben acht nederlagen tegen de Russen geleden, het mag duide lijk zijn". GRONINGEN (ANP) - De organi satoren van de wereldtitelstrijd handbal voor vrouwen (A-groep) verwachten half-volle zalen. Het vandaag begonnen beginnende toernooi, dat in negentien hallen wordt afgewerkt, moet volgens de begroting 19.000 kijkers trekken. De totale capaciteit van de hallen is ruim 43.000. De organisatoren werken met een begroting van 1,2 miljoen gul den. Uit sponsorgelden komt een bedrag van 440.000 gulden binnen. Bij het verwachte bezoekerstal (15.000 volwassenen en 4000 jeug digen) wordt 315.000 gulden aan entreegelden geïncasseérd. Vol gens Peter Bassa, de voorlichter van het Nederlands Handbal Ver bond, is de begroting waar het de recettes betreft met opzet behou dend opgesteld. „Bijna een half mijoen aan sponsorgelden maakte dat mogelijk." Naast recettes en sponsors/reclame kan de organisa tie verder rekenen op inkomsten uit subsidies en opbrengsten van tv-rechten. Acht dagen na afloop van het toernooi om het wereldkampioen schap beslist het Nederlands Handbal Verbond over de opvol ging van bondscoach Jan Kecske- methy, wiens contract eind deze maand afloopt. Tijdens de NHV- bestuursvergadering van 22 de cember komt de opvolging aan de orde. Het is de bedoeling dat de nieu we coördinator de nationale selec ties (vrouwen en mannen) voor drie jaar onder zijn hoede krijgt. Voornaamste kandidaat voor de post is Ton van Linder, die mo menteel fungeert als mannen- coach. Indien dat nodig is, zal Van Linder tijdens het vrouwentoer nooi inspringen. De trainer uit Ze venaar begeleidde de ploeg on langs al naar een toernooi in Hon garije. Kecskemethy is van medi sche zijde geadviseerd slechts hal ve dagen te werken. Dit voorjaar moest hij een hartoperatie onder gaan. Van Linder zal alle wedstrij den van het Nederlands team by- WOERDEN (GPD) - De Neder landse volleybalbond heeft naast mannencoach Arie Selin- ger nog een internationale top- trainer weten te strikken. De 42-jarige Pang Wuqiang is de komende drie jaar verantwoor delijk voor de nationale vrou wenselecties. De Chinees, die al eerder in Nederland was om Peter Murphy te assisteren bij de voorbereiding van de natio nale vrouwenselectie op het EK van 1985, zal als trainer en coach gaan optreden van de se nioren- en junioren-selectie. Tijdens de aanloop naar EK, waar Nederland verraste met een bronzen plak, toonden de Nederlandse speelsters zich ui termate enthousiast over de handelwijze van Wuqiang en het was dan ook niet verwon derlijk dat de NeVoBo na het vertrek van Murphy (die inmid dels technisch coördinator bij de bond is geworden) bij de Chinees aanklopte. Wuqiang kon zich evenwel niet onmid dellijk vrij maken omdat hij contractueel aan een Ameri kaanse universiteit was ver bonden Selinger Overigens staat de handelwij ze van Selinger ter discussie in een aantal berichten dat on langs in de pers is verschenen. Volleybalinternational Mark Gosens van landskampioen Brother Martinus zou op de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis in Apeldoorn zijn opgenomen omdat hij volledig afgeknapt zou zijn op de harde, niets ontziende werkwijze van Arie Selinger, clubcoach van Mértinus en bondscoach van het Nederlands herenteam. Bondsvoorzitter Piet de Bruin van de volleybalbond, sprak die publicaties gister avond met klem tegen. „De persoonlijke problemen van Mark Gosens zijn op onzorg vuldige wijze gebruikt ter ver dediging van de stelling, dat de aanpak van Selinger ten grond slag ligt aan zijn tijdelijke break-down", aldus De Bruin. „Niet alleen is inbreuk ge maakt op de persoonlijke le vensomstandigheden van Go sens en zijn familie, bovendien is een bedenkelijke insinuatie geuit ten opzichte van Selinger en de volleybalbond". Volgens De Bruin hebben de proble men van Gosens vooral te ma ken met de onmogelijkheid om studie en sport in redelijke ma te te combineren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11