Marnix van St. Allegondeschool gelegen op uitgelezen locatie Duits of Engels sprekend; het is allemaal mogelijk' Schoolgaan en wonen in een gebouw im Kwart eeuw sinterklazen van Paulusgroep Weer veel onverzekerde voertuigen Vragen van CDA-raadslid over kwestie Stevensbloem Wegloophuis is om onduidelijke reden tijdelijk gesloten Man valt vrouw lastig PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 LEIDEN - De nieuwe openbare ba sisschool voor het noordelijk stadsdeel, de Marnix van St. Alle gondeschool is gelegen op een uit gelezen locatie. Op de zoom van de Leidse binnenstad, aan de Mare- singel, en op een steenworp af stand van het Huigpark. Mooier kan het niet. door Jan Rijsdam Het nieuwe schoolgebouw kon op deze plek worden neergezet door het vertrek van de gemeente lijke Dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten naar het bedrijfs terrein De Waard. De lelijke be drijfspanden aan de Noorderstraat werden vorig jaar gesloopt. De mo numentale gebouwen zijn blijven staan en worden momenteel ver bouwd tot woonruimte. Architect Boudewijn Veldman heeft een kant-en-klaar plan ge maakt om het voormalige bedrijfs- gebied om te toveren in een aan trekkelijke woonbuurt met een school. Opmerkelijk is dat school gaan en wonen niet strikt geschei den zijn maar juist nadrukkelijk met elkaar zijn gemengd. Bovenop het schoolgebouw is namelijk een extra bouwlaag gesitueerd waarin een zestal woningen. Het wonen boven de school is een experiment dat om een tweetal redenen is opgezet. In de eerste plaats om de sociale controle. Scholen zijn nogal eens het mik punt van vandalisme. Met name in de avonduren en in vakantieperio des doen zich vaak vervelende si tuaties voor. Door een woonlaag bovenop de school hoopt de ge meente vandalisme de voorkomen. Niet dat bewoners voor politie agent moeten spelen, maar van verlichte woonruimtes boven de school gaat, naar men hoopt, een preventieve werking uit. Het expe riment moet zijn waarde in de toe komst uiteraard bewijzen. Een tweede reden voor de niet al ledaagse combinatie van school en woningen is dat de nieuwbouw, ge zien de weidse locatie, een beetje een uit de kluiten gewassen com- Als schoolkinderen toevallig gelijktijdig met bewoners naar binnen moeten, zal het wel even dringen worden op de trap. (foto wim Dijkman) plex moest worden. Een plat schoolgebouw zou in de gegeven situatie te iel overkomen, aldus de stedebouwkundigen. Problemen De architect zag zich door de combinatie school en wonen, in eenzelfde gebouw, voor een aantal technische problemen gesteld. De bewoners van het complex mogen elkaar per slot van rekening niet tot last zijn. Om die reden is geko zen voor een bouwkundig zware constructie die moet voorkomen dat bewoners en school van elkaar geluidshinder ondervinden. De architect wilde ook voorko men dat de school geconfronteerd zou worden met reparatiewerk zaamheden die de woningen be treffen, bijvoorbeeld in geval van lekkages. Leidingen die bij de wo ningen horen zijn daarom, los van de school, door een aparte schacht van boven naar beneden gevoerd. Behalve met bouwkundige eisen werd de architect uiteraard ook ge confronteerd met onderwijskundi ge aspecten waaraan de nieuwe school moet voldoen. Flexibiliteit is tegenwoordig het sleutelwoord bij scholenbouw in Nederland. Dat wil zeggen: een nieuw schoolge bouw moet inspelen op de wensen van de gebruikers, maar zich ook gemakkelijk kunnen aanpassen aan toekomstige ontwikkelingen in het basisonderwijs. Traditioneel In een artikel in deze krant over de scholenbouw in Leiden (sep tember 1984) was een drietal archi tecten eensgezind van mening dat schoolgebouw heden ten da gen een plaats moet zijn waaraan elke zwaarte is ontnomen, waar op groeiende kinderen zich thuis kun nen voelen, in groepsverband en zelfstandig kunnen werken, gesti muleerd worden, geborgenheid vinden maar ook avontuur kunnen beleven. Dat was de theorie. Maar hoe ziet zo'n school er in de praktijk uit? Architect Veldman omschrijft de wordingsgeschiedenis van 'zijn' school als een nuchter proces. "We zijn eerst goed gaan rondkijken in Nederland. Vervolgens is met de gemeente en de schoolleiding een programma van eisen opgesteld waaraan de nieuwe school moest voldoen. Daarna heb ik een plan gemaakt waarmee ik zoveel moge lijk heb willen aansluiten bij dat ei senpakket". "Over de organisatie en indeling van het nieuwe gebouw is steeds veel overleg geweest", vertelt Veldman. Als architect heeft hij daarin een bescheiden rol ge speeld. "De Marnix van St. Alle gondeschool is vrij traditioneel georganiseerd en met name gericht op klassikaal onderwijs", verklaart de architect. "Daaraan heb ik mijn ontwerp aangepast". Details Het schoolgebouw bestaat uit twee bouwlagen met elk vier leslo kalen en enkele nevenruimtes. Veldman heeft de in onderwijs kringen gebruikte termen onder en bovenbouw voor de laagste en hoogste klassen in het basisonder wijs letterlijk genomen. Op de be gane grond bevinden zich de twee kleuterklassen, een speellokaal en de twee laagste klassen van wat vroeger de lagere school was. Bo ven hebben de vier hoogste klas sen hun domein en een eigen op gang. De bedoeling van die schei ding is te voorkomen dat de grote re kinderen over de kleintjes heen lopen. Op de verdieping boven de school liggen zes driekamerwonin gen gegroepeerd rondom een ge meenschappelijk terras en met een fraai uitzicht over het Huigpark en/ of de Maresingel. De woningen worden beheerd door de Woning bouwvereniging Leiden. De buitenkant van het gebouw is opgetrokken uit een mooie lichtge le steen en ziet er uit als een grote schoenendoos waar hier en daar een hap is uitgenomen voor het maken van een opgang naar de ver diepingen en het maken van inpan dige balkons bij de woningen. De school en de woningen delen sa men een brede trap die naar de eer ste en tweede verdieping voert. Het is de vraag of die gecombineer de toegang in de praktijk wel zo ge lukkig is als bewoners tegelijk met een horde kinderen naar boven moeten. In z'n totaliteit maakt het ge bouw een stoere en degelijke in druk, maar de details zijn toch niet altijd met even veel zorg vormge geven. Een balkonreling, gemaakt van ronde buis, is ronduit grof, de trapleuningen zijn juist te iel en de stalen T-stukken (steunen) van een ander balkon zijn op willekeurige plaatsen afgezaagd en heel lelijk bevestigd. Ook bouwkundige de tailleringen binnen in de school zijn niet van een optimale kwali teit. Flexibiliteit Het interieur van het schoolge bouw is simpel. Zowel op de bega ne grond als de verdieping zijn de klaslokalen zo gesitueerd dat ze sa men met de nevenruimtes (speello kaal, handenarbeidlokaal, aula, le- rarenkamer) in een krans rond de hal liggen. De flexibiliteit van het gebouw bestaat er uit dat de loka len door het openzetten van een extra deur in open verbinding ko men te staan met de ruimtes er bui ten. De aula op de verdieping biedt bovendien de mogelijkheid om via De dikke ronde buizen die de balkonreling zijn ronduit grof. een vouwwand te worden vergroot met het naastgelegen handenar beidlokaal. Een aardig element is dat de aula enkele treden lager ligt hetgeen van deze ruimte een soort amfitheater maakt, geschikt voor op- en uitvoeringen. Ondanks de mogelijkheden die aanwezig zijn voor een variabel ruimtegebruik had de architect met wat meer verbeeldingskracht de speelsheid ervan kunnen ver groten. Of is hier de voorkomende hand van de schoolleiding merk baar? Contrast Alles bij elkaar genomen valt er op de school van Veldman niet zo veel aan te merken,met uitzonde ring van details en afwerking. In grote lijnen komt het er op neer dat de gemeente en schoolleiding een programma van eisen hebben ge formuleerd en dat de architect er in is geslaagd voor alle daarin naar i gebrachte problemen en. niet ge- De architect heeft zich in vorm geving en kleurgebruik terughou dend opgesteld en praktisch elk ri sico gemeden. Alleen de gele bie zen, onder meer langs de balkons, springen er uit. Vorm en kleur van het complex hadden wel contra strijker gemogen. De bebouwing langs de Maresingel heeft, met uit zondering van het stadsbouwhuis, toch al zo weinig allure. (foto Wim Dijkman). De school zoals die er nu staat zal overigens wel tot ieders tevreden heid functioneren. Het verschil met de oude Marnix van St. Alle gondeschool is dan ook levens groot. Het nieuwe onderkomen is alle zwaarte ontnomen, die scholen van vroeger zo kenmerkte. Maar, de nieuwe school is ook een bouwwerk geworden waarin maar weinig spiritualiteit en ver nieuwingsdrang schuilt. Zelfs in de keuze van het meubilair is de schoolleiding zich niet te buiten gegaan aan gewaagde vormen of kleuren. Het interieur wordt gedo mineerd door de kleur bruin. Wat dat betreft had de school zeker net zo goed 10 of 15 jaar geleden ge- ïouwd kunnen zijn. LEIDEN - Het zijn niet alleen drukke tijden voor winkeliers en pepernootfabrieken, ook voor de zeeverkenners van de Paulusgroep is het hoogseizoen. Zij hebben een belangrijk aandeel in de Leidse Sinterklazenmarkt; komende vrij dag (5 december) sturen zij 13 sin terklazen en 26 zwarte pieten de straat op. "Kom hier vrijdag rond zes uur eens kijken, het is dan werkelijk een gekkenhuis", zegt Arthur Ligthart, een van de organi satoren, in het onderkomen van de Paulusgroep in de kelder van het Bonaventura-college. De Paulusgroep viert dit jaar een jubileum. Voor de 25ste keer stuurt de groep rond 5 december sin terklazen langs de huizen. Op be stelling en natuurlijk tegen beta ling van 35 gulden voor een bezoek van een kwartier op 5 december, want uiteindelijk is het allemaal te doen om de clubkas van de zeever kenners. Vorig jaar werd die met 2700 gulden gespekt. En dat kan LEIDEN - Het CDA-raadslid C. Kramp heeft schriftelijke vragen gesteld over het ontbreken van kookgasaansluitingen in de wonin gen boven winkelcentrum de Ste vensbloem. Zij wil van het college van B en W weten waarom het EBR de gemeente niet eerder op de hoogte heeft gebracht van het LEIDEN - De politie heeft van morgen bij een controle onder 71 wagens 10 auto's ontdekt die niet waren verzekerd. Gisteren ontdek te de politie nog 52 niet-verzekerde wagens bij een controle onder 196 wagens. "Van dat percentage zijn we toen geschrokken", aldus poli- tievoorlichter Graveland. "Om te kijken of het percentage niet-ver- zekerde auto's in Leiden inderdaad zo hoog is, gaan we voorlopig nog even door met het onderzoek". ontbreken van de aansluitingen. Voorts wil zij weten of de bewo ners huurverlaging tegemoet kun nen zien, wanneer blijkt dat de bouwer geld heeft bespaard door het niet aanbrengen van ruimte voor de aansluiting. Mevrouw Kramp vraagt zich verder af hoe het mogelijk is dat de bouwer (Noorlander Beheer) vergeten is om een ontheffing te vragen voor het aanbrengen van een kookgas- leiding. Het raadslid wil ook weten wat de kosten voor de bewoners zijn nu zij aangewezen zijn op elektrische kooktoestellen. De huurders krij gen overigens wel een uitkering van 500 gulden voor de aanschaf van electrische kookapparatuur. FRONTAAL - Na een frontale bot- sing op de Veldbloemweg in Al phen zijn gisterochtend een 32-jari- ge Alphenaar en een 26-jarige Alk- maarse met verwondingen overge bracht naar het Rijnoordzieken- huis. De Alkmaarse reed met haar au to richting Burgemeester Bruins Slotsingel en raakte om onbeken de reden op de linker weghelft. Ze botste frontaal op de haar tege moetkomende Alphenaar. dit jaar wel et aangezien mi terklaas bij de Paulusgroep heb ben 'besteld'. De eerste 'orders' voor een be zoek van Sinterklaas en twee pie ten komen al begin oktober bin nen. Wie zich het eerst aanmeldt, heeft namelijk de meeste kans dat sint op het tijdstip dat de voorkeur van de klant geniet, kan verschij nen. "We sturen de mensen die het jaar tevoren van onze diensten ge bruik hebben gemaakt een brief met het verzoek zich weer op te ge ven. Ook plaatsen we advertenties in verschillende dagbladen", zegt Annelies Frambach, die met Caro lien Schippers, Richard en Arthur Ligthart, Ellen Janson en Sander Kareis de organisatie vormen van de Sintactiviteiten van de Paulus groep. Zwarte Piet Vormt het opbouwen van een klantenkring een niet zo'n groot probleem, het bijeenbrengen van de 13 sinterklazen is dat al even min. Oud-zeeverkenners of ouders van leden van de Paulusgroep spe len ieder jaar een dagje voor Sin terklaas. De leden van de groep fungeren als zwarte piet, een niet zo gemakkelijke rol volgens de or ganisatie. "Piet spelen is meer dan alleen een staf en een boek vast houden. Zo moet je bijvoorbeeld goed inschatten met wat voor ge zin je te maken hebt. Vinden de kinderen het leuk om een dansje te maken met piet, of kan je beter wat rustiger blijven". Een Zwarte Piet van de Paulus groep begint dan ook niet onvoor bereid aan de veijaardag van zijn baas. Meestal gaat een beginnende piet met een meer ervaren kracht op stap om het 'vak' onder de knie te krijgen. "Ook draaien we hier platen met sinterklaasliedjes zodat de Pieten die tenminste kennen. Ook doen we voor wat voor dans jes ze kunnen doen", zegt Carolien Schippers. Annelies Frambach rechtsen Carolien Schippers maken met de als Sinterklaas vermomde Arthur Ligthart deel uit van de organisatie van de Sinterklaasactie van de Paulusgroep. (foto Jan Holvast) voeding te laten doen. Annelies Frambach: "Vaak moet sint tegen de kinderen zeggen dat ze te laat naar bed gaan. Het komt ook voor dat de ouders willen dat er iets ge zegd wordt van het in bed plassen van een van hun kinderen". Reparaties De laatste dagen voor de verjaar dag van de goedheiligman neemt de drukte voor de leden van de or ganisatie van de sinterklaasactie toe. Er is intussen een routesche ma voor elk van de 13 sinterklazen, de pieten en hun chauffeur ge maakt. Er worden reparaties aan de kleding uitgevoerd en organisa toren moeten even de stad in "om nog een baard te kopen". Inciden teel wordt er al een 'team' op uit gestuurd naar klanten die de ver jaardag van de sint al eerder vie- Voor sommige kinderen belooft de komst van de sint overigens geen feest te worden. Nogal wat ouders nemen de gelegenheid te baat om de goedheiligman wat op- Voor de zeeverkenners van de Paulusgroep maakt het niet uit. Zij leveren een sinterklaas op maat. Moet-ie duits of engels spreken. Het kan allemaal. Wilt u pieten zonder sinterklaas of een sin terklaas zonder pieten, alles is mo gelijk. Arthur Ligthart noemt het beste voorbeeld van de vele moge lijkheden van de Sinterklaasactie van de Paulusgroep. "Een keer hebben we een sinterklaas ge stuurd naar iemand die z'n hond een plezier wilde doen". LEIDEN - Het Wegloophuis, een crisisopvanghuis voor jongeren tussen de 14 en 20 jaar, is voor on bepaalde tijd gesloten. De reden daarvan kon een woordvoerster van het Wegloophuis gisteren nog niet mededelen. "We moeten eerst vergaderen over de vraag of we die reden wel naar buiten willen bren gen", aldus de woordvoerster. De Stichting Wegloophuis kampt al een tijd met een tekort aan medewerkers. Het kost veel in stellingen tegenwoordig grote moeite het vrijwilligersbestand op peil te houden. Volgens Josje Les- terhuis van de gemeentelijke afde ling welzijn komt dat omdat men sen met een uitkering de laatste tijd méér aan hun eigen hachje denken. "Ze volgen opleidingen of proberen geld te verdienen. Een paar jaar geleden waren de mensen sneller bereid iets te doen met hooguit behoud van uitkering". De stichting Wegloophuis werd in 1983 opgericht. Uit nood, omdat het JAC 's avonds dicht is en jon geren die zijn weggelopen dan ner gens terecht kunnen. Een pand dat al tien jaar leegstond werd ge kraakt en opgeknapt. De eigenaar van het pand, de Rijksgebouwen dienst, staat toe dat de stichting hier haar Wegloophuis in stand houdt. Voor het eerst heeft het mi nisterie van wvc, waaronder de Rijksgebouwendienst valt, on langs zelfs een subsidie aan de stichting toegekend. Deze subsidie is voorlopig voor 3 jaar vastgesteld. Maar elk jaar wordt bekeken of het Wegloophuis nog voor die subsidie in aanmerking komt. Van de zomer is het Wegloophuis nog opnieuw opgeknapt. Overigens zegt de Leidse politie het goed te kunnen merken dat het Wegloophuis dicht is. Volgens po litiewoordvoerder Graveland heb ben vorige week twee jongens, op zoek naar onderdak voor de nacht, er trachten in te breken om zó aan een slaapplaats te komen. Maan dag werden twee jongens, die ook geen plek hadden om de nacht door te brengen, door een andere jongen in huis opgenomen. Omdat die jongen zijn moeder hierover niet had ingelicht, meldde zij bij de politie dat haar huis was gekraakt. Nader onderzoek wees uit dat dit dus ten onrechte was. Overigens zouden vertegenwoordigers van de stichting Wegloophuis de jeugd- en kinderpolitie hebben toegezegd te zullen proberen het huis binnen twee maanden weer open te zetten. LEIDEN - Een 20-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteren aangifte ge daan omdat ze is lastiggevallen door een nog onbekende man. Ze heeft bovendien aangifte gedaan van openbare schennis. De man hield haar staande op het fietspad naar de Havikshorst. Hij vroeg haar de weg. Nadat ze hem die had gewezen, toonde hij zijn geslachtsdeel. De vrouw ging er vandoor, daarbij op de hielen ge zeten door de man. Het lukte haar pas na enige tijd de man van zich af te schudden. LEIDEN - Gehuwd: J.M. Regeer en E.J. Vermeul, J.J. Nieboer en J.H. Era des, P.A. van der Velden en C. Vos, j.R. Hollebeek en N.M. Sanders. A. de Kei zer en I.B. Laterveer, P, Beij en M.M. van Loe, R.W. Boolman en E.J.C.M. Klein.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6