Steeds Stort vuile grond in Roomburg is in strijd met de Hinderwet teruggedrongen Opknappen 'behang' Rijnland huis kost een half miljoen Stank zuivering Zuid-West verder HEMA Raad van State tikt gemeente op de vingers Gewond Alleen qp 4 december. 60 Jaar e 14 Miljoen WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 LEIDEN Redactie: Wim Brands AnnemieK Ruygrok In 't Veld zegt de verontwaardi ging van de wijkbewoners wel te begrijpen. Hij geeft toe dat er spra ke is van onvolkomenheden. "Er wordt niet volgens de letter van de wet gewerkt. Maar wel volgens de geest van de wet", tekent hij aan. "Tot sluiting van een depot kan pas worden overgegaan als er ge vaar dreigt. Daar is thans geen re den voor. Op dit moment is het storten van vervuilde grond met al le voorzorg omkleed". Volgens In 't Veld is, zolang de Raad van State geen uitspraak heeft gedaan, de gemeente de eni ge instantie die het belang kan af wegen dat is gemoeid met het al of niet afgraven en storten van ver vuilde grond. "We hebben er bij de Raad van State dan ook op aange drongen zo spoedig mogelijk een uitspraak te doen over het schor- singsverzoek. Uiterlijk over een week of veertien dagen", aldus In 't Veld. De Raad van State heeft in af wachting van de behandeling van het schorsingsverzoek meegedeeld dat de gemeente handelt in strijd met de hinderwet. Het gemeente bestuur zou zich daarover vandaag beraden. Man en vrouw maken ruzie in de trein LEIDEN - Op het centraal station is gisteren een 23-jarige man aan gehouden die ervan wordt ver dacht zijn 26-jarige vrouw te heb ben mishandeld. De vrouw was na een flinke echtelijke ruzie het huis uitgevlucht en op het station in een trein gestapt. De man achtervolgde haar echter, stapte eveneens in de trein en gaf de vrouw daar enkele klappen. De twee verlieten vervolgens de trein, waarna de man op het perron door de politie in zijn kraag werd gegrepen. De Leidenaar, die vol gens de politie onder invloed was van alcohol, is ingesloten. LEIDEN - Een 69-jarige vrouw uit Leiderdorp heeft gistermiddag haar been gebroken bij een onge val op de kruising Rijndijk/Dobbe- dreef. De vrouw werd aangereden door een auto, bestuurd door een 19-jarige jongeman uit Leiden. Vol gens de politie heeft de automobi list geen voorrang verleend. De vrouw is opgenomen in het Diaco- nessenhuis. LEIDEN - De stank van de afval waterzuiveringsinstallatie in Lei den Zuid-West zal verder worden verminderd. Het Hoogheemraad schap van Rijnland is van plan om chemicaliën.toe te voegen in de zo genoemde voorbezinktanks en de slibgistingstanks die de waterstof- sulfide-gassen - deze veroorzaken de 'rotte eieren-stank' - moeten binden. Het schap blijft deze stof fen toevoegen totdat de zuiverings installatie wordt uitgebreid. Zoals het er nu naar uitziet, ge beurt dat niet voor 1990. In 1988 be paalt het schap echter opnieuw hoe dringend de uitbreiding is. Bo vendien bekijkt het dan of dit werk wellicht eerder kan worden uitge voerd. De omwonenden van de installa tie in Zuid-West klagen al jaren over stankoverlast. En ondanks het feit dat het Hoogheemraad schap al tal van maatregelen heeft genomen, blijft die overlast be staan. Al eerder dit jaar heeft het schap een proef genomen met het afdek ken van een van de compartimen ten van de beluchtingsbassins. Zo als bekend, heeft die proef dermate succes gehad dat het Hoogheem raadschap nu ook de andere com partimenten wil afdekken. Hier door wordt de stank naar schatting met 45 procent verminderd. Deze maatregel kost echter wel meer geld dan het schap aanvankelijk had berekend; 275.000 in plaats van 110.000 gulden. Het dagelijks bestuur van Rijn land vraagt de Verenigde Vergade ring, het algemeen bestuur, dit ex tra geld ter beschikking te stellen. Het bestuur neemt hierover vol gende week woensdag een besluit. Energie Uit de begroting voor volgend jaar blijkt dat het Hoogheemraad schap van Rijnland nog meer maatregelen wil nemen die de stankoverlast van de zuiveringsin stallatie kunnen verminderen. Zo wil het schap volgend jaar een aan tal voorzieningen treffen om met de gassen die bij de verwerking van afvalslib vrijkomen, energie op te wekken. Uiteindelijk komen dan veel minder van die gassen in de open lucht. Ook zal de verwer king van het slib bij deze installatie worden verbeterd. In de begroting is hiervoor een bedrag opgenomen van 450.000 gulden. Overigens is er op dit moment een ingenieursbureau bezig met het maken van een plan waarin alle mogelijke maatregelen om de stan koverlast te beperken op een rijtje worden gezet. Bovendien wordt bekeken hoe die maatregelen zo goed mogelijk op elkaar kunnen worden afgestemd. Dat aan uitbreiding niet is te ont komen, is inmiddels wel zeker. De afvalwaterzuiveringsinstallatie is ontworpen om 3200 kubieke meter water per uur te verwerken. Nu moet de zuivering al 4700 kubieke meter water per uur verwerken. Die overcapaciteit is volgens het schap een van de redenen van de stankoverlast. Overigens wordt aen deel van de overcapaciteit van ie installatie in Zuid-West vermin derd doordat de zuiveringsinstalla tie in Leiden-Noord in gebruik is genomen. NÜJL£i" LEIDEN - De gemeente Leiden heeft in strijd met de Hnderwet vervuilde grond gestort op het nog niet volledig daarvoor ingerichte tijdelijke depot in de Roomburger polder. Het gemeentebestuur zal vandaag waarschijnlijk besluiten, daartoe aangespoord door de Raad van State en verontwaardigde wijkbewoners, om het storten van verontreinigde grond te staken to- dat de kwestie door de Raad van State is behandeld. "We zitten in een moeilijk pak ket", zo schetst het hoofd van de directie milieu van de gemeente Leiden. G. in 't Veld, de huidige si tuatie. "Formeel hebben de bewo ners gelijk dat de gemeente op de zaken vooruit loopt en dus straf baar is. Volgens In 't Veld zijn evenwel alle voorzorgsmaatrege len getroffen die noodzakelijk zijn. De wijkvereniging bestrijdt deze opvatting en heeft de gemeente op tal van tekortkomingen gewezen. Schorsing B en W besloten in augustus een opslagplaats voor vervuilde grond in te richten. De opslag is tijdelijk, dat wil zeggen voor die gevallen waarin nog geen verwerking moge lijk is of in gevallen waarin heel snel grond moet worden afgegra ven ten behoeve van de stadsver nieuwing. Vorige week werd de wijkvereni ging door de gemeente in kennis gesteld van het voornemen om de ze week al een begin te maken met het storten van vervuilde grond af komstig van de Oranjeboomstraat en Hekkensteeg. Deze grond, verontreinigd door respectievelijk lood en zware metalen, moet wor den afgegraven om op korte ter mijn woningbouw op deze twee plaatsen mogelijk te maken. De hinderwetvergunning die de gemeente Leiden heeft afgegeven is evenwel nog niet van kracht. Dat gebeurt pas op 7 december als er op dat moment tenminste geen schorsingsverzoek zou zijn inge diend bij de Raad van State. Zo'n verzoek ligt er achter al. Dat er toch al, hangende het schorsings verzoek, tot het storten van ver vuilde grond is besloten, betekent volgens de wijkvereniging dat de gemeente strafbaar is. De vereni ging heeft de Raad van State van deze gang van zaken in kennis ge steld waarna dit rechtscollege ver volgens de gemeente Leiden op de vingers tikte. Mankementen De wijkvereniging heeft niet al leen kritiek op de procedurele gang van zaken maar ook op de wijze waarop het gronddepot thans is ingericht. "Daar mankeert van alles aan", aldus Wilbert Bots van de Stichting Meerburg. "Er is nog geen verzameldrain aangelegd voor het opvangen van vervuild water, er staat geen deugdelijk hekwerk om het depot, er is onvol doende afdekfolie en het depot is voor iedereen toegankelijk". Milieu-ambtenaar In 't Veld er kent de tekortkomingen, maar zegt dat er hard wordt gewerkt aan een oplossing. "Er is een begin ge maakt met het maken van een af rastering. Dat is een noodoplossing omdat het hekwerk dat besteld is langer op zich laat wachten. Een verzameldrain is op dit moment nog niet nodig, maar zal er wel overmorgen zijn. Wat de onvol doende aanwezigheid van folie be treft heeft de Heidemij toegezegd dat dit in orde komt. En er loopt continu iemand rond die de zaak in dp paten houdt". De werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een tijdelijke opslagplaats voor vervuilde grond in de Roomburgerpolder zijn in strijd met de Hinderwet reeds begonnen. (foto Jan Holvast) Het peperdure behang in het Rijnland huis aan de Breestraat. (foto Jan Holvast) Wandbekleding stamt uit 1776 Muziek Tsja, hoe gaat dat? Mevrouw Barends heeft het al vaak meegemaakt. Dan benader je een band voor een stukje mu ziek - leuk toch! - maar wat blijkt dan? Moeten ze betaald worden. En ze willen toch gauw zo'n 300 gulden hebben. "Dat vroeg die bejaardenband uit Den Haag in elk geval, want ja: die mensen willen hun vervoer vergoed heb ben. De taxi's en zo". 300 gulden het lijkt niet zo bij ster veel. Maar: "Zo'n bedrag kun je wel één keer op tafel leg gen, maar als het nu altijd zo gaat. Er moet toch een alternatief zijn?" Mevrouw Barends is voorzitter van de Wijk Ouderenraad Dien- stencetrum. Sinds enige tijd is ze bezig om een bejaardenband op te richten. De reden schetste ze hierboven al: altijd maar bands laten opdraven, dat wordt op den duur te kostbaar. "We organiseren verschillende activiteiten waarbij je muziek nodig hebt", vertelt mevrouw Barends. "Bij onze sinterklaas viering bijvoorbeeld. En telkens weer denk ik wat zou het toch het leuk zijn als we nu een soort van huisband hadden". Zouden er genoeg bejaarde muzikanten in Leiden rondlo pen? Mevrouw Barends is verbaasd over onze vraag. "Wat dacht u nou? In de periode '30 tot '50 had je zoveel muziekkorpsen in Lei den". Waarna ze aan een opsom ming begint. "U merkt het zeker wel: in die tijd liepen er meer korpsen rond dan tegenwoor dig". "Nou, dan moet het wel gek zijn als er geen oud-leden zijn die best nog wel muziek willen ma ken maar niet meer in de gele genheid zijn omdat ze bijvoor beeld geen oefenruimte hebben en geen medestanders met wie ze samen kunnen musiceren". Oefenruimte heeft mevrouw Barends. "Die mensen kunnen terecht in het Dienstencentrum. We hebben het er deze week nog over gehad en toen werd duide lijk dat die muzikanten eigenlijk op verschillende avonden zou den kunnen oefenen. Desnoods verzetten we er eens een verga dering voor. Het zou overigens wel handig zijn als ze aan het be gin van de avond spelen". Zoals gezegd: het moet een huisband worden maar me vrouw Barends zou het ook niet vervelend vinden als de muzi kanten ergens anders optreden. "Ik vind het prima, uitstekend zelfs, als ze bijvoorbeeld in de Leidse bejaardentehuizen zou den spelen. Ik bedoel, die men sen zitten vast ook wel verlegen om een aardig, stukje muziek". Wie zich geroepen voelt kan contact opnemen met mevrouw Barends (071-217784) of met het Dienstencentrum-Noord (071- 218182). Oud-muzikanten ten strijde! Korpsblad (1) Het korpsblad van de Leidse politie zullen wij nooit ongelezen laten. Niet dat de artikelen en stukjes nou van zo'n hoog niveau zijn dat je er niet omheen kunt, nee, er staat in dat korpsblad al tijd wel een verhaal dat een merkwaardig licht werpt op het korps. Wist u bijvoorbeeld dat de Leidse agent iets met het feno meen toilet 'heeft'? Nu zult u zeg gen: ja. dat wist ik wel, je ziet ze nooit als je ze nodig hebt en dan zullen ze wel op het toilet zitten. Flauw, zij het dat je er ook zo over zou gaan denken als je het laatste nummer van het korps blad hebt gelezen. Op pagina 11 staat het eerste toiletverhaal. Het handelt over Een optreden K en G, begin ji mevrouw Barends. een slot dat is meegenomen uit het oude bureau. "Een kans van 1 op 3 dat het gestroopte slot hét wc-slot is geweest waar de oude hoofdagent Wamelink naar heeft gekeken (en waar hij bezet op zag staan) toen hij door een troep collega's werd achterna geze ten". "In het brein van deze Wame link schoot toen de gedachte om zich te verbergene in één van de twee andere toiletten, het slot op 'vrij' te laat staan en zich verder stil te houden. Heel slim, want de kudde achtervolgers zagen de ene deur met 'bezet' en vermoed den Wamelink sr. daarachter". "Zij trachtten vergeefs de deur te slechten en gooiden uiteinde lijk ten einde raad maar de in houd van enige vuilnisbakken over het muurtje in het bevolkte toilet. Dit zeer tot ongenoegen van de zich aldaar ophoudende adjudant". Enfin, het slot van die wc is dus meegenomen naar het nieu- '80. "Ook voor de oorlog hadden we bureau. De schrijver van het artikel vindt dat walgelijk, "want een toiletslot met een dergelijke historische achtergrond verdient het om na zoveel jaren trouwe dienst een rustig einde te vinden onder een laag aarde ergens op een puinstortplaats". Korpsblad (2) De onschuldige lezer bladert verder, zich ondertussen afvra gend of de schrijver van het arti kel soms ook van mening is dat agenten met enkele tientallen ja ren trouwe dienst onder een laag aarde moeten worden bedol ven... en wat ziet hij? Weer een toiletverhaal! Op pagina 51 schrijft een dien der onder het kopje 'Op rolletjes' over een ander aspect van het toiletwezen. "Onze toiletrol is na melijk verdwenen. In plaats hier van zijn tissue-gelijkende papier tjes gekomen die men dus ook in een bloeiend muziekleven", aldus (archieffoto) de auto zou kunnen gebruiken". Tissue-gelijkende... dat is de taal van het proces-verbaal. De agent gaat ondertussen rustig verder met zijn klaagzang: "Als deze papiertjes niet goed zijn ge vouwen in het daarvoor bestem de apparaat zit je toch mooi. In plaats van een ruk aan de rol kun je nu verschillende malen aan de onderzijde van het apparaat frunniken om het onderste pa piertje te bemachtigen, mocht je hieraan voldoende hebben". "Het kan natuurlijk ook te ma ken hebben met de ontvreden- heid die schijnt te heersen over de werklust van het Leidse korps. Door het gebruik van deze tissue's moet de gebruiker name lijk meer inzet tonen, wat mis schien positieve invloed zal heb ben op het andere werk van de politieman". Commissaris, wat is er in uw Of zit de commissaris som,s op het toilet die onderbroekenlol te lezen? LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland wil een bedrag van bijna een half miljoen gulden uittrekken voor de restauratie van het zogenoemde goudleer behang in de grote zaal van het Rijnlands huis aan de Breestraat. Volgens het dagelijks bestuur van het schap is deze uit 1776 stammende wandbe kleding uniek. Er zijn in Nederland nauwelijks nog ruimten die zijn ge stoffeerd met goudleer behang. Hoogstens in enkele musea is het nog te vinden. Het goudleer behang werd inder tijd aangebracht ter gelegenheid van het bezoek van stadhouder Willem V aan Rijnland die in dat jaar aan de Leidse universiteit een ere-doctoraat kreeg. Het behang bestaat uit kalfsleren vellen waarin het wapen van het Hoogheemraadschap is aange bracht en die zijn bewerkt met zil verpoeder en goudkleurige verf. In de loop der jaren is het leer nogal in verval geraakt. Er zijn scheuren en scheurtjes in gekomen door voortdurend krimpen, uitrekken en indrogen. Bovendien is het leer niet ontkomen aan de invloeden van luchtverontreiniging. Onder meer is het aangetast door zwavel dioxide, waardoor het langzaam maar zeker wordt afgebroken. Bombardementen Volgens een woordvoerder van het schap is de kostbare wandbe kleding eveneens beschadigd doordat er tijdens de Tweede We reldoorlog onoordeelkundig mee is omgesprongen. Uit angst voor ver nieling tijdens bombardementen is het goudleer behang losgesneden en veilig opgeborgen. Het is echter niet losgesneden langs de naden maar door het leer zelf. Na de oor log zijn de vellen weer aan elkaar geplakt. Maar juist daar begint het behang nu weer te scheuren. In 1970 heeft al een provisorische restauratie plaatsgehad. Toen zijn de naden van alle 250 vellen waar uit het behang bestaat, opnieuw vastgezet. Nu is het de bedoeling dat het echt in de oorspronkelijke staat wordt teruggebracht. Een fir ma die is gespecialiseerd in de res tauratie van dit soort materialen probeert het goudleer behang zijn oude soepelheid terug te geven. Bovendien wordt het nu aange bracht op een elastische stof waar door uitzetting en inkrimping bet ter worden opgevangen. Hoeveel de restauratie precies gaat kosten, is nog niet bekend. Eerst moet het behang nog worden onderzocht door een deskundige om de juiste wijze van restaureren vast te stellen. Het dagelijks be stuur verwacht echter dat er om en nabij een bedrag van 450.000 gul den mee is gemoeid. Het vraagt de Verenigde Vergadering, het alge meen bestuur van Rijnland, met deze uitgave in te stemmen. Het al gemeen bestuur buigt zich hier volgende week woensdag over. Het Hoogheemraadschap hoeft het geld overigens niet alleen op ta fel te leggen. Aangezien het Rijn land huis een monument is, is er een rijkssubidie in het vooruitzicht gesteld die 70 procent van alle kos ten moet dekken. De restauratie begint waarschijnlijk in de loop van het volgende jaar. HERBESTRATEN - De gemeente is begonnen met de herbestrating avn de Primuladuin en de Viola duin. De werkzaamheden zullen 12 werkbare weken in beslag nemen. Ook de Oord en de Eiberoord krij gen een nieuw wegdek. Dit werk zal 8 werkbare weken vergen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5