MA» Station heropend als cultuurtempel PODIUMBUK Absurditeiten bij LEST Faneyter bewijst zijn vaardigheid met ldeur DINSDAG 2 DECEMBER 1986 PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Toneel, cabaret, bewe gingstheater en een liedjespro gramma. Voldoende keus om in deze sinterklaasweek een avond je uit te gaan. Ons Lowietje Zo kan men nog vóór pakjes avond naar de schouwburg, waar op woensdag en donderdag de Frisse Jongens hun jongste programma opnieuw zullen ver kopen. 'Ons Lowietje heeft een en gel gezien', zo heet de voorstel ling, waarmee Bavo Galama en Titus Tiel Groenestege de boer zijn opgegaan. Won het duo vijf jaar geleden het Cameretten-fes- tival, in het seizoen 1984-'85 werd het grote publiek bereikt met 'An ton Huyg komt nooit meer thuis'. 'Lowietje' doet in een aantal op zichten denken aan 'Anton Huyg'. Ook ditmaal speelt het ge vecht om de macht tussen twee mensen een belangrijke rol (met daarbij het onbarmhartig bloot leggen van eikaars kwetsbaarhe den), maar in 'Lowietje' wordt nog een aspect toegevoegd: in hoeverre kan een mens zijn lot veranderen? Ter geruststelling dient echter worden vermeld, dat 'Lowietje' een voorstelling is om te lachen, ook al is ze doortrokken met het thema van de dood. Het verhaal dat het tweetal speelt draait om de verhouding tussen Louis en zijn buurman, die in een stroomversnelling komt als de buurman zijn, ook door Louis be minde, vrouw verliest en als Louis' vijf jaar geleden overle den broer Douwe 'hem komt ha len'. Omdat Douwe, tot schrik van de buurman, als engel ver schijnt, komt het speurdersduo in actie. Deze verhaallijn is echter ondergeschikt aan de (verande rende) verhoudingen, die er tus sen de steeds wisselende duo's be staan. Dat is de hoofdmoot van de voorstelling. In die relaties spelen de angst voor de dood en met name de liefde voor het leven een prominente rol. Zware the matiek met flitsende humor aan gepakt, zo wordt in de kritiek al gemeen gesteld. Joop Visser De Jaap Fischer van toen is de Joop Visser van nu. De Joop Vis ser van nu wil van de Jaap Fi scher van toen niets meer weten. Dus zingt Joop Visser (48) zater dagavond in de schouwburg geen liedjes van toen. Hoewel Joop Visser nog wel eens aan zijn publiek van nu wil vragen of het na de pauze iets speciaals wil ho ren. De voormalige Leidse stu dent Jaap Fischer in een onlangs in deze krant afgedrukt inter view: 'Het is ook beslist niet zo dat ik die oude liedjes volledig afwijs, dat ik ze gedateerd vind. of iets dergelijks. Maar het is een voudig zo dat ik nu genoeg nieuw repertoire heb. En dat zou ik dan moeten laten liggen om die oude liedjes weer te zingen? Daar heb ik geen zin in. Dan zeg ik: ik ben er niet om de zaal te amuseren. Ik zit hier voor mezelf en of de zaal dat nou pikt of niet, dat zal me een zorg zijn'. Wat opviel tijdens een optreden van Joop Visser enkele weken ge leden in Amersfoort was het poli tieke karakter er van. Behalve op de politiek zijn Vissers muzikale pijlen ook gericht op de Hilver- sumse 'kliek', zoals hij de media in één van zijn liedjes laatdun kend noemt. Joop Visser tijdens een optre den. (foto Gerard Bakker) Agnes van God Sinds half november trekken Linda van Dyck, Henny Orri én Marie-Louise Stheins door het land met 'Agnes van God', een vrije toneeDproduktie, waarvan zowel de voorpremière als de pre mière resp. op maandag- en dins dagavond (8 en 9 december) in de Leidse Schouwburg plaats heeft. Dit stuk van John Pielmeier is een detective-verhaal, dat zich afspeelt in een klooster. Het mys terie van Agnes begint, zo blijkt uit de inhoudsbeschrijving, met een onderzoek dat wordt inge steld in een klooster, na de vondst van een dode baby. Het onder zoek wordt geleid door een vrou Target II van Bart Stuyf. dorf. Stuyf verweeft volgens een programmatoelichting van het LAK, waar de voorstelling vrij dag-en zaterdagavond is te zien, de esthetische waarden van mi nimalisme met emotionaliteit. 'Der Plan' werkt volgens thema tische richtlijnen en verwerkt cli chés met nieuwe ideeën. De robo tarm wekt geluiden op en ver schaft zo de grondelementen van de muzikale compositie. Wat be treft de robotarm, deze reageert op licht. Concentreert een licht straal zich bijvoorbeeld op een danseres, dan reageert de arm op haar bewegingen. Als ze zich in de schaduw verstopt, wordt de robotarm sprakeloos. De danse res kan daardoor de robot tot een gemeenschappelijke dans uitno digen, ze kan de robot evenzeer uitschakelen. Muziek, robot en dans tot een geheel verweven, daar gaat het in Target II om. La Turista De Leidse toneelgroep Motor verschijnt donderdagavond in het LAK met'La Turista' van de Amerikaanse toneelschrijver Sam Shepard. 'La Turista' speelt opeenvolgend in een Mexicaanse en Amerikaanse hotelkamer. Het is een soms bizarre tekst, waarin sterk het accent op het komische ligt. Motor wil niet alleen de gek heid uitbeelden maar méér. In haar interpretatie heeft de groep de afhankelijkheidsrelaties van de verschillende personages cen traal gesteld. Olifantje Babar Voor een openbare repetitie van 'Het Olifantje Babar' door het Lesko (Leids Studenten Ka merorkest) met Leonie Jansen als vertelster gooit het LAK-theater zondagmiddag zijn deuren open voor iedereen vanaf zes jaar. Het muziekstuk van Poulenc wordt voorts woensdagavond 10 decem ber uitgevoerd. Aanvang van de voorstelling op zondagmiddag: 13.30 uur. - Frisse Jongens met 'Ons Lowietje heeft een engel gezien'. welijke psychiater (Linda van Dyck), die zelf emotioneel bij de zaak betrokken raakt. Agnes (Marie-Louise Stheins) is de jon ge non die de baby klaarblijke lijk heeft gebaard, maar zich daar niets meer van lijkt te her inneren en die volledig in be scherming wordt genomen door de moeder-overste (Henny Orri). Elders op deze pagina meer over deze produktie. Bewegingstheater De Amsterdamse Theaterschool brengt dit seizoen een serie van zeven produkties in het LAK. De bedoeling het publiek kennis te laten maken met jong talent. Na twee toneelprodukties is nu het bewegingstheater aan de beurt. Het programma dat woensdag avond in het LAK is te zien, be staat uit drie onderdelen: 1) 'Es muss sein', een solo door Chris de Castro, gebaseerd op het boek 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan' van Milan Kundera, 2) 'Zej, Zej', een choreografie van Katelijne Vanduffel, gedanst door Petra van Aken, Karlijn van Doom en Janet Griffin en ge baseerd op eigen dagboekverha- len, 3) 'Tweezaam', een solo door Katelijne Vanduffel, die teksten uit de 'Tao van Poeh' van Benja min Hoff en 'Oh gelukkige een zaamheid' van Ben Haveman als uitgangspunt heeft. Bart Stuyf Bart Stuyf werkt sinds vorig jaar aan een project, 'Target'. De eerste voorstelling onder die naam trok destijds in het LAK- theater veel aandacht. Centraal stond een bewegende robotarm, gestuurd door een computer. Stuyf is gefascineerd door me chanische bewegingsprocessen en maakte een choreografie die hel spanningsveld tussen machine en mens tot uitdrukking liet ko men. In zijn nieuwste voorstel ling heeft hij dit gegeven uitge werkt in samenwerking met mu ziekgroep 'Der Plan' uit Düssel- MANET - Het schilderij 'La Rue Mosnier aux Paveurs' van de Franse impressionist Edouard Manet heeft bij het veilinghuis Christie's in Lon den het recordbedrag van 7,7 miljoen pond (ruim 24 miljoen) opge bracht. Christie's wilde de identiteit van de koper, die zijn bod telefonisch had doorgegeven, niet prijsgeven. Pinter en Saunders Twee eenakters door het Leiden English Speaking Theatre: 'Barnsta ble' van James Saunders. Met: Greet Hooymans, Cécile Somers, René van Schendelen, Jan Jacobs en Jane Mil ne. Regie: Nana Leigh en Jan Jacobs. Decor: Feng. The Dumb Waiter' van Harold Pinter. Met: Rick van Vliet en Jacob Voorthuis. Regie: Jos van der Steen en Myra Engelkes. Decor: Feng. Gezien op 1 december in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog vanavond. LEIDEN - In een bekende recla mespot van de STER zit een man ongestoord van zijn stukje Fran se kaas te genieten, hoewel zijn huis aan het instorten is. Een ver gelijkbare situatie treft men in 'Barnstable' aan: terwijl het pla fond bij stukjes en beetjes naar beneden komt, drinken pa, moe en dochter en de eerwaarde huis vriend met geveinsde gemoeds rust een kopje chocolademelk. Alleen het dienstmeisje Sandra moet tot onbekommerd genieten worden aangezet, daarmee ein digt dan de eenakter. In het stuk van Saunders dient de overdrij ving echter niet de commerciële doeleinden van de reclamespot. Er is sprake van een absurde situatie, waarin de verschillende personages de onmiskenbare be dreiging niet willen inzien en proberen weg te redeneren, wat veelal komische situaties ople vert. Dat komische aspect wordt in de regieopvatting van LEST sterk aangezet. De spelers grij pen deze keuze met beide han den aan en maken dankbaar ge bruik van de verrassingseffecten van het decor, die in het verleng de van de regieopvatting liggen. Gevolg van deze - op zich zelf overtuigend uitgewerkte - keuze is wel, dat 'Barnstable' een ab surde klucht voor intellectuelen wordt, waarbij 'absurd' voor 'dwaas' en 'ongerijmd' staat. Bij Saunders wordt overigens de dreiging nader aangegeven. Alle onheilspellende zaken wor den door Barnstable, de zoon des huizes, veroorzaakt. Echter, op de vraag naar het waarom van zijn handelen, komt geen ant woord. Dat is nu juist het ken merkende van absurd theater: het lukt niet om de gebeurtenis sen in een zinvol samenhangend systeem onder te brengen. 'Ab surd' betekent dan ook veel meer dan 'gek' of 'onlogisch'; er ligt een werkelijkheidsvisie aan ten grondslag. Bij Pinter komt dat aanmerke lijk nadrukkelijker naar voren dan bij Saunders. In 'The Dumb Waiter' ('De Dienstlift') wachten twee gewapende mannen in een kelderruimte op hun volgende opdracht. Via de lift ontvangen zij informatie, waarvoor de twee mannen (en met hen de toe schouwers in de zaal) steeds te vergeefs een verklaring proberen te bedenken. Het slotbeeld door breekt dan dusdanig het ver wachtingspatroon, dat ieders in terpretatiemechanisme wel op volle toeren moet gaan draaien. In een strakke vormgeving, waarvan door kleine geraffineer de decorvondsten een voelbare dreiging uitgaat, kunnen Rick van Vliet en Jacob Voorthuis zich naar hartelust storten op dit tekst-toneel. Zij doen dat op een zeer bekwame wijze - dit tot groot genoegen van het publiek, dat toch vooral belangstelling voor de tekstbehandeling en de kwaliteit van het Engelse taalge bruik koestert. In dat opzicht zijn er nog steeds nauwe banden tussen LEST en de Vakgroep Engelse Taal- en Letterkunde. WIJNAND ZEILSTRA. Expositie met werk van Nando Fa neyter en Fanny Mazurc, t/m 14 de cember. Ambachtshuis, Voorstraat 12, Voorschoten. Geopend wo. t/m zo. VOORSCHOTEN - Twee leden van de Voorschotense Kunst kring, Nando Faneyter en Fanny Mazure, exposeren tot half de cember in het Ambachtshuis in Voorschoten. Voor de van Curagao afkomsti ge Nando Faneyter is dit de eer ste grote tentoonstelling. Zijn aandeel bestaat uit kleurpotlood- en houtskooltekeningen. Bij de beschouwing van de eerste cate gorie vallen de typerende werk wijze en de veelzijdigheid van de onderwerpen op. Zo komen er, naast door de natuur of door mu ziek geïnspireerde tekeningen, ook naar het fantastische of sur realistische neigende voorstellin gen voor, bijvoorbeeld in het stuk 'Vissen in de chaos'. Faney ter laat zeer glad uitgewerkte partijen samengaan met zorgvul dig in kleur gearceerde vormen. Fijne kleurschakeringen zijn met precisie aangebracht. In een aantal werken maakt Faneyter gebruik van de moge lijkheid om de tekentechniek te combineren met bruinachtige, geëtste lijnen, die soms een ruit patroon vormen, zoals in 'Blok fluiten' of een wirwar van lijnen in 'Duinen'. Dit laatste werk is, naar mijn idee, één van de meest geslaagde voorbeelden van Fa- neyters tekeningen, omdat ver schillende elementen, zowel technische als formele, hierin hecht verbonden zijn. Heel anders van aard zijn de houtskooltekeningen op de ten toonstelling. Deze tekeningen op groot formaat bevatten vaak donkere partijen met af en toe een enkel licht-acent. Het is op vallend dat Faneyter zijn figuren, waarvan de houding soms wei nig treffend lijkt, zonder gezicht afbeeldt. De tekeningen op de zolder van het Ambachtshuis la ten twee kanten zien in het werk van Faneyter, hetgeen aangeeft dat hij zijn richting nog niet be paald heeft maar ook dat hij in het werken met kleur goed zijn weg weet. Fanny Mazure exposeert naast werken in gemengde techniek, een serie olieverfschilderijen. Haar werk is sterk bepaald door een reis naar China die een diepe indruk nagelaten heeft, en door inspiratie uit de natuur. Deze PARIJS (AP) - De stoomtreinen en diesels in het Parijse station d'Or- say zijn met ingang van maandag vervangen door impressionistische meesterwerken, kolossale marme ren beelden en art deco gebruiks voorwerpen. De feestelijkheden rond de heropening van het ooit tot sloop gedoemde station als Musée d'Orsay zullen een week duren. Het was president Mitterrand die maandag het startsein gaf voor de feestelijkheden rond de 19de- eeuwse stalen stationshal aan de Seine. Het museum gaat op 9 de cember voor het publiek open. „De 19de eeuw was een periode van contrast, contradictie en con frontatie. Elke artistieke school was vertegenwoordigd," zei Mitter rand. In het museum hangen werken van James McNeill, Vincent van Gogh, Auguste Renoir, Paul Gau guin, Claude Monet, Gustav Klimt en er staan beelden van Edgar De- gas. Het station en hotel d'Orsay wer den tussen 1898 en 1900 gebouwd door Victor Laloux, tegenover de Tuillerieën. als opvangcentrum voor de wereldtentoonstelling van 1900. De afgelopen 10 jaar is er voor een half miljard gulden aan het complex verbouwd en de kenners noemen d'Orsay nu een van de meest spectaculaire musea ter we reld. De 220 meter lange stationshal, een monumentaal museumstuk op zich, biedt onderdak aan 5.000 schilderijen, 1.500 beelden, 250 aquarellen en meer dan duizend voorwerpen en foto's die een beeld geven van de 19de eeuw. De bezoekers komen binnen door een stalen poort, onder het stalen raamwerk dat de hal draagt. Een enorme vergulde klok siert de trap naar de begane grond. De met glas bedekte hal is versierd met 940 gipsen ruikers die een indrukwek kend geheël vormen voor de be zoekers die beneden rondlopen. Op meerdere niveaus loopt een centrale gang met beeldhouwwer ken, terwijl in de kamers ernaast werken hangen uit de periode 1848-1870. Een van de werken die er hangt is het 'Déjeuner sur l'Her- be' van Edouard Manet, een werk dat destijds een schandaal veroor zaakte. Het museum zal maximaal 5.600 bezoekers 'tegelijk binnenlaten en verwacht wordt dat per jaar drie miljoen kaartjes zullen wqrden verkocht. Curator Michel Laclotte zei dat bij de indeling van het museum geen opvoedkundige doelstelling is nagestreefd, maar dat het mu seum een nieuw publiek wil aan trekken, dat meer ervaring heeft met stations dan met musea. Oorspronkelijk bestond er een plan om naast het museum een hy permodern hotel te bouwen, maar intussen is besloten de omgeving van d'Orsay intact te laten. De 700 impressionistische werken in het nieuwe museum zjjn afkomstig uit het Palais de Tokyo, de opslagruimte van het Louvre en het Jeu de Paume, dat in augustus werd gesloten. Behalve kunstwerken is er een overzicht van art deco voorwerpen, zoals meubels, serviesgoed, siera den en glas-in-lood. LEIDEN - Het Broadwaysucces 'Agnes van God' van John Piel meier wordt binnenkort in ons land uitgebracht. De première is op 9 december in de Leidse Schouw burg waar de avond tevoren de voorpremière plaats heeft. De ko mende maanden wordt het stuk met Linda van Dyck, Henni Orri en Marie-Louise Stheins tenminste nog 120 keer opgevoerd. Uitgaande van een ware gebeur tenis, de vondst van een dode baby in een klooster in Canada heeft Pielmeier een stuk geschreven waarin een jonge vrouwelijke psy chiater de toedracht van een moord onderzoekt en er onverwacht zelf emotioneel bij betrokken raakt. De auteur noemt het een detecti ve-verhaal, niet alleen van de we reld maar ook van de rede en de ziel. Naarmate de psychiater diep er graaft, komen twijfels boven over leven en wetenschap, geloof en ongeloof en het fragiele wonder van ons bestaan, aldus de produ centen. Kerstconcert met T oonkunstorkest LEIDEN - Het gemengd koor Ha- gacantare uit Den Haag en het Toonkunstorkest Leiden geven zondagavond 21 december een ge zamenlijk (kerst)concert in de Pie terskerk. Instrumentale en vocale solisten zullen hun medewerking verlenen aan dit concert, waarvan de leiding berust bij de dirigent René Ver- hoeff. Zo zal Louis van Dijk een aantal improvisaties ten beste ge ven, bespeelt Hans Roskam de ho bo, Ineke Korfmacher de harp en Jacques van den Dool het orgel. Voor verdere begeleiding staat het Noordhollands Koperkwartet borg. Als vocale solisten werken mee de sopraan Ellen Schuring, de mezzo-sopraan Anja van Wijk, de alt Cécile Schouten, de tenor Mar ten Smeding en de bas Hans Scheijen. Het programma vermeldt o.m. het Oratoria de Noêl van Saint Saëns en composities van Haydn, Bach en Monnikendam. Het con cert, dat wordt georganiseerd in sa menwerking met het Leidsch/Al- phens Dagblad, biedt bovendien gelegenheid tot samenzang. Kaar ten voor dit kerstconcert bij kaars licht zijn verkrijgbaar bij de kanto ren van dit blad en bij de VW. Adventsconcert Leidse Cantory LEIDEN - De Leidse Cantory on der leiding van Joop Brons geeft traditiegetrouw op zondagavond 21 december een adventsconcert in de Hooglandse Kerk. Het programma bevat naast veel Christmas carols, waaronder twee eigentijdse, en hymns ook dubbel- korige werken van Hammersch- midt en Scheidt en het kyrië uit de mis in G van Schubert. Tevens ko men oud-Nederlandse kerstliede ren aan bod en is er plaats inge ruimd voor samenzang. Medewerking aan het dertiende adventsconcert van de Leidse Can- torij wordt verleend door Han Ka- paan, die behalve de hobo ook de althobo zal bespelen. Voor de con- tinuo-partijen zorgen Roely van Delft, gamba, en Hégo Landheer, kabinet-orgel. Bij de koorwerken, die door Joop Brons worden begeleid, fun geert Hans Brons jr. als koorleider. Joop Brons zal zich ook solistisch laten horen met o.m. een Noël van Balbastre. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrij ding van deze avond, die overig hens gratis toegankelijk is. De Franse president Francois Mitterand, omgeven door de minister van cultuur Francois Léotard (uiterst links), de burgemeester van Parijs Jac ques Chirac en de voormalige president Valéry Giscard d'Estaing kijken ademloos naar de openingsceremonie van het nieuwe 'Museum voor de 19de eeuw'. (fotoAP» De grote hal van het oude station d'Orsay in Parijs, die sinds gisteren is ingericht als museumzaal. (foto ap» Een van de werkstukken van Nando Faneyter. (foto pr» thema's vormden de aanleiding voor het maken van semi-ab- stracte composities. Kenmerkend voor de schilde rijen is de ruwe structuur van de verf, die niet alleen verkregen wordt door meer lagen over el kaar aan te brengen maar ook door het vermengen van de verf met, bijvoorbeeld, zand. Een mooi voorbeeld van de levendig heid die dit alles teweeg kan brengen, is een doek in grijze en blauwe tinten. De presentatie legt door het afstemmen van vor men en kleuren op elkaar, de na druk op de eenheid binnen de schilderijen. Enkele elementen zijn terug te vinden in het andere werk van Fanny Mazure. Bij de in gemengde techniek uitgevoerde stukken, die samen gebracht zijn onder de titel 'Bo demonderzoek', is het de geab straheerde vorm van diverse grondlagen die het beeld van de ze in overwegend aardkleuren uitgevoerde werken bepalen. Hier is evenals in 'de tuinen van Hanghzhan' de vage associatie met het landschap niet verme den. NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3