'Europa Tv is niet te koop' 'Stukje verbazing overbrengen' Kohl boos op Carrell Wubbo Ockels ziet bijdrage aan Kijk TV als vakantiewerk Desi Arnaz overleden Bekende series op Super Channel WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 HILVERSUM (ANP) - Op de dag tot het faillissement van Europa Tv werd besloten, telde het Engelse bedrijf West Nally een garantieka pitaal van 100 miljoen Zwit serse franken ter beschik king. P. Beugels, bestuurslid namens de NOS, legt uit waarom van dat aanbod geen gebruik is gemaakt. „De NOS heeft een uitermate zware verantwoordelijkheid op zich genomen door Europa Tv geen verder uitstel van betaling te verlenen. De consequentie is dat de commerciële zenders wat satelliettelevisie betreft de over hand krijgen, hetgeen een reëel gevaar voor de publieke omroe pen in Europa met zich mee zal brengen", zo concludeert Beu gels. Hij meent echter dat de zwarte Piet niet aan de NOS mag wor den toegespeeld. Hij hamert er op dat de NOS tot het laatste mo ment alles in het werk heeft ge steld de ondergang van de Euro pese satellietzender te voorko men. Het uitblijven van een har de garantie van de andere con sortiumpartners van Europa tv (West-Duitsland, Ierland, Portu gal en Italië) voor betaling van de schuld van 11,5 miljoen gulden aan de NÓS, heeft uiteindelijk geen andere weg opengelaten, al dus Beugels. De NOS, zo blijkt uit het ge sprek, heeft de gok niet aange durfd Europa Tv nog enkele maanden respijt te gunnen. Op tafel lag vorige week vorige week donderdag het eerste afgeronde voorstel van de Engelse sport- en mediamakelaar West Nally om het station als 'programmecon- tractor' te exploiteren en daar mee van de ondergang te redden. Het startkapitaal waarvoor het bedrijf zich garant wilde stellen bedroeg 100 miljoen Zwitserse; Franken. „Hoewel het voorstel het waard was om verder op door te Bestuurslid Beugels over de laatste gegadigde gaan, zou het uitonderhandelen misschien wel twee. drie maan den vergen, zonder dat de uit komst vaststond", aldus Beu gels. „Noch West Nally, noch de overige consortium partners kon den die dag de NOS zwart op wit de garantie geven dat de schuld zou worden afbetaald. Het risico dat de schuldenlast nog verder zou oplopen woog zwaarder dan de gok dat op termijn het verlies geheel goed gemaakt zou kun nen worden, zo geeft Beugels toe. Die schuldenlast zou bij een soepele houding van de'NOS ze ker ver boven het door minister Brinkman beschikbaar gestelde bedrag van 42 miljoen gulden zijn uitgestegen. De beslissing te stoppen met de faciliteitenle veranties werd dan ook verge makkelijkt door de opstelling van het ministerie van WVC, zo blijkt uit het gesprek. Minister Brinkman wenste, zeker als de andere partners niet met extra geld over de brug kwamen, de NOS geen aanvullende financië le middelen te geven om de on derhandelingsperiode te over bruggen. Voor directeur David Ciclitira van West Nally is die beslissing echter onbegrijpelijk: „Er lag een afgerond voorstel op tafel op basis van gesprekken die wij over een periode van een week met Europa Tv en de NOS heb ben gevoerd." Uitgangspunten waren, zo zegt Ciclitira, van Eu ropa tv een commerciële variant op het Engelse BBC-2 of Chan- nel-4 model te maken en de ex ploitatie in handen te geven van een aparte dochtermaatschappij van West Nally (Europe Marke ting) onder licentie van de EBU (de Europese omroeporganisa tie). Hoewel het management volledig onafhankelijk van de partners in het huidige consor tium gevormd zou worden, blijft het eigendom van de zender vol ledig in handen van de consor tiumpartners. Beugels kan het verwijt van Ci clitira absoluut niet delen. „Wat West Nally wilde tijdens die be wuste donderdag, was dat wij op dat moment onze handtekening zouden plaatsen en dan zou de schuld met de NOS vanzelf wel in orde komen. Alsof het zou gaan om de verkoop van een commercieel kanaal. Europa Tv is opgericht als publieke omroep en is niet te koop." Beugels: „Als wy van het consor tium of van West Nally een zware garantie hadden gehad voor de betaling van de schuld aan de NOS, waren we doorgegaan. De betekenis van het voorstel van West Nally was van dien aard dat eerst de achterban geraadpleegd moest worden. Bovendien zat er in de condities die het bedrijf stelde - het Britse voorstel om vatte 31 punten - nog een aantal gaten, waardoor het niet duide lijk was of het publieke karakter van de zender wel gehandhaafd zou worden". Het Britse bedrijf, zo zegt Beu gels, kwam vrijdag 21 november voor het eerst met een serieus aanbod. Die dag moest Europa tv beslissen over een schuld van 7,2 miljoen gulden aan de NOS. Om Kamervragen DEN HAAG (ANP) - De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft giste ren bij aanvang van de kamervergadering minister Brinkman (WVC) verzocht om een overzicht van de besluitvorming inzake Europa-TV, die uiteindelijk vorige week leidde tot het (definitieve?) einde van de uitzendingen als gevolg van financiële problemen. WD-woordvoerder Keja acht duidelijkheid over de gang van za ken bittere noodzaak, aangezien Nederland als een der weinigen in het consortium van landen dat de uitzendingen van Europa-TV be kostigde, miljoenen guldens heeft verspeeld. Keja is voorts benieuwd naar de toekomst van de rechten voor gebruik van de zender, wan neer de NOS in februari volgend jaar de huur opzegt. dat wij het aanbod van West Nal ly seriéus namen hebben we het consortium nog een week uitstel van betaling verleend, zo zegt Beugels. Het Britse bedrijf werd duide lijk gemaakt dat een voorstel van hun kant alleen kans maakte als het aan de (Nederlandse) wet zou voldoen. Een voorstel van West Nally om een zogenoemd hybri de reclamestelsel in te voeren (door de week reclame volgens het STER-regime en 's zondags volgens de regeling die geldt voor buitenlandse commerciële omroepen) is door ons dan ook onmiddellijk als onhaalbaar af gewezen, aldus Beugels. Volgens Beugels heeft hij West Nally tijdens een bijeenkomst in Rome een notitie met acht pun ten voorgelegd waaraan een af gerond voorstel moest voldoen. Hoewel de voorbereidingen voor de liquidatie van Europa tv inmiddels in volle gang zijn (er is al een 'schuldvereffenaar' aange steld), heeft het Britse bedrijf de hoop nog niet opgegeven. Maan dagmiddag liep bij de NOS een telex binnen van West Nally met een nieuw voorstel. Beugels, die nog geen tijd heeft gehad zich er in te verdiepen, maakt duidelijk' dat het wat de NOS betreft over is met Europa Tv. Het voorstel van West Nally zal als kennisge ving worden aangenomen, zo lijkt het. „Misschien dat het pro ject nog eens nieuw leven kan worden ingeblazen als de om- roepsatelliet Olympus operatio neel wordt. De EBU heeft nog steeds een contract voor een (gratis) kanaal op deze satelliet", aldus Beugels. *Rudi Carrell; grap ifotoGPD» Helmut Kohl; brief (foto Volgens brief in Der Spiegel BONN Twee weken lang liet Ru- di Carrell voor zijn alternatieve show .Rudi's Tageshow' filmen in Bonn. Weliswaar mag hij zijn poli tieke persiflage pas na de verkie zingen van 25 januari uitzenden; maar bondskanselier Helmut Kohl zou zich gegriefd hebben gevoeld. door Hans Hoogendijk In de sketch treden twee actrices op als prostituées. Zij roepen vro lijk 'Hallo Helmut 'of Hallo Hei- ner', terwijl op de achtergrond de gepantserde wagens met Helmut Kohl en CDU-secretaris-generaal Heiner Geiszler voorbij rijden. Kohl vindt dat smakeloos. Het weekblad Der Spiegel drukt in zijn pas verschenen nummer de protestbrief af die Kohl naar de verantwoordelijke tv-directeur zou hebben gestuurd. Daarin staat on der meer: „Ik weet niet of de heer Carrell, om in zijn eigen taalge bruik te blijven, 'bekloppt' is of niet: Ik weet alleen dat de verant woordelijke programmamaker en de verantwoordelijke ARD-zender blijkbaar alle gevoel voor smaak, tact en de mate waarin men ie mand kan beledigen, hebben ver loren. Ik ben er heel zeker van dat de heer Carrell wel zou oppassen voor de ambtswoning van mijn col lega Ruud Lubbers, of voor het pa leis van de koningin dergelijk op- nnamen te maken". Kohl eiste opheldering. De ver antwoordelijke tv-directeur schreef terug. Na flink wat speur werk kon hij Kohl meedelen, dat 'de scène waarin twee dames het oudste beroep van de wereld uitoe fenen, niet voor het bureau van Kohl, maar in een neutrale, niet identificeerbare omgeving plaats vonden". „Maar", zo schrijft tv-di recteur Hilf, „voordat 'Rudi s Ta- gesshow' wordt uitgezonden, wordt het hele programma nog re dactioneel gecontroleerd". k Wuboo Ockels: zo dicht mogelijk bij de mensen blijven NOORDWIJK (GPD) - Voor mij is dat meewerken aan het TROS-tele- visieprogramma 'Kijk TV' echt vakantiewerk. Ik neem voor de maandelijkse opnamedag steeds een vakantiedag en verder ben ik één avond in dezelfde periode be zig met een redactievergadering". Wubbo Ockels, Nederlands eerste en tot nu toe enige ruimtevaarder, zal geregeld verschijnen in, en bij dragen leveren voor Kijk TV, het populair-wetenschappelijke pro gramma waarin alle mogelijke fa cetten van de wetenschap worden behandeld. In zijn werkkamer in het Europe se Ruimtevaart Centrum in Noord- wijk, een kamer die van onder tot boven vol hangt met herinnerin gen aan Ockels' vlucht me,t de spa- ceshuttle Challenger in 198i>, praat de sinds die vlucht zeer bekende landgenoot en nu ook tv-presenta- tor over zijn bijdrage voor Kijk TV. "Het idee om mij erbij te betrek ken, was afkomstig van regisseur Bob Bremer. Hij heeft me ooit, dat was al meer dan twee jaar geleden, gepolst of ik zoiets zou willen doen. Eigenlijk was ik die vraag al lang weer vergeten, tot ik door Bre mer werd gebeld met de vraag of ik er nog iets voor voelde. In principe ben ik toen akkoord gegaan". Wubbo Ockels ging daarna in de slag met de maker van Kijk TV, sprak met hen over de formule van het maandelijkse programma en kon zich vinden in opzet en doel stellingen van het TROS-program- ma. "Voor mij is het vooral belang rijk dat de onderwerpen niet alleen maar oppervlakkig worden behan deld en dat er voor een breed spec trum is gekozen. Het gaat echt niet alleen maar over techniek of ruim tevaart". door Renate van Iperen Natuurlijk zal wetenschapper Ockels zich vooral gaan bezighou den met zijn specialiteit, maar: "Ik probeer zo dicht mogelijk bij de mensen te blijven. Wat ik zal pro beren, is een stukje verbazing over te brengen. Tegen heel wat van de onderwerpen die in het program ma behandeld worden, kijk ik net Druk In het Europese Ruimtevaart Centrum in Noordwijk is Wubbo Ockels druk bezig met het opzet ten van de Europese bemande ruimtevaart. "Over zo'n jaar of acht - er zou tussen 1992 en 1995 een operationeel station in de ruimte moeten worden gebouwd, in sa menwerking met de VS, Japan en de aangesloten Europese landen - moeten We hier 25 Europese astro nauten klaar hebben gestoomd om dat station te bemannen. Daar ben ik echt ontzettend druk mee bezig. Vandaar ook dat ik maar één dag in de maand, met toestemming van de leiding hier, aan de tv-opnamen kan werken en dan neem ik echt elke keer een vakantiedag voor op. "Er bestaat hier een ijzeren regel dat er geen geld gevraagd wordt voor bijdragen aan manifestaties of lezingen. In mijn geval ligt dat wat het tv-programma betreft iets an ders; er staat een zekeré vergoe ding tegenover, daarom noem ik het ook altijd gewoon vakantie werk". Wubbo Ockels, die naar eigen zeggen een grote kans maakt in 1991 weer met een spaceshuttle een ruimtereis te gaan maken, be sluit met een grapje. "Het is voor de radio de gewoonte geworden ie dereen de groeten te doen. Dat wil ik nu eens via de krant doen. De groeten dus aan Marietje, Liedeke. Frits en Gerard...!". Egyptian Walk like - Bangles Don't leave, me this way - Communards You can call me Al - Paul Simon i Rumors - Timex Social Club Mexico - Zangeres zon der Naam i You give love a bad na me - Bon Jovi I Notorious - Durah Du- i Going to the bank - Commodores Died in your arms - OMD I Suburbia - Pet Shop Boys I In the army, now - Sta tus Quo I Control-Janet Jackson I Love can't turn - Far ley Jackmaster Funk Through the barrica des - Spandau Ballet 15 (18) 16 (16) 17 (26) 34 35 36 (36) 37 (27) 38 39 40 I want you - Elvis Costello Rain or shine Five Star War - Bruce Springs teen Rock the night - Europe Don't give up - P. Ga- brieVK. Bush Ghostdancing - Simple Minds Live and die - OMD Heartbeat - Don John- Take my breath away - Berlin Don't get me Wrong - Pretenders Later als je groot bent - Hennie Huisman Two people -Tina Tur ner Jij bent alles - André Hazes Amanda - Boston This girl - Dolly Dots This is the world - Bob Geldof The miracle of love - Eurythmics True Blue - Madonna True colors - Cindy Lauper Celebration Rap - MC Miker G DJ Sve?i Victory - Kool and the Gang Geronimo's Cadillac - Modern Talking Ontmoeting - Rob de Nijs Warriors - Frankie goes to Hollywood Always the sun - The Stranglers Hip to be square - Huey Lewis The News (Stichting Ned. Top 40) Lucille Ball: 'Ik ben trots op hem' LOS ANGELES, (AP) - Desi Ar naz, de in Cuba geboren acteur die wereldwijd bekend werd als de veelbeproefde echtgenoot Ricky Ricardo van Lucy in de televisiese rie I love Lucy, is gisterochtend in Del Mar (California) overleden. Arnaz was samen met Lucille Ball de oprichter en eigenaar van de productiemaatschappij Desilu, die ook de Lucy-show produceer de. Arnaz introduceerde de drie ca mera-opnametechniek, die nu vrij algemeen in zwang is. De show werd door drie camera's gelijktij dig opgenomen vanuit verschillen de gezichtshoeken, waarna het programma later uit de verschil- RELATIES - Hans Sleeuwenhoek van de NCRV ontwikkelt op dit moment een nieuw programma over relaties in de meest brede zin van het woord. De presentator van onder meer 'Rondom Tien' denkt in maart volgend jaar een proefpro- gramma te kunnen uitzenden. De relaties zullen lopen van 'violist zoekt violist' tot 'bridger zoekt partner', maar ook duurzame rela ties zullen niet worden geschuwd. Het programma, dat nog geen naam heeft, wordt opgenomen op .studiodagen van het programma Rondom Tien. „Dat betekent niet dat Rondom Tien verdwijnt", zegt persvoorlich ter Ad Everaars hierover. „Integen deel. We hebben voor Rondom Tien al plannen voor het volgend "seizoen?" AMSTERDAM (GPD) De mees te programma's die de Engelse commerciële satelliet Super Chan nel, een voortzetting van Music Box, gaat uitzenden, zijn al te zien of te zien geweest in ons land. Dat bleek bij de introductie van de pro grammaformule begin deze week in Amsterdam. Super Channel begint op 30 ja nuari en zal gedurende 24 uur per etmaal het beste laten zien van pro gramma's van BBC en het com merciële, eveneens Britse ITV. De drie belangrijkste landen waarop Super Channel zich richt zijn Ne derland (met 2.2 miljoen huishou dens). Duitsland met 1. miljoen huishoudens en Zwitserland met 600.000 huishoudens waarin het programma te ontvangen is. In to taal kunnen 5,3 miljoen huishou dens in Europa Super Channel De kijkers krijgen een ruim scala aan drama, ontspanning, komedie, sport en documentaires, gemengd met programma s voor de jeugd en een speciaal door ITN (Indepen dent Television News) voor Super lende opnames gemonteerd werd. Arnaz ontmoette Lucille Ball in 1940, toen hy in Hollywood was voor filmopnamen van zijn succes volle Broadway show ,Too many girls.' Arnaz was destijds een rum- ba-ster. Het paar trouwde binnen een half jaar. De eerste negen jaar van hun huwelijk zagen zij elkaar nauwelijks. Arnaz moest eerst in het leger en later was hij vrijwel steeds op tournee met zijn band. Toen CBS in 1951 besloot om Lu cille Ball's radioprogramma ,My fa vorite husband' voor de TV te gaan brengen, eiste zij dat Arnaz haar te genspeler zou worden. CBS betwij felde of Arnaz, met zijn zware Spaanse accent, bij een groot pu bliek zou aanslaan, maar Lucille Ball kreeg haar zin. De tv-show, met Vivian Vance als Ethel en Wil liam Frawley als Fred, was direct een succes. Ruim 10 miljoen van de 15 miljoen tv -toestellen in die tijd werden afgestemd op de show. Lucille Ball's zwangerschap, die echt was, was een mijlpaal in de show en in de televisiegeschiede nis. De dag dat Desi Jr. - Little Ric ky in desshow - geboren werd, trok de show 44 miljoen kijkers. Het huwelijk tussen Lucille Ball en Desi Arnaz strandde in 1960. Be halve Ricky Jr. hadden zij óok nog een dochter Lucie. Lucille Ball zei in 1983 over haar ex-echtgenoot: „Hij was een groot show-ster en een groot zakenman. Ik was erg trots op hem en dat ben ik nog. Hij bouwde een heel concern op. Het tragische was dat hij ook graag dingen kapot liet val len. Maar zo zijn er zoveel mensen. Ze bouwen iets op en maken dat weer kapot." Channel vervaardigd Europees journaal om tien uur 's avonds. Een greep uit de programma's die vanaf- februari volgend jaar te 2ien zullen zijn: East Enders (vanaf volgende week maandag bij de VARA), Sons and Daughters, Doc tor Who, Spitting Image, Dick Tur- pin. Box of Delights (vanaf deze week bij de NCRV) en een serie waarin inspecteur Adam Dalgliesh een moord op moet lossen, die ook al op het Nederlandse scherm te zien is geweest I Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feë« eriek verlicht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. LUNCHCONCERT - Voor het lunchconcert dat donderdagmid dag in de Kapelzaal zal worden ge geven, heeft K&O zich verzekerd van de medewerking van het fluit- gitaar duo Ariëlle van Eijsden en Bob Elbracht. Op het programma staan werken voor fluit en gitaar van Burckhard, Handier en Rak. Aanvang 12.45 uur. Archieffoto uit de jaren vijftig van Desi Arnaz en zijn toenmalige vrouw Lucille Ball. (foto AP) EDE - Fleur Bourgonje werd gisteren in Ede onderscheiden met het Gouden Ezelsoor, een boeken prijs van de Organisatie van Fa brikanten van Grafische Eindpro- dukten. De schrijfster kreeg de prijs - een plastiekje met oorkonde en een geldbedrag van f 2500 - voor haar boek Spoorloos, waarvan in 1985 in drie drukken bijna negen duizend exemplaren zijn verkocht. (foto ANP) VARA wil ook meedoen KRO wil samen met NCRV actualiteiten verzorgen HILVERSUM (GPD) - De afdelin gen radio-actualiteiten van de KRO en de NCRV gaan nauwer met elkaar samenwerken. Vooral op het terrein van buitenlands nieuws zijn afspraken gemaakt. Doordat de zendschema's van de twee elkaar alleen maar aanvullen, is een praktische samenwerking mogelijk. Piet van Tellingen, hoofd infor matieve dienst van de NCRV-ra- dio: "Alleen op de vrijdag zitten we tegenover elkaar. De rest van de week zendt óf de KRO óf de NCRV uit, dus we bijten elkaar niet. Daar bij komt dat onze ideologieën bij elkaar in het verlengde liggen. Een vorm van samenwerking is dus goed mogelijk. Die verloopt beter dan bijvoorbeeld een samenwer king met de VARA". De twee omroepen sturen één verslaggever naar een Europese top en stuurden er één mee met de reis van premier Lubbers naar Moskou. Verder bundelen de twee omroepen hun buitenlandse cor respondenten. Van Tellingen: "Dat is voorlopig de omvang van de samenwerking, maar we sluiten niet uit dat in de toekomst binnenlandse klussen ook gezamenlijk worden gedaan. De kans daarop is minder groot. Die klussen zyn financieel nog wel op te brengen. En de redacties van Echo en Hier en Nu blijven natuur lijk apart fungeren. De samenwerking komt ook in cidenteel voor op tv. Persvoorlich ter Ben Spekman van de KRO: "Joost Middelhof van Brandpunt was onlangs op de Philipijnen om een reportage te maken. Voordien had de radio-correspondent van NCRV en KRO. Frans Nijhof, al de nodige contacten gelegd. Dat zou in de toekomst best uitgebreid kunnen worden. Zeker als de KRO, de NCRV en de VARA vanaf volgend jaar gezamenlijk het eer ste net gaan vullen". "Het moet dan toch mogelijk zijn dat er elke avond een Tagesthe- men-achtig programma wordt ge maakt met desnoods op de VARA- avond een commentaar van Lou de Jong, op de KRO-avond één van een bisschop en op de NCRV- avond één van een dominee. Maar zover is het nog lang niet. Eerst moet nog gekeken worden hoe de avonden worden ingevuld en dan krijg je nog de interne discussie. Programmamakers denken wel eens anders dan hun bazen. Maar de omroepen zullen toch een aan vulling van elkaar moeten worden, al is het alleen al onder de druk van de commercie en, nog belangrij ker, van de te besteden financiën". De VARA, de derde van het eer ste net, lijkt buiten de boot te val len. De NCRV ziet wel wat in sa menwerking met de KRO, maar veel minder met de VARA. VARA- persvoorlichter Thomas Noter- mans: "Dat is logisch, want de NCRV verwacht problemen met haar achterban. Deze kan weglo pen, want de EO is een alternatief. Wij hebben daarentegen geen pro blemen met een samenwerkings verband met de twee. We doen dat eigenlijk al heel lang in de Federa tie van Omroepverenigingen en sinds kort zitten we ook gedrieën in een werkgroep waarin uitvoerig wordt gesproken over de invulling van het toekomstige eerste net. Daarom zie ik ook wel een samen werkingsverband ontstaan. Door financiële redenen zal dit zelfs een noodzaak worden". J an-Palachprij s PARIJS (DPA) - De Jan-Palach prijs" 1986 is in Parijs toegekend aan de Tsjechoslowaakse schrijver Milan Simecka. De prys, met daar aan verbonden een geldbedrag van omgerekend 17.000 gulden, wordt op 17 januari in Wenen uitgereikt. De 56-jarige auteur heeft enkele malen in de gevangenis gezeten voor zyn opvattingen en heeft een aantal jaren noodgedwongen als arbeider de kost moeten verdie nen. De in Bratislava woonachtige Simecka is onder meer bekend we gens zijn politieke analyse over de „normalisering" na 1968 in Tsje- cho-Slowakye.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23