Hoe ontstaat nu eigenlijk mode? kortweg IachtergrondI In Nederland wel degelijkstriptalent WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Japan Vice-premier De Korte heeft in politiek Den Haag een stormpje ontketend door maandag bij een spreekbeurt te zeggen dat konin gin Beatrix niet op staatsbezoek naar Japan mag zolang keizer Hi- rohito leeft. Die was in de Twee de Wereldoorlog al staatshoofd en een officieel bezoek zou wel uiterst pijnlijk voor Nederlan ders die in de Japanse concentra tiekampen hebben gezeten. La ten we nog maar even wachten tot Hirohito dood is, die is ten slotte al 85, had De Korte daar nog aan toe willen voegen. Maar op aandringen van premier Lub bers schrapte hij die opmerking op het laatste moment toch maar uit zijn toespraak. Iedereen is vooral over De Kor te gevallen omdat hij al een standpunt over de Japan-reis in nam, terwijl het kabinet er nog over moest beslissen. Hij sprak dus voor zijn beurt, en dat is wel kwalijk als je vice-premier bent. Vooral omdat het geen solo-actie van De Korte was - hij had het allemaal van tevoren doorge sproken met de hele WD-top - denken veel politieke waarne mers dat de verstandhouding tussen WD en CDA flinke averij heeft opgelopen. PAGINA VOOR JONGEREN Mode. Iedereen heeft ermee te maken. Jij ook, of je wilt of niet. Zelfs mensen die altijd roepen zich niks van mode aan te trek ken, moeten af en toe nieuwe kleren hebben en kunnen dan niet om de laatste modelijn heen. Als jij er wel een beetje modieus bij wilt lopen, heb je je vast ook wel eens afgevraagd wat mode nu precies is. En hoe het komt dat er elk half jaar weer nieuwe kleren zijn en andere modellen; waarom het ene seizoen de rok ken kort zijn en de broeken strak en het andere seizoen de rokken lang en de broeken wijd. Om met de eerste vraag te be ginnen. Volgens de deskundigen is mode 'het algemeen aanvaard sociaal of expressief gebruik van kleding'. Oftewel in begrijpelijke taal: alles wat het grote publiek op zeker moment graag draagt en van elkaar accepteert is mode. Je kunt het ook nog anders zeg gen. 'Mode is het soort kleding, dat twee keer belachelijk is: de eerste keer als je er te vroeg in loopt en de tweede keer als je er te lang in door blijft lopen'. De vraag hoe mode ontstaat is niet zo simpel te beantwoorden. Het hele proces dat eraan vooraf gaat voordat de kleren in de win kel hangen is niet alleen inge wikkeld, maar neemt bovendien zo'n twee jaar in beslag. Om maar bij het begin te be ginnen. In de modewereld werken mensen die feilloos aan voelen wat het publiek wil. Die worden stylisten genoemd. Zij beschikken over een onzicnioare antenne - noem het maar met een moeilijk woord intuïtie - waar door ze al heel lang van tevoren weten, welke kleuren mensen willen dragen en wat voor mo dellen. Hun ideeën krijgen ze vooral door veel te kijken naar wat er zoal in de wereld gebeurt. Jonge mensen bijvoorbeeld, die elke ra ge oppikken, houden zij scherp in de gaten. Maar ook belangrij ke politieke gebeurtenissen of films en tentoonstellingen. Al die indrukken worden in hun hoofd namelijk omgezet in ideeën voor kleding. Op zekere dag komen deze sty listen van de hele wereld bij el kaar en dan worden de nieuwe kleuren vastgesteld en de nieu we dessins. Informatie daarover gaat naar de stoffenfabrieken die dik een jaar van tevoren de stof fen maken. Deze worden aan kle dingfabrikanten getoond en ver kocht op beurzen. Dan volgt er een periode waar in er veel modeshows worden ge houden. Ontwerpers van confec tiebedrijven kijken hun ogen uit naar de creaties van belangrijke collega's in Parijs, Milaan, Lon den en New York. Daaruit put ten zij de inspiratie voor hun ei gen ontwerpen. Als de kleding daarna in de confectiefabrieken is gemaakt komen er weer beurzen waarop inkopers van modezaken hun keuze maken. Dat valt vaak niet Iran-affaire Leek de populariteit en het ver trouwen van de Amerikanen in hun president Ronald Reagan tot voor kort niet stuk te krijgen, met de zogenaamde Iran-affaire is die situatie drastisch veran derd. Volgens een flinke meer derheid van de Amerikanen heeft de president gelogen bij zijn uitleg over de affaire of in elk geval geen greep gehad op de ac ties die door een aantal mede werkers vanuit het Witte Huis is ondernomen. Enkele televisiepraatjes - in het verleden toch altijd het ster ke punt van Reagan waarmee hij plooien wist glad te strijken - hebben er ook al geen goed aan gedaan. Ze riepen meer vragen op dan er werden beantwoord. Kortom, Reagan is voor het eerst in zijn nu zesjarige ambtsperiode danig in de problemen geraakt. En dat alles vanwege een uit gelekte wapenleverantie aan Iran, het land van ajatollah Cho- meini die de Verenigde Staten meestal aanduidt als 'het land van satan'. Iran heeft echter wa pens nodig voor z'n oorlog tegen Irak en daarom was men niet vies van Amerikaanse wapens. De Amerikanen wilden in het ge heim wel wapens leveren, ener zijds om de verstandhouding met Iran enigszins te verbeteren, anderzijds om medewerking te verkrijgen by de vrijlating van Amerikaanse gegijzelden in Li banon. Israël speelde een bemiddelen de rol bij de transactie die zö ge heim was dat zelfs de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Shultz er niets van af wist. Enige veiligheidsadviseurs van de president bleken op eigen houtje te hebben gewerkt, al thans volgens de huidige gege vens. Het geld dat de wapenver kopen opleverden werd via een Zwitserse bankrekening doorge sluisd naar de rebellenbeweging in Midden-Amerika die tegen de regering in Nicaragua vecht. Dat laatste druiste in tegen de Amerikaanse wetgeving. Inmid dels zijn er enkele koppen ge rold: die van de adviseurs Poin- dexter en North. De affaire zal nog wel meer slachtoffers vergen want elke dag worden er nieuwe onthullingen gedaan. De bodem van de beerput is nog lang niet in zicht. Het Amerikaanse parle ment, het Congres, wil een diep gaand onderzoek gaan instellen. President Reagan heeft boos geroepen dat het de schuld is van de pers dat er zoveel rumoer is ontstaan. Hij zegt dat hij van geen enkel besluit inzake Iran spijt heeft en dat de ontslagen adviseurs eigenlijk volkshelden zijn. Intussen blijft de wereld zich verbazen over de knullige manier waarop er vanuit het Wit te Huis kennelijk aan buiten landse politiek wordt gedaan. mee omdat het aanbod heel groot is. Bovendien lopen de in kopers het risico verkeerde mo dellen te kiezen, die de winkels later aan de straatstenen niet kwijtkunnen. Als ze toch hebben gekozen en de bestelling hebben geplaatst, dan duurt het nog ongeveer een half jaar voordat de nieuwe col lectie in de winkel hangt. En dan is het woord aan het publiek. De praktijk wijst uit dat zowel de stylisten als de ontwerpers van stoffenfabrieken en confectiefa brieken precies in de roos heb ben geschoten. Slechts zelden 'mislukt' een bepaald modebeeld omdat het publiek het niet mooi vindt. En denk nu niet dat het pu bliek wel verplicht is om bepaal de kleren te kopen omdat er toe vallig niets anders te krijgen is, want zo werkt het niet. Het zijn en blijven namelijk de mensen zelf die uitmaken hoe wij alle maal gekleed gaan. KITTY VAN GERVEN President Reagan werpt een peinzende blik op zijn voormalige vei ligheidsadviseur John Poindexter die hij met tegenzin moest ontslaan na onthullingen in de zogenaamde Iran-affaire. (foto anpj Wordt vervolgd. Arno van Leeuwen is de winnaar geworden van de grote stripprijs vraag, die het blad Titanic enkele maanden geleden had uitge schreven. Uitgever Hans van den Boom in het komende nummer van dit blad over de uitslag: „Merkwaardig genoeg was het grootste probleem niet direct de nummer 1, maar juist de plaatsen daaronder. De eerste plaats stond namelijk al vrij snel vast, omdat de strip Petra van Arno van Leeuwen bij drie van de vijf juryleden als eerste genoemd stond en bij het vierde jurylid een gedeelde eerste/tweede/der de plaats had gekregen. Duidelij ker kan het al haast niet!" De strip Petra werd door Arno van Leeuwen ingezonden onder de titel 'Onverwachts afscheid', maar zal dus onder de andere naam worden gepubliceerd in het komende nummer 26, dat half december van de pers rolt. De tweede prijs ging naar Be rend-Jan Vonk met De Voedsel- piramide en de derde naar Ulli Bürer met 4711. De wedstrijd is een behoorlijk succes geworden. Er kwamen meer dan 120 inzendingen bin nen. Na enkele schiftingen ble ven er 20 van over. Daaruit wer den de tien beste geselecteerd. In Nederland bevindt zich wel de gelijk nieuw striptalent, zo wordt met tevredenheid geconstateerd. De jury (gevormd door Rob van Eijck, Peter de Raaf, Hans Kui- tert, Frits van der Heide en Hans van den Boom) besloot boven dien nog inzendingen speciaal te vermelden: strips van Mark van Herpen, Ruud de Grefte, Wim van 't Riet (tekeningen) en Eric Moesker (tekst) en tenslotte Bunk Timmer. Arno van Leeuwen woont in Delft, hij is 25 jaar en studeert in zijn woonplaats aan de techni sche Hogeschool industrieel ont werpen. Zelf omschreef hij zijn inzending als 'een op een luchti ge manier behandelen van een sociaal probleem'. En de jury vindt op haar beurt dat deze te kenaar/scenarist „naast een ken merkende eigen stijl ook be schikt over het talent om heel goed de sfeer van het verhaal op de lezer over te brengen". Petra is een zwart/wit teken verhaal van vier pagina's. Het ge geven is het meisje Petra dat het net heeft uitgemaakt met haar vriend. De lokatie is een station, waar de gewezen minnaar haar achterna komt. En dan spelen zich een aantal gebeurtenissen af waarin ook diverse rond het sta tion hangende randfiguren een rol spelen. Lombard Met de feestdagen voor de deur heeft Lombard een stapel tje stripboeken uitgebracht. Aan de reeks van Jugurtha is weer een pareltje toegevoegd: De Maanbergen, een verhaal waar van de tekst is geschreven door Jean-Luc Vernal en met veel hartstocht getekend door Franz Drappier. De Maanbergen is gelokali seerd aan het grensgebied van de Tutsi en je mag aannemen dat het zich afspeelt in Afrika. Het komt tot een confrontatie tussen held Yugurtha, die op zoek is naar maar liefst drie vrouwen, en de leider van een groep ruiters die de onaangename gewoonte hebben als hoofdbescherming een doodskop te dragen. Deze af levering eindigt overigens poes lief met jonge meisjes, die bak vis-dromen hebben over Yugur tha. Op naar de volgende afleve ring. Van de sympathieke Zwitserse tekenaar Derib is de vijftiende aflevering verschenen in de reeks Buddy Longway, Hooka- Hey. Derib houdt van paarden en dat is ook nu weer te merken. Op bijna elke pagina staat dit edele dier in allerlei poses afgebeeld. Thema is de strijd tussen de Eu ropese indringers in Amerika en de autochtone bevolking van de Indianen. Met de natuur is Bud dy Longway verbonden, ge trouwd met een vrouw uit de in dianenstam van de Sioux. En die Sioux hebben het met de Ameri kaanse cavalaristen aan de stok. Wat de 'geelharige bleekgezicht' Buddy Longway tracht te voor komen is een bloedbad tussen beide partijen. Maar de geschie denis van het jonge Amerika heeft geleerd dat alle respectable motieven ten spijt dit in de prak tijk een nogal1 eens onmogelijke opgave bleek te zijn. Tot slot: meer van deze tijd is Pole Position uit de reeks Alain Chevallier, gemaakt door Chris tian Denayer (tekeningen) en Paul Duchateau (scenario). Zoals bekend speelt zich dit allemaal af Beatrix naar /jhtöt sfwtn Wit de votóetid? mim m dt hm en onderden Gaat het fronutluk" hun w Gif in de fijn 6e woon door ilc snap Niet Hoe in. in het snelle wereldje van de ra- cerij en daarmee brengt dit twee tal heel wat vaart in het verhaal. Bolides, die met elkaar op het circuit de strijd aangaan en een coureurs hatende tegenspeler van Alain Chevallier.Wat dat laatste betreft, het komt allemaal op vier banden terecht; die af keer van coureurs heeft natuur lijk zijn diepere oorzaak. FRANS KEIJSPER dew... de Smt i,®" ook...fk heb Wij Getrokken...

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15