mm r Kleintjens: 'We zijn nu in een supervorm' 1 'KNVR r 1 r\rkt ollrk/vvi Ivnlrkfi-no 5 D 1 Jong Oranje speelt met twee aanvallers Griekenland ongewijzigd WK springplank voor handbalster Anti-Aidscampagne van rugbybond in Engeland Michels: geen risico Scheidsrechters Zuid I handhaven ultimatum 1X11 VOL Rush niet te houden WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 LUXEMBURG (ANP) - Peter van Velzen zal vanavond als dispensa tiespeler debuteren in een verte genwoordigend elftal. Als spits van Jong Oraiye moet hij met Wage- ninger Krommendijk, voor wie verscheidene clubs uit de eredivi sie belangstelling hebben, voor de Nederlandse productie zorgen in de kwalificatiewedstrijd tegen Lu xemburg. Bondscoach Bert van Lingen heeft gekpzen voor een viermans-middenveld. De Ajacied Winter en VW-speler Berghuis zijn de vooruitgeschoven posten van de middenlinie. Zij moeten buitenom komen om de centrale aanvallers van bruikbare voorzet ten te voorzien. Jong Oranje, dat twee weken ge leden de eerste wedstrijd in de groep tegen Bulgarije na een spookachtige reis naar Sofia met 0- 1 verloor, zal om aanspraak te mo gen bleven maken op de eindron de met ruim verschil moeten win nen van de jeugdige Luxembur gers. De daden van Jong Oranje zullen vanavond in de hoofdstad van het Groothertogdom nauwge zet worden bekeken door Berti Vogts, die als oefenmeester van de Westduitse 'Nachwuchs' een bete re eerste stap (2-0 winst op Bulga rije) zette richting kwalificatie. NICOSIA (ANP) - Het Griekse voetbalelftal speelt vanavond te gen Cyprus in groep 5 van de kwa lificatieronde voor de Europese ti telstrijd in een vertrouwde samen stelling. Bondscoach Miltos Papa- postolou bracht voor het duel in Nicosia geen wijziging aan in het team dat op 12 november Honga rije versloeg met 2-1. „Onze aanhang verwacht dat we winnen en aan de leiding komen", zei Papapostolou. „We zullen ech ter voorzichtig moeten zijn. Cyprus is in enkele jaren veel sterker ge worden. De vermoedelijke opstellingen zijn: Cyprus: Charitou; Koulis Pant- ziaras, Miamiliotis, Papadopoulos en Nicos Pantziaras; Marangos, Yiangoudakis, Nicolaou en Savi- des; Ioannou en Christofi. Griekenland: Minou; Apostola- kis, Vamvakoulas, Manolas en Mi- hos; Antoniou, Saravakos en Kofi- dis; Anastopoulos, Papaioannou en Mitropoulos. GELEEN (ANP) - Misschien zit het wel in de familie. Haar vader was in de jaren vijftig een van de eerste beroepsvoetballers, Carla Kleintjens wordt naar alle waarschijnlijkheid met ingang van augustus 1987 de eerste Nederlandse die handballend haar dagelijks brood verdient. Stabekk, een stevig gesponsorde club uit de Noorse eerste divisie, wil de 23-jarige Kleintjens voor een seizoen aantrekken. Met een ap partement, automobiel en een aan trekkelijk gehonoreerde baan in een sportcentrum wordt de Lim burgse naar Noorwegen gelokt. Haar vader Leo incasseerde des tijds in de rebellentijd van het se- mi-profvoetbal bij Venlo en Fortu- na '54 vier tientjes voor een over winning, twee voor een gelijkspel en één bij een nederlaag. Kleintjens: 'We zijn ontzettend ze nuwachtig (foto ANP) LONDEN (GPD) Engelands amateur-rugbybond, de RFU, heeft als eerste nationale sportor ganisatie ingehaakt op de groot scheepse anti-campagne van de regering-Thatcher. De meer dan 2500 clubs die bij de bond zijn aangesloten, hebben schriftelijk adviezen gekregen om de ver spreiding van het gevaarlijke AIDS-virus in hun sport met veel fysiek contact, tegen te gaan. Daartoe behoort in de eerste plaats de behandeling van spe lers, die tijdens de wedstrijd een open wond oplopen, met een speciale anti-bacterische vloei stof. Die vloeistof, een oplossing, hier genaamd 'Milton 2 procent', moet vóór elke wedstrijd op nieuw worden klaargemaakt. Het liefst onder toezicht van de clubarts. Een oude traditie in het rugby is, dat na afloop van de wedstrijd de spelers op basis van 'Allen voor één, één voor allen' in een grote gezamenlijke badkuip stappen om zich te wassen. Maar spelers, die tijdens de schermut selingen op het veld een open knie-, arm- of snijwond hebben gekregen, wordt dringend aange raden met dit vaste ritueel te bre ken en zich gewoon onder de kraan te wassen of een douche te het vóór elke wedstrijd zorgvul dig controleren van het veld en het nagaan of de noppen van de schoenen van de spelers veilig zijn en voldoen aan de voorge schreven reglementen. Nieuw is het dreigende advies aan spelers met huidaandoeningen om zich vóór elke wedstrijd grondig te la ten nazien door de clubarts, die dan bepalen moet of het verant- woprd is om de desbetreffende speler te laten spelen. Dr. Leo Walkden, de officiële bonsdarts van de RFU, wijst er op dat de adviezen mede het ge volg zijn van de groeiende be zorgdheid bij de clubs en van het aantal brieven dat als gevolg daarvan op het bondsbureau is binnengekomen. In de brieven werd een groot aantal vragen ge steld, dat meestal betrekking had op het gevaar van besmet ting door bloedige verwondin gen bij met AIDS geinfecteerde spelers. ZEIST (ANP) - Gisteravond laat heeft Rinus Michels de knoop door gehakt. De coach stuurde Ronald Koeman naar huis om daarmee het risico uit te sluiten een niet gerech tigde speler op te stellen in de in terland van het Olympisch elftal te gen Oost-Duitsland. De KNVB dacht met het opstel len van de laatste man van PSV volgens de reglementen van de FI FA te handelen. "Ze hebben", meende secretaris Jan Huijbregts, "in hun schrijven van 11 septem ber een speler als Koeman niet uit gesloten voor het Olympisch elf tal". De FIFA protesteerde echter te gen het opstellen van Koeman. Dat was voor bondsvoorzitter Van Mar ie reden telefonisch contact te zoe ken met Joao Havelange, nadat eerder Jan Huijbregts en plaatsver vangend FIFA-secretaris Galan met elkaar hadden overglegd. Uit dat gesprek bleek dat de wereld voetbalbond bij zijn standpunt bleef. g— m GILZE-RIJEN (GPD) Nog onverzettelijker dan enkele weken geleden staan de scheidsrechters van het distric Zuid I achter hun ultimatum aan de voetbalbond: als de KNVB geen keiharde maatregelen neemt tegen clubs waar scheidsrechters zijn gemoles teerd, dan zullen de arbiters weigeren nog langer wedstrijden van die clubs te leiden. De vastberadenheid van de zuidelijke arbiters was nog groter, omdat in de afgelopen twee weken in het district Zuid I niet minder dan acht molestaties zijn gerapporteerd. „Het aantal geregistreerde geval len van molest is daarmee op 39 ge komen en dat betekent een toena me van 244 procent ten opzichte van het voorgaande seizoen", zei voorzitter Barry Hamers van de CO VS Zuid i: Slechts schoorvoe tend gingen de arbiters er gister avond in een buitengewone dis trictsvergadering mee akkoord de datum van het ultimatum uit te ADVERTENTIE In het Kerstdorp te Lisse vindt u e ongelooflijk aantal kerstgroepen. Van Dalen: 'Mik Den Haag uit competitie EMMEN (GPD) „Het zou t zegen zijn, wanneer FC Den Haag uit de competitie wordt gemikt. Van de 20 incidenten is FC Den Haag er zeker 17 keer bij betrokken", heeft FC Gro- ningen-managar Ton van Dalen tijdens een forum in Emmen opgemerkt. Volgens Van Dalen zou een dergelijke maatregel van de voetbalbond een goede zaak zijn „Het probleem rond het vandalisme wordt schromelijk overdreven", aldus Van Dalen, „het is bijna steeds dezelfde club. Zet die er maar een jaar uit. Dat zou goed werken". Emmen-voorzitter Dick Kreykes vindt dat de combire geling, waarbij supporters bij uitwedstrijden van hun club te gen een gereduceerd tarief per trein kunnen reizen, onmiddel lijk moet worden afgeschaft. „Gebleken is dat voornamelijk jongeren bij het vandalisme zijn betrokken. De afschaffing van de combikaart is een rem voor hen om te gaan. Het is bo vendien een regeling waar de Spoorwegen en de clubs geld bij doen", aldus Kreykes. Van Dalen beaamde dat de combikaart 'honorering van slecht gedrag' betekent. „Maar de politie is fel tegen de af schaffing, omdat nu de groep te lokaliseren is". stellen tot maandag 15 december. In een vergadering op 17 novem ber hadden de scheidsrechters maandag 1 december als uiterste datum voor het aflopen van het ul timatum genoemd. Zaterdag jongstleden zegde Marten Kaster- mans, voorzitter van de sectie ama teurvoetbal van de KNVB, in Zeist echter toe dat er op de bondsverga dering op maandag 15 december maatregelen afgekondigd zullen worden. Ook al omdat er in de afgelopen twee weken weer acht scheids rechters zijn gemolesteerd, voelde een deel van de aanwezigen er aan vankelijk niets voor het ultimatum uit te stellen. „De voetbalbestuur- ders kunnen niet luisteren", zei Barry Hamers. De stemming onder de arbiters werd er zeker niet beter op toen secretaris Walter van Hir- tum een brief voorlas van de voet balvereniging Noordhoek. Spelers van die club trapten onlangs scheidsrechter Johnny Meeusen uit Axel herhaaldelijk tegen zijn benen toen hij een doelpunt van Steenbergen toekende. In de brief liet Noordhoek nu weten zich be nadeeld te voelen, omdat door de dreigende boycot-actie van de scheidsrechters deze club dreigt uit te groeien tot een test-case. Bo vendien nam Noordhoek het scheidsrechter Meeusen kwalijk dat hij onder meer in een televisie programma vertelde wat hem aan gedaan was. „Die club begrijpt er dus niets van", zei secretaris Wal ter van Hirtum. Oefenverlies van Oegstgeest OEGSTGEEST - Oegstgeest incas seerde gisteravond een 1-4 neder laag tegen Quick Boys, dat met zijn tweede elftal naar de Voscuyl was gekomen. De einduitslag van de oefenwedstrijd was al bij de rust bereikt. De Katwijkse reserves profiteer den van gestuntel in de defensie van de zaterdagvierdeklasser, die in het eerste part niet bij de les was. Kees Krayenoord scoorde liefst drie keer. De resterende Quick Boys-treffer kwam op naam van Oegstgeestenaar Gé Perfors, die zijn eigen doelman Cees Star met een lob passeerde. Frank Ho- gewoning redde de eer voor de thuisploeg. Gisteravond werd ook nog be kend, dat keeper Hans van Geel via een advocaat een gerechtelijke ci viele procedure tegen scheidsrech ter Johnny Meeusen wil beginnen. In een perspublicatie liet de arbiter weten, dat deze doelman „als een dolle stier, als een woesteling op mij afkwam". Inmiddels is Meeu sen benaderd door de advocaat van keeper Hans van Geel. Het advies van secretaris Walter van Hirtum was: „Helemaal niet op reageren. De kans op succes voor Van Geel in een civiele procedure is nihil". Bovendien was er ook nog een brief van het bestuur van de afde ling Zeeland van de KNVB, waarin dit bestuur zich wenste te be moeien met het initiatief van de COVS Zuid I. „Wij achten het ne men van maatregelen voorbehou den aan de KNVB en haar afdelin gen. Wij hebben begrip voor de COVS-actie, maar het is principieel onjuist als een belangenorganisatie het voetballen onmogelijk gaat ma ken". In dié sfeer voelden velen er niets voor het ultimatum uit te stel len. Zo zei Hans de Wildt (Breda): „We verliezen onze geloofwaardig heid als we niet achter ons besluit blijven staan. Bovendien heeft de KNVB in feite voor 1 december in het geheel geen harde maatregelen genomen, maar alleen zoals zo vaak beloften gedaan. Er zijn wel straffen in het vooruitzicht ge steld, maar alleen eerste elftallen trekken zich iets aan van bijvoor beeld twee winstpunten in minde ring brengen of degradatie. Maar de spelers van lagere elftallen trek ken zich daar toch niets van aan. Als ze teveel hebben gezopen op zaterdag komen ze op zondag niet Ian Rush in zijn vertrouwde Liverpool-tenue. Daar komt volgend jaar, ondanks alle pogingen van de supporters, verandering in. (archieffoto) Na indringende betogen van Barry Hamers en Walter van Hir tum, alsmede van voorzitter Jan Glaesmaekers van de landelijke COVS ging men er tenslotte mee akkoord het ultimatum tot maan dag 15 december op te schorten. Maar na die datum zal de COVS Zuid I niet opnieuw gaan vergade ren: als de KNVB in de bondsver gadering niet met afdoende maat regelen komt, zal de COVS Zuid I absoluut tot het boycotten van de schuldige clubs overgaan. ADVERTENTIE In Jaap Kooy's Kerstdorp vindt u stallen en kerstgroepen van 39,- tot 1695,-. LONDEN (GPD) Er loopt e trieste parallel door de suppor tersgelederen van Ajax en Liver pool. Onder de aanhangers van beide clubs groeit de frustratie over het feit dat ze aan het einde van dit seizoen hun grote favo riet kwijtraken: Ajax' Marco van Basten aan AC Milan en Liver pool's Ian Rush aan Juventus. De 25-jarige Ian Rush is met al weer 21 doelpunten de grote held van de massale Liverpool-aan- hang. Het feit dat hij na afloop van deze competitie voor meer dan tien miljoen gulden naar Ju ventus vertrekt, ligt de suppor ters al geruime tijd zeer zwaar op de maag. En naarmate de tijd vordert, knaagt het Italiaanse avontuur van de lange goalgetter uit Wales steeds meer aan hun gemoedsrust. Bij de laatste thuiswedstrijden werden al spandoeken uitgerold met het opschrift: Rush moet blijven. En plotseling stond er by het bestuur een deputatie van Li verpool's omvangrijke suppor- tersschare op de stoep met het dringende verzoek om nog ei van alles te proberen om de n die de FC in de league weer gunstige positie heeft geschoten, alsnog voor de club te behouden. De deputatie kwam niet met lege handen. Ze had bij zich de heili ge verzekering van de aanhan gers, dat die bereid zijn voor elke thuiswedstrijd een gulden extra te betalen als Ian Rush voor club behouden zou blijven. Achter de gesloten deuren de bestuurskamer is er lang nadrukkelijk vergaderd over de vraag of er misschien toch nog een methode te vinden was om Ian Rush voor Liverpool te be houden. Het bestuur vond. dat het op z'n minst dit gewetenson derzoek aan zijn trouwe suppor- tersschare verplicht was. Maar tenslotte moest men wel tot de conclusie komen dat werkelijk van alles was geprobeerd om hem tot de best betaalde speler van het Engelse voetbal te ma ken en hem daarmee te behou- dea De KNVB nam geen genoegen met dat besluit en stelde via Van Marle pogingen in het werk alsnog het jawoord te krijgen. Het voorzit- tersoverleg vond echter niet plaats omdat Havelange onbereikbaar was. Daarop besloot bondscoach Michels, om risico's uit te sluiten. Koeman naar huis te sturen. Het Nederlands elftal, dat op 21 december zijn 'Europese' uitwed strijd tegen Cyprus speelt, zal woensdag 17 december in Zeist oe fenenen tegen de nationale ama- teurploeg, waaraan ook Quick Boys-speler Floor van Duyn deel uitmaakt. Michels verzamelt zijn spelers woensdag in het sportcentrum. De groep reist donderdag naar Dussel- dorp, vanwaar vrijdag naar Cyprus wordt gevlogen. „Het is mijn be doeling", vertelde Michels, „tegen de amateurs te spelen, maar je weet natuurlijk nooit hoe midden- december de weersomstandighe den zijn". In de voorbereiding op het toer nooi om het wereldkampioen schap (dat vandaag begint) hand bal hadden de werkzaamheden van rechterhoekspeelster Klein tjens internationale aandacht ge trokken. Haar optreden tijdens het toernooi om de Polar Cup, begin deze maand in Noorwegen, over tuigde trainer Sigurd Carson van de noodzaak de studente aan het Sittardse CIOS in te palmen. Dol graag wil Stabekk terug naar de hoogste nationale afdeling en daar heeft het graag wat kronen voor over. „Ik heb een brief ontvangen waarin het aanbod werd beves tigd", zegt Kleintjens. „Wat mij be treft gaat het door." Tijdens de ti telstrijd in Nederland wil Carson de zaak beklinken. Voor het opstel len van een overeenkomst laat Kleintjens, die nu" uitkomt voor V en L in Geleen, zich bijstaan door de Nederlandse Sport Federatie. Kleintjens' Noorse show, die werd gelardeerd door 27 doelpun ten, was voorafgegaan door een goed toernooi in Nederland. Werd Nederland in Noorwegen derde, bij het traditionele Hollandtoer- nooi verraste de ploeg met een vierde plaats achter Oost-Duits land, Hongarije en Tsjechoslowa- kije. Overwinningen op West- Duitsland (19-17 en 16-11) en Tsje- choslowakije (20-16) hadden de in druk gewekt, dat de handbalsters in een evenement met geheide A- landen niet zou misstaan. Tussen de bedrijven door ver ging het de selectie van bonds coach Jan Kecskemethy overigens aanzienlijk minder goed. Onmid dellijk na afloop van het Hollapd- toernooi strandde de ploeg in een conditieslag onder meer op de Hongaarse jeugdformatie (19-27). Vier dagen voor aanvang van de ti telstrijd rekende de vaderlandse handbalelite zondagmiddag echter op rigoureuze wijze af (32-18) met het pas in Nederland gearriveerde Japan, dat niet tot de minste van de zestien deelnemende landen moet worden gerekend. „Wij ver keren momenteel in supervorm", stelde Kleintjens vast. „Maar we zijn ook ontzettend zenuwachtig." Speelsters noch trainer waren op het idee gekomen de ploeg, die in voorgaande jaren in de B-groep een marginale positie bezette, voor het absolute toptoernooi in te schrijven. Menigmaal werd de A- titelstrijd aangeduid als de de gele genheid bij uitstek om de blauwe blazers in de handbalwereld weer eens te kietelen. De gretigheid om ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het NHV een dergelij- kè evenement te organiseren en de klaarblijkelijke Nederlandse in vloed binnen Internationale Hand bal Federatie (IHF) stelden de handbalsters voor het blok. Voor het niet gewenste toernooi hadden de handbalsters geen ster kere tegenstand kunnen treffen. Organiseren - hett evenement speelt zich af in negentien sport hallen - kan Nederland wel, maar een wat gunstiger indeling kon niet worden geregeld, luidde begin dit jaar het unanieme en cynische oordeel van de speelstergroep na de loting. Op de openingsdag treft Nederland in Groningen Oost- Duitsland, met Joegoslavië en de Sowjet-Unie de grote favoriet voor de eindzege. Kleintjens ziet een dergelijke ou verture echter niet als een nadeel en acht het treffen in de Evene mentenhal een mooie gelegenheid de plankenkoorts van zich af te schudden. Verstrekkende beteke nis heeft de uitslag van de eerste ontmoeting niet. „Die wedstrijd zijn we kansloos, dat weet je. Je moet zorgen in het toernooi te groeien." Daags na Sint Nicolaas mag ook in Emmen tegen Honga rije niet op een surprise worden ge rekend. Kleintjens, die met 83 in terlandwedstrijden op haar naam een aardig overzicht van de inter nationale verhoudingen moet heb ben gekregen, ziet dat anders. „Het gaat niet zo best met het Hongaar se team. Daar verloren wij, maar als wij een heel goede dag hebben en zij een slechte zie ik wel moge lijkheden. Hongarije is te zeer af- hankeljk van Marianne Godor. Schakel je die uit, dan kom je ver." Door een overwinning op de handbalsters van de Verenigde Staten kan zondag in Leeuwarden te elfder ure kwalificatie voor de hoofdgroep worden afgedwongen. Een nederlaag tegen de Ameri kaanse speelsters zou Nederland onmiddellijk twee klassen lager - in de C-categorie - brengen. Jan Kecskemethy bracht vorig week, voorzien van video-apparatuur, een bezoek aan IJsland waar de Amerikaanse ploeg op weg van hun trainingsoord in Colorado Springs enige wedstrijden afwerk te. De Slowaak, die vorige week de Nederlandse nationaliteit kreeg, registreerde een Amerikaanse zege (26-18) op IJsland, dat by de vrou wen internationaal gezien tot het derde garnituur behoort. Ook deze zomer kwam het door de vroegere Zweedse international Claes Hellg- ren getrainde Amerikaanse team tijdens de Goodwill Games niet tot opzienbarende prestaties. Kecskemethy vreest echter de onorthodoxe spelwijze en de men taliteit van de Panamerikaanse ti telhouder. „Handbal is niet zo moeilijk. Je kunt het leren door het maar veel te doen", weet de oefe- meester. „Dat hebben de Amerika nen opgestoken van hun Olympi sche Spelen. Hun mogelijkheden zich met andere teams te meten zijn beperkt, in lange trainings kampen kunnen ze een stortvloed aan varianten instuderen." Voetbalfans in staat van beschuldiging ROME (SID/DPA) - De Italiaanse openbare aanklager heeft gisteren in Rome zes en twintig Britse voet balfans in staat van beschuldiging gesteld wegens doodslag. De Brit ten namen deel aan de rellen in het Heizelstadion in Brussel op 29 mei van het vorig jaar, die toen aan 39 bezoekers - voor het merendeel Italianen - van de Europacupfinale Liverpool-Juventus het leven kost ten. De openbare aanklager zal een verzoek tot uitlevering indienen. Volgens de Italiaanse rechtspraak kunnen misdaden jegens Italianen in het buitenland begaan ook in Italië zelf gerechtelijk worden be handeld. De aangeklaagden zijn geïdentificeerd aan de hand van te levisiebeelden. Ook de Belgische justitie wil de zesentwintig overi gens in staat van beschuldiging stellen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13