Akkoord over cao slagerijen Ahold Ontslagen in stukgoed te voorkomen 'Cao steeds meer knellend keurslijf WIE UITGEKOOKT IS KOOPT 'N KEUKEN MET KORTING. BIJ WOONING. Acties worden beëindigd Fokker vraagt extra steun bij overheid De Korte: rem op subsidies bedrijven CNV boos om Staatslening brengt 3,5 miljard op Bull en NEC bij Honeywell WOENSDAG 3 DECEMBER 11)86 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de directie van de centrale slagerijen van Ahold (500 werknemers) zijn het vannacht eens geworden over een nieuwe cao. Een woordvoer der van de Voedingsbond FNV verwachtte dat de stakende slagers bij Ahold in de loop van vanochtend weer aan de slag zullen gaan. De slagers begonnen maandag de staking uit onvrede over het mogelijk verplicht stellen van zaterdagwerk. "Al met al ligt er een pakket op ta fel dat de moeite waard is", aldus de vakbondswoordvoerder. Hij wees erop dat het belangrijkste ge schilpunt - het verplichte werken op zaterdag - van tafel is. In ruil daarvoor heeft de Voedingsbond FNV invoering van de 36-urige werkweek per 1 juli 1986 laten schieten, omdat ze onmogelijk kon accepteren dat de 36 uur een ver slechtering zou betekenen van de totale arbeidsvoorwaaarden. Overigens is er wel sprake van een bescheiden verkorting van de arbeidstijd. In januari 1987 wordt er bij de slagerijen 20 uur per jaar korter gewerkt, wat neerkomt op een 38-urige werkweek en in janua ri 1988 wordt de arbeidstijd vder verkort met 12 uur per jaar. Wat de lonen betreft krijgen de werknemers per 1 januari 1987 en 1988 een loonsverhoging van een procent en in juli 1987 een uitke ring ineens van één procent. Ahold wilde aanvankelijk niet verder gaan dan loonsverhogingen van een half procent. Het systeem van prijscompensatie blijft gehand haafd en de vakantietoeslag gaat met 80 gulden omhoog naar 2525 gulden. Een woordvoerder van Ahold toonde zich eveneens tevreden over het bereikte resultaat. "Het is i kwestie van geven ziening is volgens Ahold al met al nauwelijks in gevaar gekomen. De onderhandelingen tussen de bond en de raad van bestuur van het concern konden gistermiddag worden hervat, toen anderhalf uur voor de uitspraak in het kort ge ding over de staking, Ahold mee deelde af te zien van het in de cao opnemen van verplicht werken op zaterdag. De bond moest dan wel de eis laten vallen om in 1987 bij de slagerijen een 36-urige werkweek in te voeren. de rechtbank in Utrecht wees de eis van Ahold af, om de staking bij de centrale slagerijen te verbieden. De staking is geoorloofd, aldus mr. C.L. baron Van Harinxma Thoe Slooten in de uitspraak van het ge ding. Poortblokkades zijn daarente gen niet toegestaan. De president riep de Voedingsbond FNV op de ze te beëindigen. Hoewel de bon den niet hebben opgeroepen tot de poortblokkade bij de centrale sla gerij in Zoetermeer, toch is het hun - plicht om te zorgen dat werkwilli- Het kort geding verloor de werk- gen het bedrijf kunnen binnenko- AMSTERDAM (GPD) - Vliegtuig- fabrikant Fokker gaat steun van overheid en banken vragen om het moeilijke jaar 1987 te overbruggen. Daarover zijn inmiddels gesprek ken gevoerd in Den Haag, zo heeft de voorzitter van de raad van com missarissen, mr. drs. H. Langman, bekendgemaakt. Fokker wil bij het rijk een soepe le regeling bepleiten voor de terug betaling van het geld dat de over heid heeft gestoken in de ontwik keling van de F-28. Het grootste deel van dat geld is inmiddels te rugbetaald uit de verkopen van ruim 200 toestellen van dit type. Nu de produktie van de F-28 is stopgezet, hoopt Fokker dat er een regeling kan worden getroffen voor het terugbetalen van de reste rende 70 tot 80 miljoen gulden. Vliegtuigfabrikant Fokker staat aan de vooravond van een van de moeilijkste jaren uit de historie. Terwijl het bedrijf hoge financie ringslasten kent vanwege de ont- wikkeling en produktie van de twee nieuwe vliegtuigen, komt er in 1987 nauwelijks geld binnen. De produktie van de 'oude toestellen' (F-27 en F-28) is dit jaar stopgezet en de aflevering van de Fokker-50 en Fokker-100 komt pas in 1988 op gang. Dan ook is er een toename van de inkomsten te verwachten. Fokker heeft tot nu toe een be drag van 1 miljard gulden van het rijk gekregen als bijdrage in de ontwikkeling van nieuwe vliegtui gen. Dat geld wordt later geheel of gedeeltelijk terugbetaald uit de verkopen van toestellen. Ook verruiming van het krediet bij de banken zou een deel van de financieringsproblemen kunnen oplossen. Hoewel Fokker niet veel over de situatie kwijt wil, bevestigt een woordvoerder de gesprekken met banken en overheid. Steun van overheid en banken is absoluut nodig om het gat tussen inkomsten en uitgaven te dekken. Eerder heeft de raad van bestuur gedacht aan uitbreiding van het aandelenkapitaal. Daarvoor is de tijd nu zeker niet rijp. Hoewel de orderportefeuille redelijk goed is gevuld, zijn de vooruitzichten om op korte termijn verkoopsucces sen in de VS te boeken nauwelijks aanwezig. De lage dollarkoers heeft de concurrentiepositie ten opzichte van vliegtuigfabrikanten in de VS aanzienlijk verzwakt. Bijkomend nadeel zijn de vertra gingen in de produktie van beide nieuwe vliegtuigprogramma's. Fokker moet zowel aan Swissair als aan Ansett een schadevergoe ding betalen voor de verlate afleve ring van de Fokker-100 en Fokker- 50. Dat leidt tot een extra verho ging van de kosten. Bovendien be tekent het dat Fokker pas later de financiële vruchten gaat plukken van de verkopen, omdat op een kleine aanbetaling na de toestellen pas bij aflevering worden betaald. Een van de mogelijkheden om de positie in de VS te verbeteren, is het opzetten van een eigen vesti ging daar of een Amerikaanse fa brikant de toestellen in licentie te laten produceren. Zo werd in het verleden een groot aantal F-27's voor de Amerikaanse markt door Fairchild gebouwd. Een dergelijke constructie heeft echter pas zin bij een voldoende aantal orders uit de VS. gevers overigens. De president van men, BRUSSEL (GPD/ANP) - Er moet elan' Volgens de bewinds- eind komen diemaatregelen allerlei subsi- r specifieke be- aldus de woordvoerder. Bovendien êels. Dat drijven. Daardoor worden bedrij- °n.f, ven alleen maar verwend en - ||fi| het economisch systeem o kop gezet. De regering streel duidelijke, algemeen geldende wordt Dat nieuwe elan zou tevens blijken p zijn onder meer de groei van het Et naar aantal nieuwe bedrijven, dit jaar U11VI>11 &wv^.jde re- naar schatting vijftien- tot twintig- minister De Korte duizend. "Dat is uitermate belang- de schade voor Ahold volgens (economische zaken) gisteren bij hem binnen de perken gebleven. De vier centrale Ahold-slagerijen leveren voorverpakt vlees aan de AH-supermarkten. De vleesvoor de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland. Volgens De Korte kunnen en moeten bedrijven zichzelf weer ontplooien. Daarbij hoort een meer afstandelijke overheid. Er dienen minder regels te komen. Financië le prikkels moeten een grotere rol gaan spelen, onder andere door la- ï~k rkOvi gere belastingen en premies. Als puencuniraci het echt nodig is, kunnen speciale maatregelen worden getroffen aldus De Korte, die eveneens wees op op een terugloop in het aantal faillissementen. Volgens de minister doet het her stel van de Nederlandse economie zich in alle sectoren voor: de parti culiere consumptie groeit aanzien lijk, de produktie van bedrijven eveneens en in de industrie zal in 1987 zelfs een groei van 5,5 procent worden bereikt. De bedrijfsinves teringen zullen dit jaar met 10 pro- EINDHOVEN - Prins Claus heeft gistermiddag de opening verricht van het centrum voor sub-microtechnolo gie van het Natuurkundig Laboratorium van Philips. Met een antieke deeginschieter stak de prins 'een te bakken chip' in een oven. <foto ANP> DEN HAAG (GPD) - De jongste 6,25 procent staatslening, waar voor de inschrijving gisteren open stond, heeft 3,5 miljard gulden op gebracht. Een woordvoerder van het ministerie van financiën noem de dit een „mooie start". De lening dient namelijk ter dekking van het financieringstekort over 1987. Dat bedraagt ongeveer 42 miljard gul den. De koers van uitgifte van de le ning is bepaald op 100,3 procent. Daarmee komt het effectief rende ment op 6,2 procent. Inschrijvin gen boven de vastgestelde uitgifte- koers worden helemaal toegewe zen. Die op precies de uitgiftekoers voor 85 procent. Het was voor het eerst sinds juni dat minister Ruding op de openba re kapitaalmarkt geld leende. Toen werd eveneens 6,25 procent rente aangeboden. Dat was bij een uitgif tekoers van 100 procent ook het ef fectief rendement. Omdat de nieuwe staatslening meer dan 1 miljard heeft opgele verd, wordt deze als optiefonds met symbool NLZ in de notering op de Optiebeurs genomen. Naast series met een looptijd van drie, zes en negen maanden zullen ook lange opties met een looptijd van twee jaar verhandeld kunnen wor den. UTRECHT (ANP) - De kaderleden van de Industrie- en Voedings bond CNV bij het zuivelconcern Nestlé hebben gisteren felle kritiek geleverd op de cao die de directie van het concern eind vorige maand heeft afgesloten met het hoger per soneel. De cao voor deze groep me dewerkers loopt tot 1 april 1988 en omvat geen arbeidstijdverkorting maar wel 4,2 procent loonsverho ging. De CNV-ers hebben grote be zwaren tegen dit 'poencontract', omdat bij Nestlé een ingrijpende reorganisatie voor de deur staat die arbeidsplaatsen gaat kosten. Direc tie en hoger personeel bemoeilij ken het voorkomen van ontslagen met dit contract, meent de CNV- bond. Diesel uit gas ROTTERDAM (GPD) - Shell-Ma- leisië verwacht in 1991 diesel uit aardgas te winnen. Het plan werd onlangs wereldkundig gemaakt door de afgetreden president-di recteur van Shell-Maleisië, R. M. Charlton. Tot dusver wordt diese lolie uitsluitend uit aardolie geraf fineerd. De Nederlands-Britse oliemaat schappij heeft 7,6 miljoen dollar uitgetrokken om een fabriek te ontwerpen die uit aardgas diesel kan maken. Die fabriek moet wor den gebouwd in de plaats Bintulu op het Maleisische deel van het ei land Borneo. Blijkt de nieuwe me thode te werken, dan is het de be doeling dat dat bedrijf in 1991 met de commerciële produktie start. Maar dan wel, aldus de minister, cent groeien. "Nederland steekt op tijdelijke basis zodat marktverstoring optreedt. In Nederland doet zich volgens De Korte 'een nieuw industrieel binnen Europa niet langer ongun stig af als het gaat om groei, werk gelegenheid, werkloosheid en i: vesteringen", aldus de minister. Verrassend voorstel werkgevers: ROTTERDAM (GPD) - Gedwon gen ontslagen zijn tè vermijden in de noodlijdende Rotterdamse stukgoedsector. De havenwerkge- I vers hebben hiertoe een verras- j send voorstel op tafel gelegd als basis voor nieuwe gesprekken, die vandaag plaats hebben, tussen vakbonden, werkgevers en de overheid over de problemen in de stukgoed. Algemeen werd verwacht dat een voorstel op tafel zou komen waarin aan gedwongen ontslagen niet langer was te ontkomen. Hier mee zou niet alleen het zogeheten Van der Louw-akkoord worden opengebroken, maar ook de kans op een fusie tussen drie stukgoed- bedrijven onder de naam Triton worden verkleind. Het teveel aan arbeidskrachten in de stukgoed is voor volgend jaar becijferd op 304 mensen. Deson- HEUSDEN - In Heusden is gisteren het contract getekend voor de bouw danks komen in het compromis- van een raderboot ten behoeve van het Nagasaki Holland Village in Ja- voorstel dat de nieuwe werkge- pan. Het schip zal een replica worden van de 19e eeuwse raderboot 'Soem- vers-voorzitter R. de Boer (Van der bing'. Dit schip werd oorspronkelijk gebouwd in Amsterdam, maar werd Louw is werknemers-commissaris in 1855 cadeau gegeven aan de toenmalige 'Shogun' van Japan, (foto anp» geworden bij Pakhoed) aan de be trokken partijen heeft voorgelegd, geen gedwongen ontslagen voor. Wel wordt van de circa 4000 stuk- goedwerkers verlangd dat zij be reid zijn tot een soepeler werkhou ding. Zo zal het lossen en laden van schepen in het weekeinde, werk dat tot nu toe op basis van vrijwil ligheid gebeurde, worden omgezet in een verplichting. Invoering van deze maatregelen zou al rond de 250 arbeidsplaatsen kunnen redden. De suggestie van havenwerkgevers om een tweede arbeidspool in te stellen, is niet overgenomen. Dit voorstel stuitte al onmiddellijk nadat het vorige maand bekend werd gemaakt, op groot verzet en onrust in de haven. De bedoeling ervan was om circa 200 havenwerkers in een aparte pöol onder te brengen en hen al leen voor 100 procent te betalen als er werk is. Andere voorstellen om het over compleet pijnloos weg te werken, zijn het verlengen van de bestaan de uittredingsregeling voor 57,5 ja rigen en het instellen van een lan delijke arbeidspool. Die is inmid dels al van start gegaan. Zo helpen rond de honderd Rotterdamse ha venarbeiders de komende maan den in Amsterdam bij het lossen van cacao. Bestuurder Cees Zwijnenburg van de Vervoersbond CNV noem de de voorstellen 'geruststellend' omdat er geen gedwongen ontsla gen behoeven te vallen. Op onder delen, zoals de weekeind-verplich ting en de door de werkgever aan te wyzen roostervrije dagen, voor ziet hij echter een botsing met de werkgevers. NEW YORK (Rtr./DPA/ANP) - De Amerikaanse onderneming Ho neywell heeft een principe-over eenkomst ondertekend over deel neming van het Franse staatsbe drijf Groupe Buil en de Japanse Unie BLHP pleit voor prestatiebeloning NEC in haar computerdivisie Ho neywell Information Systems (HIS), zo heeft Honeywell gisteren bekendgemaakt. In de gezamenlij ke onderneming die hierdoor ont staat zal Buil het voor het zeggen krijgen. Met de bundeling ontstaat de grootste computeronderneming ter wereld na IBM en Unisys, het concern dat dit jaar werd gevormd door het samengaan van Sperry en Burroughs. ten. Bovendien zal het r drijf de produkten van Buil en NEC aan de man brengen. Honeywell heeft al nauwe ban den met de twee buitenlandse part ners. NEC, de grootste producent van halfgeleiders ter wereld, levert microprocessors aan Honeywell en distribueert de computerproduk- ten van het Amerikaanse concern in Japan. In Buil heeft Honeywell een belang van vijf procent. Het Franse bedrijf verkoopt de infor matiesystemen van zichzelf en Ho- nevwell in 75 landen. Rood staan De Amrobank heeft gisteravond besloten dat rood Staan duurder wordt. Een opslagrente van een half procent op debetsaldi in reke ning-courant wordt ingevoerd. Als reden voor de stap wordt door de bank de ontwikkeling van de rente op de geldmarkt opgegeven. Trucks Daf Trucks in Eindhoven onder zoekt of er mogelijkheden zijn om samen te gaan werken met het En gelse bedrijf Rover. De bedrijfswa gen-sector van Rover lijdt de laat ste jaren aanzienlijke verliezen. Het bedrijf beschouwt de samen werking als een mogelijkheid om weer gezond te worden. De Raad van Bestuur van Daf Trucks gaat alleen akkoord met een eventuele samenwerking als dat het bedrijfs resultaat van Daf ten goede komt. Bulldozers De Italiaanse onderneming Fiat- Allis, onderdeel van het Fiat-con cern, heeft een contract getekend voor de levering van meer dan 250 bulldozers aan de Sowjet-Unie. Voor de transactie is geen bedrag genoemd. De bulldozers zijn be stemd voor de aanleg van wegen ten behoeve van de houtproduktie in Siberië en het Verre Oosten. HOUTEN (ANP) - Mede door de re- toe geleid dat werknemers, ook gelzucht van de vakbeweging is de vakbondsleden, van hun eigen cao cao steeds meer een knellend vervreemden. Wil de cao weer de keurslijf geworden waarbinnen in betekenis en de aantrekkings- de regel weinig uitzonderingen en kracht krijgen die ze verdient, dan flexibiliteit mogelijk zijn. Er wordt zal het algemene karakter wezen onvoldoende recht gedaan aan de lijk moeten worden veranderd, verschillen tussen diverse bedrijfs- Dat zegt de Unie BLHP (circa takken en sectoren. Dat heeft er 50.000 leden) in een vandaag gepre senteerde nota onder het motto "Eigen verantwoordelijkheid cen traal". De Unie, een bij de vakcen trale voor middelbaar en hoger belasting-, personeel aangesloten vakbond leid. Het administratief, technisch met name in de jaren '70 volgens de Unie is aangericht door nivelle rende loonmaatregelen en door het remie- en subsidiebe- iuidige beloningssys teem heeft geleid tot het ontbreken commercieel personeel, wil met van een prikkel voor inzet ADVERTENTIE bedrijfstak-i alle arbeidsvoorwaarden tot in de details voor. iedereen gelijk probe- I te regelen. Er moet ideeën, vindt de Unie. De Unie vindt ook dat het haars karikaturale beeld dat bij breed publiek bestaat Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 den ingespeeld op flexibiliteit, op vakbeweging (ondernemingsvijan- individuele inzet en wensen via dig, onruststoker en actiegretig), raam-cao's waarin bepaalde basis- moet worden weggenomen of op zaken worden geregeld. Verdere zijn minst moet worden genuan- Honeywell en Buil nemen elk een belang van 42,5 procent in de gezamenlijke onderneming, maar het Franse bedrijf krijgt een meer derheid in de raad van bestuur. NEC zal voor vijftien procent deel nemen. Honeywell heeft het recht zijn belang eind 1988 te verminde ren tot 19,9 procent. De betreffen de aandelen worden bij uitoefe ning van die optie verkocht aan Buil, waardoor de deelneming van de Franse onderneming zou ko men op 65 procent. In het kader van de overeenkomst, die eind maart 1987 definitief moet worden, vloeit er een bedrag van 500 mil joen dollar aan contanten naar Ho- AMSTERDAM (TD) - De Amsterdamse ADVERTENTIE Jaap Kooy vertelt u geen sprookjes, hij brengt ze in z Kerstdorp Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. invulling geschiedt dan per onder- ceerd. Zeker neming in samenspraak met de .dergelijk beeld vakbonden. De Unie constateert dat de ver langens van de werknemers niet meer over één kam kunnen wor den geschoren en moeilijk de Unie i i volstrekte ver tekening van de werkelijkheid, zegt de bond. Nog onlangs bleek uit een en quête die de FNV liet uitvoeren dat groot deel van het publiek het n cao te vangen zijn. Steeds idee heeft dat de vakbeweging, meer mensen, met name in de ho- dan vooral de FNV, niets liever gere regionen 1 00de Unie ope- doet dan staken. FNV-v reert, voelen niets meer voor ar- Pont haastte zich toen te verklaren beidstijdverkorting en willen daar voor niet meer inleveren, anderen hebben bij voorbeeld geen behoef den. dat van dat beeld niets klopt. Evenals de bonden van FNV en CNV wil de Unie - die de afgelopen steeds langere vakanties twee jaren weliswaar geen leden willen wel andere werktij- verloor maar evenmin groeide - haar aantrekkelijkheid vergroten door de bond dichter bij de leden te brengen en de dienstverlening uit te breiden. Ook hamert de Unie op een goed samenspel tussen on dernemingsraad en vakbond en open en reeël overleg met de werk gever. De Unie vindt ook dat er in de beloningssystemen te weinig ruim te is voor een "individuele benade ring". Het inkomensbeleid en de beloningssystemen moeten op de helling. De Unie wil een zekere ma te van denivellering tussen mini mumloon en pakweg twee keer modaal en ruimte voor extra belo ning van individuele inzet (presta tiebeloning). Die zaken dienen het antwoord te zijn op de schade die ADVERTENTIE De kerstman i: s aanwezig op 6 en 13 december i n Jaap Kooy's Kerstdorp. neywell. Deskundigen zien in de komst met Bull en NEC een po ging van Honeywell om zijn com puterdivisie nieuw leven in te bla zen. Het concern verliest al jaren terrein aan IBM en de talrijke an dere concurrenten en is wat betreft de verkoop van computers afge zakt naar de vijftiende plaats op de wereldranglijst. Honeywell heeft duidelijk gemaakt aan te sturen op een herstructurering die moet lei den tot een concentratie op activi teiten die meer perspectief bieden, te weten automatiseringsappara tuur en contracten op het gebied van luchtvaart, ruimtevaart en de fensie. Het akkoord met Buil en NEC lijkt daar uitstekend in te pas- De gezamenlijke onderneming die nu ontstaat wordt het eerste in ternationale bedrijf dat computers op de Amerikaanse markt gaat ver kopen. Het volledige produktie- pakket van HIS (universele com puters, minicomputers en micro computers) zal worden verkocht in de Verenigde Staten en daarbui- Effectenbeurs bleef vanmorgen vrij nuchter onder het enthousiasme van Wall Street, waar de koersen dinsdag avond omhoog schoten. Aan het Beursplein waren geen uit schieters en verliep de handel rustig. Gist Brocades en Fokker stonden in de belangstelling en Hoogovens kwam tot een opvallende koersverbetering. De dollar noteerde ietsje hoger, even boven 2,24. In Gist Brocades mocht na 11.15 uur niet worden gehandeld, 'tot nader or der' en de beurs kon slechts gissen naar het hoe en waarom. Fokker kwam in een wat rustiger vaarwater door te melden dat de liqui diteit op dit moment gunstig is, maar dat overleg met de banken gaande is om een grotere kredietbehoefte van de onderneming te dekken. Ook de rege lingen met de overheid zijn onderwerp van gesprek. Door de vertraging in de bouw van de Fokker-100 is er volgens Fokker een grotere financieringsbe hoefte ontstaan. Het aandeel zakte woensdagmorgen aanvankelijk tot amper 54, maar krabbelde daarna overeind tot het slot van gisteren op 55. Hoogovens stal de show door ruim twee gulden duurder te worden, on danks berichten over de vrij belabber de situatie in de Europese staalindus-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11