ECT zet mes in cao of personeel EG treedt op tegen namaakartikelen Onderzoek naar Guinness FNV verontwaardigd Veilingen Westland en Berkel werken samen Transportbedrijf Stolk begint weer opnieuw Slagers van Ahold zetten staking voort GUL MET VERSE KOFFIE, ZUINIG IN RUIMTE. GM loost directielid DINSDAG 2 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - Het containeroverslagbedrijf ECT in Rotterdam heeft de 1400 werknemers voor de keus gesteld: of een flink stuk inleveren of ontslag voor 250 man. Dat is gisteren meegedeeld door de directie, die de cao tot 1991 wil bevriezen en op een aantal punten wil bijstellen. ECT, het grootste contamerover- slagbedrijf ter wereld, is in de afge- jaar. Voor dit jaar werd nog een groei verwacht tot 1,1 miljoen c lopen twee weken twintig procent tainers. Toen nam ECT de ultra van de overslag kwijtgeraakt. Met moderne Delta-terminal op de United States Lines (USL), dat alle Maasvlakte diensten op West-Europa heeft capaciteit beëindigd, viel een van de grootste per jaar. klanten weg. Ook verloor ECT pakket van 75.000 containers Onder het personeel van ECT de stemming gisteren uiterst de rederij Lovell Lines aan het Rot- somber. In een eerste reactie terdamse overslagbedrijf Deka. noemde bestuurder C. van Nimwe- ECT hoopt via vrijwillig vertrek gen van de Vervoersbond FNV de gedwongen ontslagen te voorko- maatregelen voorbarig. Vooral het men en wil verder een aantal cao- 'bevriezen' van de cao tot 1991 is artikelen buiten werking stellen of voor de vervoersbond onaanvaard- aanpassen. Dat betreft bijvoor- baar. Volgens Van Nimwegen is beeld de prijscompensatie, werk- het aantal van 250 arbeidsplaatsen, tijden, inzetbaarheid en (het halve- dat op de tocht zou staan, volko ren van) de toeslagen voor het werken op feestdagen. In plaats van de in de cao vastge legde kerstgratificatie wordt een „winstdelingsregeling van kracht. Overwerk wordt zoveel mogelijk vermeden en wordt alleen nog in vrije tijd gecompenseerd. De kerst gratificatie vervalt en de aandeel houders moeten afzien van divi dend, zo luidt het herstelprogram ma dat op 1 januari volgend jaar in moeten gaan. men uit de lucht gegrepen. Hij ver wijt de ECT-directie "chantage- praktijken". „Wij willen eerst alle cijfers zien en hebben de directie laten weten dat wij het recht voorbehouden met een alternatief plan te komen", aldus de bestuurder die de ECT-di- rectie ook verwijt dat er niet vooraf met de vakorganisaties over de plannen is gepraat. De bond gaat de komende dagen in de kantines van het bedrijf zijn standpunt na der toelichten. Op 15 december wordt opnieuw overleg gevoerd met de ECT-directie. Intussen zal de bond de leden raadplegen over de nu ontstane situatie. NAALDWIJK (ANP) - De bloe menveilingen Westland in Naald wijk en Berkel en Omstreken in Bleiswijk gaan, als de leden van beide coöperaties er later deze maand mee in stemmen, vanaf 1 ja nuari 1987 samen verder als Coöpe ratieve Bloemenveilingen Holland. De gezamenlijke afzetstructuur biedt de beste perspectieven voor de toekomst, aldus de besturen van beide veilingen gisteren bij de officiële bekendmaking. Bloemenveiling Westland is na VBA in Aalsmeer de grootste in ons land èn de wereld. Vorig jaar behaalde zij een omzet van ruim 1,1 miljard gulden. Berkel is na Flora in Rijnsburg de vierde in ons land met een omzet in 1985 van 185 miljoen gulden. Een aantal jaren geleden kwam de toen nog CCWS geheten Westland Berkel al eens te hulp toen de laatste onder andere grote organisatorische moeilijkhe den kende. De gezamenlijke afzetstructuur moet leiden tot wederzijdse ver- sterking van de koopkracht aan de veilingen. Daarvoor is een gericht aanvoer- en afzetbeleid noodzake lijk. De besturen verwachten van het samengaan betere prijzen voor de aangevoerde produkten. Berkel zal zich in beginsel richten op de kleinere en middelgrote kopers. Bloemenveiling Westland is er met haar exportfaciliteiten voor de gro tere, kopers. De dagelijkse besturen van beide veilingen vormen het bestuur van de topcoöperatie. De directies van beide vormen samen de directie van Bloemenveilingen Holland, die het karakter krijgt van een werkmaatschappij. Het gezamen lijke beleid richt zich onder andere op produkt- en kwaliteitsbeleid, het assortiment, marketing en de logistiek. Binnen de Vereniging van Bloe menveilingen in Nederland, waar bij de twaalf Nederlandse bloe menveilingen zijn aangesloten, is al enkele jaren gesproken over ver dergaande samenwerking om de positie te versterken. Overigens zijn er vanuit andere veilingen al protesten opgeklonken over de naam Bloemenveilingen Holland, waaronder Westland en Berkel wil len samengaan. Recordjaar Als de vraag naar snijbloemen en potplanten uit Nederland naar ver wachting het huidige niveau be houdt, sluiten de gezamenlijke Ne derlandse bloemenveilingen dit jaar af met een recordomzet van 3,5 miljard gulden. Dat is zo'n 200 mil joen meer dan vorig jaar. Ook de exporteurs van snijbloemen en potplanten zullen hun uitvoer zien toenemen tot een waarde van zo'n kleine 3,9 miljard gulden, 250 mil joen gulden hoger ten opzichte van 1985. Hierbij moet echter wel worden opgemerkt dat het niet alleen roze- geur en maneschijn is in de Neder landse bloemisterijsector. Zowel directeur J. Kras van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Ne derland, als secretaris H. Rijken van het bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemkwekerij- produkten, is zorgelijk gestemd door de alom toenemende produk- tie van vooral groene planten uit Nederland en de steeds groter wor dende concurrentie van zowel snij bloemen als potplanten uit het bui tenland. ROTTERDAM (GPD) - De in op spraak geraakte transportonderne- In de brief aan het personeel gaat mer Leo Stolk uit Berkel en Ro- uit dat de helft denrijs wil in januari starten met internationaal opere- de directie van het verloren gegane USL-pak- ket via andere rederijen terugkomt rend transportbedrijf. Stolk wil bij ECT. Naast het verlies dingpakketten constateert de ECT- daartoe een van zijn BV's, West Autobedrijf, uitbreiden van vijf tot directie dat de overcapaciteit in de 25 vrachtwagens. De vergunnin- behandeling van containers in de gen daarvoor kunnen hem niet Rotterdamse haven groeit en dat worden geweigerd, omdat West door concurrenten ver onder de prijs wordt gewerkt. In het beste geval verwacht het bedrijf terug te vallen naar een overslag van 925.000 containers per Autobedrijf al over een, zij het be perkte, vergunning beschikt. Het transportbedrijf van Stolk was de afgelopen weken veelvul dig in het nieuws door de langduri- UTRECHT (ANP) - Een hernieuw de poging om het conflict bij de slagerijen van Ahold over het werken op zaterdag op te lossen, is afgelopen nacht mislukt. Overleg tussen vakbonden en directie le verde niets op. De stakingen bij de slagerijen gingen daarom vandaag hun tweede dag in. "Met deze directie valt geen za ken te doen, we staken gewoon door", aldus een woordvoerder van de voedingsbond FNV na afloop van het ruim drie uur durend over leg. Tijdens het gesprek zijn alleen afspraken gemaakt over de "spel- jarenlang de regels" tijdens de staking. Uiterlijk morgenmiddag beslist de rechter of de staking zal worden verboden. Ahold vindt dat de bonden te vroeg naar het stakingswapen heb ben gegrepen. Het concern denkt dat de supermarkten aan wie de slagerijen vlees leveren vanaf mor gen zonder verpakt vlees komen te zitten. Het bedrijf vreest een mil- joenenschade als de staking lang gaat duren. ge staking onder de 70 Turkse chauffeurs. Als gevolg van deze staking werden twee bv's van de transportondernemer, Stolk Char tering en Stolk International, vori ge maand failliet verklaard. Daar door kwamen alle Turkse, maar ook de 18 Nederlandse chauffeurs op straat te staan. Stolk wil nu met alleen de 18 Ne derlandse chauffeurs een nieuwe start gaan maken. Ondanks de slechte reputatie die hij heeft opge bouwd, zegt hij wel degelijk toe komstmogelijkheden te zien. "Ik heb nog nooit iemand belazerd", aldus Stolk vanochtend. "Ik ben wel op een laakbare manier in het nieuws geweest, maar alleen de Vervoersbond FNV en de pers hebben mij veroordeeld. Niet mijn klanten", aldus Stolk. Stolk kreeg nog maar enkele we ken geleden een zeer zware straf opgelegd: definitieve intrekking van de vervoersvergunning van Stolk Chartering. Deze maatregel is het bedrijf opgelegd, omdat het •spraken niet heeft nageleefd waardoor het in staat was tegen een concurrentie vervalsend tarief transporten te verrichten. Ook West Autobedrijf hangt mo gelijk een intrekking van de ver gunning boven het hoofd wegens sjoemelen met de cao-regels. De verwachting is echter dat dit Stolk hooguit op een rijverbod van enke le weken komt te staan om daarna weer gewoon aan de slag te gaan. ZANDVOORT - Chef-ingenieur F. Riddy van de Britse firma Luca Girling legde Pieter van Vollenhoven gisteren in Zandvoort de werking uit van zijn vinding, een mechanisch anti-blokkeersysteem voor remmen van personenwagens. Eerder had Van Vollenhoven aan Riddy de Centraal Beheer Jaarprijs '86 uitgereikt wegens bijzondere verdiensten voor de verkeersveiligheid. (foto ANP) HILVERSUM (GPD) - De onrust die is ontstaan, nadat de Franse re gering enige dagen geleden heeft laten weten dat het Franse tele communicatiebedrijf CGCT slechts voor twintig procent in bui tenlandse handen mag komen, is ten onrechte. Een woordvoerder van APT (AT&T/Philips Telecom municatie) in Hilversum laat weten dat het aanbod om de CGCT over te nemen onverminderd van kracht blijft. Wel zal er een andere constructie bedacht moeten wor den. Daar buigen juristen zich mo menteel over. De beslissing van de Franse regering heeft te maken met het privatiseren van staatsbe drijven. AT&T/Philips optimistisch over Franse overneming APT wacht al meer dan een jaar met smart op een verlossend ja woord uit Frankrijk. De order is voor het Hilversumse bedrijf van levensbelang. Met de overneming van CGCT heeft APT in één klap zestien procent van de Franse openbare telefoniemarkt. Het zou tevens de doorbraak betekenen van APT in Europa. Naast APT zijn er nog twee ande re kapers op de kust. Het betreft het Zweedse bedrijf Eriksson en het Duitse bedrijf Siemens. Vooral het laatste bedrijf heeft de Fransen deze zomer onder zware druk ge zet. De Westduitsers dreigden ITT geen orders meer te gunnen en dat raakt de Fransen rechtstreeks, om dat ze zelf een fusie zijn aangegaan met ITT. Als reactie hierop oefen de de Amerikaanse regering druk uit op de Franse regering om APT- apparatuur te kopen. Vermoeden van 'wanbeheer' Benzine Superbenzi'ne en diesel worden met ingang van morgen weer één cent per liter goedkoper. De prijs van normale benzine blijft gelijk, zo is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. Bij de zelftankpomp gaat een liter super morgen 1,53 gulden kosten en een liter diesel 84,2 cent. Normaal blijft op 1,49 gulden per liter. De kleine prijsdaling is vol gens zegslieden in Rotterdam voornamelijk een gevolg van de daling van de dollarkoersen. Heineken De verhouding tussen Heineken en de Britse brouwer Whitbread, die Heineken-bier onder licentie maakt, is veranderd. Heineken zal een deel van de toekomstige royal ties ontvangen in aandelen van het Engelse concern, waarmee zij een belang van ongeveer één procent in het bedrijf krijgt. Als reden voor de transactie worden onder meer de veranderde marktomstandighe den opgegeven. Topman Freddy Heineken zal tot commissaris van Withbread worden benoemd. Boeken Een herstel van de boekenmarkt lijkt in zicht. De Stichting Speur werk betreffende het Boek meldt dit naar aanleiding van enquêtecij- fers over de periode oktober 1985 tot en met september 1986. In deze vier kwartalen werden 29,5 miljoen algemene boeken gekocht ter waarde van 597 miljoen gulden. De gemiddelde boekenprijs bedroeg 20,25 gulden. "Een en ander bete kent", aldus de stichting, "dat de boekenmarkt voor het eerst sinds medio 1985 een licht herstel laat zien van de geldomzet". GM General Motors gaat, vooruitlo pend op de verkoop van zijn vesti ging in Zuid-Afrika, 100 medewer kers ontslaan. Dit is gisteren ge meld door de Zuidafrikaanse staatsomroep SABC. Directeur personeelszaken George Steg- mann verklaarde volgens SABC dat de ontslagen medewerkers 15 procent van het totale personeel vormen. Er worden geen lopende band-arbeiders ontslagen. Steg- mann was niet bereikbaar voor commentaar op het bericht. Stakende Ahold-slagers postten gisteren voor hun bedrijf. LONDEN (Rtr/VWD/ANP) - De Britse regering gaat een onderzoek doen naar bepaalde handelingen van het drankenconcern Guinness, één van de grootste ondernemin gen in het land en vooral bekend als bierbrouwer. Het onderzoek zal zijn gericht op "omstandigheden die suggereren dat er sprake is ge weest van wanbeheer met betrek king tot de aandeelhouders", aldus het ministerie van handel en indus trie gisteren. Het onderzoek vindt plaats op basis van twee secties uit de Com panies Act van 1985, die allerlei soorten onregelmatigheden bij on dernemingen beslaat. De Britse re gering wilde geen verdere bijzon derheden geven. Het hoofdkantoor van Guinness liet gisteren zeggen dat de mededelingen "als een vol slagen verrassing zijn gekomen". De speculaties over de aard van het onderzoek leidden maandag op de Londense effectenbeurs tot een forse daling van de koers van de aandelen Guinness van 331 pence tot 297 pence. In kringen van de Britse indus trie wordt ervan uitgegaan dat het onderzoek betrekking heeft op de overneming door Guinness eerder dit jaar van de grote Schotse whis kyproducent Distillers voor 2,7 miljard pond sterling (omstreeks 8,7 miljard gulden). Guinness zag toen af van het aangekondigde voornemen om de topman van Bank of Scotland, Sir Thomas Risk, na de verwerving van Distil lers te benoemen tot voorzitter van de raad van bestuur. Sommige des kundigen vermoeden dat de rege ring op dit punt een onderzoek wil doen. Anderen denken echter dat het gaat om de aandelentransacties van Guinness tijdens het gevecht om overneming van Distillers met de supermarktketen Argyll. Zij houden er rekening mee dat spra ke is geweest van aandelentransac ties met voorkennis, niet alleen bij de strijd om Distillers, maar ook bij de overneming door Guinness van de whiskyproducent Bell's in 1985. De Labour-woordvoerder voor handel en industrie, Robin Cook, zei dat hij de regering vandaag in het debat over voorkennis van beurszaken dringend zou verzoe ken om meer inlichtingen over het onderzoek. door HansdeBruyn BRUSSEL - De EG-landen gaan een dam opwerpen tegen de invoer van namaakartikelen in de Europese Gemeenschap. Vooral de producenten van cosmetica, kleren en horloges ondervinden al jaren ernstige nadelen van de import van goed gelijkende, maar veel goed kopere kopieën van hun produk ten. Daarmee zou een bedrag van 70 miljard gulden zijn gemoeid en worden tienduizenden arbeids plaatsen bedreigd. Vooral uit derde wereldlanden komen met de regelmaat van de klok grote partijen namaakartike len op de Europese markt. Het gaat dan vaak om parfums, die veel minder van kwaliteit zijn maar wel onder de 'echte' merknaam wor den verkocht, of polotruitjes van mindere kwaliteit waar krokodil letjes of pantertjes op worden ge naaid om ze op produkten van be kende fabrieken te laten gelijken. Tot nog toe hadden de EG-lan den maar weinig mogelijkheden om gemeenschappelijk tegen deze nepartikelen op te treden. Waren zij eenmaal de EG-grens over, dan kon binnen de EG de handel in de ze produkten moeilijk worden ge stopt. Nu zijn de twaalf het er ech ter over eens dat harde maatrege len tegen deze praktijken op hun plaats zijn. De voor de EG-handel verant woordelijke ministers van de lid staten hebben gisteren in Brussel afgesproken dat de douane-dien sten aan de buitengrenzen van de Gemeenschap veel beter de echt heid van de in te voeren artikelen ADVERTENTIE De Rio: Eén van de kleinere, compacte automaten uit het leveringsprogramma van Automatic Holland. Ideaal voor de toepassing in een bescheiden bedrijfssituatie (tot circa 25 personen), zoals afdelingen in kantoren, bedrijven, werkplaatsen, ziekenhuizen en instellingen. De smaak is fantastisch, dankzij een ingenieus vers zetsysteem. Deze automaat kan, behalve verse koffie ook chocolade verstrekken. Ook qua service en onderhoud zit u goed bij Automatic Holland. Mogen wij u dat eens voorrekenen bij een kopje koffie? automatic heiland 25 JAAR KOMPLEET IN AUTOMATEN, PRODUKTEN EN SERVICE zullen gaan controleren. De doua nes kunnen die goederen zonder meer in beslag nemen en - na vast stelling van de overtreding - laten vernietigen. De bewindslieden werden het ook eens over een bescherming van het auteursrecht op 'halfgelei ders' voor de elektronische indus trie, ook wel chips genaamd. De ontwerpen van die chips zijn nu nog onbeschermd, met als gevolg dat zij vrijwelijk kunnen worden gekopiëerd. De wettelijke bescherming van de ontwerpen is vooral onder Ame rikaanse druk tot stand gekomen. In de VS bestaat al langer een be scherming van het auteursrecht op de zeer gecompliceerde geminiatu- riseerde schakelingen. Omdat in de EG geen bescherming bestond, dreigden de Amerikanen hun ex port van chips naar de EG stop te zetten. Omgekeerd weigerden de Ame rikanen de Europese chipsfabri kanten nog langer de auteursrech telijke bescherming van hun pro dukten te bieden. In de VS wordt op 7 november volgend jaar een nieuwe wet terzake van kracht. Daarom hebben de EG-landen gis teren afgesproken voor die tijd een gemeenschappelijke regeling te zullen treffen om de halfgeleider- ontwerpen tegen plagiaat te be schermen. De bovengenoemde maatregelen maken deel uit van een pakket van Ir an-affaire doet dollar fors dalen AMSTERDAM (ANP/Rtr/DPA) - De koers van de dollar is gisteren op de Europese valutamarkten ge daald tot het laagste niveau in bij na zes jaar. Valutahandelaren schreven dit toe aan aanhoudende bezorgdheid over de Amerikaanse economie en de affaire rond de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran. Ook de koers van het pond sterling belandde op een on gekend laag niveau. Het verlies aan vertrouwen in de de dollar leidde tot meer belangstelling voor het goud, waardoor de prijs van het edele metaal behoorlijk omhoog ging. Op de wisselmarkt in Amster dam werd voor de dollar een offi ciële middenkoers vastgesteld van 2,2160 gulden, bijna twee cent min der dan de 2,2345 gulden van afge lopen vrijdag en het laagste peil sinds januari 1981. Tegen het slot van de handel lag de koers op om streeks 2,2185 gulden. De Neder landse banken hebben hun advies- koersen met twee cent verlaagd tot 2,28 gulden bij verkoop van dollars en 2,16 gulden bij aankoop. DETROIT (Rtr./DPA/ANP) - Gene ral Motors (GM) heeft zich weten te ontdoen van het lid van de raad van commissarissen en grootste aandeelhouder H. Ross Perot, die zich al geruime tijd uiterst kritisch uitlaat over het beleid van het Amerikaanse automobielconcern. Overeengekomen is dat Perot zijn functie zal opgeven en zijn aande len aan het concern zal verkopen, zo heeft GM gisteren meegedeeld. Naar verluidt wordt voor de aande len 700 miljoen dollar betaald, on geveer het dubbele van de huidige marktprijs. Perot kwam bij GM binnen toen het automobielconcern in 1984 de door hem opgerichte computeron derneming Electronic Data Sys tems (EDS) opkocht voor ruim 2,5 miljard dollar. Eind oktober liet Perot in een interview met het vak blad Ward's Auto World weinig heel van het beleid bij GM. Hij be schuldigde de directie van buiten sporige verspilling en bureaucrati sche ondoelmatigheid. negen voorstellen, die tot doel heb ben het interne handelsverkeer in de EG vrijer te maken. Voordat eind 1992 de beoogde 'interne markt' gerealiseerd is, moeten in totaal zo'n 300 regelingen op han dels- en industriegebied worden aangepast, maar de voortgang op dat punt is uiterst traag. In 1986 zouden totaal 95 regelin gen moeten worden behandeld, maar het Nederlandse en Engelse EG-voorzitterschap zijn er dit jaar slechts in geslaagd 41 voorstellen door de Europese ministerraad aangenomen te krijgen. Diverse lidstaten hebben regelmatig be sluitvorming geblokkeerd, omdat zij vonden dat nationale economi sche belangen in het geding waren. Zo hadden de handelsministers er gisteren in Brussel vele uren voor nodig om het eens te worden over Europese normen voor de plaatsing van de pedalen in vork heftrucks. Ook de besluitvorming over maatregelen om traktoren te gen kantelen te beperken vergde lange vergaderingen. Ondanks de magere resultaten op dit gebied van de laatste twaalf maanden, toonde staatssecretaris van Europese Zaken dr. René van der Linden, zich gisteren voorzich tig optimistisch. "Het prestige van de raad is na vele zittingen van ma gere besluitvorming gisteren weer wat opgevijzeld", zei hij over de plotselinge besluitvaardigheid van de bewindslieden. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Nadat Wall Street na een slecht begin zich gisteren weer vrijwel geheel had weten te her stellen, heeft ook de Amsterdamse ef fectenbeurs vandaag de weg omhoog ingeslagen. Wel waren Fokker en Gist- brocades f2 lager op respectievelijk f53,50 en f51. Verder zien van enkele bescheiden verliezen bij Kluwer, HBG en Wessanen in de ochtenduren hoger, hoewel het in de meeste gevallen voorzichtig ging. FGH deelde in de feestvreugde met een vooruitgang van tachtig cent op f 14,10. Nijverdal-Ten Cate kon zich f8 verder herstellen tot f 126. de hoofdfondsen afge- Van de internationals ging Akzo f 1,30 omhoog naar f 162,70. Unilever, die juist een grote overneming in de Verenigde Staten heeft aangekondigd, was tegen het middaguur f2 beter op f508,50. Koninklijke Olie ging f 1 voor uit naar f205.60. In de financiële sector was de groot ste winst weggelegd voor AEGON; die bedroeg f 1,30 op f 89,30. Heineken deed er f 1,50 bovenop op f 179,50. Eenzelfde winst boekte KNP op f 159,50. De obli- gatiemarkt lag er onveranderd bij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9