Reagan: zonodig speciale aanklager Spionageboek 'hete aardappel' Onderzoek Iran-zaak Nixon wilde Beatle Lennon VS uitzetten Leger van Bouterse roeit bosnegers uit Nü30r 60 Jaar 14 Miljoen HEMA DINSDAG 2 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 de pogingen om de Lennons te de porteren zo'n opschudding zouden Lennon en zijn WASHINGTON (Rtr/UPI/DPA/AFP) - President Reagan zou voor het onderzoek in de veroorzaken En ze onthullen deporteren na Iran-zaak de benoeming toejuichen van een speciale onderzoeker, zoals indertijd bij de JJSterf amwiovCTdoSIdrugs* *'t. De drijvende kracht Watergate-affaire onder president Nixon, als het Amerikaanse ministerie van justitie dit Nixon zijn diensten heeft aangebo' nelijk de Republikeinse senator ALEXANDRIA (Rtr) - Meer dan twee miljoen documenten uit de Witte Huisperiode van ex-presi dent Richard Nixon zijn gisteren openbaar geworden ondanks aan houdende pogingen van Nixon om de stukken in de geheime archie ven te houden. Echte onthullingen leveren de documenten niet op, maar er zitten toch voldoende inte ressante aspecten aan om de histo rici een tijd bezig te houden. De stukken beslaan uiteenlopende on derwerpen, van de pogingen om de a Beatle John Lennon te deporteren f^andaal dat tot de relatie tussen Nixons han delspolitiek en de donaties in zijn verkiezingskas. Geheime archieven vrijgegeven 1974 tot zijn val leidde. Maar niet alle documenten met betrekking tot Watergate zijn vrijgegeven. Uit de stukken blijkt dat het Wit- L Een verzameling stukken heeft te Huis geenszins had dat betrekking op de pogingen die i 1968 werden ondernomen om John uw Yoko Ono te aanleiding van drugsbe ken- nodig acht. Hij zei dit gisteren in een toespraak Het ministerie van justitie is al op het Witte Huis bij de start van bezig met een eigen onderzoek een afzonderlijk onderzoek naar naar de toedracht en de vraag wie het functioneren van de Nationale verantwoordelijk waren voor de Veiligheidsraad die betrokken was operatie. Het Watergate-schandaal, bij geheime wapenleveranties aan waarbij indertijd ook een speciale Iran en doorsluizing van een deel onderzoeker werd benoemd, leid- van de opbrengst naar de contra's de in 1974 tot de val van president die vechten tegen de regering in Richard Nixon. Nicaragua. Winkels van blanken in Johannesburg geboycot en vernietigd, w___. meldingen van gewelddadigheden, Buitenland kort Libanon Reagan zei dat hij nog niet heeft besloten of hij een buitengewone vergadering van het Congres zal bijeenroepen om de Iraanse wa penzaak te bespreken, zoals zon dag was voorgesteld door senator Robert Dole uit Kansas, leider van Reagans eigen Republikeinse frac tie in de Senaat. „Daar wordt nog over gesproken, er is nog geen be slissing genomen", verklaarde hij tegenover verslaggevers. Het Congres is tot 6 januari op reces. De vorige maal dat het Con gres voor een buitengewone verga- JOHANNESBURG (AP) - Zwarte ?Hi.ng w?rd bijeengeroepen was in anti-aparheidsaktivisten zijn gis- 1948 onder president Harry Tru termiddag begonnen met een boy- m?n cot van winkels van blanken in en Leiders van de Democraten in rond Johannesburg. De boycot, die het Congres verklaarden dat zy lie- tot en met 31 december moet du- ver Wlllen wachten tot januari, ren, is bedoeld als protest tegen de wanneer zij de leiding in de Senaat afkondiging van de noodtoestand overnemen van de Republikeinen op 12 juni; de organisatoren willen na de Jongste verkiezingen voor ook de eis kracht bijzetten dat de vervanging van een deel van het zwarte woonstad Soweto en aan- Congres. grenzende woonsteden worden sa- De onderzoekscommissie die mengevoegd onder één, multira- Reagan gisteren installeerde is ciale gemeenteraad. door hem zelf ingesteld en bestaat Een van de organisatoren van de uit ex-senator John Tower, een Re- boycot, Jabu Ngwenya, zei giste- publikein, de vroegere veiligheids- ren in het dagblad Business Day adviseur Bent Scowcroft, ook een dat men zal proberen het gebruik Republikein, en een vroegere mi- van geweld om naleving van de nister van buitenlandse Edmond boycot af te dwingen tegen te gaan. Muskie, een Democraat. Bij eerdere boycot-acties werden „Alle feiten moeten boven water zwarten die toch bij de gewraakte komen", zei Reagan bij de installa- winkels hadden gekocht soms tie van de drie, die de operaties van door zwarte jongeren mishandeld de staf van de Nationale Veilig- of onder bedreiging gedwongen de heidsraad moeten nagaan en aan gekochte waren, waaronder rauw bevelingen moeten doen voor zijn vlees, schoonmaakmiddelen en ba- toekomstige rol. De commissie (^je'j i P j3tse op te eten heeft de bevoegdheid gekregen om Ondanks de oproep van de orga- mensen onder strafbedreiging op nisatie meldde een journalist dat in te kunnen roepen om te getuigen sommige wijken van Soweto jon- volgens de Washington Post gin- geren forensen aanspraken die van gen de vereniede Stoten zich Das hun werkuitdestod terugkeerden. ,e"ke'e Bevallen werden in de Iran bemoeien n7dat Israëlische f„ad Sekste goederen afgepakt wapenhandelaren zich de woede »n waren geen vanHde Iraniërs op de hals hadden gehaald door verouderde raketon derdelen te leveren. De Washing ton Post beroept zich op militaire bronnen in de VS en Israel. De regering-Reagan liet haar dekmantel van wapenleveranties via Israel vallen toen Iran de verou derde onderdelen voor de HAWK- luchtdoelraketten naar Israel te rugstuurde en de geheime onder handelingen over de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Liba- Gevechten tussen Palestijnse non tot stilstand kwamen. In plaats aanhangers van Yasser Arafat en van onderdelen voor de moderne de sji ïtische Amal-militie hebben i-HAWK waar Iran om had ge- gisteren in en om de Libanese vraagd, waren reservestukken hoofdstad Beiroet aan 46 mensen Voor het oudere type van de raket- het leven gekost, terwijl er 111 ge- ten geleverd. De Post wist te mei- wonden vielen. Sji'itische troepen den dat Robert McFarlane, de beschoten de vluchtelingenkam- voormalige nationale veiligheids pen Chatilla en Bouij el Barajneh adviseur van president Reagan die met kanonnen, tonks en mortieren speciaal was belast met de wapen- terwijl de Palestijnen terugschoten zendingen, in woede was uitgebar- met raketwerpers en raketgrana- sten toen hij van de blunder hoor- ten. In Sidon, een stad met 200.000 de inwoners die ook in het spervuur Nadat de fout door de Israëliërs ligt tussen Palestijen en Amal-mili- tie, werd gisteren massaal gestaakt uit protest tegen de gevechten. Scholen,' winkels en banken sloten 1 hun deuren. Verkeersvliegers Minstens 70 Amerikaanse ver-, keersvliegers zijn de afgelopen twee jaar behandeld tegen versla ving aan cocaïne. Volgens het blad Pittsburgh Press heeft het federale bureau voor burgerluchtvaart toe gegeven dat het gebruik van cocaï ne en hasj door piloten sinds enige tijd een probleem vormt. Naar de mening van Pittsburgh Press is het aantal verslaafde vliegers onge twijfeld groter omdat sommigen hun verslaving geheim houden uit vrees hun baan te verliezen. Castro De Cubaanse president Fidel Ca stro heeft zich beklaagd over de chaos en anarchie in bedrijven en gezegd dat de economische doel stellingen nimmer verwezenlijkt zullen worden als de discipline on der de werknemers niet verbetert. 'Voor een land bestaat geen grotere schande dan wanneer het een land van lanterfanters wordt. Het zou de grootste trots van onze revolutie en ons volk zijn als ons land een land van werkers wordt'. Soedan Soedanese regeringstroepen hebben bij een aanval op een kamp van opstandelingen in de provincie Upper Nile, in het zuiden van het land, 70 guerrillastrijders gedood en grote hoeveelheden wapens en munitie buitgemaakt. Dit is giste ren bekendgemaakt door het Soe danese opperbevel. Intussen doen geruchten de ronde dat rebellenlei der kolonel John Garang is gedood of verwond na een meningsver schil met één van zijn onderge schikten. in november 1985 was hersteld nam Washington de wapenleveran ties verder in eigen hand. Er werd niet langer gebruik gemaakt van de omweg via Israel, waarbij wa pens geleverd werden uit Israëli sche voorraden die vervolgens door de Amerikaanen werden aan gevuld. Volgens de Post heeft Iran dit jaar vier partijen raketonderde len ontvangen die rechtstreeks uit de VS afkomstig waren. den als agent gade. De openbaarmaking van de do cumenten door de Nationale Ar de narcoticabri- Strom Thurmond, die bijzonder gebeten was op Lennon, een paci fist die zich in die jaren keerde te gen de Amerikaanse oorlog in Viet- het Witte Lennon rechtbanken heeft geprobeerd "enorm an Lennon openbaarmaking tegen te houden, ieveren en een overwinning voor onderzoe kers die speuren naar meer bijzon derheden omtrent zijn omstreden presidentschap. Op het eerste ge zicht werpen de stukken weinig nieuw licht op het Watergate hoeveelheden geld zal op- de geldkisten van Nieuw Links". Maar de campagne tegen Len non pakte averechts uit toen de Amerikaanse jeugd partij koos voor de Beatle. Frank Gannon, me dewerker van het Witte Huis, vroeg zich dan ook klaaglijk af of de kwestie niet beter uit de schijnwer pers kon verdwijnen. Uit 1970 dateert een stapel stuk ken over Elvis Presleys inspannin gen om het Witte Huis ter zijde te staan in een campagne tegen drug gebruik. Presley zou zeven jaar la ter overlijden aan een overdosis drugs. In een warrige brief aan Ni xon bood Presley zijn goede dien sten aan: "Ik zal meer goed kunnen doen als ik zou worden benoemd tot federaal agent." Het Witte Huis ging in op Presleys verzoek om een ontmoeting met de president. Een verslag van de bijeenkomst ver meldt dat Elvis als cadeautje voor Nixon een Colt .45 pistool uit de Tweede Wereldoorlog had meege bracht en dat hij uitviel in een tira de tegen de Beatles. "Presley gaf te kennen dat naar zijn mening de Beatles een anti- Amerikaanse geest hadden aange wakkerd," zegt het verslag. "Hij zei dat de Beatles naar dit land waren gekomen, veel geld hadden ver diend, en toen terugkeerden naar Engeland waar ze het anti-Ameri kanisme aanwakkerden". Presley kreeg uiteindelijk een speciale penning met zijn naam erop, waar uit bleek dat hij was benoemd tot honorair anti-narcotica agent. De archieven tonen ook aan dat Nixon bijzondere aandacht had voor de belangen van personen die aanzienlijk hadden bijgedragen aan zijn verkiezingscampagne. Een memo uit 1970 brengt hem in her innering dat de ondernemers uit de textielindustrie fors hadden bijge dragen en dat belangrijke stoten in het zuiden Republikeins hadden gestemd. Kort daarop gaf Nixon zijn steun aan een wet ter beper king van de textielimport, die de Amerikaanse textielfabrikanten beschermde tegen invoer uit Ja pan. Nixon heeft steeds het stand punt verdedigd dat de documen ten zijn persoonlijk bezit waren. Uiteindelijk gaf hij de strijd op wat betreft de stukken die gisteren openbaar werden, maar over de be stemming van documenten die rechtstreeks betrekking hebben op de Watergate affaire wordt nog steeds een juridische strijd gele verd. De Amerikaanse regering heeft Nixons archieven opgebor gen in een opslagruimte in Ale xandria, een voorstad van Was hington. ST. LAURENT (GPD) - Tussen Albina en Moengotapoe in het oosten van Suriname zijn deze week in enkele nederzettingen van de bosnegers de vermoorde lichamen gevonden van 13 vrouwen en kinderen. Rob Wijn- gaarde, secretaris van de Stichting Steun 'Vrij Suriname', die met het jungle commando van Ronnie Brunswijk in het gebied verbleef, heeft dit na terugkeer meegedeeld. De lichamen zijn over een afstand van tien kilometer gevonden. De slachtoffers zijn op korte afstand van achter neergeschoten. Overleven den vertelden, dat soldaten van het nationale leger van Suriname met een helikopter zijn geland om deze operatie uit te voeren. Ter plekke gemaakte foto's zullen het bewijs leveren aan de mensen rechtenorganisatie van de Verenigde Naties, dat in Suriname op dit ogen blik volkerenmoord op de bosnegers wordt gepleegd. De bosnegerbevolking van het gedeeltelijk in handen van Ronnie Brunswijk zijnde bauxietstadje Moengo, is massaal vertrokken naar het Patamacca-gebied ten zuiden van Moengo en naar Moengotapoe, de ge-, boorteplaats van Brunswijk. Suriname's minister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg, had in een eerder stadium het uitroeien van de bosnegers genoemd als oplos sing voor de huidige situatie in het land. De militaire situatie lijkt zich op dit ogenblik enigszins in gunstige zin voor Bouterse te wijzigen. Zijn leger heeft de vernielde brug bij Moengo hersteld. De herovering van het stadje kan elk ogenblik beginnen. Politiemannen in de Indiase hoofdstad New Delhi proberen Hindoes, die demonstreren tegen de moord op 24 geloofsgenoten door militante sikhs, te kalmeren. De betoging gisteren liep enigszins uit de hand. Enkele agenten raakten bij schermutselingen gewond. (foto anpi CHANDIGARH/NEW DELHI (Rtr/AP) - Sikh-extremisten in de Indiase deelstaat Punjab hebben gisteren opnieuw tien mensen doodgeschoten. Terwijl de span ning tussen sikhs en hindoes op loopt heeft de politie twee voor mannen van de radicale stroming onder de sikhs gearresteerd: de voormalige eerste minister van Pupjab Prakash Singh Badal en het hoofd van het comité dat ver antwoordelijk i Extremisten doden weer tien hindoes Premier Rajiv Gandhi a heeft gisteren tegenover e r de sikh tem- dend parlement verklaard dat hij hi. nen ingrijpen als Punjab niet rechtstreeks onder toezicht van de federale regering wordt gesteld. „Als het huis ons de-bevoegdheden geeft kunnen we optreden," zei Gandhi. Leiders van zijn Congrespartij in Punjab eisten het aftreden van de hoogste gekozen bestuurder in de deelstaat, Surjit Singh Barnala, een gematigd sikh die tot dusver steeds gesteund werd door Gand- De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', gaat fluisterstil op weg met z'n krachtige motor, goed voor 65 DIN pk. Een hoog koppel en een 5-versnellingsbak zorgen voor een uitzonderlijke souplesse. Waardoor hij met gemak een caravan trekt. Bovendien is de 309 sneller dan al z'n soortgenoten160 km/uQua zuinigheid en com fort doet hij recht aan de uitstekende dieselrepu tatie van Peugeot. Als u die wilt ervaren, wordt het tijd voor een proefrit. Dan begrijpt u waarom we deze 309 een symfonie in 'D' noemen. BI PEUGEOT 309 pels, Gurchuran Singh Tohra. Vol- binnen enkele dagen gens een politiewoordvoerder plan" zal presenteren wordt Badal verdacht van steun aan extremisten die strijden voor een onafhankelijke sikh natie. Onder de slachtoffers van giste ren waren een dorpshoofd, drie leden van actie- het terro de deelstaat Punjab de kop in te drukken. Gandhi zei dat zijn regering „niet in gebreke zal blijven en hard en po-, streng zal optreden" tegen het uit van één ge- de hand lopende geweld van de sikhs in de noordelijke deelstaat, rechtse hin- „We gaan optreden," aldus Gand- doe-partij heeft opgeroepen tot een hi. De parlementsleden riepen te- staking op vandaag in de hoofd- rug: „We willen actie." litieman De Janata Partij, e stad New Delhi uit protest tegen de moord op 24 hindoes door extre mistische sikhs afgelopen zondag. Gandhi drong er bij het parle ment op aan zijn regering vergaan de bevoegdheden te geven Ook uit andere steden in noord-In- rechtstreeks te kunnen ingrijpen dia werden protestdemonstraties gemeld. De oppositie in het federale par lement drong aan op het ontslag van minister van binnenlandse za ken Buta Singh. Gandhi maande het parlement en de bevolking tot kalmte. In de Indiase hoofdstad New Delhi en de noordelijke deelstaat Punjab was de politie gisteren in de hoogste staat van paraatheid ge bracht om wraakacties van hin does te voorkomen na de moord zondag op 24 busreizigers door sikh-terroristen in Punjab. In de deelstaat eiste een groep met de naam Khalistan Bevrij dingsmacht de verantwoordelijk heid op voor de moordpartij. LONDEN - De man in de straat be grijpt er weinig of niets van, maar voor de Britse politiek is het bijzonder hete den. De zaak die hier lang de parlementaire gemoederen in heftige beroering brengt, is de voorgenomen publikatie in Austra lië van een boek over Engelands spionage en contra-spionagedienst MI 5, dat de regering-Thatcher kennelijk kost wat kost wil voorko- voudiger liggen als er vroeger van hoger hand ook was opgetreden te gen de publicatie van boeken over rdappel gewor- MI 5 in Engeland zelf. al weken- Maar eerder verschenen in Enge land wel boeken over de spionage dienst. Onder meer in 1981 toen de bekende journalist Chapman Pin cher een boek publiceerde, nota bene met aanzienlijke medewer king van dezelfde omstreden agent Peter Wright en dus ook met de zelfde beschuldiging aan het adres van het voormalige hoofd van MI 5, de inmiddels al lang overleden sir Peter Hollis. Waarom dan alle opwinding en de hoge uit de belastingpot te beta- len proceskosten in Australië? De Ze heeft de Australische rechters regering-Thatcher houdt vol dat er gevraagd de uitgave te verbieden een wezenlijk verschil bestaat tus- omdat die naar haar opvatting, Sen boeken die door buitenstaan- grote schade zal toebrengen aan de ders geschreven worden en door structuur en opzet van de Britse de spionnen zelf. Ook al hebben door Haye Thomas geheime dienst. En vooral ook aan de ijzeren regel dat het ambtenaren in vaste dienst niet is toegestaan van het om over strikt vertrouwelijke in formatie uit de school te klappen. Het boek, waarover de Australi sche rechter nu moet beslissen, is geschreven door een ex-agent van MI 5: Peter Wright, die door mid del van zijn publikatie nogmaals wil aantonen dat het vroegere hoofd van de Britse spionage en beschuld:w contra-spionagedienst sir Roger h®* karretje Hollis in feite voor de Russen cher laat spannen, is de werkte. die spionnen hun medewerking gegeven aan de totstandkoming uscript. Belachelijk, stelt de oppositie, die mevrouw Thatcher en haar ver antwoordelijke ministers nu het vuur na aan de schenen legt. Zelfs 's lands procureur-generaal, de eer biedwaardige sir Michael Havers moet het nu ontgelden. En aan de beschuldigingen dat hij zich voor That- .jnzijn aftreden gekoppeld. Een beschuldiging die hij al vele malen eerder heeft geuit, maar die De voormalige Britse spion Peter Wright arriveert met zijn vrouw Lois door zijn superieuren en uiteinde- bij het gerechtsgebouw in Sydney waar het proces wordt gevoerd over het ijk de regering nimmer is overge- al of niet toestaan van publikatie van zijn spionageboek. (foto ap> nomen. De zaak zou heel wat een- Maar sir Michael heeft de roerige oppositie in het Lagerhuis te ver staan gegeven dat hij heel goed weet waar zijn verantwoordelijk heden liggen en dat hij er eenvou dig niet over piekert om te vertrek ken. Ondertussen heeft de raadsman van Peter Wright in Australië inza ge geëist in geheime documentatie van MI 5 en om dat te voorkomen heeft premier Thatcher de secreta ris van het kabinet en daarmee 's lands hoogste ambtenaar sir Ro bert Armstrong naar Sydney ge stuurd om haar standpunt te ver dedigen. Maar dat is tot nu toe geen suc ces gebleken. De keurige sir Ro bert, die bij zijn vertrek van Heath row naar Sydney al zo over stuur raakte, dat hij met zijn diplomaten- tas een persfotograaf om de oren sloeg, legde in de rechtzaal verkla ringen af die hij later met het schaamrood op de kaken moest herroepen als zijnde aperte on waarheden. Bijvoorbeeld had hij eerder ver klaard dat de procureur-generaal bij beslissingen over deze affaire rechtstreeks betrokken was. Maar een woedende sir Michael Havers liet op het thuisfront onmiddellijk weten dat dit onjuist was en dus moest de arme sir Robert aan de Australische rechter verklaren dat hij onwaarheden had verkocht. Ondertussen rolt de zaak verder. Over de hoofden heen van het Brit se publiek, dat er zo langzamer hand geen touw meer aan vast kan knopen. Daar is er ondanks de ob sessie hier voor spionnen en verra ders, geen sprake van een werkelijk nationale interesse. Hoogstens van een amusante nieuwsgierigheid over het gekra keel in het parlement en het juridi sche touwtrekken in Sydney, waarin de kansen voor de regering- Thatcher niet erg hoog worden aangeslagen. Maar deze heeft al la ten doorschemeren dat zij in hoger beroep zal gaan als de rechter in stemt met de publikatie van het boek. ADVERTENTIE Dames- of heren quartz analoog horloge met kunststof kast en band. Waterdicht. Diverse kleuren en wijzerplaten. 39.75

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7