Staatsbezoek waarschijnlijk van de baan CDA wijst aanschaf extra Patriots af Heerma niet bang voor beleggersboycot Van Leijenhorst woedend op Gelders CDA Uitbetaling kansspelen gewijzigd DINSDAG 2 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 huurwoning krijgen zonder enige controle. In Heerma's nieuwe plan krijgen beleggers een subsidie tot een prijs van 125.000 gulden. Is de bouwprijs hoger, dan krijgt de be legger geen subsidie over die meer kosten. Maar hij krijgt wel degelijk subsidie, benadrukte Heerman gis teren voor de commissie. Het twee de deel van het plan omvat contro le op de kwaliteit/prijsverhouding van de woning, en met name dat laatste is de beleggers een doorn in het oog. De PvdA toonde zich gisteren blij met het intrekken van Brokx' plan, dat door vrijwel alle instan ties, waaronder de Raad voor de Volkshuisvesting, was gekraakt. Het zou nadelig zijn voor de huur ders. "Dit getuigt van grote wijs heid. Er was eerst sprake van pa niekvoetbal", aldus PvdA-er Schaefer. Hij diende ook een voorstel in om de subsidie voor de premie-A koopwoningen te handhaven op het huidige niveau van 50.000 gul den. Heerman wil die beperken tot 44.000 gulden, gespreid over een aantal jaren, en zei direct weinig te voelen voor de suggestie van Schaefer. Hij werd daarin ge steund door CDA en WD. Heerma vermoedt dat bij inwilliging van de PvdA-wens mensen die zich dat fi nancieel niet kunnen veroorloven, toch een woning kopen en later in grote problemèn komen. Hij be loofd daar/nog een schriftelijke toelichting op te geven. Schaefer bestreed Heerma's standpunt. Volgens hem gaat het hier om een ordinaire bezuiniging en kunnen bij handhaving van de huidige subsidieregeling mensen met inkomens vanaf 35.000 gulden zich wel degelijk een koopwoning veroorloven. Hij verweet beide re geringspartijen naar de kiezer toe het eigen-woningbezit aan te prij zen, maar dit in de praktijk onmo gelijk te maken voor mensen met lagere inkomens. Dierenbescherming: Braks moet visleed beperken HILVERSUM (GPD) - De Dierenbescherming gaat minister Braks Gandbouw en visserij) vragen de sport- en beroepsvisserij te beperken. De aanleiding daarvoor is wetenschappelijk onderzoek naar pijn- en angstbeleving bij karpers en enkele karperachtigen. Uit het onderzoek blijkt dat een aan de haak gevangen karper en enkele karperachtigen pijn en angst ervaart. Die pijn en angst zijn gering, maar niettemin vindt de Dierenbescherming dat het minis terie het gebruik van levende aasvis moet verbieden, evenals het gebruik van weerhaken. Beroepsvissers zouden bovendien in de toekomst geen staande netten meer mogen gebruiken, omdat die vissen teveel kwellen. Ook bij het kweken van onder meer forel, paling en meerval zouden de onderzoeksresultaten van de Utrechtse universiteit moeten worden betrokken. Het onderzoek werd financieel ondersteund door het ministerie, de landelijke hengelsportorganisaties NWS en CNHV, de Dieren bescherming en de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij (OVB). De O VB betreurt de manier waarop de universiteit de onderzoeksresultaten naar buiten heeft gebracht. Woordvoerder Kolb beschuldigt de universiteit van misleiding, eenzijdigheid en onvolledigheid. "Pijn en angst worden in slechts zeer geringe ma te door een gehaakte en gedrilde karper ervaren", aldus Kolb. D66 en CDA aarzelen over bezoek AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gisteren het vijfde officiële casino in Nederland geopend. Het is tevens het eerste in de hoofdstad en zal daar moeten opboksen tegen de concurrentie van de vele illegale Golden Ten-casino's die Amster dam telt. Het nieuwe casino is on dergebracht in het Hilton Hotel. Er zijn onderhandelingen gaande Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker- Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal techniek. De rollerball combineert het schrijf- en diverse kleuren hoogglanzend kunststof, comfort van een vulpen methetgemakvaneen Samen in een luxueuse geschenkverpakking, ballpen en het nieuwe type Vector ballpen Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de- terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waar je ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: normaal gesproken hoogstens 'n paar gewone "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen.pen- pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen nen, dit zijn Parkers!" PARKER DEN HAAG (GPD) - Het CDA-ka- merlid en voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs Van Leijenhorst heeft het vertrou wen opgezegd in het Gelderse CDA-bestuur. Hij verwijt het Gel derse CDA 'geen poot voor hem te hebben uitgestoken' bij de laatste kamerverkiezingen. Sinds mei heeft hij de bijeenkomsten van het zogeheten Gelders Contact niet meer bezocht. Tijdens die bijeenkomsten pra ten CDA-ers uit Eerste en Tweede Kamer en de provinciale bestuur ders met het Gelderse CDA-be stuur over landelijke en provincia le politiek. Van Leijenhorst woont in het Gelderse Garderen en was in het eerste kabinet-Lubbers nog staatssecretaris van onderwijs. Daarvoor was hij staatssecretaris van binnenlandse zaken. Voor de laatste kamerverkiezin gen werd hij door het landelijke partijbestuur op de 41e plaats van de kandidatenlijst gezet. By voor- slyten'. "Ik kan me zijn teleurstel ling voorstellen, We hebben het ge had over zijn plaats op de lijst, maar we konden elkaar niet over tuigen. Het was onze doelstelling alle Gelderse bewindslieden op een verkiesbare plaats te krijgen. Dat is gelukt", aldus Propper. "Je probeert natuurlijk wel hier en daar iemand op te krikken, maar ja, er zijn nu eenmaal twaalf provincies. En daarnaast, als je ie mand opkrikt gaat dat ten koste van een ander". Volgens Propper zijn de bijeenkomsten van het Gel ders Contact 'bijzonder zinvol'. "Reken maar dat we nu al pleiten voor een CDA-er als burgemeester van Nijmegen", zegt hij terloops. Dan weer: "Ik zou graag zien dat Van Leijenhorst er weer bijkwam. Ik zal hem voor de volgende verga dering persoonlijk uitnodigen. Maar nogmaals: ons valt niets te verwijten". Van Leijenhorst: "Ik heb nog veel meer noten op mijn zang, maar daar wil ik nu nog niets over zeggen". (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/WOUDENBERG (ANP/GPD) - Minister De Korte wilde gisteravond niet meer herinnerd worden aan zijn gewraakte tekst over het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan. Tegenover journalisten zei hij: "Dat is het probleem. Je hebt een heleboel te doen en dan maak je af en toe een kras die niet goed gelezen is". Hij gaf toe er met premier Lubbers over te hebben gesproken. Dierenbescherming naar rechter voor overname proefdierenbedrijf Afgelopen vrijdag zei premier Lub bers dat de regering geen besluit had genomen over de uitnodiging van Japan. De emoties die losko men door berichten over een uitno diging vereisen grondig onder zoek, aldus de premier. De chris ten-democraten beschouwen de opmerkingen van De Korte dan ook als weinig elegant tegenover de ministerraad. Ook de Japanners kunnen zich door De Korte's optreden gegriefd voelen, vindt het CDA. "De Japan ners hebben ook hun trots. Nie mand is ermee gebaat dat hier een grote zaak van gemaakt wordt", zei een CDA-woordvoerder. D66-fractieleider Van Mierlo zei in een reactie het "onbegrijpelijk" te vinden dat De Korte heeft ge meend de kwestie van het eventue le staatsbezoek aan Japan op een partijbijeenkomst te moeten aan kaarten. Dit laatste temeer daar het kabinet over de hele kwestie nog geen beslissing heeft genomen, al dus de D66-voorman. Van Mierlo deelt weliswaar de opvatting van De Korte dat een staatsbezoek van Beatrix en Claus aan Japan 'ongewenst is', maar noemt het niet van nationaal be lang als een discussie hierover nu al hoog wordt opgespeeld in de pu blieke opinie. Het is overigens onwaarschijn lijk dat koningin Beatrix en prins Claus het staatsbezoek zullen af leggen. Gisteren bleek dat behalve de WD ook het CDA en D66 grote aarzelingen hebben met het voor genomen officiële bezoek. In 1971 'Pers moet zich beperken bij ABP-enquête' bracht Hirohito onder heftige protesten van oorlogsslachtoffers, waaronder de nationale cabaretier Wim Kan, een officieus bezoek aan ons land. Het was toen een particulier be zoek, maar het keizerlijk paar werd wel ontvangen door de toenmalige burgemeester van Amsterdam, Samkalden. Het tweedaagse be zoek leverde veel protesten op. Bij het Okura-hotel werden Japanse vlaggen verbrand, en in Den Haag werd de voorruit van de keizerlijke auto ingegooid. Ook de ruiten van de Japanse ambassade moesten het ontgelden. DEN HAAG (ANP) - Dierenbe schermers willen via een kort ge ding meer van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) te weten komen over de verkoop van het Centraal Proefdierenbedrijf van TNO in Zeist aan een Ameri kaans particulier bedrijf. Het kort geding dient volgende week in Den Haag en is aangespannen door de Nederlandse bond tot bestrij ding van vivisectie en de Dierenbe scherming. Deetman heeft steeds geweigerd opening van zaken te geven. Met de overname is 25 miljoen gulden gemoeid, waarvan de helft voor re kening van de overheid komt. De bewindsman weigert de informatie omdat naar zijn zeggen dan interne bedrijfsgegevens openbaar wor den. Deetman heeft wel de Tweede Kamer nader ingelicht en doet de ze week nog eens. Die mededelin gen zijn echter vertrouwelijk. De dierenbeschermers zeggen dat de proefdieren er niet mee zijn gediend wanneer zij inzet worden van commerciële handel. Boven dien krijgt het geld een betere be stemming wanneer het besteed wordt aan onderzoek naar alterna tieven voor dierproeven, aldus de twee organisaties. Het Amerikaanse Harlan Spra- gue Dawley inc. (HSD) neemt het bedryf over. HSD is de op een na grootste proefdierfokkerij ter we reld. De kamerleden Tommei (D66) en De Boois (PvdA) hebben docu menten opgevraagd over de ver koop en Deetman gevraagd die voorlopig uit te stellen. Ze vrezen dat meer proefdieren worden ge fokt en zelfs geëxporteerd uit com merciële overwegingen. GRENSGEVAL DEN HAAG (GPD) - Het CDA-ka- merlid Paulis wil een gesprek met het team van de tv-rubriek Den Haag Vandaag over de verslagge ving van de komende parlementai re ABP-enquête. Paulis, zelf lid van de enquêtecommissie, meent dat dit NOS-programma zich te rughoudend moet opstellen bij het brengen van samenvattingen van het onderzoek naar onregelmatig heden met bouwsubsidies door be leggers. Het kamerlid zal deze kwestie woensdag in een kamer commissie aan de orde stellen. Voor de VARA-tv zei Paulis gis teravond dat er een aantal mensen verhoord gaat worden die het me dium televisie alleen als consu ment kennen. "Daarbij denk ik aan hen die achter de schermen werken, calculateurs bijvoorbeeld. Als die geconfronteerd worden met publiciteit zoals die bij de RS V-enquête plaatsvond, dan denk ik dat het averechts kan werken", aldus Paulis, die in dit verband een stuk volksvermaak vreest. De voorzitter van de parlemen taire enquêtecommissie ABP, de PvdA-er De Vries, deelt het stand punt van Paulis niet. "Hij spreekt zeker niet namens de commissie. In de wet staat dat een parlemen taire enquête openbaar moet zijn, en dat zal ook gebeuren. Als Paulis een gesprek wil hebben met de me dia over de verslaggeving, moet hij dat zelf weten", aldus De Vries. In het Amsterdamse Hilton, waar gisteren het casino werd geopend, konden de liefhebbers gelijk terecht voor een nieuw kaartspel: Punto Banco. Het spel is een variant op Baccara. (foto anp) voor de vestiging van een tweede, groter casino vlakbij het Leidse- plein. Het nieuwe Amsterdamse casino heeft ten opzichte van de andere casino's van de nationale Stichting Casinospelen enkele primeurtjes: het nieuwe kaartspel punto banco wordt er geïntroduceerd, er is een aparte speelzaal voor bezoekers die in alle rust met een hogere mini- muminzet willen spelen en in de zogenoemde Jackpotclub staan 120 speelautomaten die by winst door de speler direct geld uitkeren. Bovendien zal het casino 's nachts tot drie uur open zyn, dat is een uur later dan in de rest van het land. De maximuminleg voor fruitkas ten en andere kansspelautomaten in horecabedrijven en speelhallen mag vanaf nu niet meer dan een kwartje per spel bedragen. De au tomaat zelf moet de prijzen uitbe talen, met een maximum van vijf tig gulden. De automaat moet mi nimaal zestig procent van alle in worpen uitkeren. Een speler mag ten hoogste vijftig gulden per uur kunnen verliezen. Dat staat in een onderdeel van de Wet op de Kansspelen dat ten doel heeft zwakkere groepen in de sa menleving te beschermen. Ook is er rekening gehouden met een re delijke expolitaitie van de speelau tomaten om illegale uitbating te voorkomen. Voor reeds geïnstal leerde automaten geldt een over gangsregeling. Horeca-gelegenheden die zich in belangrijke mate op jongeren on der de 16 jaar richten, zoals buurt en dorpshuizen of sportcomple xen, mogen geen kansspelautoma ten binnen hun muren hebben. Voor behendigheidsspelen (flip perkasten, video-spelletjes) geldt dat slechts vrije spellen mogen worden gewonnen. Uitbetalen is niet toegestaan. DEN HAAG (GPD) - Tegen de wens van CDA en enige CDA-mi- nisters in houdt minister Van Ee- kelen (defensie, WD) vast aan zijn plan om in 1988 vele miljoenen ex tra uit te geven aan luchtverdedi ging. Dat bleek gisteren toen de minister zijn beleidsplannen voor de komende jaren presenteerde. WD-fractieleider Voorhoeve stel de zich gisteravond op een partij bijeenkomst vierkant achter zijn bewindsman op. CD A-defensiespecialist Frinking' noemde Van Eekelens plan giste ren echter 'sterk overdreven'. "Hij is bezig te overvragen met het doel toch te komen aan een jaarlijkse verhoging van de defensieuitgaven met 3 procent", aldus de CDA-er. Van Eekelen daarentegen meent dat zijn plannen passen in het re geerakkoord. Het vorige kabinet- Lubbers besloot kernwapentaken te schrappen bij de plaatsing van kruisraketten in 1988. Ter compen satie daarvan moet dan de lucht verdediging worden versterkt. Dat zou aanvankelijk gebeuren via aan passingen aan de F-16. Dat zou tus sen de 300 en 400 miljoen kosten en pas na 1990 plaatsvinden. De CDA- fractie zegt nu met verbazing te constateren dat de WD, die zelf met het idee voor de verbetering van de F-16 is gekomen, plotseling van standpunt verandert. Volgens Van Eekelen zijn daar voor goede redenen aan te voeren. "Als we extra Patriots kopen zijn we technisch vernieuwend bezig. Bovendien gaat het om een ver- volgorder. We hebben al (voor 900 miljoen gulden; red) Patriots aan geschaft. Leverancier Amerika zorgt voor volledige compensatie". In de visie van de defensieminis ter geeft dat de ruimte om te wach ten met de verbetering van de F16. Van Eekelen liet gisteren weten dat weliswaar de aanschaf van vier extra Patriot-eenheden zijn voor keur heeft, maar dat hij zich 'met spiji' zou neerleggen bij een kabi netsbesluit alleen de F16 te verbe teren. Stijging Het kabinet moet nog voor het einde van dit jaar de knoop door hakken. Bij Financiën wordt de laatste hand gelegd aan een brief voor het kabinet, waarna de minis ters onderling moeten gaan uit vechten wie hoeveel geld moet be zuinigen in de komende jaren. Van Eekelen nam gisteren al een voor schot op deze discussie met de stel ling dat ook na 1990 de defensieuit gaven met 2 procent moeten blij ven stijgen. Hij vindt CDA-minis- ter Ruding (financiën) daarbij tyn- recht tegenover zich, die tegen elke stijging is. Van Eekelen heeft al voor 1 mil jard in zijn plannen moeten schrappen. Dat betekent volgens hem dat Defensie de komende 10 jaar niet toekomt aan 'kwantitatie ve verbetering, terwijl kwalitatieve verbetering moet worden gezocht in verschuiving van prioriteiten'. By de marine komt dat neer op een onderzeedienst met zes Wal russen (twee meer),, maar ook op het schrappen van de geplande eenheden voor mijnenbestrijding. De aankoop van nieuwe helikop ters is met 8 jaar uitgesteld, het fre- gattenbestand komt pas in 1995 op 22 schepen (was 1990). Twee Orion- vliegtuigen voor de onderzeeboot- bestrijding worden niet aange kocht. De landmacht moet onder meer 5 jaar langer doen met handvuur wapens en mitrailleurs. De invoe ring van een pantsergevechtsvoer- tuig wordt anderhalf jaar ver traagd. Voorrang wordt gegeven aan verbetering van de Leopard 1- tank, wat meer dan 700 miljoen kost. De luchtmacht moet 3 jaar langer doen met de verouderde NF 5- jachtvliegtuigen en krijgt derhalve geen directe compensatie voor de hoger dan verwachte vredesverlie- zen aan F16-toestellen. gaande verkiezingen stond hy steeds derde. Van Leijenhorst ver wijt het Gelderse CDA-bestuur niet zijn best te hebben gedaan om hem hoger op de lijst te krijgen. Verder meent hij dat er in het pro vinciaal bestuur van Gelderland të weinig hervormden zijn opgeno men. Zijns inziens wordt door het CDA onvoldoende rekening ge houden met de hervormde achter ban. Van Leijenhorst gisteravond: "Het CDA in Gelderland heeft geen poot voor me uitgestoken bij de laatste verkiezingen. Terwijl ik me nota bene, 25 jaar uit de naad heb gelopen voor die partij. Ik was destijds wel nodig om het CHU bij het CDA te krijgen. U ziet, ik steek mijn teleurstelling niet onder stoe len of banken". Opkrikken Voorzitter van het Gelderse CDA-bestuur is burgemeester UTRECHT (ANP) - De Westduitse douane heeft gisteren - de dag waarop de EG-grenzen voor Turken officieel open gingen - bij de grensovergang Bergh zo'n 300 Turken de toegang tot West-Duitsland geweigerd. De groep heeft de weigering uitgelokt voor een procedure bij het Europees Hof van Justitie. De actie bij de grens is georganiseerd door het Inspraakorgaan Turken in Nederland. Het CNV steunt de actie en zal ook in de buidel tasten om de gang naar het Europees Hof mogelijk te maken. Volgens een uit 1963 daterend verdrag moesten de grenzen van de EG per 1 december voor Turken open gaan. Een aantal EG-landen, waaron der de Bondsrepubliek, voelt daar weinig uit angst voor een volksverhui zing van Turken naar West-Europa. Deze 'hypocriete en opportunistische' houding grieft vele Turken, aldus CNV-er Demirhan. Overigens kwam de Westduitse douane gisteren niet spontaan op het idee om de Turken te weigeren. "Ze waren kennelijk op de hoogte van onze komst. We werden erg vriendelijk behandeld en mochten de grens passéren. Ik heb toen tegen de douanechef gezegd: we gaan niet weg tot u ons xpeigert. Dat is dan ook gebeurd", aldus Demirhan. (foto anp> DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Heerma (volkshuisves ting) zwicht niet voor dreigemen ten van een beleggersstaking in de premiehuursector. Hij heeft de in druk dat de 'soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opge diend', zei hij gisteren tegen de ka mercommissie voor volkshuisves ting. Dat dreigement uitten de be leggers toen Heerma aankondigde het nieuwe subsidieplan van zijn voorganger Brokx in te trekken. In Brokx' plan zouden beleggers een vaste subsidie per gebouwde 'Geen discriminatie homo's wegens aids bij verzekeringen' DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gelooft niet verzekeraars homosek suelen discrimineren wegens het risico van AIDS, zegt het in ant woord op vragen van D66 over twee gevallen die recent in het nieuws kwamen. Een ziektekostenverzekeraar weigerde een homoseksueel een maatschappijpolis op medische gronden en niet vanwege zijn sek suele geaardheid, aldus de rege ring na informatie te hebben inge wonnen. Van een andere homosek sueel werd zijn bloed onderzocht op aids zonder dat hij daarvan op de hoogte werd gesteld. Dat ge beurde bij een levensverzekerings- aanvraag voor een hypotheek. Van belang is vooral de vraag stelling in aanvraagformulieren die de verzekeraars hanteren. Levens verzekeraars en ziektekostenverze keraars beraden zich thans over een advies aan hun leden over die vragen. Ook de artsenorganisatie KNMG is erbij betrokken. Van Leijenhorst: ze hebben geen poot voor me uitgestoken, (foto gpd) Propper van de gemeente Maas en Waal. Hij meent dat de problemen met Van Leijenhorst 'wat moeten

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5