Philips contra Leidse bendes Franse koning stelt Hollandse erfenis veilig Gestolen auto op spoor Bestelbus in brand gestoken Bang voor een duwtje en veel excuses om bon te voorkomen e*1 ec Bromfietser breekt arm PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 2 DECEMBER 1986 Leidse krijgsbenden vervulden een belangrijke rol in de strijd tussen Philips en Jacoba van Beieren. Philips was nota bene een neef van Jacoba van Beieren via hun beider oom Jan van Beieren. Die laatste benoemde voor zijn dood Philips tot opvolger in de gewesten Holland, Zeeland en Henegouwen. Philips kwam dus naar Holland om zich in bezit te stellen van zijn erfenis. Maar dat ging niet van een leien dakje. Jacoba verzette zich met behulp van onder meer Leidse krijgsbenden. Na Jacoba's afstand van de regering ten behoeve van Philips brak alhier het Bourgondische tijdperk doorgebracht ging hij immers naar Parijs, waar hij enige tijd aan het Franse hof vertoefde. Tevens paste zijn verloving in 1403 met Michelle, een dochter van de Franse koning, helemaal in de ambitieuze politiek van zijn familie. De langste periode heeft hij waarschijnlijk op het Prinsenhof te Gent gewoond; zijn vader was ook graaf van Vlaande ren. Philips werd zodoende niet al leen in Frans en Latijn, maar ook in de Vlaamse taal onderwezen. In Gent vermaakte hij zich volgens een tijdgenoot op prinselijke wijze, ging hij op jacht en danste 'gelijk dit bij zijn jeugdige leeftijd paste'. Naast een passie voor vrouwen, vermaak en uiterlijk vertoon legde Philips zich ook hartstochtelijk toe op het verzamelen van boeken. De literatuur van zijn tijd bevatte voor een belangrijk deel geïdealiseerde verhalen over ridders en hun om gangsvormen. Als men naar zijn la tere levenswijze kijkt moeten ze grote indruk op de jonge prins ge maakt hebben. De instelling van de Orde van het Gulden Vlies in 1430 (bij gelegenheid van zijn der de huwelijk) is bijvoorbeeld een duidelijke poging koning Arthur en zijn Tafelronde na te volgen. Vanaf 1415 achtte Philips' vader zijn zoon oud genoeg om hem bij het bestuur van zijn landen te be trekken. Terwijl Jan zonder Vrees zelf in Frankrijk actief bleef, trad Philips bij diverse gelegenheden als diens vervanger in Vlaanderen en Artois op. Trauma Zijn eerste optreden op het di plomatieke toneel en tevens in de ze contreien viel in het najaar van 1418. Philips bood zijn bemidde ling aan in het conflict tussen Jaco ba van Beieren en haar oom. Het Verdrag van Woudrichem dat op 13 februari 1419 tussen de partijen gesloten werd was grotendeels zijn verdienste. Niet lang daarna werd Philips' vader verraderlijk op de brug bij Montereau neergestoken. door Werner Zonderop Philips van Bourgondië werd op 31 juli 1396 te Dijon in het hertogdom Bourgondië geboren. Zijn vader. Jan zonder Vrees, was de oudste zoon van hertog Philips de Stoute, met wie het aanzien van dit Franse geslacht begonnen was. Philips' moeder Margaretha was een doch ter van Albrecht van Beieren, die op dat moment over Holland, Zee land en Henegouwen regeerde. De Bourgondische hertogen waren af komstig uit het Franse konings huis Valois; vader en grootvader voelden zich in de eerste plaats Franse prinsen. Dit gegeven is van belang omdat het een oriëntatie op Frankrijk van dit geslacht met zich meebracht; een oriëntatie die ook Philips' ei gen houding en politiek zou blij ven bepalen. Omdat de Franse koning Karei VI krankzinnig was, bestuurde een regentschapsraad Frankrijk. Bin nen deze raad, waarin ook de Bour gondische vorsten zitting hadden, traden al snel tegenstellingen aan de dag. De twee partijen die rond hertog Lodewijk van Orléans ener zijds en Philips de Stoute ander zijds gevormd werden, stonden el kaar bitter naar het leven. Macht over de koning en daardoor zeg genschap over Frankrijk was het doel van beide partijen. Zij ontza gen zich zelfs niet zich desnoods met Frankrijks erfvijand Enge land, waarmee het in een langduri ge oorlog gewikkeld was, te ver binden. Tegen deze achtergrond groeide de jonge Philips, van wiens jeugd jaren weinig bekend is, op. De poli tieke strijd zal niet geheel langs hem heengegaan zijn. Na zijn kin dertijd in Bourgondië te hebben De dood van zijn vader bereikte Philips in Gent en betekende voor hem een levenslang trauma. Om deze moord te wreken bond hij zich nog sterker aan het bondge nootschap met Engeland, dat reeds door Jan zonder Vrees was aange gaan. De nieuwe hertog ging zelfs zo ver de Engelse koning bij het Verdrag van Troyes als de toekom stige vorst van Frankrijk te erken- De oorlog in Frankrijk werd ech ter enkele malen door andere za ken onderbroken. In Holland ver klaarde Jan van Beieren op 6 april 1424 Philips tot zijn erfgenaam in de gewesten. Toen Jan het jaar daarop stierf kwam Philips zelf naar het Noorden. Hij vond er Ja coba van Beieren en haar tweede echtgenoot Humphrey van Glou cester tegenover zich. Geheel in de trant van de ideale ridder daagde de hertog Humphrey tot een twee gevecht uit. Prachtige kleding, standaarden, tenten en wapens liet Philips voor deze gelegenheid ver vaardigen. Onder leiding van di verse vechtmeesters oefende hij zich in het park van zijn kasteel te Hesdin op het gevecht voor: 'zowel door onthouding van spijs en drank als door het nemen van li chaamsoefening om hem in goede adem te brengen', zoals een kro niekschrijver opmerkte. Van het duel kwam uiteindelijk niets te recht. De strijd die Philips drie jaar moest voeren hield hem vrijwel de gehele tijd in Holland en Zeeland vast. Hij liet de steden zelf het geld voor de oorlog opbrengen. Hiertoe en voor zijn kostbare hofhouding werd er een extra belasting inge voerd, die wel pond- of hoofdgeld genoemd werd. Degenen die on willig waren te betalen moest Phi lips onder bedreiging dwingen hun verplichtingen na te komen. Verliezen Het leeuwedeel van de opge brachte gelden werd aan soldij voor de Bourgondische hulptroe pen uitgegeven. De milities van de noordelijke steden leverden echter ook geregeld hun aandeel in de strijd. In de eerste slag bij Alphen (1425) waren er o.a. soldaten uit Leiden actief. De troepen van Phi lips leden er toen een grote neder laag tegen het Hoekse leger van Ja coba. Het jaar daarop trokken de Leidenaren 4 keer 'mitten baniere' in dienst van de hertog uit. Op 30 april vond 'die quade reyse die God beteren moet', opnieuw naar Alphen, plaats. De Leidse troepen leden er zware verliezen en werden door de vijand tot voor de eigen poorten achternagezeten. De reke ningen vermelden o.a. vergoedin gen aan enige vrouwen 'die wtge- sent worde om dode lichamen in te halen ende opt kerchof te brengen, ende VIII dreghers, die dode licha men holpen dregen van de Rijn opt kerchof, ende een wijf die hem hulp'. Ook ging er veel geld in het bewaken van de stad zitten. Gere geld werden er 'crupers' of spion nen buiten de stad gestuurd. Dit werk werd ook door vrouwen ge daan, die daar ogenschijnlijk goed voor betaald werden. Nadat Philips op 3 juli 1428 by de Zoen van Delft door Jacoba als haar 'ruwairt' en erfgenaam erkend was, probeerde hij de tegenstellin gen die in deze landen decennia lang zo heftig tot uiting gekomen waren te verkleinen. Zo werd het iedereen verboden nog langer de partijnamen Hoek of Kabeljauw te gebruiken. In het landsbestuur bracht de hertog een aantal belang rijke veranderingen aan. Philips wilde d.m.v. centralisatie de onder linge band van zijn gewesten be vorderen. Hem zal vooral de rijk dom van deze gebieden geïnteres seerd hebben: rijkdom die hem in staat moest stellen zijn ambitieuze plannen, zoals het realiseren van een onafhankelijke positie t.o.v. de Duitse keizer, en zijn invloed op de Franse politiek uit te voeren. Zo trachtte hij de staatsfinanciën te saneren door een betere controle op de uitgaven en door op de sala rissen van ambtenaren en raadslie den te bezuinigen. Ook was de her tog bereid de privileges van de ste den te bevestigen, uiteraard in ruil voor geld. Regelzin Ook Leiden ontkwam niet aan de regelzin van Philips. In diens oor log tegen Jacoba van Beieren had de stad financieel en militair be hoorlijk bijgedragen. Op 1 augus tus 1428 verklaarde Philips daarom dat 'om liefste wille, die wy dragen totter stede van Leyden, en om den grooten schade, last en onkost, die sy by den oorloge geleeden, en ge had hebben' de schulden van de stad kwijtgescholden werden. Op 24 juli 1434 verleende hij Leiden vervolgens het grote stadsprivile- ge, waarbij de stadsregering voor goed geregeld werd. Nadat Philips zodoende zijn ge zag gevestigd had verbleef hij nog maar zelden in Holland en Zee land; zijn optreden in de interna tionale politiek kreeg de voorrang. Bij zijn afwezigheid liet hij zich vertegenwoordigen door een stad houder, die tezamen met een grafe lijke raad verantwoordelijk was voor het bestuur en de rechts spraak. Alleen wanneer de orde en rust verstoord dreigden te worden kwam de hertog in eigen persoon naar het noorden. Dat gebeurde bijvoorbeeld in het najaar van 1445. In de veertiger jaren hadden de partijtwisten weer de kop opge stoken; de sociale onrust was groot en de steden waren vaak nalatig in het opbrengen van de verschuldig de (en zeer zware) belastingen. Ook in Leiden was het onrustig. In 1444 en 1445 kwam het meerdere keren tot gevechten in de stad, waarbij tijdens één zo'n gevecht de Hoeken een schuilplaats op het Hoogland se Kerkhof zochten. De 112 perso nen die hierbij betrokken waren werden later hiervoor veroordeeld. Een andere keer dat Philips lan gere tijd in Holland verbleef was in LEIDEN - Bij de Arendshorst is bij de Arendshorst reed. Op de par- gisteravond een bestelbus gesto- keerplaats sprong de man uit de len, die door een gealarmeerde sur- rijdende auto en zette het op een veillancewagen werd gezien. Daar- lopen. De auto kwam tot stilstand op zette de politie de achtervolging in een bosje. De politie kon de ge in, waarop de bestuurder van de vluchte man niet meer te pakken bus de auto richting parkeerplaats krijgen. LEIDEN - Vermoedelijk door brandstichting is vannacht in de Rem- brandtstraat een bestelbus in brand gevlogen. Het linker portierraam was ingeslagen en op de bank werd een lege fles aangetroffen, waarin vermoe delijk brandbare vloeistof had gezeten. Het busje was eigendom van aannemersbedrijf De Bolster. De bestuur der, een 45-jarige Leidenaar, was op het moment van de brand ergens aan het biljarten. Zijn gereedschap dat hij in de wagen had liggen werd ver nield. Ook het interieur van het busje brandde volledig uit. Overleden: Staden, geb. 18-2-1895 man, A.J. Grijp- ma, geb. 23-11-1908 man, A.M. de Water, geb. 26-7-1937 man, B. von Bannisseht, geb. 10-8-1900 vrl. geh. gew. met E.W. Hemmer, D.C. Henny, geb. 24-8-1918 vrl. echtg. van E.H. Vermeulen, A. Lou- patty. geb. 22-4-1908 vrl., S. Louwrier, geb. 12-3-1919 vrl. echtg. van W.F. Jon- geleen, M. Maat, geb. 21-9-1910 man, P.M. Bleekstijn, geb. 21-6-1912 vrl. echtg. van W.A. Izendoorn, C.M.G. Jan sen. geb. 11-10-1941 vrl., F. Mak. geb. 11- 2-1917 man, K.A. Versé. geb. 3-11-1895 vrl., F. Cevik, geb. 10-3-1951 vrl. echtg. van H. Ertan, J. Onderwater, geb. 28-7- 1905 vrl. echtg. van P. Ammerlaan, F E. de Bruin. geb. 29-11-1936 man, A.M. de Graaf, geb. 17-11-1921 man. F.P. de la Rie, geb. 24-8-1919 man, S. Nieuwen- burg, geb. 17-1-1938 man, A.H. van Brummen, geb. 26-7-1967 vrl., J.W.C. de Wekker, geb. 18-5-1917 man, C.J. Vink, geb. 16-6-1916 vrl. geh. gew. met N Meeuwenoord. C.M. Alblas, geb. 26-8- 1885 vrl. geh. gew. met A.C. Rijling. H.J.W. van der Velde, geb. 3-5-1941 man. M.G. Binken, geb. 26-11-1922 vrl. echtg. van J. Louwman, H. Visscher, geb. 21-2- 1918 man, S.B. Melet, geb. 27-2-1904 vrl. geh. gew. met J. Melet. C.J. Wesseling. geb. 15-9-1901 man, F.W. Delsman, geb. 30-8-1912 man. G.G. Verkoijen, geb. 25- 4-1906 man. Jong, J. Balkenende en L.M. van Nisius, C.J. Schoonwater en M. Beekman, AN.A.M. Boons en M.H.T.M. Prinsen. Het knipperlicht bij de spoor wegovergang aan de Voorscho- tense Papelaan had geknipperd. De vrouw was met haar auto niettemin doorgereden. "Ik was bang dat als ik stopte het achter opkomend verkeer tegen mij op zou rijden en me op de spoor baan zou duwen. Dat heb ik al eens zien gebeuren en daar ben ik als de dood voor", was de ver klaring gisteren voor de Leidse kantonrechter. door Annemiek Ruygrok Overigens had niemand er op dat moment iets van gezegd. Ter wijl de spoorwegpolitie het toch had zien gebeuren, want hoe kwam zij anders voor de kanton rechter te staan. Er was geen schikking gestuurd? wilde mr. Rigters nog weten. Nee, groot was haar verbazing toen zij op ze kere dag ter zitting werd uitgeno digd. Volgens de verklaring van de spoorwegpolitie gingen de bo men al omlaag toen de vrouw de spoorbaan wilde oversteken. "Onmogelijk", was het weer woord "ik reed maar 40. Want die overgang is erg hobbelig, dus je kunt er niet hard overheen". Niettemin eiste de officier een boete van 110 gulden. "Mag ik het vreemd vinden?" vroeg de vrouw. Dat mocht. Maar toch legde de rechter con form de eis 110 gulden boete op. "Als ik in hoger beroep ga, hoor ik dan ook wie die overtreding heeft geconstateerd", was de vraag van de vrouw nog. De rechter kon haar direct helpen: de verbalisant heette De Snaaier. Zagen we het goed, of lachte zelfs de officier van justitie bij het horen van deze toepasselijke Twijfel De man zaaide gisteren voor het hekje bij de kantonrechter de nodige twijfel. Zijn auto was in de Noord wij kse Kerkstraat ge signaleerd. Dat mag niet. Dus vandaar. "Maar ik zat er hele maal niet in", was de verdedi ging van verdachte. Sterker nog, er had helemaal niemand in ge zeten. Nu wilde kantonrechter Rigters toch wel even weten hoe dat zat. Hoe kon de man nu we ten dat er iemand niet in zijn au to zat, terwijl hijzelf op dat mo ment, naar hij beweerde, niet eens in de Kerkstraat was. "Van horen zeggen", luidde de verkla ring. Wie er dan wel ingezeten had, wist hij wel. Maar dat vertel de hij liever niet. Er zouden wei eens moeilijkheden van kunnen komen. Degene die wèl in de au to had gezeten zat zelfs in de zaal. De ogen van de officier van justitie werden twee grote vraag tekens. "Mijnheer heeft met zijn verhaal twijfel gezaaid. Ik kan niet anders doen dan vrijspraak voor deze tenlastelegging vra gen. Verdachte krijgt dan een vordering om te vertellen wie op dat moment in zijn auto heeft ge reden". Opeens werd de slimmerik heel dom. "Wat gebeurt er dan. Schuift het gewoon op?" was zijn vraag. "U moet niet zo onno zel doen", deed de kantonrechter bestraffend en legde vervolgens de gang van zaken uit. "Zo wordt u verplicht te melden wie erin gereden heeft". "Maar hij zit in de zaal, moet ik hem naar voren roepen?" Nee, daar was de rech ter zelf mans genoeg voor. "Ik spreek u vrij en verder merkt u het wel", was zijn laatste woord. Vrouw Eenzelfde geval, maar dan in een verder stadium stond vervol gens voor het hekje. In Rijns- burg was met een auto te hard gereden. Maar wie dat had ge daan? In elk geval niet de eige naar ervan die zich natuurlijk toch moest verantwoorden. "Ik weet nog steeds niet wie het ge weest is. Het is een wagen van de zaak. Er rijden meer mensen in". "U kunt toch vragen wie erin ge reden heeft", trapte de rechter een open deur in. Dat had de man ook gedaan, maar iedereen had het ontkend. Overigens had hij wel een ver moeden. "U heeft een vermoe den, nu waarom noemt u dan de naam van die persoon niet?" "Omdat het mijn vrouw geweest zal zijn". Oh, nu werd alles in eens duidelijk: "En zij ontkent het?". Ja, dat deed zij inderdaad. "Maar u bent verantwoordelijk voor uw auto", berispte de kan tonrechter. Dat wist de man ook wel. Maar om nog even terug te komen op zijn vermoeden: het was wel zonneklaar dat het niet zijn personeel was geweest dat te hard in de auto had gereden. Per soneelsleden moesten namelijk om de sleutel komen vragen. "Maar dan schiet uw vrouw toch over?" drong de rechter nog eens aan. "Maar als ze dat ontkent? Het is eigenlijk heel pijnlijk", probeerde de man nog. Maar de officier was onverbiddellijk, ech telijke tweespalt of niet: "Mijn heer geeft zijn vermoeden niet prijs. Als eigenaar is hij zelf ver antwoordelijk voor wat er met de auto gebeurt. Ik eis 210 gulden". De rechter was het daar wel mee eens: "U hoort na te kunnen gaan welk personeelslid ermee gereden heeft. Nu blijkt dat u meteen tegen de politie had kun nen zeggen dat het uw vrouw is geweest. Ik veroordeel conform de eis". lands privileges. Dat krijgt Philips op deze prent 1455/56, toen hij de bisschopszetel van Utrecht voor zijn bastaardzoon David van Bourgondië kwam vei ligstellen. Diens benoeming werd door een aantal steden uit het Oversticht aangevochten. Alvo rens Philips naar het noordoosten vertrok hield hij in Den Haag een kapittelvergadering van het Gul den Vlies. De pracht en praal die hier tentoongespreid werd vormde maar een zwakke afspiegeling van hoe het er gewoonlijk aan het Bourgondische hof aan toeging. De Hollanders waren wat dit be treft weinig gewend, waartoe Phi lips' voortdurende afwezigheid in deze gewesten zeker heeft bijge dragen. Met Bourgondische hulp troepen, opnieuw versterkt met Leidse soldaten, ging Philips op weg. Twee rekeningen vermelden dat de Leidenaren 353 man) o.l.v. 4 hoofdlieden in 'aelmans' (platte schuiten) de oude Rijn rich ting Utrecht afvoeren. Men was van 31 juli tot 16 september 1456 afwezig. Via Gouda, Achthoven, Gheyn en Jutphaas bereikte men Utrecht, waar 9 dagen halt gehou den werd. De mannen moesten waarschijnlijk met tweeën een bed delen, want er werden 180 bedden, verdeeld over 5 huizen, alsmede een huis om te koken en een voor raadkamer besproken. Hoewel er herhaaldelijk sprake was van on enigheid tussen de Hollandse en Bourgondische troepen (Picar- den), bereikte de hertog zijn doel: David van Bourgondië werd ook door het Oversticht als bisschop van Utrecht erkend. Opvolging De laatste jaren van zijn regering bemoeide Philips zich nog inten siever met Frankrijk,1 waarmee de LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar is gisteren met een gebroken rech terarm naar het ziekenhuis ge bracht als gevolg van een aanrij ding op de Lammermarkt. De jon gen reed op een bromfiets vanaf de 2de Binnenvestgracht in de rich ting van de Lammermarkt. Over de Nieuwe Beestenmarkt fietste een 20-jarige Voorschotenaar richting molen De Valk. Op de T-kruising bij de molen verleende de bromfietser geen voorrang aan de fietser. De Voor schotenaar kwam er zonder ver wondingen vanaf. Film Op 10 december is er in buurt huis 't Spoortje aan de Bernhard- kade weer een filmochtend voor vrouwen. Dit keer is de keus ge vallen op 'De zaak Marianne Bachmeiereen waar gebeurd verhaal over een vrouw die op zoek gaat naar haar verdwenen dochtertje. De volgende dag komt de politie melden dat zij het kind dood hebben gevonden. Voor Ma rianne breekt een verschrikkelij ke tijd aan. Uiteindelijk ziet zij maar één oplossing. Aanvanq: half 10. Kerst-Inn Op vrijdag 26 december wordt er een stedelijke Kerst-Inn voor ouderen georganiseerd in het nieuwe buurthuis 'de Pancrat'. Middelstegracht/Ir. Driessen- plein. Van 10 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags zal er een doorlo pend programma zijn met om on geveer 1 uur een kerstmaaltijd van 3 gangen. Om 10 uur is er een ontvangst met koffie en kerstkrans. Daarna worden gezamenlijk kerststukjes gemaakt, die naar huis mogen worden meegenomen of worden gebruikt om de kerstsfeer op de tafels te bevorderen. Vervolgens is er zang en wordt een kerstverhaal voorgedragen. Vóór de maaltijd kunnen er nog spelletjes worden gedaan, na het diner wordt een kerstfilm ge draaid. De hele dag is er in één van de ruimten een programma van videofilms. Opgeven kan tot 12 december bij het Dienstencentrum-Binnen stad. telefoon 143503en Dijk 33, telefoon 125736. Eventuele dieet- wensen kunnen dan tegelijk wor den doorgebeld. Peru De ambassadeur van Peru in ons land, Luis Sobogal, zal van avond een lezing houden over de ontwikkelingen van Peru en het Zuid-Amerikaanse continent. Aanvang: 20.001 relatie steeds vijandiger werd. De hertog verbleef nu vnl. in Brugge, Gent en Brussel. Inmiddels was Philips vader van een zoon, de late re Karei de Stoute, met wie de ver houding ook te wensen overliet. Plannen voor een kruistocht tegen de Turken, waartoe hij zich onder ede verbonden had, hielden de her tog lang bezig. Nog in 1464 beloof de hij te zullen 'uitvaren, maar ook van dit plan kwam niets terecht. Geestelijk ging de hertog meer en meer achteruit. In april 1465 liet hij zijn zoon Karei door de verzamelde Staten als zijn opvolger erkennen en droeg in de praktijk zijn macht aan hem over. Op 15 juni 1467 overleed de her tog uiteindelijk te Brugge. Chastel- lain schreef dat het volk 'lange oren van louter droefheid had' en dat men om het verlies van de vorst huilde alsof de wereld ver ging. De steden van Holland beslo ten herdenkingsplechtigheden voor Philips te houden 'in aider manieren als oft dode lichaem daer jegenwoirdich waer ende gestaen hadde'. In Leiden gebeurde dit op 3 juli in de Pieterskerk, die voor de gelegenheid prachtig versierd was. Aan de armen deelde men brood 'dat van den stede wegen was doen backen' uit. Ook werd een delega tie samengesteld die naar Brussel afreisde om de nieuwe hertog 'te beclagen die doot van zynen heer ende vader'. Men had zich hiervoor nieuwe rouwkleren aan laten me ten. Karei van Bourgondië wenste delegaties slechts te ontvangen wanneer zij gehuld waren in rouwkleding die tot de grond af hing. Omdat dit bij Jan van Zonne- velt, Willem van Bosschuysen en meester Aernt met het geval was, konden ze opnieuw naar de kleer maker. AbvaKabo De ambtenarenbond AbvaKa bo roept op om woensdag 3 de cember naar de hal van het Leid se stadhuis te komen waar vanaf 11.00 uur een manifestatie wordt gehouden om de eisen van de bond over het arbeidsvoorwaar denbeleid 1986 kracht bij te zet ten. Sprekers zijn: B. van Eg- mond AbvaKaboen P. Borde- wijk wethouder personeel en or ganisatie). Amanuenses Door het Centraal Bureau voor de opleiding en examinering van Amanuenses in Leiden zijn de jaarlijkse examens afgenomen. Geslaagd zijn: V.A. Bello, M.H.M. Habets en E.A.P. Herremans. Wereldwinkel Met het oog op de komende feestdagen zijn in de Wereldwin kel Leiden naast de bekende pro- dukten een reeks andere artike len verkrijgbaar waaronder: No- vib-kalenders, agenda's, (Sowe- to)kaarsenen kerstkaarten. Inde Wereldwinkel kunnen sinds kort ook boeken geleend worden en ligt weer informatie klaar over op handen zijnde acties en de monstraties. Adres: Steenstraat lb. Hengelsport De visvereniging VOP heeft een competitiewedstrijd gehou den waarvan de uitslag is: le G.J. Kokkedee; 2e, F.W. Keere weer; 3e, J. Heijmans; 4e, J. Kok kedee, 5e, A. Segijn; 6e, J. Boot 7e, D. van Rossen; 8e, H. Binnen dijk; 9e, P. Aben; 10e, S. Kokke dee. Postzegels Op maandag 8 december wordt in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1 de maan delijkse ruil-, contact- en veiling avond van de postzegelvereni ging De Postzegelvrienden ge houden. Aanvang: 19.30 uur. Volksdansen Op zondag 14 december orga niseert de volksdansgroep Ta rantella een volksdansinstuif in het LVC aan de Breestraat 66. Aanvang 19.00 uur. Philips kwam naar Holland om zijn bezittingen veilig te stellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4