Steeds Betekenis van mast Oegstgeest neemt af op 3 december. 60 Jaar en... 14 Miljoen Fans. Club '70 zaterdagnacht niet tot 3 uur geopend Klachten over gebruik BRT-kanaal door 'Rijnland' Koe richt schade aan Vechtersbaas gemangeld Iron Maiden (2) Morsweg JSDAG 2 DECEMBER 1986 Lezers Schrijven Praliné bonbons. Inhoud O *1C .200 gram. 4.75 J Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - De ontvangstmast in Oegstgeest zal in de toekomst steeds minder worden gebruikt voor het ontvangen van radio- en televisieprogramma's voor de ka belnetten in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek. Helemaal overbodig wordt de mast niet. Maar de aangesloten kabelnetten zullen op den duur wel met een la gere mast toekunnen. Dit bleek gisteren tijdens de ver gadering van het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke rege ling antenne-energievoorziening, de beheerder van de mast. De ge meenschappelijke regeling ge bruikt de mast in Oegstgeest sa men met het ministerie van defen sie. Defensie kan in principe toe met een betrekkelijk lage mast. De mast is juist zo hoog gemaakt om voor de kabelnetten een goede ont vangst van buitenlandse zenders te verzekeren. Over een paar jaar zal dat echter niet meer nodig zijn. Inmiddels zijn er namelijk satellietzenders ge komen die met een schotelantenne op de grond kunnen worden ont vangen. Bovendien worden steeds meer buitenlandse stations vanaf de grens doorgestuurd met behulp van straalzenders. Die straalzen ders kunnen worden ontvangen met een 'laag bij de grondse' anten- Gisteren besloot het algemeen bestuur van de gemeenschappelij ke regeling om deel te nemen aan een project van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij (PZEM) om de televisiezenders Duitsland 1 en 2 vanaf de grens aan te voeren. Overigens is het nog maar een principe-besluit van het bestuur. Een definitieve beslissing wordt pas in 1987 genomen, wan neer precies bekend is hoeveel dit gaat kosten. BBC Eerder dit jaar besloot de ge meenschappelijke regeling al om samen met een aantal andere ka belnetten in Nederland de Engelse zenders BBC 1 en 2 via straalver bindingen vanuit België aan te voeren, waar de ontvangst aanmer kelijk beter is. De aanvoer van de Duitse zen ders met behulp van straalzenders kan, zoals het er nu naar uitziet, eind volgend jaar of halverwege 1988 zijn verwezenlijkt. In dat ge val zullen alle antennes uit het bo venste deel van de mast kunnen worden weggehaald. Of dat gedeel te van de mast dan direct wordt ontmanteld, kon Jos Fase, wethou- DEN HAAG/LEIDEN - Disco theek Club '70 aan de Stationsweg in Leiden mag ook van de Raad van State in de weekeinden niet tot drie uur 's nachts geopend zijn. De Raad heeft dit beslist op het be roep dat Club '70 had aangespan nen tegen de weigering van de ge meente om de discotheek deel te laten nemen aan een proef met een latere sluitingstijd. Enkele andere horeca-inrichtingen in Leiden mo gen van proef van B en W in de weekeinden wel tot drie uur ge opend zijn. De gemeente vreest te "grote overlast voor de omwonenden van het verlaten van het sluitingsuur van Club '70. De directie van Club '70 heeft altijd tegengesproken dat haar klanten zodanige overlast zouden veroorzaken dat dat een ge gronde reden is om de gevraagde toestemming te weigeren. B en W wezen er echter op dat veel bezoe kers van Club '70 gebruik maken van het parkeerterrein achter het flatgebouw aan het Stationsplein. De bewoners hiervan klagen vol gens het gemeentebestuur gere geld over overlast van laat vertrek kende bezoekers van horeca-gele- genheden. Naar de mening van B en W gaat de stelling van Club '70 niet op dat er in de buurt vele ande re horeca-gelegenheden zijn waar van de bezoekers eveneens van dit parkeerterrein gebruik maken. Die zijn namelijk veel kleiner dan de op een gemiddelde zaterdagavond 500 bezoekers ontvangende Club De afdeling Rechtspraak van de Raad van State meent dat het wel iswaar waarschijnlijk is dat ook veel bezoekers van andere horeca gelegenheden van dit parkeerter rein gebruik maken, maar voorziet dat de overlast er zal toenemen als Club '70 tot drie uur 's nachts ge opend mag blyven. der in Leiden en voorzitter van de gemeenschappelijke regeling, gis teren na afloop van de bestuursver gadering nog niet zeggen. "Het ge deeltelijk afbreken van de mast kost natuurlijk ook geld. Aan de andere kant besparen we geld voor onderhoud. We zullen dit in de toe komst moeten afwegen", aldus Fa- Uitbreiden Tijdens de bestuursvergadering vroeg het Katwijkse bestuurslid Telkamp of het mogelijk was de VLOK, de lokale omroep in Kat wijk, een eigen radiokanaal te ge ven. De kans bestaat namelijk dat de VLOK een subsidie krijgt van de gemeente Katwijk waardoor zij haar zendtijd aanzienlijk kan uit breiden. Nu zendt de lokale om roep één uur per week uit op een frequentie die ook door de streek- omroep Rijnland wordt gebruikt. Telkamp voorziet problemen als beide omroepen dezelfde fere- quentie blijven gebruiken. Mevrouw Fase voelt hier voorals nog weinig voor. Ze verklaarde dat er nu maar een paar reserve-kana len zijn op de FM-band en ze vindt het niet verstandig om die een defi nitieve bestemming te geven. "Als er dan nog een zender bijkomt, dan krijg je een enorme discussie over de vraag welke ander station eraf moet". Later zegde ze echter wel toe om te onderzoeken of het televisiege luid van Nederland 1 en 2 via de radio kan worden doorgegeven. Het Leidse CDA-raadslid Walen kamp had hierom gevraagd. In de Merenwijk, dat een apart kabelnet heeft, wordt dit al gedaan en vol gens Walenkamp bestaat er veel belangstelling voor. Europa-tv Wat er met het kanaal gaat ge beuren waarop Europa-tv uitzond, is nog niet bekend. Europa-tv heeft onlangs haar uitzendingen ge staakt. Er is een mogelijkheid dat de Duitse televisiezender Dreisat erop gaat uitzenden. Voorwaarde is wel dat dan een goede regeling wordt getroffen voor de auteurs rechten over de programma's van dit station. Het Warmondse bestuurslid Van der Vooren deed het dagelijks be stuur de suggestie aan de hand om op het kanaal van Europa-tv en op een ander vrij kanaal de ondertitel de programma's van Nederland 1 en 2 uit te zenden. Tot nog toe zijn deze ondertitelde programma's al leen te ontvangen door mensen die teletekst hebben. Fabrieken (1) H.D. Tjalsma: "Sinds ik ben af gestudeerd als historicus houd ik me bezig met een proefschrift over Leiden in de achttiende en negentiende eeuw. Dat is dus de tijd dat Leiden achteruit holt. De textielindustrie brokkelde lang zaam af in die dagen". "Van dat verval bestudeer ik de demografische aspecten, dat wil zeggen: wat gebeurde er met de bevolking? Gingen de men sen eerder dood, trouwden ze la ter, kregen ze minder kinderen? Op dat soort vragen probeer ik antwoorden te vinden". "Mijn interesse voor de indus triële archeologie van Leiden heeft inderdaad wel wat te ma ken met deze studie. Ik houd me tenslotte bezig met de geschiede nis van deze stad en de industrië le archeologie heeft alles te ma ken met het verleden". Een paar jaar geleden schreef Tjalsma samen met iemand an ders een artikel over fabrieken in Leiden: welke verdwenen, welke niet? "Wat me toen opviel is dat er op dit terrein in Leiden nog zo weinig is gedaan. Andere steden kennen werkgroepen die zich met dit onderwerp bezighouden, Leiden niet". "Neem Rotterdam. Daar be staat een vereniging die al twee boeken heeft geschreven over fa brieken. En onlangs hebben ze zelfs een oude graanelevator ge kocht die ze willen opknappen". Fabrieken (2) Tjalsma vond dat er maar eens verandering in die situatie moest komen. Samen met H.J. Budel richtte hij op 24 november de Werkgroep Industrieel Erfgoed Leiden op, kortweg: WIEL. "Budel heeft indertijd dat arti kel van mij gelezen. Deze zomer belde hij me op. Of we niet eens konden proberen om in Leiden een werkgroep op te richten. Nee, hij is geen historicus, maar een echte liefhebber. Hij heeft veel in Engeland gereisd en daar verschillende oude fabrieken be zocht". Inmiddels zijn er al twee bij eenkomsten van de WIEL ge weest. "Telkens in het gemeen tearchief; die mensen zyn overi gens zeer te spreken over ons ini tiatief. We worden in elk geval nauwlettend gevolgd. De ge meente is trouwens ook geïnte resseerd". Wat gaan jullie precies doen? Tjalsma: "In eerste instantie willen we een inventarisatie ma ken. Wat staat er nog in Leiden en omgeving en wat niet? Alles al in kaart gebracht? Dat zie je fout. Voor de grote gebouwen geldt dat namelijk wel, maar voor de kleine beslist niet. Lang nog niet alles is bekend". "Op korte termijn willen we in elk geval een inventarisatie klaarhebben. Het moet resulte ren in een bescheiden boekje. Een soort stadswandeling waar in we stilstaan bij de geschiede nis van de nog aanwezige fabrie ken en ook vertellen wat er niet meer is". Fabrieken (3) Er is inderdaad veel verdwe nen, zegt Tjalsma. Hij wordt er wel eens droevig van als hij op telt welke gebouwen het slacht offer werden van de slopersha mer. "Weet je, ik heb dat artikel in '82 geschreven en als je nu eens nagaat wat er sindsdien al lemaal nog gesloopt is. Dat is weer een heel rijtje". Kun je stellen dat de gemeente Leiden slordig omspringt met het verleden? Nee, zo wil Tjalsma het niet formuleren. Na een korte pauze zegt hy: "Je kunt inderdaad stel len dat er in Leiden veel ver dwijnt. Mac-r om dan een be schuldigende vinger uit te ste ken naar bijvoorbeeld het ge meentebestuur, nee, dat zou ik niet willen doen". Op de vraag waarom niet, ant woordt de historicus: "Het pro bleem is: wat moet je met zo'n fabriek? Opeens staat zo'n kolos leeg en wat dan? Slopen ligt dan vaak voor de hand omdat er geen - ander alternatief is. Ja, zo simpel liggen die dingen. In een oude watertoren kun je nog wel een restaurant beginnen; en dat ge beurt ook nog wel eens. Maar dat kan toch niet in een fabriek!" Waarna hij vertelt dat de ver- Het oude gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Doezastraat waarin tegenwoordig een bank is gehuisvest. ifot» Pn eniging zich niet in de eerste plaats wil gaan bezighouden met het behoud van de fabrieken. We hoeven dus niet te verwachten dat de Leidse werkgroep binnen kort evenals de Rotterdamse een graanelevator gaat kopen. In een ander opzicht willen ae Leidenaars de Rotterdammers wel gaan navolgen: "Ook wij wil len een paar gedetailleerde stu dies maken, zoals dat in Rotter dam gebeurt. Voorlopig is dat echter nog toekomstmuziek". LEIDEN - Een aantal televisiekij kers heeft geklaagd over het feit dat Omroep Rijnland de program ma's van BRT 2 'verstoort'. Dit bleek gisteren tijdens de vergade ring van de gemeenschappelijke regeling antenne-energievoorzie ning, de beheerder van de ont vangstmast in Oegstgeest. De streekomroep gebruikt voor haar uitzendingen precies hetzelf de kanaal als de Belgische omroep. Dat hoeft geen probleem te zijn. Als 'Rijnland' uitzendt, gebeurt dat in het weekeinde. En dan wordt het programma van BRT 2 tegelij kertijd uitgezonden op BRT 1. Dit laatste schijnt echter, zo conclu deerde het bestuurslid Van Gelder, nog niet by iedereen bekend te zijn. Hy pleitte ervoor om de pro gramma's van 'Rijnland' voortaan op het kanaal van BRT 1 uit te zen den. De beelden van deze zender zijn namelijk minder van kwaliteit dan die van BRT 2. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelij ke regeling voelde daar echter wei nig voor. Vooral ook omdat halver wege volgend jaar de streekom roep toch een eigen kanaal krijgt. Nu wisselen zou alleen maar leiden tot nog meer verwarring. Het algemeen bestuur stemde er gisteren mee in een schuld van 19.000 gulden kwijt te schelden die de Omroep Rijnland nog bij de ge meenschappelijke regeling had uitstaan. Dat is gebeurd omdat de programma's van 'Rijnland' in de toekomst waarschijnlijk toch ver plicht moeten worden doorgege ven. Op de achtergrond speelde ook mee dat de streekomroep be hoorlijk krap bij kas zit en het geld toch niet kan betalen. Fabrieken (4) Aan het einde van het gesprek komen we nog een keer te spre ken over het feit dat er in Leiden zo weinig aandacht is voor indus triële archeologie. Tot op heden althans. Hoe zou dat komen? "Ik heb er over gesproken met iemand van de landelyke vereni ging. Hij verbaasde zich er ook over. Hij zei dat je een paar van dit soort 'gaten' hebt in Neder land". "En weet je wat nu het gekke is? In Twente wordt er ook wei nig aandacht besteed aan de in dustriële archeologie". Twente, Tjalsma herhaalt het woord nog De dekenfabriek van Zaalberg aan de Vestestraat. (foto pd "En wat is de overeenkomst tussen Leiden en Twente? Exact, de textiel. Ik denk dat dat de sleutel tot het geheim is. Ik ga nu speculeren, maar ik denk niet dat ik ver bezijden de waarheid zit. Mijn speculatie: de textielin dustrie heeft nooit zo goed be kend gestaan". "Kijk, veel mensen worden lie ver niet meer aan dat verleden herinnerd. Ze vergeten die hoge, sombere gebouwen liever. En dat is ook wel begrijpelijk; alleen vanuit het standpunt van de in dustriële archeologie is het na tuurlijk jammer". Over gebouwen gesproken: heeft de vereniging al een onder komen, een gebouw? "Nog niet". Wie belangstelling heeft voor de WIEL kan contact opnemen met H.D. Tjalsma, Meermanshof 13, Leiden (tel: 071-141405) of met H.J. Budel, Krimkade 73, Voorschoten (tel: 01717-6232). LEIDEN - Een koe, die gisteren losbrak uit een vrachtwagen bij de Groenoordhallen, heeft een op dat terrein geparkeerde auto flink be schadigd. Om half 9 kreeg de poli tie een melding binnen dat een 'stier' bezig was de auto te mollen. Met het verdovingsgeweer toog de politie op de stier die dus een koe bleek te zijn af. Eén verdo- vingsspuit mocht niet baten: het' dier zette het op een holletje. Een tweede spuit hielp wel. Op de Haarlemmerweg kon het dier in een veewagen worden gezet. LEIDEN - In de Chaplin-bar aan de Hogewoerd ontstond gisteravond ruzie tussen een bezoeker en de eigenaar. De bezoeker verkocht de eige naar een klap, maar werd om verdere ellende te voorkomen stevig vastge grepen door zijn vriend. De eigenaar ging vervolgens naar het politiebureau om aangifte van de mishandeling te doen. Daar bleek de jongen die de klap had gegeven nogal stevig door zijn vriend te zijn aangepakt: onderzoek in het zieken huis wees uit dat hij zijn armspieren had verrekt. Inmiddels was de man die de klap had gekregen het wachten moe geworden en had het politiebureau verlaten zonder aangifte te doen. LEIDEN - Het was niet moeilijk te voorspellen dat de staalplaten tussen spijlen van de Groenhovenbrug weldra als schoolbord dienst zouden dóen. Al tijdens de officiële opening van de nieuwe brug, nog maar enkele we ken geleden, werd er op gewezen dat de graffiti-artiesten hier weer een prachtige gelegenheid werd geboden hun kunnen te tonen. Zo op een steenworp afstand van de universiteitsgebouwen aan de Wit te Singel was het al evenmin moeilijk te voorspellen dat de 'schoolborden' gebruikt zouden worden om blijk te geven van de afkeuring jegens het beleid van de minister van onderwijs. 'Deet bah' staat er dus in koeielet- ters. Jammer van zo'n spiksplinter nieuwe brug, vinden de omwonenden, maar de bruggenbouwers van de gemeente waren gewaarschuwd voor het uitnodigende karakter dat van de 'schoolborden' uit zou gaan in de richting van de viltstiften- en spuitbussenbrigade. De gelegenheid maakt nog altijd de 'dief. (foto Wim Dijkman) PvdA-raadslid Van der Pluijm wil concerten gaan verbieden naar aanleiding van rellen in de stad. Misschien nog wat suggesties: ter voorkoming van het molesteren van mensen, 's avonds na 8 uur nie mand meer op straat. H. Wortmans idee: sluit alle discotheken, dan ben je zeker van een hoop narig heid af. Het is daar namelijk ieder weekend raak. Het zal dan wel een saaie bedoening worden: geen con certen; geen voetbal; de Stopera weer dicht; 's zomers alle badplaat sen sluiten, want ook daar zijn re gelmatig rellen. Ook de 3 oktober feesten kunnen afgeschaft worden. Jammer dat Van der Pluym niet van goede muziek houdt, dan was hij zeker in de Groenoordhal ge weest en had hij daar met mij een ruim 9000 anderen kunnen ge nieten van een grandioos concert en kunnen constateren dat er een prettige en vriendschappelijke sfeer heerste (wat mij niet verbaas de). Bovendien, een paar ongeregeld heden door enkele personen die zich elk weekend wel ergens mis dragen mogen toch geen reden zijn om concerten te verbieden. Het plezier van zoveel mensen door het optreden van Iron Maiden moet juist een reden zijn om een paar keer per jaar iets dergelyks te laten plaatsvinden. Verbieden; dat woord komt mij de laatste tijd te veel voor, en dat nu van iemand van een partij die democratie hoog in het vaandel heeft. Foei! Als de heer Van der Pluijm van mening verandert, maar toch bang blijft voor relletjes tydens concer ten, laat hij dan eens in Zwolle, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam en Amsterdam gaan vragen hoe men popconcerten daar ervaart. Daar worden diverse hallen opti maal gebruikt; dus ook voor con certen. Tiny de Winter Spiegelstraat 41* Leiden Mevrouw Petra Hoogeveen alias Mittelmeyer (ze gebruikt liever de. naam Hoogeveen, dat staat flinker) heeft zich tot hoofd gebombar deerd van het zogenaamde wijkco- mité (het lijkt Zuid-Amerika wel) en doet daarbij uitspraken die in het geheel niet van de buurtbewo ners zijn. Natuurlijk krijg je dan wel een of andere actievoerder mee die dan direct dreigt om de boel te slopen. Daar zijn we in Nederland zo langzamerhand wel aan gewend. Als het deze actiegroepen niet naar de zin gaat, wordt er gedreigd met advocaten. Gelukkig zitten er in de Leidse gemeenteraad verstandige mensen die het wel en wee van alle bewo ners afwegen. Natuurlijk moeten er op de Morsweg maatregelen genomen worden. Maar dan wel zodanig dat zowel de bewoners als de midden stand er geen nadelen van onder vinden. En het voorstel om in de straat drempels aan te leggen is heel acceptabel. N.C. van der Voort, Morsweg 103, Leiden Lichte en geurige wijn, bereid met de allerfijnste kruiden. Een 'gloeiende' trak tatie rond de feestdagen. Vraag uw slijterij/ wijnhandel. wijn en gedistilleerd TeL (015)569324*

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3