LEIDSCH DAGBLAD Noodtoestand afgekondigd in Suriname De Korte wijst bezoek koningin aan Japan af 4* Accountant knoeit met zwart vlees Unilever doet milj ardenbod Rechter: Britse regering moet geheimen prijsgeven Akkoord met ^entinië over betalen pijpleidingen Miljardair gaf losgeld gegijzelde Amerikanen Arg« DINSDAG 2 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38181 Kernreactor van Tsjernobyl in beton Verpakt' TSJERNOBYL - Dit is de be- ruchte 'vierde kernreactor' van het energieopwekkings- centrum bij de Russische stad Tsjernobyl. In de kerncentrale ontstond in april van dit jaar brand ais gevolg waarvan een omvangrijke radioactieve neerslag over Oost-Europa neerdaalde. De centrale is in middels volledig in beton 'ver pakt'. De aangrenzende kern centrales in Tsjernobyl zijn acht maanden na de ramp al weer in bedrijf. (foto AP) ARNHEM (GPD) - Een 36-jarige Arnhemse accountant zou de fis cus de afgelopen jaren voor ton nen hebben opgelicht. Overmor gen beslist de Arnhemse recht bank of de man in voorarrest blijft. Het gaat om een uitloper van de zaak 'black meat', waarbij in de jaren 1984 en 1985 vooral Bel gische vleesbedrijven voor grote bedragen werden benadeeld. De accountant verzorgde voor enkele tientallen Chinese restau rants de boekhouding. Deze res taurants betrokken hun vlees zwart. Uit het eerste onderzoek is komen vast te staan dat op grote schaal werd gerommeld met de omzetcijfers. Door de malversa ties wist de Arnhemmer zwart geld te witten. "Het gaat daarbij eerder om tonnen dan om tien duizenden guldens", aldus offi cier van justitie Tideman. De administratie van de ac countant is inmiddels in beslag genomen. Ook is een medewer ker van de Arnhemmer ver hoord. Tideman wil de voorlopi ge hechtenis verlengen om de zaak tot de bodem uit te zoeken en te voorkomen dat de accoun tant de wijk neemt. "De man heeft nogal wat buitenlandse be langen", aldus Tideman. Amerikaans concern Cheseborough-Pond's verleent optie ROTTERDAM (ANP) - Het voe- dings- en wasmiddelenconcern Unilever heeft vandaag een bod van - omgerekend - 6,9 miljard gulden uitgebracht op het Ameri kaanse concern Cheseborough- Pond's. De onderneming in de VS brengt over de gehele wereld bekende merkartikelen en chemische pro- dukten op de markt. Tot de voor naamste merken, waarvan de meeste een vooraanstaande positie op de markt innemen, behoren va- seline-produkten, Pond's crèmes, Q-tips-wattenstaafjes en spaghetti- Via Unilever United States wordt 72,50 dollar in contanten ge boden per gewoon aandeel Chese- borough. Voorwaarde voor de overneming is onder meer dat ten minste 51 procent van de uitstaan de aandelen wordt aangeboden in de periode tot 30 december. Cheseborough-Pond's heeft Uni lever een optie verleend voor de verwerving van ongeveer 7,9 mil joen nog niet uitgegeven aandelen tegen een prijs van 72,50 dollar per aandeel. Deze vertegenwoordigen 18,5 procent van de nu uitstaande aandelen. Er zijn tevens opties ver leend voor het verwerven van nog meer aandelen. Unilever heeft bovendien van Cheseborough een optie gekregen voor de verwerving van het gehele uitstaande aandelenkapitaal van haar dochtermaatschappij Ragu, die werkzaam is op het gebied van verpakte levensmiddelen. Solo-actie verbaast Lubbers en kamerfracties WOUDENBERG (GPD/ANP) - De PvdA heeft vanmiddag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer premier Lubbers nadere uitleg ge vraagd over uitlatingen van vice- premier De Korte, die een bezoek Voor Noorse kust Bemanning in zware storm van Nederlands schip gehaald OSLO (AP) - De tien bemannings leden van het Nederlandse vracht schip 'Black Sea' zijn vanochtend voor de Noorse kust in een zware storm door een helikopter van boord gehaald en in veiligheid ge bracht. Volgens de Noorse redingsdienst in Stavanger maakt het Nederland se schip weliswaar water, maar het is nog niet gezonken. Er wor den pogingen gedaan om het vrachtschip te redden. Twee be manningsleden van een Noors red dingschip zijn al aan boord van de 'Black Sea' overgestapt en probe ren een sleepkabel vast te krijgen. Het 6.000 ton metende vracht schip voer met een lading ijzererts aan boord in de zware storm zuid waarts. van het koninklijk paar aan Japan op korte termijn ongewenst heeft genoemd. Premier Lubbers blijkt te hebben ingegrepen in de tekst die De Korte aanvankelijk had wil len uitspreken op een bijeenkomst van zijn partij gisteravond in Wou denberg. De Korte had willen zeggen dat een koninklijk bezoek aan Japan onmogelijk, is, zolang de ook tij dens de Tweede Wereldoorlog al aan de macht zijnde keizer Hirohi- to (85) nog leeft. Na de gebruikelij ke verspreiding van De Korte's toespraak rezen er in politiek Den Haag bezwaren. Onder druk van premier Lubbers wijzigde De Kor- Schoonmaker op werk vermoord AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gisteren een moord ontdekt in het Acada- misch Medisch Centrum (AMC). Een 27-jarige schoonmaker werd met ingeslagen schedel aangetrof fen in een opslagruimte van het ziekenhuis. De schoonmaker verscheen gis termorgen om half negen op zijn werk. Enige mensen hebben hem nog in het ziekenhuis gezien. De ruimte op de begane grond waar hij werd gevonden, wordt gebruikt door de vaste schoonmaakploeg te zijn woorden in "het bezoek is op dit moment niet strikt noodza kelijk en op korte termijn niet ver standig en niet gewenst". "Een officieel bezoek aan de Ja panse keizer Hirohito rijt oude wonden open", aldus De Korte gis teravond in Woudenberg. Voor tal rijke Nederlanders, die in voorma lig Nederlands-Indië of elders in het Verre Oosten tijdens de Twee de Wereldoorlog in Japanse kam pen hebben geleden, zou een be zoek in hoge mate kwetsend ziftn, meende hij. De Korte's optreden viel niet al leen bij premier Lubbers maar ook bij diverse fracties niet in de smaak. Het wordt De Korte kwa lijk genomen dat hij uitspraken heeft gedaan over een zaak waar over het kabinet zich nog niet heeft uitgesproken. Het CDA sprak over 'een merkwaardige solo-actie'. "Ik had gedacht dat over deze zaak een goede, volwassen discussie moge lijk was geweest," aldus de PvdA'er Ter Beek. D66-leider Van Mierlo noemde De Korte's optre den "onbegrijpelijk". (zie verder pagina 5) (foto ANP) Ronald Koeman mag niet spelen in olympisch team ZÜRICH (ANP) - Ronald Koe- man mag van de FIFA niet meespelen met het olympisch elftal. De PSV'er was opgesteld voor de eerste kwalificatiewed strijd tegen Oost-Duitsland die morgenavond in Utrecht wordt gespeeld. Koemans uitsluiting is het gevolg van een onduidelijkheid in een FIFA-circulaire. De FI FA verruimde daarin de nor men om voor de kwalificatie van Seoel in 1988 te mogen spe len. Trainer Michels ging er van uit, dat voetballers mogen spe len, indien zij geen volledige in terland bij de WK-kwalificatie hebben gespeeld. De FIFA zegt echter, dat een speler maximaal één onvolle dig WK-duel mag hebben ge speeld, als invaller of basisspe ler. Koeman viel tijdens de kwalificatieronde voor Mexico twee keer in. het ziekenhuis. De politie heeft SYDNEY (AP) - Een Australische woordiger in het proces kondigde beroep te zullen gaan. De geen idee de man Vrij zacht wrechter heeft de Britse regering aan is gebracht en door wie. Sec- vandaag gelast de geheime docu- rechter vond dat de documenten tie bevestigde gisteren dat de sche- menten vrij te geven die de basis belangrijk bewijsmateriaal zijn del van de man werd verbrijzeld vormen voor een boek over de J~ 1 1 Britse geheime diensten. Premier i klap met een hard Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden, middagtemperatuur ongeveer 10, in het zuidoosten rond 6 graden. Matige zuidwestenwind, aan de kust af en toe krachtig tot hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: in het algemeen veel bewolking en rond het weekeinde kans op regen. Middagtemperatuur rond 8 graden. Woensdag 3 december 1986 zon op: 08.28 uur, zon onder: 16.30 uur; maan op: 11.13 uur, maan onder: 17.40 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.57 en 16.11 uur; laagwa- ter: 00.05 en 12.07 uur. door werp, 0 nieuwe gezichtspunten, aldus van- daarvan te voorkomen, morgen de Amsterdamse politie. De Britse regeringsvertegen- Onder vorkheftruck gedood (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE - De 55-jarige B. Hendriks, werkzaam bij het sloopbe drijf Van der Haven aan de Roemer in Hazerswoude, is vanmorgen aan zijn verwondingen overleden, nadat hij tijdens het werk bekneld was geraakt onder een vorkheftruck. De man stond te kijken toen de heftruck via rijplaten op een vrachtwa gen werd geladen. De heftruck reed scheef over de platen en viel vervol gens op de werknemer. De uit Waddinxveen afkomstige man bezweek ter plaatse aan zijn verwondingen. de zaak over het boek „Spycat- cher" van de voormalige Britse ge- Tientallen doden bij zuiveringen in oosten PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse autoriteiten heb ben gisteravond de noodtoestand afgekondigd voor het oostelijk deel van het land, waar het Jungle Commando van opstandelingenleider Ronnie Brunswijk nu al lan ger dan zes maanden acties voert tegen het huidige be wind. Tegelijkertijd is bekend geworden dat het nationale leger van Desi Bouterse zuiveringsoperaties is begonnen in de gebieden die door de groep-Brunswijk worden beheerst. Daarbij zouden enkele tientallen doden zijn gevallen, zo werd in Paramaribo be kend gemaakt. bracht verder geen Thatcher probeert de publicatie heim agent Peter Wright. Volgens j1de Britse regering zou openbaar making van de documenten een bedreiging vormen voor de natio nale veiligheid. Wright, die 20 jaar bij de contras pionagedienst MI-5 werkte, schrijft in het boek dat de vroegere direc teur van MI-5, Sir Roger Hollis, een dubbelspion van de Sowjet-Unie was. De zitting werd vanochtend ach ter gesloten deuren voortgezet met het kruisverhoor van Sir Robert Armstrong, de secretaris van het Britse kabinet en een van de be langrijkste getuigen in het proces. (zie ook pagina 7) Het parlement van Suriname werd gisteravond in spoedzitting bijeen geroepen om de afkondiging van de noodtoestand per decreet goed te keuren. De noodtoestand, die geldt voor de districten Marowijne, Commewijne, Para en Brokopon- do, is van kracht geworden om 00.00 uur Surinaamse tijd (04.00 uur Nederlandse tijd) in de afgelo pen nacht. Ze geldt voor onbepaal de tijd en kan zo nodig worden uit gebreid tot andere delen van het land. Gisteravond was nog niet duide lijk welke gevolgen de noodtoe stand precies zal hebben, maar een lid van het parlement sprak de hoop uit dat het leger „zorgvuldig" zal omgaan met de bevoegdheden die het nu krijgt. Bij vorige gele genheden werd een uitgaansver bod ingesteld voor bepaalde uren, kreeg het leger grotere bevoegdhe den tot aanhouding van personen en konden personen die de natio nale veiligheid in gevaar brachten door een krijgsraad te velde ter dood worden veroordeeld. Minister van binnenlandse zaken Jules Wijdenbosch zei dat de af kondiging van de noodtoestand noodzakelijk werd nu duidelijk is geworden dat de „verb.oden terro ristische acties" in Oost-Suriname tot doel hebben het „wettig gezag" in Paramaribo omver te werpen. „Een behoorlijke uitoefening, van AMSTERDAM (ANP) - Een dele gatie van de Nederlandse regering heeft overeenstemming bereikt met de Argentijnse regering over de betaling van het gasleidingen- project van Boskalis-dochter Co- gasco. Voorzitter mr. Van Lennep heeft dat vanochtend bij zijn terug keer op Schiphol meegedeeld. Sinds 1982 betaalde Argentinië niets meer aan de Nederlandse be drijven. Het door Cogasco aange legde pijpleidingsstelsel zal vol gens het contract dat in februari 1987 zal worden getekend, worden overgedragen aan Argentinië. Argentinië zal daarvoor onge veer 100 miljoen dollar betalen in contanten. Voorts zullen er betalin gen worden gedaan in austral (de Argentijnse munteenheid) en in verhandelbare Argentijnse obliga ties. Daarenboven zal Nederland aan Argentinië leningen verstrek ken tot in totaal ongeveer 400 mil joen dollar die een looptijd hebben van 10 jaar. In totaal gaat het om meer dan 1 miljard dollar. Volgens Van Lennep is het moei lijk te zeggen of de staat er uit springt. Hij noemde het resultaat van de onderhandelingen zeer be vredigend voor alle betrokkenen. De staat krijgt een nieuw risico met beleningen, maar Van Lennep schat dat dit risico geringer is dan het bestaande. het bestuur in dat gebied was niet meer goed mogelijk", aldus Wij denbosch. Minister-president Pertap Rad- hakishun zei dat de regering voor stander is van geweldloosheid. „Dat zullen we altijd blijven pre ken, maar we schuwen het geweld ook niet", zo voegde hij er aan toe. Hij zei dat de acties van de groep Brunswijk een economische ramp zijn voor het land. Radhakishun wees daarbij op de hout-, bauxiet- en betonsector die nu al enige tijd stilliggen. (foto AP). 1 President Reagan zou de benoeming van een specia le aanklager in de zaak- Iran toejuichen. PAGINA 7 CDA wijst de aanschaffing van een extra Patriot-ra ket af. PAGINA 5 i Rotterdams overslagbe drijf ECT wil ('om te kun nen overleven') de lonen tot 1991 bevriezen. PAGINA 9 Bondscoach Hans Jorrits- ma kiest de jeugd voor oranje hockeyteam. PAGINA 11 ANWB-informatielijn voor verkeersslachtoffers blijkt in een grote behoef te te voorzien. PAGINA 15 SINTERKLAASKADOOS? ZEGT HET VOORT, ALLEMAAL NAAR: CprawhaGooRC WASHINGTON (UPI/RTR) - Een Amerikaanse miljardair heeft in mei dit jaar twee miljoen dollar be schikbaar gesteld als losgeld voor de Amerikaanse gijzelaars in Liba non. Volgens de miljardair, Ross Perot, gebeurde dit op verzoek van Olivier North die vorige week we gens zijn rol in de wapenzendingen aan Iran werd ontslagen als lid van de Nationale Veiligheidsraad. In een televisieinterview vertelde Pe rot vandaag dat hij het geld had overgemaakt, maar dat de ruil om onbekende redenen niet doorging. Volgens de Washington Post vroeg North Perot het geld per koerier naar Cyprus te sturen. In ruil voor het losgeld zouden vijf gijzelaars op een schip worden vrij gelaten, maar de transactie misluk te. „Het liep mis. North vertelde mij niet wat er was gebeurd en ik heb er ook niet op aangedrongen", zo zei Perot. Hij bevestigde dat hij twee mil joen dollar aan North ter beschik king had gesteld voor pogingen de ontvoerde chef van het bureau van de Amerikaanse geheime dienst CIA in Beiroet, William Buckley, vrij te krijgen. Maar de onderhan delingen liepen stuk en Buckley werd later door zijn ontvoerders vermoord. Perot vertelde dat hij sinds 1969 de Amerikaanse regering verschei dene malen geld heeft gegeven voor soortgelijke operaties waar voor geen overheidsgelden konden worden gebruikt. Zo vroeg de-rege- ring-Nixon hem in 1969 behulp zaam te zijn bij pogingen een bete re behandeling van de Amerikaan se krijgsgevangenen in Vietnam te bewerkstelligen. In 1979 huurde Perot een groep ex-commando's in die twee mede werkers van zijn onderneming - Electronics Data Systems - uit een gevangenis in Iran bevrijdde. Ver der zou hij ook de Amerikaanse re gering geholpen hebben informa tie te verzamelen tijdens de gijze ling van het personeel van de Ame rikaanse ambassade in Teheran in 1979. NEEM NU EEN ABONNEMENT I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaitlT P" maand 23.25 j per hall iaar 137.90 (alléén mogeli|k met automatische betaling) rj per jaar 262.40 LJ per kwartaal 68.95- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam. - Straat. Postcode Plaats: Telefoon: controle bezorging) I kunt deze bon opsturen naar I 2300 VB Leiden. In plaats v it Leidsch/Alphens D

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1