'Psychische kant wordt onderschat' Achtergrond Gemeentesecretaris ANWB-infolijn voor verkeersslachtoffers voorziet in grote behoefte is ook al 'manager' Predikant vond auto uitgebrand DINSDAG 2 DECEMBER 1986 PAGINA 15 DEN HAAG - De slachtof- ferlijn die de ANWB vorig jaar mei openstelde, be wijst zijn nut. Meer dan vijfentwintighonderd Ne derlanders hebben in dat anderhalf jaar het num mer (070-246677) van de Informatielijn voor Ver keersslachtoffers ge draaid. De slachtofferlijn geeft voorlichting over medi sche, emotionele, finan ciële, fiscale, juridische, verzekeringstechnische- en administratieve aard aan verkeersslachtoffers die jaarlijks de blijvende gevolgen van letsel onder vinden. Zonodig verwijst de ANWB naar andere hulpverlenende instan ties. Volgens de ANWB ra ken er elk jaar rond de 75.000 weggebruikers licht- en 25.000 zwaarge wond bij ongevallen in het verkeer. door Jan Westerlaken Mr. Marc Renckens hierover: "Het lijkt soms net of wij de mensen van het kastje naar de muur sturen. Helaas, maar we kunnen niet anders. We doen dit uit puur onvermogen. De hulp waar de slachtoffers om vragen, kunnen we dan niet bieden. Het enige dat we dan nog kunnen doen, is hen op een ander spoor zetten". De slachtofferlijn is eert* suc ces. Of zoals Mare Renckens het zegt: "De ANWB voorziet hier mee in een grote behoefte. Ik ben echter van mening, dat er nog veel meer verkeersslachtoffers zijn. Alleen, zij weten de weg niet. Elke keer als er wat publici teit aan die speciale lijn wordt gegeven, staat de telefoon dagen erna nog roodgloeiend". De slachtofferlijn. Wie maken er met name gebruik van? De ANWB-jurist vertelt, dat de meeste bellers (57%) de slachtof fers zelf zijn. Hun naast familiele den bellen in 32% van de geval len. De grootste groep bellers, al dus Renckens, zijn de automobi listen (39%), gevolgd door de fiet sers en bromfietsers (28%) en in zittenden van een auto (16%). Voetgangers en motorrijders vórmen elk een groep van zeven procent. Schade Mare Renckens: "Bijna de helft van de vragen gaat over schade na een ernstig ongeluk. Niet alleen de schade aan een au to of een fiets, maar ook de scha de die het slachtoffer bij een on geval heeft opgelopen. Wat heel vaak bij kleine letsels wordt ver geten, is het indienen van een eis om smartegeld. Smartegeld voor de geleden pijn en smartegeld voor de pijn die je als verkeers slachtoffer nog te lijden krijgt. Soms gaat het wel om tien ver schillende posten waarop de aan dacht moet worden gevestigd. Er is in Nederland weinig ervaring met dit soort zaken. Als een ad vocaat in een jaar vijf zaken over smartegeld te behandelen krijgt, wordt hij al als specialist gezien. Nou, dat is natuurlijk niet zo. Wat zie je dan in de praktijk? Juist, het slachtoffer komt er veelal bekaaid af. Bovendien zijn ze veel te gauw geneigd om 'ja' te zeggen. In mijn ogen krijgen de Een groot verkeersongeluk op de Rijksweg 4. Vaak weten de slachtoffers niet waar ze de niet-materiêle schade kunnen verhalen. (foto Holvast) ANWB en de FNV meer te ma ken met slachtofferhulp dan ad vocaten". Regelingen zijn er. Het Ver bond van Verzekeraars kent er een. Maar die is voor heel wat verbetering vatbaar, vindt de ANWB. "Die regeling", legt Mare Renckens uit, "levert het slacht offer gewoon te weinig op. Het hoogste bedrag dat in Nederland aan smartegeld ooit is uitge keerd, bedraagt 130.000. Dat is eigenlijk al meer dan de verzeke ringen willen uitbetalen. Zij vin den een ton wel voldoende. Naar Amerikaanse toestanden hoeven wij niet zonodig. De verzekeraars in ons land baseren zich echter nergens op. Wij willen praten over de invoering van een letsel tabel. Dus als je een gebroken arm hebt opgelopen bij een ver keersongeval, dat je dan een be paald bedrag aan smartegeld kunt eisen. Je lijdt pijn, je kunt je werk niet doen enz. Daar mag een bedrag aan smartegeld te genover staan. Als ik naar de om liggende landen kijk? Duitsland, bijvoorbeeld. Bij onze Oosterbu ren is het wel eens voorgekomen dag er drie ton moest worden uit gekeerd. Ik denk dat zij de zaken beter op een rijtje hebben staan dan Nederland". Beter Maar er wordt aan een betere regeling gewerkt. De ANWB trekt de kar. Treedt zij hiermee niet buiten haar werkterrein? Mare Renckens geeft dat vol mondig toe. "Wat wij willen", vult hij direct aan, "is al dat ge doe in goede banen leiden. De belangen moeten collectief wor den behartigd. Zo stellen wij ons ook op met de slachtofferlijn. Die is er niet alleen voor leden van de ANWB die slachtoffer van een verkeersongeluk zijn, maar ook voor verkeersslachtoffers die niet bij onze organisatie zijn aangesloten. We hebben hier met een algemeen probleem te ma ken. Het wel of niet lid zijn van de ANWB mag in dit geval geen barrière Waar mankeert het vooral aan in Nederland? Mare Renckens zegt: "Er zijn nog altijd niet vol doende mogelijkheden waar ver keersslachtoffers met hun pro blemen kunnen aankloppen. Psychische hulpverlening en maatschappelijke begeleiding zijn er maar mondjesmaat. Om op dit terrein wat van de grond te tillen praten we met het Instituut voor Psychotrauma in Arnhem en met Bureau Slachtofferhulp". Mare Renckens zegt met na druk dat de ANWB zeker niet van plan is om in de toekomst psychologen in dienst te nemen. In samenwerking met al bestaan de instanties wil zij haar doel be reiken: uitbreiding van de hulp verlening aan verkeersslachtof fers waarin de ANWB het verze keringsaspect voor haar reke ning neemt, Bureau Slachtoffer hulp de maatschappelijke hulp en het Instituut voor Psycho trauma de psychische kant. Psychisch Over het waarom de ANWB toenadering heeft gezocht met het Instituut voor Psychotrau ma, zegt Mare Renckens: "We zien vaak dat iemand belt om over een schaderegeling te pra ten. Na een kwartier blijkt dan, dat die schade aan de auto of brommer, helemaal niet zo zwaar weegt. Die mensen zitten psy chisch in de knoop. Ze klagen over hoofdpijn, slapen slecht, zijn moe en gespannen of heb ben zelfverwijt. Wij geloven niet, dat een schokkende gebeurtenis als een ongeluk daar alleen debet Jurist Renckens van de ANWB. 'Het buitenland heeft de zaken beter op een rij tje staan dan Nederland'. (foto gpd) aan is. Die hele mallemolen waarmee ze te maken hebben, maakt hen ook van streek. Het verwerkingsproces wordt er in elk geval niet door bevorderd. Wat zien we de laatste tijd? Ver oorzakers van ongelukken gaan meer en meer bellen. Het enige wat ze willen is praten. Praten over hun fout in het verkeer. Ze willen hun schuldgevoel uiten. Ze komen daarvoor bij ons, om dat ze niet weten waar ze anders moeten aankloppen. Ik geloof dat die veroorzakers van onge vallen zelfs een praatgroep heb ben. Wanneer wij merken dat ie mand psychisch in de war is, proberen we dat heel voorzichtig kenbaar te maken. Onze mensen aan de telefoon zijn daar speciaal in getraind. In veel gevallen wil len de bellers er niets van horen. Laat staan toegeven. En de medi sche wereld? Zij richt zich louter en alleen op de lichamelijke- en maatschappelijke moeilijkhe den. De psychische komen niet of nauwelijks aan de orde. Ik denk dat huisartsen deze proble men zeker bij verkeersslachtof fers onderschatten. Misschien komt dat wel, omdat ze er te wei nig ervaring mee hebben. Kijk, als de arts het beeld niet herkent en de patiënt komt niet met de werkelijke klachten op de prop pen, dan wordt het moeilijk. Die patiënt loopt wel de kans dat er op den duur een trauma ont staat". Proefregio De ANWB en het Bureau Slachtofferhulp hebben elkaar inmiddels gevonden. In de loop van het volgend jaar brengen zij hun plannen - betere hulpverle ning aan verkeersslachtoffers - in de praktijk. Zij het mondjes maat, maar er wordt een begin gemaakt. Beide instanties willen in één of twee proefregio's (wel ke dat worden is nog niet be kend) uitproberen of hun hulp plannen daarwerkelijk functio- Marc Renckens is optimis tisch. Hij verwacht er veel van. Zegt: "Ik denk dat dit op den duur tot een landelijke hulpin stantie zal leiden waarbij ver keersslachtoffers met hun pro blemen kunnen aankloppen. Er moet wel geld op tafel komen. Zo hier en daar zijn er wat zieken fondsen die specialistische hulp aan mensen met een posttrauma tische stress-stoornis (proble men die het functioneren van de persoon ernstig belemmeren) vergoeden. Gelukkig", zegt de ANWB-jurist, "toont de overheid de laatste tijd ook wat meer be langstelling voor deze problema tiek. Het ministerie van verkeer en waterstaat is onlangs met een onderzoek begonnen naar de vraag hoe het nu precies is ge steld met de hulpverlening aan verkeersslachtoffers. Kijk, als dit uiteindelijk bijdraagt aan de roep om meer hulp, dan is dat na tuurlijk een prima zaak. Mis schien gaan we nu eindelijk eens alles goed regelen. Alvorens alles echt op rolletjes loopt", waar schuwt hij, "zijn we wel heel wat jaartjes verder". Een tip voor verkeersslachtof fers? "Laat ik daar dit over zeg gen", benadrukt Mare Renckens. "Voor een slachtoffer is het van belang dat hij zo snel mogelijk al les wat met het ongeval te maken heeft gehad, op een rijtje zet. Zo dra hij daartoe in staat is moet hij die stap zetten. En als hij dat zelf niet kan, kunnen naaste familie leden dat voor hem doen. Meest al duurt het wel even voor - ver zekeringstechnisch gezien - alles is geregeld. Op deze manier krijgt het slachtoffer bovendien inzicht wat er allemaal gaat ge beuren". BRUMMEN - In de jaren zeventig is het takenpakket van de gemeen ten enorm uitgebreid zonder dat de organisatie van het ambtelijk appa raat werd aangepast. Met de nood zaak tot bezuinigen als motor pro beren veel gemeenten daarin ver andering te brengen en te komen tot meer doelmatigheid. Er wordt daarbij vooral gedacht aan het in stellen van managementteams, zo vertelt J. Elzinga. Hij is gemeente secretaris van Brummen en een van de twee organisatoren van een congres dat de Vereniging van Ge meentesecretarissen donderdag over dit onderwerp organiseert. door Frangoise Ledeboer De belangstelling van de kant van de gemeentesecretarissen, van oudsher de spil van de ambtelijke organisatie, is veel groter dan ver wacht. Elzinga en zijn collega uit Zutphen, J.H. Bruseker, hadden gerekend op 150 aanmeldingen. Het zullen er meer dan 300 worden, zo voorspelt Elzinga. Dan is 75 pro cent van de gemeenten tussen 8.000 en 40.000 inwoners vertegen woordigd. Van de kant van de ge meenten met meer dan 40.000 in woners is de belangstelling voor managementteams minder groot. Daar vervult de gemeentesecreta ris weliswaar een belangrijke orga nisatorische functie, maar is vaak sprake van een 'departementale' structuur met de wethouders als spil. Taken Elzinga neemt zijn eigen ge meente als voorbeeld om de uit breiding van het takenpakket van de gemeenten te illustreren. Brum men had tien jaar geleden aan drie ambtenaren genoeg om de werk zaamheden voor de Sociale Dienst af te handelen. Dat zijn er nu 25. Ook het aantal ambtenaren op bij voorbeeld de afdelingen welzijn, onderwijs en gemeentewerken moest noodzakelijkerwijs flink worden uitgebreid. Konden de ge meenten in die periode op een be paalde afdeling het wérk niet meer aan, dan werd het aantal perso neelsleden zonder meer aangevuld tot het gewenste niveau. Een dergelijke beleidsljjn kan sinds enige jaren niet meer worden gevolgd. Bezuinigen is voor de la gere overheden nog steeds het door Den Haag bepaalde parool, terwijl door de wijziging van het sociale zekerheidsstelsel de werk druk alleen nog maar zal toene men. Elzinga is er echter van over tuigd dat een gemeentelijke orga nisatie de opgedragen taken wel degelijk adequaat kan verrichten. Noodzakelijk is dan wel een reor ganisatie. 'Bundeling' en 'integratie' zijn daarbij voor Elzinga de sleutel woorden. Zo ligt in Brummen een plan op tafel om het aantal afdelin gen terug te brengen van dertien naar vier. Door vermindering van het aantal deelnemers aan het werkoverleg vermindert automa tisch het aantal misverstanden tus sen de diverse gemeentelijke sec toren, zo luidt Elzinga's filosofie. Elzinga maakt met een voor beeld duidelijk dat die efficiëntie hier en daar inderdaad ver te zoe ken is. "Wat te denken van ambte naren die verplicht zijn elkaar een brief óver een bepaalde kwestie te schrijven, waarna dan weer een paar dagen op antwoord moet wor den gewacht. Dat is toch merk waardig als die functionarissen een paar bureaus van elkaar verwij derd zitten?" Plichtsbetrachting Een reorganisatie verloopt nooit vlekkeloos en zeker niet in een ge meentelijke organisatie die al ge schiedenis van meer dan een eeuw achter zich heeft. Elzinga bena drukt daarom het belang van een stapsgewijze aanpak: "Het heeft geen enkele zin een ontwikkeling te forceren. Ik pleit voor een zo za- kelijk mogelijke reorganisatie waarby elke ambtenaar overtuigd raakt van de noodzaak van de ver andering. Zo worden problemen bij het schuiven met functies ver meden." Wat in de huidige situatie scheelt, is dat het oude type ambte naar langzaam aan het verdwijnen is. Elzinga: "Vroeger moest een ambtenaar simpel gezegd alleen mooi kunnen schrijven en over voldoende plichtsbetrachting be schikken. Nu moet hij gewijzigde opvattingen over moderne ge meentelijke bedrijfsvoering in praktijk kunnen brengen." Het is de Brummense gemeente secretaris niet bekend in hoeveel gemeenten 'de managementteams al draaien. Zeker is al wel dat der gelijke teams niet voor elke ge meente een oplossing zullen vor men. Elzinga: "Als de gemeentese cretaris een hiërarchisch denkend persoon is die alle touwtjes in han den wil houden, heeft het zeker geen zin een dergelijk team te in troduceren. Dat kan immers alleen ïjiaar goed draaien als alle betrok kenen bereid zijn tot samenwer king en vanzelfsprekende delega tie van werkzaamheden naar lage re niveaus in de ambtelijke organi satie." Serviceverlening De reorganisatie van het ge meentelijk apparaat is natuurlijk niet primair bedoeld voor de amb tenaren zelf. Voorop moet een be tere serviceverlening aan de bur ger blijven staan. Elzinga: "De ge meenten moeten veel produktge- richter gaan werken. De burger moet in principe terecht kunnen bij één loket en niet meer te maken krijgen met al die beklemmende regels, formulieren en voorschrif ten. Negenennegentig procent daarvan kan worden afgeschaft." Om efficiënter te kunnen werken acht Elzinga het noodzakelijk dat de gemeentesecretaris meer beslis singsbevoegdheden op het be stuurlijke vlak krijgt: "Besluiten over de aanschaf van bij voorbeeld nieuwe handschoenen voor de bui tendienst of het kappen van een boom, duren nu vaak onmogelijk lang. Dat kan best anders worden georganiseerd. Ik wil echter bena drukken dat ik tegen een machts bundeling bij de gemeentesecreta- ben". De gemeentesecretaris i zijn visie geen 'schrijver' meer maar een manager-nieuwe- stijl, een opvatting die door de meeste van zijn collega's wordt ge deeld. Werd de auto van de Rotter damse hervormde predikant J. Visser al eerder beschilderd met hakenkruisen, zaterdagmorgen vond hij die totaal uitgebrand voor zijn huis terug. Een paar da gen was het onduidelijk wie daar achter zaten, maar nu hebben de daders zich bekendgemaakt als 'groepering tegen buitenlanders en linkse terreur'. Visser is directeur van de stichting voor kerkelijk-sociale arbeid in Rotterdam. Zijn werk plaats is de Pauluskerk in Rot terdam-centrum, die landelijke bekendheid kreeg als opvang centrum voor vluchtelingen, daklozen en drugsverslaafden. Uit allerlei bedreigingen blijkt, dat dit soort kerkewerk bij som migen gevoelens van haat los maakt. Zo werden een paar maanden geleden stickers ge plakt op ramen van Vissers huis met leuzen tegen buitenlanders. Onlangs moest de Pauluskerk worden ontruimd omdat volgens een telefonische melding een bom in het gebouw was verstopt. Medewerkers van dominee Vis ser krijgen regelmatig waarschu wende telefoontjes. Meestal gaat dat gepaard met dreigementen. Visser vermoedt, dat de be dreigingen komen uit ultra rechtse kringen. "Ik zou wel eens met die mensen willen praten, maar het moeilijke is dat ze mij nooit rechtstreeks bellen. Ik ben altijd bereid tot gesprek". De predikant vraagt zich wel af, of de daders enig contact zouden willen. "Wie zich van zulke me thoden bedient, lijkt daaraan weinig behoefte te hebben". De recherche heeft de zaak in onderzoek genomen. De naam van de groepering was bij de Rotterdamse politie niet bekend. Viering bij basis. Evenals vorig jaar houden 'Pax Christi Nederland' en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) op de avond vóór Kerst een viering bij de vliegbasis Woensdrecht. Plaats van samenkomst is de volksabdij in Ossendrecht. Na de viering gaan de deelnemers naar het toe gangshek bij de basis, waar het kerstverhaal wordt gelezen en de hervormde predikant mevrouw E. de Boer-Hessel uit Sint Lau rens (Walcheren) een overden king verzorgt. Mevrouw De Boer is lid van de hervormde synode. Mentor Niet alleen predikanten, maar ook andere ambtsdragers en gemeenteleden kunnen men tor worden voor een beginnend predikant. Dat bepaalde de her- vorinde synode in haar laatste vergadering. De mentor zal wel bij voorkeur uit de ambtsdragers worden aangewezen. Die aanwij zing berust bij het bestuur van de provinciale kerkvergadering in samenwerking met de coördi nator van het mentoraat en na overleg met de betrokken predi kant. Het mentoraat is verplicht ge steld. De synode wilde voorko men, dat beginnende predikan ten die zich vrijwillig laten bege leiden het etiket 'zwak' krijgen opgeplakt en dat predikanten die het hardst begeleiding behoeven zich eraan onttrekken. Een be ginnend predikant kan nu pas een tweede standplaats krijgen als h« in het bezit is van een 'mentoraatsverklaring'. Leiden. Ds. P. J. Mackaay (73) te Leiden is komende zater dag, 6 december, vijftig jaar pre dikant. Zijn eerste standplaats was Westerhaar (Ov.), gevolgd door Nieuw-Amsterdam en Haarlem. Van 1949 tot 1972 was ds. Mac kaay secretaris bij de hervormde Raad voor de Zending (Oegst- geest). In dat laatste jaar ging hij naar het gemeentepastoraat te rug (Lemele). Sinds 1978 is hij met pensioen. Landelijk kreeg hij bekendheid als voorzitter van de beide 'Kom over de brug'-ac- ties en de actie 'Brood voor het hart' voor steun aan kerkewerk in Derde Wereld-landen. Hervormde Kerk: beroepen te Wijckel/Sloten kandidaat M. D. van der Giessen Groningen; aangenomen naar Rotterdam- Zuid P. Nap Woerden; benoemd tot voorganger van de hervorm de evangelisatie in Driedorp G. W. Nijhof, voorganger van de evangelisatie 'Elim' te Urk; be dankt voor Ede H. F. Klok Rijs- sen. Handboek. Bij de uitgeverij Kok in Kampen is een 'Hand boek van Christelijk Nederland' verschenen, een gezamenlijke uitgave van Marc Europe (een dienst van 'World Vision'), de Evangelische Alliantie in Drie bergen en de uitgeverij Kok. Het boek (f72.50) bevat 481 pa gina's en geeft gedetailleerde in formatie over christelijke en ker kelijke organisaties, uitgevers, boekhandels, media, onderwijs, sociale diensten, kerkgenoot schappen, raden van kerken en nog veel meer. In een woord vooraf schrijft de Leger des Heils-officier Eva den Hartog, dat niets is nagelaten om van dit boek een 'belangrijk hulpmiddel in het dagelijks werk' te maken en een 'wegwij zer in de doolhof van christelijke activiteiten in Nederland'. Wie het doorbladert merkt al gauw dat zij daarmee niet te veel zegt. "Nooit was de informatie over christelijke en kerkelijke activi teiten in een zo veelomvattende vorm beschikbaar als nu in dit handboek", schrijft de voorzitter van de Evangelische Alliantie, professor dr. J. P. Versteeg, in zijn inleiding. Hij geeft het boek een dubbele betekenis: bron van informatie én bemoediging. "Er gebeurt in kerkelijk Nederland heel wat". Natuurlijk zal deze eerste uit gave voor verbetering vatbaar zijn. Dat neemt niet weg, dat hier een zeer nuttig boek wordt aan geboden. Het zal zijn weg wel weten te vinden. Met een gelijk soortige uitgave in Engeland is het net zo gegaan. Terug De paus is in Rome terug van zijn reis naar Australië en omge ving. Twee weken lang reisde hij door zes landen. Zijn langste bui tenlandse reis tot nu toe. Maar de paus zag er bij zijn terugkeer nog fit uit. Hii zei. dat zulke reizen nodig zijn om de kerk zichtbaar te maken in de wereld. Kritiek op de hoge kosten wees hij af. Hij vond dat gepraat zelfs 'onzinnig'. Volgens krante- berichten heeft dit bezoek Au stralië tien keer zoveel gekost als indertijd het staatsbezoek van koningin Elisabeth. "Ze praten over de kosten om de paus tegen te houden", zei Johannes Paulus II, toen hem een vraag daarover werd gesteld. "Ik breng een god delijke boodschap. Maar daar mee wil ik niet zeggen, dat de ko ningin geen waardevolle dingen doet". 'Kirchentag'. Ruim honderd Derde Wereld- en vredesgroepen in de Bondsrepubliek Duitsland leveren in een verklaring scher pe kritiek op het bestuur van de 'Kirchentag', dat de rekening bij de Deutsche Bank niet wil op zeggen. Deze bank heeft econo mische banden met Zuid-Afrika. Enkele groepen hebben al beslo ten aan de 'Kirchentag' van vol gend jaar juni in Frankfurt am Main niet mee te doen. De actiegroepen zullen er met des te meer kracht voor ijveren dat Zuid-Afrika een van de be langrijkste thema's wordt op die manifestatie. Ze verwijten het bestuur geen daadwerkelijke ge volgen te trekken uit zijn opvat ting dat maatregelen tegen Zuid- Afrika nodig zijn. Volgens het bestuur van de 'Kirchentag' haalt het opzeggen van een bank rekening niets uit. Kerkgang. Er gaan in Enge land steeds minder mensen naar de kerk, maar de belangstelling voor godsdienstige programma's van de BBC is de afgelopen maanden met 28 procent geste gen. David Winter, hoofd van de- afdeling 'Godsdienst' van BBC- radio, heeft er geen verklaring voor. Hij wilde er wel dit van zeg gen: "Men zegt nu wel dat we in een na-christelijk tijdperk leven, maar waarom luisteren dan zo veel mensen naar deze program ma's?"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15