5 0 T Blanchard op scherp Ook Orion ontfutselt koploper VCS een punt Forree schiet Bax langs Neptunus Toch onderzoek naar visfraude Arrestaties in legertop Iran Weer rellen in Italië DINSDAG 2 DECEMBER 1986 PAGINA 13 Brit Collins kansloos ARNHEM (ANP) - Een jaar geleden behield Alex Blanchard in Londen zijn Europese titel in het halfzwaargewicht door een onbeslist tegen de Engelsman Dennis Andries. Op dat moment zat de Amsterdammer duidelijk op een dood punt. Het werd enkele maan den later in Amsterdam nog eens benadrukt door een nieuwe onbeslist tegen de Fin Tarmo Uusivirta, in een duel waarin de titel niet op het spel stond. Blanchard brak na de partij tegen Andries, die inmiddels wereld- kampioen in de versie van de World Boxing Council (WBC) is, Winst voor Van de Velde met zijn trainer Erik van de Berg. Oud-Europees kampioen Rudi Koopmans werd de nieuwe man achter Blanchard. Hij gaf de Am sterdammer opnieuw zelfvertrou wen en bracht ook zijn scherpte te rug. Het bleek al op 4 oktober in West-Berlijn toen Blanchard zijn titel door een overwinning op pun ten tegen de Westduitser Ralf Roc- chigiani op superieure wijze verde digde. Gisteravond in de Arnhemse LEIDEN - Peter van de Velde uit Zoeterwoude heeft in het Belgi- Rijnhal liet de Europese kampioen sche Liedekerke een internationa- tegen de Engelsman Tom Collins le indoor shorttrack wedstrijd ge- de 2500 toeschouwers zien, weer wonnen. Zijn clubgenoot Richard helemaal terug te zijn. Blanchard Suyten (Stompwijk) werd derde en heeft zijn sloomheid afgelegd en Charles Veldhoven uit Oegstgeest stond tegen zijn 31 jaar geleden op zegevierde eindigde op de vierde plaats. Cees Curacao geboren tegenstander op toch gevaarlijk bleek. Blanchard moest die linkse enkele keren ne men, maar was nimmer in gevaar. Uit het midden van de ring dreef hij Collins voor zich uit. De Brit, die naarmate het duel vorderde steeds getekender raakte, moest zich enkele malen na links/ rechtse combinaties redden door vasthouden, maar ging in de ne gende ronde na een rechtse hoek op de kaak toch naar het canvas. Collins wist dat hij alleen door knock out zou kunnen zegevieren. Hij probeerde die beslissing wel te forceren maar de conditioneel ster kere en technisch veel betere Blan chard was steeds op tijd weg. Hij zijn 33e partij als pro- LEIDEN - Het derde vrouwenteam van Novo blijft ondanks een gelijkspel tegen Gemini/ Kangeroes 3 de ranglijst in de eerste klasse van het rayon Leiden aanvoeren. De voor sprong van de Noord wij kse volley halsters op S'70 en Leython 3 slonk echter, omdat die ploegen wel tot winst kwamen. k Alex Blanchard. Boer (Hoogmade) werd zesde het eindklassement. De ploeg van Leiden zegevierde in de finale van de 5000 meter met aflossing. Amsterdam werd twee de en Leuven derde. By de vrou wen ook een Nederlandse zege. Priscilla Ernst won vóór de Belgi sche meisjes Bea Pintens en Linda Boeijan. Maija Schipper (War mond) werd 13de in het eindklas sement. ROME (SID) - De elfde speeldag in de Italiaanse eerste divisie werd zondag overschaduwd door ernsti ge rellen. In Rome, waar Juventus met 0-3 van AS verloor, vlogen tal rijke voorwerpen op het veld, waaronder zelfs een bijl, die in de tartanbaan rond het gras bleef ste ken. De tot 2.000 mensen opge voerde politiemacht kon vechtpar tijen overigens snel de kop indruk ken. Anders liep het in Bergamo, waar vandalen uit Brescia, die per trein reisden, in een voorstadje met flessen en stenen rond twintig ge parkeerde auto's vernielden. OQ.de terugweg namen boze inwoners van Bergamo wraak door op het station de fans uit Brescia te over vallen. Hierbij raakten vijf perso nen gewond, van wie een 20-jarige man naar een ziekenhuis moest worden gebracht met levensge vaarlijk hoofdletsel. De politie ar resteerde vijf relschoppers. „scherp". Tien ronden was Blan chard in de partij, waarin de titel niet op het spel stond, heer en meester. Vooral de linkse van de Nederlander was een plaag voor de onorthodox boksende Engelsman, die nummer twee op de ranglijst in zijn land staat en een van de moge lijke uitdagers van Blanchard is. Collins heeft in Arnhem ervaren, dat hy geen kans heeft tegen een optimaal boksende Blanchard. Collins bleek een ervaren ringrot, die vooral met zijn vreemde linkse, fessional met punten. verschil op Gilbert Hallie kon in zijn derde profpartij weer snel naar de kleed kamer. De Amsterdamse midden gewicht was veel te sterk voor Ha- rald Schulte. De Westduitser, die in de eerste ronde twee maal neer ging op een links/rechtse combina tie, kreeg in de tweede ronde van scheidsrechter Schulein nog eens drie maal acht tellen rust. Na de vijfde knock down moest Schulte reglementair naar zyn hoek. Plomp valt in ZEIST (ANP) - Bondscoach Rinus Michels heeft in de Olympische se- lectie Wilbert Suvrijn gisteravond vervangen door FC Utrecht-verde diger Gerrit Plomp. Suvrijn moest afzeggen voor het duel van morgen tegen Oost-Duitsland in de Galgen waard wegens een blessure, die hij opliep in de wedstrijd van Fortuna Sittard tegen FC Groningen. Novo 3 leken in het treffen met Gemini op een een voudige overwinning af te steve nen. De eerste en tweede spelpe- riode werden met respectievelijk 15-8 en 15-6 gewonnen. Toen stokte echter het ritme. De ploeg uit Voorschoten rook zijn kans, knok te zich naar 10-15 en veranderde in de vierde set ook een 13-11 score in 15-17. Novo 2 had het derde een handje kunnen helpen als het S'70 op afstand had gehouden. In Noordwijk lukte dat van geen kan ten. In een trage partij met zwak volleybal aan beide zijden was het de Woubrugse formatie die de min ste fouten maakte: 13-15, 9-15, 15-9 en 8-15. In het eerste bedrijf ver speelde Novo een 11-0 voorsprong. InUpGo en DVO, twee midden moters, werkten hun duel in Roe- lofarendsveen af. Daar bleek de de fensie van de thuisclub veel be weeglijker dan die van DVO, dat dan ook een 3-0 nederlaag (15-8,15- 13 en 15-9) te slikken kreeg. De bes te prestatie verrichtte DVO in het tweede speldeel, toen een 11-3 sco re in 12-13 veranderd werd. Ley thon 3 behield de aansluiting met de top door het als derde geklas- KATWIJK - Glasbergen heeft gisteravond de successenreeks in de interregionale zaalvoetbal competitie voortgezet, al kwam de Rijnsburgse winst dit keer pas op de valreep tot stand. Te genstander De Maas werd uitein delijk met 6-4 verslagen. Bax speelde een goede wedstrijd bij Neptunus en zadelde de Rotter damse concurrent op met een 3-6 nederlaag. Datagold behaalde een benauwde overwinning op FC Lisse (1-0) en Grovo deelde de punten met Rozet (4-4). In de hoofdklasse verloor ROAC op het nippertje van koploper Van der Plas: 4-3. Glasbergen - De Maas 6-4 De Rijnsburgers moesten het stellen zonder Koet en Kroon en de omzettingen die daardoor no dig waren deden de ploeg geen goed. De Maas kwam zelfs aan de leiding, al wisten Peter Hogewo- ning en Wim Bouckaert de stand snel in het voordeel van de thuis ploeg om te buigen. Een fraaie treffer van Huug Aandewiel had Glasbergen definitief op afstand moeten zetten, maar de arbiter keurde het doelpunt af omdat de bal bij het nemen van de vrije trap niet stil lag. De Maas putte moed uit de meevaller en kwam voor rust weer gelijk: 2-2. De spanning bleef ook na de hervat ting gehandhaafd. De Maas kwam andermaal gelijk na een score van Bouckaert (3-3) en ook nadat Aandewiel en Bouckaert voor wat lucht hadden gezorgd (5-3) bleven de bezoekers aan dringen (5-4). De vierde treffer van Wim Bouckaert gooide het duel vlak voor tijd op slot: 6-4. Neptunus - Bax 3-6 Jeffrey Forree was de belang rijkste man bij de Voorhouters, die een 1-0 achterstand door doelpunten van Hans van Leeu wen en vier op rij van Forree snel wegwerkten: 1-5. De Rotterdam mers wisten verschillende keren vrij voor het doel te komen, maar troffen keer op keer het hout werk in plaats van het net. De in- haalpogingen kwamen niet ver der dan 3-6, waarbij Kees van der Lans de zesde Voorhoutse treffer voor zijn rekening nam. Datagold - FC Lisse 1-0 Staartploegen hebben altijd voldoende kansen, maar het ver schil met een topploeg is dat de laatste net iets gelukkiger is in de afwerking. Zo ook gisteren in Moordrecht, waar Lisse niet on derdeed voor het hoog geplaatste Datagold, maar desondanks met lege handen naar huis werd ge stuurd: 1-0. Van der Plas - ROAC'79 4-3 ROAC had in Katwijk een ge lijkspel verdiend. Koploper Van der Plas ranselde de doelpalen, maar kwam slechts moeizaam tot een 2-0 voorsprong door doel punten van Ron van der Kolk en Jaap van Duijn. Wilco van der Meer bracht de bezoekers weer op gelijke hoogte, al had Van der Meer bij zijn tweede goal wel de hulp nodig van de onfortuinlijk plaatstende Marco van der Plas. Van Duijn en Van der Meer scoorden ieder nog één keer (3- 3), waarna Van der Kolk in de slotminuten het karwei moest af maken: 4-3. Braks wijst herverdeling quota af DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer heeft uit zijn mid den een speciale commissie be noemd die de visfraude gaat onder zoeken. Tijdens het kerstreces gaat de commissie dossiers lichten om uit te vinden in hoeverre het minis terie van landbouw en visserij be trokken is bij het verhandelen van vis buiten de visafslagen. Direct na het reces hoort de commissie dan eventuele betrokkenen. Voorzitter van deze commissie wordt CDA-kamerlid Eversdijk. De subcommissie, die is ingesteld op voorstel van de PvdA-er Taze- laar zal van de drie grote partyen (CDA, PvdA en WD) elk twee le den tellen en een van SGP en D66. Zo nodig krijgt zij ondersteuning van externe deskundigen. Minister Braks toonde zich ver baasd over het commissiebesluit. Hy verklaarde na het kamerdebat van twee weken geleden niet meer op de instelling te hebben gere kend. Braks blijft erbij dat zijn de- Landbouw zet vraagtekens bij biotechnologie DEN HAAG (ANP) - De Neder landse agrarische sector moet be trokken blijven bij de veelzijdige biotechnologische ontwikkelin gen, hoewel aan biotechnologie be paalde risico's en knelpunten zijn verbonden. Dit zegt het Land bouwschap, in een notitie die mor gen door het algemeen bestuur wordt besproken. Behalve positieve zijn er ook ne gatieve gevolgen voor de primaire agrarische sector, zo meent het schap, dat biotechologie om schrijft als "het vervaardigen van produkten met behulp van bacte riën, gisten, schimmels of cellen van planten en dieren of celdelen." Positief is de potentiële afzet van agrarische bulkprodukten naar de industrie voor bij voorbeeld bio- ethanolproduktie of toepassing in de chemie. Negatief gevolg is de mogelijke vervaging van de grens tussen landbouw en industrie. Mo gelijk nadeel is ook de produktie- verhoging die van biotechnologie kan uitgaan, gelet op de nu al be staande overschotten. partement actief noch passief heeft meegewerkt. Uit het onderzoek dat begin vorige maand op het depar tement is ingesteld is daarvan niets gebleken. Hij sprak de hoop uit dat het onderzoek van de subcomissie snel wordt afgerond, omdat er be langrijke zaken aangaande de vis serij snel moeten worden opgelost. Braks zei zich morgen sterk te zullen maken voor een in Europees verband vastgestelde veilplicht om de controle op naleving van de quota te verscherpen. Mochten de andere landen daar niet voor voe len - en die kans is niet denkbeel dig - dan zal hij 'afwegen' of er al leen in óns land tot een veilplicht kan worden gekomen. Voorts kondigde de minister aan dat zo snel mogelijk het motorver mogen van de viskotters wordt be perkt tot maximaal 2000 pk en dat de de boomkor van de schepen 'terstond' moet worden verkort. Vangstquota Braks verzette zich gisteren fel tegen een bijna kamerbrede motie die hem voeg de vangsquota in de EG opnieuw aan de orde te stellen. WD, CDA, PvdA, SGP en GPV vroegen de minister morgen in de EG-Visserij raad een totale herver deling te bepleiten. De minister achtte dit een 'onzinnige, sugges tieve' motie 'waarmee de geloof waardigheid van Nederland in de EG op het spel wordt gezet'. Hij ontraadde de motie dan ook 'ten sterkste'. Wel zegde hij toe te willen stre ven naar een uitruil van de niet-be- viste quota. De fracties van PvdA, CDA, SGP en GPV konden hier uiteindelijk mee instemmen. De Kamer vond het een slechte zaak dat Nederlandse vissers hun visac- tiviteiten moeten stoppen omdat ze hun quota hebben volgevist, ter wijl andere EG-landen hun deel niet vangen. Braks achtte de motie echter in strijd met het 'na zeer moeizame onderhandelingen en op historische gronden tot stand ge komen' EG-visserijbeleid dat tot 1992 is vastgelegd. Bovendien is het gunstig voor het biologisch evenwicht van de visstand, dat niet alle quota wor den opgevist, aldus de minister. Nij land (CDA) had het 'absurd' ge noemd dat er nog steeds onderbe- vissing is in sommige EG-landen terwijl de Nederlandse visserij hoeveelheden krijgt toebedeeld die veel te kort zijn om de vloot va rend te houden. Zuinige schroef wordt in Bre- voor- nieu- Het passagier schip de Elizabeth momenteel merhaven zien van ee we, 42 ton zWare scheepsschroef, die een brandstof- bestaring van 10 ton stookolie per dag moet opleve- j ren. (foto epa> Steeds grotere rol Revolutionaire Garde NICOSIA (AP) - In Iran zijn hon derden mensen gearresteerd om dat zij soldaten in pamfletten heb ben opgeroepen in opstand te ko men tegen de 'vernietiging' van het leger ten gunste van de Revolutio naire Garde. De Garde werd in 1979 opgericht in de begindagen van de revolutie als een paramili taire eenheid met onvoorwaardelij ke trouw aan Chomeini. In de loop der jaren heeft de Garde een steeds grotere rol gekregen. Enkele hoge functionarissen zouden zijn gearresteerd en be schuldigd van het laten uitlekken van geheime documenten. Tot hen behoren kolonel Mohammad Meh- di Katipeh, hoofd van de militaire inlichtingendienst en de contras pionagedienst, Nasser Forouzan, voormalig hoofd van de militaire politie, en andere legerofficieren, aldus de bronnen. Andere taak Twee jaar geleden stelde parle mentsvoorzitter Rafsanjani voor om de Revolutionaire Garde uit te breiden en te versterken en het le ger geleidelijk af te schaffen. Te gen dat plan is verzet gerezen door verschillende hoge Iraniërs, onder wie president Chamenei, die zei dat de Revolutionaire Garde een andere taak heeft dan het leger. De Revolutionaire Garde moet de Iraanse grenzen bewaken en de is lamitische revolutie beschermen tegen contra-revolutionairen. Islamitische leiders koesteren al sinds het begin van de revolutie in 1979 argwaan tegen het leger. Raf- saiyani, een van de machtigste mannen in Iran, kreeg vorig jaar de goedkeuring van Ayatollah Cho meini voor zijn plannen, waarna de Revolutionaire Garde begon te trainen om een eigen luchtmacht en marine op te zetten, aldus de bronnen. Chamenei zwichtte en staakte zijn verzet tegen de plan- De krachtmeting tussen het le ger en de Revolutionaire Garde zou vijf maanden geleden een hoogtepunt hebben bereikt, toen de Garde zich terugtrok uit ver overd gebied in Iraaks Koerdistan en het leger opdroeg de stellingen te bezetten. Volgens het leger had de Garde een val opgezet door het leger nauwelijks tijd te gunnen de stellingen in te nemen. Irak wist het gebied dan ook snel te herove- Een officier in Teheran zou vol gens bronnen hebben gezegd dat ze dat expres hebben gedaan 'om seerde VCO met 3-1 terug te wij zen. Zowel in defensief als offen sief opzicht deelde de Leidse équi pe de lakens uit. Alleen de tweede spelperiode werd door een matige opslag ingeleverd: 15-9, 10-15, 15-2 en 15-5. De vrouwen van Liusna komen na een aarzelende start steeds be ter in vorm. Dit keer moest Blok'77 er in Lisse aan geloven: 11-15, 17- 15, 15-3 en 15-6. Bij Liusna ontbra ken Renske Turk en Tinie Huis man. Joke Lankhorst was evenwel een goede invalster. Coby Rovers, de gevaarlijkste aanvalster van Blok, werd door Brigit Berntzen aan het net vaak uitstekend afge- blokt. Ook de serve van Hanneke ten Brinke was aan Lisser kant een gevaarlijk wapen. Zij veranderde in het tweede bedrijf een 14-15 ach terstand in 17-15. De degradatie kandidaten Leython 4 en LUSV 2 ten slotte bestreden elkaar. Ley thon won simpel met 3-0 (15-6, 15- 11 en 15-5). Mannen Bij de mannen verspeelde koplo per VCS andermaal een punt. Was vorige week Leython 3 de dwars ligger, dit keer was het Orion. In sassenheim kwamen scores van 15- 5, 11-15, 15-13 en 12-15 in de boe ken. "Duidelijk een zaak van on derschatting", vond VCS-coach Leen van Goeverden. "Orion is een degelijk team met een goede men taliteit. Maar we hadden gewoon moeten winnen". Aarlanderveen had bij winst op RW tot op een punt van VCS kunnen komen. Dat gebeurde niet omdat ook de Ve- ners in Rijnsburg gelijk speelden: 7-15, 16-14, 15-12 en 5-15. Het mannenteam van WVC leek in de uitwedstrijd tegen Gemini/ Kangeroes 3 in eerste instantie de opgaande lijn van de laatste weken weer te pakken te hebben: 5-15. Daarna echter stelde Gemini, zon der spelverdeler Bernard van der Pols, orde op zaken: 15-9, 15-9 en 15-10. Ridderveld stond toe dat ro de lantaarndrager InUpGo weer een puntje aan het schamele totaal toevoegde. Dat was voor InUpGo zeker niet onverdiend. De ploeg bleef vechten tot de laatste snik en werd daarbij geholpen door de on der hun normale niveau acterende Alphenaren. Setstanden van de in Roelofarendsveen afgewerkte ont moeting waren 9-15,10-15,15-13 en 15-5. Voor een verrassing tekende het derde team van DAC, dat het veel hoger op de ranglijst staande Ley thon 3 met 3-0 (15-9, 15-11 en 15-8) klopte. Leython had een zwakke dag, maakte veel persoonlijke fou ten en trof het niet dat de Alphena ren juist in goeden doen waren. Vooral Arie Geerlof en Henk van Doorn hadden er bij DAC zin in. LISC ten slotte noteerde een 3-0 ze ge op Donar 2, dat na een 1-9 voor sprong de eerste set met 15-9 inle verde. LISC pakte ook de tweede set gemakkelijk met 15-2, zag Do- nar in de derde tot 8-8 volgen en vervolgens het spoor bijster raken: 15-9. DEN HAAG (ANP) - Eén deelnemer aan lotto 48 heeft de zes kruisjes op de goede plaats gezet. De gelukkige ontvangt bruto bijna 450.000 gulden. Voor de tweede prys De resultaten zijn: Lotto 48 le prijs: 1 winnaar, bruto f437.179,-, 2e prijs: 5 winnaars, bruto f30.000,-, 3e fers goed: 239 winnaars, 2 cijfers goed: 2459 Toto 48 le prijs: 65 winnaars, f422,80, 2e prys: 914 winnaars, f20,-, 3e prijs: 5.357 f8,50. Toto-geluk 48 le prys: Proza - 'Lentesneeuw'tweede druk van de uit 1968 daterende roman van de bekende Japanse auteur Yukio Mishima. Veel van zijn werken zijn al eerder versche nen bij Meulenhoff, prijs 39,50. - 'De heks en de archeoloog' is in de se-j rie 'Literair Moment' een herdruk van de twintig jaar oude roman van Hubert Jeugdboeken Lampo. Een vroeg werk van de bekende verteller. Meulenhoff, prijs 17,50. Te vens wordt in een apart klein boekje volop informatie gegeven over de au teur, prijs 4,50. voor een bundel gedichten van Frank Diamand. Van Gennep, prijs 19,50. - 'Ontluikend wonder'. Op haar eigen poëtische wijze beschrijft Nel Benschop in deze van lieflijke tekeningen voorzie ne gedichtenbundel vele momenten uit het kindzijn. Kok, prys 8,90. - 'Versjes van Poeh' door A.A. Milne met illustraties van E.H. Shepard. Of de be-' faamde gedichten en liedjes van de beer Winnie-de-Poeh nu precies onder het hoofdje 'poëzie' thuishoren is zeer twij felachtig. Maar voor de bewonderaars zyn zij gebundeld door Sirius en Side- rius, prys 9,50. onze reputatie te schaden'. Ook zou het leger afgelopen zomer in het westelijke gebied Mehran om hulp hebben gevraagd aan de Re volutionaire Garde, maar die niet hebben gekregen. Volgens het in Londen gevestig de Internationale Instituut voor Strategische Studies bestaat het Iraanse leger uit 305.000 man en 350.000 reservisten. De Revolutio naire Garde telt 250.000 man. - 'Het feestgelag' is een oud-Iers helden verhaal van Bricriu, vertaald en van toe lichtingen voorzien door Maartje Draak en Frida de Jong. Meulenhoff, prijs ƒ22,50. - 'Zomaar voor jou': een optimistisch boekje van Phil Bosman, die daarmee de lezer een moment van blijheid wil brengen. Een bloemlezing van veelge vraagde citaten uit vroeger werk. Lan- noo, prijs 14,50. - 'Mijn vader en ik' door Joe Ackerley werd posthuum in 1968 uitgegeven. In deze autobiografie beschrijft Ackerley op humoristische toon de verhouding van een vader en zijn homoseksuele zoon. Ook 'Brieven uit Venetië van Fre derick Rolfe is een nieuwe uitgave in de homoreeks van Veen. De laatste jaren van zijn leven woonde Rolfe onder de naam baron Corvo als schilder in de Dogestad. Hij schreef naar zijn be schermheer in Engeland vrijmoedige brieven over het erotische leven in Ve netië. Pry zen resp. 24,90. en 17.90. - 'Meander' door Tessa de Loo werd be gin van dit jaar voor de eerste maal uit gegeven. Nu al is deze beschrijving van een groep mensen, die de stad ontvlucht en in een klein dorpje een eigen ge meenschap sticht, aan de tweede druk toe. De Arbeiderspers, prijs 35,50. - 'Bunkers bouwen', bundel van zes ver halen van René Stoute, waarvan er vier in de bajes zyn gesitueerd. Opnieuw schrijft Stoute vooral over de zelfkant van het leven. Over mensen die geen kant meer op kunnen. De Arbeider spers, prys 24,90. Poëzie Christenen Enige religieuzen reisden naar Zuid-Afrika om teruggekomen hun mede-religieuzen voor te lich ten. Konden zij eigenlijk niets be ters doen, minder eenzijdig zijn en kijken waar in de wereld vanaf de oostgrens, van Duitsland tot China en van Siberië tot Nigeria, hun me dechristenen vervolgd worden - waar het veel ernstiger en totaler is dan in Zuid-Afrika? "Wie helpt jullie eigenlijk", spot te een KGB-officier toen hij de ka tholiek Jossyp Tereya verhoorde. En inderdaad, er is niemand die opkomt voor de martelaren in Cu ba, Polen, de Sowjet-Unie, waar christenen Tsjernobyl moesten op ruimen en nu ten dode zijn opge schreven. Wie helpt hen in de Libanon, Li touwen, Turkije of Nicaragua waar de regering de bisschoppen met gevangenschap bedreigd hebben? In al die landen geven de christe nen hun leven, vrijheid en gezond heid voor hun geloof. Als hun me dechristenen hier solidair met hen zouden zijn, zouden er heel wat minder slachtoffers zijn. H. Rutges Laan van Eikenduin 195 Den Haag - 'Tijgers in de tuin' door Rindert Krom hout met tekeningen van Sylvia Weve. Voor de jeugd vanaf 5 jaar. Querido, prys 19,90. - 'De vondeling' door Nina Bawden. Voor jongeren vanaf 12 jaar. Querido, prys 19,50. - 'De kinderen van de ketellapper' door Barbara Willard. Voor jongeren vanaf 14 jaar. Querido, prys 21.50. Religie - 'Was Eva overal de schuld van?' door dr. Pinchas Lapide. De tekst van Gene sis en de rabbijnse uitlegging geven heel andere antwoorden op de vraag naar de schuld van Eva ten aanzien van de zondeval. Pinchas Lapide gaat er uit voerig op in. Kok, prys 12,90. - 'Antroposofie en het Evangelie van Christus', behandeld door dr. J. Ver- kuyl, emeritus-hoogleraar zendingswe tenschappen van de Vrye Universiteit in Amsterdam. Kok, prijs 14,90. Diversen - 'Het gouden huwelijk van Juliana en Bernhard, vijftig jaar lief en leed'. Feestelijke fotoalbum met levensbe schrijving door Aris Herenius-Kamstra. Tweehonderd pagina's recente oranje historie ter gelegenheid van de gouden bruiloft prijs ƒ3 - 'Herinneringen ningen van Anton Pieck en tekst Hans Vogelesang. Een prachtig album voor degenen, die de subtiele schetsen van de bejaarde meester kunnen waar deren. Van Holkema en Warendorf, prys 59,50. - 'De schetsboeken van Vincent van Gogh' voor het eerst na honderd jaar in tegraal gepubliceerd. Het bestaan was bekend, maar ze werden zorgvuldig be waard. Johannes van der Wolk. Van Gogh- conservator bij het rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo heeft deson danks het werk kunnen samenstellen. schaakverhalen van de grootmeester Hans Ree, die het bizarre schaakwereld van binnen en van buiten kent. Meulen hoff, prys 29,50. - 'Verkenningen in de haptonomie' on der redactie van W. Pollmann-Warde- nier, rector van de academie voor hapto nomie en kinesionomie. De haptonomie baseert zich op de "ontwikkeling van de tastzin in al haar aspecten. Bruna en Zoon. prys 24,90. - 'Internationaal ondernemingsbeleid', het praktijkboek by het handboek on der redactie van drs. F.A.F. Scheurleer en prof. dr. A.P. van Gent. Meulenhoff Educatief, prys 64,50. (Het handboek kost 97.90.). - 'Heerlyke soepen en bijzondere één- pansgerechten'. Het eerste deel van een nieuwe en kleurrijke serie. Na de soep komen vlees, wild, vis, groente, nage rechten, bakrecepten en nog meer. Unieboek, prys 29,90. - 'Mijnheer Donselaer zoekt een vrouw', stripboek van Charlotte Mutsaers. Meu lenhoff, prijs 19,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13