Sowjets verstevigen positie Jorritsma kiest jeugd Amerika loopt schaakgoud mis lan de yjLijn. ÈÉÈËM Softbalcoach niet eens met ontslag Nieuwe selectie hockeyteam Tennissers in hemelse sferen... Dibman en Baljakin samen aan kop bij WK dammen Flinke schade voor arm SVV Oostenrijk valt in voor Kongo DINSDAG 2 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD) - Hans Jor ritsma heeft drie weken na zijn aanstelling als bondscoach duide lijk zijn eigen stempel gedrukt op de selectie van het Nederlands hockeyteam. De Amsterdammer zette niet alleen flink het mes in de groep, die in Londen in oktober van dit jaar deelnam aan het WK, maar breidde zijn voorlopige keur korps uit naar 21 spelers, onder wie een groot aantal jongeren. Onder hen zijn zeven spelers, die in au gustus vorig jaar in de basis ston den van het Nederlands jeugd- team, dat op het WK in Vancouver zilver behaalde. „Ik vind, dat ik naar de toekomst moet kijken", zo licht Jorritsma zijn keuze toe. „Daar is mijn beleid op gericht. Bovendien zijn er van de oude lichting niet zoveel men sen meer over, dus dat maakt het allemaal een stuk eenvoudiger. Veel tijd is er niet, maar ik hoop toch, dat ik voor het EK (in augus tus van dit jaar - red.) de juiste ba lans heb gevonden". Tijdens het WK liet de ex-inter national, die toen als interim- bondscoach naast Frans Spits ope reerde, al duidelijk blijken, dat hij een andere spelersgroep zou heb ben gekozen, wanneer hij de selec- ben gekozen, wanneer hij tie had mogen samenstel! Opvallend Opvallend is de keuze van de drie KZ-vertegenwoordigers, Ewout van Gellicum, Maurits Crucq en Derk Vaal, die allen de 20 jaar nog niet hebben bereikt. Voor hen is het de eerste keer, dat zij yoor de.nationale selectie worden opgeroepen, hetgeen ook geldt voor Pieter van Ede van Amster dam. „Het publiek zal het wel vreemd vinden, dat ik vijf spelers heb ge kozen van een club (KZ - red.), die LAGOS (RtrJSID) - Drie Ame rikaanse tennissers hebben in Lagos in Nigeria, waar enkele door Nduka Odizor beheerste toernooien van weinig allure worden afgewerkt, bun spor tieve loopbaan op wel heel bij zondere wijze voor beëindigd verklaard. Jim Gurfein (25), Morris Strode (26) en Charles Cox (26) raakten na een bijbel les te hebben bijgewoond in bet Ikoyi Hotel zo in hoger sfe ren, dat ze hun aardse goede ren ais kleding, papiergeld en paspoorten verscheurden. Het drietal besloot ter plekke 'in opdracht van de hemel' nooit meer een racket aan te raken. Gurfein, 211e op de wereld ranglijst, vertelde Jezus te hebben genen en sprong zelfs uit pure opgetogenheid dwars door de ruit van zijn kamer op de eerste verdieping op straat. Hij kwam er als door een won der met enige snij wonden en een paar blauwe plekken van af. Een arts van de Ameri kaanse ambassade in Lagos ried het drietal aan zich bij te rugkeer in het vaderland on middellijk onder behandeling te stellen. De Nigeriaanse au toriteiten moesten niets heb ben van het bizarre 'dopingge- val' en zetten de Amerikanen op het eerste bet beste vlieg tuig naar Londen. in de lagere regionen van de hoofd klasse bivakkeert, maar daar kijk ik overheen". Van de WK-groep zijn nog slechts 11 van de 16 spelers over. Behalve record-international Ties Kruize, Ronald Jan Heijn en Jo hannes Boele van Hensbroek, die hun afscheid al voor het we- reldtoernooi aankondigden, zijn Fred Bierens (Tilburg) en doelman Lex Bos (KZ) verdwenen. Reiden kwamen in Londen nauwelijks in actie, hoewel zij toch al een aantal jaren deel uitmaakten van het na tionale gezelschap. „Die beslissing is echt niet gemakkelijk geweest", aldus Jorritsma, „maar ik ben van mening, dat zij internationaal toch te kort komen". De kern van de selectie wordt ge vormd door KZ, Kampong (5) en Bloemendaal 4). Zes spelers keer den terug in de Nederlandse hoc- keyploeg. Vijf van hen, Gijs Wete- rings, Bart van Kersbergen (Kam pong), Eric Parlevliet (Tilburg), Pa trick Faber en doelman Egon Jesse (beiden Amsterdam) behoorden al tot WK-groep voor Londen, maar vielen om uiteenlopende redenen buiten de boot. Opmerkelijk is de terugkeer van Rick Volkers van Kampong. De laatste maal, dat hij voor het Nederlands team actief was, was tijdens het vierlanden- toernooi in Amstelveen in augus tus '85. Terughoudend In de samenstelling van de nieu we selectie komt ook de naam voor van Tom van 't Hek, die eerder zijn twijfels uitsprak over een voortzet ting van zijn internationale carriè re. „Ik heb de afgelopen anderhal ve maand alles nog eens rustig overdacht en op een rijtje gezet", zo benadrukt de 161-voudige inter national. „Ik vond dat voor mezelf nodig, want het wereldkampioen schap is voor mij persoonlijk in ve le opzichten een enorme teleurstel ling geweest. Maar uiteindelijk heb ik de knoop doorgehakt en positief gereageerd op het verzoek van Jor ritsma of ik eventueel beschikbaar was. Tenslotte blijft het leuk om voor het Nederlands elftal uit te komen. Ik heb er echt weer zin in. Hans Jorritsma heeft duidelijk zijn eigen stempel gedrukt op de selectie van het Nederlands hockeyteam, die hij gisteren bekendmaakte. (archieffoto ANP) Bovendien kan ik nu meer tijd vrij maken voor het hockey, omdat ik net mijn studie (voor arts - red.) heb afgerond". Over de nieuwe selectie is de aanvoerder van Kampong („Alleen het afvallen van Bierens en Bos verbaast me") nog terughoudend. „Het is zo'n uitgebreide groep, dat er eigenlijk niemand in ontbreekt", zo merkt hij schertsend op. Om vervolgens serieus verder te gaan: „Een goed oordeel heb ik nog niet. In de nationale competitie zijn de verschillen zo klein, dat je nauwe lijks iets op deze selectie kunt aan merken. We moeten eerst maar eens kijken hoe het op de centrale trainingen gaat". Een soortgelijke reactie venti leerde ook Cees Jan Diepeveen, die met Van 't Hek de meest erva ren speler is (174 caps). „Een com binatie van jong en oud is altijd pri ma", aldus de Bloemendaler. „De ervaring moet leren hoe dat straks uitpakt als het er echt op aankomt. Ik vind het trouwens wel goed, dat er een aantal technische spelers is bijgekomen. Daar heeft het de laat ste jaren aan ontbroken" Het eerste (en voorlopig enige) internationale contact is een toer nooi in India, dat van 6 tot en met 20 januari in New Delhli op kunst gras wordt afgewerkt. De bezetting van dat evenement is overigens be hoorlijk sterk. De deelname van West-Duitsland, Sowjet-Unie, Zuid-Korea, Spanje en India staat al vast. Wereldkampioen Australië heeft de uitnodiging nog in beraad, evenals Pakistan, dat eerder - uit vrees voor een afgang - afzag van een test-serie in eigen land tegen Nederland. Voor het eerst in de ge schiedenis zal het Oranje-equipe in India uit achttien spelers bestaan. „Dat zijn er twee meer dan gebrui kelijk is", zo legt Jorritsma uit, „maar de bond heeft daarin toege stemd, omdat ik er echt een trai ningsstage van wil maken". Voor het vertrek naar India wor den er, te beginnen op zondag 7 de cember, acht centrale trainingen afgewerkt. Na terugkeer in Neder land worden die oefensessies nog een maand voortgezet. Dat bete kent, dat de internationals niet aan de zaalhockeycompetitie kunnen (en mogen) deelnemen. Dat plan stuit volgens Jorritsma op nogal wat weerstanden van de hoofd klasseclubs en -coaches. „Het is de bedoeling, dat we daar op korte termijn met elkaar over zullen pra ten", aldus de technisch leider. Redding? Is de overdekte hal de toekomst (en dus de redding) voor het in ternationale schaatsen? Het wordt beweerd. En laten we wel jzijn: er moet in deze tak van sport dringend wat gebeuren, want als een van oudsher grote schaatsnatie als Noorwegen be zig is af te haken dan is dat méér dan een teken aan de wand. Dan staat de ondergang bijna voor de deur. Met wat Russen, Nederlan- I ders, een Oostenrijker, een Zweed I en een verdwaalde Amerikaan kun je een wereldkampioenschap a geen gestalte meer geven. I Maar of louter en alleen de creatie van de overdekte baan dé Q oplossing is, waag ik te betwijfe- len. Natuurlijk, het gaat met een dak boven het hoofd allemaal I veel eerlijker toe. Iedereen treft B dezelfde omstandigheden, ten- 1 minste zo ziet het er in theorie nu 0 naar uit. Plotseling opstekende toind, grotere koude, verschillen in vochtigheidsgraad - ze zullen geen rol meer spelen. Ik zou dat 1 moeten toejuichen, maar het ge- juich blijft me in de strot steken. Ik vond die grilligheid aan een I kampioenschap vaak nog iets at- I tractiefs geven: een favoriet kon nooit helemaal zeker van zijn F zaak zijn en dat gevecht tegen de ri elementen gaf aan menige titel- strijd iets dramatisch en he ft roïsch. Het was iets waarop het computerwezen absoluut geen H vat had en dat kan geen kwaad in een tak van sport waarin het M rekenen toch al een hoofdrol ver- i vult. Ik heb een tijdje naar het over- dekte schaatsen in Heerenveen H zitten kijken en ik vond het een nogal steriele bedoening. Kaal, [1 schraal, levenloos. Ach, het zal 1 wel een kwestie van wennen zijn. M Over een x-aantal jaren weten f we niet beter. Redding? (2) Terugkerend naar het begin van dit stukje: zal de overdekte baan het internationale schaat sen er bovenop helpen? In de krant van vrijdag heeft NOS-re- gisseur Martijn Lindenberg ver klaard dat het schaatsen nu "een gigantische kans" krijgt. Zijn advies is: "Zorg ervoor dat de spanning er tot de laatste rit in- blijft. Nu zitten de besten voorin. Het gevolg is dat er op een EK of WK na vier ritten geen hond meer kijkt. Punt uit, andere zen der. Die tweede en derde groep Yvonne van Gennip brak op de overdekte baan het Nederlands re cord op de 3000 m. zijn toch slaapverwekkende ver toningen? Met alle respect hoor, die mensen rijden persoonlijke records, fantastisch, maar het grote publiek vindt het niet inte ressant. Er moet naar een hoogte punt worden toegewerkt. De bes ten moeten het laatst op het ijs en dat kan in een hal, waarin de omstandigheden voor iedereen gelijk zijn". Je merkt aan Lindenbergs re denering hoezeer de tv vindt dat de sport rekening met haar moet houden. "Punt uit, andere zen der" is een gruwel die allesbepa lend lijkt te zijn. Maar het valt niet te ontkennen: de tv heeft zo veel macht dat een sportorgani satie er hoogst onverstandig aan zou doen aanwijzingen van die kant niet serieus te overwegen. Zal Lindenbergs voorstel zo veel uitmaken, vraag ik mij af. Hij heeft gelijk: in het huidige systeem zijn de groepen 2 en 3 slaapverwekkend, maar in zij n opzet zullen de groepen 1 en 2 kunnen worden overgeslagen. Wat is nu eigenlijk de winst? De winnaar hoeft met zijn krans niet meer langs lege tribu nes te rijden. Het is nogal magertjes. Ik vermoed overigens dat ook zonder de regie van de tv-regis- seur de toppers straks wel zullen kiezen voor de laatste groep (vooropgesteld steeds dat de om standigheden voor iedereen ge lijk zullen zijn), want je richten op een tijd blijft te prefereren bo ven het neerzetten van een tijd. Redding (3) Nee, de komst van alleen de overdekte baan lijkt mij niet de redding voor de internationale schaatssport te worden. De rechtvaardigheid van gelijke omstandigheden voor alle deelne mers is niet bepalend voor de po pulariteit van een sport. (Gaat het bijv. bij de wielrennerij zo eerlijk toe?). Er zijn andere, veel ingrijpender wijzigingen nodig. Het internationale schaatsenrij den zoals wij dat kennen, is geba seerd op een formule die dateert uit de vorige eeuw. Daar is niets aan gewijzigd, terwijl om ons heen in de loop der tijden juist dlles is gewijzigd. Schaatsen te gen de klok bevat te weinig avon tuur, te weinig intrige. Waarom mag het marathon-schaatsen zich in zo'n grote publieke be langstelling verheugen? Omdat het een spel is, er komt tactiek, in zicht, geslepenheid aan te pas en je kunt van tevoren absoluut niet zeggen hoe het afloopt. De over winning valt bepaald niet altijd de snelste in de schoot. Het gewone schaatsen kent die afwisseling, dat verrassende niet en het zou daarom eens moeten zoeken naar een heel andere me thode. Meer leven in de brouwerij en minder getuur naar klokken. Als wielrennen louter uit tijdrit ten bestond, zou de belangstelling er ook niet overweldigend voor zijn. Al bij de Olympische Winter spelen van 1932 in Lake Placid hebben de Amerikanen gebro- beerd de klassieke tegen-het-uur- werk methode te doorbreken door via een systeem van series, halve finales en finale tot een beslissing te geraken. Het betekende dat er op een nummer steeds zes rijders tegelijk in de baan waren. Dat gaf het nodige spektakel. De pu ristische Europeanen namen er kennis van en wilden er na een serie duidelijke nederlagen) niet meer van weten. De tijd en de omstandigheden dwingen opnieuw tot bezinning. Hadden dat trouwens al veel eer der moeten doen, maar de Inter nationale Schaats Unie (ISU) is een bijna niet in beweging te krijgen lichaam. De moraal, vrienden. Alleen een hal verandert het wezen van de sport niet. Daarvoor is meer nodig. Een oude stoel blijft nu eenmaal een oude stoel, ook al zet je hem in een spiksplinternieuwe kamer. RUUD PAAUW GRONINGEN (ANP) - Drie van de vijf in het wereldkam pioenschap dammen uitkomende Sowjet-grootmeesters hebben in de zeventiende ronde in Groningen hun toch al sterke posities verbeterd. Alleen koploper Dibman moest Gerard Jansen remise toestaan, waardoor Aleksandr Bal jakin, via een zege op Hans Vermin, weer mede op kop kwam. De Nederlandse titelkandidaat Wal en Clerc moesten tegen Kore- Rob Clerc zag tenauwernood kans newski en Mitsjanski de nodige ri- zijn achterstand op de leiders tot sico's nemen om hun tegenstan- twee punten te beperken. Hij kwam tegen Nikolaj Mitsjanski moeilijk tot een puntendeling. Zo- ders uit hun tent te lokken. Van het begin kregen de toeschouwers hun geld, hoewel al doende kon Michael Korenewski spoedig duidelijk werd dat, met de Nederlandse kampioen inhalen. Korenewski versloeg Van der Wal, terwijl titelverdediger Anatoli uitzondering van Jansen de posi ties van de Nederlanders aller minst gunstig waren. Even leek het HAARLEM (GPD) - Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal en Softbal Bond heeft besloten het jaarcontract met de coach van het nationale vrouwen-softbalteam, Don Wedman, niet te verlengen. Dit gebeurde op aanraden van Truus Ruiter, die als bestuurslid belast is met de technische zaken. Wedman gaat niet akkoord met de onverwachte beëindiging van het contract en heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om de beslissing van het bondsbestuur juridisch aan te vech ten. Voor Wedman kwam het besluit als een donderslag bij heldere hemel. Vooral omdat hy nauwelijks enige kritiek op zijn functioneren had gekre gen. „De kritiek komt allemaal achteraf. Dat is natuurlijk het makkelijk ste wat er is. Bovendien is de kritiek die Truus Ruiter geeft niet steekhou dend. Het gaat haar alleen maar om randverschijnselen", aldus Wedman. Hoofdbestanddeel van de kritiek, die Truus Ruiter op de aanpak van Wedman uitoefende, was het gebrekkige contact, dat de coach uit Am stelveen zou onderhouden met de speelsters van landskampioen Bloe mendaal. Het is opvallend dat een aantal van die ploeg heeft bedankt voor het nationale negental. Wedman: „Ik weet heus wel dat er bij Bloe mendaal speelsters rondlopen die in het Nederlands team thuishoren. Ik selecteer ze ook altijd, maar als zij om studie- of privé-redenen afzeggen, dan moet ik me daarbij neerleggen. Ik heb nooit gehoord dat ze vanwege myn persoon niet in het Nederlands team willen spelen". Monique Fris, speelster van Bloemendaal, beaamt dat. „Studie ging bij mij voor het Nederlands team. En voor de meeste speelsters van Bloe mendaal geldt dat ze studie of andere dingen lieten prevaleren. Don heeft een andere visie op het softbalgebeuren dan wij en er zijn wat dingetjes voorgevallen in het verleden. Maar dat was ook het geval in de tijd dat Nol Houtkamp nog coach was. Het is beslist niet zo dat ik voor het Neder lands team heb bedankt, omdat Don Wedman coach is". Het is nog onduidelijk wat er verder gaat gebeuren. Gisteren heeft het bondsbestuur uit een brief van Wedman kunnen vernemen dat hy het verbreken van het contract juridisch aanvecht. Wedman heeft in zijn schrijven ook vermeld, dat hij bereid is zijn oude functie opnieuw te bekleden. Gantwarg door een verwachte zege erop alsof een situatie uit Dakar op de Braziliaan Leandro omhoog werd herhaald, omdat na goed drie klauterde. uur plotseling het licht en de ver- Na twee rustdagen wilden de warming uitvielen. Voordat er pa- spelers duidelijk weer. Van der niek was, floepten de lichten ech ter al weer aan. Alleen de verwar ming liet het afweten en dat leidde tot Domtoren-situaties, waar ook spelers met jassen achter de bor den zaten. De storing had geen echte in vloed op het partijverloop. Clerc bleef moeilijker staan tegen Mits janski en kwam tenslotte nog in tijdnood. In die fase moet de Sow- jet-grootmeester ergens de beste voortzetting hebben gemist, waar door de Nederlandse kampioen na ruim vijf uur spelen toch nog een punt binnen sleepte. Inmiddels had Dibman al ingezien dat hij zijn winstpogingen tegen Gerard Jan sen kon staken. De jongste Neder landse deelnemer ging zonder vrees in op de scherpe theoretische spelvariant die zijn tegenstander koos,. Dibman week op de negen de zet van de bekende paden af, De Nederlander Gerard Jansen (links) dwong klassementsleider Alexander Dibman een remise af. De Rus moet de koppositie bij het WK dammen nu delen. (foto anp> doch zag geen kans daadwerkelijk voordeel te krijgen. Integendeel, analyses gaven aan dat de beste kansen aan de Huissennaar moes ten worden toegekend. Tot die conclusie kwam Dibman na goed drie-en-een-half uur ook en dat leidde tot zijn remisevoorstel waar op Jansen inging. Zijn positie in het klassement kan hem immers nog de grootmeestertitel opleveren en dan kan een puntendeling met de Sowjet-kampioen nooit nadelig zijn. Alexander Baljakin maakte han dig gebruik van de situatie waarin zijn landgenoot zich moest schik ken. Tegen Hans Vermin kreeg hij uit een lange vleugelaanval zoveel voordeel dat de Nederlander de problemen al snel boven het hoofd groeiden. De doorbraak naar dam van de oud Sovjet-kampioen was uiteindelijk doorslaggevend. Jan nes van der Wal nam tegen Kore newski veel risico's en in zo'n geval is de Leningrader niet te beroerd om te trachten te profiteren. Om dat de remisemarges door de oud wereldkampioen ruimschoots wer den overschreden, kon Korenews ki zijn vijfde zege laten aanteke nen. Wereldkampioen Gantwarg forceerde tegen de Braziliaan Leandro niets. De Zuidamerikaan liep zich vast op de stelling. Iets dergelijks overkwam Habib Kane tegen John van den Borst. De Lim burger wilde na zijn verjaardag van zondag zijn nieuwe jaar positief be ginnen en won op fraaie wiize. SCHIEDAM (ANP) - De schade die Leeuwarder supporters zaterdag avond hebben aangericht bij de eerste-divisiewedstrijd SW - Cam- buur bedraagt rond tweeduizend gulden. Bij de Schiedamse club, die toch al niet ruim in de financië le middelen zit, werden ongeveer zestig kuipstoeltjes vernield. De vereniging is tegen een dergelijke schadepost niet verzekerd. SW, dat voor de wedstrijd tegen lijstaanvoerder Cambuur krap 1000 toeschouwers trok, heeft in de week voorafgaande aan het dure duel nog meer verlies geleden. Er werd in die periode twee keer inge broken, een schadepost van rond 7000 gulden. ARNHEM (GPD) - Het natio nale zaalhandbalteam van Oos tenrijk is de zestiende deelne mer aan het A-wereldkam- pioenschap voor vrouwen, dat donderdag in ons land begint. Met de komst van de Oosten- rijksen is voorkomen dat een van de vier poules uitgedund zou worden. In poule A zou oorspronkelijk Kongo het moe ten opnemen tegen Joegosla vië, Rusland en Polen. De Afri kaanse ploeg zegde enkele we ken geleden af. Voor het als in valler geïnviteerde Bulgarije kwam de uitnodiging te laat omdat in zo'n korte tijd geen oplossing gevonden kon wor den voor de problemen met de Oostenrijk completeert nu poule A. De wedstrijden in die groep worden in Heerlen, Weert en Sittard gespeeld. DOEBAI (RTR.) Het zwaar favoriete schaakteam van de Sowjet-Unie heeft op de laatste dag van de Olympiade in Doebai toch nog, voor de vierde achter eenvolgende keer, de gou den medaille veroverd. Het Sowjet-viertal, aangevoerd door wereldkampioen Garry Kas parov en de onttroonde titelhouder Anatali Karpov, bleef Engeland in de eindrangschikking een half punt voor. De Amerikaanse scha kers, die de veertiende en laatste ronde ingingen met een kleine voorsprong (half punt) op de Rus sen moesten zich gisteren tevreden stellen met de derde plaats. Tegen de Bulgaren kwamen ze in te grote problemen. De Russische hadden een maxi male zege nodig op Polen en een Amerikaanse terugval om aan spraak te mogen maken op de titel. De Polen werden al in de opening onder enorme druk gezet. Dat leid de al snel tot Russisch voordeel op alle borden. Rafael Vaganjan, een van de beste grootmeesters van zijn land, zorgde voor de eerste doorbraak. Hij breidde het voor deel in hoog tempo uit tot een vol punt. Karpov en Joesoepov volg den dat voorbeeld snel, slechts Kasparov bewaarde de spanning nog geruime tijd. Niet alleen de Polen gingen aan de Sowjet-druk ten onder, ook de Amerikanen leken er door aange tast. Op twee van de vier borden stonden de Bulgaren bij het opma ken van de tussenbalans beter. Grootmeester John Fedorowicz merkte bij de tijdcontrole en een blik op de stelling van zijn landge noot Yasser Seirawan in het duel met Kiril Georgiev al op: „Daar gaat onze gouden medaille". De analytici kregen gelij. Het werd gisteravond 2-2, waardoor de Ame rikanen derde werden. Engeland, als tweede geplaatst, kwam ook uit op zilver na een fraaie demonstratie van vastbeslo tenheid tegen Brazilië. Door vlotte overwinningen van Nigel Short, Murray Chandler en Jonathan Speelman leek zelfs even de ge deelde eerste plaats binnen bereik. De Russen, die het toernooi ook bij de vrouwen wonnen, bleven de Engelsen door de late winst van Kasparov tegen Schmidt, een half punt voor. De Sowjet-Unie heeft sinds 1952 alle Olympiades gewon nen, behalve in 1976 in Haifa toen er geen ploeg werd gestuurd en 1978 in Buenos Aires toen Honga rije net iets sterker bleek. Van te leurstelling was by de Engelsen echter weinig te merken. „We be gonnen de laatste dag in de ver wachting derde te worden. We wonnen aan alle borden. Dus wat valt er dan te klagen?", beschouw de de 21-jarige grootmeester Short nuchter na.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11