Snurkprobleem de wereld uit Besparen met radiatorfolie Glitter en glans voor de komende feestdagen Vinding van Japanse huisvrouw Te veel geneesmiddelen zijn vrij te verkrijgen Consument Kwaliteit van vinyl verschilt Consument koopt vaak impulsief MAANDAG 1 DECEMBER 198B PAGINA 9 Goed nieuws voor snurkers. Er is een instrumentje op de markt dat snurken voorkomt: de Snurk-Stop. Een klein kastje - niet groter dan een pakje sigaretten - dat reageert op geluidsgolven. Als de Snurk-Stop gesnurk 'hoort' gaat er een elektrisch stroomstootje uit twee l'/z volts batterijen naar een band om de arm of het been van de snurker. Twee elektroden op deze band prikkelen de huid van de snurker zodanig, dat hij van houding verandert, maar niet wakker wordt. Gevolg: de snurker stopt met zijn geronk en zijn bedgenoot heeft ook een rustige nacht. Heel simpel. Marsepein een Moorse lekkernij „Eerlijk zullen w'alles delen, suikergoed en marsepein", klinkt het in het oude Sinterklaaslied, dat ons dezer dagen weer alom tegemoet schalt. Suikergoed, de roze en witte suikerbeesten, is niet meer zo in trek, maar marsepein is nog altijd onmisbaar bij een ouderwets Hollands Sinterklaasfeest. De etalages van de banketbakkerswinkels tonen het in alle kleuren en vormen, van de traditionele roze varkentjes tot de meest bizarre bedenksels die maar in banketbakkershoofden kunnen opkomen, en die zich zo heerlijk lenen voor plagerige toespelingen in een kreupels vers. Het is niet zo verwonderlijk, dat het juist Sinterklaas is die geacht wordt marsepein uit Spanje mee te brengen voor alle zoete kindertjes. Want marsepein is via Spanje en Italië in Europa gekomen en we danken het aan de Moren en Arabieren die in de middeleeuwen heer en meester waren in Zuid-Spanje en op Sicilië. Nu hadden die Arabieren (of Saracenen, zoals ze in de Middeleeuwen werden die marsepein ook niet zelf uitgevonden. Alles wijst erop dat marsepein, misschien al 2500 jaar geleden, is ontstaan in Perzië, het stamland van zoveel culinaire verfijning. De Perzen werkten toen al met suiker, afkomstig van het suikerriet dat in India werd verbouwd. Ze wisten dat suiker conserveert en jam en geconfijte vruchten zijn zonder twijfel ook een Perzische uitvinding. In het vooijaar bloeiden in Perzische tuinen de amandelbomen met hun wit met roze bloesems. Amandelen»werden veel gebruikt in de Perzische keuken, en van amandelen met suiker maakte men een soort marsepein. Nog altijd bestaat er in de traditionele keuken van Iran een heerlijke snoeperij, lauze badam genoemd, die bestaat uit zeer fijn gestapte amandelen, vermengd met suiker en suikerstroop, tot een bal gekneed, eventueel met wat rozewater erdoor of gemalen kardamom en geweekte, fijngewreven saffraan voor de kleur, dan op een met suiker bestrooid blad uitgerold en in vierkantjes gesneden, vaak versierd met nootjes of geconfijte vruchtjes. De Arabieren, een sober woestijnvolk, die bij hun verovering van Perzië in 652 van de Perzen leerden koken, brachten de amandelzoetigheid mee naar het Westen en noemde het martaban, een woord waarin men het Hebreeuwse matza kan herkennen. Zij vonden kennelijk dat een dunne plak marsepein, althans uiterlijk, leek op de joodse matzes. In de luxueuze harems van de Saraceefise en Moorse paleizen op Sicilië en in Andalusië werd er door de zich vervelende haremdames op hun zachte divans bij de klaterende fonteintjes royaal marsepein genoept, wat ze rustig konden doen, Arabieren houden van mollige vrouwen. Arabische banketbakkers maakten er de heerlijkste taarten van, zoals de Siciliaanse cassata. Want dit was van origine geen ijstaart. De echte Siciliaanse cassata bestaat uit twee lagen luchtig, in likeur gedrenkt biscuitdeeg met daartussen een zachte crème van verse kaas met veel geconfijte vruchtjes, het geheel afgedekt met een plak marsepein, versierd met vruchtjes. (Cassata is ook een Arabisch woord, en betekent een soort ronde bakvorm). Vanuit Sicilië is marsepein, onder de naam marzapane in de Italiaanse keuken terecht gekomen en met Italiaanse koks in Frankrijk. Maar ook vanuit Spanje is de Moorse snoeperij, mazapan genoemd, noordwaarts getrokken. Merkwaardig is, dat marsepein in de oude Duitse Hanzestad Lübeck aan de Oostzee een heel eigen leven is gaan leiden als Lübeckse specialiteit. De confiseurs van Lübeck maken zeer fijne marsepein, niet in de vaak wonderlijke vormen die wij kennen, maar als een soort elegante bonbons, in sierlijke doosjes verpakt. Maar daar wordt marsepein dan ook niet meegebracht in de zak van een vrolijke Zwarte Piet maar door het wat serieuzere Christkind aan de Kerstboom gehangen. WINA BORN *Een groen jurk met plooien en een split tot op het bovenbeen (links) en een glanzend groene japon met opvallende strikken (rechts). (foto GPD) door Jan Westerlaken Regenbuien, vorst, sneeuw, gladde wegen en beslagen ramen. Het zit er allemaal weer aan te komen. Donkere, korte dagen, maar ook feestdagen. Een tijd van gezellige familiebijeenkomsten rond de kerstboom en intieme diners bij kaarslicht. Een tijd ook om eens wat extra aandacht aan het uiterlijk te besteden. De mode voor komende winter zal het niemand moeilijk maken om voor deze maanden iets feestelijks te vinden. In feite is bijna alles feestelijk wat er in de winkels hangt. Neem alleen al de truien met lurex-draad, die zo schitteren, dat ze bij het kerstengeltje in de boom niet uit de toon vallen. Of de glanzende rokken en broeken, bij voorkeur zouavebroeken met veel draperieën, en de satijnen blouses met strikken in damastweefsel. Goud en zilver in combinatie met zwart zijn wel de belangrijkste kleuren voor de feestkleding. Blouses en blousons van goud-lamé kunnen uitstekend worden gedragen op strakke zwarte rokken of zwierige plissérokken. Wie echter iets zoekt, dat ook op andere dagen goed draagbaar is heeft de keuze uit allerlei pakjes van zijde-achtige stoffen, hoofdzakelijk poly-zijde en van satijn. Het wordt echter pas echt feestelijk als de kleding wordt 'versierd' met opvallende accessoires, want zonder deze is een creatie niet af. Lange kettingen, vooral goud- of zilverkleurige Chanelkettingen, eventueel met grote kralen, zijn helemaal 'in'. Datzelfde geldt ook voor lange (nep)parelkettingen en korte kettingen met bloemen van kralen. Brede metalen armbanden, bij voorkeur met twee of drie tegelijk gedragen, doen het op een feestavondje ook goed, evenals de lange oorhangers met strasssteentjes. Voor de avonduren zijn er ook speciale tassen: enveloptassen in zwart leer of lakleer, die aanmerkelijk kleiner zijn dan de langwerpige stewardessetassen of de buideltassen in modische kleuren kunstleer of van echt leer voor overdag. De heren der schepping hoeven zich wat de feestkleding betreft i zeker niet achtergesteld të voelen, want voor hen zijn er j eveneens kostuums en truien, s die aan alle kanten glanzen en schitteren. Lurex-draad is zeker niet alleen meer voor de vrouw weggelegd. Bovendien krijgt een klassiek kostuum door een zijden overhemd al ineens een heel wat feestelijker gezicht. Voor de echt chique gelegenheden dient de smoking j weer uit de kast te worden gehaald. Compleet met strikje en cumberband. Dit feesttenue, dat j jarenlang wat op de achtergrond is gebleven, hoort er namelijk weer helemaal bij. Snurken is geen zeldzaamheid. Verre van dat. Tachtig procent van de mannen en zestig procent van de vrouwen, ouder dan vijfentwin tig jaar, snurken. Bij kinderen snurken vijfentwintig procent van de jongens en eenentwintig pro cent van de meisjes. Waarom man nen meer snurken dan vrouwen is nog altijd een raadsel. Een feit is echter wel, dat snur ken toeneemt naarmate de leeftijd vordert. Dat blijkt heel duidelijk bij vrouwen. Alleenwonenden zou den minder snurken, zo heeft een onderzoek in Scandinavië aange toond. Er worden bij deze groep echter wel vraagtekens gezet, om dat de waarneming gebrekkig is. De cijfers zijn duidelijk: in een kwart van de Europese gezinnen is gesnurk meer dan eens een bron van onenigheid. Ja, het leidt zelfs tot echtscheidingen. Overgewicht De medische wereld ziet snur ken niet meer als iets waar je grap pen over maakt, maar als een ziek te. Bij zieke mensen komen slaap stoornissen vqor. De ademhaling kan hierdoor wel eens tien tot der tig seconden komen stil te liggen. Hierna treedt èen versnelde adem haling op, die als gevolg heeft een vermindering van het zuurstofge halte in het bloed. Snurken wordt onder meer in verband gebracht met overge wicht, drinken, stevig roken, hy- pertensie (verhoogde bloeddruk) en hartziekten (angina pectoris). Vier Canadese artsen deden onder zoek naar de medische nadelen van het snurken. Bij elf aandoenin gen (waaronder hypertensie en hartafwijkingen) legden zij een di recte relatie met het snurken. Dat snurken ontstaat als de spie ren van het zachte verhemelte en de spieren rond het bovenste deel van de luchtpijp verslappen. Een verslapping die in de diepe fase van de slaap optreedt. Ademt de slaper door zijn mond, dan ontstaat er rond de keelopening een nachtelijk grommen, raspen, knor ren, fluiten en schrapen dat we snurken noemen. In het Guinness Book of Records wordt melding gemaakt van een snurker, die maar liefst 82,5 decibel produceerde: het geluid van een straaljager die laag overvliegt. Voor de snurker en zijn partner hebben zich betere tijden aange diend. Dank zij de Enschedeër Henk Brusse. Hij moest er overi gens wel helemaal voor naar Tai wan. Daar wist hij de fabrikant te bewegen de produktie van de Snurk-Stop, een bedenksel van een Japanse huisvrouw, op te voe ren. Brusse wilde Europa er mee laten kennismaken. v Metmoeite peuterde hij zesduizend appa raatjes (zes bij zes centimeter) los. Binnen de kortste keren was Brus se ze allemaal kwijt. Op één dag kreeg hij, toen er wat bekendheid aan Snurk-Stop was gegeven, niet minder dan zestienhonderd tele foontjes te verwerken. Eén van die belletjes herinnert hij zich nog precies: "De eerste dag belde er een mevrouw die vertelde dat ze al veertig jaar was getrouwd. Maar ze sliep al lang niet meer bij haar man, omdat hij zo verschrik kelijk snurkte. Vijftien jaar lang al. Ze wilde, koste wat het kost, zo'n Snurk-Stop. Drie dagen later was ze opnieuw aan de telefoon. De eer ste nacht had ze vier uur naast het bed van haar man gezeten. Zitten luisteren. Geen snurkje. Dat mens was zielsgelukkig". Oplossing Henk Brusse is reëel genoeg om in te zien, dat 'zijn' Snurk-Stop geen oplossing is voor mensen die door de een of andere afwijking aan de keel snurken. Hij zegt: "Voor hen heeft het apparaatje, denk ik, weinig nut. Zulke mensen vormen een medisch probleem, terwijl het merendeel van de snur kers geen medisch maar sociaal probleem is. Die groep snurkers kan 's nachts het zwijgen worden opgelegd door middel van de Snurk-Stop. Het maakt niet uit in wat voor stand ze slapen. Of ze nu op hun rug of zij liggen. Dat instru ment werkt in alle standen. Je moet dat ding natuurlijk niet aan zetten als je nog even wat wilt pra ten". Als je partner ook snurkt of er rijdt een grote zware vrachtwagen voorbij, krijgt de drager van de Snurk-Stop dan de prikkel te ver werken? ★Henk Brusse met de Snurk-Stop, die niet groter is dan 6 bij 6 centimeter. (Foto Will Dijkman) Brusse: "Geen sprake van", be weert de Enschedeër. "Het instru ment werkt alleen als het vlak bij de bron van het geluid zit. Dus in de borstzak van je pyamajas. Wan neer je geen pyama draagt kun je het met een speciale band om je bovenlichaam doen. Alleen als ie mand in je directe omgeving heel hard hoest, loopje de kans 'geprik keld' te worden. Nogmaals, je wordt er niet wakker van, je draait je slechts om". Henk Brusse heeft al diverse ke ren campinghouders aan de tele foon gehad die heel geïnteresseerd waren in de Snurk-Stop. Ze wilden een aantal exemplaren in hun cam pingwinkel hebben. Brusse: "Niet zo verwonderlijk, natuurlijk. Hoe dikwijls komt het niet voor dat je buurman op de camping luidruchtig ligt de snur ken waardoor jij niet in slaap kunt komen? Voor sommige camping houders schijnt dat best een pro bleem te zijn. Althans, ze worden er mee geconfronteerd. Ook al heb je vakantie, je kunt niet buiten nachtrust". Afleren Brusses vriend Willem Duys was een fervent snurker. Maar hij is 'ge nezen'. Snurkt niet meer en hoeft het apparaat niet meer te dragen. Kun je door middel van de Snurk- Stop van je kwaal af komen? "Laat ik eerst dit vertellen. Als je 's nachts niet snurkt ben je de an dere ochtend veel beter uitgerust. Je slaapt een stuk rustiger. In veel gevallen heeft dat kleine stroom stootje tot gevolg, dat de snurkers hun gewoonte opgeven. Op de een of andere manier gaan ze er in hun onderbewustzijn toch rekening mee houden, dat op gesnurk een 'straf volgt. Die prikkel dus. De zo genaamde Pavlov-reactie. Een reactie die is genoemd naar de Russische wetenschapper. Hij deed proeven met honden die hy onder belgerinkel liet eten. Na ver loop van tijd begonnen de honden bij het belgerinkel te kwijlen, zelfs als er geen eten in de buurt was. Ik denk dat het bij de Snurk-Stop niet anders is. De snurker associeert zijn gedrag met een onprettige prikkeling. Na verloop van tijd weet zijn onderwuste: Niet snur ken, want dan volgt er een prikke ling. Zo leert hij zijn gewoonte af. En als hij er na weken of maanden opnieuw mee begint, dan kan hij dat kastje gewoon weer enige tijd gebruiken". Het Nederlands Instituut voor Hersenoriderzoek in Amsterdam, dat onder meer onderzoek naar snurkgedrag doet, vindt de Snurk- Snop niet eens zo'n gek idee. Dr. F. Habets zegt: "De kans is reëel aan wezig dat de snurker beter .gaat sla pen als hij gebruik maakt van dit apparaatje. Maar dat geldt even zeer voor zijn partner. Ik weet al leen niet precies hoe groot de in vloed van andere geluiden op het instrumentje zijn. Als het reageert op een vogeltje dat buiten fluit, is dat niet zo leuk". Steeds meer geneesmiddelen zijn zonder recept te verkrijgen. De Consumentenbond vindt dat het aan bod van vrij verkrijgbare medicijnen in apotheken en drogisterijen erg groot wordt. Aanleiding voor deze stelling is de actie van de Samenwerkende Apo thekers waarin een "nieuwe serie" van die geneesmiddelen wordt aangeboden. De bond vreest dat de consument er geen wijs meer uit kan en meent dat "niemand zit te wachten op meer van hetzelfde". De apothekers die deelnemen aan dit initiatief van een groothandel, bieden nu zogeheten huismerken aan. Ze willen daarmee een deel van de markt voor zelfmedicatie veroveren op de drogisten, die 85 procent van de vrij verkrijgbare middelen verkopen. Geneesmiddelengroothandel OPG (Onderlinge Pharmaceutische Groot handel) werkt via een werkmaatschappij met de naam Samenwerkende Apothe kers Nederland. De Consumentenbond (foto gpd) vindt dit een wat misleidende naam. Bo- Doordat radiatoren meestal zijn geplaatst tegen de muur of de borstwering onder de ramen, gaat er veel kostbare warmte verloren. Dat kan worden voorkomen door zelf radiatorfolie of een warmteschild aan te brengen. Ook wanneer isolatie van de muur of vervanging van het glas- deel problemen geeft, is dit een verstandige maatregel. Radiatorfolie bestaat meestal uit een dunne schuim laag die aan een kant met aluminiumfolie is bekleed. De andere zijde van de schuimlaag wordt tegen de borstwe ring of de muur geplakt. De folie heeft als eigenschap de warmtestralen te weerkaatsen en kan zelf geen warmte opnemen of uitstralen. Het gevolg is dat achter de radia tor minder warmte verloren gaat. De omvang van de besparing verschilt van geval tot geval en hangt vooral samen met de plaats van de radia tor. Voor een raam van enkel glas is de besparing veel groter dan voor een al geisoleerde spouwmuur. Bij enkel glas kan wel 50 kubieke meter gas per vierkante meter worden bespaard. Bij een goed reflecterende spouw muur is de besparing minder, namelijk 9 kuub per vier kante meter. vendien suggereren titel en de presenta tie van het "apothekershuismerk" dat het gaat om middelen die de apotheker zelf heeft bereid. Maar dat is niet het ge val. Ook zijn deze medicijnen niet echt nieuw. Wat samenstelling betreft, zijn ze in veel gevallen gelijk aan de bekende middelen die allang onder diverse na men op de markt zijn en ook- vaak heel wat goedkoper- merkloos leverbaar zijn. De Consumentenbond juicht meer con currentie toe, vooral als dat tot lagere prijzen leidt. Maar te vrezen valt dat het aanbod de consument in verwarring zal brengen. Omdat er wel kwalen zijn die zonder tussenkomst van een arts verantwoord zelf te bestrijden zijn is het voldoende daarvoor een kleine, doelgerichte, voor raad goedkope medicijnen ter beschik king te hebben. Uitbreiding van het be staande aanbod is dan ook niet nodig, zegt de Consumentenbond. De bond heeft trouwens kort geleden een boek uitgebracht, 'Zelf dokteren', waarin staat wat er zelf gedaan kan wor den aan meer dan twintig veel voorko mende kwalen. Het boek geeft een over zicht van de vrij verkrijgbare genees middelen en adviseert welke wel en wel ke niet kunnen worden gebruikt. Daar naast geeft het boek algemene informa tie over het omgaan met geneesmidde len, hoe ze te gebruiken en bewaren en over reclame voor medicijnen. onder redactie van Raymond Peil en Conny Smits Het is uitkijken bij het kopen van vinyl vloerbedekking. Daar zitten, namelijk heel wat grote kwaliteitsverschillen in. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek, VWO, heeft gedaan. Uit dat onder zoek kwamen slechts drie merken als 'zeer goed' naar voren, gevolgd door een groep die als 'goed' uit de bus kwam, verder een aantal redelijke en matige, en enkele die als 'slecht' werden gekwalifi ceerd. De slechte en matige vinyls vorm den samen de helft van alle onderzochte soorten. Een samenvatting van de resultaten is te vinden in het jongste nummer van De Woonconsument, het orgaan van de Ver eniging Eigen Huis. Daarin wordt de consument aangeraden vloervinyl alleen te kopen bij een leverancier die is aange sloten bij de Geschillencommissie Wo ninginrichting, herkenbaar aan een vig net. Als er met zo'n leverancier proble men over de aankoop rijzen kan men zich tot die commissie wenden. De consument neemt weinig tijd om een produkt in de supermarkt te kiezen. Rijst en spaghetti kiest men in minder dan een seconde, vlees en vis binnen een halve minuut. Merkentrouw en impulsaankopen vormen de basis. Dat is gebleken uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Konsumenten Aangelegenheden (Swoka). Bij de aanschaf van duurzame goederen gaat de keuze minder snel, maar ook dan blijft het onderzoek naar het passende produkt beperkt. In het algemeen blijken consumenten slechts van een relatief klein deel van de beschikbare informatie over produkten gebruik te maken. Vooral mondeling verkregen informatie van verkooppersoneel en familie en ken nissen wordt relatief veel overgenomen. Neutrale produktinformatie wordt slechts door een kleine selecte groep consumenten gebruikt en gewaar deerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9