Onderzoek geëist a la Watergate Coatitievorniing Baskenland lastig Zware verliezen voor Palestijnen in Libanon Dreigende scheuring in kerk Z-Airika Druk op Reagan inzake Iran-affaire neemt toe Chin a Sen sluit zich aan bij junglecommando 'Congres kan naleven Salt afdwingen' Wegens anti-apartheidsmotie Hindoes uit bus gehaald en gedood Alleen op 2175 60 Jaar e: 14 Miljoen HEMA slaan drie mannen dood VERS TIPS MAANDAG 1 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - Invloedrijke Amerikaanse Congresleden hebben er bij president Rea gan op aangedrongen topfunctionarissen als de chef-staf van het Witte Huis Donald Regan te ontslaan, met een nieuw team zeer gekwalificeerde mensen te beginnen en ondertussen een speciale Congrescommissie de Iran-affaire te laten uitzoeken. SAINT-LAURENT (ANP/GPD) - Ex-president Henk Chin a Sen is gistermorgen vanuit Saint-Laurent in Frans Guyana naar Oost-Surina- me vertrokken voor overleg met Ronnie Brunswijk, leider van het junglecommando. Over het doel van het gesprek wilde Chin a Sen niet veel meedelen. Ook hoe lang het overleg met Brunswijk zal du ren is niet bekend. "Ik heb geen politieke aspiraties. Ik wil als arts onder mijn mensen werken op Stoelmanseiland of Al- bina", aldus de ex-premier, die ook voorzitter is geweest van de Raad voor de Bevrijding van Suriname. Sinds februari 1982, toen hij wei gerde het dictaat van het militaire bewind in Paramaribo uit te voe ren, heeft hij zijn land niet meer ge- Chin a Sen vertrok gistermorgen in een koijaal samen met Eddie Jo- zefzoon, de woordvoerder van de Marrons (boslandcreolen) in Ne derland, naar een plek ergens in het oosten van Suriname. Daar zal worden gesproken met Ronnie Brunswijk, de leider van het Jungle Commando, en met Michel van Rey, de Surinaamse officier die Bouterse ontvluchtte en al ge ruime tijd de strateeg achter Brunswijk is. Aangenomen wordt dat het ge sprek gaat over de militaire en poli tieke voortzetting van het verzet in dat deel van Suriname, waarover het Nationale Leger van Desi Bou terse geen controle meer heeft. De aanwezigheid van Chin a Sen is van grote psychologische beteke nis voor de jongens van Brunswijk, zoals ze in St. Laurent genoemd worden, maar ook voor de bewo ners van Paramaribo, waar Chin a Sen nog altijd populariteit geniet. "Chin a Sen en Brunswijk tim meren aan een politiek dak boven het junglecommando", zo verluid de In kringen van het Surinaamse verzet. Hoewel Chin a Sen zijn po litieke aspiraties ontkent, heeft zijn aanwezigheid, en die van Jozef- zoon, wel degelijk tot gevolg dat het verzet nu uit een politieke en militaire arm gaat bestaan, en daar door internationaal meer erken ning zal weten te krijgen. De direkteur van het kabinet van legerleider Desi Bouterse, oud-am bassadeur Henk Heidweiller, zei het afgelopen weekeinde tegen over buitenlandse journalisten dat de strijd tegen Brunswijk "lang zal duren". Volgens Heidweiller zijn de opstandelingen niet zwaar ge noeg bewapend om Paramaribo in te nemen, maar ontbeert het natio nale leger echter de geoefendheid om een einde te maken aan de "ter roristen". Heidweiller herhaalde zijn kri tiek op de Nederlandse regering, die h(j er van beschuldigde niets te doen tegen de "stroom van huur lingen" die vanuit Nederland naar Suriname komt Hij liet kritiek op de Franse regering achterwege hoewel het een publiek geheim dat veel contacten van de groep Bruns wijk lopen via Frans Guyana. Za terdag namen de Franse autoritei ten NOS televisie-opnamen van een gesprek met Chin a Sen in be slag. De Franse regering wil bij Pa ramaribo niet de indruk wekken dat tegenstanders van Bouterse vrij kunnen operen vanuit Frans- Guyana, aldus de NOS, die contact heeft opgenomen met de Franse autoriteiten over de zaak. Die commissie zou zich dan mede moeten buigen over dit weekeinde bekend geworden nieuwe gege vens omtrent de manier waarop het staflid van de Nationale Vei- lingheidscommissie, Oliver North, 10 tot 30 miljoen dollar aan Iraanse betalingen voor Amerikaanse wa pens naar de contra's in Nicaragua heeft doorgespeeld. door Henk Dam Volgens deze gegevens, die zijn WASHINGTON (AP) - De leider van de Democratische afgevaar digden in de Amerikaanse Senaat, Robert Byrd, heeft gisteren geop perd dat het Congres president Reagan kan dwingen om zich te houden aan het SALT li-verdrag met de Russen door een Poseidon- onderzeeër af te schaffen. Byrd hoopte echter dat Reagan zelf deze maatregel zal nemen. De senator zei liever de schijn te wil len vermijden dat het Congres een verdrag goedkeurt, waarvoor ei genlijk een stemmenmeerderheid van tweederde nodig is. De Verenigde Staten hebben de beperkingen van het in 1979 met de Sowjet-Unie opgesteld maar door het Congres nimmer onderte kende verdrag vrijdag overschre den, door de 131ste B-52 bommen werper in gebruik te nemen die kruisraketten kan vervoeren. Vol gens het verdrag zijn slechts 130 met kruisraketten uitgeruste bom menwerpers toegestaan, tenzij een ander kernwapen wordt afge schaft. Vanunu Mordechai Vanunu, een voorma lig nucleair technicus die vertrou welijke informatie over de Israëli sche kernmacht naar buiten heeft gebracht, is gisteren voor het eerst in het openbaar verschenen sinds hij twee maanden geleden in Lon den onder geheimzinnige omstan digheden verdween. De 32-jarige Vanunu werd onder zware bewa king naar een districtsrechtbank in Jeruzalem gebracht voor een eer ste verhoor. De rechter bepaalde dat Vanunu in hechtenis moet blij ven in afwachting van zijn proces waarvoor nog geen datum is vast gesteld. Taiwan Met traangas en waterkanonnen heeft de Taiwanese oproerpolitie gisteren betogers verhinderd naar het vliegveld van Taiwan te gaan om oppositieleiders te verwelko men die die dag zouden terugkeren uit ballingschap. Maar de twee bal lingen, Hsu Hsin-Liang en Hsieh Tsung-Min, kregen in Tokio geen toestemming in het vliegtuig te stappen waarmee zij naar Taipei wilden vliegen. De twee oppositie leiders hebben zeven jaar in de Verenigde Staten gewoond. De Taiwanese autoriteiten willen de twee niet toelaten. gebaseerd op gesprekken met re geringsfunctionarissen en op do cumenten, heeft North het geld ge bruikt om een kleine, door Ameri kaanse piloten bemande lucht macht uit te rusten waarmee wa pens naar de tegen de regering van Nicaragua vechtende contra's wer den gevlogen. Een van de betrokken piloten was Eugene Hasenfus. Het vlieg tuig waarmee deze wapens naar de contra's vloog, werd in september boven Nicaraguaans grondgebied neergeschoten. Hasenfus was de enige overlevende; hij is inmiddels tot levenslang veroordeeld. Uit het neergeschoten vliegtuig gehaalde documenten tonen aan, dat een vloot van ten minste vijf vliegtuigen en 25 Amerikaanse pi loten bij de wapenaanvoer naar de contra's betrokken was. Sinds be gin '86 zou van meer dan 100 be- voorradingsvluchten sprake zijn geweest. Het Amerikaanse persbureau Associated Press heeft verder de hand weten te leggen op documen ten die bewijzen dat de betrokken vliegtuigen werden onderhouden door Southern Air, een vliegmaat schappij in Miami die vroeger ei gendom van de CIA was. Inmiddels heeft de republikein se fractievoorzitter in de Senaat, Bob Dole, voor de tv gezegd dat president Reagan toestemming moet geven voor de instelling van een Congrescommissie die de ge hele Iran-affaire moet uitzoeken. Een soortgelijke commissie werd ook na de Watergate-affaire in het leven geroepen. De president zou daartoe de ko mende week een speciale zitting van het Congres, dat tot begin ja nuari met reces is, moeten bijeen roepen. Dat is iets dat sinds 1948 niet meer is gebeurd, toen presi dent Truman het Congres van vakantie terugriep. Ook de demo cratische fractievoorzitter in de Se naat, Robert Byrd, is voorstander van een Congres-commissie a la Watergate. President Reagan heeft in een gisteren gepubliceerd interview met het blad Time gezegd dat kolo nel North een nationale held is en dat de media de verantwoordelijk heid moeten dragen voor wat ze hebben aangericht met de onthul lingen over de wapenverkoop aan Iran. Reagan zei voorts geen van zijn handelingen inzake Iran te be treuren. Het Britse blad Sunday Times heeft gemeld dat ook de Sowjet- Unie wapens heeft verkocht aan Iran. Volgens het blad voert de Russische leider Gorbatsjov de zelfde geheime politiek als presi dent Reagan. Iran zou Sowjetwa- pens hebben gekregen via bemid deling van Noord-Korea en Tsje- choslowakije. ADVERTENTIE JOHANNESBURG - Een scheu- maar voor het overige zwijgen ring binnen de grootste van de drie vooralsnog alle instanties Op dit Zuidafrikaanse blank-gerefor- moment worden de zwarte woon- meerde kerken, de Nederduitseh wijken rond Port Elizabeth -Kwa- Gereformeerde Kerk (NGK) lijkt Zakhele, New Brighton en Zwide- onafwendbaar. Een groep blanke reeds omgeven door een muur van gelovigen heeft gedreigd de NGK prikkeldraad, maar een betonnen te verlaten als de Algemene Syno- muur is iets totaal nieuws de niet terugkomt op zijn besluit de kerk in principe open te stellen voor alle rassen. Hoewel de „dissi denten" formeel om een speciale synode hebben verzocht (met als doel het besluit ongedaan te ma ken) is bekend geworden dat de ontevreden blanke gelovigen reeds begonnen zijn aan voorbereidin gen voor een eigen apartheidskerk. Vrijdagavond kwamen 2000 'rechtse' gelovigen onder lei- de hindoes ding van hun woordvoerder, de u terst rechtse prof. Willie Lubbe, L. de Skilpadsaal van Pretoria bijeen het leven gebracht, aldus de poli- om zich te beraden over tegenstap- CHANDIGARH (AP) - Vier Sikh- terroristen hebben gisteren in de noordelijke Indiase deelstaat Pun jab een autobus tot staan gebracht, de hindoes van de overige passa giers gescheiden en 24 van hen met machinegeweren pen. De Skilpadsaal heeft in Zuid- Afrika een reputatie van rechts-fas- Acht hindoes raakten gewond, drie van hen ernstig. De politie Voor Israël zijn deze resultaten een toenemende zorg. Volgens on officiële cijfers zouden vijfduizend PLO-vechters naar het zuiden van Libanon zijn teruggekeerd, een derde van het aantal dat het Israëli sche leger vier jaar geleden ver dreef. Als antwoord op de PLO-te- rugkeer bombarderen Israëlische Katoenen sportshirts in diverse des- 37/38-43/44.29.75 Razzia in Italië Bij een tweedaagse r i de Italiaanse politie tegen de georga niseerde misdaad in de provincie Lombardije zijn ongeveer 300 men sen opgepakt. Dit heeft de politie van Milaan meegedeeld. Volgens de politie werden bij de actie 100 vuurwapens, dynamiet, twee kilo verdovende middelen en een grote hoeveelheid gestolen waar in be slag genomen. Ook stuitte de poli tie bij de razzia op een gestolen vrachtwagen met een lading com puters. Aanslagen op spoorbaan Onbekenden hebben zaterdag aanslagen gepleegd op twee baan vakken van de Westduitse spoor wegen in Beieren. Er werd voor 50.000 mark schade aangericht. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het front van de locomotief van een in de rich ting Augsburg rijdende expres- trein werd vernield toen de trein een brug in Fünfstetten passeerde. Naar men aanneemt hadden tegen standers van kernenergie een on geveer vijf meter lange staalketting bij de brug gespannen er er met ro de verf geschreven 'WAA nooit'. WAA duidt op de in aanbouw zijn de opwerkingsfabriek in Wackers- dorf. NU TEL AVIV - Palestijnse strijders hebben de rijen gesloten om de en militieleden van de sji'itische overheersende rol van de Amal-be- Amal in Libanon hebben het afge- weging in het zuiden van Libanon lopen weekeinde wederzijds grote te breken. Dat is geheel often dele verliezen geleden in een militaire gelukt in gebieden rond de over- krachtproef bij Palestijnse vluch- volle en door de sji'ieten geisoleer- telingenkampen in de buurt van de Palestijnse vluchtelingenkam- Beiroet en de zuidelijke havenstad pen in de buurt van Tyrus en Si- Sidon. Volgens verschillende ra- don. diostations in het Midden-Oosten bij de strijd ruim honderdzestig Palestijnen gesneuveld en raakten enkele honderden gewond. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) die een bloedbad vreest voor haar mensen in het kamp Chatilla heeft de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liea om een cnner^it IUK"eer uumuaraeren israenscne ting gevraagd Chatilla, met 14.000 iachtvliegers geregeld guerrilla-ba- inwoners, dreigde door met tanks uitgeruste sji'iten te worden over rompeld. Een woordvoerder van het Palestijnse Nationale Red dingsfront (PNSF) trok een verge lijking met de moordpartij in dit vluchtelingenkamp vier jaar gele den, toen ten tijde van de Israëli sche invasie door Jeruzalem ge steunde christelijke milities ruim 1500 Palestijnen afslachtten. In de vijf kilometer ten zuidoos ten van Sidon door Libanese chris tenen bewoonde stad Maghdous- heh hielden de Palestijnse guerril la's, althans tot gisteravond, wel stand. Sinds de gevechten vorige week maandag uitbraken zijn hier meer 230 Palestijnen gesneuveld. Maghdousheh is een strategisch punt in de belangrijke verbin dingsweg met Beiroet. Voor de PLO-strijders is beheersing van het Zuiden belangrijk, vanwege de relatief korte afstand met Israël. Vanuit bases in Sidon en Tyrus kunnen zij aanvallen op Israël lan- Arafat Sinds het Israëlische leger tij dens de eerste fase van de Liba- non-oorlog in 1982 praktisch een einde maakte aan de aanwezigheid van Palestijnse guerrilla's in Zuid- Libanon en Beiroet, heeft PLO-lei- der Jasser Arafat alles in het werk gesteld om terug te keren. De riva liserende fracties binnen de PLO ses in de buurt van Tyrus en Sidon. Vorige maand voerde de Israëli sche luchtmacht er zes aanvallen op uit. Strohalm Voor Jasser Arafat die, na diens gedwongen vertrek uit Tunesië, sinds een half jaar de 'gewapende strijd' tegen Israël vanuit de Irake se hoofdstad Bagdad leidt, is Zuid- Libanon een laatste strohalm. Met name controle over de havens van Tyrus en Sidon zijn voor de PLO van belang als aanvoerroute van wapens. Vandaar dat ook de Israë lische marine de laatste tijd de pa trouilles langs de Libanese kust heeft verscherpt. -j, aangezien ook de Afrikaner sprak van de bloedigste afzonder- Weerstandsbeweging en de Afrika- bjke terreurdaad in Punjab sinds nervolkswag daar hun vergaderin- bet geweld tussen Sikhs en hin gen houden. does in 1982 losbarstte. Premier Vooral professor Johan Heins, R^iv Gandhi, wiens moeder Indira de moderator van de NGK, moet in I984 d<>or Sikhs werd vermoord, het bij de rechtse Zuidafrikaners betitelde de slachtpartij als 'een ontgelden. Hij wordt door hen al- duivelse samenzwering tegen de gemeen als 'verligt' beschouwd en eenheid en integriteit van India", verantwoordelijk gesteld voor de De gouverneur van Punjab, S.S. omstreden resolutie van de Alge- Ray. noemde de overval eeridaad mene Synode. Heins regaeerde van waanzin" en maande tot kalm- overigens onmiddellijk op de eis te- De politie is in verhoogde staat voor een speciale synode: „Zo'nsy- van paraatheid gebracht om node is onmogelijk en de beslis- wraakacties te voorkomen. Na een sing om de NGK voor alle rassen soortgelijke overval op een bus in open te stellen zal niet herroepen Juli. waarbij 14 hindoe-passagiers worden". werden gedood, braken in New Verder werd gisteren in Zuid- Delhi onlusten uit die aan zes men- Afrika bekend, dat zonder nadere sen bet leven kostten. aankondiging vooraf de werk- zaamheden zijn begonnen voor een rit l pp betonnen muur rond de miljoenen- flXlP,l1rll1TtP11T*S stad Soweto bij Johannesburg. De- W 0 ze muur, die inmiddels al tot de 'Berlijnse muur' is gedoopt, schijnt te worden gebouwd in opdracht van het ministerie van transport. Volgens de Soweto-politie heeft de bouw van de muur alles te maken met 'veiligheidsoverwegingen', ADELAIDE - Paus Johannes'Paulus II heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Australië de oorspronkelijke bewoners van dit continent, de zogenaamde aboriginals, opgezocht. In Adelaide deed hij een oproep om de rechten van de aboriginals te respecteren. (foto api CURITIBA (UPI) - Woedende Bra ziliaanse taxi-chauffeurs hebben zaterdag drie verdachten uit een politiebusje gesleurd en hen onder de ogen van de politie doodgesla gen. De slachtoffers werden ver dacht van moord op twee collega's van de chauffeurs. Een inspecteur van politie zei dat de gevangen op transport waren om te worden verhoord in verband met de gewelddadige dood van twee taxichauffeurs, enige weken geleden. Twee van hen hadden in middels dè moord bekend, de der de was misschien onschuldig, al dus de inspecteur. De slachtoffers van de lynchpartij waren 27, 23 en 21 jaar oud. Het busje waarin de drie zaten werd op een snelweg plotseling door honderden taxi's omsingeld. Toen de chauffeurs het busje met de gevangenen in brand wilden steken, gaf de inspecteur de sleu tels van de wagen af. Daarop wer den de verdachten doodgeslagen en langs de kant van de weg ge gooid. ADVERTENTIE DINSDAG VARKENSVLEESDAG Blanke magere Varkenslapjes 500 gr. 4.45 MADRID De regionale verkie zingen in Spaans Baskenland heb ben gisteren een nogal dubbelzin nig resultaat opgeleverd. De socia- door Gerrit Jan Hoek listische partij PSOE behaalde met 22 procent weliswaar niet de mees te stemmen, maar sleepte deson danks de meeste zetels in de wacht (19). Die schijnbare tegenstrijdig heid is het gevolg van de typische verdeelsleutel in het Baskische verkiezingssysteem: alle drie pro vincies leveren een gelijk aantal gedeputeerden in het regionale parlement, hoewel Alava aanzien lijk minder inwoners heeft dan Vizcaya en Guipuzcoa. De grote verliezer was de PNV, de Baskische Nationalistische Par tij. Hoewel de PNV de grootste partij bleef met 24 procent, leverde het kwart van de stemmen slechts 17 zetels op. De afgescheiden sec tor van de Baskische Nationalisti sche Partij, Euskal Alkartasuna, geleid door de voormalige presi dent van Baskenland, Garaicoe- chea, zorgde voor de grootste ver rassing door beslag te leggen op 13 zetels. Een huzarenstukje tegen de achtergrond, dat de partij pas an derhalve maand geleden werd op gericht. De radicaal nationalistische coa litie Herri Batasuna profiteerde eveneens van de verdeeldheid in het gematigde nationalistische kamp. HB won twee zetels en steeg tot 13. Ook Baskisch Links, een ge matigd linkse Baskische organisa tie, pakte drie extra zetels en groei de van zes naar negen. De conser vatieve Volkscoalitie van Fraga Iri- barne werd bijna weggevaagd uit het parlement en zakte van zeven naar slechts twee zetels. Een van de markante details van de Baskische verkiezingen is dat ondanks de socialistische overwin ning het totaal van de nationalisti sche stemmen toenam van 65 naar 73 procent. Het resultaat maakt de formatie van een regionale rege ring er niet gemakkelijker op. Tot dusverre regeerde de Baskische Nationalistische Partij PNV met steun in het parlement van de so cialisten. Na het resultaat van gis teren zal de socialist Txiki Benegas naar alle waarschijnlijkheid de for matie-opdracht krijgen. De grote vraag zal zijn met welke partijen de socialisten een coalitie zullen vor men. De samenwerking met de PNV is de laatste maanden verre van vloeiend geweest. Bovendien heeft de leider van de PNV, Ardan- za in de campagne verklaard in de oppositie te zullen gaan als de PNV de relatieve meerderheid in het parlement zou verliezen. Met de partij van Garaicoechea en Baskisch Links zouden de so cialisten een meerderheid kunnen vormen van 41 zetels. Die meerder heid is zelfs meer dan voldoende, als de veertien gedeputeerden van Herri Batasuna net als in het verle den het regionale parlement zullen mijden. WOENSDAG GEHAKTDAG Heerlijk h.o.h. gehakt rund en varkens 500 gr. 3.98 Stroganoffgehakt pikant gekruid 500 gr. 3.98 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Botermalse Runder biefstuk 100 gr. 1.98 Fijne Runderkogel- biefstuk 100 gr. 2.98 Lelden: 5-Meiplein, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7