Extra Patriots splijten coalitie Wie meer wil weten over de volgende onderwerpen haalt de folder op het postkantoor. WD voelt niets voor referendum Luchtdoelraket stuit op weerstand CDA CPN zonder bestuur na rumoerig congres Defensie laat toch 6 Walrussen bouwen Aruba neemt afscheid van Betico Croes Ginjaar moet rust in WD-partij herstellen Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. MAANDAG 1 DECEMBER 15186 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - CDA en WD staan zowel in het kabinet als in de Tweede Kamer tegenover elkaar over de aanschaf van extra Patriot-raketten. Minister Van Eekelen (de fensie) kondigde onlangs aan dat hij voor 360 miljoen gulden een aantal van deze hyper moderne luchtdoelraketten wil installeren rond Schiphol en de zeehavens in 1988. Dan worden in Woensdrecht kruisraketten geplaatst. De onenigheid spitst zich toe op dat tijdstip. Als de Patriots tegelijk met de kruisraketten komen, moet D___ Van Eekelen in 1988 ook over het vinden dat Nederland zijn toezeg- Te duur De WD-ministers daarentegen geld daarvoor beschikken. Er is weliswaar afgesproken dat Neder land zijn luchtverdediging zal ver sterken, maar buiten het kamp van de WD-er Van Eekelen wordt ge rekend met de jaren na 1990. De afspraak over de extra lucht verdediging maakte deel uit van het kruisrakettenbesluit. Daarin werd vastgelegd dat Nederland in ruil voor de plaatsing van kruisra ketten twee kemwapentaken zou afstoten. Tegelijkertijd zou er extra luchtverdediging komen. Vrij algemeen werd aangenomen dat daarvoor de F16-straaljager zou heeft zaterdag bij een inval in een worden aangepast, een operatie café met 26 man alle 32 bezoekers voor de jaren '90. Onlangs sprak aangehouden wegens illegaal gok- Van Eekelen echter zijn voorkeur ken. Een 39-jarige man uit Fries- uit voor extra Patriots. Daarvoor is land kwam de afgelopen drie 360 miljoen nodig, geld dat de an- maanden steeds op zaterdag naar dere departementen moeten op- het Urker café om een eenvoudig gingen moet nakomen en hebben zich achter Van Eekelen opgesteld. Urker politie pakt bij inval gokkers op URK (ANP) - De Urker politie gokspel met kaarten te organise ren. De spelers zetten per keer ie der 2000 tot 5000 gulden in. Afgelopen zaterdag waren 5 i het gokken, zo bleek brengen via extra bezuinigingen. De CDA-ministers zijn om die re den tegen de extra Patriots. Ru- ding (financiën) heeft al verschil lende keren zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Hij vindt dat na 1990 het de verhoren. Tegen de exploi- defensiebudget niet verder mag tant van het horecabedryf en de stijgen. Wanneer Defensie voor die tijd echter al extra verplichtingen aangaat, is een verhoging na 1990 nauwelijks nog tegen te houden, verband met het onderzoek wil de Premier Lubbers zag vrijdag kans Ruding en Van Eekelen voorlopig op een lijn te krijgen. Van Eekelen mag daarom vandaag in met zijn investeringsplannen voor de ko mendejaren bekend maken dat hij tussen de 300 en 400 miljoen extra krijgt voor de luchtverdediging. Over het tijdstip waarop dit geld wordt uitgegeven en over wat er precies voor wordt gekocht, moet Van Eekelen zich echter nog in stil zwijgen hullen. Ook in de Tweede Kamer zijn CDA en WD het oneens over de aanschaf van extra luchtdoelraket ten. Verschillende CDA-ers lieten dit weekeinde al weten het bedrag veel te hoog te vinden, terwijl ook de aanschaf van Patriots voor de christen-democraten nog geen uit gemaakte zaak is. De WD daaren tegen stelt zich net als in het kabi net achter zijn bewindsman op. Milieugroepen fel tegen 120 kilometer DEVENTER (ANP) - Op de Brink in Deventer is zaterdag de eerste elektrische kaars ontstoken van de grootste adventskrans die ooit ter wereld is gemaakt. De kaars heeft een doorsnee van 17,30 meter en weegt 3500 kilo. Een staalconstructie van ruim 13 meter hoog draagt de enorme krans. De krans werd zaterdag symbolisch aangebo den aan het Leger des Heils ter gelegenheid van het eeuwfeest in 1987. Het plan voor de krans was afkomstig van de Deventer bloemsierkunstenaar Alberts. Hij maakte een bouwbe drijf uit de IJsselstad zo enthousiast voor zijn plan dat deze firma een constructie van staal en beton maakte om de kolossale krans te torsen. Ook kwam er financiële hulp van het bedrijfsleven voor het plaatsen van de vier elektrische kaarsen op de krans. De kaarsen zijn 4 meter hoog. Vier opeenvolgende zaterdagen ontsteken nationaal of regionaal bekende personen een kaars. De eerste was zaterdag Johan Bodegraven, oud-quizmaster van de NCRV. Op 6 december is burgemeester V/aal aan de beurt en op 13 december commissaris der koningin in Overijssel Niers. Luitenant-kolonel Bosshart van het Leger des Heils zal op 20 december de laatste kaars ontsteken en een kerstboodschap uitspreken. (foto gpd> Onderwijzers gaan kamerleden 'adopteren' HILVERSUM (GPD) - Met werk onderbrekingen op de basisscho len willen de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (Abop) en de Katholieke Onderwijsvakorga nisatie (KOV) op 15 en 16 decem ber protesteren tegen de bezuini gingsplannen die tijdens het debat over de onderwijsbegroting door CDA en WD zijn geïntroduceerd. De bonden vinden dat de rege ringspartijen hun verantwoorde lijkheid ontlopen door aan de ba sisscholen de keuze te laten vieija- ren minder les te geven of de klas sen groter te maken. Tegen het be sluit zieke leerkrachten minder te vervangen, hebben zij ook nog steeds veel bezwaar. De KOV wil met de actie 'Adop teer en confronteer een kamerlid' parlementariërs voortdurend con fronteren met de gevolgen van hun besluiten. Het is de bedoeling kla gende ouders door te verwijzen naar kamerleden die in de buurt van de school wonen. De scholen nodigen kamerleden uit deel te ne men aan vergaderingen waar op lossingen gezocht worden voor de problemen waar zij zich nu voor gesteld zien. De KOV zoekt ook mogelijkhe den om leerkrachten te bescher men tegen de gevolgen van de taakverzwaring die hen te wachten staat. „Leerkrachten moeten taken afstoten. Ze moeten minder ouder avonden verzorgen, minder voor lichting geven, stoppen met bui tenschoolse activiteiten en in het schoolwerkplan alleen nog de gro te lijnen aangeven. ganisator is proces-verbaal opge- DEN HAAG (GPD) - De milieuor- maakt. Alle arrestanten kwamen ganisaties zijn fel tegen een verho- zmB van meuw bestuur Het wrharfn van de m.ximumsnelheid tot "de AMSTERDAM (ANP) - De CPN zit voorlopig zonder partijbestuur. De Communisten slaagden er gis teren niet in hun congres in Am sterdam af te sluiten met de verkie zing van een nieuw bestuur. Het vreest Ruding. Ook Brinkman (WVC) en Deetman (onderwys) z(jn politie de woonplaats van de Fries niet vermelden. Op grond 120 kilometer. Ze stellen dat i ;titie die ze morgen aan minister imit-Kroes (verkeer en waterstaat) v»» v w cii L/ccuudii luuuei wij&j zyn yr va" ümil-fsjoes (VerKeer en waterstaat; Vnnral Hp Hi<;trir»tan rïrnnincrgin tegen. Zij willen deze kabinetspe- nalen uit de Urker gemeenschap aanbieden wanneer deze haar be- NTOrf^oIlaiuï Drenthe en Am' rmHp nï#»t *»vtra hoTtiiniaon rmnr denkt de nolitip dat ook elders inviNoora-noiiana, urentne en Am- denkt de politie dat ook elders in het1 vissersdorp flink wordt gegokt. ROTTERDAM (ANP) - Defensie voor naar verluidt acht duikboten, laat toch zes Walrus-onderzeebo- Overigens is de levering hiervan ten bouwen in plaats van vier. Vol- nog omstreden, en Van Houwelin- gens staatssecretaris Van Houwe- gen wilde gisteren niet zeggen of lingen (defensie) is dat uiteindelijk Nederland een exportvergunning goedkoper dan de huidige plan- zal afgeven. De mening van Bui- ning, waarbij naast vier Walrussen tenlandse Zaken zal volgens hem twee kleinere onderzeeërs worden de doorslag geven. De beleidslijn is gebouwd. om geen militair materieel te leve ren in 'spanningsgebieden', en Sa- "Wij zijn wat beducht voor de oedie-Arabië grenst aan de Perzi- de Kapler moet verdedi- sterdam uitten' felle kritiek op de 57 namen tellende kandidatenlijst, die te eenzijdig werd bevonden. De lijst was vanaf vrijdagavond onder werp van felle interne discussie, zure regen, ure aan a, ruu rurome- en wt™ ter. Volgens de milieuorganisaties een schorsing- 's ave Een auto stoot bij 120 kilometer per uur 40 procent meer stikstofo xiden, een van de veroorzakers van regen, uit dan bij 100 kilome- heeft de overheid de mond vol regen, maar schorsing - 's avonds voortge- Tijdens deze 'slijtageslag' wees zet. Zesjarige kinderen bij brand gestikt partij'. Er werd op aangedrongen vertegenwoordigers van de ver schillende stromingen in het partij bestuur op te nemen om 'bruggen te bouwen die gebouwd moeten worden'. Tot die stromingen behoren en kele werkgroepen, zoals de werk- APPINGEDAM (ANP) - Bij een groep Marxisme en Klassenstrijd, Israël in brand in een woning in het een- en het uit de CPN getreden Ver- levering trum van Appingedam zijn giste- bond van Communisten in Neder- n ieder ren twee zesjarige kinderen door iand (VCN). De oproep van Gro- verstikking om het leven geko- ningen kwam precies een dag ontwikkelingskosten om een sche Golf. Bovendien nieuw kleiner schip te ontwerpen", principe tegenstander aldus de bewindsman. Volgens van oorlogsmaterieel hem gaan de zes Walrussen in to- land in het Midden-Oo: ro taal 2,4 miljard gulden kosten, 400 RDM-directeur Eijsker zei bfij te men. De brand ontstond halverwe- dat het congres had besloten af te miljoen per stuk. Van Houwelin- zijn met besluit van Defensie. Het ge de ochtend, vermoedelijk gen bevestigde verder dat Defensie is volgens hem nog niet te beoorde- dat het tweetal met vuur heeft ge- bereid is na te gaan of de Rotter damse Droogdok Maatschappij (RDM) uitstel kan krijgen van de len of uitstel nodig i de leve- speeld op de zolderkamer. In zien van een verzoek tot herziening het partijprogram, eveneens Groningen afkomstig. Het (af- ring aan de Nederlandse marine bij korte tijd ontstond een enorme gewezen) verzoek betekende niet door zeer velen betreurd. "Het is een drama in een partij die zo ver schrikkelijk in de verdrukking zit en zoveel geleden heeft". Van an dere zijde werd de opstelling van het district Groningen fel gehe keld. "Het gaat er niet om de partij kapot te maken, maar het gaat er om het kabinet-Lubbers kapot te maken". Op voorstel van het congrespre sidium, dat tijdens de impasse de taken van het partijbestuur over neemt, werd besloten de verkie zing van een nieuw bestuur uit te stellen tot komend zondag. Dan wordt niet alleen beslist over de personele samenstelling, maar ook over de eveneens omstreden om vang ervan. De CPN besloot wel, zoals partij- voorzitster Izenboud in haar ope ningsrede al had aangegeven, tot samenwerking met andere poltie- ke partijen. Niet alleen samenwer king met PPR en PSP, maar zelfs met de PvdA willen de communis ten eventueel samenwerken. "Al naar gelang de specifieke omstan digheden kan samenwerking ver schillende vormen aannemen", be sloot het congres. oplevering van de Walrussen, zo- Arabië. Hij onderstreepte het be- i eventuele order van Saoedie- rookontwikkeling, die de beide dat de werf snel kan voldoen een eventuele order uit Saoedi- Arabië. De RDM brengt binnen- kort een offerte aan de Saoedi's uit aldus Eijsker. lang van deze miljardenorder. "Als die binnenkomt is het een uiterst de twee slachtoffers zaten beneden belangrijke zaak voor Nederland", en hadden niets in de gaten, tot z door buren werden gealarmeerd. i niet minder dan een terug keer naar de oude koers van de partij, waarbij de in 1983 ingezette "«gebracht lijn van de vernieuwing zou moe- §Toet gebracht ten worden losgelaten. ORANJESTAD (ANP) - Naar schatting meer dan 10.000 Aruba- hebben gisteren een laatste t gebracht aan de woensdag Betico Croes, die lag opgebaard op Deze interoretaüestriid werd het Vrijheidsplein in Oranjestad. interpretatiestnja Lgnge rijen wachtenden stonden BREDA (GPD/ANP) - De WD voelt niets voor de invoering van een referendum in welke vorm dan ook. De algemene ledenvergade ring van de liberalen wees afgelo pen zaterdag elk voorstel met grote meerderheid van de hand, on danks zwakke pogingen van het partijbestuur nog iets overeind te houden. Als het aan de WD-leden had gelegen, was er zelfs geen discussie gehouden. De aftredende voorzit ter van de WD, Jan Kamminga, wist echter nog net te voorkomen dat al direct werd gestemd over een voorstel om het referendum niet eens meer te bespreken. Kam minga vond het te ver gaan om ze ven jaar voorbereidingswerk zon der enige vorm van discussie naar de archieven te verwijzen. Alle afdelingsvoorstellen tot in voering van een referendum wer den of verworpen of ingetrokken, terwjjl door de aanvaarding van een amendement van de WD-af- deling Oegstgeest de deur defini tief dicht ging. Daarin werd uitge sproken dat invoering van een niet-verplicht referendum onge wenst is. De commissaris van de koningin in de provincie Groningen, Von- hoff, kreeg praktisch het hele con gres achter zich met een toespraak waarin hij het referendum naar de prullenmand Vonhoff kreeg later steun van de nieuw gekozen partijvoorzitter, dr. L. Ginjaar. Ook deze toonde zich een verklaard tegenstander van de invoering van een referendum in welke vorm dan ook. "Ons systeem van democratie is volstrekt niet geëigend voor een referendum", zei Ginjaar, nadat hij bij acclamatie was gekozen tot de opvolger van Jan Kamminga. Door de keuze van de WD maakt het referendum weinig kans van slagen meer. Het CDA heeft weliswaar nog geen partij discussie over dit onderwerp gehad, maar bekend is dat de christen-democra ten er weinig voor voelen. Alleen D66 heeft zich voorstander ge toond van een referendum, zoals dat door de staatscommissie Bies heuvel is voorgesteld. De PvdA praat er binnenkort over. In een reactie op het besluit van de WD het referendum af te voe ren zei D66-kamerlid Kohnstamm gisteren dat de discussie nog niet voorbij is. Hij noemt de beslissing van de WD om het referendum volstrekt af te wijzen, onbegrijpe lijk omdat juist liberalen zich vol gens hem altijd voor vernieuwing van de democratie hebben willen inzetten. In Breda dr. L. Ginjaar afgelopen zaterdag het voorzitterschap van de VVD over van J. Kamminga. Rechts bereidt Ginjaar zich voor op zijn toespraak. (foto anp> de brandende 2 laatste blik te werpen op de man die zoveel heeft betekend voor Aruba. Het afscheid van Betico Croes begon afgelopen vrijdag al toen zijn stoffelijk overschot uit Neder land op Aruba aankwam. Vrijdag was op Aruba een dag van nationa le rouw afgekondigd door de rege ring. In de kerk van Santa Cruz, Betico's geboorteplaats, droeg bis schop Ellis van de Antillen en Aru ba gisteren een requimmis op. Gis teravond vond Betico Croes zijn laatste rustplaats in een kelder van de katholieke begraafplaats van Santa Cruz. Onder de belangstellenden wa ren de voltallige regeringen van Aruba en de Nederlandse Antillen, de Nederlandse minister De Ko ning, gouverneur Tromp van Aru ba, de Venezolaanse minister Ciri- berto, en tal van andere hoogwaar digheidsbekleders uit binnen- en buitenland. Waarnemers op Aruba spraken van een onvergetelijk afscheid, dat het normale' leven op Aruba volko men verlamde. Intussen is een massale verzoekschriftencampag ne begonnen om het Vrijheids plein in Oranjestad te noemen naar Betico Croes. DEN HAAG (GPD/ANP) - Met de verkiezing van de nieuwe WD- voorzitter dr. Leendert Ginjaar (58), sluit de WD een proces af. Een proces van het vervangen van de sterk naar buiten gerichte lei ders door rustiger mensen, die vooral zijn ingehuurd om de rust binnen de partij te herstellen en conflicten, ook met de coalitie partner, te voorkomen. Gir\jaar zei het zelf ook: "Van mij zult u zelden politieke uitspraken horen. Politiek wordt aan het Bin nenhof gemaakt door fractie en ka binet. Ik ga niet over fractie-stand punten heen toeteren". Ginjaar gaat zeker niet aan de weg timmeren. "Als partijvoorzit ter hoef ik niet over allerlei zaken een openbare mening te hebben. Politieke uitspraken moeten een zeker gezicht hebben. U zult niet meemaken dat fractievoorzitter Voorhoeve op de ene zender zyn mening over een bepaalde zaak geeft en ik tien minuten later op de andere". Over zijn voorganger Kammin ga, die tijdens spannende momen ten in de Haagse politiek toch wel eens goed was voor een uitspraak, wil Gipjaar m dit verband geen oordeel geven. Wel wil hij kwijt dat er rond het voorzitterschap een ze kere windstilte zal ontstaan, nodig om de zo noodzakelijke rust in de partij te laten terugkeren na de roe rige tijden rond het aftreden van de politieke leider Nijpels. Ginjaar heeft zich voorgenomen de communicatie tussen de WD- fractie en de basis van de partij te verbeteren. Dat werk zal de voorzitter zeker niet in het open baar doen. Ginjaar voelt er niets voor dat elk verschil van mening tussen partij en fractie breed wordt uitgemeten als conflict. Ginjaar vervult het voorzitter schap in de vrije tijd die de oud minister voor milieuzaken over blijft naast zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer en zijn voorzitter schap van de Gezondheidsraad. Voor een betaald voorzitterschap van de WD voelde hij niets, ook niet als dat een part-time baan zou zijn, zoals men vanuit de partij wel wilde. "Ik wil zelfstandig blijven. Ik moet de vrijheid hebben weg te gaan als het mij niet bevalt, zoals de partij de vrijheid moet hebben mij weg te sturen als ik niet beval". ADVERTENTIE Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even 'n kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven: Postbank: Sparen, Lenen, Hypo theken, Girorekening. PTT Post: Kerstaktie streekpost Cassettepost Gelukskoerier. Diversen: Nesquik: kom op tv met O. J.de Haas, Roter bv: het anti-stress principe. Overheid: Postbus 51: Welkom in de openbare bibliotheek, Premiekoopwoningen A B: voor velen bereikbaar; Informatiegids herziening stelsel Sociale Zekerheid, Sportvissen met de juiste papieren, Gehandicapt? Subsidie voor het aanpassen van uw woning.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5