Verhuizing van Gijzenij financieel nagenoeg rond Mogelijk betere beelden Duitse televisiezenders Balletschool Bletz houdt uitvoering beknopt Patattent uitgebrand Fietser aangereden Blaffende hond houdt buurt wakker Iron Maiden Met straalzenders vanaf de grens Motorrijder gewond op Levendaal Tentoonstellingen van vogels ^Z&19.9S MAANDAG 1 DECEMBER 198Ü LEIDEN LEIDEN - De gemeente Leiden denkt het op korte termijn eens te worden met het metaalverwerken de bedrijf Gijzenij over de ver plaatsing van de onderneming. Volgens een woordvoerder van de gemeente is op financieel gebied vrijwel overeenstemming bereikt. Een nieuwe locatie is nog niet ge vonden. "Als Gijzenij in Leiden blijft, wordt het bedrijf in Room burg ondergebracht. Het kan ook zijn, dat we in de omgeving van Leiden een geschikte plaats vin den". Gijzenij is nu gevestigd aan de Zijloever en veroorzaakt veel over last voor omwonenden. De buurt protesteert al jaren tegen de aan wezigheid van het bedrijf. De be woners stonden op het punt ver dere actie te ondernemen. Zij wil den met juridische middelen af dwingen dat Gijzenij de hinder wetvergunning zou naleven. Nu de gemeente vergevorderd is met de plannen voor verplaatsing van het bedrijf, hebben de buurtbewoners die plannen voorlopig in de ijskast gezet. De bewoners van de naast indus trieterrein Roomburg gelegen woonwijk Meerburg zijn vanzelf sprekend niet enthousiast over de mogelijke komst van Gijzenij. Stichting Meerburg heeft beroep bij de Kroon ingesteld tegen de komst van zware industrie naar het gebied. De hoorzitting van de Raad van State heeft inmiddels plaatsge had. Wilbert Bots van de Stichting is niet optimistisch over de kansen van het beroep. "Een adviescom missie van de Raad van State heeft gesteld dat er in Roomburg wel zware industrie kan komen. Wan neer de Raad van State negatief over ons beroep beschikt, heeft het weinig zin om bijvoorbeeld nog te gen verlening van de hinderwet vergunning bezwaar te maken". De verplaatsing van Gijzenij naar Roomburg betekent niet dat er een 'insteekhaven' moet worden aangelegd. In eerste instantie stel de Gijzenij als eis dat de nieuwe lo catie ook aan water gelegen moet zijn. Deze voorwaarde heeft de on derneming nu laten vallen; daar staat overigens wel een financiële tegemoetkoming tegenover. Al leen de aanleg van een haven zou de gemeente al miljoenen kosten. Al met al is de verhuizing van Gij zenij toch een miljoenenoperatie. Het bedrijf betaalt gedeeltelijk mee aan de verplaatsing. Zo wil de gemeente dat het bedrijf de afvoer van de vervuilde grond voor zijn rekening neemt. Er behoeven overigens geen ge meentefondsen aangesproken te worden voor de financiering van de verhuizing. De gemeente heeft een exploitatie-opzet gemaakt voor de gehele Zijloever. Er be staan plannen om op het huidige terrein van Gijzenij woningen te bouwen. Leerlingenuitvoering Balletschool Lucette Bletz. Gezien op 30 novem ber in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - In de beperking toont zich de meester, zo moet Lucette Bletz hebben gedacht. De leer lingenuitvoering van haar ballet school omvatte niet meer dan zes balletten, waarvan er dan nog één een gastoptreden was. Bin nen een uur was alles achter de rug: de kortste leerlingenuitvoe ring die in jaren in Leiden is ge geven. Nu is er wel wat te zeggen voor zo'n kort programma. Uiteinde lijk komt het overgrote deel van het publiek om naar de eigen dochter, zus of echtgenote te kij ken. Is die eenmaal aan de beurt' geweest, dan wil de aandacht nog wel eens verslappen. Boven dien kan met een klein aantal dansen extra aandacht aan de uitvoering worden besteed. Het eerste stuk was een doel treffend antwoord op de eeuwige vraag hoe je de alleijongste leer lingen inpast in zo'n uitvoering. Want het leren van klassieke techniek is er - gelukkig - meest al nog niet bij als je zes of zeven, bent. De ene helft van de kinde ren maakte dozen open, waarin de andere helft zich bleek te heb ben verstopt. Zy speelden de rol van slappe surprisepoppen, en' marcheerden met wezenloze pas jes even over het podium. En daarna... hup, terug in de doos. Een simpel gegeven dat gebruik maakt van het feit dat jonge kin deren vaak van zichzelf leuk kunnen acteren. Aan 'Wendy wordt Alice' was duidelijk de meeste aandacht be steed. Een gedanst verhaal, geba seerd op het boek 'Alice in Won derland'. Wendy van Leeuwen neemt een kijkje achter een grote zilveren spiegel en belandt in de wereld van Alice, waar speel kaarten een eigen leven leiden en een grote rups voorzichtig rond kruipt. De choreografie maakte een vrij gebruik van de klassieke elementen, waardoor de perso nen ieder een eigen typering kre gen. De dromerige sfeer werd versterkt door het mooie decor van Toon Hartogs en de fantasie rijke kostuums. Deze dans had een prima afsluiting van de uit voering kunnen zyn. Het deel na de pauze stak er nu wat al te mager tegen af. Twee stukken voor de 'klassieke' leer lingen en een zeer ingetogen jazzdans, die overigens opval lend zorgvuldig werd gebracht. Als intermezzo dan nog een de monstratie van twee gevorderde leerlingen van de Haagse acade mie 'Etudes', van wie de dochter van Lucette Bletz er één was. Alles bij elkaar een vlotte en zorgvuldig ingestudeerde uitvoe ring, al had het geduld van het publiek best iets langer op de proef mogen worden gesteld. ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN - Een patattent aan de Smaragdlaan brandde zaterdag morgen omstreeks 11.00 uur uit. De eigenaar had volgens de politie LEIDEN - Een 32-jarige fietser uit Leiden moest vrijdagmiddag om streeks kwart over vier met een zware hersenschudding, een hoofdwond en een gebroken rech terarm naar het Elisabethzieken- huis worden vervoerd na een bot sing op de Vondellaan. Volgens de politie stak de fietser de weg over zonder uit te kijken; een automobi list kon de fietser in elk geval niet meer ontwijken. LEIDEN - De brandweer moest er vrijdagavond rond middernacht aan te pas komen om een blaffende hond van een balkon aan de Coran- tijnstraat te halen. Het dier bezorg de de buurt veel overlast. Na de reddingsactie werd de hond mee genomen naar het politiebureau, waar de eigenaar zich rond half drie 's nachts meldde. Hij kreeg te horen dat hij in het vervolg beter op het dier moet passen omdat er anders naar een andere eigenaar zal worden gezocht. de gastank niet goed bijgevuld, dat wil zeggen: de klep bevroor en toen hij de oven aanstak kwam er vloeibaar gas by de kraan met als gevolg dat de tent even later in de brand stond. De brandweer was ongeveer 20 minuten bezig met blussen. Volgens een woordvoer der van de brandweer is er van de inventaris niet veel meer over. Hij schat de schade op ongeveer 30.000 gulden. Verbaasd ben ik door het bericht in de krant dat het Leidse raadslid Van der Pluijm rockgroepen als Iron Maiden wil weren uit de Groenoordhallen om rellen in Lei den te voorkomen. Deze man heeft zeker gedacht: geen concerten, geen narigheid. Toen dacht ik: misschien moet Van der Pluijm maar voorzitter van de KNVB worden. Dan krijgen we misschien uitspraken als geen voetbal, geen narigheid, of om in de muzieksfeer te blijven: geen dis cobars, geen narigheid. Raadslid Van der Pluym moet toch maar eens goed nadenken over zijn manier van problemen oplossen, want er zitten mijns in ziens een paar vreselijke onvolko menheden in. H. Wortman Trompstraat 81 Leiden LEIDEN - De wandelclub van Club '58 kreeg zaterdag nieuwe kleding overhandigd door H. van der Maas (rechts), directeur van IBB Condor. De coltruien en trainingspakken zijn overigens niet van sponsorreclame voorzien. Volgens Joop Riethoven (midden) van Club '58 waren de 20 leden van de wandelclub hard aan nieuwe kleding toe. "Acht jaar geleden kregen ze die kleding voor het laatst. En het is toch leuk als ze er allemaal netjes uitzien". Overigens konden de pakken zaterdag nog niet worden beproefd, omdat er niet werd gewandeld, maar feest gevierd. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De kans bestaat dat de beeldkwaliteit van de televisiezen ders Duitsland 1 en 2 eind 1987 of halverwege 1988 aanzienlijk wordt verbeterd. De Provinciale Zeeuw se Elektriciteitsmaatschappij (PZEM) heeft namelijk aan de PTT opdracht gegeven om door middel van straalzenders de Duitse televi sie-programma's vanaf de grens Bij Lopik zou dan een aftakking kunnen worden gemaakt naar Al phen aan den Rijn, waarna deze programma's vervolgens via Rys- wyk naar Oegstgeest zouden kun nen worden doorgestuurd. Daar kunnen de programma's op de ka belnetten in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek worden ge zet. De PTT wil uiterlijk 1 januari we ten welke kabelnetten in Zuid-Hol land zijn geïnteresseerd in de bete re Duitse programma's. Dit met het oog op de verschillende inves teringen die de PTT moet doen. Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling anten ne-energievoorziening Leiden en omstreken - het bestuur van de ontvangstmast in Oegstgeest - heeft wel belangstelling hiervoor. De zaak wordt vanavond bespro ken tijdens de vergadering van het algemeen bestuur in het gemeente huis van Zoeterwoude. Het bestuur van de 'mast' is ove rigens al in gesprek met het kabel net in Rijswijk om de Duitse pro gramma's via Alphen aan te voe ren. Rijswijk zal deze zaak ook aan kaarten bij kabelnetten in andere gemeenten in Zuid-Holland, onder meer Rotterdam, Den Haag en Voorburg. Zeeland Het dagelijks bestuur van de 'mast' verwacht dat de kwaliteit van vooral Duitsland 2 (ZDF) aan zienlijk verslechtert als Nederland 3 begint. Deze nieuwe Nederlandse televisiezender gaat namelijk het zelfde kanaal gebruiken als de Duitse zender Wesel. De PTT heeft nog geprobeerd een ander kanaal toegewezen te krijgen. Andere lan den wilden daar echter niet aan. Van een gezamenlijk optreden van verschillende kabelnetten om de beeldkwaliteit van de Duitse zenders te verbeteren, is voorals- LEIDEN - Een 24-jarige motorrij der moest zondagmiddag om streeks half vier met een beenfrac tuur naar het AZL worden ge bracht nadat hij op het Levendaal was aangereden door een auto. De automobilist keerde zijn auto vol gens de politie zonder goed op te letten, het gevolg was dat dat de motorrijder niet meer kon uitwij ken. De motor kwam tot stilstand tegen een geparkeerde auto. BRAND - De brandweer moest zondagmiddag omstreeks vier uur uitrukken om een brandende bouwkeet aan de Gooimeerlaan te blussen. Volgens de politie is de brand gesticht door een paar klei ne jongens. De schade is onbe kend. VROOMS DREESM ANN nog geen sprake. Elk kabelnet moet in feite zijn eigen problemen oplossen. De kosten voor de ver schillende voorzieningen dalen echter naarmate er meer kabelnet ten gebruik van maken. Vandaar ook dat de PTT snel wil weten wie belangstelling heeft voor de betere Duitse programma's. De straalverbinding naar Zee land kost ongeveer 3,3 mfijoen en daarbij nog een 230.000 gulden aan onderhoud. Als via de straalverbin dingen ook nog eens drie FM ra dio-programma's worden doorge voerd, kost dat 370.000 gulden ex tra. Als alle belangstellenden voor 1 januari 1987 een beslissing ne men, kan de PTT de nieuwe straal verbindingen eind volgend jaar op leveren. Wordt er pas na 1 januari een besluit genomen, dan zijn de verbindingen pas halverwege 1988 gereed. Het doorvoeren van Duitse zen ders kost de kabelnetten een een malig bedrag van acht gulden per aansluiting. Bovendien is een maandelijkse bijdrage van tien cent per abonnee nodig. Wanneer meer kabelnetten meedoen, zou deze maandelykse bijdrage met enkele centen omlaag kunnen. Het doorvoeren van Duitsland 1 en 2 zou betekenen dat alle beschikbare ontvangstkanalen op de ontvangst- mast in Oegstgeest dan helemaal zijn bezet. Voor het ontvangen van de FM-zenders aparte verbindin gen moeten worden geregeld. Vol gens het dagelijks bestuur van de mast kost dit waarschijnlijk een paar centen extra per abonnee per maand. Overigens zijn preciese be dragen wat dit betreft nog niet be kend. Overbodig In het verleden is er ook sprake van geweest om een directe straal verbinding te verwezenlijken tus sen Alphen en Oegstgeest. Daar mee zou de straalverbinding tus sen Oegstgeest en Rijswijk overbo dig worden. Gezien de kosten die dit met zich meebrengt en gezien de onduidelijkheid over een aantal toekomstige ontwikkelingen, heeft het dagelijks bestuur van de 'mast' nog geen opdracht gegeven deze verbinding te realiseren. Vooralsnog worden de beelden van de Belgische zenders BRT 1 en RTB 1 via Rijswijk aangevoerd. Overigens is de kwaliteit van die beelden beter dan die vanuit Al phen of Oegstgeest. De Waalse zen der RTB 2 komt in het hele verhaal niet meer voor. De meeste kabel netten hebben weinig belangstel ling voor dit station. Ook de Engelse zenders BBC 1 en 2, die door middel van straalver bindingen vanuit Oostende wor den doorgezonden, worden voorlo pig doorgevoerd via Ryswyk. LEIDEN - De gemeente is begonnen met de reconstructie van het kruispunt Plesmanlaan/Vondellaan. Er zal onder meer een tunnel voor fietsers en voetgangers worden aangelegd. Ook komt er een ingang voor het nieuwe gedeelte van het Academisch Ziekenhuis. De werkzaamheden zullen in het najaar van 1988 gereed zijn. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Veel belangstelling trokken gisteren twee tentoonstel lingen van de Eerste Leidse Vogel Vereniging De Zanger (zie foto) en van de vogelvereniging Avibus. De zangkanaries, grasparkieten, exoten en dwergpapegaaien zagen een flinke stoet mensen aan zich voorbij trekken. Geen wonder dat de organisatoren hun handen dichtknepen. "Het is prima verlo pen. De laatste jaren houden we de tentoonstelling juist in buurthuis 't Spoortje om mensen uit deze buurt erbij te betrekken. En dat is een succes. We hopen de tentoonstelling ook de komende jaren hier te mo gen houden", aldus een woordvoer der van De Zanger. Donderdag waren de 350 ingezonden vogels al aan een keuring onderworpen. Bij de zangkanaries mocht I. Zeeger met de titel Meesterzanger gaan strijken. J. van der Lucht werd. eer ste in de categorie kleurkanaries, J. Hartevélt won de prijs voor de bes te postuurkanaries, J. Dijkstra had de beste exoten tropische vogels) in huis, P. Overvliet de mooiste gras parkieten en W. Oostveen werd eer ste bij de grote parkieten. Ook Avibus, die het clubgebouw van postduivenvereniging De Blauwkras mocht gebruiken, had niet over inzendingen te klagen: 462 vogels waren mèt hun 38 eige naren komen opdagen. Meesterzan ger werd hier J. van der Burg, de heer Lesger had de mooiste kleurkanarie (roodJomaje Isabel) ingestuurd, bij de tropische vogels won de heer Van der Akker, W. de Roode won bij de grasparkieten en de dwergparkieten van de heer De Water waren de beste. "Een grandioze tentoonstelling met veel publiek, het bestuur is 100% content", waren de woorden van de woordvoerder van Avibus. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3