Basisschool dringend gewenst in Haaswijk Deel smalspoortraject in duinen vervangen Conclusie enquête in nieuwbouwwijk Komt school in Haaswijk te laat? Voor toeristische tochten Wassenaar-Katwijk Tekort Wassenaars Sterrenbad valt mee Oude Rijn laat gezicht zien PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 1 DECEMBEH 1986 OEGSTGEEST - In de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk is een basisschool drin gend gewenst. Als er één basisschool komt, dan kan dit het beste een gewone openbare zijn. Komen er twee, dan zouden dat het best behalve een openbare ook een oecumeni sche kunnen zijn. Vele rooms-katholieke en protestants-christelijke ouders zijn hier ook tevreden mee. OEGSTGEEST - Het onder zoek naar verlangd onderwijs in Haaswijk was groots opge zet. Ieder adres in Haaswijk ontving een vragenlijst. "Wij zijn ervan uitgegaan dat ouders samen een beslissing nemen voor de school van hun (even tuele) kinderen", verklaart de Vereniging Haaswijk. De vra genlijsten werden door een team van 20 medewerkers be zorgd en afgehaald. Van de 1249 formulieren werden er 756 terugontvangen, dat is 60,5 pro cent. Na controle bleven er 663 goed ingevulde vragenlijsten over, een percentage van 53.1 procent. Veel van de Oegst- geestenaren die niet aan de en quête deel hebben genomen geven als reden op dat zij geen kinderen hebben. In andere ge vallen was er gewoon geen inte resse of waren de kinderen al de deur uit. Enkele belangrijke cijfers: 581 Haaswijkers zijn voor de komst van een basisschool in hun wijk. 284 Haaswijkers vinden kiezen voor een openbare, 85 voor een protestants-christelij ke, 59 voor een roomskatholie- ke school. 110 menen dat er een oecumenische school moet ko men. 458 Haaswijkers preferen een gewone leermethode, voor Montessori-onderwijs en Jena- onderwijs kiezen slechts 62 resp. 49 ouders. Gevraagd is ook naar de be reidwilligheid van ouders om als de school van hun keuze werkelijkheid zou worden, hun kinderen van de school waar ze nu op zitten, af te halen en op de nieuwe school te doen. Iets meer dan een kwart antwoord de hierop daartoe bereid te zijn. Ongeveer hetzelfde aantal maakt het voorbehoud van de groep waarin de kinderen zit ten. Tot aan de derde groep wil de het merendeel daarvan nog wel veranderen. Een grote groep - 45 procent - wenst hele maal niet te veranderen. De VH concludeert uit deze laatste - opmerkelijke - cijfers: "Velen sturen hun kinderen toch niet naar een nieuwe ba sisschool in Haaswijk, ook al is dit er één van hun voorkeur. Men heeft kennelijk gerede neerd - en aanwijzingen hier voor zijn in de gemaakte op merkingen terug te vinden - dat de school voor hen te laat zal komen. Het kind is dan al van de basisschool af. Dat zijn de belangrijkste conlusies uit de scholenquête in Haaswijk, georganiseerd en uitgevoerd door werkwijze de Vereniging in Haaswijk. D66- jes uit het Oegstgeest liet vanochtend bij monde van het raadslid Vissers weten vierkant achter de enquête te staan. Dat kan nauwelijks ver wondering wekken. Alle aahbeve- lingen en conclusies behelzen exact hetgeen waarvoor de partij zich in de scholendiscussie hard heeft gemaakt. De fractie zal er de komende tijd, zo kondigt Vissers aan, bij B en W en bij onderwijswethouder me vrouw Blom in het bijzonder, op aandringen de enquête serieus le nemen en er ook conclusies uit te trekken. Zo moet Blom er wat D66 en de VH betreft nu meer dan ooit werk van maken dat het overleg tussen de protestants-christelijken en de katholieken daadwerkelijk resulteert-in de stichting van een oecumenische school. D66 stemde in september als eni ge tegen het scholenplan, onder meer omdat in dat plan drie aan vragen tot stichting van een school in Haaswijk werden gehonoreerd: van het katholieke, het openbare en het protestants-christelijke on derwijs. VH toonde zich toen het scholenplan werd aanvaard uiterst verbaasd. Jarenlang Haaswijk geijverd voor een school aldaar, nooit is men daar vanuit het gemeentebestuur op ingegaan en nu moeten er ineens drie scholen in Haaswijk komen, klonk het ver baasd vanuit de nieuwbouwwijk. Bovendien zou aanvaarding van al le drie de aanvragen die van het fel begeerde openbaar onderwijs in gevaar kunnen brengen, heette het. Namelijk in het geval dat het provinciebestuur drie ook te veel van het goede zou vinden en het hele scholenplan - en dus ook de aanvraag van het openbaar onder wijs - zou afwijzen. Wethouder Blom echter heeft herhaaldelijk gezegd dat die angst ongegrond is. De provincie kan ook delen van het scholenplan goed- of afkeuren. In de optiek van de VH, D66 en de andere linkse partijen komt die op het hete kastan- laten halen door de "provincie, daar waar gemeentelijk beleid is gewenst. Het scholenplan druist in tegen de wensen van de Haaswijkers, zo blijkt volgens de VH uit de enquê te. Dat geldt voor de enquête op zich al. Alle wethouders minus PvdA'er Kohlbeck alsmede alle fracties minus de linkse fracties, stemden in september in meerder heid tegen een motie waarin werd gevraagd om een onderzoek naar verlangd onderwijs in Haaswijk. De VH heeft zich daar niets van aangetrokken en is toen op eigen houtje aan de gang gegaan. De on dervraagden - er zijn 1249 vragen- j lijst rondgestuurd - waren goed voor een respons van 60,5 procent. 20 li Genootschap Leiden, Kapelzaal K&O, Oude Vest 45 - Concert uit de fortepiano-cyclus, 20.15 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - English Speaking Theatre, 20.15 uur. Voorschoten Zaal De Werf, naast geref.kerk, School straat, ruilbeurs, vanaf 19 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis, Noordbuurtseweg - Commissie algemene zaken praat over gemeentelijke herindeling, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Ruilavond postzegelvereniging 'De Rijnstreek', jeugd vanaf 19 uur, volwassenen 20 uur. DINSDAG Leiden Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 10-12.30 uur, tel. 123942. Leijise Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 - Spreekuur afd. klachtenbureau, 18.30-20.30 uur, tel. 130775. Vrouwen telefoon sexueel geweld, daag bereikbaar van 14-17 uur, 126844. Zoeterwoude Muziekcentrum, Schenkelweg - terklaas arriveert, ontvangst 19.45 uu WASSENAAR - De receptie van de 20-jarige Wassenaarse carnavalsvereniging De Deylknotsen is zaterdag winkelcentrum, schoen zetten kin druk bezocht. Vele honderden mensen, van collega-carnavallers tot burgemeester P.H. Schoute, feliciteerden prins Wim de eerste (met veer) en prinses Gerda. Sommigen brachten zelfs cadeaus mee voor de club, die vaak sociaalwerk doet. Zo had de Voorschotense carnavalsvereniging Piccobello's een knots meegenomen vol kwar- ANTENNES - Onbekenden heb tjes. -- - Ook de vertegenwoordiger van de Europese prins kwam langs. De Europese prins, ditjaa zelf op 13 december Wassenaar, wanneer de Deylknotsen een galabal organiseren in de sporthal. De vereniging ivijkt in een tijd van teruglopende belangstelling weliswaar vaak uit grootse bal worden duizenden mensen verwacht. (f0to Ellen Martens) ieder spoor. ben dit weekeinde de antennes Belg, bezoekt vernield van vijf Warmondse au- ~)e vereniging to's. Ze stonden langs de Heren- het wat kleinere Warenar, op het weg. Van de vernielers ontbreekt dit Directeur De 61-jarige G.C.A. Kasteel treedt terug als directeur van de naar hem en zijn vader vernoemde machinefabriek in Zoeterwoude. Dezer dagen kreeg hij een receptie aangeboden in verband met zijn af scheid. Tegelijk werd gevierd dat hij ruim 40 jaar geleden in dienst kwam van het bedrijf. Directeur Kasteel begon kort na de oorlog in de kleine werkplaats van zijn vader, die toen vooral ka chelsmid was, ergens in de oude binnenstad van Leiden. Het werk plaatsje groeide uit tot metaalbe drijfje. Al snel was verplaatsing noodzakelijk en vestigde het be drijf zich aan de Vollersgracht. Maar hetzelfde probleem diende zich niet lang nadien weer aan. In 1972 werd een spiksplinternieuwe fabriek betrokken aan de Zoeter- woudse Rijndijk, recht tegenover Heineken. De fabriek is goed voor zestig ar beidsplaatsen. Machinefabriek Kasteel b.v. is inmiddels een toele veringsbedrijf geworden en ver vaardigt onder meer een eigen se rie ribbenbuizen. Auto gestolen én beschadigd in Voorschoten VOORSCHOTEN - Kort nadat hij de Mercedes in Leiden had gesto len, heeft een nog onbekende per soon deze auto in Voorschoten zwaar beschadigd. Op de hoek Raadhuislaan/Leidseweg reed hij om tien uur tegen een lantaarn paal. Toen de politie ter plaatse kwam, was de roekeloze dief ver dwenen. Zo snel mogelijk stelden agenten de Koudekerkse eigenaar op de hoogte. heden in Katwijk of de directe om- voerd over een mogelijke locatie geving. voor dit museum, maar tot concre- De NSS hoopt dat deze opslag- te resultaten heeft dat nog niet ge- ruimte slechts tijdelijk hoeft te teid. "Onze voorkeur blijft uitgaan worden gebruikt. De stichting naar een plek in Katwijk", aldus streeft nog steeds naar de totstand- Lammens, "en dan ook nog het koming van een eigen museum liefst aan de rand van het duinge- waarin al het smalspoormaterieel bied. Op die manier zouden we na- kan worden tentoongesteld. Er zijn melijk een verbinding kunnen ma- met de gemeente Katwijk en de ken met het huidige smalspoortra- LDM al enkele gèsprekken ge- ject in de duinen". WASSENAAR - Het tekort van het bad, een kapsalon/schoonheidssa- WASSENAAR/KATWIJK - Een vanuitdeel van het smalspoortraject tus sen Wassenaar en Katwijk wordt de komende periode vervangen. Het gaat om het deel in de Katwijk- se Zuidduinen. De Nederlandse Smalspoorweg Stichting (NSS), die in de zomer tochten verzorgt, maakt daarvoor gebruik van een zwaardere rails, afkomstig van en kele steenfabrieken in ons land. De huidige.smalspoorbaan in de duinend ateert uit 1940 en in 1984 werd besloten twee tochten te ma ken. De ene tocht voert langs het Wassenaarse transformatorhuisjei reizigers van de andere, wat duur dere tocht, kunnen vanaf Katwijk naar Wassenaarse Slag. Ze zien meertjes, het kanaal en vele stuk ken natuur waar een gewone wan delaar nooit mag komen. Voor de vervanging van delen (LDM), onder meer voor het van het bestaande smalspoortra- troleren van de putten die in ject heeft de NSS inmiddels de be- waterwingebied zijn geslagen, schikking over 600 meter rails, af-] komstig van een steenfabriek in Arnhem. Dit smalspoortraject is twee keer zo zwaar als de huidige spoorbaan en daardoor beter ge- Behalve srrialspoorrails krijgt de Nederlandse Smalspoorweg Stich ting van de oude steenfabrieken in ons land ook nog steeds rijdend materieel aangeboden. De NSS be schikt voor het materieel van de schikt inmiddels over 8 stoom- en NSS. De stichting legt verder ook 28 diesellocomotieven en dit aantal contacten met andere steenfabrie- wordt nog geregeld uitgebreid. ken in ons land die nog over oude smalspoorrails beschikken. De werkzaamheden in de zuid duinen worden door de NSS in ei gen beheer uitgevoerd. Volgens woordvoerder P. Lammens van de stichting is niet bekend hoeveel tijd daarmee gemoeid zal zijn. De smalspoorbaan in de duinen is jarenlang gebruikt door de Leid- sche Duinwatermaatschappij "Het is zelfs zo dat we op het mo ment kampen met een gebrek aan opslagruimte", aldus Lammens. De NSS heeft haar materieel mo menteel ondergebracht in een loods op het terrein van de LDM in Katwijk, maar dit onderkomen wordt te klein om de nieuwe locs te stallen. De stichting is daarom op zoek naar andere opslagmogelijk- De Meerburgkerk aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. De plek heeft een rijke historie, het kerkgebouw zelf kwam in 1896 tot stand. Links is nog een deel te zien van de boerderij 'De Goede Herder' uit omstreeks 1845. (tekening 'Gezichten langs de Oude Rijn') Amateur-historicus en tekenaar twee jaar bezig aan boek REGIO - De Meerburgkerk in Zoe- terwoude-Rijndijk, Huize Hoog kraan aan de Leiderdorpse Acht- hovenerweg, de hervormde kerk in Leiderdorp. Een greep uit het gro- plezierig ervaren. Slechts zelden waren mensen niet bereid om een en ander over hun bezit te vertel len. Eén keer werd door een boer de hond op Hulkenberg afgestuurd le aantal tekeningen van gebou- f" bii efn tweede adre= ^erd hem uit de Leidse en Alphense gio, die zijn opgenomen in het boek 'Gezichten langs de Oude Rijn'. Amateur-historicus A.M. Hulkenberg uit Lisse maakte het boek samen met de "Utrechtse teke naar Chris Schut. Schut maakte de tekeningen en Hulkenberg leverde de bijbehorende teksten. Het twee tal heeft ruim twee jaar aan het boek gewerkt. De tekeningen van gebouwen in 'Gezichten langs de Oude Rijn' zijnl aardig en vaak duidelijk herken-1 baar. Ze hebben, zoals de titel van het boek duidelijk maakt, met el kaar gemeen dat ze alle langs de Oude Rijn liggen. Zodat het boek - een uitgestrekt gebied bestrijkt dat teur-historicus ook gekregen begint bij Utrecht en eindigt bij zijn collega" Katwijk. Buitenplaatsen, kerken, uitspanningen, boerderijen en landhuizen die langs de 'lijn' Utrecht-Katwijk staan, zijn in het boek opgenomen. Utrechter Schut maakte eerst de tekeningen en vervolgens ging de Lisser amateur-historicus op zoek naar de bijbehorende gegevens. Die 'uitstapjes' heeft hij als uiterst I te verstaan gegeven dat aan de deur niet werd verkocht. Lachend vertelt Hulkenberg dat' veel men sen zelfs aan, hem vroegen of er geen kosten waren verbonden óm in het boek te komen. De Lissenaar is dan ook zeer te vreden over de medewerking die hij heeft gekregen. Het ging hem niet om de keiharde feiten over de gebouwen langs de Oude Rijn, maar vooral wat er zich binnen af speelde. "Hoe de mensen zich voel den in hun fraaie, vaak historische eigendommen. En dan kom je vaak verrassende dingen tegen", vertelt Hulkenberg. [Veel medewerking heeft de ama- de verschillende plaatsen ïangs de Rijn. "In elke plaats is wel iemand met dezelfde afwijking. Je staat ervan versteld hoeveel mensen leuke dingen we ten te vertellen over hun woon plaats cn daar ook zeer t,rots op zijn". En de archieven in dc ge meenten hebben eveneens bijge dragen aan dc gegevens voor het boek. Gewone mensen Hulkenberg heeft bij het maken van de verhaaltjes bij de tekenin gen van Schut niet volgens een vast 'reisschema' gewerkt. Schut leverde de tekeningen in een wille keurige volgorde af. "Zo kon het voorkomen dat je drie dagen in Nieuwerbrug werkte en de rest van de week in Katwijk. Daardoor vor men de verhalen niet altijd een vloeiend geheel", zegt Hulkenberg. Overigens heeft Schut bij het te kenen een enkele keer een loopje genomen met de werkelijkheid. Zo heeft hij een tekening gemaakt van de zogenaamde Zwaantjeskerk in Hazerswoude-Rijndijk. Die kerk is echter al vor de komst van Schut naar de Rijnstreek met de grond gelijk gemaakt. Volgens het twee tal is dat echter geen bezwaar. "Die rooms-katholieke kerk is zo lang bepalend geweest voor het gezicht van het buurtschap 't Zwaantje dat hij zich die vrijheid maar heeft ver oorloofd", verklaart Hulkenberg. 'Gezichten langs de Oude Rijn' is verschenen bij uitgeverij Vis in Alphen aan den Rijn en is ver krijgbaar bij de boekhandel. De prijs bedraagt 85 gulden. Zoeterwoudse jongen aan dood ontsnapt ZOETERWOUDE - Een 18-jarige Zoeterwoudse jongen is vannacht aan de verstikkingsdood ontsnapt dank zij tijdig ingrijpen door me dewerkers van het AZL. De jongen reed met zijn bromfiets door niet geheel duidelijke oorzaak tegen een stilstaande aanhangwagen die stond geparkeerd op het industrie terrein aan de Industrieweg in Zoe terwoude. Hij brak daarbij zijn strottehoofd. Volgens de politie treft de eige naar van de aanhangwagen geen blaam en heeft de jongen het onge luk aan zichzelf te danken. Hij ver keert momenteel buiten levensge- Leidenaar aangehouden na steekpartij NOORDWIJK/LEIDEN - Bij een steekpartij in de Kerkstraat in Noordwijk zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee inwoners van de badplaats gewond geraakt. De verwondingen werden toege bracht door een 21-jarige Leide naar die later in de nacht door de Leidse politie is aangehouden. De twee Noordwijkers, 21 en 23 jaar oud, kregen om nog onduide lijke redenen ruzie met de Leide naar. Tijdens de schermutseling trok de Leidenaar een mes en bracht het tweetal steekwonden in de linkerarm en de rug toe. Na be handeling door een plaatselijke arts konden de Noordwijkers weer naar huis terugkeren. De Leidenaar sloeg na de steek partij op de vlucht, maar kon aan de hand van verklaringen van ge tuigen later in zijn woning worden aangehouden. Katwijker (23) mishandelt twee bejaarden KATWIJK - Een 23-jarige Katwij ker heeft gisteren op de Juliana- laan in de kustplaats twee bejaar den mishandeld. Hij werd na een achtervolging aangehouden door een voorbijganger en overgedra gen aan de politie. De Katwijker verkeerde onder invloed van alcohol toen hij op de Julianalaan twee bejaarde echtpa ren tegenkwam. Zonder enige aan leiding begon hij hen te schoppen en te slaan. Een man en een vrouw moesten zich onder doktersbehan deling stellen. Wassenaarse Sterrenbad over 1985 is 23.000 gulden meegevallen. Be zoekers aan bad, bar, solarium en sauna brachten bijna 130.000 gul den meer op dan de voorziene 1.131.000 gulden. De hoger uitge- vallan (personeels en energie)las- ten konden hierdoor goed worden opgevangen, zo blijkt uit een ac countantsrapport. De verwachting bestaat dat ook volgend jaar het exploitatie-tekort zal meevallen, 50.000 gulden om precies te zijn. De geraamde in komsten liggen 137.000 gulden ho ger dan in 1986, terwijl de uitgaven met 87.000 gulden zullen stijgen. De verhoging Van de uitgaven valt te verklaren door extra onder houdskosten. Uit inspectierappor ten is namelijk gebleken dat in het deels oude gebouw meer moet worden besteed aan het noodzake lijke onderhoud. De extra inkom sten dienen te komen uit evene menten en een tariefsverhoging met drie procent. Dit jaar steeg de entreeprijs nog met 3,6 procent. Het bad stamt uit 1956, maar is enkele jaren geleden voor 6,8 mil joen gulden ingrijpend gereno veerd. Buiten bleef het 50 meter lange bad gehandhaafd. Binnen kreeg men de beschikking over een overdekt wedstrijdbad van 25 meter lengte, een therapiebad en in de oude zwemzaal was een warm recreatiebad gekomen met whirl pools, geschikt voor grote partijen. Ook waren er voorzieningen als een sauna, een solarium, een Turks fitnesscentrum, onder meer voor mensen met spierpro- blemen. Wat later kreeg het bad van de gemeente een 28 meter lan ge glijbaan van polyesterdoek. Het bad richt zich vooral op ouderen en gezinnen, zowel door programme ring als door opzet. Ruilbeurs Postzegels, munten, oude boe ken en dergelijke kunnen van avond weer van eigenaar verwis selen tijdens een ruilbeurs die in 'De Werf wordt gehouden, het zaaltje naast de gereformeerde kerk aan de Voorschotense Schoolstraat. De beurs begint om zeven uur en zal tot ongeveer half elf duren. Toegang een gulden. Postzegels De Leiderdorpse postzegelver eniging 'De Rijnstreek' houdt vanavond de maandelijkse ruil avond in cultureel centrum de Muzenhof, Gordijnsingel 4 in Lei derdorp. Tussen zeven en acht uur kunnen jeugdleden er terecht. Volwassenen zijn vanaf acht uur welkom. Rond half tien worden er kavels geveild. Ook niet-leden zijn vanavond welkom tegen be taling van 1,75. ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Na bezorging na 19.30 uur) zaterdag van 13.00-14.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 14:00 uur) REDACTIE - (071*) 144941 68.95 100,00 f 137.90 200.00 262.40 386.90 LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23.25 per maand, per post 33.65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per hall jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: H.G. van der Post Regio Leiden: M. de Graafl Duin- en Bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W. Fortuyn Sport. P. J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, t.v.: P.C.Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City en Tel Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2