Koningskoppel velt Twente S 0 T 'Hier zijn straks meer records te verwachten' Marathon binnen twee uur Reker houdt woord na uit de hand gelopen weddenschap Maradona wil weg na aanslag Van Basten en Bosman uitblinkers in 9swingend9 Ajax Peter van der Wal: nooit meer naar RCL MAANDAG 1 DECEMBER 1986 PO PAGINA 13 BIJLAGE L VESSEM (ANP) - Languit in zijn eigen stoelen de benen omhoog. Dat was het eerste wat VVV-trai- ner Reker deed toen hij zaterdag middag kwart over vier in zijn woonplaats Vessem arriveerde, na een wandeltocht van zo'n 80 kilo meter. Reker liep van Venlo naar Vessem omdat hij met zijn ploeg had gewed dat deze vrijdagdvond niet van Feyenoord zou winnen. Het werd 3-0 voor de Venlonaren. "Eens, maar nooit meer." aldus Reker bij thuiskomst. Het was een uit de hand gelopen weddenschap. Ik besef nu wel dat je aan zoiets Overzicht nooit ongetraind moet beginnen, Vergeer, maar mede doordat we ontzettend goed weer hebben gehad zijn we er gekomen. Opgegeven had ik trou wens nooit, ik had hooguit in een hotel onderweg gegaan, om dan zondag weer verder te gaan. Reker werd begeleid door Hans Jansen, de fysio-therapeut van VW, die een stukje zou meelopen, maar uiteindelijk besloot de hele tocht mee te maken. "Dat scheelde enorm, want je had tenminste wat aanspraak. We hielpen elkaar over de dode punten heen", vertelde Re ker. "Bovendien kon hij bepalen of het verantwoord was door te lopen, want vooral mijn knie begon de laatste veertig kilometer behoorlijk op te spelen Hoe verder de tocht vorderde, hoe meer reacties het tweetal kreeg. „In Waalre kwam er een oudere man met ons meelopen. Een oud-hockey- scheidsrechterdie gewend was te wandelen. Met de fiets aan de hand heeft hij de laatste 20 kilometer mee volgemaakt. En dat was een flinke - steun", aldus Reker. Tien kilometer voor het einde toonden ook enkele selectiespelers van VVV belangstellig. "Het zal wel controle zijn geweest", meende Reker. "Niemand had immers ge dacht dat ik ook zou doen wat ik had gezegd. Iedereen ging er van uit dat ik wel ergens zou smokke len". Thuis werd Reker opgewacht door enkele bestuursleden en spe lers van de Venlose club. De spelers waren allen vol lof over hun trai ner. Remi Reynierse: "Ik heb er be wondering voor. maar medelijden nul komma nul. Afspraken moet je nu eenmaal nakomen. Ik denk dat hij zich volgende keer wel zal be denken voordat hij zoiets zegt". Volgens Reynierse had de wed denschap wel degelijk meegespeeld bij de motivatie van VVV tegen Feyenoord. "Het gaf het geheel toch iets speciaals, dat je met een extra training waarschijnlijk niet had kunnen bereiken''. Thialf wordt concurrent van Medeo-baan i het overdekte Thialf-stadion. "Hier zijn straks wereldrecords te verwachten", i NAPELS (DPA) - De Argentijnse voetbalvedette Diego Maradona wil weg uit Napels, de stad waar hij wordt verafgood maar zich ook niet meer veilig voelt. Naar nu pas bekend is geworden, is de speler enkele weken geleden het slachtoffer geworden van een aanslag. Vanuit een voorbijrijdende auto werd de wagen met Maradona aan het stuur en zijn vriendin Claudia ernaast, beschoten. De achteruit sneuvelde, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De kogel werd in de bekleding aange troffen. Volgens het Romeinse dagblad 'II Messagero' had het incident al op 11 november plaats, maar was het met opzet uit de publiciteit gehouden. In een interview met de krant verklaarde de Argentijn, dat voor hem de maat vol is. "Ik liep al geruime tijd met het plan rond uit Napels te vertrekken. Nu weet ik het zeker, dat ik mijn contract bij Napoli niet verleng". De politie van Napels weet zich nauwelijks raad met het voorval. Vooralsnog houdt men het erop, dat Maradona het slachtoffer is geworden i staat ook een plaatselijke NATO-kwartier. persoonsverwisseling. In de buurt van zijn woning HEERENVEEN (GPD) - De open recordfabriek van Medeo heeft er een geduchte concurrent bij gekre gen. In de behaaglijke Thialf-hal, waar de invloed van het weer bui tenspel is gezet, regende het in het afgelopen weekeinde toptijden ge durende de World Cup-tweedaag se, waarmee het indoorschaatsen officieel zijn intrede heeft gedaan. En dat terwijl de schaatsers èn de baan nog niet in topvorm verkeer den. Vijftig persoonlijke en zeven nationale records werden aange scherpt. Een wereldrecord viel nog net niet, al hield de Noor Geir Karl stad met zijn 5000 meter (uiteinde lijk in 6.52,91) een tijdlang de span ning er in. Voor supertijden hoeven de schaatsers van het westelijk half rond dus niet meer de verre reis naar Alma Ata te ondernemen. Daar moet bij aankomst bovendien maar worden afgewacht of het weer meewerkt, zoals de Nederlan ders in maart tot hun grote schrik ondervonden. De Internationale Schaats Unie (ISU) maakt bij de er kenning van wereldrecords geen enkel onderscheid tussen buiten en binnenbanen, zoals ook het hoogteverschil nooit een rol heeft gespeeld. De recordjagers kunnen daarom in Heerenveen naar harte lust de grenzen gaan verleggen, waarbij dezelfde bepalingen gel den als in de open lucht. Zo krijgen records alleen een of ficiële status wanneer ze in een tij dig aangemelde internationale wedstrijd of een nationale titel strijd worden gevestigd. Dat is de Sowjet-rijders dikwijls opgebro ken in een onderlinge wedstrijd op de Medeo-baan. Onder druk van Nederland zijn een jaar of vijftien geleden de reglementen ver scherpt omdat de Medeo-records achterdocht opriepen. De ironie wil dat die strengere bepalingen nu uitgerekend in Hee renveen het erkennen van wereld records in de weg kunnen staan. Een confrontatie tussen Friesland en de rest van Nederland (medio december) voldoet bijvoorbeeld niet aan de voorwaarden. De natio nale kampioenschappen zijn dit seizoen aan andere banen toegewe zen, waardoor alleen de wereld kampioenschappen in februari res teren voor geldige records. "Het is me ontstellend meegeval len. Het ijs bleef uitstekend en sloeg niet aan", oordeelde Hein Vergeer. "Als je bedenkt dat we nog keihard trainen en er zijn nu al zulke tijden mogelijk, dan moet je hier straks wereldrecords ver wachten", aldus Vergeer, die op zijn favoriete olympische afstan den (1500 en 5000) voorzichtig met zijn krachten omsprong omdat hij zich niet lekker voelde. Ook Henk Gemser had vooraf minder hoge verwachtingen van de snelheid die in de hal ontwik keld kan worden. "Ik had niet ge rekend op tijden onder de zeven minuten. Daarvoor is het nog te vroeg in het seizoen en we hadden afgesproken geen grenzen te over schrijden. Maar dit is ongekend. Je Arbiter geeft 'collega' rood AMSTERDAM (GPD) De scores waar mee Ajax (4-0 tegen FC Twente) en PSV (7-0 tegen Excelsior) het afgelopen week einde de tegenstander afpoeierden is illu stratief voor de krachtsverhoudingen in de eredivisie. Halverwege de rit heeft de con currentie, voor zover je daar nog van mag spreken, al een straatlengte achterstand op de twee ongenaakbare koplopers. De kloof met de naaste achtervolger FC Den Bosch bedraagt inmiddels negen punten; met Feyenoord is al een gat geslagen van tien punten. Nooit eerder was het verschil zo groot. "Feyenoord heeft te veel verliespunten en Ajax te weinig", betreurde Johan Cruijff gistermiddag het to- tale gemis aan spanning in de eredivisie. Wat op pa pier een topper had moeten zijn, het duel tussen de nummer twee en vijf op de ranglijst, was in de praktijk niet veel meer dan een spel van kat (Ajax) en muis (FC Twente), waarbij het Twentse jeugdparlement zich bij tijd en wijle zat te vergapen aan de staaltjes hoge schoolvoetbal van Marco van Basten en Co. Met de bijna vanzelfsprekende nederlaag van 4-0 kwam FC Twente er zelfs nog genadig af. Want voor hetzelfde geld zou Ajax dicht in de buurt zijn geko men van de monsterscore van PSV, dat de avond tevo ren korte metten had gemaakt met Rotterdams derde voetbalclub. Na de vierde treffer, een kwartier na de rust, hoefden de Ajacieden echter niet meer zo nodig en namen zij van het ene op het andere moment dui delijk gas terug. Dat bood FC Twente, dat nog nooit heeft gewonnen bij Ajax, de gelegenheid aanvallend iets terug te doen, maar de mini-kansen voor Wilson en Bosch leverden niets op. Cruijff schreef de terugval van Ajax naderhand toe aan vermoeidheid en voelde er bitter weinig voor de ploeg daarvoor te kapittelen. "Het was de eerste keer sinds het begin van de competitie", verwees de tech- sch directeur naar het overladen programma, "dat een hele week niet is gespeeld. Dat schept een be- pressie LEIDEN - Van je (ex-)collega's moet je het maar hebben. Dat on dervond zaterdagmiddag Cees van Buuren, coach van de korfbalclub Antilopen uit Leusden, de tegen stander van het Leidse Pernix. Geïrriteerd geraakt door het ge- mak waarmee Pernix zijn ploeg op nisch directeur grote achterstand zette, leverde hij - w—r niet mis te verstane kritiek op paald verwachtingspatroon. Je verwacht scheidsrechter Theunissen. Die had na een eerste waarschuwing geen enkel pardon met de trainer en toonde hem de rode kaart. Pikant détail daarbij is, dat Van Buuren vroeger zelf landelijk scheidsrechter was. Van je (ex-)col- lega's moet je het maar hebben. Marco van Basten kopt Ajax 1-0 in. Martin Koopman wordt er professioneel 'onder' ge houden. (foto ANP» Cruijff kon er echter niet omheen merken, "moetje de bal wat sneller dat Ajax "bij vlagen erg goed ge- rond laten gaan". voetbald heeft. Maar als het licha melijk wat minder wordt", kon de perfectionist niet nalaten op te LEIDERDORP - Peter van der Wal, tot vorige week de vaste doelman van RCL, zet dit lopende seizoen geen stap meer op sportpark De Bloemerd. Van der Wal is tot dit besluit gekomen nadat trainer Laurens Mouter hem voor het duel van afgelopen zaterdag tegen Rijnsburgse Boys passeerde. "Ik kreeg min of meer de schuld van de dikke nederlaag vorige week tegen Spijkenisse. In mijn ogen onterecht. De ploeg draai de al sinds het begin van de competitie niet en om mij daarvoor verantwoordelijk te stellen gaat me te ver", aldus Van der Wal, die het afgelopen seizoen LFC verruilde voor de zaterdageer steklasser en ook als sluitpost van het Leids elftal te boek staat. "Een verloren jaar derhalve", concludeert Van der Wal die zegt onder geen beding de brug naar De Bloemerd nog te willen betreden. "Ik ga na de winterstop weer bij LFC trainen. Volgend seizoen speel ik dan gewoon weer voor mijn oude club". Met Bert Siera onder de lat won RCL afgelopen zaterdag met 4-2 van Rijnsburgse Boys. Het meest opmerkelijke facet bij Ajax was de bezetting van de lin kerkant. Met Witschge, in de rol van verdediger, Mühren en de Fin Tiainen koos Cruijff voor drie linksbenige voetballers en liet hij Silooy plaatsnemen op de bank. De voormalige nummer 14 noemde het later een probeersel "omdat de opbouw vanaf die kant er niet zo verschrikkelijk goed uitkwam. Ze hebben alle drie een goede voorzet en kunnen positioneel goed verde digen. Maar het belangrijkste was dat er vanaf links wat meer aanval lende impulsen zouden uitgaan". Een niet minder belangrijk mo tief was echter de speelwijze van FC Twente in uitwedstrijden. On der het bewind van het duo Rij vers-Vonk heeft de Twentse ploeg er buitenshuis een gewoonte van gemaakt de tegenstander te beslui pen als een gifslang. Die tactiek le verde eerder winst op bij FC Utrecht, Haarlem, Sparta en Veen- dam en een nederlaag op het nip pertje bij FC Groningen. In de Meer ging die rekensom echter niet op en bleef FC Twente het ant woord schuldig op de omsinge lingstactiek die Ajax met succes toepaste. Vanaf de eerste minuut werden de sterk vertragende Twentenaren op de eigen helft vastgepind. Na acht minuten was het al raak, toen Van Basten een hoekschop van Van 't Schip knap met het hoofd verlengde. "Zo'n vroeg doelpunt", klaagde Koopman na afloop, "moesten we juist ten koste van al les voorkomen". Dan zul je echter wel iets meedo genlozer te werk moeten gaan dan FC Twente deed. De meeste spe lers gedroegen zich net iets te lief in de persoonlijke duels. „Ze mis ten de lef', was het Theo Vonk niet ontgaan, "om hun hele hebben en houden in de strijd te gooien". Koopman zag dat iets anders: "Als je Van Basten niet wilt laten voet ballen, moet je hem uit de wed strijd schoppen. Maar dat is mijn stijl niet". Dank zij de wat overdreven Twentse netheid groeide Van Bas ten in het bij tijd en wijle swingen de Ajax uit tot de absolute uitblin ker. Aan een weergaloze actie van de Europese topscorer, die tien mi nuten voor de rust Koopman en Pouls voor joker zette, dankte Bos man het dat hij vanuit de rebound kon scoren. "Toen was de wedstrijd in feite beslist", begreep Theo Snelders. De concurrent van de opnieuw sterk meespelende Menzo grabbel de pal na de rust mis bij een voor zet van Van 't Schip, waarop Van Basten onmiddellijk raak kogelde. Bosman, de andere helft van het koningskoppel, dat inmiddels al goed is voor 33 treffers, wilde niet voor Van Basten onderdoen en nam de 4-0 voor zijn rekening. Ook aan dat doelpunt ging gaaf voorbe reidend werk van Van Basten vooraf. "Als je de som van de kwaliteiten bij elkaar optelt", legde Vonk zich snel bij de nederlaag neer, "is het logisch dat Twente hier verliest. Ajax komt voor deze jonge ploeg duidelijk te vroeg. Dat is niet erg, want Twente zal de punten niet te gen Ajax moeten halen. Toch zijn we hier niet afgegaan. By vlagen hebben ze de bal gedurfd rond la ten gaan". Maar als je een ploeg het veld in stuurt zonder één echte aanvaller ben je al bij voorbaat verslagen. Die spitsen (Bleuming, Lipponen) mochten pas na de rust opdraven. Het kwaad was toen allang ge schied. mag ervan uitgaan dat Heerenveen de competitie aangaat met de snel ste banen ter wereld", meende de bondscoach, die de komende vier weken met zijn selectie in het nieu we onderkomen vertoeft. Alleen voor wedstrijden in Eindhoven en Utrecht kqmt de ploeg even buiten de deur. Gemser: "We zullen ook wel eens in de open lucht trainen. Ik ver wacht niet dat de omschakeling problemen oplevert. We moeten ons er maar op instellen, het hoort bij het huidige schaatsen". Droge keel Pas tegen de tijd dat het WK wordt afgewerkt zal het computer gestuurde verwarmings- en venti latiesysteem volledig in gebruik zijn. De luchtvochtigheid was nu kunstmatig teruggebracht tot 65 procent en menig schaatser klaag de over een droge keel. De verant woordelijke technische man, Rij kaard van de Cappellen, evenwel: "Er hing nog te veel stof, afkomstig van de bouw, boven het ijs. Daar van kunnen ze last hebben gehad. Maar dat krijgen we er wel uit". Bij de World Cup kreeg Thialf slechts twee maal drieduizend be zoekers over de vloer, maar Rij kaard van de Cappellen verwacht geen problemen wanneer er bij het WK 16.500 man op de tribunes plaats nemen. "We hebben een be hoorlijke over-capaciteit en klima tologisch kunnen we alles rege len". En de ijsvloer, waarover de schaatsers al erg enthousiast wa ren, kan nog beter. "De tempera tuur van het ijs varieerde nu van min zes tot min acht graden, terwijl je de snelste tijden krijgt bij min twee. Ook dat zullen we precies gaan afstellen". Weer minder publiek bij profvoetbal ENSCHEDE (GPD) - De pu blieke belangstelling voor het profvoetbal in ons land begeeft zich nog steeds in neerwaartse richting. Op de helft van de competitie in de eredivisie trokken de 148 wedstrijden (vijf duels werden uitgesteld) een 1.149.000 bezoekers. Dat zijn er 82.000 minder dan in de vorige voetbaljaargang, toen de 150 op dat moment gespeelde ontmoetingen een 1.231.000 toeschouwers lokten. Het moyenne kwam daardoor voor de eerste keer sinds de invoe ring van het betaalde voetbal onder de 8000: van 8206 vorig seizoen tot 7763. In totaal trok de vorige competitie 2.184.000 toeschouwers. Vooral dank zij de mindere produktie van Ajax (toen 66 nu 51) werd er in de eerste helft van de competitie iets minder gescoord dan vorig seizoen: 451 tegen 489. Met 54 doelpunten in 17 duels is herfstkampioen PSV de meest produktieve ploeg in de eredivisie, op de voet gevolgd door Ajax, dat 51 treffers produceerde. De top- scorerslijst wordt aangevoerd door het Ajax-duo Marco van Basten-John Bosman. De Eu ropese topscorer bleef met zijn 18 treffers negen doelpunten achter bij zijn produktie halver wege de vorige competitie. In de 148 wedstrijden die tot nu toe in de eredivisie zijn ge speeld werd 30 keer minder de gele kaart getrokken: 152 tegen 182. Bij FC Utrecht werden de meeste spelers op de bon ge slingerd (15). De rij wordt ge sloten door Haarlem met drie gele kaarten in 16 wedstrijden. Vorig seizoen werden in totaal 307 gele kaarten gegeven waar van er 25 in het bezit kwamen van FC Utrecht en NEC. De minste bekeuringen werden toen uitgedeeld aan Sparta (8), dat nu op vijf keer geel staat. HIROSHIMA (Rtr) - De marathon teerd als wereldbeker-evenement, is gisteren in Hiroshima binnen de De vijf Afrikanen bleven na een twee uur gelopen. Dat kwam, door- uur, 59 minuten en elf seconden dat er steeds'verse'atleten werden Groot-Brittannië (1.59.14) en een gebruikt. De mannenploeg van selectie uit Oceanië (2.00.12) voor. Etiopië won de eerste in de Japan- Bij de vrouwen, die zes leden in se stad gehouden marathonwed- hun ploeg hadden, zegevierde strijd voor landenteams, gepresen- Nieuw-Zeeland (2.18.18) voor de Sowjet-Unie (2.18.33) en de Ver enigde Staten (2.19.11). De vijf lopers van elk land moes ten ieder respectievelijk 10, 7, 8, 5 en 12,195 kilometer afleggen, zodat het totaal op de klassieke 42,195 ki lometer kwam. Etiopië besliste de strijd in de slotfase. Abebe Meko- nen, in maart tweede bij de wereld titelstrijd veldlopen, haalde eerst de voor Oceanië uitkomende Au straliër David Burridge in. In zijn eindspurt over de laatste vierhon derd meter snelde Mekonen voor bij de Brit Karl Harrison en liet hij hem drie seconden achter zich.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13