Mooie Bordeaux gevonden? Massaal ontslag verbijsterd personeel Meesterglazen met liefde geblazen. F-100 doorstaat luchtdoop Veiling van ADM-werf brengt 10 miljoen op Huwelijk niet meer het enige PAGINA 10 MAANDAG 1 DECEMBER 1986 Een glas kies je net als een wijn. Met zorg. Met smaak. Met oog voor wat bij je past. Een brede keus is dan een eerste voorwaarde. Die hebben we. Christinenhütte. Geraffineerde ontwerpen. De sierlijkste glazen, van helder, zuiver kristal. Christinenhütte, zeg maar gerust een 'Grand-Cru' onder de glazen. ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN TEL. 140892 SCHIPHOL (ANP) - Het paradepaardje van Fokker, de F- 100, heeft gisteren een geslaagde proefvlucht gemaakt. Om kwart over twee vertrok de Fokker-100 van een heiig Schiphol voor een vlucht van ruim twee uur langs de Noordzeekust naar de Waddenzee. Herhaalde malen klonken in de cockpit complimenten van de vliegers. Op de korte vlucht naar het Waddengebied werd gevlogen op een hoogte van 100 meter. Een maal boven dit gebied gekomen werd onder andere het steil klim men en -dalen getest, waarbij het vliegtuig geheel aan de verwach tingen beantwooordde. Het vliegtuig heeft een aanzien lijk aantal snelheidsstests gedaan. Ook werd het beproefd in zeer scherp gedraaide bochten. Vlak voor de landing op Schiphol werd een automatische nadering uitge voerd. Ook dit verliep uitstekend. Het enige waar de vliegers over klaagden, was de temperatuur in de cockpit. Deze bleek niet te rege len en liep van laag naar zeer hoog. Gedurende de gehele vlucht werd de Fokker-100 begeleid door een Fokker F-28. De F-100 is het nieuwste produkt van Fokker. Het is een tweemoto- rig straalvliegtuig voor de korte- en de middellange afstand. Het vlieg tuig is uitgerust met Rolls-Royce- Tay-motoren. In standaarduitvoe ring kan het 107 passagiers vervoe ren. Fokker heeft al 88 van deze vliegtuigen verkocht, en heeft een optie op nog eens 93 in de porte feuille. De eerste vlucht van de Fokker- 100 komt ongeveer een halfjaar la ter dan aanvankelijk was ver wacht. In april van dit jaar moest de fabrikant bekendmaken dat als gevolg van 'nieuwe technische ei sen van de klant' het toestel pas een halfjaar later zou kunnen wor den afgeleverd. De verlangde wijzi gingen noemde Fokker 'ingrij pend'. Daarnaast speelde het pro bleem van de late levering van componenten door onderaanne mers een rol. In november 1983 lanceerde Fokker het project, elf maanden la ter startte de bouw van het eerste prototype. De eerste F-100 zal in het najaar van 1987 aan de eerste klant, Swissair, worden afgeleverd. De KLM heeft tien toestellen be steld als vervanging voor de helft van de DC-9-vloot. De vliegtuigen zullen bij de KLM op Europese routes worden ingezet. De grootste order voor de leve ring van de F-100, tevens de groot ste die de fabrikant ooit sloot, werd vorige maand getekend. De pas op gerichte onderneming GPA Fok ker 100 Ltd., bestelde 40 van deze vliegtuigen en nam een optie op nog eens 60. Het contract heeft een totale waarde van twee miljard dol lar. De partners in GPA Fokker-100, een onderneming die in Shannon is gevestigd, zijn naast Fokker, met een minderheidsaandeel van tus sen de tien en dertig procent, GPA met 50 procent, de Mitsubishi Trust and Banking Corporation en de Mitsubishi Corporation of Ja pan. Het doel van GPA Fokker Ltd. is het wereldwijd aanbieden van de nieuwe Fokker-vliegtuigen voor verhuur voor korte of langlo pende perioden. TANKER - De Londense rederij Zodiac Shipping heeft het ber gingsbedrijf Smit Internationale opdracht gegeven, ongeveer 1600 ton olie uit de op de Ierse zuidkust gestrande ertstanker Kowloon Bridge te bergen. Smit Internatio nale is onmiddellijk begonnen met het overvliegen van mensen en ma teriaal voor het leegpompen van de tanks van de Kowloon Bridge. Het schip verliest sedert vrijdagoch tend grote hoeveelheden bunker en dieselolie. De F-100, de nieuwste aanwinst van Fokker, heeft gisteren een geslaagde proefvlucht gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - De veiling van de failliete ADM-werf heeft ruim 10 miljoen opgebracht. Daar mee bracht de in 7500 stukken op gedeelde boedel precies op wat het veilingbureau had verwacht. Op 6 stukken na werd alles verkocht aan ongeveer 300 gegadigden. De laatste van de zes veilingda- gen gaf met twee ton de laagste op brengst te zien. De kantoorinventa ris was samen met schilderijen het laatste van de ADM dat in het Eu romotel bij Schiphol van eigenaar Amerikaans bedrijf behandelde werknemers volstrekt willekeurig ROTTERDAM (GPD) - Het leek wel een feestje, zondagmiddag bij de Rotterdamse vestiging van de Amerikaanse containerreder Uni ted States Lines (USL). Maar de broodjes en soep vormden meer een galgenmaal op de door het per soneel georganiseerde open dag. Het verzamelde gezelschap stond te eten, te praten en naar muziek te luisteren in de wetenschap dat ie dereen een paar dagen daarvoor op staande voet was ontslagen. Van de ene dag op de andere op straat gezet omdat de Amerikaanse moe dermaatschappij, die zwaar in -de financiële problemen zit, alle Euro pese vestigingen afstoot. Voor de werknemers van USL werd toen eigenlijk pas duidelijk wat het kan betekenen om voor een Amerikaans bedrijf onder Amerikaanse arbeidsverhoudin gen te werken. Iedereen was het al tijd met het management eens ge weest, dat, in goede Amerikaanse traditie, er alles aan deed om de vakbonden buiten te houden. Het bedrijf betaalde goed, en daar moest je als werknemer wat voor over hebben, vond het personeel. Men liet zich dan ook door de baas voorschrijven wat voor soort kleding men moest dragen. Niet al leen de sales managers, maar ook het overige personeel was ver plicht zich in pak en stropdas te steken. Vrouwen mochten wel een broek aan, maar spijkerbroeken waren in het bedrijf taboe. De kle dingvoorschriften negeren was een dure zaak, want dat kon een loons verhoging kosten. Dat gold trou wens ook voor mensen die in werk tijd vloekten. Dat het vanzelfsprekend was dat je drie, vier avonden per week overwerkte, vonden de meeste mensen ook niet gek. Of dat het ho gere kader, wanneer het op vakan tie ging, altijd hun adres moest achter laten en moest zorgen be reikbaar te zijn, werd ook niet vreemd gevonden. De behandeling van het perso neel was volgens een oud-werkne mer volslagen willekeurig. Er was geen cao en het bedrijf-hield zich alleen aan de minimale voorwaar den die de arbeidswet vooschrijft. Loonsverhogingen werden wille keurig gegeven en waren afhanke lijk van factoren als net gedrag. Wie zijn mond opendeed, kon op repressailes rekenen. Zo heeft men eens geprobeerd om een lastig per soneelslid te ontslaan wegens her haald te laat komen. Vakbondsle den werden bij voorbaat al niet aangenomen. Dat het niet goed ging met USL, was al langer bekend. Maar het be drijf heeft nooit enige poging on dernomen om het personeel voor te bereiden op eventuele ontsla gen, laat staan op sluiting. Integen deel, de cijfers van het Rotterdam se bedrijf warén nog redelijk posi tief. Gealarmeerd door de negen vak bondsleden stonden er meteen twee vakbondsbestuurders van de Vervoersbond FNV op de stoep. Tot nu toe heeft de bond het princi pe gehanteerd dat men voor ieder een bij het bedrijf op zou komen: de paar georganiseerden en de pakweg 140 niet-georganiseerden. Veel kon de bond overigens niet meer doen. Te redden is de Rotter damse vestiging zeker niet. Maar dat het, mede dankzij de steun van de bond, gelukt is om beslag te la ten leggen op 4,7 miljoen gulden aan vorderingen die USL nog uit had staan, betekent voor het perso neel in ieder geval een tijdelijke ze kerheid. Dat geld is voldoende voor vier maanden salaris inclusief een dertiende maand. Hoe men over directeur Howson denkt, is afgelopen week duidelijk geworden. Vroeger stond iedereen klaar om zijn wensen te vervullen. Toen Howson afgelopen vrijdag zonder auto kwam te zitten, vroeg hij een lift naar huis. Nadat tien mensen hem dat hadden gewei gerd, besefte hij dat de tijden ver anderd waren. Uiteindelijk bestel de hij, ten einde raad, maar een ta- veranderde. De faillissementsver koop was volgens het veilingbu reau Troostwijk uniek en een van de grootste van de laatste jaren. Vorige week maandag op de eerste veilingdag, toen kotterbanken, draaibanken, boor- en freesmachi nes onder de hamer kwamen, werd voor 3 miljoen gulden verkocht. Een deel van de ADM-boedel is verkoop op de veiling bespaard ge bleven. De stadsdeelraad-Noord kocht in samenwerking met de Oranje werf vier gegraven dokken met kranen, verschillende installa ties en verdere uitrusting om daar mee onder de naam Shipdok Am sterdam een deel van de activitei ten van de ADM voort te zetten. PTT gaat meer op zaterdag bezorgen DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat het komende jaar meer bezorgen op zaterdag. Behalve brieven wor den dan ook poststukken bezorgd die zo in de bus passen. Het post bedrijf overweegt verder op maan dagen de invoering van dezelfde dienstverlening als op andere weekdagen. Nu bezorgen postbodes op zater dag alleen brieven, straks worden dat ook grotere poststukken. Al leen grote pakketten hoeven pas maandag te worden bezorgd. De AbvaKabo kan daarmee wel ak koord gaan, maar vindt wel dat de PTT daar atv tot 36 of 32 uur tegen over moet stellen. Met uitbreiding van de dienst verlening op maandag heeft de bond meer moeite, omdat dan op zondagavond moet worden ge werkt. De christelijke ambtenaren bond CFO heeft vooralsnog princi piële bezwaren tegen zondag avonddienst. Remonstranten Zoals op een andere plaats in deze krant vermeld, kunnen met ingang van 1 januari 1988 binnen de Remonstrantse Broederschap relaties van niet-gehuwden en homoseksuelen kerkelijk wor den ingezegend. Het bestuur van de Broeder schap kwam tot zijn voorstel - aangenomen met 83 tegen 8 stemmen en 4 onthoudingen - "omdat mensen, ongeacht hun levensstaat of seksuele voorkeur, volwaardig moeten kunnen deel nemen aan het kerkelijk leven". "Samenlevingsvormen die in ge weten zijn aangegaan verdienen op gelijke wijze te worden be handeld". Het bestuur beklemtoont, dat erkenning van niet-huwelijkse relaties geen ontwaarding van het traditionele huwelijk bete kent. "De godsdienstige beteke nis van een levensverbintenis ligt in de intentie waarmee de be trokkenen hun leven in liefde de len". Een voorstel om het huwelijk toch nog apart in de kerkorde te vermelden werd met grote meer derheid van stemmen verwor pen. Ook het voorstel om één re geling voor allerlei bijzondere diensten te maken en geen arti kel over levensvérbintenissen in de kerkorde op te nemen haalde het niet. Het betoog van profes sor dr. H. J. Adriaanse dat niet- huwelijkse relaties eerst wette lijk moeten worden vastgelegd voordat de Broederschap zou overgaan tot inzegening van zul ke levensverbintenissen vond evenmin duidelijk weerklank. De Remonstrantse Broeder schap is al sinds 1979 bezig met herziening van haar kerkorde uit 1950. Na verloop van tijd rees de vraag of de bepalingen over het huwelijk niet moesten worden aangepast aan de maatschappe lijke ontwikkelingen. Aan de hand van materiaal van de werk groep 'Relaties' is er van 1984 af in de plaatselijke gemeenten uit voerig over gepraat. De reacties waren aanvanke lijk weinig enthousiast. In een aantal gemeenten vond men het beter, de kerkorde op dit punt nog niet te veranderen. Het zou nog te vroeg daarvoor zijn en ook als splijtzwam binnen de ge meenten kunnen werken. Ande ren echter meenden, dat de re monstrantse traditie van ver draagzaamheid de Broederschap verplicht tot wijziging van de kerkorde. - In het IKON-radioprogram- ma 'De andere wereld van zon dagmorgen' verklaarde de voor zitter van de hervormde synode, ds. H. Huting, desgevraagd dat de Nederlandse Hervormde Kerk de remonstranten de ko mende tijd niet zal volgen. "Bin nen de Hervormde Kerk worden niet-huwelijkse relaties niet ge lijkwaardig aan het huwelijk be schouwd". Toch vond Huting het belangrijk, dat de Broeder schap de waarde van niet-huwe-, lijkse relaties van grote betekeni-' sacht. Voorzitter dr. H. J. Kouwenho- ven van de gereformeerde syno de uitte in een commentaar zijn waardering voor de moed van de Remonstrantse Broederschap. Hij had er wel moeite mee, dat de remonstranten ook de relatie wil len inzegenen van mensen wier eigen kerkgenootschap daartoe niet bereid is. Kouwenhoven be grijpt niet, waarom er toch een soort legalisering tot stand moet worden gebracht als de eigen kerk een niet-huwelijkse relatie niet wil inzegenen. "Wat willen de remonstranten nu precies? Is het toch een soort sacramenteel ritueel?" Zo vroeg Kouwenho ven zich af. Benoemingen De gereformeerde synode heeft drs. B. F. Drewes (49) te Rotterdam benoemd tot rector van het Hendrik Kraemer-Insti- tuut te Oegstgeest. Hij volgt dr. D. Bakker op, die met de vut gaat. Drewes, die theologie stu deerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en werkte aan de theologische hogeschool in Jog jakarta (Indonesië), is sinds 1982 predikant bij de Evangelische Broedergemeente in Rotterdam. (Het instituut in Oegstgeest leidt in opdracht van de her vormde en gereformeerde ker ken werkers op in zending en werelddiakonaat). - Mevrouw drs. J. Dijk (42) te Amsterdam werd benoemd tot halftime-docent 'theologische vrouwenstudies' aan de Kamper hogeschool. Zij is de eerste die met zo'n studie-opdracht aan de ze opleiding wordt aangesteld. In 1982 werd mevrouw Dijk - die in 1972 het kerkelijk examen aflegde in de Hervormde Kerk - voor vier jaar benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar 'femi nistische theologie' aan de theo logische faculteit van de Vrije Universiteit. Zij was twee jaar part-time-predikant in Weesp en werkte daarna een paar jaar voor de 'Vereniging voor vrouwen en hun belangen'. - De heer K. Berends (39) te Roden (Dr.) is door de gerefor meerde synode benoemd tot al gemeen secretaris voor zending en werelddiakonaat. Hij is nu oe cumenisch consulent bij de werkgroep 'Interkerkelijk be raad Noord-Nederland'. - Dr. P. N. Holtrop (43) te Am sterdam werd benoemd tot hoog leraar zendingswetenschappen aan de theologische hogeschool in Kampen. Hij is predikant in Amsterdam-Zuid en in een deel functie verbonden aan het Inte runiversitair instituut voor Mis- siologie en Oecumenica in Utrecht. Hervormde Kerk: bedankt voor Honselersdijk W. Li Pera Zoetermeer. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Hen drik Ido Ambacht W. Baren- drecht Oud-Beijerland. Neder lands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Wezep F. van Deursen Apeldoorn. Christelij ke Gereformeerde Kerken: be dankt voor Broek op Langen- dijk/Alkmaar H. P. Brandsma Middelburg. Homofielen. Ruim 100 van de 160 homofiele mannen en vrouwen die zaterdag in Utrecht bijeen waren op een studiedag van de landelijke werkgroep 'Ge loof en levensbeschouwing' van de vereniging voor homofielen COC, ondertekenden een brief aan de Nederlandse rooms-ka- tholieke bisschoppen. Daarin vragen zij de bisschoppen, zich ondubbelzinnig te distantiëren van verdachtmaking en veroor deling van homoseksuele men sen. De brief is een reactie op de jongste publikatie van de con gregatie voor de geloofsleer in Rome, waarin discriminatie we gens seksuele geaardheid wordt afgewezen, maar de homosek suele praktijk een zware zonde wordt genoemd. De opstellers van de brief constateren in het geschrift van de congregatie een 'zorgwekkend gebrek aan pasto raat'. Gijsen. In zijn adventsbrief getiteld 'Het is de waarheid die vrij maakt' klaagt bisschop Gij sen van Roermond, dat heel wat christenen, ook rooms-katholie- ken, op diverse punten het spoor bijster zijn. En dat terwijl de kerk "nog pas kort geleden, in het Tweede Vaticaans Concilie, de weg heeft gewezen tot een waarheidsgetrouw verstaan van wat God aan ieder mens voor houdt". "Heel gemakkelijk wordt ge daan", schrijft Gijsen, "alsof de kerk in ethische vragen geen of slechts een richtingwijzende leer verkondigt". "Uitspraken van concilies, pausen en bisschop pen worden als tydgebohden of persoonlijk ter zijde geschoven. De bisschop herhaalt in zijn brief nog eens de kerkelijke richtlij nen inzake huwelijk, anti-con ceptie, scheiding, abortus en eu thanasie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10