'Ze zien ons als gevaarlijke lieden' Voorschoten bekijkt onveilige situaties Socialist in Oegstgeest: een hele opgaaf Raad stelt begroting 1987 vast Directrice tehuis onderscheiden 'Veel info bereikt Yoorschotenaren niet' Begroting '87 Voorschoten Stichting De Lindehoeve niet zeker van subsidie PAGINA 2 REGIO LEIDEN - OEGSTGEEST - De 88-jarige Oegstgeester Pvda'er Van Uyten- hoven zei in een boekje over de historie van het socialisme in Oegstgeest, De Rode Geest geti teld: "In de jaren vijftig vonden ze je maar een rare als je lid was van de PvdA". Partijgenoot Piet de Boer zegt in datzelfde boekje, dat eind februari 1986 verscheen ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de partij: "Sommige le den van van het afdelingsbestuur durfden geen verkiezingsaffiches op te hangen. In de Mors, dat toen nog bij Oegstgeest hoorde, werd je door de opgroeiende jeugd met stenen bekogeld". M. Bosman, voorzitter van de huidige PvdA-fractie, zei een paar weken terug in haar algemene be schouwingen bij de inmiddels goedgekeurde gemeentebegroting 1986: "Wie ooit de moeite zou ne men in verkiezingstijd de veilige beschutting van het CDA-groen of het blauw-oranje van de WD te verwisselen voor het PvdA-rood, zou versteld staan over de onfris se aantijgingen en vooroordelen die sociaal-democraten te horen krijgen van de Oegstgeester be volking. Het lijkt wel of Den Uyl hoogstpersoonlijk bij iedere Oegstgeestenaar een Rus in de achtertuin heeft gezet en de klei ne criminaliteit heeft aange stookt". De rest van Bosmans algemene beschouwingen, die misschien wel het opvallendst waren van al die lappen tekst die de afgelopen weken in diverse raadszalen in deze regio zijn voorgedragen, staan geheel en al in teken van de levende vooroordelen over socia listen. Onder kopjes als 'Socialis ten zijn nooit tevreden en dram merig', 'Socialisten gooien geld over de balk' en 'Socialisten staan altijd met opgeheven vinger' gaat zij die vooroordelen te lijf. Tussen de regels door laat zij haar licht schijnen over hetgeen waarvoor algemene beschouwingen eigen lijk zijn bedoeld: de gemeentebe groting. Zoals gezegd: zowel qua vorm als inhoud aandacht trek kende teksten. Een verzoek om een interview wordt aanvankelijk weinig en thousiast ontvangen: "Nee, liever niet. Dan krijg je weer zo'n ver haal van 'die arme PvdA'ers' en het socialisme is niet zielig in Oegstgeest. Ik denk ook dat ik je aan maar één alinea tekst kan hel pen". De aanhouder wint echter bij Bosman. En: "Ik begrijp wel dat publiciteit niet per definitie een slechte zaak voor de partij hoeft te zijn". De PvdA-fractie met haar wethouder (links). "Ik ben geschrokken van kinderen in verkiezingstijd", zegt mevrouw Bosman. OEGSTGEEST "Ik ben ge schrokken van de houding van heel kleine kinderen in verkie zingstijd. Zes jaar zijn ze dan, lo pen ze langs de verkiezingskraam waar ik ook achter sta, beginnen ze te roepen: 'Den Uyl is gek'! Of: 'Rooie rakkers!'. Kijk, kinderen kunnen over dit soort zaken na tuurlijk nog geen oordeel hebben. Rest de conclusie dat ze worden geïndoctrineerd bij de vleet. De po larisatie onder volwassenen, ook die in het inderdaad 'rechtse' Oegstgeest, is blijkbaar zo groot geworden, dat volwassenen het op hun kinderen menen moeten over te brengen". door Wim Koevoet PvdA-fractievoorzitter mevrouw drs. M.A. Bosman-Huizinga geeft nog twee voorbeelden. Ze vertelt over een meneer van een Oegst geester winkelpand waaraan door onbekenden schade was toege bracht. Voor de winkel stond een PvdA-kraam. Alles bij elkaar ge noeg voor de man om er flink de. pest in te hebben. En hij sprak sne rend: "Werklozen maken de boel kapot. Daar hebben ze ook zat tijd voor. Ze krijgen van jullie toch wel een uitkering". Voorbeeld drie: "Mensen die hun hoofd afkeren als je ze tegenkomt of anderszins on hebbelijk gedrag. Je had eens met PvdA'ers die met het volkspeti tionnement de deuren afgingen, moeten meegaan". Behalve geschrokken is Bosman ook verbaasd over dit soort zaken. "De tegenstellingen op dorpsni veau zijn toch helemaal niet zo groot, ik begrijp die agressie niet. Een van de eerste dingen die me neer Willeme, de nieuwe gemeen tesecretaris, uitriep toen hij hier kwam, was: 'Wat zijn dat hier voor socialisten, ze zijn hier zo aardig, zo netjes". Het is in deze fase van het gesprek dat Bosman vraagt om vermelding van het feit dat derge lijke voorvallen van zojuist zich niet voordoen in het Oegstgeester politieke bedrijf. Waarvan akte. Apart slag "Ja, Willeme heeft niet helemaal ongelijk, je zou inderdaad wel kun nen zeggen dat Oegstgeester socia listen een apart slag vormen. Maar ze zijn juist van een type waaraan de over het algemeen nogal rechts- denkende en -stemmende burgers van Oegstgeest juist geen aanstoot zouden hoeven te nemen. Wij zijn helemaal niet zo militant. We zijn redelijk snel geneigd akkoord te gaan, we zijn niet drammerig. Onze fractieleden lopen met dassen, Ton (Kohlbeck, wethouder, red.) zit al tijd keurig in het pak, Haasnoot ook trouwens. Zelf loop ik welis waar met een trui en heb ik geen parelkettinkje om, maar ik zie er toch niet uit als een typisch linkse vrouw. Hoe het komt dat we er zo uitzien? Ha, ja, dat hangt samen met de samenstelling van de frac tie en met die van de bevolking. Mensen met een hoge opleiding zijn hier in de meerderheid. Daar uit recruteer je dan ook". De kreet 'jullie zijn verrechtst' zou dus begrijpelijker zijn geweest dan 'Den Uyl is gek' of 'rooie rak kers'? "Verrechtst, verrechtst. We werken in Oegstgeest in het colle ge samen met twee partijen, de WD en het CDA die vooral op lan delijk niveau niet bepaald op onze golflengte zitten. Als dat is wat je bedoelt. We hebben onze getuige nisfunctie echter nooit helemaal van ons afgeschud. Maar op een ge geven moment word er gewoon niet meer naar je geluisterd. We zijn nu een gesprekspartner die een zekere mate van invloed heeft". Een gesprekspartner die conses- sies doet. De PvdA voor de aanstel ling van een sociaal rechercheur, en stemde niet tegen het scholen plan met aanvragen tot stichting van bijzondere scholen, terwijl in het PvdA-verkiezingsprogramma de stichting en bouw van een open bare school in Haaswijk centraal stond. "Ik wil over alle drie de dingen wat zeggen. Zelf ben ik geen voor stander van een sociaal recher cheur. Ik heb dan ook met emotio nele tegenzin voorgestemd. Door de aanstelling van een sociaal re chercheur wordt de nadruk weer gelegd op kleine fraude, op de ap pels op de fruitschaal van degenen die van een uitkering moeten le ven. De grote fraudeurs blijven buiten schot. Alleen kun je dóór op gemeentelijk niveau niet zo veel aan doen. En dat wil natuurlijk niet zeggen dat je kleine fraude maar moet laten zitten. Al was het alleen maar om de veel grotere groep uit keringsgerechtigden die geen frau de pleegt, niet het gevoel te geven dat ze onrechtvaardig wordt be handeld. De verschillen tussen de laagste lonen en diverse uitkerin gen zijn zo klein geworden, zo on gelofelijk in elkaar gedrukt. Frau deurs springen er dus al heel gauw uit. Dat leidt tot verdeeldheid on der de lage inkomensgroepen en dat mag niet. Natuurlijk is het meer dan walgelijk als zo'n man met een verrekijker de mannelijke onderbroeken aan de waslijn van een bijstandsmoeder bestudeert en telt. Maar dat is in Oegstgeest niet aan de orde, de Oegstgeester so ciaal rechercheur is goed ingeka derd". de van de houding van heel kleine (foto Holvast) "Dan de scholenkwestie. Ja, het was misschien wel consequenter geweest als we tegen dat scholen plan hadden gestemd. Maar als een bijzondere school een aanvraag doet, ben je gehouden om die aan vraag naar de hogere overheden door te sluizen. Natuurlijk is de PvdA een verklaard voorstander van openbaar onderwijs. Want hoe wel de keuze van ouders voor de school voor hun kinderen voor een groot deel afhankelijk is van de Oegstgeester koffieklets, zie je dat het openbaar onderwijs in Oegst geest steeds sterker wordt". Dat u uw algemene beschouwin gen helemaal in het teken stelde van de problemen van een Oegst geester socialist, betekent dat, dat het u hoog zit, dat u er wat aan wilt doen? "Ach, het is min of meer een tra ditie geworden dat de algemene beschowuingen van de PvdA- Oegstgeest in een ludiekere vorm worden gegoten dan de andere par tijen doen. Ik heb eens een keer een denkbeeldige wandeling door Oegstgeest gemaakt en vorig jaar kwam ik met al die cijfers, de aan tallen hamerstukken, het aantal keren dat er werd tegengestemd, kortom een poging om het functio neren van de raad, die niet meer dan een besluitenmachine is, aan de kaak te stellen. Dit jaar was dus het Leitmotiv de agressie rond so cialisten. Ik weet wel dat die rond christenen er ook is maar bij chris tenen is het niet zo dat ze verant woordelijk worden gesteld voor al les wat misgaat. Ik zou erop willen wijzen dat de SDAP nooit rege ringsverantwoordelijkheid heeft gehad en dat sinds de Tweede We reldoorlog de PvdA slechts zestien jaar in de regering heeft gezeten. Van linkse mensen word ook een bepaalde levenshouding verwacht, bijna geëist. Alle stennis die ont stond toen Den Uyl niet in een ar beiderswoning bleek te wonen. Welnu, aan socialisten is niets menselijks vreemd. Wij zijn bereid om een beetje van onze mogelijk heden in te leveren, niet alles, dat doet niemand, maar een beetje. We leven echter in een tijd waarin daar helemaal niet om wordt gevraagd. Maar goed, je vraag was of ik wat aan die anti-PvdAsfeer wil doen. Waarom zou ik? Het gaat niet slecht met de PvdA in Oegstgeest. We hebben door dat tekort van acht stemmen net die vierde zetel niet gehaald maar we groeien dus wel degelijk. Verder is de WD er een kwijt en D66, die onze wethou der steunt, heeft er een zetel bij". Daar spéélden echt dingen. Het is hier echter politiek op de vier kante millimeter. En juist daarom begrijp ik niet waarom wij worden gezien als linkse, gevaarlijke lie den. Er is hier toch niets aan de hand?". LEIDERDORP - De directrice van het Leiderdorpse Nieuw Buitenzorg, mevrouw M. van de Ruit, heeft gis termiddag afscheid genomen van de dubbel gehandi capte bewoners. Iets later werd haar in het nabijgele gen St. Elisabethziekenhuis een receptie aangeboden (zie foto Holvast). Daar kreeg zij tot haar grote verras sing van Leiderdorps burgemeester Bruggeman de Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Na ssau in goud opgespeld. Mevrouw van de Ruit is 15 jaar directrice geweest van het tehuis, dat eerst in een villa aan de Leidse Hoge Rijndijk was gevestigd. Het vele gesjouw werd de personeelsleden daar echter teveel en de directrice bereidde zo'n zes jaar geleden nauwgezet de verhui zing naar het Elisabethhof voor. Niet alleen deze operatie kostte veel tijd, ook de vele administratieve werkzaamheden vergden veel aan dacht. Hierdoor kon de zuster steeds minder optrek ken met de kinderen, die haar zou nauw aan het hart liggen, en hun ouders. In Huize Buitenzorg zijn 45, volkomen afhankelijke, kinderen van 4 tot 30 intern. De protestants-christelij ke instelling neemt alleen kinderen aan die jonger zijn dan 10, maar stelt geen bovengrens. De kinderen kun nen hun leven lang in Leiderdorp blijven. De meeste van de 50 personeelsleden verzorgen en begeleiden de kinderen. De bewoners spelen, wandelen, zwemmen, knutselen en maken muziek. 'WD gul en karig' Kaasschaaf-methode afgedaan VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten gaat een onderzoek onder burgers hou den naar onveilige gevoelens en situaties, ze huurt speciale krachten in om de achterstand van 200 hinderwetvergunnin gen weg te werken en begin volgend jaar komt er een diep gaande discussie over het sys teem achter de verdeling van sociaal-culturele gelden. Dit zijn enkele opvallende beslis singen van de gemeenteraad, die gisteravond unaniem de begroting over 1987 vaststelde. De FvdA/PPR-fractie had om het onderzoek naar onveilige gevoe lens en situaties gevraagd. In haar algemene beschouwingen stelde zij dat 'door de kleine criminaliteit de onveiligheid en de gevoelens van onveiligheid op straat de laat ste jaren sterk toenemen. Met na me ouderen, jonge meisjes en vrouwen voelen zich steeds min der veilig in een niet bebouwde omgeving en, in de avonduren langs routes met dichte beplanting en weinig verlichting'. B en W reageerden hier aanvan kelijk heel laconiek op. In Voor schoten kunnen personen kon men, zonder grote omwegen, rou tes door niet bebouwde omgeving mijden. Bovendien zou de ruimte tussen vrijliggende fietspaden en Wethouder J. Visser. (folo Wlm Dijkman) de rijbaan nergens zijn beplant met opgaande beplanting. Tijdens de vergadering gaf PvdA/PPR-wethouder J. Visser (openbare werken) toe dat dat een erg formeel antwoord is. "Dat was ónze beleving en die beleving kan inderdaad heel verschillend, per soonlijk liggen", sprak hij. Hij zeg de toe de beleving in gesprekken "naar boven te willen halen" en burgemeester P. Cannegieter stip te aan dat dergelijke zaken inder daad tot de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur behoren. De vertraging bij het verlenen van hinderwetvergunningen bleek nog groter dan B en W in de schrif telijke antwoorden al lieten door schemeren. Volgens wethouder Visser is er een achterstand van 200 hinderwetvergunningen. Dit betekent dat een fors aantal bedrij ven zonder of met een verouderde hinderwetvergunning draait. Ver klaring hiervoor is dat de uitbrei ding van de wetgeving niet kon worden opgevangen door extra personeel. Integendeel, de ene ambtenaar die onder meer hinder wet onder zijn hoede heeft, ging twee uur korter werken. De WD-suggestie om politie en flexibele ambtenaren in te schake len, bleek niet direct bruikbaar. Volgens de wethouder gaat het om heel speciale werkzaamheden. "Grove overtredingen kan de poli tie wel constateren, maar andere zaken ontgaan vaak aan haar aan dacht", aldus Visser. Vandaar het besluit extra krachten in te schake len. Een PvdA/PPR-motie om het so ciaal-cultureel jaarplan, samen met de betrokken organisaties, eens goed bij te stellen, bracht de mees te discussie en consternatie. In de oorspronkelijk versie constateerde de partij dat het plan, waar jaarlijks een programma van wordt afge leid, niet de beleidsvisie van de raad weergeeft en geen samenhan gend geheel is van na te streven doeleinden, criteria en normen. Daarnaast stelde ze in de motie dat de gemeente voor basisvoorzie ningen het exploitatietekort moet dekken. Voorzieningen en activi teiten die bepaalde maatschappe lijke problemen oplossen, dienen "de meest geeiëgende vorm van bekostiging" te krijgen. Voor parti culiere initiatieven komen vaste normen, die uitgaan van gelijk waardige behandeling in vergelijk bare gevallen, aldus het stuk. De verantwoordelijk wethouder, L. Marselis, stelde hier tegenover dat de gemeentraad steeds het plan heeft vastgesteld en er immer een grondige voorbereiding was met uitgaande brieven, binnenkomen de verzoeken, hoorzittingen en een behandeling van bezwaarschriften. En vervolgens ontstond een harde woordenwisseling tussen de CDA- wethouder en enkele PvdA/PPR- fractieleden over de vraag hoezeer men met politiek bezig was en hoe veel zakelijkheid er nog in de voor stellen zat. De andere partijen wilden best praten over een bijsturing, maar vonden de motie wat ver gaan. "Zij we nu dan willekeurig bezig?", vroeg het CDA zich af. De WD pleitte ervoor om het deel met af spraken over basisvoorzieningen, 'probleemgerichte voorzieningen' en particuliere activiteiten. D66 sloot zich hierbij aan. Omdat het college al had toegezegd dat er een discussie komt, hoefde de motie niet meer in stemming te worden gebracht. Fractievoorzitter me vrouw M. Breunnesse deed het aanvankelijk toch, maar kon op an dere gedachten worden gebracht door WD-fractieleider H.J. Wil- lemsen. VOORSCHOTEN - De CDA-fractie vindt dat veel belangrijke informa tie Voorschotenaren niet bereikt. "Als zelfs wij niets weten van een openstelling van burgerzaken op koopavond, wat weet de burgerij er dan van?", vroeg fractievoorzit ter C. Bremmer zich gisteravond af tijdens de begrotingsraadsverga dering. En zo waren er meer kleine, op merkelijk zaken. Zo vinden de christen-demo craten dat de nieuwe commissie deregulering moet bekijken of kleine bouwplannen (voor dakka pellen, schuttingen en duivenhok ken) sneller kunnen worden afge handeld. Volgens wethouder J. van Dalen wordt daar al op gestu deerd, maar zou een versnelling ten koste gaan van "een individue le benadering". Over de eventuele personeels- operaties bij de gemeente, zei het CDA dat "angst onder het perso neel een slechte raadgever is. De ambtenaren kunnen beter het schip meesturen dan dat ze straks in de positie verkeren van opvaren den van een door de wal gekeerd vaartuig". De WD maakte zich sterk voor flexibiliteit onder het personeel. Bijscholing is hierbij een toverwoord. Als het aan de liberalen ligt wordt <Je komende jaren op een an dere manier bezuinigd. De kaas schaaf-methode heeft voor de par tij afgedaan. B en W hadden dat zelf ook al gezien. "We zitten al op de korst en dan kun je niet verder meer", aldus wethouder J. van Da len. De privatisering van sportpark Adegeest vindt een gretig oor bij de liberalen, "maar niet tot iedere prijs". Fractievoorzitter Willem- sen: "Ook bij continuering loop je een risico. Er moet wat aan de vel den worden gedaan". Niet praten, maar doen. Daar komt het zo'n beetje op neer. Verbazing was er in liberale hoek over het CDA-stand- punt. "Hier rept men opeens niet over privatisering", sneerde Wil- lemsen. CDA-wethouder L. Marse lis stelde daar tegenover dat ook andere clubs met eisen gaan ko men, zodra de gemeente het licht op groen zet. De PvdA/PPR-fractie verbaas de zich over de twee zijden van de WD. "Aan de ene kant let men op de kleintjes en aan de andere kant geeft men met gulle hand. Het sportpark gaat de eerste jaren ton nen kosten en een autobrug naar recreatiegebied Vlietlanden doet ook zo'n kleine miljoen, terwijl we ons afvragen of er inderdaad zo'n parkeeroverlast komt wanneer er alleen een fietsbrug ligt". Dit zei fractievoorzitter mevrouw M. Breunesse. ZATERDAG Pieterskerk - rommelmarkt, 10-17 uur. 't Spoortje - Bernhardkade, tentoonstel ling vogelvereniging 'De Zanger', 10-1 Aula gebouw 50 AZL - ledenvergade ring Psoriasis Patiëntenvereniging, 1 LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 uur NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, te 149987, open soos, vanav 22 uur. Stadsgehoorzaal - Collegium Musicum 20.15 uur. Wassenaar Warenar - receptie van carnavalsver. D Deijlknotsen t.g.v. 20-jarig bestaan, 15 18 uur. Leiderdorp Jazzclub De Wagenschuur - Hollandse Tuyn, Hoofdstraat, Big Band Voorschot ten. 21 uur. ZONDAG 1 Ijshal - Vondellaan, nationale kurwec 5 strijden, 17 uur. J Restaurant zwembad de Zyl - Paramar 1 bostraat, fancy fair, 10-17 uur. J 't Spoortje - Bernhardkade, tentoonste ling vogelvereniging 'De Zanger, 10-1 Oude Lucas van Leydenschool - Aa markt, speurtocht georganiseerd doo. muziekvereniging De Burcht onder he 1 motto 'Leer de omgeving van de Aal markt kennen', 11-15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, Film 'Pervc\ la\ 21.15 uur. Laktheater - 'De Blauwe Zebra', kinder,: voorstelling, 15 uur. 1 Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - kindervooi' stelling 'Chantecler' door Caroline va I Oyen, 12.30 uur. VOORSCHOTENgeboren: Stefan J.P) z.v. J.W. Velthuizen-den Hollander, Jarv Evertsenlaan 341; Christel H.W. d.v[ O.B.M. Meijer-van Kampen, Florizpad| 9; Paula d.v. N.Hoek-Onderwater, Jaq, Evertsenlaan 249; Barbara A.M d.v. W.Snoeker-Laterveer, C. Fabritiuslaan 15; Alan P. z.v. P.I.J. Beijlen-Strong, Sperwerpad 9; Bahar d.v. H.Qakirogluj' Kirdere, Prof Eykmanhof 7; Alex z.v. B. Barnett-van Wingerden, Fr. Halsplant soen 201; Sylvester z.v. J.P.C. Hoebert- Metten, Kam. Onnesplantsoen 45. Ondertrouwd: J.P. Van der Werf mei M.J.M. Oudshoorn Overleden: P. Maas, oud 66 jaar. VOORSCHOTEN - De gemeente' raad van Voorschoten wil de Stichj ting jongerencentrum De Lindet hoeve volgend jaar niet zomaa£ hetzelfde bedrag (218.500 guldenj; aan subsidie geven. Het bedrag moet wel op de begroting blijven staan, maar eventueel naar eeq nieuwe jongerenstichting of andej re geschikte bestemming kunnen gaan. De partijen besloten dit gister{ avond tijdens de begrotingsraadsji vergadering. Over de juridisch^ vorm kwam minder duidelijkheid. Daar wil de raad voor 18 decembei, een besluit over nemen. Het D66 voorstel om de naam Lindehoev^ uit het sociaal-cultureel plan te, schrappen en het subsidiebedrag, onder het kopje 'beheer en exploi-, tatie boerderij Van der Haarplein!, te zetten, zou in ieder geval te veq gaan. Volgens wethouder L. Mart selis verliest de gemeente zo haaq speelruimte en kan de stichting via een AROB-procedure deze over heidsbeslissing aanvechten. Aikens maakte zich daar geei zorgen om. "Men maakt gewoon d< doelstellingen niet waar, zeker d< laatste maanden niet. Dus wat wi men nog?" Bovendien wilde hij to taal niet uitsluiten dat "de jonge ren het geld toch krijgen. Ze verlie zen alleen hun exclusiviteit". Hi bleek daarin alleen te staan. En omdat geen van de partijei zomaar wilde doorgaan met subsi diëren, bedachten de anderen lus tig alternatieven. Zo wilde F. ter Have het bedrag als stelpost ondei het kopje 'activiteiten in De Linde hoeve' hebben. H.J. Willemser (WD) wilde liever drie weker broeden op een juridisch water dichte formulering. Burgemeester wethouders en de meeste andert partijen namen dit WD-idee over Mevrouw Breunesse (PvdA PPR) wilde echter niet de kans lo pen dat het centrum wordt geliqui deerd en schuldeisers hun geld ko men halen. "Dan zijn we nog ver der van huis", oordeelde zij. Overigens werden over het nood lijdende, tijdelijk gesloten jonge rencentrum ook grappen gemaakt De CDA-suggestie om een dieren weitje naast het gebouw te creëren ontlokte WD-fractievoorzittei Willemsen de opmerking: "We moeten de boerderij in ere herstel len. Met moderne voedermethoder is er weinig grond nodig". LEIDSCH JÖ< DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20 V

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2