Ik schop tegen links en tegen rechts' Liefdes-zweef Denkwijzer Jaap Fischer/Joop Visser vraagt er tegenwoordig om genegeerd te worden Onze taal eu. ui. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 EXTRA PAGINA 25 Jaap Fischer en Joop Visser. Twee namen, één persoon. Onder de eerste naam maakte hij in de jaren zestig als Leids student furore als vertolker van poëtische chansons. Als Joop Visser heeft hij de draad tien jaar geleden weer opgepakt. Hij besloot dat onder een andere naam te doen omdat hij niet aan zijn 'eerste' carrière wenst te worden herinnerd. "Of de zaal dat nou pikt of niet, dat zal me een zorg zijn". Volgende week is hij te zien en te horen in de Leidse Schouwburg. door Bart Jungmann Joop Visser (48): "Ik ben echt niet op weg naar het Feyenoord-stadion met een tussenstop in Carré" directielid doen verstijven, maar voor wie het werkmans-zaad niet goed ge noeg is'. Het klinkt bozer dan hij lijkt te bedoe len. "Ik neem het ze niet kwalijk. Nou ja, ik neem het ze wel kwalijk, maar ik heb niet het gevoel dat ik beter ben. Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dra gen. Dat geldt zowel voor links als voor rechts. Nee, ik maak in mijn teksten geen onderscheid. Dat heb ik ook altijd zo bewonderd in Wim Kan. Die zei: als je ervan uitgaat dat één kant niet deugt, zit je verkeerd". Kliek Behalve op de politici zijn Vissers pij len ook gericht op de 'Hilversumse kliek', zoals hij de media in één van zijn liedjes laatdunkend noemt. Voor het eerst tijdens het gesprek windt hij zich op. Grote ergernis over de muziekwe reld. Over het negeren van nederlandsta- lige zangers "door wat ik gerust platen- pooiers wil noemen". "Voor mezelf vind ik het niet eens zo erg. Maar wel voor al die uitstekende zangers en zangeressen die we in Neder land hebben. Liesbeth List, Cherry, Jen ny Arean, Martine Bijl. Noem maar op. Allemaal voortreffelijk en toch krijgen ze nauwelijks een kans. Enkel en alleen omdat in de muziekwereld wordt ge streefd naar middelmatigheid, naar op pervlakkigheid. Dat laatste is echt letter lijk zo gezegd door iemand van het ra dioprogramma 'Met het oog op morgen'. eens allemaal kunnen meenemen, want ik loop me nu al rot te sjouwen met al die platen". Nooit tevreden Sinds het bestaan van Joop Visser zijn er alweer vier langspeelplaten uitgeko men. 'Kaas op de plank' was de eerste - nu al nauwelijks meer verkrijgbaar - en 'De Vuilnisman' is de laatste en evenzeer moeilijk te bemachtigen. "In principe zijn ze wel in de winkel te koop", zegt Visser. "Maar het gros van de de winke liers volgt wat er op de radio wordt ge speeld en in dat standaardrepertoire ont breekt mijn naam". Geen van de platen stemt Joop Visser tot volledige tevredenheid, maar dat kan volgens hemzelf ook niet. "Over een plaat kun je nooit tevreden zijn. Zoiets is een momentopname. Veel van die num mers speel ik in de zaal heel anders dan op de plaat". Ondanks die hardnekkige onvrede ziet hij toch wel een positieve ontwikke ling in de carrière van Joop Visser. "Ik heb wel het gevoel dat ik ben gegroeid. Ik zing veel makkelijker. Ik heb er al ja ren les in en het gaat al veel minder krampachtig dan vroeger". Zijn optreden in Amersfoort viel op door het politieke karakter. Hij zingt over het RS V-schandaal ('Gajes, geef mij m'n miljoenen terug'). Hij zingt over Bert de Vries ('Zeg nu eens watje vindt, Bert'). En hij, zingt over 'vrouwen die het DOOR JOOP VAN DER HORST De Sint is weer in 't land. Hij heeft zijn hart verpand, aan 't maken van gedichten. Maar wat rijmt er nu toch op gedichten? Gewichten. Nichten. Niets bruikbaars, want het moet een gedicht worden voor een meisje van zestien., bij een flesje na gellak als cadeau. Plichten. Wendelien houdt zich aan haar plichten. Vrede stich ten. Africhten. Wendy is dol op honden af richten. Onzin. Ze trekt rare gezichten. Sint kan Wendy niet verplichten, hem net zo lief te vinden als. Opnieuw zoeken naar een rijmwoord. Wat rijmt er op vinden? Verslinden, vastbinden, opwinden. Als hij haar al jaren (sinds vorige week maandag) beminde? Hm. Hoe vind je rijmwoorden? Sommige mensen schudden ze zomaar uit hun mouw. Anderen zitten uren te zwoegen op een rijmpje van vier regels. De oplossing is het Nederlands Rijmwoordenboek, sa mengesteld door Jaap Bakker en kort ge leden verschenen bij uitgeverij Bert Bak ker. Iedere boekwinkel heeft het. Bakkér heeft dit Rijmwoordenboek niet alleen voor Sinterklazen gemaakt maar ook voor reclameschrijvers, liedjesmakers, zondagsdichters en poèziealbumschrij- vers. En tenslotte is het voor dichters met literaire ambitie niet verboden het ook te raadplegen. Misschien denken sommigen dat het niet sportief is om je rijmwoorden uit zo'n boek te halen. Dat is een vergis sing. Dichten wordt dubbel zo aardig als je merkt uit hoeveel rijmwoorden je kiezen kunt. Als er tenminste rijmwoorden zijn. Bak ker weet ons te vertellen dat sommige woorden hopeloos zijn. Er rijmt in het Ne derlands niets op schaduw, zilver, stolp, slordig, wulps of beitel. Laten we zorgen dat deze nooit aan het eind van de regel staan. Is het moeilijk om een rijmwoordenboek te maken? Je neemt gewoon alle woorden uit de Dikke Van Dale en je ordent die alfa betisch vanaf de laatste letter. Zulke 'om gekeerde' woordenboeken bestaan inder daad. In de taalwetenschap worden ze ge bruikt. Men noemt zoiets een retrograde woordenboek. Daarin staan bijvoorbeeld de woorden aal, aap, baas, boer, stoel en tafel in de volgende volgorde: aal, tafel, stoel, aap, boer, baas (-al, -fel, -oei, -p, -r, -s). Een retrograde woordenboek is met een computer die zelf alfabetiseert betrek kelijk eenvoudig te maken. Je geeft hem opdracht de woorden van achter naar vo ren te alfabetiseren. Haast en naast staan dan bij elkaar. Maar een rijmwoordenboek heb je dan nog niet. Want graast en raast zijn er niet bij. Een retrograde woorden boek bevat namelijk alleen de woorden die ook in een gewoon woordenboek staan: grazen, razen. Voor het rijm zijn ook de vervoegde vormen bruikbaar: In de wei hiernaast zie ik een koe die graast. Een goed rijmwoordenboek noemt ook zulke werkwoordsvormen. Bakker heeft er 65.000 verzameld, veel meer dan in enig ander rijmwoordenboek. In de uitvoerige inleiding wordt allerlei uitgelegd over soorten rijm, over metrum en ritme, verschillende versvormen als sonnet, limerick, ollekebolleke en rondeel, over rijmtrucs om voor moeilijke rijmwoor den toch een oplossing te vinden. Er is zelfs een hoofdstuk over de geschiedenis van het rijmen en van de rijmwoordenboe ken. Het eerste Nederlandse rijmwoorden boek dateert van 1754 en het heette Ver zameling van de bruykbaarste Nederduyt- sche Rymklanken, tot dienst der liefhebbe ren van taal- en dichtkunst byeen verga dert en in orde geschikt. Ruim honderd jaar later, in 1986, is er nu een nieuw klassiek rijmwoordenboek. Al leen al van het lezen in dit boek krijg je zin om te gaan rijmen. Ik bedoel eigenlijk: wanneer ik dit aan 't lezen ben, dan word ik Bakkers grootste fan. Het is een feest voor wie dit leest. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden Alsof iemand hem een duwtje heeft gegeven. Schuchter, zo lijkt het haast, betreedt Joop Visser het po dium van het Amersfoortse theater De Flint. Een onopvallende binnen komst van een onopvallende ver schijning. Het is de avond van Ne derland-Polen, maar de zaal is vrij wel uitverkocht. Visser loopt naar het midden van het podium, stemt een gitaar, probeert een microfoon. "Als mensen zich straks sto ren aan sommige liedjes, ligt het niet aan mij. Dit wordt een avondje beschaafd amusement", belooft hij. Hij zet een klokje neer. "Ik zing tien liedjes vóór de pauze en tien erna", luidt zijn volgende belofte. "Maar misschien worden het er wel meer". Het worden er aanzienlijk meer. Pas om elf uur hangt Visser zijn gitaar aan de wilgen. "Ik speel altijd het liefst in Amersfoort", had hij eerder die avond al de lachers op zijn hand gehad. Een week later is de Haarlemse uit spanning Dreefzicht het decor. Voor beeld van een degelijke zaak en bevolkt door de 'Gewone Mensen', waarover in Amersfoort al werd gezongen. Gewone mensen, ze vragen u te zwijgen en uw vrijheid iels meer te waarderen; qn wie het beter denkt te kunnen krijgen, naar Rusland te emigreren. Jaap Fischer komt het restaurant bin nen. Onopvallende binnenkomst van een onopvallende verschijning. Joop Visser en Jaap Fischer, twee namen, de zelfde persoon. Als Fischer vond hij in de jaren zestig een breed gehoor voor zijn poëtische chansons. Als Joop Visser - onder welke naam hij de draad tien jaar geleden weer opvatte - is het aantal belangstellenden in kleinere theaters onder te brengen. Wispelturig Tot verrassing van de journalist heeft hij toegestemd in een vraaggesprek dat langs een omweg tot stand moest ko men. Bart de Groot, zijn agent, had op een verzoek daartoe weifelend gerea geerd: "Ik zal het vragen, maar erg groot is de kans niet. Hij doet eigenlijk nooit interviews. Maar het is een wispelturig mens, dus wie weet". Niettemin volgt een paar dagen later een bevestigend antwoord. Waarom wel? Fischer: "Ach, ik denk daarover niet meer zo consequent als vroeger. Wim Kan, een man die ik erg bewonder de, deed ook nooit interviews. Ik dacht: als hij er ook zo over denkt... Vroeger vond ik het ook altijd heel belangrijk. Of het er allemaal wel goed in kwam en of ik alles wel had gezegd wat ik had willen zeggen. Nu ben ik daar wat makkelijker in. Elke consequentie voert immers naar de duivel en zo belangrijk is het na tuurlijk allemaal ook niet". Als er over vroeger wordt gesproken, gaat het dus over ruim twintig jaar gele den. De Leidse student Jaap Fischer maakte furore als Nederlandse chanson nier. Zong over 'Monniken', 'De Euro- moord' en 'Vlinder'. De Studenten Grammofoonplaten In dustrie uit Leiden bracht zijn singles en EP's uit. Wat hield die SGI in? Fischer moet diep in zijn geheugen graven om er iets van boven te kunnen halen. "Ja, dat was een idee van een jongen uit Delft. Hij heeft dat samen met een paar Leidse jongens opgezet. Ze deden alles zelf, al hadden ze geen eigen apparatuur. Het opnemen gebeurde met spullen van de platenmaatschappij. Ze hebben ook iets gedaan met, ik meen, Gerard Cox en in elk geval met Seth Gaaikema. Die SGI heeft trouwens niet langer dan een paar jaar bestaan". Fischers plaatjes verkochten goed, maar na een tijdje had hij er genoeg van. Hij studeerde af, werd in 1972 doctor in de sociale wetenschappen en ging voor de voedselorganisatie van de Verenigde Naties naar het buitenland. Zijn muzika le carrière leek ten einde, maar in 1976 wéérklonken de gitaar en die typische, scherpe stem. De naam Joop Visser liet zich snel herleiden tot een pseudoniem van Jaap Fischer. Kinderlijk Alweer tien jaar zingt de 48-jarige Haarlemmer liedjes op de kleinere podia van Nederland. Volgende week zaterdag in de Leidse schouwburg. 'Jaap Fischer als Joop Visser', zo luidt de aankondi ging in het programmaboekje. Daarover is hij allerminst te spreken. "Een beetje kinderlijk vind ik het. Alsof ze iets we ten wat anderen niet weten. Het zal wel commercieel gedacht zijn, maar het is te gen de afspraken in het contract". Als artiest wenst hij namelijk een strikt onderscheid te maken tussen de Jaap Fischer van toen en de Joop Visser van nu. Toen hij tien jaar opnieuw be gon, moest één ding duidelijk zijn: Joop Visser zou geen liedjes van Jaap Fischer zingen. "Meestal vraag ik de toeschou wers vóór de pauze of ze erna nog iets speciaals wilen horen. Daar zitten dan altijd wel een paar van die oude liedjes bij. Nu kan ik dat weigeren. Als ik nog als Jaap Fischer zou optreden, hadden de mensen daar recht op. Nu niet". Daar om ook dat hij verder in dit verhaal Joop Visser vyenst te worden genoemd. Achter die persoonsversluienng moet' overigens niet te veel worden gezocht, verzekert hij. "Toen ik er destijds mee stopte is er van alles gesuggereerd. Din gen als 'hij staat er niet meer achter'. Al lemaal grote flauwekul. Ik had er ge woon geen zin meer in. Dat is alles. Je hoort me ook niet met grote stelligheid zeggen: dat is een afgesloten periode. Ik weet niet hoe ik erover denk als ik be jaard ben". "Het is ook beslist niet zo dat ik die oude liedjes volledig afwijs, dat ik ze ge dateerd vind of iets dergelijks. Maar het is eenvoudig zo dat ik nu genoeg nieuw repertoire heb. En dat zou ik dan moeten laten liggen om die oude liedjes weer te zingen? Daar heb ik geen zin in. Dan zeg ik: ik ben er niet om de zaal te amuseren. Ik zit hier voor mezelf en of de zaal dat nou pikt of niet, dat zal me een zorg zijn. Sorry voor jullie avond zeg ik dan, maar daar kan ik verder ook niets aan doen". Teruggevraagd Veel treedt Joop Visser overigens niet op. Gemiddeld twee optredens per maand. En dat vindt hij wel best zo. Voor meer optredens voelt hij niet. "Het is een combinatie van gebrek aan tijd (hij werkt ook een aantal uur per week als leraar, red.) en er zin in hebben. Een paar keer per week zou bijvoorbeeld te veel zijn. Óp deze manier kan ik er zelf ook naar uitkijken". Het zijn voornamelijk de kleinere po dia waar Visser zijn stem en gitaar laat horen. Die verkiest hij niet omwille van een intiemere sfeer, maar omdat er voor alsnog niet meer in blijkt te zitten. "Nu vind ik dat zelf wel best, hoor. Ik ben echt niet op weg naar het Feyenoord-sta dion met een tussenstop in Carré. Maar het verbaast me wel enigszins, zonder arrogant te willen lijken". "Ik ben nu al tien jaar bezig. De res pons is altijd goed, iedereen is enthou siast. Ik wil niet opscheppen, maar ik be zorg de mensen dus kennelijk een lollige avond. Ze kopen op zo'n avond ook vaak mijn platen, maar er verandert verder weinig. Altijd hetzelfde aantal toeschou wers. Vierhonderd als het er veel zijn, maar ook wel voor vijftig mensen. En toch: waar ik geweest ben word ik bijna altijd teruggevraagd. Leiden, Amers foort. Maar het gekke is dat ik nooit word gevraagd in de plaatsen waar ik nooit heb opgetreden. Den Haag bij voorbeeld, nooit geweest, Rotterdam idem dito. Maar weer wel veel succes en teruggevraagd in Voorburg en Schie dam, plaatsen die er toch vlakbij lig gen". Optreden doet Joop Visser altijd in zijn eentje. Omdat dat het eenvoudigst is. "Ik ben nu bij wijze van spreken op afroep beschikbaar. Met een combo krijg je daarmee weer' problemen. De één zit met een teen. de ander met een nagel en de derde heeft een vriendin. Veel te lastig. En met een orkestband optreden wil ik ook niet. Daarom houd ik het op de platen ook zo sober. Stel dat ik op de plaat meerstemmig zing, dan vragen de mensen in de zaal: waar is die tweede stem? Dat heeft niets te maken met purisme. Ik vind dat gewoon puur verlakkerij. Trouwens: ik zou het niet Een Amerikaanse arts deed begin zesti gerjaren heel toevallig een merkwaardi ge ontdekking bij een groep jonge vrou wen die hadden besloten samen in een huis te gaan wonen. Hij stelde vast, dat naarmate de vrouwen langer met elkaar in het huis verbleven, hun menstruatie- cycli steeds meer synchroon gingen lo pen. In een poging dit wonderlijke ver schijnsel te verklaren opperde hij de ver onderstelling dat vrouwen bepaalde che mische stoffen afscheiden die vrijelijk in de lucht kunnen rondzweven en door de huid of de neus het lichaam van seksege noten kunnen binnendringen. Deze stof fen zouden de activiteit van bepaalde klieren en dus bepaalde hormonen beïn vloeden. Chemische beïnvloeding op deze ma nier is al lang bekend van dieren, met name insekten zoals motten, en van bij en. Bij veel insektensoorten scheiden vrouwtjes vluchtige reukstoffen af om mannetjes van de eigen soort te lokken. Omgekeerd zijn er insektenmannetjes die stoffen afscheiden waardoor vrouw tjes tot paring worden aangezet. Deze chemische postbodes werken in zeer klei ne hoeveelheden en over grote afstand. De wetenschappelijke naam ervoor,, fero monen, zal ons in de toekomst net zo be kend in de oren gaan klinken als hormo- Feromonen werken zeer selectief. Een mannetjesmot kan de feromonen van de vrouwtjes van zijn eigen soort zelfs exact herkennen als ze gemengd zijn met de fe romonen van tientallen andere soorten motten. Vrouwelijke feromonen kunnen de vruchtbaarheid van vrouwtjesdieren ingrijpend veranderen. De zogenaamde koninginnestofafgescheiden door de bijenkoningin, remt de ontwikkeling van eierleiders van werkbijen, waar door er vaak maar één vruchtbare vrouwtjesbij in een volk voorkomt. De bewering dat er ook menselijke fe romonen bestaan is bij herhaling ge daan, maar overtuigend wetenschappe lijk bewijs ontbrak steeds. Daarin lijkt nu verandering in te komen. In de afle vering van het Amerikaanse tijdschrift Hormonen en Gedrag, die in december zal verschijnen, wordt verslag gedaan van een serie baanbrekende studies. On derzoekers van het Monell Centrum voor de studie van smaak en geur in Philadel phia hebben aangetoond dat zowel man nen als vrouwen feromonen produceren, die van invloed zijn op de vruchtbaar heid en menstruatie-cyclus van vrou wen. De stoffen worden afgescheiden door speciale zweetklieren in de oksels en mogelijk ook rond de tepels en de ge slachtsorganen. De onderzoekers gingen onder meer de effecten na van mannelijke feromonen op vrouwen die geen intieme relatie met een man hadden. Alle onderzochte vrou wen hadden een afwijkende menstrua tie-cyclus van langer dan 33 dagen of korter dan 26 dagen, terwijl ongeveer 29,5 dag het normale gemiddelde is. Drie keer per week kwamen de vrouwen naar een kliniek, waar ze 'mannelijke essen ce', zoals de onderzoekers het noemen, on der hun neus gewreven kregen. Dit be vatte stoffen die met behulp van alcohol getrokken waren uit absorberende kus sentjes, die mannelijke vrijwilligers on der hun armen hadden gedragen. De vrouwen zeiden overigens dat ze alleen een alcoholgeur roken. Na ongeveer 12 tot 14 weken verander de hun menstruatie-cyclus. Bij sommige vrouwen werd deze langzamer, bij ande re sneller, met een neiging in de richting van de normale cyclus van 29,5 dag. Bij een controlegroep van vrouwen die al leen zuivere alcohol toegediend kregen, werd geen verandering in de menstrua tie-cyclus waargenomen. In een ander onderzoek werd inder daad vastgesteld, dat vrouwen een stof produceren die de menstruatie van an dere vrouwen kan beïnvloeden. De on derzoekers gebruikten nu een vrouwelij ke essence', dat op dezelfde manier was verkregen en werd toegediend. Binnen een paar maanden ging de menstruatie van de proefpersonen synchroon lopen met die van de donor. Een belangrijk verschil tussen manne lijke en vrouwelijke feromonen is de af stand waarover ze actief zijn. Vrouwelij ke feromonen kunnen zich over een grote ruimte verspreiden en toch sterk genoeg zijn om invloed uit te oefenen. Mannelij ke feromonen hebben alleen effect bij di rect lichamelijk contact. Het samen met mannen werken of studeren is dus niet voldoende voor een feromoon-effect. Een normale menstruatie-cyclus kan van belang zijn voor de vruchtbaarheid van een vrouw, want abnormaal korte cycli lijken in verband te staan met een bepaald type onvruchtbaarheid. Iets dat ook, maar minder vaak, geldt voor. ab normaal lange cycli. Je zou dus de. con-. Ik kan me daar echt vreselijk over op winden". De omroepen denken alleen maar in termen van identiteit, zo luidt zijn voor naamste bezwaar. "Dat beeld wordt juist bevestigd door die getto-programma's die je voor nederlandstalige muziek hebt", reageert hij op een tegenwerping. "Die zogenaamde identiteit mag niet in gevaar komen en daarom hoor je voor de rest alleen maar Engels. Make love mag wel, neuken niet. Dat soort hypocri sie. Omdat tóch niemand het verstaat. Er wordt puur commercieel gedacht en in het geval van omroepen gaat het dan om leden. En wat stelt die identiteit nu ei genlijk helemaal voor? Het is misschien vijf procent van het totale aanbod, de rest is oppervlakkigheid. Als de KRO consequent was zou er toch de hele dag Gregoriaanse muziek worden gedraaid. Een cultureel schandaal dat dat allemaal kan". "En als je je niet onderwerpt aan de identiteit hang je. Er zou een sociologi sche studie kunnen worden gemaakt over hoe nederlandstalige artiesten wor den geïdentificeerd met een bepaalde omroep. Neem Robert Long, zul je nooit bij de VPRO horen. Of Gert en Hermien, alleen maar EO en nergens anders. Op die manier zijn Van Kooten en De Bie in feite toch ook de Frank Mirella van de VPRO". Supersnobisme "Je ziet het ook op andere terreinen in de muziek. Zo'n opera van Ketting bij de opening van de Stopera, dat is toch een schande. Net zoals dat stuk van Loeven- die. Dat moet dan weer in het Engels. Om het ook in Engeland kwijt te kun nen, zeggen ze dan. Nou, als die Engel sen het willen hebben vertalen ze het wel hoor. Doen ze met Mozart ook. Want in Engeland willen ze gewoon weten wat er op het podium gebeurt. Er is in Ne derland één gezelschap dat in het Neder lands durft te zingen. Dat is de Lyrische Komedie en die kunnen niet eens de mensen daarvoor krijgen. Daar zitten notabene een Engelsman en een Ameri kaan bij. Dat is toch van een supersno bisme". Hij beëindigt zijn klaagzang met de herhaling dat het voor hemzelf niet zo veel uitmaakt. "Ik zit toch in feite gebei teld. Aan het begin van het seizoen ben ik al volgeboekt en bovendien is er altijd nog een hele trits artiesten voordat ik aan de beurt ben. Ik schop tegen links en ik schop tegen rechts, dan vraag je er in dit bestel ook om genegeerd te wor den. En eerlijk gezegd: als ik werd om armd door één van de omroepen zou ik me echt hoogst ongemakkelijk voelen. Trouwens, ik ben net in België geweest voor een tv-opname, dus wat zal ik nou klagen?". Eén van de weinig keren dat Joop Vis ser de Nederlandse televisie haalde, was tijdens een gala-uitzending voor Amnes ty International. Drie jaar geleden verza melden Freek de Jonge, Wim de Bie en Kees van Kooten een aantal Nederland se artiesten in Carré voor het goede doel. Joop Visser was één van hen en voor veel mensen was het een grote verras sing in hem Jaap Fischer te herkennen. In het liedje 'Drie komieken' lijkt hij er met gemengde gevoelens op terug te kijken. "Ik heb het toch wel met veel plezier gedaan, hoor. Maar er zat toch ook iets vals aan. Iedereen zat daar toch een beetje zichzelf te verkopen". Theorie Als het voor deze gelegenheid vrijge houden uurtje ten einde loopt, komt de relatie tussen de kunstenaar en zijn kunst nog even ter sprake. Visser vindt het onzin te wroeten in de diepere motie ven van de artiest. "Ik geloof eerder in een soort compensatietheorie. Hoe gro ter de kunstenaar, hoe groter de kloot zak. Aardige mensen die slechte kunst maken, vervelende mensen die belang rijke kunst maken". Jaap Fischer is een aardig mens, dan zal Joop Visser wel niet deugen. clusie kunnen trekken dat regelmatig seksueel contact met een man of het op snuiven van 'mannelijke essence', zoiets als de lucht in een mannenkleedkamer na een voetbalwedstrijd, van belang kan zijn voor het goed of gezond functioneren van de organen bij de vrouw die vrucht baarheid en voortplanting regelen. De Amerikaanse onderzoekster Winnefred Cutler meent daarvoor duidelijke aan wijzingen te hebben gevonden in een on derzoek naar het verband tussen lengte van menstruatieperiode en frequentie van seksueel contact met mannen. Van de onderzochte vrouwen, die minstens eenmaal per week met een man vrijden, had 78 procent een normale cyclus tegen 54 procent van de vrouwen die geen of sporadisch seksueel verkeer met een man hadden. Tussen beide groepen vrouwen bleek ook een duidelijk verschil te be staan in schommelingen in lichaamstem peratuur over de loop van de menstrua tieperiode. Het temperatuur-ritme van vrouwen met regelmatig seksueel contact bleek veel vaker gelijk te zijn aan het normale ritme van vruchtbare vrouwen dan het temperatuur-ritme van de seksu eel niet-actiev.e vrouwen. Opmerkelijk is ook de bevinding, dat vrouwen met regelmatig seksueel contact grotere concentraties van de vrouwelijke oestrogene hormonen (belangrijk voor de ontwikkeling en functie van de geslachts organen) in hun bloed hebben dan vrou wen met weinig of geen seksueel contact. Cutler meent zelfs dat seksueel contact met een man in een vroeg stadium van de lichamelijke volwassenwording van een vrouw van groot belang kan zijn voor haar vruchtbaarheid in latere ja ren. Vrouwen die een gynaecologische kliniek bezochten omdat ze niet zwanger konden worden, bleken, als men het tijd stip van de eerste menstruatie als begin punt neemt, vaak jaren later met seksue le contacten te zijn begonnen dan vrou wen die geen vruchtbaarheidsproblemen hadden. Wanneer het effect van feromonen is dat ze bepqalde uitlopers of contact plaatsen van ons zenuwstelsel en ons kliersysteem in of rond de neus prikkelen en vandaar signalen naar de hersenen sturen die vervolgens bepaalde klieren opdracht geven tot het afscheiden van stoffen, zoals hormonen, dan zou op deze wijze nog een ander interessant ver schijnsel verklaard kunnen worden. En dat is dat vrouwen met een geregeld sex- leven minder overgangsklachten hebben dan vrouwen die zonder dat (moeten) le ven. Het feromoon-effect als gevolg van seksueel contact met een man zou zijn dat de hormoonproduktie op peil wordt gehouden waarmee dan bijvoorbeeld de beruchte 'opvliegingen' worden tegenge gaan. Mannen die menen met deze onder zoeksresultaten in de hand bij hun part ners twee vliegen in een klap te kunnen slaan, moet ik overigens enigszins teleur stellen. Voor het optreden van het fero moon-effect is het hebben van een orgas me volslagen onbelangrijk. Van belang is alleen intiem lichamelijk contact. En intiem lichamelijk contact wordt en blijft in een relatie meestal alleen iets re gelmatigs als er sprake is van goed emo tioneel contact, zo hebben psychologen vastgesteld. Een gezonde liefdesrelatie gaat tenslotte toch via je hoofd, en niet via je oksels.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25