Bredero-concem vol barsten en scheuren Gezonde ledematen geamputeerd om rompbedrijf veilige toekomst te geven TERDAG 29 NOVEMBER 1986 EXTRA PAGINA 23 Op de Amsterdamse effectenbeurs werd vorige week de handel in aandelen Bredero en Breevast verboden. Het vermoeden bestond dat beleggers méér wisten dan officieel bekend was. Deze voorkennis zou betrekking hebben op de grote verliezen die het concern pas enkele dagen later bekendmaakte. Bredero, Neerlands roemruchtste projektontwikkelaar, verkeert in moeilijkheden. Het ooit zo solide bouwbedrijf maakt moeilijke tijden door. door Harry Meijer Eindelijk is de kogel door de kerk. Ja ruim een maand van onheilspel- nd stilzwijgen heeft de top van het Jredero-concern de nfj pende pro lemen van het concern wereldkun- lig gemaakt. Bredero, tot voorheen een symbool ran degelijkheid en stabiliteit, blijkt ilotseling in ernstige financiële proble- nen te zitten. Onverkoopbaar onroe rend goed en ongewisse bouwavonturen het verre buitenland hebben de posi- 2 van het concern ondermijnd. De slechts rode cijfers producerende Bredero Vast Goed NV is de belangrijk- »te oorzaak van de huidige malaise. Breevast moet op eigen benen komen te »taan. Pogingen daartoe van de bewind voerders (voor de vastgoedmaatschappij uitstel van betaling aangevraagd) heb- ïn tot dusver bitter weinig opgeleverd.^ sn faillissement moet zeker niet wor ien uitgesloten. Bredero torst als groot- iandeelhouder de zware ballast van het inrendabel onroerend goed van Bree- rast met zich mee. Tegenvallers Ook als bouwer blijkt Bredero nu met sware tegenvallers te kampen. Een scho enproject in Algerije zorgt voor een mil- oenenverlies. Met dit verkeerd afgelo- buitenlandse avontuur schaart Bre- lero zich in de rij van andere grote >ouwondernemingen die door interna tionale activiteiten in de problemen nen. Volker Stevin, Ballast Nedam, Boskalis en in mindere mate de Holland- iche Beton Groep (HBG), die samen met Bredero de top vijf van de Nederlandse >oawwereld vormen, boekten in het buitenland dramatische stroppen. Bos kalis bijvoorbeeld verslikte zich in een aijpleidingenproject in Argentinië om- lat de regering van dat land een slechte betaler bleek te zijn. Instabiliteit in het buitenland bete kent niet zelden bouwen op drijfzand. Bredero zag in '83 de bouw van negen woontorens van zestien verdiepingen uitmonden in een strop van 19 miljoen doordat de slepende oorlog tussen Irak :n Iran de vaart uit het project had ge haald. Beleidsmedewerker Kees Kore naar van de Bouw- en Houtbond FNV: ("Volker Stevin, Boskalis, Ballast Nedam (en de Verenigde Bedrijven Bredero zijn of meer om dezelfde redenen in gro- jte problemen gekomen. Het gaat in alle gevallen om onvoorziene stroppen in het buitenland en meestal ook monsterver liezen op terreinen die voor deze bedrij ven gezien hun achtergrond onbekend (zijn. Voor Volker Stevin en Boskalis wa ren dit projecten in de energie- en pijp- lleidingensector, voor Bredero de specu latieve vastgoedsector". Dat grote bouwers de afgelopen jaren ihun heil zijn gaan zoeken in het buiten land heeft te maken met de stagnerende bouwmarkt in eigen land. De bouwpro- duktie daalde van ruim 42 miljard gul den per jaar in de periode 1977-1979 tot bijna 35 miljard in de periode 1983-1985. <Geen enkele sector kon zich aan de (krimpende markt onttrekken. Het aan deel van genoemde vijf bedrijven, elk imet een omzet van meer dan een miïjard gulden, liep terug. De genoemde con cerns hebben nog altijd bijna de helft van de Nederlandse bouwmarkt in han den. Bodemloze put Om de bodemloze put van exploitatie- en renteverliezen op de prestigieuze on- roerend-goedprojecten van Breevast ienigszins te dichten moet Bredero nood gedwongen gezonde activiteiten van de hand doen. De Redland Bredero BV bij voorbeeld, een winstgevende groep on dernemingen die bouwmaterialen fabri ceert. Het onvermijdelijke van ingrijpende reorganisaties, die synchroon lopen met onverkwikkelijke geldsores, is dat er koppen moeten rollen. Het wekt derhal ve geen verbazing dat ir. A. Feddes, sinds 1978 de grote roerganger van de I Verenigde Bedrijven Bredero NV, het (veld ruimt. Als opvolger van de roemruchte Jan de Vries was hij verantwoordelijk voor |een beleid, dat de afgelopen jaren zorgde voor een ogenschijnlijk gezonde stabili teit. De glans van de jaarververslagen I verhulde echter dat Bredero in versneld tempo op z'n retour was. De winsten in de vastgoedsector, tot vorig jaar nog een (constant gegeven, sloegen dit jaar om in een denderend verlies. Alle winstgevende onroerend-goed- projecten, zoals Hoog Catharijne en het winkelcentrum de Oosterhof in Rotter dam-Oost waren van de hand gedaan. Wat nu resteert is een afgekloven bot, leen 'ijzeren' voorraad nauwelijks aan de man te brengen onroerend goed. I Het meest navrante voorbeeld daar van is de woningbouw bij de Scheve- ningse boulevard, gesitueerd in de aan lokkelijke nabijheid van het Kurhaus. Flat-appartementen, die ondanks de in gezakte woningmarkt uit de grond wer den gestampt en ook nog eens enkele tonnen moeten opbrengen. Voorzitter Splinter van de centrale ondernemings raad praat cynisch over 'a-sociale' wo ningbouw. De in Scheveningen nering doende zanger Lee Towers schijnt een van de weinigen te zijn die een apparte ment hebben gekocht. De meeste flat woningen zijn verhuurd, hetgeen veel te weinig rendement oplevert. Oogappel De aftakeling van Breevast komt hard aan. Het Bredero-concem ging jarenlang door als een zeer betrouwbaar bedrijf dat garant stond voor continuïteit. On der leiding van Jan de Vries, die later in de publieke schijnwerpers van de RSV- enquete door zware schaduwen werd omgeven, werd Bredero de roemrucht ste projectontwikkelaar van Nederland. De Vries bouwde een imperium op, waarvan de skylines van de Scheve- ningse boulevard en Hoog Catharijne in Utrecht de contouren bepaalden. In vakbondskringen werd de daden drang van de beleidsmakers met arguso gen gevolgd. Bram Visser, districtsbe stuurder van de Bouw- en Houtbond FNV in Utrecht: "De Vries was meer za kenman dan aannemer. Een echte bluf fer. Bij dat type mensen is het gevaar van grootheidswaanzin levensgroot. Feddes heeft zich volledig met het be leid van De Vries geïdentificeerd. De vastgoedpoot was zijn oogappel". Bredero is van oudsher een traditio neel aannemers- en bouwbedrijf, dat werk uitvoert voor derden. Het grote na deel van een bouwer is de volstrekte af hankelijkheid van de grillen van op drachtgevers. Een bouwer bouwt wat anderen bedenken, hetgeen weinig ruimte biedt voor een slagvaardig en ex pansief ondernemerschap. Om de eigen orderportefeuille te be voorraden besloot de leiding van Brede ro in de jaren vijftig zich ook met het ontwikkelen en financieren van projec ten bezig te houden. Daartoe werd de Maatschappij voor Project Ontwikke ling Empeo opgericht. Bredero werd dus opdrachtgever van zichzelf. Hoog Catharijne Om te voorkomen dat te veel geld in de ontwikkeling van vastgoedprojecten ging zitten, werd Bredero Vast Goed (Breevast) opgericht. Een vennootschap die werkte met een klein eigen vermo gen. Breevast leende geld met het vast goed als zekerheid. Door de creatie van de aparte vennootschap Breevast kon den de risico's die aan het ontwikkelen Grootschaligheid en luxe was troef in de opknapbeurt van de Scheve- ningse boulevard (de boedel van Zwolsman). Ook hier leek het machtseven wicht tussen Haags gemeentebestuur en Bredero verstoord ten gunste van de projektontwikkelaar. (foto gpd> van projecten vastzitten grotendeels buiten de deur worden gehouden. De Bredero-'familie' kon zodoende complete bouwprojecten van begin tot het einde uitvoeren. Empeo ontwikkel de ze in opdracht van Bredero, Bredero Bouw voerde ze uit en Bredero Vast Goed zorgde dat ze aan de man werden gebracht. Met de winst werden nieuwe projecten op touw gezet. Het tot een sterk concern uitgegroeide Bredero haalde in het midden van de ja ren zestig samen met partner de Friesch- Groningse Hypotheekbank het contract voor Hoog Catharijne binnen, het groot ste reconstructieproject uit de Neder landse geschiedenis. Bredero kreeg wel haast een volmacht om het gezicht van de Utrechtse binnenstad ingrijpend te veranderen. De wijze waarop het ge meentebestuur zich aan de ambitieuze projectontwikkelaar had 'uitgeleverd' ontlokte in brede kring harde kritiek. Bredero was onder de critici het sym bool van arrogante kaalslag en kille be tonbouw. In het sociaal-politieke klimaat van de jaren zestig en zeventig werden project ontwikkelaars toch al gauw beschouwd als indringers die met de fijngevoelig heid van een bulldozer gevestigde socia le verbanden in stad en wijk uiteenruk ten, ter meerdere eer en glorie van zich zelf. De omvang van het concern wak kerde de verzetsdrang van de buiten wacht alleen maar aan. Bouwgigant Bredero kon in de jaren zeventig heel wat aan. In de tekenka mers van de beleidsmakers werden plannen ontworpen die grootschalig heid als gemeenschappelijk kenmerk hadden. Voor ruim vijftig miljoen nam Bredero de Haagse bezittingen over van de in verval geraakte Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS), het vroe gere imperium van onroerend-goedmag- naat Zwolsman. Kurhaus De boedel van de EMS bestond uit een groot deel van de Scheveningse boule vard, met inbegrip van het Kurhaus en de Pier. Bredero zou er samen met zijn consortiumgenoten iets moois van ma ken. Het vroeger zo bruisende Kurhaus met zijn Kurzaal en Kurhauscabaret waar beroemdheden uit de wereld optra den werd inderdaad schitterend opge knapt. Aan de landzijde werd de trots van Scheveningen echter weggestopt achter schelpvormige stapelcomplexen van winkels, horeca-etablissementen en kantoren. En verder is vooral grootscha ligheid en luxe troef op de 12 hectaren badplaatsgrond. Dit tot grote ergernis van delen van de Scheveningse bevol king, die bij de beoordeling van de ont wikkelingen vooral de menselijke klein schaligheid van vroeger als vergelijken de maatstaf kozen. Ook in het geval van Scheveningen leek het machtsevenwicht tussen Haags gemeentebestuur en Bredero verstoord ten gunste van de projectontwikkelaar. Een pienter raadslid kwam in 1980 tot de ontdekking dat in de bouwplannen ne gentigduizend kubieke meter woning bouw waren verdwenen. Bredero zou de ruimte gebruikt hebben voor horecaves- tigingen, winkels en kantoren. Naar het voorbeeld van Hoog Catharij- Luchtopname van Hoog Catharijne in Utrecht. Bredero i Utrechtse binnenstad ingrijpend te veranderen. welhaast een volmacht om het gezicht van de (foto anp) ne werden in het buitenland ambitieuze stadsdeelcentra ontwikkeld. Eén daar van, in het Westduitse Hannover, be hoort nog steeds tot de onverkoopbare voorraad onroerend goed van Breevast. Er zitten inmiddels wel vele miljoenen guldens in. Bredero at zich behoorlijk dik. Ver schillende bedrijven en bedrijfjes in bin nen- en buitenland werden ingelijfd. Wie Bredero zegt, heeft het over een concern met vier 'divisies' (Uitvoering, Fabrica ge, Vastgoed, Pijpbekleding), die hun grijparmen over de hele wereld uitstrek ken. Een concern met ruim vierduizend werknemers en een omzet van bijna an derhalf miljard gulden, waarvan 56 pro cent uit het buitenland komt. Verziekte sfeer Eind jaren zeventig, begin jaren tach tig kwam de klad in het 'koninkrijk' van Bredero. De bouwwereld kreeg de klap pen van de recessie. In de periode 1978- 1984 liep het aantal bouwbedrijven terug van 21.700 tot 18.800. De koek was te klein voor zoveel aannemerijen. Het ge vecht om de kruimels ging gepaard met een verziekte sfeer op de markt: bouw projecten werden aangenomen met in gecalculeerd verlies - alleen om maar wat om handen te hebben - en het so ciaal beleid werd in de bouw de sluitpost van de begroting. De omzetten van de grote bedrijven liepen naar verhouding het sterkst te rug. De cijfers van de grote vijf spreken boekdelen. De omzet van de Holland- sche Beton Groep kelderde in de perio de 1982-'85 met 284 miljoen gulden. Vol ker Stevin ging in dezelfde periode ruim één miljard achteruit, Boskalis bijna twee miljard. De omzet van Ballast Ne dam liep ruim een half miljard terug. Bredero, vijfde in grootte, boekte 121 miljoen minder omzet. De kleinere aan nemerijen boerden beter, hetgeen mede te maken had met het feit dat de projec ten kleiner werden. Ook het werk veran derde: van nieuwbouw kwam het accent te liggen op vernieuwbouw en onder houd. In de fabricage-sectoren van Bre dero moesten pijnlijke reorganisaties worden doorgevoerd. "Er is in de bouw een harde sanering gaande. De winstmarges blijven voorlo pig onder sterke druk staan. Grote con cerns, die hoge vaste kosten hebben, moeten gigantische omzetten halen om enige winst te maken", aldus directeur drs. A. P. Buur van het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid in Am sterdam. Dat de grote bouwers in de verdruk king zitten, bewijzen de ontwikkelingen bij Wilma International nog eens. On langs werd bekend dat de grootste wo ningbouwer van Nederland het hoofd kantoor in Utrecht gaat sluiten. Dieptepunt Dramatisch voor een bedrijf als Brede ro was de malaise in de onroerend-goed- sector, waarin heel wat geld was belegd. Deze sector kende rond 1981 een abso luut dieptepunt. De prijzen daalden met sneltreinvaart. Het onder de vroegere topman Jan de Vries tot wasdom gekomen Bredero-mo- del (projectontwikkeling, bouwen en vastgoedbeheer onder één dak) kraakte in zijn voegen. Zo'n model is ideaal om in tijden van economische voorspoed de bouwmarkt te ontginnen. Keiharde voorwaarde is dat het ontwikkelde on roerend goed vlot van de hand wordt ge daan. Anders gaat de vaart eruit en doet de achteruitgang versneld zijn intrede, zeker omdat er steeds wordt gewerkt met een klein eigen vermogen. Nadat de vastgoedmarkt was ingezakt, wist Bredero de ergste klappen op te vangen door.de verkoop van goudgeran de projecten. Op die manier bleef Bree vast in de periode 1980-1985 op de been. De portefeuille met bezittingen, ooit een waarde vertegenwoordigend van ander half miljard, kromp aanzienlijk. Uitein delijk bleef een zeer moeilijk te verko pen voorraad onroerend goed over van 600 miljoen gulden. Grootaandeelhouder Bredero moet gezonde ledematen gaan amputeren (zo als de winstgevende deelneming in de Redland Bredero BV) om het rompbe drijf een veilige toekomst te geven. „Het ligt voor de hand dat je eerst je deelne mingen van de hand doet. Het eigen be drijf is je eerste verantwoordelijkheid", aldus Bredero-topman ir A. Feddes vori ge week op een persconferentie in het sjieke Amstelhotel in Amsterdam. Weerbericht De top van het concern ziet de toe komst met ingehouden optimisme tege moet. Ook al gaat dochter Breevast fail liet. Het verlies dat dit jaar genomen wordt, is genoeg om het 'ergste' op te kunnen vangen. Volgend jaar zal de zon alweer aan de horizon schijnen, zo luid de het weerbericht dat door de bestuur ders werd voorgedragen. De vakbonden zfjn minder optimis tisch. Bram Visser van de Bouw- en Houtbond FNV: "Hoe kun je in 's he melsnaam een bedrijf in stand houden wanneer je projecten die geld in het laatje brengen verkoopt ten behoeve van activiteiten waar geld naartoe moet".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23