'Het gaat om die ene mens' 'Bij echte genezing horen boete en bekering' ZATERDAG 29 NOVEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 Wolter Hessels, hoofd afdeling Nazorg EO: (GPD) - Radio- en tv-programma's kunnen soms heel wat emoties bij mensen losmaken. De omroepen erkennen dat. Meestal schake len zij, als wordt verwacht dat een programma veel reacties zal opleveren, de stichting 'Corre latie' in voor de nazorg. Bij een paar omroepen is dat anders gere geld. NCRV, EO en IKON hebben een eigen af deling voor nazorg. De NCRV begon met die afdeling in 1977. Er is een coördinator, die met dertig vrijwilligers werkt. "Wij willen zelf verantwoordelijk zijn voor de emoties die een programma oproept", zegt coördinator Caty Wolfswinkel. "Zo moge lijk willen we pastoraal en maatschappelijk naast de ander gaan staan. Even een luisterend oor zijn". Dat staat ook bij de Interkerkelijke Omroep Nederland (IKON) voorop. De opvang wordt daar geregeld door het Radiopastoraat, dat de nu overleden dominee Alje Klamer ruim 25 jaar geleden oprichtte. Er werken daar drie mensen. Zij kunnen terugvallen op tientallen vrijwilligers in den lande. Evenals de NCRV en de Evangelische Om roep heeft het Radiopastoraat de beschikking over adressen in het land waarnaar kan wor den doorverwezen. De KRO verzorgt de gewenste nazorg van ge val tot geval. Soms doet deze omroep een be roep op de stichting 'Correlatie'. Daarnaast zijn het omroeppastoraat 't Zandt en de afde ling Voorlichting incidenteel beschikbaar. Het omroeppastoraat is overdag en in de nacht van zondag op maandag altijd bereikbaar. Op deze pagina een gesprek met de baptis tenpredikant Wolter Hessels, sinds 1 januari 1982 hoofd van de afdeling Nazorg van de Evangelische Omroep. "De EO zendt programma's uit die een appèl doen op mensen. Een geloofsappèl, zo u wilt. Dat maakt reacties los. Wij vinden, dat die mensen opgevangen moeten wor den. We verlenen eerste hulp, waarbij we steeds voor ogen hou den dat het om die ene mens gaat die geholpen moet worden. De één is de ander niet. Daarom geen geijkte circulaire-antwoorden. Die ene menrf mag bij de Heer worden gebracht". Tevoren "Die ene mens die tot verandering en bekering kan komen, die op een of andere manier geholpen moet worden, dóór gaat het om. Zolang ik in dit werk sta, heb ik de liefde tot de individuele mens voor ogen gehad". Daarop legt Wolter Hessels in een gesprek over de afdeling Na zorg van zijn omroep telkens weer de nadruk. In het begin stond hij er alleen voor en deed hy het werk naast zijn dagelijkse gemeentetaak. Maar gaandeweg zag hij die afdeling groeien. Nu staan zes pastoraal ge schoolde medewerkers en tiental len vrijwilligers na afloop van be paalde radio- en televisieprogram ma's klaar om mensen in nood of gewoon maar mensen met vragen aan te horen en zonodig te helpen. "Het enige wat wij doen is luiste ren en eerste hulp bieden", zegt Hessels. Soms zijn er twintig lijnen in gebruik en dan nóg staat de tele foon niet stil. 'Voor de Heer' Wolter Hessels (55 jaar) werd ge boren in Harlingen. Afkomstig uit een onkerkelijk gezin, kwam hij tot geloof toen hy zestien jaar was. Hij sloot zich aan bij de baptisten. Zijn maatschappelijke carrière begon hij bij de Leeuwarder Cou rant, waar hij verschillende func ties vervulde. Vervolgens naar een bedrijf in Enschede, maar daar bleef hy niet lang omdat hij zich geroepen voelde "iets voor de Heer te gaan doen". Hessels koos voor Brussel, waar hij vier jaar lang een evangelische bijbelschool doorliep. In 1961 werd hij als predikant bevestigd in Genk en Bree in Belgisch Limburg. Daar werkte hij acht jaar. Een streekge- meente was het, met veel nadruk op evangelisatiewerk. Daartoe voelde hij zich sterk aangetrokken. "Ik ben eigenlijk altijd evangelist gebleven", zegt hij nu. Evangelisatie stond ook centraal in Lemmer. Niet meer dan zestien baptisten beriepen hem daar in 1968. Een piepkleine gemeente dus, waar menig predikant, wat de 'arbeidsdruk' betreft, jaloers op zou zijn, ware het niet dat er na- LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 oec. studentendienst; Ma- rekerk 10 ds. A. J. de Jong, 5 ds. Gebraad (Katwijk a.d. Rijn); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Rietveld; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwyk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastor Van der Well; Kooikapel (Driftstr.) 10 kand. Ro denburg; Bevrijdingsk. (Montgome- rystr.) 10 ds. K.J. Jansen, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugd- kapel Bevrijdingskerk; Wijk 'Stevens hof zie na geref. kerk. 10 ds. Koek; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15; Diakonessenhuis elke zat 10.30 rk. dienst, morgen 10.30; Endegeest zie Oegstgeest; Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Velden; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; be jaardenhuis Groenhoven 10 hr. P. de Bruijn (Oegstgeest); Merenwijk zie herv. gem.; Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. H.J. Buys; Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Boxman; Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 7 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst; Ge ref. Gem. in Ned. (Kooikapel Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 prof. Kuiper (Oegstgeest); Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. Sus- senbach; Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, 3 dec. 8 evang. Zijl stra'; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Ei kerbout; Leger des Heïls (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zon dag van de maand 5 u.); Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24); 9.30 en 4. wo. 8; Ze vendedag-adventisten ('De Ontmoe ting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst; Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30 Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6); Leidse Soefi Stichting, Kloksteeg no. 16, 11 mevr. Maurer-Molt; Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20; Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst; Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). dienst He"'' Gem' 9,30 jeuSd" tuurlijk ook brood op de plank moet komen. Hessels: "Wij waren in België al gewend geraakt aan een leven aan de hand van de Heer. Wós er geld, dan hadden ook wij geld. En in Lemmer zeiden de gemeenteleden me: dominee, zolang wij eten, zult u ook eten". Hij is er even stil van. "Er zijn daar toen wel enorme of fers gebracht voor de Heer en die gemeente". Toen Wolter Hessels in 1978 naar Alblasserdam ging, was de ge meente in Lemmer flink gegroeid. Ze bestond uit tachtig leden. Was de klus toen geklaard en ging hij op zoek naar een nieuwe uitda ging? "Nee, ik was er nog lang niet uitgewerkt. Maar de mensen in Al blasserdam hadden mij nodig". Brieven Bij zijn werk in Lemmer was Hessels al betrokken geraakt bij de Evangelische Omroep. Hij was er bestuurslid van. In 1974 ging hij naast zijn gewone gemeentewerk de nazorg van de omroep behartir gen. Een deeltijd-functie. "De EO kreeg brieven naar aan leiding van programma's, en die brieven moesten worden beant woord. Alles wat maar even met pastoraat had te maken kreeg ik op m'n bord. Dan was ik wel een dag bezig om al die brieven te beant woorden". Het nazorgwerk kwam in een stroomversnelling toen de EO na afloop van programma's een tele foonnummer ging bekendmaken voor mensen die verder wilden' praten. Die telefoon stond in het begin bij Hessels thuis. "Het begon allemaal heel primi tief, maar het maakt wel duidelijk, dat het werk uit een behoefte is ontstaan. De praktijk is, dat men sen veel eerder bellen of schrijven 7plcprhpiH dan dat ze bijvoorbeeld een beroep doen op hun eigen predikant. Die drempel is blijkbaar toch veel ho ger". En over de 'filosofie' achter het EO-nazorgwerk zegt Hessels: Het EO-nummer is overdag altijd te bereiken. En verder bekijkt de afdeling Nazorg van tevoren of na afloop van een radio- of tv-pro- gramma de telefoonlijnen bemand zullen worden. Hessels: "Als een programma maker kan vermoeden dat een pro gramma nazorg behoeft, meldt hij dat bij ons. Anderzijds, als wij den ken dat nazorg nodig zal zijn, ne men wij contact op met de makers. In alle gevallen vragen wij van te voren een viewing aan". In de loop der jaren heeft de Na zorg zich steeds meer ontwikkeld. Vooral nadat de EO B-omroep was geworden - met meer zendtijd - nam het werk toe. De vrijwilligers worden vooral ingezet voor het beantwoorden van de telefoon. Maximaal zijn er twin tig lijnen ingeschakeld. Hessels: "En dan komt het nog voor datje, als je een uitzending hebt gehad, 's nachts om drie uur de haak erop legt en meteen een volgende aan de telefoon krijgt. Dat betekent dan wel, dat zo iemand uren heeft geprobeerd er tussen te komen". Mensen van totaal verschillende achtergrond bellen op. Naar ver houding veel rooms-katholieken en luisteraars of kijkers die wel een kerkelijke opvoeding achter zich WOLTER HESSELS ....werk ontstond uit behoefte hebben maar daar niet veel meer mee doén. Ook de vragen en problemen die mensen te berde brengen zyn heel gevarieerd. Dat stelt hoge eisen aan de hulpverleners, die snel van het ene op het andere probleem moeten kunnen overschakelen. Het zien van een programma is vaak alleen maar de aanleiding om op te bellen. Vaak gaat het om pro blemen die algemeen worden on derkend, zoals huwelijk en versla ving, maar die verder weinig of niets met het uitgezonden pro gramma hebben te maken. Opvallend vindt Hessels, dat ne gen van de tien bellers 'geloofsze kerheid' missen, ook als ze by een kerkelijke gemeente zijn aangeslo ten. Een deel van de mensen die bel len is met één gesprek voorlopig geholpen. Het is Hessels' ervaring. dat meer dan twintig procent ver der geholpen moet worden. Door lectuur, een brief of een volgend te lefoongesprek. "Het is belangrijk dat mensen meteen - binnen een week - wor den geholpen. Als wij vermoeden dat iemand die belt zo in de put zit dat opvang echt nodig is, dan advi seren wij wel, een plaatselijke ge meente op te zoeken. Als zij niet weten tot wie zij zich moeten wen den, dan kunnen wij hen daarmee ook helpen. Wij vragen hen naar hun kerkelijke achtergrond, en als ze die hebben proberen we daar zo veel mogelijk rekening mee te hou den". Vertrouwen Overal in het land kent Hessels wel mensen naar wie hij kan door verwijzen. Aan die werkers wor den wel bepaalde eisen gesteld. "De eerste is dat zij werkelijk gelo ven dat de bijbel het woord van God is. In tweede instantie kijken we of de contactpersoon het pro bleem in kwestie wel aan kan". "Belangrijk by doorverwijzing is, dat je het vertrouwen dat men sen in je stellen niet beschaamt. Dat mag nooit. Hessels zegt dat met nadruk. Iemand die belt krijgt nooit zomaar bezoek van oen werker in het land, maar alleen na uitdrukkelijke toestemming van de beller. Ook als iemand anoniem wil blijven - wat regelmatig vóór komt - wordt dat volledig geres pecteerd. Duidelijk is in elk geval, dat de omroepen niet zomaar program ma's kunnen maken en uitzenden zonder zich te bekommeren Om luisteraars en kijkers. Nazorg, is soms de beste vorm van voorzorg. Kliniek zonder moderne medicijnmannen in witte jassen Volgende zorfier - zo meldt de Evangelische Persdienst in Zü- rich - zal in de plaats Langental langs de rijksweg Zürich-Bern een particuliere kliniek in de vorm van een kruis zijn verre zen, waar 28 patiënten naar 'bij belse voorschriften' kunnen worden behandeld. De bouw is een vrucht van een bepaald soort vroomheid in Zwitser land die veelal als 'piëtistisch' wordt aangeduid en de laatste tijd een opmerkelijke groei be leeft. Het was geen probleem, tien miljoen gulden bijeen te brengen voor de bouw van de kliniek en nog eens een flinke som voor de exploitatie. Voor artsen, verplegend per soneel en de patiënten zal het Boek der boeken richtsnoer zijn voor alle handelen, het me dische inbegrepen, verklaart chirurg Kurt Blatter. Hij heeft, naar eigen zeggen, een afkeer van 'moderne medicijnmannen in witte jassen'. Het is zijn over tuiging, dat ook psychiatrisch gezien de bijbel het beste leer boek is. "Werkelijk héél zijn is méér dan alleen maar gezond zijn. Bij echte genezing horen boete en bekering". Zo luidt zyn grondprincipe. Zielzorgkamer De met warm hout betim merde kliniek krijgt, architec tonisch gezien, als middelpunt niet een operatie- maar een ziel zorgkamer. De - tot de Vrije Evangelische Gemeente beho rende - arts Blatter wil bij het stellen van een diagnose van ziekte-oorzaken de ziel als uit gangspunt nemen. Bij hartklachten bijvoorbeeld moet de oorzaak eerder worden gezocht in de levenswandel van de patiënt, zodat de genezing wordt ingeluid door de kracht van het geloof. Er is op het ogenblik al een noodkliniek. Daarin houdt de chirurg spreekuur. Aan verple gend personeel, dat met de grondslag instemt, is geen ge brek. Ook melden zich vol doende patiënten. Elke morgen voordat met het werk wordt be gonnen bidden de arts en zijn staf of de Heer patiënten wil sturen die deze behandeling behoeven,. Uit het materiaal dat hij over legt om buitenstaanders inzicht te geven in de hier geboekte re sultaten, wordt duidelijk dat steeds een eenvoudig schema wordt gevolgd. Vooral op sexu- eel gebied, zegt Blatter, doen mensen wat goed is in eigen ogen, en daardoor komen ze te recht in een vicieuze cirkel van depressie, pijn en medicijnen. Hij denkt deze cirkel te kun nen doorbreken met de 'bijbel als richtsnoer van medisch handelen'. In zijn publikatie 'Geneeskunde en bijbel' zegt Blatter, dat de moderne medi sche wetenschap aan hetzelfde euvel lijdt als de moderne theo logie: ze richt zich alleen op het aardse bestaan en het mense lijk vernuft. God wordt ter zijde geschoven en vervangen door de wetenschap, die verder be palend is voor het menselijk lot. •Een 'geneeskunde-met-God' ziet ziel, geest en lichaam als een eenheid. Daarom is het, volgens Blatter, voor patiënten allereerst nodig een vertrou wensrelatie met Jezus Christus te kweken in plaats van met een arts. Trein Zelfs als patiënten die alle mogelijkheden tot genezing hebben uitgeput in zijn kliniek komen, "krijgt hun leven nieu we zin", zegt de arts. Omdat hun innerlijke nood verdwijnt, wordt hun lijden draaglijk. Het gebod 'Predik het riik van God en heel de zieken'- heeft hy tot motto van zijn kli niek gekozen. In de praktijk be tekent dit, dat ook de chef-arts - genoegen neemt met een sala-; ris van f5500 bruto en dat hier"* de naar Zwitserse begrippen la- ge verpleegprijs van f200 tot f 220 per dag in rekening wordt gebracht. Op de vraag wat dokter Blat ter en zijn staf nog kunnen doen als een patiënt in het laat ste stadium van een ongenees lijke ziekte hier wordt binnen gebracht, is zyn antwoord: "Een stationschef moet erop letten dat de trein niet in de verkeerde richting vertrekt. Zo moet een gelovig arts ervoor zorgen, dat mensen de weg naar de hemel vinden". AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 7 ds. Taselaar (Alphen); Geref. Kerk 10 ds. Bade (Koudekerk a.d. Rijn), 6.30 ds. Wilschut; Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 3.30 ds. De Boer (Eemdijk); Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 kand. C.N. van Dis; Opstandingskerk 10 ds. Boeijenga- Alders (Dordrecht), 6.30 ds. v.d. Pol (Boskoop); G. Herderkerk 10 ds. Ver heul, 5 ds. Moll (zangdienst); De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Taselaar. 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Driehoorne 7 ds. Mulder; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Schrijver (Woerden); Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Van Wijn gaarden; Salv.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 kand. P. Baane; Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 hr. Van Voorneveld, 4.30 ds. Lou- werse; Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 en 3 dec. 7.30 ds. v.d. Mey; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4; Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Tamboer; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Van Gemeren, 6.30 hr. Stavleu; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. D. van Steenis; Pink stergem. (school Batestein 16) 10; Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Be thel', hoek Emmalaan geen opgave; Le ger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u; Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Hooykaas (Den Haag); Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11; Raad van Kerken: 10 oecum gezins- dienst in 'Nabij', Lauraplein 2, ds. v.d. Heiden. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp (Bleiswijk), 6 ds. Boer; Ge- ref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. J.W. v.d. Linden (Zoetermeer); Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Moolenaar (Zoetermeer), 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Vreugdenhil (Gouda); Bethl.kerk 10 ds. De Lange (Huizen), 6.30 ds. v.d. Hoef; Geref. Kerk 10 ds. El- derman, ds. Weerstra (Berkel en Roden rijs); Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) geen opgave; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac; Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.39 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. G. de Jong; Geref. Kerk 9.30 ds. Van 't Hoff, 5 ds. G. de Jong; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers; Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 7.15 ds. J.S. v.d. Net. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Z. de Graaf; Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Hassefras (Maasdijk); Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- husz; Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Vlijm (Voorschoten), 7 ds. Slofstra (Noordwijk) opendeurdienst; Ghr. Ge ref. Kerk 10 ds. Slofstra (Noordwijk); Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Bou- man (Scheveningen); Ontm.kerk 10 kand. Lagendijk (Leiden), 6.30 ds. Van Niel (Rijnsburg); Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten. 5 ds. Van Breevoort; Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewij; Oude Kerk 10 ds. Van Sliedrecht, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjolle ma, 6 ds. Van Sliedrecht; Maranatha- kerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen; Overduin 14.15 ds. Van den Beid; De Hoeksteen (Burgersdykstraat) 10 dovendienst hr. Terpstra; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Glastra (IJmui- den); Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Van Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida; Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. Goossens; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. Van den Belt; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5; Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45; Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J.A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 en 7 ds. Lapré; Geref. Kerk 10 ds. Van Wijngaarden (Aarlanderveen), 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Van Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van Loe nen; Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw; Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 11 Hoogmis; Bapt.gem. (wijkgeb. Zylkw.) 10 hr. De Vries; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9... Schilt; Geref. Kerk 9.30 ds. Brouwer Schreuder. (Katwijk), 7 ds. Elderman (Bodegraven); Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. Hervormde kerk in Woubrugge. (foto Wim Dijkman) den; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff (Nieuwkoop), 6.30 ds. Wegerif; Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom; Chr. geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. v.d. Meij (Alphen a.d. Rijn); Re monstr. Gem. 10.30 ds. Friederich; Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEU.WVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif (Nieuwkoop), 6.30 ds. De Graaff; Geref. Kerk 9.30 hr. Wallinga (Leiderdorp), 7 ds. Kersten (Schevenin gen); Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Frederikse (Benne- broek); Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. D. Visser (HA); Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Van Wijngaarden (Barneveld), 7 hr. LISSE: Herv. Gem. Domkerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. Germans (Sassenheim), 7 ds. De Gelder; Geref. Kerk 10 en 5 ds. E. Boswijk; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 leesdienst; Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 br. P. Pols, leesdienst; Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Dijken; Geref. Gem. 10 en 4 ds. Boogaard (Leiden), woe 3 dec. 19.30 ds. K. de Gier (Den Haag); Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. T. v. Ey- NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Ruitenberg, 5 ds. Gooyer (Putten) 7 ds. Bakker (Am sterdam); Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keu- ning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Van Eijk (Gouda); Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma, 5 ds. Kui per; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Snel (Rynsburg); Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 drs. Sachs (Noordwijkerhout); Evange liegemeente 'Shalom' (geb. 'Buiten zorg', Zeereep) 10; Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij, 1 jeugddienst; Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. Möhring-Wilterdink (Vooorburg), 7 dr. Cramer; Geref. Kerk 10 ds. v.d. Zwaan; Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 lees dienst, 4.30 stud. Storm (Kampen); Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Waagmeester (Den Haag), 4 ds. Kieze- brink (Baarn); Van Wyckerslooth 16 ds. Nicolai; Endegeest 10 pater Boshou wers; Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4; Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte; Geref. K. 9.30 drs. Los (Pynacker), 5 ds. Veenstraf (Leiden); Remonstr. Gem. 10 dra. Went- v.d. Vring; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. R. de Reuver (Nieuwerkerk a.d IJssel), 7 ds. Vlasblom (Boskoop); Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink; Geref. Kerk Vrijg. geen opgave; Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Van Sorge; Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Davidse (Delft); Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 7 ds. Van Achterberg; Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 ds. Baas; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aamoudse; Ned. Prot. Bond (Jul- .laan 17) geen dienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw (Maarn), 6.30 ds. Kielder (Via- nen); Geref. Kerk 9.30 hr. Doddema (Bo degraven), 6.30 ds. Bezemer (Amstere- dam); Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 hr. Binnendijk (Rijns- burg); Geref. Kerk 10 drs. Oegema, 6.30 prof. A. van de Beek; Geref. K. Viyg. 9.30 Room, 4 ds. Heida. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule; Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Grisnigt (Bennekom), 4.30 kand. Zuyderduyn (Stellendam); Geref. Kerk jeugddienst, 7 ds. De Zwart; Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. De Wolf; Aulagemeenschap Noordhof land 10.30 gespreksdienst; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; Godskerk. zat. 7, zo. 10; Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Verwelius, 5 ds. Vermaat (Maas sluis); Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Schip- aanboord HA; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen (HA); Imm.kerk 10 drs. Bou- hys (Leiden), 5 ds. Onstein; Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Van Dalen (Den Haag), 5 ds. Noorden (Reeuwijk); Ontm.kerk 10 ds. De Moor; Geref. K. Vryg. (Kruis kerk) 8.45 kand. Treurniet (Berkel), 14.45 ds. Grutter (Rynsburg); Remonstr. Gem. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. A.J. de Jong (Lei den); Kievietk. ('Samen op weg") 10 ds. Wevers; Messiask. 10 ds. Van Waasber- gen; Dorpscentrum 9.30 ds. J. Boer (Benthuizen); Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude HA; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. Sperna Weiland (Rotterdam). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds.£ij- senga (Zwammerdam), 6.30 ds. Van 't Hof; Geref. Kerk 9.30 drs. Aalders, 6.30 drs. Buikema (Zwammerdam); Ned. Prot. Bond (De Wyk) 10 ds. Van Lunte- ren (Zeist); Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 hr. J. de Haan; Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 hr. De Haan. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10. ds. Wolthaus; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 hr. Goedhart (Nieuwkoop), 6.30 ds. Eysen- ga; Geref. Kerk 10 drs. Buikema, 6.30 drs. Aalders (Woubrugge); Remonstr. Gem. geen dienst

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13